ce se intampla cu barbatii de azi?

da, speranta moare ultima...
panty_C
Postat pe 19 Noiembrie 2009 17:20
Pantera neagra ..drept sa-ti spun, sunt cam greu de intalnit exceptiile...dar nu imposibil.
reyya
Postat pe 19 Noiembrie 2009 17:20
da...
panty_C
Postat pe 19 Noiembrie 2009 17:22
De la: reyya, la data 2009-11-19 17:08:35
De acord ..insa pe langa compatibilitate ar mai trebui sa existe si ,,coloana vertebrala"..Toti suntem inzestrati cu ,,liberul arbitru" ..la partea de ,,coloana vertebrala " multi au de lucrat insa...in sensul ca astazi ,,crezi" ca esti compatibil cu X si maine crezi ca esti compatibil cu y ..si tot asa..., intre timp se invoca,,schimbarea de prioritati" si faptul ca cei doi au ,,evoluat" diferit....Ei ..cum e cu compatibilitatea, crezi ca o mai poti defini ?? E cam greu:-)


ma rog, eu definesc altfel "coloana vertebrala". Chiar poti sa ajungi sa nu mai fii compatibil cu cel de linga tine - asta este, sintem organisme vii, evoluam.
Important este sa ai ...coloana sau cum vrei sa ii spui si sa recunosti deschis. Cel putin, eu asta as pretinde cuiva cu care am o relatie apropiata. Nu m-ar incalzi deloc sa stea cu mine din obligatie, compasiune sau pentru ca a facut o promisiune. Si nici pentru ca eu depind - material, emotional - de el.
Deci as considera ca are "coloana" atunci cind pleaca daca vrea sa plece - nu atunci cind nu pleaca desi asta simte (si ce simte nu depinde de el...)
quasaria
Postat pe 19 Noiembrie 2009 17:59
Exista barbati de exceptie , exista femei de exceptie ..exista relatii de exceptie...dar daca privesti in jur vei vedea multi care traiesc intr-un compromis doar pentru ca la un moment dat au crezut ca iubesc o persoana si asta e cea mai mare greseala pe care o poate face un om cu viata lui, lipsa curajului de a se detasa atunci cand ceva nu mai merge si de a incerca sa traiasca pe ,,doua fronturi " indiferent ca sunt barbati sau femei.
Ceea ce este deplorabil este doar FALSITATEA, eu l-as sfatui daca tot pleaca ( acolo unde simte...presupunand ca ar simti ceva pt cineva sa fie bun plecat ,( si in asta consta ,,coloana vertebrala :-)
reyya
Postat pe 19 Noiembrie 2009 18:05
corect.
"unde pleaca" si daca pleaca undeva anume e mai putin relevant... "there's a time to leave even if there is no place to go." Asta este.
quasaria
Postat pe 19 Noiembrie 2009 18:08
Atunci cand constati ca cineva e fals...e prea putin relevant daca pleaca la o alta...daca pleaca la mamicutza lui , daca pleaca in lume sau daca pleaca in neant...cand cineva greseste elementar ( prin falsitate) intr-o relatie..it,s over...se trage cortina...amanuntele devin brusc insignifiante :-)
reyya
Postat pe 19 Noiembrie 2009 18:13
existenta coloanei vertebrale,implica detasare...si adevarul este...ca orice rupere-plecare...raneste una din parti...oricum ar fi...
rodyk
Postat pe 19 Noiembrie 2009 18:18
Decat a trai alaturi de cineva plin de falsitate mai bine sa existe acea,,rupere, desprindere , detasare" A ramane e plafonare si resemnare...a pleca..e un pas inainte ...Acum depinde cat de puternic e fiecare( sa suporte adevarul care ar putea sa-l raneasca)..e o chestiune de vointa , in ultima instanta...
reyya
Postat pe 19 Noiembrie 2009 18:24
Vezi tu...si resemnarea asta...e cumva in genele noastre...majoritatea am trait-o prin parintii...bunicii nostri...Am fost crescuti sa acceptam plafonarea,resemnarea,compromisul...de dragul copiilor...de rusine...din obisnuinta...din teama ...
rodyk
Postat pe 19 Noiembrie 2009 18:35
Exista si exceptii rodik...Nimeni si nimik nu merita sa traiesti o viata in falsitate si suferinta doar pentru ca ai un copil cu cineva pe care la un moment dat l-ai iubit..sau nu...Fiecare avem o viata , avem dreptul sa fim fericiti , nu sa suferim in relatie alaturi de cineva..asadar adevarul trebuie spus ..( chiar daca te raneste) In dragoste e ca la reanimare..merge bine ..nu...,,hasta la vista baby" :-)
reyya
Postat pe 19 Noiembrie 2009 18:44
Ai mare dreptate - a fost unul - destept,frumos,atent,iubitor,amabil,tandru etc... si pe acela l-am luat eu !
anisoaraf
Postat pe 19 Noiembrie 2009 18:44
da? chiar asa anisoara? inca esti tanarutza...mai vorbim noi peste cativa ani...hm
LILO
Postat pe 19 Noiembrie 2009 18:48
Multumesc, esti o draguta, cati ani ai ?
Eu am 44 si aproape 25 de casnicie, 2 baieti frumosi - unul de 23, al doilea de 8 anisori. Am un cabinet de psihologie a cuplului, poate la un moment dat o sa fac un club pentru familisti sau ceva de acest gen...
anisoaraf
Postat pe 19 Noiembrie 2009 19:50
anisoara...SUCCES...la cati ani am baga un ochi la profilul meu si vezi...
LILO
Postat pe 19 Noiembrie 2009 19:52
lilo, ia sa bag io un ochi la tine in casa, ca m-ai facut curioasa

oalioooo, mama...m-ai luat !!! io credeam ca-s decana de varsta p-acilea
Anouk
Postat pe 19 Noiembrie 2009 19:55
LILO
Postat pe 19 Noiembrie 2009 19:57
mi/e lene sa citesc din urma,imi face si mie cineva rezumatul? ce se intampla cu barbatii de azi?
elodia
Postat pe 19 Noiembrie 2009 19:58
nimic nu se intampla cu ei, kinga...toate is la fel cum le stii, nema noutati

lilo, mes omages, mami...
Anouk
Postat pe 19 Noiembrie 2009 20:01
ok
LILO
Postat pe 19 Noiembrie 2009 20:04
aha,merci,deci sa nu sper in van!
elodia
Postat pe 19 Noiembrie 2009 20:04
kinga, noi toti suferim de sindromu' sperantei care moare ultima...crez ca asa ne anesteziem dezamagirile
Anouk
Postat pe 19 Noiembrie 2009 20:10
eu sunt in faza aia in care as deschide un topic de inima albastra,da' ma jenez,ca deh,am si eu niste anisori
elodia
Postat pe 19 Noiembrie 2009 20:13
da' deschide, mama...daca iti da ghes inima, deschide un topic de inima blue...iti spui oful, te descarci...care-i problemu ?

ce-au anii cu inima labastra ?

da' chiar...tu cati ani ai ?
Anouk
Postat pe 19 Noiembrie 2009 20:18
cativa anisori,acolo
elodia
Postat pe 19 Noiembrie 2009 20:20
NU!
Nu deschide!
Daca nimeresc eu pe el, o surclasez pe irina la numar de postari pe pagina...
garbo_C
Postat pe 19 Noiembrie 2009 20:21
da si sa fie si cu melodia aceea blues eyes!(oare am scris bine?) ca ma apostrofeaza eruditii...vai de moi
LILO
Postat pe 19 Noiembrie 2009 20:21
mama masii...si tu m-ai luat, bre kingo

ioi, ce tinerica mai sunt, ptiu pe mine...

sis, inima ta albastra e ok, mama...tu esti ca G...traiti in realitati paralele, de-aia ramaneti uimiti de murdaria din sufletul unora
Anouk
Postat pe 19 Noiembrie 2009 20:22
anouk,
elodia
Postat pe 19 Noiembrie 2009 20:23
care va sa zica,deschid au ba?
elodia
Postat pe 19 Noiembrie 2009 20:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Un sfat va rog tare mult! 4 De la: Bea_ 2 Septembrie 2009 13:32
nu stiu ce sa mai cred 40 De la: garbo_405148 24 Iunie 2015 05:17
Mesaj Made in RomaniCa !!! 3 De la: nathalie 23 August 2011 15:57
sincer vreau o parere 41 De la: pik_nik 16 Octombrie 2009 16:59
buna 2 De la: cricat 10 Octombrie 2011 08:15
Setari Cookie-uri