Oare de ce la barbatii fara credinta nu le place sa le vorbesti despre Dumnezeu? Dumnezeu ne iubeste pe toti si vrea sa ne ajute sa ne construim unii pe altii ca sa putem trai in pace si armonie unii cu altii

trebuie doar sa ii acceptam ajutorul lui Dumnezeu prin Pocainta
ingerasulluptator
Postat pe 28 Mai 2011 16:40
Hristos nu era exclusivist si in in privinta aceasta,iarasi ii suprarase pe farisei ,pentru ca se departase de regulile lor aspre.El a gasit domeniul religiei inchis cu ziduri de despartire,ca pe ceva sfant spre a fii pus in viata de toata zilele..Iisus nu era de acord cu formalismul fariseilor habsani dupa bani....
ingerasulluptator
Postat pe 19 August 2011 20:10
Iisus isi folosea puterea pentru a-i ajuta pe toti cei care aveau nevoie de un sfat,de incurajare.....care aveau nevoie de ajutor.In loc sa Se inchida intr-o chilie de monah,ca astfel sa arate ce caracter sfant are.El a lucrat plin de ravna pentru binele omenirii.El a statornicit principiul ca religia Bibiliei nu consta in mortificarea corpului.
I-a invatat pe altii ca religia curata si neintinata nu este facuta numai pt anumite zile sau pt ocazii speciale.In orice timp si orice loc.El se interesa cu iubire de oameni si raspandea in jurul Sau lumina unei evlavii fericite.
Toate aceste lucruri erau o mustrare pt farisei
ingerasulluptator
Postat pe 19 August 2011 20:28
ingerasule ia incearca sa empatizezi o tara cu maria asta

http://youtu.be/vCEvCXuglqo

o sa ti se schimbe viata
Eugenia69
Postat pe 19 August 2011 20:30
Toate lucrurile facute de Iisus erau o mustrare pt farisei.Iisus a demostrat ca religia nu consta in iubirea de sine si ca viata lor,inchinata numai intereselor materiale era departe de adevarata temere de Dumnezeu.
Faptul acesta a dat nastere la vrajmasie impotriva lui Iisus,asa ca ei cautau sa-L oblige sa tina,randuielile lor...
ingerasulluptator
Postat pe 19 August 2011 20:41
De la: ingerasulluptator, la data 2011-08-19 20:10:55Hristos nu era exclusivist si in in privinta aceasta,iarasi ii suprarase pe farisei ,pentru ca se departase de regulile lor aspre.El a gasit domeniul religiei inchis cu ziduri de despartire,ca pe ceva sfant spre a fii pus in viata de toata zilele..Iisus nu era de acord cu formalismul fariseilor habsani dupa bani....
Scumpo, daca tot deschizi topice religioase, invata cu ajutorul Lui Dumnezeu si "oleaca" de gramatica, Iar data viitoare, in titlu sa apara "barbatilor fara credinta" si nu "la brbatii fara credinta", e mai potrivit. Dar poate te razgandesti si alegi alt subiect .
oktaviatdy
Postat pe 19 August 2011 20:52
Parinti,pt cresterea copiilor vostri,studiati invataturile pe care le-a dat Dumnezeu..Daca ati vrea sa cultivati o garoafa,un trandafir sau un crn,cum ati proceda?Intrebati-l pe gradinar cum face el sa creasca asa de frumos fiecare ramura si fiecare frunza,ca sa se dezvolte in simetrie si frumusete.
El va va spune ca nu prin atingeri aspre sau prin eforturi violente,deoarece acestea ar frange lastarii ,ci prin mici atentii dar repetate.El a umezit pamantul si a ferit planta in crestere de vanturile puternice si de arsita soarelui si Dumnezeu a facut-o sa infloreasca si sa creasca in mare frumusete.In purtarea fata de copii,urmati metoda gradinarului..Prin atingeri delicate,ajutandu-i cu iubire,cautati sa modelati caracterele lor dupa modelul lui Hristos..
ingerasulluptator
Postat pe 19 August 2011 20:52
Invatati-i pe copiii sa-L vada pe Hristos in natura .Luati-i sub cerul liber,sub copacii falnici din gradina si,in toate lucrurile minunate ale creatiunii,invatati-i sa vada expresia iubirii Sale.Invatandu-i sa vada expresia iubirii Sale.Invatandu-i ca El A FACUT LEGILE care guverneaza toate fiintele vii,ca El a facut legi pentru noi si ca aceste legi sunt pentru fericirea si bucuria noastra.Nu-i obositi cu rugaciuni lungi si indemnuri plictisitoare ci prin pilde din natura,invatati-i sa asculte de LEGEA LUI DUMNEZEU.Daca le castigati increderea in voi,ca urmasi ai lui Hristos va va fii usor sa-i invatati despre marea iubire cu care El ne-a iubit,
Cand incercati sa le lamuriti adevarurile mantuirii si sa ii indrumati la Hristos,ca Mantuitor personal,ingerii vor fii langa voi.Domnul v-a da har tatilor si mamelor,ca sa ii faca pe micuti sa asculte cu interes scumpa povestire despre Copilasul din Betleem,care este intr-adevar nadejdea intregii lumi.
ingerasulluptator
Postat pe 19 August 2011 21:37
Cand Duhul Sfant misca inimile copiilor,colaborati cu lucrarea Lui.Invatati-i ca mantuitorul ii cheama.ca nimic nu poate sa ii aduca o bucurie mai mare decat faptul ca I se predau Lui,acum in fragezimea si floarea varstei.Mantuitorul priveste cu nemarginita duiosie la cei care i-a rascumparat cu sangele Sau.Ei sunt patrunsi de Iubirea Lui.El priveste la ei cu o dorinta nespusa .Inima Lui nu este atrasa numai catre copiii cu o purtare buna,ci si catre cei care au mostenit trasaturi rele de caracter.Multi parinti nu isi dau seama ca ei sunt raspunzatori,pentru aceste trasaturi din copii lor.Ei nu au blandetea si intelepciunea de a sti cum sa se poarte cu cei gresiti,pe care ei i-au facut ceea ce sunt.Dar Iisus priveste cu mila la acesti copiii.El face legatura intre cauza si efect.
ingerasulluptator
Postat pe 19 August 2011 21:52
ingerasule, n-ai obosit????

mai rasufla oleaca....
Eugenia69
Postat pe 19 August 2011 21:58
multe tampenii am citit, dar astea
Mary_moon
Postat pe 19 August 2011 21:58
eu_genia, ai vazut tu drac mort...? sau ostenit?
asa e si ea! nu osteneste niciodata in a debita aberatzii si cretinisme cu pretentzii de creshtinism!
alfheim
Postat pe 19 August 2011 22:01
Cine suntem noi, pamantenii, sa ne judecam unii pe altii??!! Cand nici Bunul Dumnezeu ,din Cer, nu ne judeca ,doar dupa ce murim! Eu zic, fiecare are credinta si gandirea lui.Important este sa crezi!
Jojolin
Postat pe 2 Octombrie 2011 08:34
"Ca: viata noastra nu i decat Intre acest pamant si celalat."

Axl_22
Postat pe 2 Octombrie 2011 08:37
daca parintii si-ar educa copiii sa fie corecti si sa se cimporte frumos mereu nu doar atunci cand au interese....sa devina oameni buni
ingerasulluptator
Postat pe 13 Octombrie 2011 22:35
eh, daca ai fi tu frumos educata si nu te-ai mai lua aiurea de barbatzi, agandu-le tigai in cap....
si daca i-ai educa tu sa-si spele si ciorapii de cand sunt ei mici ...
n-ar mai fi atata rautate in lume...
(pentru educatzia cu spalatul ciorapilor, poti folosi tigaia! ai dispensa!)
alfheim
Postat pe 14 Octombrie 2011 11:28
"Oare de ce la barbatii fara credinta nu le place sa le vorbesti despre Dumnezeu?


De la balconul meu se vede ca raspunsul e inserat in intrebare.
nathalie
Postat pe 14 Octombrie 2011 12:00
mda ... dar ea nu are balconul/balcoanele tau/tale ... ca sa-si dea seama ... ca pune intrebari mai stupide decat ea insasi ...!
alfheim
Postat pe 14 Octombrie 2011 12:46
Ne referim la emisferele cerebrale, da?
Ca sa zic multam de gir.

Of... si am vrut io sa scriu loja, dar... s-au blocat cateva taste.
nathalie
Postat pe 14 Octombrie 2011 14:40
clar!
cand stai cu capul intre cele doua balcoane ... devin asa deoadata ca doua emisfere cerebrale ... de numa numa ...
uneori sunt absorbite in cutia craniana ... pe cale bucala ...
pe semne ca omul incearca sa le redea locul intracranian ... ... ...
insa marea dezamagire e cand posesoarea acelor emisfere cerebrale pleaca si bietul muritor iar ramane fara creier ...
eh .. sunt doar cazuri particulare ...
sa nu creaza careva ca generalizam ...
alfheim
Postat pe 14 Octombrie 2011 17:55
Nea scandinavu' , da'... eu am vazut prin filme ( cultura, bre !!), pe niste neni d'astia, bieti muritori, care stateau cu capul intre picioare la fumei. Si tot asa, pe cale bucala, incercau sa redea locul intracranian...da' , la ce , bre? Ca ei absorbeau ceva !

Sa nu te superi de vorba proasta, da-s mic si io si nu stiu, bre !

Ca te vazui mai stiutor, ashea...
nicholas_
Postat pe 14 Octombrie 2011 19:06
N... aia isi trageau seva direct de la sursa, uitasera de fraiereli gen Romeo si Julieta... cu balcoanele lor cu tot...:))))))
eu_geminy
Postat pe 14 Octombrie 2011 19:15
De la: eu_geminy, la data 2011-10-14 19:15:31N... aia isi trageau seva direct de la sursa, uitasera de fraiereli gen Romeo si Julieta... cu balcoanele lor cu tot...:))))))


PS: sursa, izvor, origini... ma rog...:P
eu_geminy
Postat pe 14 Octombrie 2011 19:16
e licoarea zeilor, bre!
esme
Postat pe 14 Octombrie 2011 19:24
de'aia se face ca zeii mai uita de noi, cu betziile lor...:P
:))))
eu_geminy
Postat pe 14 Octombrie 2011 19:26
irinuco, vin` de vezi ce le place sa vorbeasca 'la barbatii fara credinta'!! :)))))))
ufishor
Postat pe 14 Octombrie 2011 19:27
da, ge, da` important e sa nu uitam noi!
esme
Postat pe 14 Octombrie 2011 19:29
esme, eu ma gandesc ca daca pentru zei nu-i pacat, nici pentru muritorii de rand n-o fi mare pacat...;):)))
eu_geminy
Postat pe 14 Octombrie 2011 19:31
pai asta incercam sa-ti sugerez!
:)))
esme
Postat pe 14 Octombrie 2011 19:32
ete cum gandeam noi la unison. fiecare cu gandul lui pervers...:P
:)))
eu_geminy
Postat pe 14 Octombrie 2011 19:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vand rochie de mireasa La Sposa 1 De la: Ionela_Balan_1 2 Martie 2011 12:48
Exista sau nu dragostea la prima vedere?.... 416 De la: mirciulik78 8 Iulie 2014 14:28
Modele plinute 9 De la: Kardula 22 Ianuarie 2013 09:29
Va astept! 31 De la: reyya 7 Mai 2010 21:08
CONCURS CASIGA O PERECHE DE PAPUCEI 1 De la: GALAVANUTZA 9 Februarie 2009 19:09
Setari Cookie-uri