DURERE SI RENASTERE!

Buna, dupa o casnicie de 18 ani am hotarat sa divortez. Avem impreuna doi copii. El ne-a facut viata un iad,a fost violent verbal si fizic atat cu mine cat si cu baiatul care acum are 18 ani.
Primii ani de casnicie au fost frumosi....in timp s-a schimbat radical,din omul integru si tatal closca a devenit un monstru. A intrat in cercuri dubioase si datorii..... a pierdut munca noastra de o viata. Datorita ilegalitatilor pe care le-a facut a primit 3 ani de puscarie cu suspendare.... ca un las a fugit din tara. Mi-a dat un telefon si mi-a spus ca de acum inainte fiecare merge pe drumul lui......
Am hotarat sa imi iau fetita de 4 ani si sa plec la mama. Baiatul a ramas acolo ( la mama lui) fiind in ultimul an de liceu. Sunt foarte mandra de el, este mandria liceului.
Din lipsa de bani( mda... doi copii ,nevoi si responsabilitati mari) am hotarat sa plec in Germania la munca. Cand am plecat mai aveam in buzunar 20 de Euro,stiam ca daca nu imi gasesc de munca nu mai am bani nici sa ma intorc inapoi. Dar Dumnezeu a fost bun cu mine,si mi-am gasit de munca la o familie ....doi batrani,ea cu cancer la ficat in stadiu terminal si el cu dementia. In timp m-am atasat de batrani,ma considerau de-a lor. Si soarele a inceput sa iasa si pe strada mea... batrana facea lunar o injectia speciala pt cancer.... asa l-am cunoscut pe el.... si a fost dragoste la prima vedere. Nu speram sa ma placa, eu nu eram dacat o romanca, saraca, deprimata, cu doi copii . Dar... de 6 luni suntem impreuna ...ma iubeste si il iubesc. Acum am adus si fetita cu mine... si de saptamana viitoare va merge la gradinita. Baiatul va venii la noi in vizita de Craciun. O noua familie..... un nou inceput! Important este sa nu ne pierdem speranta!
garbo230410
Postat pe 27 Octombrie 2011 13:35
mmmmmda

multa fericire in noua ta viata
Persia
Postat pe 27 Octombrie 2011 13:46
multumesc Persia, am redevenit optimista... si ma bucur de fiecare clipa... si sper ca de data asta sa nu fie ceva efemer!!!
garbo230410
Postat pe 27 Octombrie 2011 13:49
Crede ! Numai bine!
Axl_22
Postat pe 27 Octombrie 2011 13:55
Sa-ti ajute Dumnezeu,
important este ca ai avut curajul si puterea de a merge mai departe. Trecutul nu mai conteaza, oricum nu-l mai poti schimba, insa ne poate servii drept lectie de viata. Viitorul este ceea ce ti-a ramas si sta in puterea ta de al face mai luminos atat pentru tine cat si pentru puii tai.

http://www.youtube.com/watch?v=hyMVD3iG7gQ

uite, sa-ti tina de cald si curaj, viata e frumoasa!!
Persia
Postat pe 27 Octombrie 2011 13:58
cu adevarat un nou inceput.
mult noroc!
Amber
Postat pe 27 Octombrie 2011 14:23
Da merge si"Un sut in ..foud..un pas inainte"
Si cum sa "raspundem" la titlul topicului?Cu povesti asemanatoare?Cu comentarii la pov. ta?
Oricum..FELICITARI ca esti o luptatoare!! Si cine lupta,musai sa si castige!!
elisabeta_boia
Postat pe 28 Octombrie 2011 00:51
De la: Axl_22, la data 2011-10-27 13:55:24Crede ! Numai bine!


Daca e medic si e neamt nu esty singura femeie din viata lui de asta os a convingi mai incolo cam dupa vreo 2, 3 ani desi poate ai gasit singura exceptie si anume un medic monogam ceea ce e imposibil cel putin din punctul meu de vedere
_blondyna
Postat pe 29 Octombrie 2011 00:52
Bucura-te de ce ai !!! Traieste clipa,traieste-ti iubirea...!!! Si...orice ar spune "carcotasii"...lasa-i sa spuna...sa nu te atinga,sa nu te ingenuncheze !Nimic nu e mai important decat fericirea ta si a copiilor tai !Si nimic nu te poate implini mai mult decat zambetul luminos al copiilor tai !Mult noroc si sa auzim de bine !
amiha
Postat pe 29 Octombrie 2011 04:16
Blondy, de expresia "ai dat cu nuca in perete" ai auzit?


In viata asta unica si singura care o avem important este NOI sa fim fericit, copiii nostrii sa fie fericiti si sa avem putea de a face fericita lumea in mijlocul careia traim. Nu poti sa fii fericit cind cineva in jurul tau sufera, nu-i asa Amiha?

Imi place poveste ta ca este cu happy end si sper din inima sa fie asta cealalata parte a rotii vietii!
Ciresica
Postat pe 29 Octombrie 2011 06:06
De la: _blondyna, la data 2011-10-29 00:52:48
De la: Axl_22, la data 2011-10-27 13:55:24Crede ! Numai bine!


Daca e medic si e neamt nu esty singura femeie din viata lui de asta os a convingi mai incolo cam dupa vreo 2, 3 ani desi poate ai gasit singura exceptie si anume un medic monogam ceea ce e imposibil cel putin din punctul meu de vedere


zaaaau?... da'de ce din punctul tau de vedere?!... ai o vedere care dubleaza/tripleaza consoartele doftorilor cumva?...:P
:)))
eu_geminy
Postat pe 29 Octombrie 2011 10:42
De la: _blondyna, la data 2011-10-29 00:52:48
De la: Axl_22, la data 2011-10-27 13:55:24Crede ! Numai bine!


Daca e medic si e neamt nu esty singura femeie din viata lui de asta os a convingi mai incolo cam dupa vreo 2, 3 ani desi poate ai gasit singura exceptie si anume un medic monogam ceea ce e imposibil cel putin din punctul meu de vedere

ce rea poti fi...bine ca cunosti tu populatia germana...mare ti-e gradina. fata ne-a impartasit durerile si implinirile ei...vino tu acum si da-i in cap..rusine
MARILENA_25
Postat pe 29 Octombrie 2011 11:36
eu nu cred ca e rea... doar ca se uita crucis la fumeile de medici...:D
:)))))
eu_geminy
Postat pe 29 Octombrie 2011 11:42
punctul (de vedere) al blondynei, nu-mi place! :P

se uita crucis! :)
Ktine
Postat pe 29 Octombrie 2011 11:52
da...o poveste dureroasa dar in acelasi timp si frumoasa...!! ranbdarea,curajul,toate au rolulu lor:) ma bucur pt tine...
garbo235741
Postat pe 29 Octombrie 2011 22:53
Mi-as dori sa fii fericita ! Asteptam vesti de bine !
anddra59
Postat pe 30 Octombrie 2011 03:05
De la: anddra59, la data 2011-10-30 03:05:46Mi-as dori sa fii fericita ! Asteptam vesti de bine !

http://www.garbo.ro/comunitate/anddra59/video/show/98643/Toamna.html
anddra59
Postat pe 30 Octombrie 2011 03:09
Ca mama, si bunica, iti doresc tot binele din lume.Viata este scurta, nu se merita sa te chinuiesti!Sa auzim numai de bine! Carcotasilor!! Nu fiti rai si invidiosi!
Jojolin
Postat pe 30 Octombrie 2011 03:13
Am o casnicie de 21 de ani, un baiat de 20 de ani si o fata de 15 ani/ Am trecut prin multe, te cred ca viata ti-a fost grea, dar daca primii ani au fost frumosi si apoi s-a intamplat ceva , inseamna ca amandoi a-ti fost de vina.Tu ti-ai refacut viata dar nu fi atat de sigura ca pe copii nu i-a afectat despartirea voastra. Iti spun acest lucru penru ca asta a fost drama copilariei si adolescentei mele. Oricum toate cele bune
dadyy
Postat pe 30 Octombrie 2011 03:47
Curaj si mergi mai departe pentru ca aceste lucruri nu sunt intamplatoare,inchide trecutul si lasa-te libera cei mai important acum sunt copii tai si noua ta viata.
hicealuminitacatalina
Postat pe 30 Octombrie 2011 05:33
Dumnezeul nostru Creator a creeat si creeaza doar cu iubire tot ce vedem, ce simtim, ce traim, la nivel singular, familial etc.
Sunt doar experimente care ni le-am ales singuri inainte de a cobora ca Oameni pe aceasta Planeta.
Deci,,, in momentul in care primim cate un DAR de iubire, de mangaiere,,, ca-i spirituala, financiara, materiala etc, e bine sa fim recunoscatori,,, prin rugaciuni de multumire, adresate cu toata dragostea Ingerilor nostrii protectori, rugand-ui sa ne ilumineze constant ca sa mentinem acea armonie,,,
Crucea pe care ati ales-o impreuna, la nivel familial , e doar la inceput, e inca in fasa,,, o sa mai aveti multe incercari ( ispite, probe ale vietii ) de trecut in aceasta viata,,,,,
Daca o sa va aduceti aminte mai des de Dumnezeul nostru Creator, daca o sa va aduceti aminte cine sunteti voi cu adevarat, daca va exista doar armonie, Iubire si pace in ceea ce faceti si veti face, o sa fie doar fericire si dragoste in viata voastra pe aceasta Planeta.
Dupa voia divina si vointa voastra Dumnezeul nostru Creator sa va daruiasca o infinita iubire divina si dragoste de viata pe Planeta Pamant alaturi de cei dragi, fara limite.
GHEORGHITA
Postat pe 30 Octombrie 2011 06:11
Ma bucur din toata inma pentru tine,draga mea..!!! Dumnezeu nu doarme..si te iubeste..!!! Iti doresc sa ai parte de fericirea pe care o meriti...!!! Avand asemenea trista experienta..in spate sunt sigura ca vei pretui norocul pe care Dumnezeu ti l-a scos in cale..!!! Toate cele bune..!!! Doamne ajuta..!! Amin..!!!!
garbo115329_camy
Postat pe 30 Octombrie 2011 08:09
Foarte frumos, e bine ca ca ai puterea sa incepi o alta viata .Sa fii fericita si iubita ,ca 18 ani nu e putin .Ma intreb de ce noi romancele trebuie sa suferim asa mult? Insasi plecatul de acasa la munca in alta tara e dramatic, sa lasi copii ptr ca un tata a fost este si va fii un irsponsabil:nu ai sa vezi o nemtoaica ,o italianca ,o frantuzoaica etc sa plece la munca in alta tara ptr asi creste copiiisi "SOTUL"se stie foarte bine ca se renunta la multe si sacrificiul e foarte mere .Sa fii fericita!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!.si sa auzim de bine!
garbo032261
Postat pe 30 Octombrie 2011 08:38
MA BUCUR SINCER PENTRU TINE....inca o dovada ca....DRAGOSTEA....FERICIREA EXISTA....TREBUIE NUMAI SA CREDEM IN ELE...
BAFTA MULTA IN CONTINUARE...
DE ASEMENEA EXEMPLE AVEM NEVOIE TOATE DINTRE NOI....
carmenk
Postat pe 30 Octombrie 2011 09:47
Dar oare baiatul cel mare nu sufera ca a ramas singur cu bunica lui? Eu ma pun in locul lui pentru ca sunt de varsta apropiata si as suferi foarte mult sa raman singur.
Teolici_mic
Postat pe 30 Octombrie 2011 10:15
bravo.ai avut curaj sa mergi mai departe,iti doresc sa fiti fericiti si nu te lua dupa nimeni si cum iti dicteaza inima,ca sa fie bine pentru tine si copiii. mult noroc si fericire.
garbo219802
Postat pe 30 Octombrie 2011 10:17
ai fost o fericita ca sa intimplat asa ,altfel mai plingeai tu mult si bine......roagate ptr sanatatea lui ca a plecat si te-a lasat.....multe mai ai fi avut de tras daca erai in continuarecu el.
sa fi fericita cu cel de acum,numai bine sa iti dea dumnezeu...mm
mmiriam
Postat pe 30 Octombrie 2011 10:36
Iti doresc numai bine, o viata linistita si fericita !
Felix_cy
Postat pe 30 Octombrie 2011 10:44
Sa-ti ajute D-zeu
lupta pentru copiii tai
ei sunt cel mai frumos dar oferit de D-zeu
Deia_Puie_1
Postat pe 30 Octombrie 2011 10:49
o parere f proasta. eu sunt de atata timp in germania casatorita. am fost in rom casatorita. am 3 copii din prima casatorie. am 2 copii in germania cu sotul meu. si sunt f fericita. deci parerea ta nu are nici o logica.


asa ca mult noroc si fericire in noua ta relatie. ma bucur pentru tine, ma bucur ca esti o luptatoare. nu-ti fie frica de viata din germania.
asiandra
Postat pe 30 Octombrie 2011 11:15

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
arta impacarii 27 De la: garbo171197 8 Octombrie 2010 23:55
Cum sa imi fac curaj sa intentez divort? 84 De la: AriaAnna 10 Ianuarie 2016 18:30
Renasterea dupa divort. Multumesc sufletelor de pe Garbo! 191 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:08
drept dupa divort 4 De la: iuliana_sava 3 Decembrie 2011 22:54
"e vina mea, nu a ta" 47 De la: garbo165708 6 Decembrie 2010 14:29
Setari Cookie-uri