Casatoria

Eu cred ca daca persoanele ar fii sinceri de la inceput si sar comporta de la inceput sa isi arata defectele si calitatile..Nu ar mai fii atatea neaintelegeri...Pt ca un om trebuie sa se comporte asa cum este el de fapt..Cine te place,,te iubeste asa cum esti tu...Dar este mai bine sa spui de la inceput..Ce nu iti convine si sa pui piciorul in prag
xenaprintesarazboinica
Postat pe 13 Aprilie 2010 21:05
Nu trebuie sa faci compromisuri.,.Pt ca nu vei putea la nesfarsit sa faci compromisuri pt ca paharul se va umple si te vei satura..Nu trebuie sa faci compromisuri,de frica ca nu vei avea un barbat langa tine....Cine te iubeste,te accepta asa cum esti.Si tine cont si de parerile tale
xenaprintesarazboinica
Postat pe 13 Aprilie 2010 21:07
Draga mea cine ti-a spus tie ca nu trebuie sa faci compromisuri?
Toata viata noastra este un compromis.Important este sa stii cand sa le faci si cu ce pret ( vezi castig).Asculta-ma, daca nu faci compromisuri nu rezisti nici in viata nici in casatorie.

P.S.Am mai urmarit ceva subiecte de-ale tale.Sfatul meu este sa incerci sa te cunosti mai bine si sa capeti experienta.Mi se pare ca lipsesc din viata ta unele realitati.
dor72
Postat pe 24 Aprilie 2010 21:22
De la: garbo103516, la data 2010-04-24 21:22:15Draga mea cine ti-a spus tie ca nu trebuie sa faci compromisuri?
Toata viata noastra este un compromis.Important este sa stii cand sa le faci si cu ce pret ( vezi castig).Asculta-ma, daca nu faci compromisuri nu rezisti nici in viata nici in casatorie.

P.S.Am mai urmarit ceva subiecte de-ale tale.Sfatul meu este sa incerci sa te cunosti mai bine si sa capeti experienta.Mi se pare ca lipsesc din viata ta unele realitati.
Pai depinde despre ce compromisuri te referi...Din cate stiu eu..Putini barbati in romania se comporta frumos cu femeile in romania...Au ei ceva ...Mai sunt si baieti buni,dar aia sunt luati repede tot de lucruri slabe care trec de la barbat la barbat...Pt ca o femeie cuminte si linistia atunci cand este ochita de vreun lucru slab de barbat,,ala poate sa insiste pana o are..Si daca femeia nu are caracter pica...Femeia trebuie sa invete sa fie mai pretentioasa...Sa se respecte pe sine....Sa existe comunicare si sa se faca lucruri unde amandoi sa fie multumiti.Nu dpar barbatul,sau invers
xenaprintesarazboinica
Postat pe 24 Aprilie 2010 22:47
De la: garbo103516, la data 2010-04-24 21:22:15Draga mea cine ti-a spus tie ca nu trebuie sa faci compromisuri?
Toata viata noastra este un compromis.Important este sa stii cand sa le faci si cu ce pret ( vezi castig).Asculta-ma, daca nu faci compromisuri nu rezisti nici in viata nici in casatorie.

P.S.Am mai urmarit ceva subiecte de-ale tale.Sfatul meu este sa incerci sa te cunosti mai bine si sa capeti experienta.Mi se pare ca lipsesc din viata ta unele realitati.
Pai eu nu accept lucruri care nu imi plac..Si barbatul daca tine la femeie tine cont si de parerile ei..Nu ca femeia trebuie sa faca compromisuri..Ca barbatului sa ii fie bine,,si ei....Depinde de femeie.,./.Eu nu m-am nascut ca sa fiu luata de proasta de barbat...Sau sa il las sa imi scoata coasta ca si-o puna lui la lor...Pt ca barbatul asta jura atunci cand se casatoreste..Sa iubeasca si sa respecte femeia...Daca nu isi respecta promisiunile trebuie sa scapi cat mai repede posibil de barbat....Pt ca viata asta este scurta..Si trebuie sa o traim ca sa fim fericiti si sa facem fericiti pe altii..Pt ca principiiile lui Dumnezeu..Cele 10 porunci sunt valabile pt toata lumea,nu doar pt unii
xenaprintesarazboinica
Postat pe 24 Aprilie 2010 22:52

http://www.youtube.com/watch?v=Kk4eGb3SuKs&feature=related
LILO
Postat pe 24 Aprilie 2010 22:55
compromisurile sunt foarte importante intro casnicie
garbo065589
Postat pe 25 Aprilie 2010 09:03
De la: garbo065589, la data 2010-04-25 09:03:08compromisurile sunt foarte importante intro casnicie
Da amandoi parteneri trebuie sa faca compromisuri
xenaprintesarazboinica
Postat pe 25 Aprilie 2010 23:02
De la: garbo065589, la data 2010-04-25 09:03:08compromisurile sunt foarte importante intro casnicie


intr-adevar , deosebit de importante, grabesc sfarsitul casniciei...
reyya
Postat pe 25 Aprilie 2010 23:05
compromisul trebuie sa fie din ambele parti ca daca vine dintr/o singura parte duce la nemultumiri nespuse sau spuse prea tarziu si nu e cel mai indicat lucru
gmpa
Postat pe 26 Aprilie 2010 00:02
Eu una cred ca nemultumirile trebuie spuse la timpul lor..Sa nu lasi sa se umplce paharul..Sa suporti ceea ce nu iti convine si sa te umpli de ura...Apoi sa reactionezi agresiv...Trebuie toate lucrurile puse la punct de la inceput...Comunicare si compromisuri reciproce
xenaprintesarazboinica
Postat pe 26 Aprilie 2010 14:52
am gasit candva, anii trecuti, un citat care mi s-a parut definitia perfecta a casatoriei. este in limba engleza si, desigur, putea fi tradus, insa cred ca sensul deplin al mesajului il percepem asa cum este, fara sa dam o traducere "oficiala"...
suna cam asa "marriage is not a ritual or an end. It is a long, intricate, intimate dance together and nothing matters more than your own sense of balance and your choice of partner..."
m-a surprins atunci, iar acum, dupa douazeci de ani de "dans" sunt intru totul de acord cu definitia.
si da, uneori am facut compromisuri, dar rezultatul a meritat tot efortul. si mai cred ca a fi intelept inseamna sa stii cand si cum sa eviti perfectiunea...
stella_andre
Postat pe 27 Aprilie 2010 15:41
De la: stella_andre, la data 2010-04-27 15:41:37am gasit candva, anii trecuti, un citat care mi s-a parut definitia perfecta a casatoriei. este in limba engleza si, desigur, putea fi tradus, insa cred ca sensul deplin al mesajului il percepem asa cum este, fara sa dam o traducere "oficiala"...
suna cam asa "marriage is not a ritual or an end. It is a long, intricate, intimate dance together and nothing matters more than your own sense of balance and your choice of partner..."
m-a surprins atunci, iar acum, dupa douazeci de ani de "dans" sunt intru totul de acord cu definitia.
si da, uneori am facut compromisuri, dar rezultatul a meritat tot efortul. si mai cred ca a fi intelept inseamna sa stii cand si cum sa eviti perfectiunea...
Mai sunt si basme...Si cartile au fost facute de oameni..Asa ca ca oamenii fiind imperfecti si nu au mereu dreptate..Asa cu catile si cu definitiile trebuie doar sa ne ajutam ca sa asimilam..Dar nu sa le copiem...Dar sa asimilam ideile care au o logica...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 30 Aprilie 2010 22:47
Din carti si din reviste..Trebuie sa asimilam ideile care sunt logice.Si care ne caracterizeaza...Pe mine compomisurile si toleranta nu ma caracterizeaza....Asa ca nu ma intereseaza aceste idei..Care nu mi se par idei logice....Pt ca si eu am dreptul sa fiu fericita...Si dansul trebuie facut de amandoi....Nu sa ma las eu purtata de val...Si purtata de altii...Ritmul dansului il pot face si eu...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 30 Aprilie 2010 22:51
mie mi-a mers la suflet definitia si pentru ca o "traiam" deja, proiectata in viata mea, am tinut-o minte. nu trebuie sa te superi daca nu ii intelegi logica, sau nu i-o accepti, e dreptul tau sa nu fii ce acord, insa cred ca fara toleranta nu putem discuta despre iubire. iar lipsa iubirii exclude categoric succesul unei casnicii.asta ca sa nu mai vorbim de fericire care, in acest context, va ramane o vesnica "fata morgana".
stella_andre
Postat pe 1 Mai 2010 21:06
De la: stella_andre, la data 2010-05-01 21:06:20mie mi-a mers la suflet definitia si pentru ca o "traiam" deja, proiectata in viata mea, am tinut-o minte. nu trebuie sa te superi daca nu ii intelegi logica, sau nu i-o accepti, e dreptul tau sa nu fii ce acord, insa cred ca fara toleranta nu putem discuta despre iubire. iar lipsa iubirii exclude categoric succesul unei casnicii.asta ca sa nu mai vorbim de fericire care, in acest context, va ramane o vesnica "fata morgana".
Da asa este...Lipsa iubirii exclude categoric succesul casniciei...Dar pt a exista iubire intre doua persoane de sex opus....Femeie si barbat este nevoie de comunicare,respect,sinceritate,fidelitate....Si ca amandoi sa aiba un caracter frumos....Pt ca majoritatea confuna iubirea cu pasiunea...Iubirea care vine din inima,si care apare mai tarziu dupa ce trece pasiunea...Apare doar daca persoanele au caracter frumos si aleg partenerii potriviti ca sa nu isi bata joc de sentimentele lor
xenaprintesarazboinica
Postat pe 1 Mai 2010 22:38
Respect maxim fata de atitudinea ta legata de compromisuri!...Fratilor,compromisurile erau bune pe vremea tovarasilor nu acum cand libertatea exprimarii sexuale a reusit sa-si faca loc si in Romania.Compromisul in casnicie este cel asigura copilului complexe de inferioritate sau o imagine falsa despre ceea ce ar fi trebuit sa insemne iubire.Lasa-ti generatia veke sa se ocupe de capitolul compromisuri iar voi incercati sa traiti si sa iubiti asa cum vreti cu adevarat...Respect tuturor.
mirciulik78
Postat pe 6 Mai 2010 10:07
in casnicie trebuie sa faci si compromisuri chiar dak nu de la inceput dar fara sa vrei ajungi sa faci .este foarte adevarat k cine te place te place asa cum esti dar nu e musai sa fie numai k tn ,cum vrei u ,cum iti place ,ce vrei etc. de aceea se ajunge in timp la compromisuri .si nu vad nmik rau in asta . trebuie sa sti knd sa lasi de la tn k viata de cuplu sa fie armoniaoasa ,in caz coontrar apar nemultumirile partenerului care nu este obligat sa iti suporte toate toanele doar pt k te place si te-a luat asa cum esti .
dana_dgg
Postat pe 7 Mai 2010 14:18
De la: DANA_DGG, la data 2010-05-07 14:18:22in casnicie trebuie sa faci si compromisuri chiar dak nu de la inceput dar fara sa vrei ajungi sa faci .este foarte adevarat k cine te place te place asa cum esti dar nu e musai sa fie numai k tn ,cum vrei u ,cum iti place ,ce vrei etc. de aceea se ajunge in timp la compromisuri .si nu vad nmik rau in asta . trebuie sa sti knd sa lasi de la tn k viata de cuplu sa fie armoniaoasa ,in caz coontrar apar nemultumirile partenerului care nu este obligat sa iti suporte toate toanele doar pt k te place si te-a luat asa cum esti .
Da aici in legatura cu toanele poate fii si nepotrivirea de caracter...Spre exemplu cu oamenii care imi place de ei si suntem pe aceeasi lungime de unda,,ma comport frumos pt ca ii respect..Dar cu oameni care imi sunt antipatici..Dar aici nu ar fii cazul meu...REu nu mas casatori cu cineva care mi-ar fii antipatic...Si daca am toane,,inseama ca nu imi plac persoanele respective..Nu imi inspira incredere...Se numeeste antipatie
xenaprintesarazboinica
Postat pe 7 Mai 2010 22:57
Dar cine se mai casatoreste din iubire..Ca sa poti iubi si sa respecti un om,,trebuie sa aiba un suflet bun..Multi se casatoresc ca sa fie in rand cu lumea..De asta greu se suporta unul pe altul..Au toane...si isi decarca nervii unul pe altul
xenaprintesarazboinica
Postat pe 7 Mai 2010 23:00
eu m-as casatori din iubire
ad_da09
Postat pe 7 Mai 2010 23:02
euuu...nu m=as casatori fara
fleurdelis
Postat pe 7 Mai 2010 23:03
Nici cu, nici fara!
AMELYY
Postat pe 7 Mai 2010 23:06
nici.........eu...
fleurdelis
Postat pe 7 Mai 2010 23:07
ad_da09
Postat pe 7 Mai 2010 23:16
De la: fleurdelis, la data 2010-05-07 23:07:57nici.........eu...
Dar oare pe voi cine poate sa va iubeasca..Pt ca sunteti egoisti
xenaprintesarazboinica
Postat pe 8 Mai 2010 20:03
cum cine ? peticelu' potrivit. ori sacu' ..
bluelight
Postat pe 8 Mai 2010 20:05
De la: bluelight, la data 2010-05-08 20:05:32cum cine ? peticelu' potrivit. ori sacu' ..
Ca sa poti fii iubit,,trebuie sa iubesti si sa respecti sa fii responsabil...Stiu ca poate multi sau indragostit de persoane nepotrivite si au fost luati de prosti sau proaste..Pt ca nu siau impus punctul de vedere...Pt ca doar pasiunea este oarba..Iubirea ce vine din inima este rationala...Eu cunosc barbati care si la 60 ani isi cauta partenera de viata...
xenaprintesarazboinica
Postat pe 8 Mai 2010 20:17
Pentru toti cei curiosi in definirea cuventului compromis am apelat la ajutorul dictionarului explicativ roman ce spune ca definitie exacta a acestui cuvant citez: "persoana cu reputatia patata,persoana pusa in pericol,aflat in primejdie".Am mai gasit si o definitie a verbului a compromite care este sinonima cu "a te expune unui pericol,a primejdui".Toate aceste definitii arata confuzia dintre compromis si toleranta ce inseamna,din acelasi dictionar,ca fiind "o persoana care tolereaza,ingaduitoare,indulgenta,iertatoare".Folosirea cuventului compromis este total gresita si ii atribuim merite sau valori pe care nu le detine.Succes maxim tuturor celor ce inca mai cred ca-i va ajuta compromisul in relatiile lor.
mirciulik78
Postat pe 11 Mai 2010 20:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cancer-tratament in Romania sau in afara? 14 De la: garbo_5215 15 Septembrie 2013 11:32
UN STROP DE IMAGINATIE SI DOUA MAINI DIBACE!!! ASTEPT PARERILE VOASTRE! 0 De la: 16 Martie 2010 11:27
De ce ,sunt oamenii azi ,asa de rai???!! 147 De la: Jojolin 31 Mai 2012 08:03
vreau sa imi fac singura haine 47 De la: garboeva 30 Ianuarie 2010 13:02
buna..papucei.ro 5 De la: garbo000428 13 Martie 2009 14:45
Setari Cookie-uri