cand vrei sa divortezi mai iesi la "cafele" ,te mai distrezi cu viitorul ex?

pik....iubireeeeee..... te invit la o cafea
yanyacharberet
Postat pe 11 Septembrie 2009 09:31
387, eu cred ca ceea ce face el e doar o modalitate de a se desprinde cat mai putin dureros de ceea ce va leaga, si nu de a lipi ceva. Mi-ar placea sa gresesc, insa inteleg de la tine ca nu indoiala il retine in a se apropia mai mult, caci tu i-ai transmis semnale, i-ai dat de inteles ca il doresti; cu toate acestea, el prefera o relatie aparent comoda (pentru el), fara obligatii si, ca si tine, si eu cred ca, daca te-ai apropia brusc sau mai mult l-ai pierde de tot. Pe de alta parte, a ramane ancorata intr-o relatie fara viitor nu e o alegere inteleapta. Ofera-ti o sansa noua!
Mai exista si posibilitatea ca el sa te "tina ocupata" pentru a nu te vedea cu altul. Pentru majoritatea e mult mai usor sa o rupa cu cineva pe care il stiu singur si (inca) indragostit, decat sa suporte situatia de a fi fost inlocuiti. Mai mult, pe unii tocmai gelozia ii readuce de unde au plecat, uneori zburand din nou dupa ce si-au recucerit femeia....
Ce as face eu? As ignora "riscurile" si as avea o discutie deschisa care sa puna capat acestei situatii.
after
Postat pe 11 Septembrie 2009 09:38
De la: maerangela, la data 2009-09-11 08:26:54scuze ca intreb, dar unde s-a mutat? La mama, la un prieten, la ...!?


la el acasa ..unde sta si maica-sa ..nu te gandi ca-i "baiatul mamei " dar acolo nu-l deranjeaza nimeni -nici macar maica-sa


in concluzie voi credeti ca el iese cu mine doar ptr ca-i place , ca-i comod , ca-i obisnuit , ca-i mai usor dar in nici un caz ptr ca exista sansa sa se razgandeasca

mie mi s-a parut ciudat , nici macar nu mi-am dat seama de la inceput ..am tot iesit si uite asa m-am trezit ca intru in casa zambind si dupa multe zambete am tras linie si uite asa a aparut topicul asta : nu credeam ca-i posibil sa vrei sa divortezi de cineva ( pleci de acasa si dupa o luna sa pronunti o singura data cuvantul divort) dar sa continui sa te bucuri de compania celui de care vrei sa scapi Dar se pare ca asa se intampla in cazurile fericite ( daca poate fi un divort fericit)
garbo049387
Postat pe 11 Septembrie 2009 11:43
mai...dar tu oricum o sa speri....si cd il vei vedea nu o sa iti mai gasesti cuvinetele...mai bine evita-l!
fleur_de_lis
Postat pe 11 Septembrie 2009 17:48
De la: garbo049387, la data 2009-09-11 11:43:46mie mi s-a parut ciudat ...( daca poate fi un divort fericit)

E un fel de "adio, dar raman cu tine".
De ce nu-l chemi la tine din nou, daca tot iesiti si va simtiti bine..., poate va impacati!
Zet
Postat pe 11 Septembrie 2009 19:24
la astfel de cazuri, nu se poate zice decat "divort de piatra"
si_totusi
Postat pe 11 Septembrie 2009 19:27
mda ..divort de piatra ..

mai eu nu as rezista sa nu-l vad .. cred ca am sa le iau pe rand cum vor veni ..daca razand imi va arunca divortul asta e ..voi mai muri o data dar la fel ca si atunci cand a plecat soarele va rasari a doua zi ..daca in schimb incet incet si mai bine

azi am iesit iar ...normal ..nici nu stiu cand a trecut timpul si de data asta am stat si mai mult ..adevarul e ca avem planuri de calatorii , de vizite facute dupa ce a plecat de acasa

nu stiu dar nu pot sa-l evit doar ptr ca numai daca-l evit isi va da seama ce pierde ..sau alte tertipuri ( sau nu) pur si simplu inca e sotul meu si il iubesc si am sa fiu acolo cat ma va vrea

oi pica de proasta ptr unii dar adevarul e ca speranta se pierde ultima si eu nu prea mai am ce pierde


pur si simplu nu inteleg cum putem iesi aproape in fiecare zi razand povestind despre toate prostiile si totul sa se termine cu un singur sarut la plecare?! si cu un divort despre care nu vorbeste nimeni dar eu , cel putin , il simt ca-mi sta pe cap
garbo049387
Postat pe 11 Septembrie 2009 21:03
De la: garbo049387, la data 2009-09-11 21:03:11 pur si simplu inca e sotul meu si il iubesc si am sa fiu acolo cat ma va vrea

Ai spus niste vorbe atat de adevarate, in acest context...
Tu faci poezii? Ai talent!
Zet
Postat pe 11 Septembrie 2009 23:29
hai si pe pagina asta :P

De la: pik_nik, la data 2009-09-11 09:14:28ztuleeeeeeeeee, aici baaaaaaaaaaaaah!

am auzit ca ti-era dor de mine!
pik_nik
Postat pe 12 Septembrie 2009 00:18
Esti cam tacut Pikule. Ce ai? Ti-e rau?
Micass
Postat pe 12 Septembrie 2009 08:05
Micass, ma chinui sa termin o galetusha de inghetata de ciocolata, si nu ma ajuta nimeni
pik_nik
Postat pe 12 Septembrie 2009 08:10
tu la galetusha mananci !!!!???....da si incoace nu fii
blanca
Postat pe 12 Septembrie 2009 08:12
Da o lingura la mine si o rezolv eu. Nu-mi ia mai mult de 10 minute.
Micass
Postat pe 12 Septembrie 2009 08:12
vreau sa termin cu asta de ciocolata ca am de fructe tropicale, tot o galetusha de 1 kg.
pik_nik
Postat pe 12 Septembrie 2009 08:16
Ticalosule!!
Micass
Postat pe 12 Septembrie 2009 08:16
alea, in inghetata nu-mi spun nimic !!!
da ciocolata incoace . tot ai stoc
blanca
Postat pe 12 Septembrie 2009 08:18
in concluzie, mai iesiti cu mine la distractii?
ca oricand pot sa devin un viitor ex, nu?
pik_nik
Postat pe 12 Septembrie 2009 08:18
Pik, credeam ca-s odihnita....da' lapte n-am beut
blanca
Postat pe 12 Septembrie 2009 08:20
Adica acum am iesit cu tine la distractie?
Micass
Postat pe 12 Septembrie 2009 08:20
Micass, inca nu, nerabdatoareo!
tatonam si eu terenul
pik_nik
Postat pe 12 Septembrie 2009 08:22
multumesc ptr raspunsuri ..suntem tot asa..iesim ..urmeaza divortul ( eu am vrut pe 1 oct dar el a amanat din motive financiare ..nu vrea sa platesc doar eu divortul desi am insistat) insa iesim mai ceva ca inainte ..avem si-un proiect impreuna asta-i viata dar ma tot gandesc la ceva ce eu nu pricep si gata si n-avea rost sa deschid un topic nou .
care-i faza cu jumatatea??
adica noi zi de zi , relatiile noastre viitoare le catalogam dupa o prejudecata cum ca : " daca clickuim ..ne ducem la intanlire" ..apoi daca la intanlire se confirma ca intr-adevar simtim acel click atunci mergem si mai departe ptr ca "ar putea fi jumatatea" dupa cateva intanliri iar facem un rezumat si ne spunem"ma simt bine cu el , ma face sa rad , gandim la fel . deci am avut dreptate : ptr ca a fost acel click uite ca relatia merge deci e posibil sa fie jumatatea" si mergem mai departe ..numai ca nu mergem mai departe oricum ..ci cu o intrebare " este el jumatatea mea?" si intrebarea asta ne urmareste mereu ..orice ar face celalalt ..tu mereu te vei intreba "oare jumatatea mea ar face asta?"
s-a ajuns pana la situatia in care "jumatatea mea" este o persoana aproape reala cu obiceiuri , cu pareri cu sentimente ..numai ca e o persoana in continua schimbare ..atat de schimbatoare incat cel din viata ta intodeauna va face pe dos decat ar face persoana ce tu o numesti "jumatatea mea"

poate am avut eu o experienta aiurea ..dar eu am crezut ca am raspunsul ..nu am inventat o persoana pe care s-o numesc "jumatatea mea" eu mi-am luat un reper si nu orice reper ci ceea ce simt eu .adica sa ma uit cu adevarat in adancul meu si sa fiu cu adevarat sincera cu mine si sa-mi raspund la o intrebare si anume" aici vreau sa fiu?" Pare o intrebare ciudata dar e simpla si adevarata ..vine din relatii in care intr-un moment oarecare ma trezeam gandindu-ma ca as vrea sa fiu in alta parte si nu mi s-a parut ok si in timp am observat ca sentimentul revine si mereu simteam ca nu sunt unde trebuie si apoi a venit intrebarea " ok .nu-s unde trebuie dar UNDE TREBUIE SA FIU ?" si de atunci mi-am zis ca "atunci cand nu voi mai simti ca trebuie sa fiu alta parte atunci voi fi unde trebuie , atunci imi voi fi gasit jumatatea si atunci voi sti" asta a fost reperul meu

si a venit si ziua in care am simtit ca-s "acasa" ca nu exista loc in care as prefera sa fiu decat acolo unde este el . asta cautasem asta gasisem . si nu era numai asta : aveam aceleasi gusturi , aveam aceleasi idei despre viata , vroiam aceleasi lucruri era asa cum visasem sa fie si cu bune si cu rele si in plus( da exista si-n plus ) ma iubea pe mine si s-a casatorit cu mine . eram atat de uimita incat ma gandeam ca-n viata atata fericire nu-i permisa . ptr prima data in viata totul era ca un puzzle care s-a asezat singur la un loc si eu n-am facut nimic ptr asta ..n-am avut nimic de-a face cu asta ..pur si simplu toate piesele s-au asezat singure. ptr prima data in viata am simtit ca nu trebuie sa ma straduiesc sa fiu fericita ..ca pur si simplu se intampla

pe scurt imi gasisem jumatatea si diferit fata de cei ce-o cauta la nesfarsit eu stiiam ca am gasit-o si ca este langa mine si am facut orice s-o pastrez

dar acum urmeaza partea ciudata ..el este jumatatea mea dar eu nu-s jumatatea lui

deci care-i faza cu "jumatatea"? fiecare are o jumatatea dar jumatatea respectiva are o alta jumatatea si tot asa? si relatiile care se termina sunt doar cautari iar cele care rezista sunt compromisuri??
garbo049387
Postat pe 4 Octombrie 2009 13:00
draga...387...tu ma cam sperii pe mine...cu divortul asta al tau...asa..in timp ce tu iubesti!...si il iubesti inca nu-i asa?? pt ca de fapt ma sperii si pe mine cat de mult am putut sa...cred in cineva la un moment dat! si inca nu'midau seama daca s-a dovedit a fi altul ca el,pana acum,.,,desi mai sper uite iti dau un exemplu: ne-am iubit, muult, tare de tot la un mom , dat si ne=am despartit dramatic, impresionand o generatie intreaga prin decizia noastra! 2ani mai tarziu, ne'am regasit precum ally mcbeal, pe o strada...fix in "usa" unui celebru fost coleg...pt care lucram amandoi la un mom.dat! si am ramas asa...suspendati in ritualul unor ciudate intalniri, cam de 2ori/an..maxim...in care vorbeam inghetand defrig prin parcuri....verzi si uscate, doar despre iubire NU!intalnirile acelea cumva triste, ca si existenta, s-au stins cam asa: eu am inceput sa imi iau un straniu avant profesional, iar el batea pasi marunti si siguri pe loc. la o "intalnire" banala in care trebuia sa'mi livreze un banal cd, am intarziat nitel, neanuntat si'n plus neauzind telefonul de zgomotul strazii! eram stresata rau de sunetul telefonului in vremea aceea...astfel incat in momentul in care l-am vazut plimbandu-se agitat cu telu' la ureche, prin fata foisorului de foc...am zis, iata doamne, alt om extrem de ocupat, ce-mi face favoarea acordarii cu gratie a cateva minute din timpul lui pretios.... dar nu... a fost asa! cd m-a vazut, s-a oprit, si a strigat la mine....sa fac ceva cu telefonul ala, ca ma suna de 20min , si nu-l aud,crezand ca s-a intamplat ceva rau!! m-am simtit rusinata de gandurile mele, mi-am cerut scuze, mi-am luat nauca cedeul si mi-am urmat cursul vietii apoi....asa s'a terminat, usor....cu un gand bun, acea emotie puternica, multi ani de plans istoric...si farasens(zic eu...) dar fiecarepe drumul lui...mai mult sau mai putin bun! ti-am spus asta pt ca am senzatia k te indrepti catre asa ceva... un gand bun , ramas, al lui pentru tine, dar doar atat! e un drum nici rau nic bun...e doar un pic mai mult decat nimic....dar cred ca aduce cu depresia si autoflagelarea un putintel...si nutzi dau nici un sfat...te pun doar in garda un pik! bafta!!
fleur_de_lis
Postat pe 6 Octombrie 2009 07:53
ce sa zic ..relatia ce ai descris-o tu ..am avut-o si eu ..relatia de dinaintea lui durase 5 ani ..muulte amintiri si cam asa s-a petrecut si cu respectivul ..dar acum e alta situatie ..

de ex in urma cu doua sapt am avut ceea ce se cheama "o iesire' si i-am zis tot ce-am avut pe suflet ..din context n-au lipsit apelativele "bou" "obraz de porc " etc dupa care i-am zis " ok stii ceva ? du-te la tribunal vezi exact ce acte sunt necesare si hai sa terminam o data " si din acel moment pur si simplu m-am scuturat de toate si ma bucur de viata cum n-am mai facut-o de mult si in continuare ne vedem zi de zi .a fost un pic uimit ..dupa care la insistenta mea cu terminarea tavaturii divortului mi s-a raspuns "acum te grabesti?" si a amanat pana peste 2 sapt dar vag . si ieri total surprinsa am vazut ca el da inapoi ..am ramas total blocata ..dar am tinut-o pe mea facandu-ma ca nu pricep , ba chiar am fost amuzata .era ceea ce am asteptat dar .. nu chiar. stii de ce? ptr ca atunci cand am fost" in genunchi' implorandu-l sa se gandeasca , cand aveam nevoie de el ..raspunsul lui era nu ..insa acum cand mi-e bine si ma bucur de viata ..ma vrea inapoi . asta nu e casnicie nici macar responsabilitatea ei ..am impresia ca e doar un copil ce a dat o jucarie la gunoi ptr ca nu mai era buna ptr el dar cand un cersetor o ia si se distreaza copios ..de ciuda o vrea inapoi

in fine ,,as vrea sa divortam sa stiu ca-i iese din sistem si apoi poate vom avea o sansa ..fara "hartie" ..cine stie .ptr ca eu inca am convingerea ca el este jumatatea mea ...
garbo049387
Postat pe 6 Octombrie 2009 11:43

buna ..am zis sa va mai pun in tema cu divortul meu dubios
daca tot am vb cu voi la 2 luni dupa ce a plecat de acasa am zis sa vb si azi cu voi , cand dupa 8 luni separati dar 'iesind la cafele" am depus actele de divort

inca iesim inca radem impreuna ..a fost chiar haios ..ne-am dus de dimineata la tribunal am depus actele si ni s-a dat termen pe 12 oct 2010 (suntem in 24 martie) am cam ramas socati ..ne asteptam la cele 2 luni dar 7 luni? bineinteles ca eu am vrut sa depunem cerere de preschimbare a termenului gandindu-ma ca el vrea sa se termine mai repede dar m-a oprit (cica nu avem ce motiv sa trecem in cerere--de parca nu se pot inventa ) ..si am plecat glumind verzi si uscate , (cand am scris prima data nu ne si "prosteam' acum da) asa ca am plecat de la tribunal la el ne-am prostit , apoi ne-am dus la un ceai( nu mai bem cafele bem ceai)apoi m-a adus la munca inapoi si am continuat sa radem in mesaje
sa mor daca pricep ceva ..au fost 8 luni de negare , stiu , dar frumoase ...deci el era fericit ca ne-au dat termen 7 luni( eu daca vroiam sa divortez de acu 8 luni as fi fost indignata sa trebuiasca sa mai astept 7 ! si culmea daca se pastreaza programul la munca ( 99% e sigur)la el pe 12 dimineata munceste si la ei nu merge cu invoitul sau schimbatul intre ei

in concluzie divortul-separarea vor dura mai mult ca si casnicia in sine
garbo049387
Postat pe 24 Martie 2010 14:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Exist undeva cineva lng care i ultimul srut va fi la fel de intens ca i primul? 24 De la: AMELYY 14 Noiembrie 2009 23:44
O alta poveste de viata, asa cum probabil sunt multe in lumea asta... 7 De la: tutankhamon 6 Iulie 2009 02:10
Mama mea e singura pe care am pus-o mai presus de viata mea dar bautura si concubinul ei de 11 anI o depart de langa mine...un sfat daca se poate!!! 14 De la: si_totusi 19 Iunie 2009 00:01
AM DIVORTAT INSA NU-MI GASESC LINISTEA 1692 De la: delaviataadunate 22 Septembrie 2019 05:04
vreau sami iau copilu 13 De la: reyya 5 Iulie 2010 18:20
Setari Cookie-uri