e bine s-au nu sa tiiiiii post?????????


Postat pe 23 Octombrie 2008 10:18

Morcovi cu fasole la cuptor

Pentru 4 portii


Ingrediente: 500 g fasole alba, 2 morcovi, 3 cepe potrivite, 1 ardei gras rosu, 3 catei de usturoi, 2 lingurite boia dulce de ardei, 3 linguri ulei, 1 lingura patrunjel tocat, sare, piper.


Mod de preparare: Fasolea se alege, se spala si se pune la fiert. Dupa ce a dat de mai multe ori in clocot, se arunca apa si se pune fasolea in apa proaspata cu sare. Se adauga ceapa taiata marunt si ardeiul taiat fasii. Se lasa pe foc pana se inmoaie. Morcovii se curata, se taie rondele fine si se soteaza in ulei incins. Se adauga usturoiul zdrobit, boiaua, sare, piper, patrunjel tocat. Se pune fasolea fiarta si scursa intr-o cratita, se toarna deasupra compozitia de morcovi si se da cratita la cuptor pentru 15 minute.

Postat pe 23 Octombrie 2008 10:21
Ardei umpluti cu ciuperci




10 ardei, 2 cutii ciuperci, 100 g orez, 1 ceapa, ulei, sare, piper, cimbru, 1 kg rosii (3 linguri pasta de tomate), patrunjel si marar verde

Ceapa tocata se pune impreuna cu orezul spalat la calit in ulei incins. Cind ceapa devine sticloasa, se stinge cu o cana de apa si se lasa sa fiarba pina cind se inmoaie orezul. Se spala ciupercile, se toaca si se adauga impreuna cu verdeata tocata, putin cimbru uscat, sare si piper peste orez. Cu acest amestec se umplu ardeii, se pun capacele de rosii si se aseaza intr-o cratita, in picioare. Se pune apa amestecata cu rosiile tocate ramase, sau cu pasta de tomate, cit sa acopere ardeii. Cratita se da la cuptor pentru 45 min., sau se poate fierbe mincarea si pe aragaz.

Postat pe 23 Octombrie 2008 10:25
Draga Meli vad ca nu te baga nimeni in seama cu retele de post.Eu zic sa dai o raita pe topicul "Relatia cu Dumnezeu" si sa le spui celor de acolo sa vina aici.

Retetele tale suna bine, le-am "gustat" de nenumarate ori.

Nu inteleg de ce ai pus numele topicului tau ca pe o intrebare?
Si de ce ai scris S-AU cind de fapt era de ajuns sa spui SAU (sinonim cu ori).Si de ce ai pus asa de multi iiiiii la tii?
In fine, erau doar intrebari retorice...
Aemulus
Postat pe 6 Martie 2009 03:12
oare trebe sa fi al dracului ca sa ai o relatie cu dumnezeu
era o intrebare retorica
sisicleo
Postat pe 6 Martie 2009 08:20
de ce ar trebui sa dea o raita la topicul"Relatia cu Dumnezeu"are vreo legatura
si daca imi permiti sa te intreb .... te plictiseai groaznic cand ai postat aici?????????
si de ce te deranjeaja ca sunt multe iiiiiiiiiii????????
in fine,erau intrebari retorice......
rizzibizzi
Postat pe 6 Martie 2009 09:00
Ritzi draga, daca taceai intelept ramineai.
1. sa mearga la topicul cu pricina pentru ca orice crestin stie ca suntem in post acum si cum pe acel topic se vorbeste despre religie...face sens ce am spus
2. deranjeaza draguta sa vezi 2 greseli intr-o propozitie de 7 cuvinte.Adica deranjeaza pe cei ce stiu a vorbi si scrie romaneste.Pe cei ce nu stiu, nu-i deranjeaza.
3.se pare ca tu esti tot una cu Meli ceea ce e ok, dar spune-ne ca sa stim si noi cu cine vorbim (nu ca avea vreo importanta)
4.da, ma plictiseam grozav ca si tine de altfel.
Aemulus
Postat pe 6 Martie 2009 17:44
sincera sa fiu, micabis, nu observasem titlul...intrasem sa vad ce contine topicul.....si am gasit o reteta noua...pe care nu o stiam....sincera sa fiu, nu ma deranjeaza ca a gresit.....si nici multii de iiiiiii, pentru ca melimeli nu s-a laudat nici ca are studii superioare, nici ca are PHD in nu stiu ce, cum facura unii/unele pe-aici de curand, si de care m-am luat.... pentru ca a avea studii superioare implica sa stii a scrie corect romaneste....si, daca nu iti convine ca sunt greseli, nu mai intra pe acest topic....eu, cand nu imi place un film la tv, schimb postul.....ignor filmul urat.....a...si sa nu uit....categoric meli nu e aceeasi persoana cu rizibizi....jur
tutankhamon
Postat pe 6 Martie 2009 21:42
Tuta, eu atentie la detalii, ce sa-i faci, asa sunt eu.

Dar ia mai bine spune-mi tu, e o conspiratie de mumii pe topicul asta? Ca e tare amuzant sa vad 3 avatare de "epoca" sarind pe ingerasa de mine doar pentru ca draga de Meli nu baga de seama ce scrie. ia zi, sunteti in gasca?
Aemulus
Postat pe 7 Martie 2009 06:06
De la: micabis, la data 2009-03-07 06:06:41Tuta, eu atentie la detalii, ce sa-i faci, asa sunt eu.

Dar ia mai bine spune-mi tu, e o conspiratie de mumii pe topicul asta? Ca e tare amuzant sa vad 3 avatare de "epoca" sarind pe ingerasa de mine doar pentru ca draga de Meli nu baga de seama ce scrie. ia zi, sunteti in gasca?

in gasca da tu? tot singura saraca mama sau o sa sara cineva si pentru tine?
vad ca cineva a bagat coada in topicul asta cine oare
nu o sa aflam niciodata daca e bine sau nu sa tinem post
sisicleo
Postat pe 7 Martie 2009 14:35
meliiiiiiii.........imi era dor de...retetele tale!!!
ce esti atat de greu de gasit?
hai...mai spune-ne si noua ...cam ce sa bagam la ramazan...sa nu fim subnutriti!!!
o zi placuta!!!
sper ca...nu te supara mesaju` meu!!
ovidiu42
Postat pe 7 Martie 2009 14:39
De la: micabis, la data 2009-03-06 17:44:28Ritzi draga, daca taceai intelept ramineai.
1. sa mearga la topicul cu pricina pentru ca orice crestin stie ca suntem in post acum si cum pe acel topic se vorbeste despre religie...face sens ce am spus
2. deranjeaza draguta sa vezi 2 greseli intr-o propozitie de 7 cuvinte.Adica deranjeaza pe cei ce stiu a vorbi si scrie romaneste.Pe cei ce nu stiu, nu-i deranjeaza.
3.se pare ca tu esti tot una cu Meli ceea ce e ok, dar spune-ne ca sa stim si noi cu cine vorbim (nu ca avea vreo importanta)
4.da, ma plictiseam grozav ca si tine de altfel.


fata draga ,eu sunt crestin (orice crestin)si_totusi nu tin post..nu am tinut niciodata si nici nu voi tine,asa ca stima si rescpect pt. asa o inteliganta iesita din comun
cred ca ai vrea sa te plictisesti ca mine,dar nu ai nicio sansa
rizzibizzi
Postat pe 7 Martie 2009 15:17
"si_totusi nu tin post.."

nici eu insa, cu sau fara post, fata a scris gresit. si ma gandesc si eu. oare, e asa de greu, macar un titlu la un topic sa tastam, fara a da dovada ca am lipsit la niste lectii de citire prin clasa a 3 a ?
si_totusi
Postat pe 7 Martie 2009 15:45
tusica...ce ai observat tu si...nu ne spui si noua?
unde e...pb?
ca...ceva de clasa a ...treia...poate reusim cumva sa descifram!!!
macar ...incercam...
ovidiu42
Postat pe 7 Martie 2009 16:04
shito...

scalambaiala scrisa pe un forum acopera de multe ori identitatea unui user cunoscut sub alt nick...

desigur, exista si ipoteza ca intra foarte multi retardati pe topice, dar nu prea cred... sunt doar niste bieti oameni cu complexe...
zambil
Postat pe 7 Martie 2009 16:06
zmbil...sincer...fa referiri directe!!!
de ce ne lasi sa cotrobaim prin noroi?
ai tu...ceva concret...?
pe bune...nu crezi ca e mai bine sa spui franc...asa?
sa stie fiecare cu cine danseaza?
imi place stilu` tau...il citesc...dar...uneori...esti confuz!!
de ce?
ovidiu42
Postat pe 7 Martie 2009 16:55
ovi,

ala confuzu' astazi esti tu ovi...

dar asta nu inseamna ca nu ne esti drag...
iasomia
Postat pe 7 Martie 2009 16:58
De la: iasomia, la data 2009-03-07 16:58:29ovi,

ala confuzu' astazi esti tu ovi...

dar asta nu inseamna ca nu ne esti drag...




iaso...poate ca sunt ...eu..ala azi!!!
pt ca...asa decizi tu acum!!!
dar...nu comentez!!!
poate...asa e alinatza asta pe aici!!
insa...tot nu pot fi de acord cu zambil...de multe ori!!!
chiar daca imi place stilu` lui!!
acu`...sunt eu cel hulit!!
dar...nu vreau sa pun paie pe foc!
ovidiu42
Postat pe 7 Martie 2009 17:03
De la: ovidiu42, la data 2009-03-07 16:04:42tusica...ce ai observat tu si...nu ne spui si noua?
unde e...pb?
ca...ceva de clasa a ...treia...poate reusim cumva sa descifram!!!
macar ...incercam...


ovidiu, cum adica unde e problema?

apare o doamna, deschide un topic. ok

sa analizam. scrie un titlu ,numai greseli din punct de vedere gramatical. daca tu nu ai stiut si iti pui intrebari din astea incuietoare, afla ca , cea conjunctia "sau" leaga notiuni sau propozitii care se exclud ca opuse sau contradictorii. dumeaei, scrie "s-au ". ce , e cu totul altceva. cum spuneam,e materia de citire din ciclul primar. ai lipsit si tu de la orele de scriere , cand erai mai mititel?


apoi, multitudinea de " i" la sfarsitul unui cuvant . ce rol au? se alinta duduia? poate. dar chiar in post?

sa lasam modul de scriere si sa analizam logica postarii, vis a vis de titlul topicului . suntem intrebati daca e bine sa tinem post si ne trezim cu retete culinare.

sa luam in considerare si faptul ca ,doama nu are un minim de cultura generala privind necesitatea tinerii postului. biserica a stiut de ce a introdus astfel de interdictii. e ceva de natura medicala si nu de credinta. deci, intrebare cu " daca e bine" nu-si are rostul.

asa ca, doamna a demonstrat clar :
1. nu detine niste cunostinte minime privind gramatica
2. nu prea a citit si nici nu prea a studiat
3. e o buna gospodina
si_totusi
Postat pe 7 Martie 2009 17:03
coane zambile.......atata timp cat te ascunzi pe dupa deget si iei pe toata lumea peste picior cu comentarii filosofice....io stau si ma intreb care e complexatul p-aici.....cred ca ar trebui sa te exprimi mai concis...pentru ca tare incalcite iti mai sunt gandurile.....
tutankhamon
Postat pe 7 Martie 2009 17:06
De la: si_totusi, la data 2009-03-07 17:03:32
De la: ovidiu42, la data 2009-03-07 16:04:42tusica...ce ai observat tu si...nu ne spui si noua?
unde e...pb?
ca...ceva de clasa a ...treia...poate reusim cumva sa descifram!!!
macar ...incercam...


ovidiu, cum adica unde e problema?

apare o doamna, deschide un topic. ok

sa analizam. scrie un titlu ,numai greseli din punct de vedere gramatical. daca tu nu ai stiut si iti pui intrebari din astea incuietoare, afla ca , cea conjunctia "sau" leaga notiuni sau propozitii care se exclud ca opuse sau contradictorii. dumeaei, scrie "s-au ". ce , e cu totul altceva. cum spuneam,e materia de citire din ciclul primar. ai lipsit si tu de la orele de scriere , cand erai mai mititel?


apoi, multitudinea de " i" la sfarsitul unui cuvant . ce rol au? se alinta duduia? poate. dar chiar in post?

sa lasam modul de scriere si sa analizam logica postarii, vis a vis de titlul topicului . suntem intrebati daca e bine sa tinem post si ne trezim cu retete culinare.

sa luam in considerare si faptul ca ,doama nu are un minim de cultura generala privind necesitatea tinerii postului. biserica a stiut de ce a introdus astfel de interdictii. e ceva de natura medicala si nu de credinta. deci, intrebare cu " daca e bine" nu-si are rostul.

asa ca, doamna a demonstrat clar :
1. nu detine niste cunostinte minime privind gramatica
2. nu prea a citit si nici nu prea a studiat
3. e o buna gospodina




tusica...scz pt citare...dar...nu vroiam sa existe confuzie!!
ai dreptate...in ce spui si...poate ca...si noi suntem prea critici uneori...pe aici!!!
si..aioem elanu` unor persoane...
nu vb de cele care nu au ce auta pe aici!!
care au mari lacune...in periveste cititu`...sa nu mai vb d scriere!!
dar...eu cred ca menirea noastra ...a celor batrani...e sa incercam sa-i canalizam...cumva...
nu sa dam cu ei de pamant!!
pt ca...ma gandesc eu ca...poate nici ei nu ar vrea sa fie asa de analfabeti!!!
daca scoala era departe de ei...sau...nu mergea 'otobuzu`...p`acolo...asta e!!!
cum sa invetze saraca lume...fara conditii?
hai...sincer...sa-i apropiem cumva...daca sant unii care u fac greseli majore!!
pe bune...nu poti avea o doza de tolerantza?
macar...pr cei care nu pot mai mult...dar...vor oarece?
ovidiu42
Postat pe 7 Martie 2009 17:11
ovidiu, nu o fac cu dusmanie. consider , ca mai bine sa ma injure acum pe mine, un user necunoscut de pe net, decat sa scrie in vreun material asa si sa se distreze colegii de munca. sau mai rau, sa fie astfel de greseli intr-un CV si sa-i zica aia , pas

toleranta e buna insa, cand e vorba de lucruri importante, e bine sa spunem.cu riscul de rigoare.

uite, acum stiu sigur ca melimeli, se va uita bine cand il va scrie pe " sau"
si_totusi
Postat pe 7 Martie 2009 17:19
De la: si_totusi, la data 2009-03-07 17:19:41ovidiu, nu o fac cu dusmanie. consider , ca mai bine sa ma injure acum pe mine, un user necunoscut de pe net, decat sa scrie in vreun material asa si sa se distreze colegii de munca. sau mai rau, sa fie astfel de greseli intr-un CV si sa-i zica aia , pas

toleranta e buna insa, cand e vorba de lucruri importante, e bine sa spunem.cu riscul de rigoare.

uite, acum stiu sigur ca melimeli, se va uita bine cand il va scrie pe " sau"



tusica...tu stii ca...eu preciez inteligentza!!!
deci...doar intrebam...
iar faptul ca...fac asta...apreciez inca!!
doar ca...stii cum e...
cand faci corecturi...iti iei si...urari!!!
d`aia...ziceam...
si mie-mi place cand citesc ceva...sa fie corect scris...si mai ales coerent subiectu`!!!
acu...se-ntampla ca ...unele personaje...sa nu stie cum se manca...chestia asta!!!
si...doamne!!...ai vazut si tu...cum e sa vrei sa descifrezi ceva...si sa nu reusesti!
dar ma gandesc ca nu tre sa fiu atat de rau!!
poate si altii...vor invatza din asta!!
offffffffffffff.......vezi si tu cata dizertatie necesita sa cureti ceva!!
dar...apreciez tot ce-i de valoare
deci...nu te supara ca am intrebat!!
ovidiu42
Postat pe 7 Martie 2009 17:27
fratilor.... nu va mai chinuiti cu analiza literara si gramaticala pe textul dat......fata a vrut sa deschida un topic.....va convine, bine, nu va convine.....mergeti in alta parte.....slava Domnului, sunt destule alte topicuri unde puteti sa va exprimati commenturile rautacioase......din cate am inteles eu, si nu ii tin partea acuma melindei...acesta e un topic de retete...deci hai sa postam retete....

....si mai am o chestiune de spus...voi mai stiti din ce oras e melinda?????...daca nu, va spun eu.....din timisoara.....undeva la granita cu ungaria......deci o zona care, desi e in romania...se vorbeste mai mult limba maghiara/ungara (nu stiu care termen e corect ca sa nu jignesc)...v-ati gandit ca e foarte posibil ca ea sa vorbeasca, de ani multi si buni, mai mult aceasta limba si sa nu mai stie sa scrie corect in limba romana????????... ma gandesc ca poate si acasa a vorbit limba maghiara, a facut scoala in limba maghiara......hai sa faceti o incercare...care stie maghiara...purtati cu ea o discutie in maghiara...sa vedem...va descurcati la fel de bine??????
tutankhamon
Postat pe 7 Martie 2009 17:28
De la: micabis, la data 2009-03-07 06:06:41Tuta, eu atentie la detalii, ce sa-i faci, asa sunt eu.

Dar ia mai bine spune-mi tu, e o conspiratie de mumii pe topicul asta? Ca e tare amuzant sa vad 3 avatare de "epoca" sarind pe ingerasa de mine doar pentru ca draga de Meli nu baga de seama ce scrie. ia zi, sunteti in gasca?


afirm cu tarie....da...suntem in gasca...e vreo problema??????
tutankhamon
Postat pe 7 Martie 2009 17:29
acum...cred ca...tre sa vedem cu adevarat daca...greselile...sant atat de elocvente incat...sa necesite dizertatia noastra!!
pt ca...pana de curand...aceasta persoana...era parte din clubul nostru!!
acum...de ce aveti reactii de rejectie fata de ea?
era gata sa cad si eu in capcana!!
tusica...hiar nu putem face ...o oarecare selectie?
adica...ii punem pe toti la un loc si...tragem ca la loto?
ovidiu42
Postat pe 7 Martie 2009 17:37
tutan, ai o logica de fier

adica banatenii nu stiu romana ci, ungara, bucovinenii ucrainiana sau rusa , muntenii bulgara , dobrogenii ucrainiana sau turca . si romanii? si romanii, ce limba vor vorbi?

iar povestea cu " mergeti pe alt topic" e doar o lipsa de eleganta. suntem pe topicul acesta si spunem ce avem de spus legat de el
si_totusi
Postat pe 7 Martie 2009 17:39
aici...e corect...insa...sa nu devenim abstractionisti!!!
pt ca...oricat am dori...poate ca...asa cum si eu ...uneori...scriu aiurea...din cauza tastelor ...si din lenea de a repeta!!...poate ca...mai sant si alte persoane ca mine!!
deci...hai sa nu fim justitiari...si...sa facem lumea sa fuga de comunicare!!
e adevarat...cei care nu se incadreaza in standarde...vor iesi singuri!!
deci...sa nu dramatizam!!
ovidiu42
Postat pe 7 Martie 2009 17:46
De la: si_totusi, la data 2009-03-07 17:39:57tutan, ai o logica de fieradica banatenii nu stiu romana ci, ungara, bucovinenii ucrainiana sau rusa , muntenii bulgara , dobrogenii ucrainiana sau turca . si romanii? si romanii, ce limba vor vorbi?iar povestea cu " mergeti pe alt topic" e doar o lipsa de eleganta. suntem pe topicul acesta si spunem ce avem de spus legat de el


draga, vad ca logica de fier o ai tu.....din moment ce ai atribuit fiecarei zone a tarii cate o limba.....interesant....si in bucuresti se vorbeste limba romanes...asta ai uitat....draguta mea....se pare ca nu stii...inca....faptul ca in fiecare zona a tarii aflata la granita cu alta tara este o influenta a limbii din tara vecina...poate datorita celor care vin de peste granita sa vanda la noi diverse....iar daca nu stii...zona timisoara e renumita ca se vorbeste mai mult ungureste si sarbeste decat romana...asta e...traim in romania si asta ne omoara tot timpul....si in cluj pe strada se vorbeste ungureste...si la targu mures...si am vazut chiar copii de clasa a treia de nationalitate romana care vorbesc mai bine ungureste decat limba materna - adica romana....dar asta nu o poti intelege...ca romania e tara tuturor posibilitatilor.....

iar cu mersul pe alt topic...ai dat-o in bara....eu am oferit o solutie nu am dat un ordin...faci ce doresti tu.....
tutankhamon
Postat pe 7 Martie 2009 17:51
si mai intervin cu o ultima precizare... nu am nimic impotriva lor...a ungurilor/maghiarilor.....am prieteni din aceasta etnie si chiar si parintii mei au...am avut si rude prin alianta...chiar nasul meu de botez a fost maghiar.....problema este ca gramatica limbii maghiare are cateva reguli diferite fata de limba romana....una ar fi lipsa genurilor...ei nu au feminin sau masculin...si daca stau bine sa ma gandesc nici cratima nu au intre cuvinte...
tutankhamon
Postat pe 7 Martie 2009 17:59

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
e bine s-au nu sa tiiiiii post????????? 99 De la: Ciresica 28 Martie 2010 07:02
Setari Cookie-uri