INIMA SAU RATIUNEA... AJUTOR...

da!...si musulmanii sunt oameni dar nu vad bine casatoriile mixte ...nu duc decat la suferinta si este multa nefericire in casa aceea in care doi oameni sunt de religie diferita...daca este dragoste si daca se pastreaza peste ani posibil sa nu fie prea multa nefericire dar am vazut femeie de-a noastra care s-a casatorit cu un musulman...am vazut suferinta ei si a fiicei ei...cine nu le cunoaste obiceiurile nu stiu care este viata femeii musulmane...eu am avut ocazia sa cunosc si sa vad cu ochii mei ce viata au aceste femei....cele care sunt crescute cu acele reguli nu au de suferit prea mult pt ca asa este legea lor dar eu una nu as suporta stilul acela de viata
yzabela_03
Postat pe 5 Decembrie 2008 17:20
da si eu am ocazia sa traiesc inconjurata numai de musulmani ,deci nu cred ca vad acele mari suferinte ,
eu sunt de religie islamica dar convertita,si de aceea nu vad dezavantajele aceste depind de la om la om s de la barbat la barbat .Nu cred ca ar trebui sa judecam pe nimeni dupa religie.

yavrum
Postat pe 6 Decembrie 2008 15:11
Intr-o relatie, important este caracterul persoanelor, nu religiile de care apartin.
Ioana007
Postat pe 13 Decembrie 2008 19:51
pai si dace esti amanta nu esti a doua femeie `?
yavrum
Postat pe 14 Decembrie 2008 01:12
deci, gasesc ca mai exista persoane in zilele de azi in Romania, sau originari/e din. care se complac in bigamie..LMAO...kuru face capu trage..
maria1
Postat pe 14 Decembrie 2008 03:23
R A T I U N E A
SOTIA lui stie de tine si te accepta...pai asa ie in legea lor.. ...dar legea noastra???..iel ca sa poata face afaceri la noi, trebuia sa aiba associat Roman(daca nu gresesc) ....cred ca nu au fost facute temele de casa la timpul lor. iar banul ie okiul drakului....acum dupa ce ai intrat in hora, afli ca nu stii cum sa joci! sa iesi afara? deh.. banul...sa stai? DIFFERENTSA DE CULTURA!
-Brancovene Constantin, lasa legea crestineaasca..........
-Faca Domnul ce va vrea NU MA LAS DE LEGEA MEA!
Putinele Romance casatorite cu mus. care prob. nu au ajuns pe locul doi sau trei te incurajeaza...dar aia ie minoritatea. cunosc cazuri concrete si nu putine, chiar pe partea ceealalta (mai putin fericita) zic astea din exp. am trait ani de zile in middle east si am intalnit romancutse...
Tu nu ai parinti? sau banul ie cel mai important? daca da, atunci problema ie rezolvata.......si cu cutitu uns si cu slanina intreaga nu se poate.
Ma opresc aici ca mi-e pe gatate cerneala pe ziua de azi, dar daca vrei mai multe argumente contra, ( pro nu am) da-mi de stire. Orice decizie iei, ia-o dupa o noapte buna de somn si traieste cu ia.
Eu personal a-ti doresc din tot sufletul o viata fericita!
maria1
Postat pe 14 Decembrie 2008 04:08
daca ai fii in rom si otu tau ar lucra 11 luni pe an n alta tarta ai avea o casatorie de forma duar ptr copii ce dracu ai face femei ai divorta sau l-ai lasa in plata lui ?poligamia este adevarat fapt real si precizat in coran dar asta nu inseamna ca mai este prcticat in zile noastre,eu nu ii zic ce si cum sa faca stiie ea cel mai bine nu vreau sa se arunce nimeni cu capul inainte dar sa te apuci sa judeci dupa religie denota principi prea inapoiate.
yavrum
Postat pe 14 Decembrie 2008 12:52
daca ai fii in rom si otu tau ar lucra 11 luni pe an n alta tarta ai avea o casatorie de forma duar ptr copii ce dracu ai face femei ai divorta sau l-ai lasa in plata lui ?poligamia este adevarat fapt real si precizat in coran dar asta nu inseamna ca mai este prcticat in zile noastre,eu nu ii zic ce si cum sa faca stiie ea cel mai bine nu vreau sa se arunce nimeni cu capul inainte dar sa te apuci sa judeci dupa religie denota principi prea inapoiate.
yavrum
Postat pe 14 Decembrie 2008 12:52
am o intrebare....O persoana poate sa poarte doua iubiri la fel?as vre un rasp. de la sexul fem.mersi!
kapodikapy
Postat pe 14 Decembrie 2008 15:12
Sincer sa fiu,daca are un copil de 19 ani,asta inseamna ca are si o anumita varsta,iar tu ai abia 22 de ani...compromisurile n au ce cauta deocamdata in viata ta,cu atat mai putin intr o relatie...esti si vei ramane mereu nr.2,iar asta te va face sa ti pierzi increderea in tine...sunt o gramada de barbati,e plina lumea,de ce ai sta langa unul pe care trebuie sa l imparti,chiar si pt o luna???eu unul nu as accepta nici macar ideea ca doarme cu alta...asa ca sfat,tine la demnitatea ta si pune punct.
yourdream
Postat pe 14 Decembrie 2008 15:13
da si eu am ocazia sa traiesc inconjurata numai de musulmani ,deci nu cred ca vad acele mari suferinte ,
eu sunt de religie islamica dar convertita,si de aceea nu vad dezavantajele aceste depind de la om la om s de la barbat la barbat .Nu cred ca ar trebui sa judecam pe nimeni dupa religie.


Desi sunt cel putin de acceasi etate cu parintsii tai daca nu inca mai in etate, deh....de moda veche! Cu ani de zile traiti printre mus. din differite tari, la activ. As dori sa-mi inpartasesti si mie motivele si scopul convertirii daca ai bunavointsa.......poate vei reusi sa contribui ca lumea sa fie un mai bun loc de a trai.

Cu Stima
M
maria1
Postat pe 14 Decembrie 2008 16:54
da si eu am ocazia sa traiesc inconjurata numai de musulmani ,deci nu cred ca vad acele mari suferinte ,
eu sunt de religie islamica dar convertita,si de aceea nu vad dezavantajele aceste depind de la om la om s de la barbat la barbat .Nu cred ca ar trebui sa judecam pe nimeni dupa religie.
. daca ai fii in rom si otu tau ar lucra 11 luni pe an n alta tarta ai avea o casatorie de forma duar ptr copii ce dracu ai face femei ai divorta sau l-ai lasa in plata lui ?poligamia este adevarat fapt real si precizat in coran dar asta nu inseamna ca mai este prcticat in zile noastre,eu nu ii zic ce si cum sa faca stiie ea cel mai bine nu vreau sa se arunce nimeni cu capul inainte dar sa te apuci sa judeci dupa religie denota principi prea inapoiate.

M- daca afirmi ca poligamia nu mai este practicata in zilele noastre in lumea musulmana, o faci din stiintsa de cauza sau nu?

M- Desi sunt cel putin de acceasi etate cu parintsii tai daca nu inca mai in etate, deh....de moda veche! Cu ani de zile traiti printre mus. din differite tari, la activ. As dori sa-mi inpartasesti si mie motivele si scopul convertirii daca ai bunavointsa.......poate vei reusi sa contribui ca lumea sa fie un mai bun loc de a trai.
Cu Stima
M
ps..dar sa te apuci sa judeci dupa religie denota principi prea inapoiate.
maria1
Postat pe 14 Decembrie 2008 17:23
la 22 de ani ai viata inainte...vei iubi din nou...nu te crampona de o astfel de relatie...la cat suflet pui pari sa meriti mai mult decat titulatura de rezerva...scuze...asta e realitatea...chiar daca isi va lasa sotia pt tine...esti sigura ca vrei sa iti asumi o asemenea responsabilitate?...are copii...mai gandeste-te...daca nu va merge relatia?...ce tot spun....nici nu merita sa te gandesti la asta...meriti viata ta...copiii tai nu pe ai altuia...nu uita ca nici nu a fost tocmai sincer cu tine...si apoi un barbat care inseala o data va mai insela...cred ca intelegi ce vreau sa spun...capul sus...mergi la salon...fa o schimbare ...imbracate sexi...fa o poza care sa iti aminteasca peste ani de chestia asta si mergi mai departe...mult succes
relidenisa
Postat pe 14 Decembrie 2008 19:23
nu sustin afirmatia in totalitate dar poligagia are la baza alte scopuri decat placerea sexuala in pulus noi suntem impartiti in cateva categorii si de aici bla bla bla ca nu suntem la religie.despre mine CE AI VREAA SA AUZIT M-A OBLIGAT ;M-A FORTAT AFLA CA ESTE INTERZIS ! SI " 2 sa te convertesti ptr dragostea unui barbat nu este privit cu ochii buni
yavrum
Postat pe 14 Decembrie 2008 19:27
alegerea si decizia iti apartin!...cu luciditate,fa alegerea cea mai buna pt tine si viata ta,apoi vei decide singura...e simplu!
luminita07
Postat pe 15 Decembrie 2008 01:28
Intotdeauna ratiunea, mai ales in cazul de fata... zic eu...
8989112
Postat pe 9 Ianuarie 2009 11:49
Cand o femeie alege cu ratiunea, -abandonandu-si inima,-inseamna ca are un interes.
Ioana007
Postat pe 9 Ianuarie 2009 17:38
draga mea este allta religie,alta cultura.esti tinara daca il vrei numai pt.tine atunci nu o sa-l ai niciodata.cum a facut cu sotia lui va face si cu tine mai tirziu.religia lor nu le permite divortu.parerea mea cautati unul de virsta ta si de religia ta si refati viata.multa bafta
lilianastoica22
Postat pe 30 Ianuarie 2009 09:00
Cele mai proaste alegeri, sau cele mai bune, se fac cu inima, nu cu ratiunea.
Ioana007
Postat pe 30 Ianuarie 2009 16:19
De la: lilianastoica22, la data 2009-01-30 09:00:10draga mea este allta religie,alta cultura.esti tinara daca il vrei numai pt.tine atunci nu o sa-l ai niciodata.cum a facut cu sotia lui va face si cu tine mai tirziu.religia lor nu le permite divortu.parerea mea cautati unul de virsta ta si de religia ta si refati viata.multa bafta

cat de destepti sunteti pareri fara baza cum sa nu le permita divortu
yavrum
Postat pe 7 Februarie 2009 21:59
am aceeasi varsta ca si tine si am avut o relatie cu un barbat de religie musulmana.Aceasta relatie ar fi trebuit (in gandirea mea de atunci sa se finalizeze cu o casatorie).Lucrurile nu au fost simple de loc..familia lui nu m-a acceptat de nici o culore , ba chiar mi-au fcut zile fripte.Pana la urma si el s-a dovedit a fi o "domnisoara" datorita faptului k una imi spunea mie iar in fata familiei lui nu avea nici un cuv. de zis...asa k...mai bine iti vezi de viata ta...si fi convinsa k vei gasi un baiat fara obligatii care te va iubi! succes
elenagrosu20
Postat pe 8 Februarie 2009 12:44
Puteai sa ii spui ca esti fiica directa a lui Alah si nepoata lui Mahomed.Si atunci te-ar fi divinizat.Totusi este bine sa fiti reticente in ce priveste casatoria, pentru ca acolo la ei, din lipsa de bani, s-ar putea sa va vanda pe o camila.
Ioana007
Postat pe 8 Februarie 2009 17:24
Daca tu crezi ca poti sa-l imparti cu cealalta sotie si nu suferi continua relatia ta, fa ce crezi ca e mai bine ptr tine, dar sa fii constienta de tot ce se intimpla in jurul tau si sa nu ai prejudecati, ti-as dori sa fii fericita, dar eu una nu mi-ar place acest mod de convietuire dar fiecare face ce crede ca e mai bine ptr el/ea
RAMYXENA
Postat pe 8 Februarie 2009 17:47
De la: yavrum, la data 2009-02-07 21:59:50
De la: lilianastoica22, la data 2009-01-30 09:00:10draga mea este allta religie,alta cultura.esti tinara daca il vrei numai pt.tine atunci nu o sa-l ai niciodata.cum a facut cu sotia lui va face si cu tine mai tirziu.religia lor nu le permite divortu.parerea mea cautati unul de virsta ta si de religia ta si refati viata.multa bafta

cat de destepti sunteti pareri fara baza cum sa nu le permita divortu
poi de cind se acorda divortu la musulmani?ca eu asta nu am auzito.
lilianastoica22
Postat pe 8 Februarie 2009 17:58
Eu zic sa asculti de ratiune, sunt barbati musulmani casatoriti in tara lor de origine cu mai putini copii....si barbati neaosi insurati chiar fara copii...
taur_atipic
Postat pe 10 Februarie 2009 02:16
Problema este alta:
"Indiferent de cine asculti, fie ca este ratiunea, inima, maneca ta dreapta sau piciorul tau stang, este sa nu o iei razna."Pentru ca tu incerci acum sa vezi cum se cultiva cucuiele fara sa le ceara nimeni.
Ioana007
Postat pe 10 Februarie 2009 20:17
De la: marciapm2000, la data 2008-10-31 23:35:35draga mea vreau sa zic ca am avut un musulman la usa si exact aceasi poveste ca a ta cu 6 copii...am acceptat situatiapana cand a inceput sa asi aduca toata familia pe capul meu... copii pe randapoi nevasta...era un om extraordinar dar copii lui traiau cu mine in casa de 3 ani si nici bunaziua nu ami ziceau...eu eram menajera...ma simteam singura si straina in casa in care locuesc si pe care el mi-a cumparat-o...incet incet am inceput sa ma racesc..nevasta nicicum nu am acceptat-o...ea m-ar fi acceptat in final dar eu nu suportam ideea ca ea m-ar accepta pe mine...constientizam ca daca ea ma accepta si eu o accept viata mea va fi un calvar daca am locui impreuna...in final mi-am luat lumea in cap... a doua zi dupa ce l-am parasit el si-a adus o alta femeie mai tanara ca mine si care cele doua sotii stau ,se intalnesc si traiesc impreuna bine inteles ca soarecele si pisica...astfel de destin m-ar fi asteptat si pe mine daca mai continuam...am hotarat sa ami schimb viata...si spre binele si fericirea mea destinul meu s-a schimbat in totalitate...am intrat intr-o zi pe un chat israelian din curiozitate si m=a abordat un tip marfa... un israelian care traieste in america primarul unui orasel insignifiant la granita cu mexicul si am plecat la el acum santem impreuna... nu stiu ce sa spun este destin sau intamplare nu stiu daca a trebuit sa ma chinuiesc inainte ca sa ajung aici unde sant acum dar te sfatuiesc sa renunti cat ai timp...am 39 de ani... norocul meu este ca arat inca bine altfel....AAAAAAAAAA SI APROPO! CAND FOSTUL MEU A VAZUT CA VREAU SA AL PARASESC NU A PUTUT ACCEPTA IDEEA MI-A LUAT ABSOLUT TOT CA MI-A DAT IN 15 ANI AFARA DE CASA CARE ERA PE NUMELE MEU...NU S-A GANDIT SA AMI LASE ABSOLUT NIMIC LA CAT M-AM SACRIFICAT PTR EL SI FAMILIA LUI...LA FEL SI EL PLECA O LUNA PE AN DE RAMADAN ...ORICUM RAZBUNAREA MEA E CA INAINTE SA PLEC I-AM TRAS O MAMA BUNA DE BATAIE CA SA NU MA UITE...ASTA E EXPERIENTA MEA DE O VIATA...
regi_15
Postat pe 23 Februarie 2009 21:32

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cea mai grea decizie... 12 De la: Ioana007 5 Aprilie 2009 11:55
ce ascunde cererea de prietenie??? 587 De la: ameno 9 Aprilie 2011 22:29
singuratate 60 De la: tutankhamon 13 Iulie 2009 02:18
cum sa il cuceresc? 67 De la: anirica 22 Mai 2011 13:00
ajutooorrr 60 De la: Ioana007 5 Iunie 2009 07:03
Setari Cookie-uri