cum e mai bine, casatorit sau...pacsat?

De la: Thor, la data 2009-08-28 10:43:55din pacate insa, propunerile de lege ferenda de acest gen in Romania au sanse egale cu 0 barat. si asta pentru ca suntem prea habotnici si prea ne uitam in gura unora cu pretentii de inalte fetze bisericesti. coroborat cu lipsa de c...ie a "politicienilor", care sunt consiliati (ca de gandit nu gandesc ei) cum ca rumanu' e moral si corect si cu frica de Dumnezeu, care nu accepta "pacatul" impreunarii "rushinoase" in afara casatoriei, iote unde am ajuns.

ca doar e mai bine si mai sigur pentru scaunele de alesi sa sufoci instantele cu procese de divort, decat sa-l superi pe bizonu' rumanesc cu legiferari "imorale"...
in schimb se accepta si chiar se codifica prin legi alte aberatii, inclusiv comportamentale. .
thor miii de pupici, eu poate nu mas fi exprimat atat de bine ca tine , sarut_mana
yanyacharberet
Postat pe 28 August 2009 10:50
dap, mami...casatoria insemneste ca ele se marita, se ingrasa, se uita la telenovele in timp ce leagana pruncii, isi mai trag si-un amant, ca asa e moda, iar ei, joaca table in fata blocului imbracati in pantaloni de pijama si maiou, he...he...

cam asta e ideea de familie prin romanica noastra

ahh...si-am uitat de mancare...cat mai multa, sa pice bine la stomac
wife_de_zmeu
Postat pe 28 August 2009 10:50
eu as zice,ca unele dintre ele,(fatuci fiind) uita si pt ce or facut pasul fatal cu casnicia
LILO
Postat pe 28 August 2009 10:52
ai uitat de rate comune la banca....pt casa, masina,terenuri, ai uitat de o afacere comuna pt care lupta din greu si din cauza careia au uitat sa faca amor...si tot asa...
fleur_de_lis
Postat pe 28 August 2009 10:53
hi hi hi! wifo, ca-mi amintishi de o postare a lui Anakinu', una mai veche de am ras doua zile numai cand mi-o aminteam

iote, ai uitat de batacanele peste mufarina incasate de muieri si de ragaiturile mioritico-suave, asezonate cu scarpinaturi romantice pe burdihane, ale bautorilor de bere la pet

Thor
Postat pe 28 August 2009 10:54
mey, azi is in dispozitie sarcastica...de-aia scot din top, he...he...

nush de ce, da' nu crez ca ar fii bine sa ma 'nerveze cineva
wife_de_zmeu
Postat pe 28 August 2009 10:58
bre, sora mea alba, bine ca ne-ai avertizat
Thor
Postat pe 28 August 2009 10:59
De la: Thor, la data 2009-08-28 10:59:01bre, sora mea alba, bine ca ne-ai avertizat
thor ai si sora neagra si eu nu am stiut?
yanyacharberet
Postat pe 28 August 2009 10:59
nu, yanyo, io-s mai negru de felu' meu (in ceru' gurii). iar wife e sora mea alba pentru ca la ea a intervenit o mutatie genetica. nu e neagra (in cerul gurii) da' are niste ace de sa te fereasca sfantu' sa te ia la purecat
Thor
Postat pe 28 August 2009 11:03
fratioare...stai ca aparu 600...ma duc sa vaz ce mai zice, hi...hi
wife_de_zmeu
Postat pe 28 August 2009 11:04
ceva genetic? de la arici(pogonici)
LILO
Postat pe 28 August 2009 11:04
nimic interesant, wifo...
tocmai venii eu de acolo! probabil inca mai mananca treaba aia cu p de care zicea ca ii place
(painea, normal)

bre, lilo, nepoata! acele wifei au efect de panaceu pentru cine are mintea la locul ei. pentru cine nu, alea-s intepaturi de scorpie veninoasa.
Thor
Postat pe 28 August 2009 11:05
mdea...am vazt si io...lume nacajita, thorica...

he...he...multi m-ar vrea innecata intr-un pahar cu apa pe-acilea, mami...
wife_de_zmeu
Postat pe 28 August 2009 11:09
foarte sugestiv
LILO
Postat pe 28 August 2009 11:10
iote, wifo, d-aia nu mai putem noi!
pana atunci sa nu se inece aia cu noi. ca doar nu ti-a dat nimeni de mancare pe aici, si nici nu-ti va da!
Thor
Postat pe 28 August 2009 11:13
neata.. citeam si eu randurile de aici; spun drept termenul de "pacsat" e nou pt mine, noroc de yanya;

eu locuiesc in italia, iar aici sunt doua forme de uniune:
-casatoria: e ca si la noi cu mici diferente: femeia isi tine propriul nume de familie, copiii, cand se nasc, iau numele tatalui, iar inainte de casatorie se stabileste de comun acord intre soti, daca bunurile (si cele aferente) achizitionate in decursul casatoriei vor fi in comun sau vor ramane bunuri separate (exceptie fac bunurile pe care fiecare dintre parteneri le au la inceput).
Daca cei doi decid sa divorteze, legea prevede o perioada de trei ani de "separare" initial, iar daca dupa acesti trei ani cuplul nu s-a reimpacat si decid sa mentina ruptura, doar atunci divortul devine definitiv.

-asa zisa "convietuire" sau concubinaj: cei doi parteneri traiesc impreuna, fara acte de casatorie - dar au o multime de dificultai de ordin birocratic; (un exemplu: daca unul din ei decedeaza, celuilalt nu i se cuvine pensia de urmas pt ca nu sunt legal casatoriti). In cele din urma, majoritatea celor care "convietuiesc" decid sa legalizeze uniunea pt a putea "intra in rand cu lumea";
susidallyama
Postat pe 28 August 2009 11:38
susi, si la noi sotia isi poate mentine numele dupa casatorie, dupa cum poate sa le ia pe amandoua, daca vrea.

cealalta problema, privind bunurile, se numeste "contract prenuptial" care se doreste a se implementa si la noi, dupa o perioada de vreo 70 de ani de absenta (a activat si la noi pana la venirea comunistilor, prin '47-'48)

e foarte interesanta separarea aia de 3 ani (se numeste separare in FAPT, dupa ea intervenind separarea in DREPT, adica pronuntarea definitiva si irevocabila a unei instante de judecata). gasesc insa ca termenul ala e prea lung. de regula, eu, personal, consider ca 6 luni de separare in fapt sunt de ajuns.
Thor
Postat pe 28 August 2009 11:43
Thor, sa-ti spun drept cunosc personane care sunt separate de si mai multi ani decat 3, si decid sa ceara pronuntarea divortului doar in momentul in care gasesc un nou partener de viata stabil; si mi-au si spus motivul: pensia de urmas; daca tot e sa ramana cuiva, sa ramana copiilor si eventual partenerului separat, nu le place idea ca statul sau biserica sa intre in posesia agoniselilor lor.

in privinta numelui, stiam si eu ca aceasta regula e prevazuta de codul familiei... dar mie in momentul alegerii numelui de familie mi s-a spus: "cum mama, sa n-o cheme ca pe tine? Da' se poate asa ceva?" (nu mie - ci soacra a spus fostului meu sot)...
Si in final am ales sa raman cu numele lui pt comoditatea tuturor documentelor personale.
susidallyama
Postat pe 28 August 2009 12:01
da, susi, e corect ce spui tu cu posesia aia...
la noi ar fi mai simplu, pentru ca, desi sunt bine stabilite clasele de mostenitori, statul vine mai pe la urma
Thor
Postat pe 28 August 2009 12:04
De la: susiyama, la data 2009-08-28 12:01:58Thor, sa-ti spun drept cunosc personane care sunt separate de si mai multi ani decat 3, si decid sa ceara pronuntarea divortului doar in momentul in care gasesc un nou partener de viata stabil; si mi-au si spus motivul: pensia de urmas; daca tot e sa ramana cuiva, sa ramana copiilor si eventual partenerului separat, nu le place idea ca statul sau biserica sa intre in posesia agoniselilor lor.

in privinta numelui, stiam si eu ca aceasta regula e prevazuta de codul familiei... dar mie in momentul alegerii numelui de familie mi s-a spus: "cum mama, sa n-o cheme ca pe tine? Da' se poate asa ceva?" (nu mie - ci soacra a spus fostului meu sot)...
Si in final am ales sa raman cu numele lui pt comoditatea tuturor documentelor personale.
yanyacharberet
Postat pe 12 Septembrie 2009 18:21
De la: yanyacharberet, la data 2009-08-28 10:50:00
De la: Thor, la data 2009-08-28 10:43:55din pacate insa, propunerile de lege ferenda de acest gen in Romania au sanse egale cu 0 barat. si asta pentru ca suntem prea habotnici si prea ne uitam in gura unora cu pretentii de inalte fetze bisericesti. coroborat cu lipsa de c...ie a "politicienilor", care sunt consiliati (ca de gandit nu gandesc ei) cum ca rumanu' e moral si corect si cu frica de Dumnezeu, care nu accepta "pacatul" impreunarii "rushinoase" in afara casatoriei, iote unde am ajuns.

ca doar e mai bine si mai sigur pentru scaunele de alesi sa sufoci instantele cu procese de divort, decat sa-l superi pe bizonu' rumanesc cu legiferari "imorale"...
in schimb se accepta si chiar se codifica prin legi alte aberatii, inclusiv comportamentale. .
thor miii de pupici, eu poate nu mas fi exprimat atat de bine ca tine , sarut_mana
yanyacharberet
Postat pe 13 Septembrie 2009 13:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
"e vina mea, nu a ta" 47 De la: garbo165708 6 Decembrie 2010 14:29
am zis ajunde...si totusi sunt confuza si ma framant in continuare 40 De la: garbo1001 10 Martie 2012 13:54
CAUT BARBAT SAU FEMEIE CU BANI MULTII SI ZILE PUTIN,ASTEPT OFERTA 35 De la: tutankhamon 21 Iulie 2009 11:46
vreau sami iau copilu 13 De la: reyya 5 Iulie 2010 18:20
poveste reala.... 38 De la: AMELYY 22 Iulie 2009 10:53
Setari Cookie-uri