infidelitate

Buna.. sunt intro situatie dificila. Am o relatie de aproape 2 ani, insa iubitul meu mai mult "a tinut" la mine in toata perioada asta. Acum, de sarbatori, l-am vazut mult mai afectiv si dornic sa dea mai mult in plam sentimental. De un an avem o relatie la distanta, fiind plecat in strainatate, si am stiut in tot timpul asta ca nu o sa fiu singura femeie din viata lui, am acceptat mici escapade. Insa acum, cand ma simteam in sfarsit iubita, am primit cea mai mare lovitura. Imi spusese mai demult ca vrea sa o mai vada o singura data pe fosta lui prietena, pentru a trece peste un hop sentimental. Si a facut-o. De ziua lui, acum 2 luni, a aranjat o vizita la ea, intro alta tara, de 5 zile. Au petrecut tot timpu impreuna si a facut atatea lucruri pe care n le-a facut cu mine, sau nu simtea sa le faca. Se citea pe chipul lui fericirea. I-am gasit pozele pe laptop. El zice ca vrea sa fie cu mine, si sa facem ceva durabil impreuna, ca vrea sa ma iubeasca pentru ca e constient ca nu o sa mai gaseasca pe cineva care sa il iubeasca asa. Incerc sa uit, dar nu pot sa trec peste.
Pana unde poti face compromisuri?
ina_ana
Postat pe 22 Ianuarie 2009 16:01
offf, faci compromisuri pana cand iti dai cu capul de pragul de sus si iti dai seama ca e inutil totul!!

nu e suficient sa-l iubesti tu, poate o sa mearga o vreme....dar pana cand? tu nu ai nevoie sa fii iubita???

daca s-a dus la fosta inseamna ca inca mai simte ceva pentru ea, iar tu, din pacate esti doar a 2-a optiune.....e complicat, dar o sa-ti dai singura seama ca nu e bine, mai bine mai devreme decat mai tarziu!!

in definitiv sunt alegerile tale, dar nu face compromisuri care te umilesc sau ranesc foarte tare pt ca ai sa le regreti!

ai grija de tine!
zambila
Postat pe 23 Ianuarie 2009 09:08
Doctoriile amare se iau intotdeauna cu lingurita unde pui un strop de zahar sau de miere.
Ioana007
Postat pe 31 Ianuarie 2009 19:57
"Doctoriile amare se iau intotdeauna cu lingurita unde pui un strop de zahar sau de miere." ... ce intelegi prin asta, Ioana007? Mi-a placut cum ai scris, dar in practica, cum e???!!!
Freya
Postat pe 20 Martie 2009 09:06
Intotdeauna in practica se intampla invers.
Ioana007
Postat pe 20 Martie 2009 15:38

compromisul este un miel nevinovat, jertfit pe altaru' infatuarii cu chip de iubire efemera!
sau, mai pe romaneste, nu iti sacrifica sentimentele si trupul pentru o "iubire" inegal traita si impartasita !
fortelion
Postat pe 24 Martie 2009 15:27
WOW...a...ce sa zic..el e super norocos iar tu fraiera.nu o lua ca pe o jignire dar...deja e prea mult..ai fost muuult prea ingaduitoare...
eu nu as accepta nici micile escapade dar pot sa inteleg de ce ai acceptat tu.dar de aici pana la 5 zile cu fosta...dupa parerea mea..baiatul asta tine la tine dar nu te iubeste si nu te respecta suficient...nu pot sa inteleg cum ai putut sa fii de acord cu atat de multa libertate...poate ma insel eu sau..sunt de moda veche dar...nu mi se pare in regula.
mdlyna
Postat pe 26 Martie 2009 15:29
Baiatul asta tine la tine ca la un gard.
Ioana007
Postat pe 12 Aprilie 2009 07:24
De la: Ioana007, la data 2009-04-12 07:24:18Baiatul asta tine la tine ca la un gard.


ce frumos spus!
fleur_de_lis
Postat pe 13 Aprilie 2009 16:04
Vino si tu 5 zile la mine si analizeaza daca lui ii convine asata, cel putin sa fie 1-1
cepica
Postat pe 14 Aprilie 2009 08:52
id-ul tau nu trebuia scris putin altfel?

ce_pica , daca tot inviti fata
si_totusi
Postat pe 14 Aprilie 2009 08:56
Noua barbatilor ne pica.O femeie ar fi scris: "Noua ne este perpendicular."
Ioana007
Postat pe 18 Aprilie 2009 12:03
hm...habar n-am, pana unde?nu stiu, zau dar...sunteti atat de intelegatoare, fetelor, pe bune acum...cum naiba?eu una-s mai drastica la faze dintr-astea.ce naiba sa mai caute la aia?poze in laptop?5 zile?god, deja e film horror pentru mine.sa nu aud...god, dar bune mai sunteti la suflet sa procedati asa.nu va doare?ma gandesc ca e direct legat de cat si cum va respectati voi pe voi, incat sa o faca si el...ca altfel cum naiba sa-si permita sa faca toate astea, din moment ce ar mai vrea sa fie cu mine...stii ce?eu nici nu-mi pot imagina asa ceva...si sunt sigura ca nici barbatul de langa mine...e greu, fetele, ce sa zic?:)
mia79x
Postat pe 23 Mai 2009 00:26
Draga mea, eu consider ca in situatia asta nu are nici un sens sa faci compromisuri si mai cred, de asemenea, ca ar fi mai bine sa iti vezi de ale tale pentru ca nu merita!
Cu drag, Ana
ana02
Postat pe 30 Mai 2009 17:57
Mi-a placut finalul antevorbitoarei.
Ioana007
Postat pe 31 Mai 2009 16:33
De la: Ioana007, la data 2009-03-20 15:38:48Intotdeauna in practica se intampla invers.


Vezi, ti-am spus ca esti desteapta! Tu stii sa pui punctul pe J. , ca Oriana Fallaci.
rhyann
Postat pe 31 Mai 2009 16:41
Nu accepta sa fi a doua "roata la caruta". Asa vei ramane pentru totdeauna. Intr-o competitie locul II iti aduce un premiu, in dragoste singurul premiul pentru locul II e suferinta.
Asteapta omul pentru care tu sa fi raza de soare, nu micuta umbrela care te fereste de ploaie.
Multi ani am fost umbrela si trec anii asteptand sa fi..... raza de soare....daca vei ajunge vreodata.
Delo
Postat pe 3 Iunie 2009 08:33
pacat ca voi fetele sau femeile ganditi mult inainte si ati vrea sa fie cum visati da lasati timpul si le va rezolva pe toate credema
abiul
Postat pe 3 Iunie 2009 09:29
De la: mia79x, la data 2009-05-23 00:26:27hm...habar n-am, pana unde?nu stiu, zau dar...sunteti atat de intelegatoare, fetelor, pe bune acum...cum naiba?eu una-s mai drastica la faze dintr-astea.ce naiba sa mai caute la aia?poze in laptop?5 zile?god, deja e film horror pentru mine.sa nu aud...god, dar bune mai sunteti la suflet sa procedati asa.nu va doare?ma gandesc ca e direct legat de cat si cum va respectati voi pe voi, incat sa o faca si el...ca altfel cum naiba sa-si permita sa faca toate astea, din moment ce ar mai vrea sa fie cu mine...stii ce?eu nici nu-mi pot imagina asa ceva...si sunt sigura ca nici barbatul de langa mine...e greu, fetele, ce sa zic?:)


Mia si eu l-as fi lasat sa mearga .De ce nu?
Uneori nu ne este clar ce ne dorim mai intai si atunci avem nevoie sa trecem printr-o anumita experienta.
Iar planurile in doi trebuie sa se bazeze pe iubire nu pe calcul . Altfel vezi ce era de vazut prea tarziu.Si doare mai tare.
blanca
Postat pe 3 Iunie 2009 09:43
eu l-as fi lasat sa se duca...de tot.
dar lui unde i-a fost iubirea pentru mine cand s-a dus sa si-o compare intre mine si cealalta?sau unu' iubeste, iar celalalt e luat de fraier?hm, ma rog...pe mine una m-a ferit d-zeu sau m-am ferit singura de genu' asta de barbati nehotarati...cu toate ca...cred ca in momentul in care luase decizia de a incerca, vezi-doamne si-n alta parte...iubirea pentru d-ra disparuse...iar ea continua sa se amageasca...ca poate-poate...no way, man.in momentul in care a decis sa vada si-n partea cealalta...iubirea lui era minima sau era zero...nu are a face cu elucidarea problemei in cauza...pentru asa ceva cerea o pauza in care sa stea sa sufere de unul singur...sa vada ce, cum...nu in doi...please...sau doare mai putin daca ne mai amagim un pic?
mia79x
Postat pe 3 Iunie 2009 12:13
Mia, eu cred ca daca suntem suficient de sinceri cu noi stim cand ceva scartie intr-o relatie.

In cazurile cand nu e vorba de ce scartaie se cheama incredere.
Se intampla ca oamenii traiesc si pana sa cunoasca pe X sau Y . Si unele relatii nu se termina normal . Tineretea , lipsa de maturitate, etc.
De ce sa nu fie clare lucurile cand vrei sa pleci la drum cu cineva?
Cauti un om care nu greseste?? Si cand va gresi cum faci ?
Important mi se pare mie sa inveti ceva din ce ti s-a intamplat ...

Acum sa nu intelegi ca te critic ...fiecare ne protejam asa cum simtim sensibilitatile.Dar mereu apar alte intrebari.
Nu cred ca exista retete.

blanca
Postat pe 3 Iunie 2009 12:24
pai tocami de aia...cand incep un nou drum...ma asigur ca am incheiat definitiv un altu'...mi se pare moral, de bun simt, de respect, in primul rand fata de mine...so, aceleasi lucruri normale, firesti le cer de la partenerul meu...sa fie vindecat, you know?ma rog, poate fiecare atragem acele persoane care ne seamana, so...thanks god...de obicei ne protejam sentimentele iubind frumos si fiind sinceri...tocmai ce a facut el mi se pare...ca s-a mintit singur...incepand o noua relatie, dar fiind cu gandul, inca la cealalta.ciudat, cum se complica unii...asta inseamna sa bajbai in intuneric...inseamna ca nu ai incheiat un capitol din viata ta...cum dracu sa treci la urmatorul?...fiecare cum isi asterne asa doarme...si fiecare atragem ce oferim...thanks god, again!
mia79x
Postat pe 3 Iunie 2009 12:36

bai fetele...

parerea mea e ca fata refuza sa vada realitatea, s-a dus ala sa se distreze cu ex-a, de parca intra la puscarie si i se termina viata..

auzi mami, daca faceai tu asta, iti dadea ala liber in secunda 2, asculta la mine..

intepenirea in proiect, se cheama ori fuga de realitate, ori ambitie prosteasca , ori dependenta.. alege tu fata, care este..
gabitzza
Postat pe 3 Iunie 2009 12:44

this is an ideea...
mia79x
Postat pe 3 Iunie 2009 12:46
mda...cica iubirea e oarba si surda...

da' eu nu pricep ceva...

ce mai cauta fata asta langa el ?
wife_de_zmeu
Postat pe 3 Iunie 2009 12:48
se cauta pe ea...dar se pare ca nu se gaseste...ca el...e de mult pierdut...cel putin, in jocu' asta...
mia79x
Postat pe 3 Iunie 2009 12:53
mda...asta e o situatie tampita, in care pierzi nordul...

da' si ala nesimtit...auzi la el...sa treaca un hop sentimental...ioi, ishtenem...asta e noua, nu am mai auzit-o pana acum...
wife_de_zmeu
Postat pe 3 Iunie 2009 12:55
pai e nesimtit cu totul...daca-i permite, wife...ca eu ii dadeam una peste cap sau un sut in fund de-l trezeam la realitate cum naiba sa nu fie film horror asa ceva pentru o femeie sanatoasa la cap?!?
sau...oi fi eu mai drastica...dar tare bine ma mai simt ca nimeni nu mi-a cerut...ragaz pentru hop-uri sentimentale...ca tare i-as mai fi dat
mia79x
Postat pe 3 Iunie 2009 13:00
mda...cred ca toti ar trebui sa avem o limita in a face compromisuri...

eu tot stau si ma intreb ce rationamente face cineva intr-o asemenea situatie ? adica...ce simti? esti furioasa ? ii cauti justificari ? iti vine sa ii dai cu ceva in cap ? ce gandesti in clipa aia ?
wife_de_zmeu
Postat pe 3 Iunie 2009 13:05
fetele, compromis- compromis...
greseste omu odata, nu zic, dar asta persista in greseala!!
si ea ii cauta scuze, evident!!
zambila
Postat pe 3 Iunie 2009 15:20

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce nu pot suferi eu citatele...sunt de fapt lozinci si lozincile sunt demagogice 20 De la: nathalie 29 Septembrie 2011 08:48
Fidelitate.... Moralitate.... 86 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 12:01
Sa-l cred ca a fostdoar o ratacire? 123 De la: tatoo64 17 Februarie 2011 16:57
simt ca am devenit un monstru 14 De la: luptatoareacurajoasa 15 Aprilie 2010 20:14
Obiceiul - traditie sau NU ? 6 De la: tutankhamon 6 Iulie 2009 00:04
Setari Cookie-uri