cum e mai bine, casatorit sau...pacsat?

mda grea dilema
yanyacharberet
Postat pe 31 Iulie 2009 22:14
ha
lady_corina
Postat pe 31 Iulie 2009 22:15
De la: corinadd, la data 2009-07-31 22:15:15ha
da corina ce nu ai inteles?
yanyacharberet
Postat pe 31 Iulie 2009 22:18
legatura, traducerea...oare ce voiam sa intreb?
lady_corina
Postat pe 31 Iulie 2009 22:19
te-a pupacit piku de te-a zapacit....
tutankhamon
Postat pe 31 Iulie 2009 22:21

pacsat inseamna concubinaj cu acte , defapt e un fel de casatorie dar EA isi poarta numele de fata mai departe si,daca nu mai vrea sa fie pacsata atunci merge la tribunal semneaza o hartie si pa, fara procese fara avocati si fara partaj, dar.....ROMANIA tre sa mai treaca peste inca 50 de ani sa inteleaga anumite lucruri mda cititi bine topicul , ca eu am scris pacsat nu PASAT THOR, VA PASEZ EU PE VOI [/quote]
yanyacharberet
Postat pe 31 Iulie 2009 22:22
tuth, nu, zapaceala e de la altceva...
lady_corina
Postat pe 31 Iulie 2009 22:24
pai la ce sa ne mai complicam yanyo?
concubinajul nu e acelasi lucru?
lady_corina
Postat pe 31 Iulie 2009 22:26
De la: corinadd, la data 2009-07-31 22:24:49tuth, nu, zapaceala e de la altceva...
HORMONII?
yanyacharberet
Postat pe 31 Iulie 2009 22:26
nu, yanyo, crezi ca ma las zapacita in virtual?
da' poate vei fi avand si tu dreptatea ta, mai stii
lady_corina
Postat pe 31 Iulie 2009 22:29
De la: corinadd, la data 2009-07-31 22:26:13pai la ce sa ne mai complicam yanyo?
concubinajul nu e acelasi lucru?
PACSUL ESTE....CONCUBINAJ CU ACTE DAR AI ACELASI DREPTURI CA SI O SOTIE CASATORITA, doar ca tu porti numele de fata , si....daca nu-ti mai place de el , semnati alta hartie ca nu mai vrei sa stai cu el, si poti pleca fara divort care dureaza, fara avocatii si fara partaj
yanyacharberet
Postat pe 31 Iulie 2009 22:30
am inteles yanya, ma prostesc si eu...
lady_corina
Postat pe 31 Iulie 2009 22:32
De la: corinadd, la data 2009-07-31 22:29:32nu, yanyo, crezi ca ma las zapacita in virtual?
da' poate vei fi avand si tu dreptatea ta, mai stii
pai sa stii ca am dreptate ca si eu sunt pacsata
yanyacharberet
Postat pe 31 Iulie 2009 22:32
yanya,traiesti in Romania?
in tara nu exista notiunea de pacsat,nici ca expresie din popor,dar in legislatie?concubinajul e pur si simplu ,fara nici un fel de acte,fara obligatii legale...

pana la urma care ar fi avatajul concubinajului astuia de care zici tu?
Roxxynela
Postat pe 26 August 2009 10:10
deci fara divort ,fara partaj...copiii ce statut au intr-o astfel de relatie?dupa ce semnezi hartia cu pricina tu mai ai dreptul sa-ti imparti cu el bunurle dobandite impreuna?

apropos,cat timp esti pacsata cu un individ,te poti casatori legal cu altcineva?

te intreb lucrurile astea,pentru ca prima oara cand aud de termenul asta de pacsat...poate imi raspunzi fara sa sari ca arsa ca pe celalalt topic..
Roxxynela
Postat pe 26 August 2009 16:56
Un avocat ar sti mai bine sa raspunda ca si chestia cu concubinajul s-a mai schimbat in Romania. Exista niste drepturi...dar n-as sfatui pe nimeni sa aleaga concubinajul in locul casatoriei. E punctul meu de vedere.
sora_ilsi
Postat pe 26 August 2009 17:03
sora,un avocat sigur nu ar sti sa lamureasca termenul asta,pentru ca in Romania nu exista decat concubinajul si casatoria si nu relatia asta de care spune yanya...ea,daca este "in problema" poate ne lamureste si pe noi cum stau lucrurile..
Roxxynela
Postat pe 26 August 2009 17:06
De la: Roxxynela, la data 2009-08-26 10:10:34yanya,traiesti in Romania?
in tara nu exista notiunea de pacsat,nici ca expresie din popor,dar in legislatie?concubinajul e pur si simplu ,fara nici un fel de acte,fara obligatii legale...

pana la urma care ar fi avatajul concubinajului astuia de care zici tu?
roxxynela pentru cultura ta generala , eu nu locuiesc in romania, si daca am scris despre pacs, am scris pentru ca stiu cate ceva, iar daca in romania nu sa dat legea concubinajului cu acte asta e alta problema, a fi pacsat inseamna ca ai aceleasi drepturi ca si o sotie legitima doar ca iti porti numele de fata , iar daca nu mai vrei sa traiesti cu respectivul in doua minute se desface pacsul, fara avocat fara tam-tam, defapt pentru tine imi racesc gura degeaba, ca si asa nu pricepi, sau pricepi greu si uiti repede
yanyacharberet
Postat pe 26 August 2009 22:46
am impresia ca tu ai chiar ceva probleme de intelegere a mesajelor ...eu te-am intrebat chiar pentru cultura mea generala,pentru ca dupa cum ai vazut si in mesajele altora,pacsul este o notiune necunoscuta in Romania...te-ai repetat aiurea-n tramvai fara sa citesti tot ceea ce am scris,fara sa raspunzi la obiect...

ia reciteste toate mesajele...in fine...pe viitor,cand versi jigniri,asigura-te ca percepi corect ceea ce am scris.De data asta chiar nu te-am atacat cu absolut nimic,pe cand tu ,repezita si inteligenta ,arunci cu rautati gratuite....
Roxxynela
Postat pe 28 August 2009 09:25
De la: Roxxynela, la data 2009-08-28 09:25:00am impresia ca tu ai chiar ceva probleme de intelegere a mesajelor ...eu te-am intrebat chiar pentru cultura mea generala,pentru ca dupa cum ai vazut si in mesajele altora,pacsul este o notiune necunoscuta in Romania...te-ai repetat aiurea-n tramvai fara sa citesti tot ceea ce am scris,fara sa raspunzi la obiect...

ia reciteste toate mesajele...in fine...pe viitor,cand versi jigniri,asigura-te ca percepi corect ceea ce am scris.De data asta chiar nu te-am atacat cu absolut nimic,pe cand tu ,repezita si inteligenta ,arunci cu rautati gratuite....
yanyacharberet
Postat pe 28 August 2009 09:30
gagici...vedeti ca e un topic...pipa pacii...e pentru calmare, mamicule...
wife_de_zmeu
Postat pe 28 August 2009 09:33
De la: wife, la data 2009-08-28 09:33:05gagici...vedeti ca e un topic...pipa pacii...e pentru calmare, mamicule...
ms wife, dar ...femeia asta imi da o stare de agitatie, apoi de la agitatie devin nervoasa, numai cand ma gandesc ca mia spus ca sunt o specie pe cale de disparitie, cum dreaq sa-i mai vorbesc frumos
yanyacharberet
Postat pe 28 August 2009 09:56
ca ma si nervati.

pacsatul asta e un fel de a proteja concubina sau concubinul. din cate am inteles eu, daca se intampla ceva si te desparti, n-ai muncit degeaba. ai aceleasi drepturi ca in urma unei casnicii. adica, nu pleaca unul cu buza umflata si celalalt beneficiaza de tot ce s-a facut in comun.plus ca e o chestie care legitimeaza in fata societatii legatura celor doi. asta asa, sa nu discute babele pe la coluri ca ai facut copii prin flori sau imash

tot la beneficii e faptul ca e mai usor sa te desparti. nu trebuie multe formalitati

adica, pacsatul asta e un fel de casatorie mai libertina. stii ca poti sa-ti iei oricand catrafusele fara a mai astepta termene, tergiversari prin tribunale, etc

totusi, o nedumerire am si eu. daca exista un semn de egalitate intre cel pacsat si cea casatorie, la ce bun unii se casatoresc si altii se pacseaza? tre' sa existe o diferenta.
si_totusi
Postat pe 28 August 2009 10:04
totushico, eu cred ca diferenta consta in impresia de proprietate pe care o da casatoria

(proprietate pe "bunul" dobandit, normal, prin semnarea fitzuicii aleia de-i zice "certificat de casatorie")
Thor
Postat pe 28 August 2009 10:11
dupa cite am inteles eu pacsat-ul este o forma de legatura conjugala,mai usor de desfacut decit casatoria clasica.pare mai avantajos sa recurgi la forma aceasta de " unire ",caz ca esueaza relatia.de fapt nu stie nimeni ce se poate intimpla in timp ii bine sa fie omul prevazator
LILO
Postat pe 28 August 2009 10:11
yania, asta te intreaba roxela. care e diferenta dintre cele doua moduri de convetuire. avantaje, dezavantaje. la noi nu exista in legislatie asa ceva. explica tu cum sta trebushoara asta. ne-ai spus prea putin ca sa ne dumirim. sa putem dezbate cum e mai bine, trebuie sa avem niste cunostinte despre ceea ce discutam. te enervezi degeaba.
si_totusi
Postat pe 28 August 2009 10:12
eu o vad asa: doua persoane se plac, se inteleg si decid sa locuiasca impreuna, cu tot ce presupune acest trai, fara insa a mai trece pe la starea civila (in Romania) sau pe la preot (in tarile civilizate) pentru o asa-zisa "legalizare". Ulterior, cand decid sa se desparta, tot ce se acumuleaza in timpul convietuirii se imparte ca in orice cauza de partaj. proba convietuirii si implicit a acumularii de bunuri se face cu martori si hartii (chitante, plati ale cheltuielilor comune etc).

institutia asta e veche in acele tari civilizate, imi amintesc ca un coleg de facultate si-a facut lucrarea de licenta, prin '95, avand ca tema divortul in dreptul comparat. lucram oarecum impreuna, pentru ca lucrarea mea era adoptia in dreptul comparat si incercam sa traducem amandoi la coduri civile din franta, italia, germania si marea britanie.

una din propunerile de lege ferenda facuta de colegul meu atunci a fost legiferarea concubinajului - cu toate consecintele ce decurg de aici - si in Romania.
Thor
Postat pe 28 August 2009 10:34
fratioare, famelia e celula de baza a societatii, mey...
wife_de_zmeu
Postat pe 28 August 2009 10:42
din pacate insa, propunerile de lege ferenda de acest gen in Romania au sanse egale cu 0 barat. si asta pentru ca suntem prea habotnici si prea ne uitam in gura unora cu pretentii de inalte fetze bisericesti. coroborat cu lipsa de c...ie a "politicienilor", care sunt consiliati (ca de gandit nu gandesc ei) cum ca rumanu' e moral si corect si cu frica de Dumnezeu, care nu accepta "pacatul" impreunarii "rushinoase" in afara casatoriei, iote unde am ajuns.

ca doar e mai bine si mai sigur pentru scaunele de alesi sa sufoci instantele cu procese de divort, decat sa-l superi pe bizonu' rumanesc cu legiferari "imorale"...
in schimb se accepta si chiar se codifica prin legi alte aberatii, inclusiv comportamentale. .
Thor
Postat pe 28 August 2009 10:43
Ioi, wifo, ca bine ziseshi! D-aia zicea bietu' Brucan ca paulimea romaneasca nici in 20 de ani nu se va trezi. Si iote ce dreptate a avut!
mai in gluma, mai in serios, inca mai suntem tributari (la modul general, de popor) "principiilor morale", "sanatoase", de pana acum 20 de ani.
Thor
Postat pe 28 August 2009 10:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Credinta in Dumnezeu 54 De la: garbo027119 22 Decembrie 2009 18:11
inselata 825 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:07
de cine sa ascult de realitatea ce se aude ,vede,sau de ceea ce este in interior adica suflet 37 De la: bianca_culea 27 Martie 2014 12:57
Santaj emotional... amenintare... 49 De la: garbo092588 4 Februarie 2010 21:01
Doctor 3 De la: garbo_462924 10 Martie 2017 13:12
Setari Cookie-uri