oare de ce ar trebui sa mai traiesc?

pentru copii oare?......dar stiu ca i am educat................stiu ca sunt puternici..............poate ca s ar descurca mai bine singuri decat cu mine. ...fata este deja cu picioarele pe pamant.........baiatul poate ca ar invata mai multe din greutati....s ar dezvolta mult mai bine...........iar eu mi as gasi linistea......linistea vesnica..pentru eternitate....fara sa mai lupt fara sa mai plang
toamna_tarzie
Postat pe 28 Noiembrie 2008 10:50
bai ,toamna!!!

vrei sa te caftesc?


toti am avut momente de cumpana,toti (macar un minut) am fost tentati sa inchidem ochii pt todeauna,dar este o aberatie..dupa mari incercari ..vine intodeauna o perioada buna..in care iubesti viata mai mult ca oricand!

ai putina rabdare...:)

trebuie sa-ti spui: Vreau sa traiesc!!!

nu pt copii,nu pt altii..pt tine!!!

scrie aici ce te framnata,noi o sa te ajutam...
iasomia
Postat pe 28 Noiembrie 2008 11:09
toamna,si eu sunt o romantica incurabila,fiind nascuta toamna
dar motive de a trai sunt multe,chiar daca la o rascruce de drum,m-am incurcat,m-am ratacit...doar timpul ne ajuta sa intelegem si pt asta e nevoie de rabdare,mai e nevoie de tristete,aduceri-aminte,rele si bune,si totusi merita sa traim,ca prim motiv,viata e un dar si trebuie sa apreciem ce ni s-a oferit.
iasomica spune drept,merita sa traiesti pt tine.
nicoll
Postat pe 28 Noiembrie 2008 11:32
ce ma framanta? ...........ohoooooooooooooooo................ar trebui sa ti scriu pana maine............este prea mult pentru mine.......nu mai am nici timp nici chef nici NIMIC
toamna_tarzie
Postat pe 28 Noiembrie 2008 11:32
nu mi s a oferit nicol.........am venit fortat far as ama doareasca nimeni
toamna_tarzie
Postat pe 28 Noiembrie 2008 11:33
hmm,ma recunosc cumva,si stii ceva?incepe cu scrisu',cheful o sa vina si el,si nu-ti fa griji,aici sunt oameni care poate stiu sa simta,chiar printre picaturi si e ceva.
e nevoie de oameni,de cuvinte,de speranta....
se poate sa incerci sau nu...depinde de tine sa ai o mica dorinta,undeva in suflet,sa poti sa te aduni si sa poti relationa...
nicoll
Postat pe 28 Noiembrie 2008 11:40
toamna,

ar trebui sa realizezi ca tu de fapt acum ceri ajutorul,de ce?

tocmai pt ca vrei sa traiesti...

am citit ce ai scris pe celalalt topic,vad ca practic esti indragostita ...de altul,ai reusit sa cunosti fericirea dupa ani de "pustiu"...

poate ne spui care este treaba pana la urma...de unde a aparut depresia asta...
iasomia
Postat pe 28 Noiembrie 2008 11:43
de unde?daca vreti neaparat....uite ca va sp1.am fost infiata de la 2 luni.......nemernica m a dat..nu mi cunosc radacinile nu stiu cine mi este tatal.(cred ca ma aseman cu el)dar nu stiu de unde naiba sa l iau.......sa l vad macar sa stiu in gura masii din ce samanta ma trag...nemernica aia mi a spus ca a murit........dar simt ca traieste......de asta imi aduc aminte defiecare data....defiecare data cand sunt suparata....o iau cu inceputul..care nu este tocmai pe placul meu...in sfarsit m a luat o familie..dar nu pentru mine.......pentru ei sa si satisfaca nevoile.nu spun ca nu m a crescut bine......fereasca dumnezeu....dar VREAU SA STIU DIN CE SAMANTA MA TRAG..
toamna_tarzie
Postat pe 28 Noiembrie 2008 12:09
uite,am o intrebare pt tine!
de unde esti de fel?
si cred ca poti afla daca tatal tau traieste,trebuie doar sa culegi niste informatii,sa te implici sa le si cauti,asa nu vei afla nimic daca stai si gandesti.
nicoll
Postat pe 28 Noiembrie 2008 12:18
din cta..am incercat dar nemernica asta nu si mai aduce aminte
toamna_tarzie
Postat pe 28 Noiembrie 2008 12:25
dar asta este una din durerile mele
...si ma gandesc ca daca as afla naiba din ce samanta ma trag poate ca m as intelege mai bine.....
toamna_tarzie
Postat pe 28 Noiembrie 2008 12:29
nu prea conteaza cine te-a facut,faptul ca ai fost crescuta de alti parinti,inseamna ca ai avut noroc,ca ai acum copii de care esti mandra trebuie sa insemne ceva iar daca ceva n-a mers ca pe roate in casnicia ta, nu e de vina samanta din care te tragi,n-ai ce sa intelegi.trebuie sa vezi ca esti cineva pt cei care-ti spun mama,cineva pt prieteni si daca doresti sa insemni pt cineva iubit,fa ceva in privinta asta...niciodata nu e prea tarziu...
dragostea e posibil sa-ti mai dea o motivatie puternica pt care sa continui sa traiesti,in fond,cam asta-i viata,nu e spectaculoasa,e doar supravietuire si dorinta de a mai face inca ceva,sa avem idealuiri,sa ne bucuram de micile sau marile reusite ale noastre,ale copiilor,nepotilor,etc.pt continuitate daca vrei,se merita sa mai treci inca o noapte,inca o zi....
nicoll
Postat pe 28 Noiembrie 2008 13:47
unde mai pui ca nu intodeauna oamenilor le pica bine sa "vada samanta din care au iesit"..

mda...cunosc un caz...omu' isi dorea nespus sa-si stie radacinile,scandaluri mari cu parinti adoptivi,bla,bla...etc

are "noroc" si ii cunoaste,doi alcoolici,tatal bolnav de schizofrenie...

dap...atat de "bine" i-a cazut ,incat s-a internat la nr. 9,nu de alta.. dar cat timp nu i-a cunoscut, nu avea spaime legate de un posibil alcoolism ,si nici de o eventuala schizofrenie...


ehee,he,he...uneori cand te mananca in cour,este mai bine sa nu te scarpini...
iasomia
Postat pe 28 Noiembrie 2008 14:14
toamna tarzie, ai 40 de ani si nu gandesti nici cat un plod de 5 ani.

omoara-te, daca asta ti-ai pus in cap! ma gandesc care cap. in fine:


ai dreptate. nu-ti cunosti radacinile- motiv de sinucidere. in aceasta situatie, nu mai e nimeni pe pamant. nu... !!! toti oamenii au avut familii fericite. asa ca, ia lama si hrasti pe la vene !


ai necazuri mari in familie. esti iar unica pe pamant ce indura astfel de probleme. deci, lama, hrasti si...ai rezolvat cu intelegenta totul

copiii nu te inteleg. si aici esti unica. stii ce ai de facut: lama, hrasti si i-ai facut fericiti.


nimeni nu cunoaste drumul cel bun in viata. toti incercam, toti ne ratacim insa, de aici si pana a nu mai gandi e cale lunga. numai lasii aleg calea usoara. esti fara inima. nu te gandesti decat la tine si la necazurile tale. la copiii te-ai gandit? iti pasa de sufletul lor? ti s-a nazarit tie ceva si gata, clachezi.

si toate, pentru un fund de barbat.

daca pui in balanta viata, copiii si pe tine, da-ti doua randuri de palme si mergi mai departe

daca nu, stii: lama, vene, hrasti !


si_totusi
Postat pe 28 Noiembrie 2008 14:16
daca e o femeie pe lumea aceasta merita sa fie desconsiderata, e femeia care moare dupa un barbat.

dar, ce? ala e dumnezeu pe pamant? fara el nu mai exista viata? cate fete de aici nu au ramas singure si uite ca au gasit motive de a trai . numai lasii isi plang de mila si se smiorcaie cu sapunul si funia in mana, gandindu-se la cat de oropsiti sunt.

si_totusi
Postat pe 28 Noiembrie 2008 14:27
si totusi...sunt momente in care nu-ti mai pasa...de nimic,dar e doar o iluzie,sigur ca n-o sa se omoare,copiii ei sunt mari si inteleg,ar trebui sa vb cu ei,sa o ajute in astfel de momente,iar daca toamna e prea tarzie...sa aibe grija ca depresia e atat de acaparatoare...sper sa-si revina,apoi nu esti singura draga mea,sunt multi oameni in situatii si mai delicate,toate trec,si daca ajungi sa vrei sa mori...pacat,nu e o solutie,nu lasi in urma decat durere,or copiii tai...saracii,daca ar stii ca mama lor umbla prin balarii..
nicoll
Postat pe 28 Noiembrie 2008 14:56
nicoll, ea are o datorie: copiii. nu are nici un drept, macar sa gandeasca asa. indiferent de ce ii pasa sau nu ei, indiferent de cat la pamant este, pruncii ei au dreptul la o mama. un gest al ei individualist ii nenoroceste pe copii. isi vor pune mereu intrebari daca nu cumva ei au fost cauza . si nu ei sunt vinovati ca un sot si-a parasit familia si ca o mama a uitat ca e mama
si_totusi
Postat pe 28 Noiembrie 2008 15:01
nicoll,

mai guritza...ce metafora facusi.."umbla prin balarii" auzi...
iasomia
Postat pe 28 Noiembrie 2008 15:02
cat de stabili ar fii copii tai crezi ca un asemenea lucru nu i-ar zdruncina ,in plus intrebi ptr ce traiesti ,PTR TINE DESTEAPT_O asta trebuie sa faci ,eu am avut 3 tentative (gandite de suiccid)dar vad ca in momentul de fata degetele mele inca mai ating tastatura de ce ?PTR CA ASA VREAU EU .

Acum gandeste-te ca ai murit si de sus (de jos mai bine zic ca raiul nu -l pupi)vezi cu viata copiilor tai se nenoroceste ,chiar esti atat de masochista si egoista .?
yavrum
Postat pe 28 Noiembrie 2008 15:07
De la: toamna_tarzie, la data 2008-11-28 10:50:36pentru copii oare?......dar stiu ca i am educat................stiu ca sunt puternici..............poate ca s ar descurca mai bine singuri decat cu mine. ...fata este deja cu picioarele pe pamant.........baiatul poate ca ar invata mai multe din greutati....s ar dezvolta mult mai bine...........iar eu mi as gasi linistea......linistea vesnica..pentru eternitate....fara sa mai lupt fara sa mai plang



sa-ti fie rusine !!!

cum adica baiatul poate va invata din greutati?
care e sarcina ta de mama? nu sa-l ajuti sa treaca prin grutati? sau tu ai menirea sa le creezi? si cand nu ti-i bine tie sa le spui in spate o povara?

ce liniste vesnica poate avea un om care omoara niste suflete si taie aripile propriilor copii?

m-am enervat de cata lipsa de dragoste ai fata de puiii tai.
si_totusi
Postat pe 28 Noiembrie 2008 15:15
pai da iasomico,o lume in care se regasesc melancolicii,frustratii,sinucigasii,inclusiv nebunii e o lume rupta de realitate,si nu conteaza pe ce usa intri in ea,acolo nu gasesti nimic,doar neant,o grota in care zace mama-n mana nebunia,si e doar un pas,depresia e tot p'acolo si e grav.
imi pare rau ca sunt situatii in care clacam,ar fi grozav sa fim puternici mereu dar viata e sleampata,si tre' sa ne tinem si noi de ea cum putem,iar toamna tarzie vede viata(cealalta)mai interesanta,dar daca nu e nimic dincolo si apoi sinucigasii nu ajung in rai,se stie.
nicoll
Postat pe 28 Noiembrie 2008 15:19
de multe ori trebuie sa stiti ca nu toti reactioneaza pozitiv la un sut in fund,asa ca,fetele mele...are nevoie acum de o mangaiere,de participare la starea ei,de intelegere,n-o speriati.e si ea constienta de toate dar are nevoie de sprijin...il oferim sau.....?
nicoll
Postat pe 28 Noiembrie 2008 15:24
nicoll,

eu radeam cu tine ,nu de tine...

incercam sa destind un pic admosfera,mie mi se pare ca am fost chiar intelegatoare,mai citeste o data ce am spus eu....
iasomia
Postat pe 28 Noiembrie 2008 15:36
"m-ai bagat la pachet" cum s-ar zice...
iasomia
Postat pe 28 Noiembrie 2008 15:37
iasomico,am lentile de contact dar citesc bine,asa ca....tu mai inteles prea ad literam
nicoll
Postat pe 28 Noiembrie 2008 15:41
si de ce "la pachet",a?te simti cu musca pe caciula?
nicoll
Postat pe 28 Noiembrie 2008 15:42
cat despre Rai...asta este pe pamant...


Creatorul in mod sigur.. a stiut El ce a facut...


eu chiar cred ca suntem mai mult spirit,dar de intalnit ,o sa ne intalim in eter...
iasomia
Postat pe 28 Noiembrie 2008 15:43
nicoll are dreptate, fata are nevoie de sprijin, de sfaturi. In astfel de momente nu mai esti "tu", ratiunea este pe ultimul loc. Chiar are nevoie de ajutor, dar cel mai bun ajutor, trebuie sa inteleaga, si-l poate da singura. Totul tine de vointa, de dorinta...........si la urma urmei esti "MAMA", daca la tine nu te gandesti, OK, gandeste-te la copii tai, ei nu au nici o vina, de ce i-ai adus pe lume sa-i faci sa sufere ????? Nu cred ca merita asa ceva, ajuta-i sa se dezvolte, ajuta-i sa ajunga cineva si vei fi cea mai fericita, ar trebui sa te bucuri de ei, prin ei, pentru ei, fiecare mica bucurie a lor ar trebui pentru tine sa insemne mult. NU merita sa distrugi atat viata ta cat si a copiilor tai pentru un barbat, NU MERITA ! Inainte de a lua o hotarare, gandeste de o mie de ori si apoi actioneaza, dar nu uita prioritate au copii, nu pune viata ta inaintea lor. BAFTA.
constantinescuadina73
Postat pe 28 Noiembrie 2008 15:45
da, da. in eter de acetona.


si fara gluma,
transformati-va in bunicute sfatoase .


sprijin la ce ? vad ca o sprijiniti de dimineata si ea tot intr-o dunga este.
si_totusi
Postat pe 28 Noiembrie 2008 15:46
buna adina,ma bucur sa te citesc....
nicoll
Postat pe 28 Noiembrie 2008 15:47

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Virgina la 30 de ani 358 De la: Micass 8 Mai 2009 08:48
Sunt insarcinata si sotul meu vrea sa divorteze 168 De la: garbo_415173 31 Ianuarie 2016 13:54
Un barbat poate renunta la iubire din cauza zgarceniei? 66 De la: anisoaraf 14 Ianuarie 2010 08:39
cati parteneri sexuali ati avut? 309 De la: DanaMAD 10 Aprilie 2010 12:47
cum gasesc o garsoniera:D 19 De la: Annna_Maria7 28 Septembrie 2010 13:38
Setari Cookie-uri