amanta - sotie

tothusico....mare adevar....
nazirra
Postat pe 8 Ianuarie 2010 13:35
De la: LILO, la data 2010-01-08 13:17:37 amarezo,intrebi la ce varsta se iese la pensie,de la calitatea de sotie?sau de la meseria de amanta?

nu,,draga..la cat "iese la pensie" el, barbatul, din cauza ca il lasa puterile
amarezza
Postat pe 8 Ianuarie 2010 16:42
Ai perfecta dreptate si totusi, amantele nu apar asa oricum, problema este in casnicia celor doi, si cum sa divorteze el, sa faca el mancare, curatenie, si altele in casa......... copii la liceu si facultate, si apoi......cum ar aparea el in societate? Si mai ales daca se poate sa existe o asemenea relatie,de ce nu? Relatia noastra ii face bine chiar si sotiei, el ajunge acasa vesel, fericit,degajat, si nu o mai streseaza nici pe ea, care de cele mai multe ori e obosita, plictisita, face curatenie sau poate e prea grasa:D. si daca si ea e multumita, de ce nu?
Si noi suntem multumiti, pentru ca primim unul de la altul ce dorim, apare nefericirea si nemultumirea atunci cand ceri imposibilul, eu nu il vreau pe el de sot, il vreau asa cum e si atat timp cat mai poate;).
Emilia24
Postat pe 8 Ianuarie 2010 19:40
Ce s-ar face ei, saracutii, fara amantele care le aduc liniste si fericire??/
Si amarata obosita si grasa...sa multumeasca cerului pentru ca a aparut cineva benefic in relatia cu sotul ei!!!
Nu e chiar asa simplu !!! Situatii si situatii...
amarezza
Postat pe 9 Ianuarie 2010 08:28
las' ca nu suntem toate amarate si grase, si cand esti silfida si mishto isi gaseste bibicu' cate una

problemu e cat de repede iti suni avocatu'
Anouk
Postat pe 9 Ianuarie 2010 08:30
Am inteles de ce el nu divorteaza si prefera sa aiba si sotie si amanta. Si daca el vrea sa divorteze , atunci de ce amanata nu il vrea de sot????
amarezza
Postat pe 9 Ianuarie 2010 09:06
pen'ca-i fata dashteapta ?
Anouk
Postat pe 9 Ianuarie 2010 09:42
Eu te cred si te inteleg mai bine decit iti inchipui, aici e vorba de curajul tau dar si de lasitatea lui.Tot ce poti sa faci este sa speri sincer ca Dumnezeu va va ajuta pe amindoi sa luati hotarirea cea mai buna,indiferent care va fi aceea si ca va va ajuta (mai ales pe tine) sa treceti de durerea sufleteasca care e cea mai grea. Sa nu te invinovatesti de nimic si daca poti incearca sa-l intelegi si pe el si incearca sa transformi durerea ta in iubire, chiar daca va fi o iubire de la distanta, iubeste-l din toata inima neconditionat, asa cum ai facut si pina acum! Te imbratisez si te rog sa ai curaj!
razadesoare
Postat pe 9 Ianuarie 2010 10:33
Liliana,,,,,,,,,,,,scumpa, te inteleg cat de greu iti este dar niciodata in lumea asta iubirea nu a putut fi impartita, si nici nu am auzit ca ar fi fost cineva care sa fi reusit treaba asta , cred, ca tot cea ce s-a intamplat intre voi a fost doar chestiune de timp piedut * , da , pierdut ,,,va-ti complacut in situatia respectiva , mai ales ca va vedeati la 1-2 saptamani ,,pasager mai mult , ati asigurat subzistenta unul celuilant , ati completat lipsa celuilant partener lipsa in spatiul vostru intim ,,,te inteleg perfect , ce sa faci acum ? NIMIC,,,,trebuie sa inveti sa traiesti fara el, trebuie sa sti sa faci diferenta intre rasarit si apus....o viata minunata iti doresc .
Yres
Postat pe 9 Ianuarie 2010 13:58


Mie mi-a placut articolul Garbo...intitulat..."cum sa te razbuni pe amanta sotului si cautam adresa sa v-o dau sa cititi,daca cumva nu ati facut-o deja....

http://www.garbo.ro/articol/Familie/2828/Cum-sa-te-razbuni-pe-amanta-sotului.html
DORI_
Postat pe 9 Ianuarie 2010 14:02
De la: Dari_Daniela, la data 2010-01-09 14:02:20
Yres
Postat pe 9 Ianuarie 2010 14:06
Se pare ca in acest topic sfaturile din acel articol pica ca nuca in perete...dar e asa o nebuloasa amanta-sotie...sotia-amanta...
DORI_
Postat pe 9 Ianuarie 2010 14:23
De la: amarezza, la data 2010-01-09 09:06:16Am inteles de ce el nu divorteaza si prefera sa aiba si sotie si amanta. Si daca el vrea sa divorteze , atunci de ce amanata nu il vrea de sot????



De ce nu-l vreau de sot???? Pt ca nu ar fi corect, peste cativa ani devine bibelou de portelan si tre sa-l sterg de praf in loc sa-mi traiesc tineretea. El si nevasta-sa se vor sterge de praf reciproc iar eu voi avea viata mea frumoasa.
Stiu ca ma judeci, mai bn asa decat sa visez ca lumea e asa cum mi-as dori si de fapt sa realizez mai tarziu ca toate femeile sunt inselate. Eu am inteles asta, si cand ma va insela sotul, kiar daca voi afla nu voi avea o deceptie.
Emilia24
Postat pe 10 Ianuarie 2010 15:57
nu e corect fata de tineretea ta, nu-i asa, ca tu sa te alegi, peste ani, cu un bibelou iar nevasta sa ramana libera ....

tu il "folosesti" acum cand e bun la ceva si cand nu mai poate il lasi in grija nevestei....

incearca sa fi mai coerenta in exprimare.

"toate femeile sunt inselate" si "eu nu voi avea o deceptie atunci cand imi voi da seama ca barbatul m-a inselat" .... astea-s fie "vorbe mari" fie "vorbe de claca"! la acestea ti-as raspunde cu: "asta sa-i spui lui mutu'" sau cui te-o mai crede!
clippy
Postat pe 10 Ianuarie 2010 16:08
Emilia, e un posibil raspuns....
Voiam un raspuns sincer ca sa ma limpezesc si eu in aceasta problema.De judecat , nu te judec pentru ca nu am eu aceasta menire...si cred ca nimeni nu poate face acest lucru nefiind direct implicat in situatia data
amarezza
Postat pe 10 Ianuarie 2010 18:49
Incep prin a spune ca nu judec pe nimeni, dar cred ca fiecare atat sotul cat si sotia au o parte de vina daca se ajunge ca unul dintre ei sa "calce stramb"... Se spune ca un barbat/femeie cauta in alta parte ce nu gaseste acasa, aici fac referire la situatie generala...dupa o zi plina, seara cand ajungi acasa sigur nu ai nevoie de o sotie cicalitoare sau una care a uitat de cand nu a mai fost la coafor sau de cand s-a machiat... sau de un sot care mereu are ceva de comentat ba la mancare, ba la soacra-sa etc.
e dureros sa vezi ca dupa cativa ani de casnicie cei doi au ajuns aproape ca doi straini sau au devenit colegi de pat...cuvintele magice, care candva faceau sa zboare fluturii in stomac "te iubesc","m-am gandit la tine toata ziua" s-au transformat in "ce-ai facut cu banii?" "mi-ai calcat camasa" sau ce avem de mancare.
Am observat ca pentru o ora de liniste sau de alinturi atat barbatul cat si femeia uneori sunt capabili sa-si riste casnicia... oare de ce? in viata toti avem de pierdut si de castigat, unii sunt soti/sotii, altii sunt amanti/amante...si fiecare isi doreste sa fie fericit...insa uneori fericirea asta costa scump.
Iar daca ai ales sa te multumesti cu putin, asta-i viata...decat sa traiesti inca 20 de ani langa un coleg de pat, mai bine sa traiesti 2 ore de saptamana langa un om pentru care te face fericita...dar si daca o faci fa-o cu cap, nu lasa persoanele dragi tie sa sufere... Parerea mea
delia_diana
Postat pe 11 Ianuarie 2010 23:22
Sincer imi pare rau de tine.. este prost sa pierzi o vreme cu unul care sta cu doua femei si subiectivi fiind este iarasi prostsa fii roata de rezerva a unui barbat... nu as fi acceptat asta deloc... !!!!!!... TREBUIA SA STII ca asa se va intampla... sincer imi pare rau de tine ca ti-ai pierdut timpul unei iubiri frumoase cu un alt barbat acela care ar fi trebuit sa fie ... NUMAI AL TAU !!!!!
Doc_Beauty
Postat pe 12 Ianuarie 2010 09:24
numai al tau ???!!!

da' ce ? e un bun personal ?
nimeni nu apartine nimanui, dragutza...
Anouk
Postat pe 12 Ianuarie 2010 09:28
anouk...
rodyk
Postat pe 12 Ianuarie 2010 09:32
in unii urla instinctu' de proprietate
Anouk
Postat pe 12 Ianuarie 2010 09:34
ce pacat ca inimii nu-i poti comanda, si acum ca iubeste un barbat insurat sau unul liber asta e. cu amintirile e mai greu de trait. o femeie chiar isi da seama cand e inselata deoarece un barbat isi schimba radical comportamentul, ei nu stiu sa mimeze iubirea (nu ca o astfel de situatie ar fi de preferat ca decat mima mai bine deloc). nu stiu ce sa zic, nu prea exista cuvinte de consolare. dar pana la urma toate trec.si stiu, nu vrei sa destrami o familie, dar nici nu poti sa-l lasi sa plece. pana la urma tot el alege. daca chiar te iubeste, se intoarce. si oricum, degeaba e insurat, poate s-a insurat cu femeia nepotrivita dar daca o iubeste nu poti face prea multe.
erestodoenmi
Postat pe 12 Ianuarie 2010 10:25
dap, e 2 in 1...le iubeste p-amandoua
Anouk
Postat pe 12 Ianuarie 2010 12:29
Buna.Am citit cu atentie toate mesajele si vreau sa va spun si eu oful meu :de sotie inselata.Am 29 de ani ,o fetita de 9 ani si un baietel care e pe drum vine luna asta.Nu suport femeile care se incurca cu barbati insurati,dar nu le judec.Am trecut printr-o experienta anul trecut care m-a terminat psihic.Sotul meu a plecat de acasa in data de 15 02 2009 s-a mutat cu alta cu 8 ani mai tanara ,spunandu-mi ca vrea o pauza ,ca sta la un prieten ca este obosit si munceste mult si a plecat.Nu m-am enervat am zis bine ,stiam ca nu pleaca de acasa pentru prieten si pentru amanta.A venit dupa 7 zile acasa jigninduma asa din senin ,ca nu ma mai iubeste ca vrea sa divortam ,am zis bine dar vreau sa stiu de ce a trebuit sa procedezi asa?Nu mi-a raspuns si asa a facut timp de 3 luni ,pana am reusit sa strang bani si am intentat divort.In acest timp am cunoscut pe cineva,relatia mea cu sotul meu o credeam terminata.La cateva zile a venit acasa probabil pentru o alta serie de insulte,dar surpriza mare i-am facut-o eu ,i-am spus de divort si de acel cineva din viata mea ,cu toate ca nu era nimic concret,dar vroiam sa scap de noptile nedormite si sa-mi urmez viata asa cum avia sa fie.SI surpriza a ramas in noaptea aia acasa ,spunindu-mi ca a gresit ca ii pare rau si vrea sa ne impacam.nu roia sa ma piarda nici pe mine nici pe ea.Am ramas insarcinata cu acest copil care se va naste luna asta,mi-a fost foarte greu sa iau decizia de a -l pastra , dar cred ca a fost mana domnului.El si-l doreste din toata inima ,nu cred ca un om se poate schimba ,dar cand a aflat ca sunt gravida s-a despartit definitiv de ea si de atunci este un alt om total diferit.L-am iertat dar nu am uitat si ma doare ,m-am schimbat ,sunt o persoana mai rece si mai stapana pe sine .Eu cred ca daca nu ma mai iubea nu se intorcea inapoi.
garbo062473
Postat pe 12 Ianuarie 2010 13:49
nu s-a intors pt tine,ci pt el
alegerea este a ta dar..
lupul isi schimba parul dar naravul nu
LILO
Postat pe 12 Ianuarie 2010 13:53
s-ar putea nici pentru copil.mai avea unul si l-a parasit fara mustrari de constiinta.

cred ca s-a intors pentru ca i-a dat amanta papucii.

a spus ca va vrea pe amandoua si totusi, te-ai culcat cu el.nu ti-a sunat ciudat aceasta propozitie?


daca peste cativa ani se va repeta povestea , ce faci? ramai iar insarcinata, ca sa te prefere?

sa dea dumnezeu si sa se fi schimbat . sa fi fost doar o ratacire nefericita, dar nu cred. oamenii nu se schimba cand e vorba de un " hoby' ca acesta. invata sa joace teatru mai profesionist si cam atat
si_totusi
Postat pe 12 Ianuarie 2010 14:25
I"m agree.
garbo016112
Postat pe 12 Ianuarie 2010 14:53
nu era fara "m"?
ce probleme am si io la ora asta? chiar ca ma plictisesc...bai, care stiti engleza?
zambila
Postat pe 12 Ianuarie 2010 14:56
era fara m...
Anouk
Postat pe 12 Ianuarie 2010 14:58
mersi
ce memorie am, vezi, inca stau bine...
daca ma gandesc ca n-am facut engleza niciodata in scoala...da' ma descurc
zambila
Postat pe 12 Ianuarie 2010 15:04
io nu....
nazirra
Postat pe 12 Ianuarie 2010 15:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cine sa l mai inteleaga... 41 De la: As_ninge 25 August 2011 23:15
daca recunoastem ca inselam 46 De la: thomas_andersro 13 Februarie 2014 16:08
Ceva imposibil :( 11 De la: garbo_464555 21 Mai 2017 13:33
lege noua ? 22 De la: charmelen 17 Iulie 2011 22:00
nu a fost niciodata fericit! 26 De la: ceachy 16 August 2012 11:30
Setari Cookie-uri