Buna! am o relatie de mai bine de un an si el spune sa ne mutam impreuna...vreau un sfat?sau mai multe pls

Draga mea iti place sa fi injosita,umilita si sa nu ai viata fericita?Nu inteleg de ce mai stai pe ganduri si nu renunti la relatie pentru ca vei trai cosmarul vietii.Nu esti sluga lui si nici obiectul lui sexual.Ai putin respect pentru tine si sigur vei intalni persoana care sa merite sa stea alaturi de tine.Daca nu vrei sa devi o stire pe posturile de televiziune sau in presa incheie incet si totusi repede.Nu te muta cu el si chiar daca insista,spune-i ca o perioada pana te aranjeji vrei sa stai singura,sau ca va sta cineva din familie cu tine.Prea repede va mutati cu respectivii pana nu ii cunoasteti mai bine,sa le stiti naravurile.Mult succes in luarea hotararii.
Dalimi
Postat pe 6 Iulie 2009 08:22
Alege o situatie in care lucrurile sa se petreaca invers.
Ioana007
Postat pe 6 Iulie 2009 16:11
Cassey
Postat pe 9 Iulie 2009 14:41
asa cum au spus si altii ,daca nu vrei sa va despartiti in cel mult sase luni,nu-l baga in casa ta,cumparata de PARINTII TAI,pt ca o sa ai de suferit.Eu mai degraba te-as sfatui sa nici nu mai continui relatia cu el,un barbat gelos pe oricine e cu tine,si ca de cheltui bani la cafea,ala mai tarziu o sa-ti faca viata IAD.Asta o spun din experienta,si eu am facut gresala asta la 24 de ani,m-am maritat si incerca sa ma forteze sa pun casa pe numele lui,daca casa este pe numele tau,nu-i spune lui asta,spunei ca este cumparata de parinti pe numele lor,NU TINE ACTELE-N CASA,
lasa-le la ai tai,e cel mai bine asa.Asculta-ma ca stiu ce spun,mai tarziu o sa-mi dai dreptate.O sa-ti spuna ca el e barbatul in casa,asa-mi spunea si mie fostul sot desi nu facea nimic,si deci dupa 2 ani am ajuns pe usile tribunalelor.Sfatul meu prietenesc,fa rost de bani,da-i banii care-i ai de dat,si da-l dracului.Muta-te dar singura,nu cu el,se autoinvita la tine,spune-i ca nu poti,ca ai de invatat,ca ai treaba,ai si tu dreptul la distractie,la fel ca si el,in Romania barbatul este egal cu femeia,nu ESTI SCLAVA LUI,te-a imprumutat
da-i banii,si termina tu relatia,ai taria acum sa faci asta,mai tarziu sa nu plangi in pumni,cum am plins eu.Eu acum sunt studenta
la 50 de ani,am fost proasta si m-am maritat,in loc sa fac o facultate,da-i romanului,sau romancei mintea cea dupa urma.
Daca nu faci asta o sa ai de suferit dupa urma lui,tu la mare cu el te-ai dus?la munte a-ti fost impreuna ?cum se comport el vizavi de tine,de nevoile si dorintele tale?Analizeaza,si ia singura o decizie,eu ti-am spus ce te-asteapta.Si-acum am pe cineva care vrea sa se mute la mine,dar stii ceva?NU VREAU.De ce?ma-ntanlesc cu el cand vreau eu,unde vreau eu,si daca vreau.Face pe nebunul,PA si n-am cuvinte,altul,nu te lega de asta ca nu merita.Te controleaza,te domina si altele,ai s-ajungi sa nu mai poti iesi din casa fara el,asta vrei?SUCCESS in luarea unei decizii bune pt tine,nu pentru el,barbati sunt cati vrei,pt portia de hormoni gasesti,dar daca te muti singura pune mina si invata.Sa nu-ti pese nici de gura lumii,ia un servici de cate ore,fa ceva usor din care sa castigi un ban,si da-i dracului de barbati ca nu merita sa suferi din cauza lor,sunt niste profitori,de ce se autoinvita la tine?ti-ai pus intrebarea asta,daca nu i-ti dau eu raspunsul,sa aiba un loc cald unde sa vina dupa distractiile lui cu prietenii,sa fie cineva care sa-i gateasca,sa-i spele,sa faca cumparaturi,ca de el e barbatul,el da banii,ai nevoie de asta?reflecteaza.Tine-ma la curent cu hotararea ta daca vrei,i-ti mai dau si alte sfaturi.
pusy_aol
Postat pe 23 Iulie 2009 15:37
nu face prostia sa te muti q el.eu am fost q el 5 ani. dupa care m'am mutat la el si nu am mai rezistet ddecat 1 an atat .nu face prostia asta e mai bn asa cum sunteti k o sa va iubiti mai mult.te-am pupat.
garbo038874
Postat pe 21 August 2009 15:12
nu-i permite sa-ti controleze viata!! e suficient ca ti-a interzis sa ai prietene..vrea sa te stie izolata de lume pentru a dispune de tine dupa bunul lui plac..nu e corect..e dreptul tau sa ai prietene si sa ai intimitatea ta chiar daca esti cu el.nu-l baga in casa pentru ca lucrul acesta o sa-i ofere si mai mult drept asupra ta!!..fii o femeie independenta..nu lasa pe ceilalti sa iti controleze viata dupa bunul lor plac..:D:Dkissulici and take care..
garbo043145
Postat pe 27 August 2009 01:39
Cand o relatie merge bine inainte sa va mutati impreuna este bine sa faci pasul asta pt a vedea daca sunteti compatibili din punctul asta de vedere. Dar cand o relatie merge prost inainte sa faci pasul asta clar nu trebuie sa mergi mai departe!!!
Eu am avut o relatie de 6 ani cu un barbat care nu a fost gelos nici macar o data(sau ce l putin nu a aratat), si o relatie de 2,5 ani cu un barbat care m a tocat psihic din cauza geloziei, mi a fost greu sa ma despart dar stiam ca, daca am sa m ai continui am sa fiu pierduta, si atunci cand el mi a propus sa ne mutam impreuna, eu i am propus sa ne despartim!!!
mika_mika
Postat pe 27 August 2009 11:26
Depinde de ce vrei tu in viata si pe cine vrei...daca tu te impaci cu ideea sa fii controlata mereu si invinovatita este problema ta.In situatii deastea e greu ce sa zici pt ca depinde de fiecare....stii si tu chiar daca esti casatorit ai bnevoie de libertateadica sa poti iesi cu un fost coleg sa poti iesi cu o prietena fara sa dai prea multe explicatioi ca ai si u nevoie de prieteni si cu cine sa vb mai ales ca el nu vb prea mult cu tine...o femeie are nevoie de comunicare nu doar de un animal langa ea:)si gandeste-te daca face asa acum cum va fi mai tarziu?
eu zic ca foarte rau...ai mare grija ce pas faci
florinradu80
Postat pe 29 August 2009 23:10
draga este singurul baiat de pe lumea asta
daca iti face toate astea acum ce va face cind veti fi definitiv impreuna inchipuieti tu ca eu nu vreau nici sa ma gandesc
lasal pana nu e prea tarziu banuiesc ca esti si tanara distreazate ca viata este frumoasa numai daca ti-o faci dar sa stii ca este foarte scurta
poate iti va fi greu la inceput ,sau teama dar trebuie sa infrunti toate astea (gelozia ca si alcolul este foarte periculoasa)ai grija tu de tine
garbo032121
Postat pe 30 August 2009 21:40


Aceasta relatie nu este buna pentru tine, lasa l sa se duca unde o vrea el.
Esti tanara si puternica, poti sa treci peste asta chiar daca te doare.
garbo042238
Postat pe 2 Septembrie 2009 09:25
O relatie de cuplu este ca un management.Ori esti un bun conducator si o conduci bine, ori esti un conducator prost si dai faliment.Partea proasta este ca nu poti sa ceri sporijin de la guvern.
Ioana007
Postat pe 6 Septembrie 2009 07:28
cati ani ai tu?dar el?ce presteaza?daca va mutati impreuna are cu ce te intretine?pe tine cat si datoriile cotidiene?ast rsp
LACRA34
Postat pe 15 Septembrie 2009 10:53
buna!
A trecut mai mult de juma de an de cand a postat Christina apelul,acum am citit si eu....
Am avut si eu un prieten care ma controla ...nu stia decat:buna, ce faci? unde esti? cu cine esti?...am rezistat un an...k am rabdare...!dar ma intreb, pentru ea...de ce ar trebui sa-i convina o astfel de relatie care iti inchide toate puntile?!de ce sa se mute impreuna?k sa o sufoce cu gelozia si posesivitatea?si sa-i indeparteze pe toti din jurul ei? Toate mesajele sunt impotriva acestei relatii, chiar si cele de la barbati, pt k nici lor nu le place(si mai ales lor)controlul permanent...
sper k pana la aceasta data,Christina sa fi luat decizia potrivita pt viata ei...si mi-ar place sa aflu k e bine!
mya056019
Postat pe 16 Septembrie 2009 10:38
Faptul ca nu mai scrie, ne duce catre o singura concluzie.Asteptam ca macar parintii ei sa ne spuna ce s-a intamplat.
Ioana007
Postat pe 25 Septembrie 2009 18:43
ma numesc marinela si as vrea sati dau un sfat an primul rand daca e gelos nu faci casa cu el an al 2 rand nu e iubire daca nu te lasa sa iesi nici macar cu prietenele urate frumoase cum sunt nu conteaza suntem fiecare cum nea dat dumnezeu dar el e posesiv si mai tarziu daca vei ramane cu el vei avea fffffffff mult de suferit vei ajunge sa nu mai esi din casa deloc vei sta doar la cretita ascultama pe mine eu am trecut prin asa ceva si dabea dupa 9 ani mam gandit sal las si numi pare rau nu mai stiam nimic de lumea de afara nu ma mai machiam nu mai stiam sa ma ambrac ziceai caci sunt o taranca salbatica asa vrei sa ajungi si tu? mai bine lasal acum decat sa ati plangi de mila mai tarziu ati urez mult noroc si sa ai grija de tine caci nu se nerita sa stai cu el
garbo055123
Postat pe 14 Octombrie 2009 18:04
Mai 123, si de unde va veni suferinta?De la faptul ca va pune ochii, mainile sau alte parti ale corpului pe prietenele ei?Pai el se scoate, fii fara grija.Va zice ca le-a atins din greseala.
Ioana007
Postat pe 17 Octombrie 2009 09:58
eu am o relatie de sapte si inca nu suntem mutati impreuna.ne e bn asa .cand o sa ne casatorim o sa stam.el ma toot bate la cap sa ma mut la el dar mai mult de cateva zile pe sapt nu stau la el.si merge relatia ffff bn.
garbo040271
Postat pe 19 Octombrie 2009 20:20
Depinde unde va mutati.
Ioana007
Postat pe 21 Octombrie 2009 15:25
in aceiasi situatie sunt si eu, oare ce sa fac oricum ast raspunsurile fetelor p topicul meu in continuare ca sa nu fiu singura care gandeste asta
alintici
Postat pe 25 Octombrie 2009 20:15
da ,asa este ,daca te muti cu el de-rareacum,oricand va avea motive sa-ti spuna,fa una,fa alta,atunci cand tu poate vrei sa mergi la un film,sau ai de-nvatat,sau vrei sa mergi la familie,mai bine prieteni,si vezi daca el te respecta si te iubeste,daca te iubeste i-ti va cere sa te casatoresti cu el.Este mai bine sa te mariti cu el,nu sa stai cu el impreuna pina va casatoriti la sfintul asteapta.Ai casa ta,de la parintii tai, gandeste-te bine,daca te muti cu el de-acum asa fara nici un fel de siguranta pt relatia voastra,nu te vad bine. e bine sa ai cu el o discutie,si sa-ti spuna ce vrea de la aceasta relatie,si in functie de discutie ia o hotarare.Gandeste-te bine,poti sa imbini si scoala,si viata de familie,si sa suporti si gelozia lui?Mai gandeste-te,juna esti,bela esti,de nimeni nu depanzi,de ce vrei sa-ti iei de buna voie contabil pe bani si administrator pe timpul liber?
pusy_aol
Postat pe 12 Noiembrie 2009 18:50
km naspa dak e asa posesiv si gelos.nu stiu ce sfat sa-ti dau,dar trebuie sa te gandesti bine ce vrei tu,nu ce vrea el,si sincer nu ai facut bine ca ai renuntat la prieteni pt el k stii si tu k barbati gasesti cand vrei,dar un prieten adevarat nu.
mitza81
Postat pe 13 Noiembrie 2009 13:21
eu am trecut prin aceeas incercare a vieti ca si tine si am facut gresala de a spune da si am regretat.Dupa un an decand ne mutasem impreuna ne-am despartit.GANDESTE-TE BINE INAINTE
garbo079481
Postat pe 14 Decembrie 2009 15:42
Draga mea te rog s reflectezi asupra acestei probleme c trebuie s iei o decizie foarte important n ceea ce priveste fericirea ta si trebuie s tai rul de la rdcin acum ct nu este prea trziu, c poate s intervin prin apsurd un copil si atunci s nu ajuni s vorbești singur. Cu un astfel de om nu cred c poți s faci cas bun. Pa și baft și ai grij de tine.
alex2007
Postat pe 15 Decembrie 2009 07:01
Dac zici c te controleaz permanent nu-ți este team c-ți verific și e-mailul?
alex2007
Postat pe 15 Decembrie 2009 08:48
ati observat ca fata asta nu mai e deloc pe aici decand a postat topicul?
nu e normal !
mulan
Postat pe 15 Decembrie 2009 10:22
s/o fi mutat la el...
elodia
Postat pe 15 Decembrie 2009 10:24
lasa-l
garbo084191
Postat pe 15 Decembrie 2009 20:39
Dupa modul in care ii descri comportamentul ,nu inteleg femeia din tine .Se spune ca Dumnezeu a creat femeia din coasta barbatului ,nu din picioarele lui pentru ai fi pres,nici din capul lui pentru ai fi superioara ,ci din coasta lui ,pentru a fi protejata si pentru ai fi egala .Ai dreptul la intimitate la fel ca si el,iar faptul ca-ti ingradeste libertatea izolandu-te de prieteni ,familie ,cunostinte ,nu se numeste gelozie ci prostie .Aici nu poate fi vorba de iubire din partea lui .Sfatul meu este , ca nu e singurul barbat de pe pamant ,nu te transforma in sclava lui si nici nu-i permite sa-ti coordoneze viata .
garbo032800
Postat pe 7 Ianuarie 2010 17:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Discutii diverse despre, nemultumirile voastre sufletesti. 87 De la: eu_geminy 20 Octombrie 2010 00:17
help help help! 25 De la: Ioana007 25 Septembrie 2009 18:51
daca puteti sa ma ajutati 15 De la: bluelight 26 Decembrie 2010 12:20
EL, TU si CEALALTA 7 De la: adastaicu 6 Aprilie 2010 11:36
Cum credeti ca ar fi mai bine: sa-i spuna sau sa nu-i spuna? 158 De la: sunsset 20 Iunie 2011 08:55
Setari Cookie-uri