Sa pastrez sarcina sau sa renunt? Am nevoie urgent de un sfat pls

Buna,

Am o mare dilema...
Sunt divortata si am un copil din casatoria mea ratata.
Mi-am refacut viata si am fost aproximativ 2 ani intr-o relatie cu un barbat cu 2 ani mai mic decat mine. Acum am ramas insarcinata...iar el nu vrea copilul.Spune ca nu ne putem permite, desi el castiga destul de bine.
Eu insa mi-l doresc si nu pot accepta ideea de avort. Si eu am servici insa se fac restructurari si am sa raman fara servici in curand...ma incadrez la somaj, dar daca as pastra sarcina si as creste singura copilul...nu m-as descurca financiar singura cu 2 copii mici.
Nu stiu ce sa fac....am incercat sa vb cu el, dar e foarte rece...imi raspunde doar la sms-uri si foarte rar.Ultima data mi-a zis ca o sa mearga cu mine sa rezolvam "problema" la un doctor, dar ca ar fi o mare prostie din partea mea sa pastrez copilul.
Pe el il sperie ideea de o casnicie...de o familie, desi are 29 ani. Daca ne-am decide sa crestem impreuna copilul, ne-ar fi greu dar ne-am descurca.
Si pt mine ar fi mai usor sa nu il pastrez...mi-am gasit deja de lucru in alta parte, am deja un copil....insa nu pot sa stau linistita. Ma tot gandesc ca asa a vrut D-zeu....ca acest copil sa apara acum si sa se nasca...
Nu am facut-o intentionat. El ma acuza ca am incercat sa il tin astfel langa mine si mi-a zis ca "ce credeai..cu ceva impus ai sa ma tii langa tine...n-ai facut decat sa ma indepartezi si mai tare".

Ce sa fac????
garbo_11499
Postat pe 17 Februarie 2013 14:33

in primul rand, ma socheaza modul in care privesti nasterea unui copil: `sa il pastrez sau sa renunt?`...asta spune mult despre cum intelegi tu conditia de mama si cum te raportezi conform acestei reprezentari. un copil nu e un obiect de care sa te debarasezi, fiindca nu stii daca iti mai e util sau daca ii mai doresti prezenta. e stupefiant.
in al doilea rand, ba spui ca in curand nu vei mai avea o slujba, ba spui ca ti-ai gasit deja de lucru in alta parte. asadar, fii coerenta. daca ti-ai gasit un loc de munca, atunci care mai e pb?
in al treilea rand, nu-i mai trimite bizonului inchipuit niciun sms. din momentul asta nu cred ca merita sa-i mai dai vreo satisfactie in ce priveste soarta ta ori a copilului. nu-l mai priveste decizia ta. alegerea a facut-o. se pare ca unii barbati se nasc convinsi fiind ca nu au decat organul copulator si cu intelegerea ca tre` sa si-l vare undeva. asadar, creierul, singurul organ menit sa-i deosebeasca la nivel functional de primatele inferioare e doar pt desen.
esme
Postat pe 17 Februarie 2013 15:58
Fa-ti toate testele din primul trimestru de sarcina, sa afli daca acel copil este sanatos: ecografii, triplul test. Daca toate testele arata ca fatul nu are o malformatie congenitala majora, pastreaza-l, naste-l si educa-l sa nu fie ca taica-sau. Iar pe taica-sau ignora-l pana la nastere, apoi cere-i pensie alimentara.
garbo174920
Postat pe 23 Februarie 2013 16:18
Greu de dat..un sfat..in situatia ta...!!! Nu vreau sa te judec,dar..dupa un mariaj esuat..soldat si cu un copil..trebuia sa fii..foarte vigilenta..sa nu mai ai copii..cu atat mai mult cu cat stiai..cum gandeste..partenerul actual.!!! Nici un barbat..indiferent cati copii..face cu tine..nu-l vei putea tine cu forta..daca nu-si doreste..!!! Daca ..iti doresti copilul..si s-a intamplat..eu zic..sa-i dai sansa de viata..cu orice risc,caci Dumnezeu..va rezolva problemele ..in timp..asa cum e mai bine..!! Nu-l forta..la nimic,caci..vei avea reprosuri..o viata ca a stat cu tine..ca l-ai fortat..cu venirea copilului..!! Asa sunt..marea majoritatea barbatilor..fac sex...si gata..fugind sistematic..de raspundere..!!! Daca femeia se lasa dusa..de val..ca tine..va suferi..o viata..si vor suferi..si copiii,care n-au climat afectiv..in familie.!!! Incearca sa gasesti o solutie..rezonabila..si apeleaza la parinti,la mama..daca ai..!! Copilului..ii trebuie liniste si iubire pentru a se forma frumos si armonios..nu neliniste si nefericire..!!! Si..sa nu uiti niciodata..ca nimic nu ramane in urma noastra..doar copiii..si pentru ei si fericirea lor..trebuie sa luptam..!!! Ei..sunt singura avere,singura comoara..pe Pamant..!! In rest..asa cum zicea Veronica Micle."NIMICUL NE ADUCE,NIMICUL NE REIA ,NIMIC DIN TINE_N URMA ,NU VA MAI RAMANEA"!!! Domnul fie cu tine,mereu.! Amin.!!! Astept sa-mi scri.!!!
garbo115329_camy
Postat pe 24 Februarie 2013 07:28
Asteapta linistita. Nu vezi ca initiatoarea topicului si-a sters contul ?
Rotty
Postat pe 24 Februarie 2013 07:44
in primul rand ar trebui sa-ti pui urmatoarea intrebare......DE CE IL SPERIE IDEEA UNUI COPIL??...DE CE IL SPERIE IDEEA UNEI CASATORII??..MAI ALES DACA EL CASTIGA DESTUL DE BINE??.....OARE CREZI CA ISI DORESTE ACEST LUCRU???..NU CUMVA O FI GENUL..CEVA MAI REBEL CA RE NU VREA SA ''SE LEGE LA CAP''?/....SA FIE MAI LIBERTIN....SI ACUM CA TOT S-A intamplat....incearca sa se debaraseze de situatie....daca te-Ar iubi cu adevarat..ar accepta si copilul..si intemeierea unei familii.......EU ASA VAD SITUATIA...ALTA EXPLICATIE NU CRED CA EXISTA....SI TINE MINTE,,,ITI SPUNE LUCRUL ASTA UN BARBAT.....(tin partea barbatilor...numai atunci cand e cazul)...SI INCA CEVA......SUB NICI O FORMA SA NU FACI AVORT...SUB NICI O FORMA.......CHIAR SI CU DOI COPII...ITI SPUN EU...NU TE VA LASA D-ZEU......SI VEI TRECE PESTE TOATE PROBLEMELE/////......TINE MINTE F BINE CE TI-AM SPUS...SI O SA VEZI CA AM DREP[TATE!!!!!!!!!!!!!!!
ALEX13
Postat pe 26 Februarie 2013 08:59
De la: garbo_11499, la data 2013-02-17 14:33:49Buna,

Am o mare dilema...
Sunt divortata si am un copil din casatoria mea ratata.
Mi-am refacut viata si am fost aproximativ 2 ani intr-o relatie cu un barbat cu 2 ani mai mic decat mine. Acum am ramas insarcinata...iar el nu vrea copilul.Spune ca nu ne putem permite, desi el castiga destul de bine.
Eu insa mi-l doresc si nu pot accepta ideea de avort. Si eu am servici insa se fac restructurari si am sa raman fara servici in curand...ma incadrez la somaj, dar daca as pastra sarcina si as creste singura copilul...nu m-as descurca financiar singura cu 2 copii mici.
Nu stiu ce sa fac....am incercat sa vb cu el, dar e foarte rece...imi raspunde doar la sms-uri si foarte rar.Ultima data mi-a zis ca o sa mearga cu mine sa rezolvam "problema" la un doctor, dar ca ar fi o mare prostie din partea mea sa pastrez copilul.
Pe el il sperie ideea de o casnicie...de o familie, desi are 29 ani. Daca ne-am decide sa crestem impreuna copilul, ne-ar fi greu dar ne-am descurca.
Si pt mine ar fi mai usor sa nu il pastrez...mi-am gasit deja de lucru in alta parte, am deja un copil....insa nu pot sa stau linistita. Ma tot gandesc ca asa a vrut D-zeu....ca acest copil sa apara acum si sa se nasca...
Nu am facut-o intentionat. El ma acuza ca am incercat sa il tin astfel langa mine si mi-a zis ca "ce credeai..cu ceva impus ai sa ma tii langa tine...n-ai facut decat sa ma indepartezi si mai tare".

Ce sa fac????

Vremurile sint destul de grele si confuze,era deja o lectie din prima casnicie,dar femeile se pierd repede si uita,copii vin si cresc si ei ,dar esecurile vietii lasa urme adinci.Amantul tau dorea doar satisfactii nu copii ,asa ca nu-l poti invinui ca ai acceptat relatia,care acum a devenit o povara.Depinde de tine totul,daca crezi ca poti munci ,daca vrei sa-ti rezumi restul vietii doar sa-ti cresti copiii din relatii amoroase poti sa o faci,dar vei imbatrini prematur
http://www.youtube.com/watch?v=gQajD6jDFw8&feature=endscreen&NR=1
garbo_11724
Postat pe 28 Februarie 2013 13:23
Asa sunt barbatii, se simt prinsi in capcana cand sunt puri in situatia de asi asuma responsabilitatea unui copil. Inteleg ca tu nu stii ce sa faci. Deci ai un copil si il vrei si pe asta. Vrei copilul si il vrei si pe tata. Tu iti doresti copilul, dar vrei sa il responsabilizezi si pe el. De asta el se simte prins in capcana. Ai putea sa te gandesti ca faci acest copil doar pentru tine? Iti asumi aceasta resonsabilitate? Ai putea sa il scoti pe tata din ecuatie?Asa ar fi cel mai corect! Mie mi se pare putin fortata treaba asta, adica tu vrei copilul, dar nu il poti avea singura. Ca urmare ai nevoie de el sa te ajute. El nu vrea.Daca vrei sa fortezi nota, fii cu bagare de seama ca ai putea sa ramai cu doi copii si singura. Si chiar daca la o adica acest barbat va accepta pana la urma, nu ai nici o garantie ca va ramane cu tine. Si prina absurd daca va ramane cu tine, a ajunge sa te urasca in timp. Deci daca vrei o decizie adevarata, ia-o doar tu cu tine, fara sa il implici pe el.
http://www.relatiidecuplu.com/index.php/psihologia-copilului-si-parintilor
garbo_8857
Postat pe 2 Martie 2013 20:38
Esme are dreptate, cum iti pui problema sa-l pastrez sau sa renunt la el? Te gandesti ca porti in tine un embrion sau un prunc? Esti in stare sa-l iubesti ca si cand ar fi suflet din sufletul tau, ai fi in stare sa-i dai toata dragostea si grija ta de mama si sa-l iubesti neconditionat?! Astea sunt problemele pe care trebuie sa ti le pui!
Din cate stiu eu, legislatia romaneasca spune ca nu se dau afara viitoarele mame care au anuntat angajatorului sarcina (rog daca este cineva care are cunostinte legislative sa confirme sau sa infirme spusele mele).
Presupun ca pentru primul copil ai deja pensie alimentara de la primul sot si cu minim 800 de lei pe care ii vei primi 2 ani dupa ce nasti si cu pensia alimentara pe care poti s-o ceri dupa nastere te vei descurca. Nu e mult, dar un copil este cel mai mare dar pe care il primim si copilul asta poate fi cel mai mare dar pe care s-ar putea ca tu sa-l primesti. Poate ca el este singurul care iti va fi candva sprijin si ajutor, iti mai trebuie doar dragoste pentru copii tai, vointa si multa CREDINTA!
Ai nevoie de un barbat care iti conditioneaza dragostea? Ai nevoie de un barbat care nu e in stare sa-i daruiasca dragoste propriului copil si pune la cale un plan de a-l ucide? Asta e barbatul pe care tu ti-l doresti in viata ta? Daca propriul lui copil nu valoreaza nimic pentru el, ce sa mai zic de copilul tau (cel din casatoria ta), sau de tine....
Ce te intrebi tu sa faci se numeste CRIMA! Sa-mi ucid pruncul sau NU? Problema la tine acum nu mai e daca sa fac sau nu un copil, pentru ca acest copil exista deja, fiinta lui pulseaza in interiorul tau. Problema la tine se pune daca sa-i mai permiti acelui "jeg de om" sa mai stea in viata ta sau nu si eu zic sa-l lasi sa-si vada de viata lui insignifianta si lipsita de bucurii, sentimente si lucruri cu adevarat valoroase
E alegerea ta, dar o mama este in stare de orice sacrificiu pentru copiii ei iar dragostea de mama si CREDINTA IN DUMNEZEU muta muntii din loc.
Sper sa faci o alegere inteleapta, astfel incat tu sa te poti privi in oglinda si sa fii mandra de tine.
Iti trimit si link-ul unui site pe care eu il rasfoiesc cu mare drag si poti cauta pe net si blogul Theonei Balan, asta ca sa te mai ajute sa prinzi incredere in tine.
http://ghidultuturorfemeilor.ro/
Ella-Giorgia
Postat pe 3 Martie 2013 07:28
Lasa copilul...si lasa-L pe el...nu merita...Si eu am o fetita din prima casatorie....si acum un baietel de 6 aptamani din noua mea relatie...si sunt cea mai fericita...
cerapetre
Postat pe 3 Martie 2013 17:46
pastreaza copilul ...barbatii pot trai si singuri , nu tre sa fim noi sa-i ajutam ..tu vezi-ti de sarcina si copil ...nu sti singura ...esti cu ei
sentimentala
Postat pe 5 Martie 2013 11:22
Ar fi bine sa renunti si la sarcina si la cel care te-a folosit numai sexual.
Si tu ai o singura viata si incearca sa faci ceva si pt. tine !

Mult noroc !
garbo108655
Postat pe 12 Martie 2013 12:12
Nu stiu ce sa zic, dar sunt intr-o situatie similara.
Divortata, 2 copii din casatoria anterioara.

Am o relatie minunata cu un barbat minunat si tocmai ce am aflat ca am ramas insarcinata accidental.
Nu-mi doresc un al 3lea copil, dar el si-l doreste f mult.

Ce sa fac ? Cand il vad cat e de fericit, si cat de mult ne iubim, parca nu-mi vine sa sa fac avort.
Dar mi-e teama.

ceva sfaturi?
inkabb
Postat pe 11 Octombrie 2013 14:41
Cinstit si corect fata de el ar fi sa nu faci avort. Daca el te-a acceptat si te iubeste cu doi copii care nu sunt ai lui , frumos ar fi sa-i daruiesti si lui unul. Ar fi pacat sa intuneci o relatie frumoasa. Parerea mea.
Rotty
Postat pe 11 Octombrie 2013 14:49
pfff......uite....nici nu stiu cum sa incep..dar....adevarul este ca trebuia sa fii mai atenta....mai ales la felul cum se purta el cu copilasul tau..(pt. ca de aici ti-ai fii dat mai usor seama ce fel de om este)........sunt sigura ca nu ti-a trecut prin cap....ca ramanand insarcinata l-ai putea ''lega'' de tine......acum u esti singura in mas. sa iei decizia corecta..sau care crezi ca ar fii corecta fara sa tii cont de ''dansul''.....daca ai si cel mai mic ajutor din partea cuiva..(parinti,frati,prieteni)....si daca ai increderea ca iti vei gasi un serviciu mai...bun .....si mai ales daca esti o femeie puternica.si luptatoare.....vei stii ca un copil este pt toata viata.......pe cand barbati.....pot fi si doar pt 1 ora........capul sus si sa auzim de bine
Eu1985
Postat pe 15 Octombrie 2013 11:01
Sonya , tu cui te adresai ? ....Sper ca nu aleai de acum "n" ani...
Rotty
Postat pe 15 Octombrie 2013 12:07
sincer...nici nu m-am uitat de cand era intrebarea aceea...:D...se poate sa fii raspuns kiar la aia de acum''n-ani''..ce sa mai si fac?...din excel de sfaturi...ms de intrebare..poate asa casc si eu mai bine ochii
Eu1985
Postat pe 15 Octombrie 2013 14:40
Eu i raspunsesem lui Inkabb , care readusese topicul in actualitate . Iote mai sus...
Seara frumoasa
Rotty
Postat pe 15 Octombrie 2013 18:57
dap....am vazut si eu mai apoi...doar am zis ca ''o sa casc ochii mai bine''....multam la fel
Eu1985
Postat pe 15 Octombrie 2013 19:05
Faghiura_Elena_Violette_1
Postat pe 27 Octombrie 2016 16:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sall 7 De la: mia79x 1 Iunie 2009 19:04
femeia berbec,comportament,compatibilitatea cea mai buna,,, 16 De la: ANNITTA10 8 Septembrie 2010 21:33
Cum sa-mi recapat increderea in mine? 69 De la: garbo064415 25 Noiembrie 2012 12:47
Cum sa plec daca il iubesc? 114 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 11:39
CINE ESTE VINOVAT...? EU SAU EL????? 69 De la: Thor_again 14 Martie 2011 16:07
Setari Cookie-uri