Am nevoie de sfaturi de la oameni maturi!!

Forumistilor!!!Sunt si eu membra de ceva timp,ma uit de multe ori(mai ales in ultima perioada,ca am mult timp!!!) la comentariile voastre si ma amuz dar si le privesc si cu multa seriozitate,pentru ca vin din partea unor oameni care au trecut prin viata si stiu cu ce se "mananca"!Sunt intr-o situatie de viata putin mai neobisnuita,sau poate banala pt altii,dar ce va rog este nu sa judecati ci sa va exprimati parerile voastre pline de intelepciune sau umor,pt ca numai persoanele inteligente au simtul umorului,dupa parerea mea!!!
O sa incerc sa sintetizez problema mea,cat pot de mult!Sunt in Israel acum,pt ca am cunoscut un barbat pe net,am fugit pur si simplu de stresul si problemele mele din tara si mai ales de depresia in care ma afundasem de circa un an,dar relatia noastra nu merge asa cum am sperat initial,adica...daca el se indragostise initial in urma chat-ului dintre noi,acum nu poate trece de bariera unei maxime prietenii care s-a nascut intre noi!Eu insa il iubesc si mi-e greu sa plec,iar el nu ar dori sa plec sa-l las singur,deoarece avem un tip de relatie foarte sincera si comunicam foarte bine,lucru rar de gasit in zilele noastre!Recunosc ca niciodata nu am fost asa de deschisa in fata unui barbat asa cum sunt cu el si nu cred ca as mai putea s-o fac cu altcineva!Acelasi sentiment il are si el vis-a-vis de mine,adica de deschidere totala!Am bilet de avion de intoarcere pe 31 August si nu stiu daca sa-l folosesc sau nu,in conditiile in care pe 27 septembrie trebuie sa mergem la o autoritate de-a lor la un interviu programat,in care am fi dorit sa ne declaram cuplu(un fel de concubinaj oficial),iar el nu se simte in stare sa fie credibil in fata interogatoriului ca este intr-adevar intr-o relatie tip sot-sotie!Repet,e un om extrem de sincer si deschis si ne spunem tot ce avem pe suflet,iar concluzia lui este ca daca in viata traiesti in minciuna este un c....iar daca traiesti in adevar,este tot un c......deci,oameni buni,apelez la inteligenta voastra,voi ce parere aveti in legatura cu acest banal fapt de viata care ma afecteaza foarte mult!Se spune ca trebuie sa-ti asculti inima si nu creierul,inima mea imi spune sa raman cu el,dar ratiunea imi spune ca sfarsitul este iminent....Deci,va rog sa ma ajutati cu ceva sfaturi!Va multumesc,Ioana(am 44 de ani,ca uitasem sa spun asta,..sinca nu suficienta minte!!!!)
ioana10000
Postat pe 29 August 2011 03:21
Buna dimi!
"acest banal fapt de viata care ma afecteaza foarte mult!Se spune ca trebuie sa-ti asculti inima"

Daca e banal.... nu poate sa te afecteze chiar asa de mult.....si atunci..... trebuie sa-ti asculti inima!(asa se spune)

despre ratiune....tu ai zis..".am 44 de ani,ca uitasem sa spun asta,..sinca nu suficienta minte!!!!"


Axl_22
Postat pe 29 August 2011 07:49
inteleg ca dilemele lui sunt de ordin moral, sau tin de structura emotionala interioara
in cazul in care el simte asta, nu cred ca iti ramane mare lucru de facut...
cateodata, prietenia nu e suficienta...

eh, ar fi multe de spus, dar inca nu mi-am bagat suficienta cafea in vena, ca sa fiu si coerenta...
michelle_
Postat pe 29 August 2011 08:10
Draga mea,daca relatia pe net a mers f. bine si atunci cind v-ati intilnit n-a mai trecut de pragul unei prietenii.....cred ca el se astepta sa arati altfel(fizic vorbind}Nu cred ca are rost sa mai ramii acolo Doar daca vrei sa suferi.Tu il iubesti iar el te considera o prietena.
constance
Postat pe 29 August 2011 09:05
pai dupa parerea mea...Este sa discuti cu el,,,poate el nu isi deschide inima de frica ca tu ai gasit un el un refugiu de problemele si greutatile din tara ta....Barbatii sunt cam sceptici privind lucrurile asa cum sunt ele de fapt....Eu zic ca este bine sa fii sincer,,,dar sa nu ii povestesti toate lucrurile tale,problemele tale unui barbat....poate dupa dupa mai mult timp.ca el sa prinda incredere in tine...eu zic ca poate ai gresit ca ai fost prea deschisa...sincer repet este bine sa fii,,dar sa nu povestesti chiar tot despre tine....eu zic ca daca vrei sa iti rezolvi probleme sociale,,,cautati un job prin strainatate si apoi in timp sa cunosti un barbat,,,sa va impreeteniti,,,mai intai,,,,si nu ii mai povesti problemele tale,,pt ca poate cred ca tu esti pe interes si cauti doar prin el rezolvarea problemelor tale....
ingerasulluptator
Postat pe 29 August 2011 11:53
aloooooooo
iri-nuco... fata cere sfaturi de la oameni maturi!!! ce n-ai inteles???
sau iar ai uitat sa citesti titlul?
nu ti-e adresat tzie acest topic, ca multe altele defapt!
alfheim
Postat pe 29 August 2011 12:44
ioana, nu cred in iminenta sfarsitului, mai ales dupa cele prezentate de tine!
are o lipsa de incredere in sine acest barbat. cel putin din ceea ce ai drescris tu, tu plecand la el te-ai incarcat cu ceva optimism, insa el are un pesimism cel putin afisat...

daca poti face o schimbare de data pentru biletul de avion pentru o luna de zile sau mai mult cred ca ar fi o solutzie de compromis si optima pentru tine, sau chiar pentru amandoi!

sinteza e buna, dar puteai sa zici de cat timp esti in israel, aducea cat de cat o clarificare a situatziei...
una e sa fii acolo de-o luna si alta e sa fii acolo de 3 luni ...

oricum ar sta lucrurile, as zice ca si cu biletul ala de avon si fara el, merita sa incerci sa ajungi cu el la acel interviu. mai ai o luna la dispozitzie pentru a-l ajuta/determina/convinge sa isi schimbe atitudinea si sa revina la sentimentele din perioada chat-ului...
alfheim
Postat pe 29 August 2011 13:01
asaaa...si cum sa-l ajute, determine, si convinge ca de fapt o iubeste? hmmm?
cum lamuresti pe cineva ca de fapt, el te iubeste, da' nu realizeaza asta?

si, alfie dear...eu zic ca timpul e neesential...n-ai nevoie de 3 luni, 3 ani, sau 30 de ani, ca sa iti dai seama ca iubesti pe cineva, oricat de incet in reactii ai fi
asta se simte si gata...
michelle_
Postat pe 29 August 2011 13:43
ioana, tipul poate chiar te iubeste, ca prietena...
daca e sa deveniti cuplu, e nevoie si de atractie fizica . nu e atras de tine fizic (ma gandesc ca unul din motive ar putea fi chiar 'deschiderea totala' de care vorbeai....)
parerea mea e ca nu vei trai o mare dragoste sau focuri de artificii alaturi de el...pastreaza-l ca prieten
ufishor
Postat pe 29 August 2011 13:53
Vino in RO si lasa-l sa-si limpezeasca gindurile. Daca e mai mult decit prietenie o sa vina dupa tine.
Ciresica
Postat pe 30 August 2011 04:02
timpul le alege pe toate.
Freya__
Postat pe 30 August 2011 06:02
Multumesc pentru sfaturi,iar ca sa precizez si data de cand sunt aici,din 27 Iunie!!Alfheim,in urma discutiei avute ieri cu el,am decis sa raman pana la interviu,asa cum mi-ai sugerat,dar comentariul tau l-am vazut abia azi,ca ieri n-am intrat pe net!
Oricum,nu ma asteptam sa reactioneze asa cand l-am anuntat ca vreau sa plec,am crezut ca va fi o eliberare din partea lui.E adevarat si faptul ca nu ai nevoie de 3 luni,3 ani sau 30 de ani sa-ti dai seama daca cineva te iubeste sau nu,dar cel putin,am realizat ca e mai bine in viata sa fii iubit decat sa iubesti,e mai confortabil!
Mai e si o alta problema aici,el pana acum nu a avut o relatie de convietuire cu alta femeie si poate si asta e o noutate pt el,care ii afecteaza stilul precedent de viata!
In privinta atragerii fizice si sexuale,nu e absolut nici o problema,totul e OK,asa ca nu asta ar fi motivul de a ma considera doar o prietena.Ma tem ca faptul de a sta prea mult impreuna si ca eu ,deocamdata,neavand alte preocupari(adica servici),ne face relatia putin diferita de normal.
Sper ca,in urma interviului sa obtin dreptul de sedere cat si cel de munca,si apoi lucrurile pot intra pe un fagas normal.daca nu,o sa ma intorc in tara si continui de unde am ramas!
Pentru mine,faptul de a sta inactiva o perioada asa lunga(aprox. 2 luni si jumatate),este si o sursa de incertitudini,deoarece nu am avut o vacanta asa lunga niciodata in viata!Poate si asta m-a facut sa ma canalizez prea mult pe el si pe relatie si am pierdut contactul cu mine,adica mi-am uitat obiectivele!Asa e cand dai atentie prea mare unui om,uiti sa-ti dai atentie tie!
ioana10000
Postat pe 30 August 2011 10:43
ma bucur pentru tine ca ai ales sa ramai acolo!
sper sa fie asa cum iti doresti tu si intr-un ceas bun!
astept sa ma chemi la nunta
shalom!
alfheim
Postat pe 30 August 2011 13:39
shalom!
garbo220876
Postat pe 30 August 2011 14:13
Multumesc pt sfaturi si incurajari!Sunteti adevarati prieteni si ma bucur ca pot sa dicut cu voi!!!
Sper sa am bafta si sa raman aici,si apoi cred ca ma descurc eu,ca nu ma tem sa muncesc si de altfel am antrenament!!!!Sper sa raman cu el,dar mai mult sper sa ma descurc singura aici,pt ca apoi,discutiile sunt pe picior de egalitate!!!
Pana la nunta.....ehheee!!!!....ar trebui intai convertirea,ca aici nu se fac casatorii civile!!!
ioana10000
Postat pe 30 August 2011 19:50
De la: Ciresica, la data 2011-08-30 04:02:06Vino in RO si lasa-l sa-si limpezeasca gindurile. Daca e mai mult decit prietenie o sa vina dupa tine.



cred ca acesta este cel mai bun raspuns!
zwillinger
Postat pe 4 Septembrie 2011 16:56
Uneori, iubirea se naste treptat, mai ales in cazul barbatilor. Poate nu-ti vine sa crezi, dar barbatii sunt rezultatul iubirii si tandretii care le sunt daruite....invata-l sa te iubeasca, invata-l sa-ti ofere ce-ti doresti, spune-i ce-ti doresti si cum vrei tu sa fie!!! Comunicarea este cea mai importanta intr-o relatie, ea poate salva sau distruge relatia. Desigur trebuie sa existe si acea "chimie"...doar tu stii si simti daca EL merita efortul tau! Sa ai parte de multa iubire, iti doresc!
2fluturasi
Postat pe 5 Septembrie 2011 22:21
Mi-ar placea sa ma intorc in tara si sa vina dupa mine!Mi-as dori asta mai mult decat sa stau aici cu el!Dar,o sa aflu de-abia la sfasitul lui Septembrie ce am de facut!Nu stiu insa daca viata poate fi traita dupa un algoritm!Daca cineva l-a inventat,sa-mi spuna si mie!Eu una,...nu l-am gasit!Poate ma ajutati voi!
ioana10000
Postat pe 6 Septembrie 2011 04:22
aida71
Postat pe 1 Octombrie 2011 13:13
N-a venit inca momentul sarbatoririi evenimentului!!!S-a mai amanat cu o luna verdictul,...adica pana in 27 oct.!!Tot mai sper!!!Sa vedem daca timpul va tine cu mine!!!!Multumesc oricum pentru incurajari!!!Imi fac bine!!!
ioana10000
Postat pe 1 Octombrie 2011 19:05
ioana...parca astepti o sentinta...
sa fie asa cum iti doresti tu
Eugenia69
Postat pe 1 Octombrie 2011 19:15
Viatza chiar nu poate fi traita dupa un algoritm.
Trebuie doar sa o traim ....cu bune si cu rele.....parerea mea este ca pentru iubire trebuie sa luptzi si sa-i acorzi toate sansele posibile.
Poate ca el e mai retzinut in a-si arata sentimentele fatza de tine, dar crede-ma ca iti vei da seama daca te iubeste din modul in care se comporta cu tine....de multe ori faptele spun mai mult decat vorbele...
Va doresc numai bine!
nobody
Postat pe 5 Octombrie 2011 13:56
"de multe ori faptele spun mai mult decat vorbele."
Axl_22
Postat pe 5 Octombrie 2011 14:02
Dar si vorbele dupa fapte , atarna !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Noli
Postat pe 6 Octombrie 2011 08:32
Ioana si eu mi-am cunoscut iubitul pe net si ne simtim f. bine, dar au fost momente cand nu eram sigura pe sentimentele lui si "l-am fortat", figurat vorbind, sa-mi spuna ce simte, sunt barbati care nu stiu sau nu pot sa-si arate sentimentele, asta nu inseamna ca nu le au. Trebuie sa descoperi tu singura o metoda sa-l determini sa-ti spuna ce-si doreste el de la relatia voastra, mai ales ca ai specificat ca vorbiti deschis. Iti doresc toate cele bune si sper sa fi la fel de fericita ca mine.
faith74
Postat pe 6 Octombrie 2011 12:26
Ce s-a mai intamplat? Te-a cerut de nevasta?sau te-ai intors in romania,si a venit dupa tine...? Mor de curozitate
ingerasulluptator
Postat pe 12 Noiembrie 2011 18:46
Deci,..prieteni,...am primit viza de sedere si de munca,pentru un an(in data de 17 noiembrie),deocamdata(astea sunt regulile aici!),dar cu posibilitate de prelungire anual!!!
Ma bucur mult ca asteptarea mea a dat roade,ma bucur ca am avut prieteni care m-au sustinut moral,dar trebuie sa recunosc ca meritul cel mai mare l-a avut el,prietenul meu Yaron,care in toata aceasta perioada m-a invatat sa am rabdare sa imi ating scopul propus!M-a incurajat si m-a sustinut moral si mai ales material!!
Oricum,va multumesc inca o data pentru maturitatea de care ati dat dovada toti cei care m-ati incurajat!
Ma concentrez acum sa gasesc un loc de munca cat mai repede!!
Va voi tine la curent cu urmarea "aventurii" mele pe aceste meleaguri!!!
ioana10000
Postat pe 19 Noiembrie 2011 00:25
lol...
nu stiam ca pentru incurajari e nevoie sa fii matur...
nici macar adult(erin)...:P
:))
eu_geminy
Postat pe 19 Noiembrie 2011 01:09
Ioana ma bucur pentru tine. Si nu pot sa nu remarc ca esti una dintre putinele utilizatoare ale forumului care a primit o vorba buna (sau mai bine zis care a fost multumita de sfaturile primite)
Eu cred ca o sa fie foarte bine pina la sfirsit.
Ciresica
Postat pe 19 Noiembrie 2011 05:42
IOANA,eu as spune ca n-o sa fie prea mult ,timp bine(iti spune un barbat, nu te lua dupa avatar...) si stii de ce? pentru ca i-ai oferit"PLATA" pentru serviciile pe care ti le-a facut Bine ar fi fost daca stateai tot in ISRAEL, nu depindeai de serviciile lui(sub pretext de IUBIRE,intelegere si alte alea....)aveai propriul JOB,relatia voastra continua neconditiont si astfel....VA LAMUREATI AMANDOI ,CUM STAU LUCRURILE! ORICUM ITI UREZ SUCCES!
garbo225639
Postat pe 16 Decembrie 2011 20:09

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
masturbarea la barbati doare? 217 De la: kirry 16 Martie 2011 00:30
ciudatenii sexuale 50 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 11:55
Cat de mult poate sa minta o femeie pe cel cu care este? 15 De la: O_K 12 Iulie 2011 15:00
nu- stiu daca il mai iubesc si nu stiu daca il mai vreau langa mine!!! 20 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 11:54
AMANTA -SOTIE PARTEA A DOUA. 116 De la: vera06 23 Mai 2010 16:17
Setari Cookie-uri