tutela copiilor

va rog mult sa ma ajutati cu cateva sfaturi , eu sunt intr-o relatie de 2 ai cu un cetatean .iranian si el a mai fost casatorit cu o romanca dar s-au despartit iar copii au ramas la el deoarece ea nu era o mama buna ,nu avea grija de copii, ceea ce s-a si demonstrat la proces.eu .tin f mult la copii un baiat si o fata nu vreau sa ma despart de ei ca sunt ica f mici si as dori sa stiu in caz ca mama ar dori sa-si ia copiii .inapoi , ce sanse ar avea in fata tribunalului?
fatacuparuldeaur
Postat pe 19 Aprilie 2010 20:24
iubit-o,faci cea mai mare prostie sa te atasezi de copii,in urma cu 7 ani si eu m-am atasat de fiica prietenului meu,iar de vreo doi ani au aparut intre noi diverse neintelegeri,intre mine si fiica lui,si stii ce mi-a spus fetita,(de 17 ani)nu trebuia sa ma convingi sa ma mut la tati,atunci eram mica si ma puteai manipula,iar acum nu mai am de ce sa te ascult ca esti o straina ptr.mine.Este foarte dureros sa auzi asa ceva din gura unui copil care stiu ce mult suferea la mama ei,la procesul de divort legea i-a dat-o memei,iar dupa 5 ani tatal a redeschis proces si a castigat fetita datorita mie,ca eram alaturi de el din toate punctele de vedere,am si eu o fiica si ma gandeam ce rau ar fii sa fie si fiica mea tratata asa cum povestea fetita lui.Eu pe aceasta fetita am ingrijit-o mai mult de cat pe fiica mea,ani de zile am mers la toti medicii si de fapt nu era bolnava,ori nu am crezut ca un copil poate juca teatru incepand de la 10 ani.Venea acasa la tatal ei facea cate o criza de isterie cum ca mama ei nu-i buna,iar pana la urma tind sa cred ca nu era asa,cred ca era geloasa pe relatia mea cu tatal ei,si mai era si influentata de mamaica ei,vezi ca pe tine nu te iubeste altfel ai locuii cu el si tot felul de tampenii.Copii nu sunt vinovati,dar mama este tot mama!Te sfatuiesc sa nu pui prea mult suflet.
garbo104824
Postat pe 22 Aprilie 2010 21:55
multumesc pt rasp . sunt f curioasa ce sanse ar mai avea o mama denaturata in fata legii sa-si recastige copiii
fatacuparuldeaur
Postat pe 23 Aprilie 2010 17:16
NU ESTE BINE CEEA CE VREI SA FACI ....BINE AR FI SA AI SPUI PRIETENULUI TAU CA ACEST SUBIECT TE DEPASESTE SI CA NU TE POTI BAGA INTRE EI...NU AI DE UNDE STII CAT DE DENATURATA ESTE ACEEA MAMA....NU O CUNOSTI CA PERSOANA SI CU ATAT MAI PUTIN NU AI DREPTUL SA O JUDECI ...O MAMA ASI IUBESTE COPII FAPTUL CA TATAL SI DORESTE ESTE NUMAI DATORITA FAPTULUI CA LA EI ASA SE PROCEDEAZA COPII RAMAN LA TATI ASTA ESTE LEGEA LOR.....CAT DESPRE TINE AS VREA SA VB PESTE ANI SI SA-MI SPUI DACA ACEI COPII TE JUDECA SAU APRECIAZA CA IA-I CRESCUT ......???ESTI SINGURA IN MASURA SA DECIZI PENTRU TINE ....INSA NU UITA UN LUCRU CRESTI COPII EI SI NU VEI PUTEA FII NICIODATA CONSIDERATA MAMA LOR ATATA TIMP CAT AU O MAMA NATURALA INDIFERENT CUM ESTE EA ESTE MAMA LOR...TU VEI RAMINE MEREU MAMA ADOPTIVA
cristina29cristina
Postat pe 23 Aprilie 2010 23:09
Eu ti-am explicat cum stau lucrurile,ti-am spus parerea mea,ori tu decizi pana la urma ce vrei sa faci.Apropo de mama denaturata nu cred ca esti in masura sa o caracterizezi,asta o spui doar ptr.faptul ca poate esti indragostita da fostul ei sot si trebuie sa-l aperi.I-mi pare foarte rau ca noi femeile nu tinem una cu alta,dar daca tu ai fi fost in preajma lor cand erau micile discutii,certuri stiu eu mai ce intre ei,cu siguranta nu spuneai asa.Ti-am spus copii nu sunt vinovati,si mie mi-a fost mila de fetita prietenului meu,iar dupa ce a mai crescut mi-a spus ca sunt o straina La fel credeam si eu despre acea femeie ca este denaturata,dar nu este asa,si-ti spun de ce;
-In Romania legea este foarte usor de corupt,daca ai bani si ai avocati poti face orice,fetitei prietenului meu ai plac banii,ca la orice copil,ei tatal ei i-a spus urmatorul lucru la deschiderea procesului,daca te muti la mine si nu o mai cauti pe mama ta,o sa ai de toate,daca nu stai la ea i-ti voi da o pensie alimentara modesta si poti plange toata ziua ca vrei aia sau aia,fetita a acceptat varianta banilor,dar ai lipseste ceva MAMA pe care nimeni nu o poate inlocuii,si ar trebuii sa fim realisti,copilul indiferent de varsta sau sex,are mai multa nevoie de mama decat de tata.femeia aia nu sa putut apara sau nu s-a aparat indeajuns.Eu am divortat in urma cu 10ani,legea mi-a lasat fetita mie,dar am luptat ptr.ea,ei nu stiu cate femei din Romania ar face asemenea compromisuri,eu am mai stat dupa divort de dragul fetitei 7 ani cu fostul sot,mergeam la petreceri impreuna,peste tot lumea efectiv nu stia ca suntem divortatti,inafara de viata sexuala toate erau o.k.Dar am gresit deoarece eu intretineam casa totul,ori dupa 7 ani a vandut apartamentul care era din mostenire,si m-a lasat pe mine si fetita pe drumuri,ori eu l-am ajutat enorm.Iar spun faci cum vrei sunt si barbati buni probabil,dar eu nu i-am intalnit.
Imagineaza-ti ca vei vace un copil cu acest domn,iar peste nu stiu cat timp apare o alta in viata lui,ti-ar placea sa-ti spuna ca esti mama denaturata,si el sa-ti ia copilul?Ei!nu cred!
garbo104824
Postat pe 24 Aprilie 2010 09:38
De la: fatacuparuldeaur, la data 2010-04-23 17:16:13multumesc pt rasp . sunt f curioasa ce sanse ar mai avea o mama denaturata in fata legii sa-si recastige copiii

Tu esti sigura ca acea mama era denaturata? Dupa cate spui tata e iranian. Mie asta imi spune extrem de multe. Draga mea, de la musulmani poti sa pleci, copiii nu-i vei mai vedea niciodata. Sunt o marfa de schimb extrem de buna, pe cand tu, ca sotie nu valorezi nimic. La unii din astia toate mamele care se satura si vor sa divorteze sunt denaturate. Nu lua de bun tot ce-ti spune el. Si mai ales, ai grija sa nu mai cazi si tu in capcana in care a cazut mamica copiilor lui. La astia totul e bine pana cand devii proprietatea lui....
Lidiaolteanu
Postat pe 24 Aprilie 2010 10:28
Acum in legatura cu intrebarea initiala. Nu stiu unde locuiti. In Romania, Iran, sau oricare alta tara. Pentru ca lucrurile difera de la tara la tara. La noi oricand o mama poate sa-si ia copiii inapoi. Si in occident se poate asta. Numai daca el nu are bani extrem de multi pe care sa-i risipeasca pe avocati si pe probe mincionase. Asa poate manipula instanta de oriunde, dar nu neaparat castiga. Daca traiti in Iran sau in oricare alta tara musulmana, stai linistita. Mama respectiva nu va mai pune niciodata mana pe copii.
Lidiaolteanu
Postat pe 24 Aprilie 2010 10:32
Zici ca mama este denaturata, de unde stii, ai cunoscut-o personal, sau o descrii din povestile prietenului tau??
Draga mea, nu incerca sa ocupi locul mamei in sufletul acelor doi copii, deoarece nu sunt ai tai, iar sa-i desparti pe micuti de mama lor naturala este un mare pacat. Ai incercat sa te pui macar o clipa in locul acelei femei? vei intelege ce inseamna instinctul matern abia in momentul in care vei deveni tu insuti mama. Gandeste-te bine la acest lucru, deoarece s-ar putea sa ai aceeasi soarta.la musulmani copiii raman cu tatal, iar mama si familia ei, in urma divortului, pierd orice drept asupra copiilor.Nu au posibilitatea nici macar sa-i vada, nici sa se apropie de ei. E ingrozitor si inuman, dar este o realitate.Probabil esti atat de indragostita de acest iranian incat nu gandesti decat prin prizma religiei si conceptiilor generate de cultura lor, noi crestinii ar trebui sa gandim altfel, cu mai multa compasiune fata de trei suflete ravasite de dorul despartirii.Cu siguranta copiii vor creste si probabil te vor acuza ca i-ai despartit de mama lor. Crede-ma, vor fi perfect indreptatiti sa faca acest lucru.
garbo065393
Postat pe 24 Aprilie 2010 11:19
De la: fatacuparuldeaur, la data 2010-04-23 17:16:13multumesc pt rasp . sunt f curioasa ce sanse ar mai avea o mama denaturata in fata legii sa-si recastige copiii

Sunt dovezi ca e denaturata? Daca judecatoria a incredintat copiii tatalui , printr-o hotarare irevocabila, nu cred ca mai poate face ceva. Insa (INSA), exista posibilitatea ca, peste n ani, mama sa-si vrea copiii inapoi, sa intenteze o alta actiune judecatoreasca, prin care, jucand teatru, sa convinga completul de judecata ca ea a devenit o mama buna, ca are bani , si isi poate ingriji copiii fara nici o problema. Si cu totii stim ca, justitia romana poate fi foaaaaarte usor manipulata (trebuie sa ai doar avocatul potrivit).Parerea mea este ca atita timp cat copiii sunt minori, mama poate face asta. INSAAAA, daca iranianul se casatoreste cu dvs, si faceti o familie, in care copiii sa o duca bine si sa fie fericiti, eu cred ca asta e singura metoda care o poate invinge pe mama naturala - O FAMILIE FERICITA ! capisci?
calimera70
Postat pe 25 Aprilie 2010 15:38
o mama denaturata cum spui tu isi poate pierde copii numai daca se aduc dovezi impotriva ei ca este asa.dar daca ea lupta pt copii ei si dovedeste ca-i poate intretine,are o casa unde sa stea,e mai greu.mai ales ca sunt si micuti.daca ea vrea intr,adevar sa-si recapete copii o face.acum depinde si ce fel de hotarare judecatoreasca s-a dat atunci cand i-au revenit copii lui. in cazul in care hotararea e definitiva,se poate rejudeca cazul,la cererea mamei intr-o perioada de timp anume.nu mai stiu bn.dar eu nu cred ca s-a dat hotarare definitiva si irevocabila in acest caz.gandeste-te si la mama copiilor saraca.eu cred ca a pierdut cazul atunci ca el a dat bani.un copil nu se ia asa usor unei mame.trebuie sa ai dovezi clare-si precise.lasa copii mamei,de ce o faci denaturata?macar o cunosti?stii tu sigur ca asa e?daca tie ti s-ar fi intamplat?...te-ai pus in locul ei?
estela
Postat pe 30 Aprilie 2010 04:55
dar nu eu o fac denaturata...sunt dovezi multe si clare impotriva ei
fatacuparuldeaur
Postat pe 1 Mai 2010 19:00
Toata viata m-am luptat sa ma pun in locul meu, si nu in locul altuia.
Se spune in Biblie ca Dumnezeu i-a vorbit lui Moise la un moment dat dintr-un rug de flacari.In timpul discutiei, Dumnezeu, i-a spus lui Moise:
-Ce-ai vrea sa fac? Ia pune-te in locul meu.
Dar Moise privind cum ardeau flacarile in jurul Domnului, a replicat sec:
-Nu, multumesc.
Ioana007
Postat pe 15 Mai 2010 15:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
am nevoie urgent de un sfat va rog 121 De la: sufletista 5 Ianuarie 2010 18:51
sotia a bagat acte pt divort eu nu am vr divortul 30 De la: garbo_406554 10 Ianuarie 2016 18:25
Vreau sa divortez fara sa ma prezint la divort 63 De la: yram 8 August 2013 15:46
ralatia dupa divort 49 De la: mihay2001usa 4 Decembrie 2010 15:23
tristete 35 De la: garbo_5845 21 Septembrie 2012 16:40
Setari Cookie-uri