Degeaba e frumos , destept....

De la: cercelmarilena, la data 2009-01-18 12:53:22se spune ca dispune de intreaga energie sexuala a Universului...lasa sexul si priveste-i celelalte calitati.e putin dominator dar sunt sigura ca in adanc va iubeste.te-ai maritat cu "soarele" e ceva. ai da atata lumina si caldura sufleteasca pentru ce...?...nimeni nu e perfect.


clar. ma duc sa ma culc. nu inteleg nimic din ce scriu unii. sigur e vina mea

ce soare, ce luna, ce luceferi? ce cai verzi pe pereti?
si_totusi
Postat pe 18 Ianuarie 2009 15:03
pssst! Nici eu n-am inteles.
Micass
Postat pe 18 Ianuarie 2009 15:29
Si sotul meu este leu,este frumos,fizic este impecabil.Sunt maritata de 2 ani si un pic....si acum sunt la mama,findca nu ne intelegem deloc,este nebun,paranoic,are impresia k eu ii fac rau,dar...eu nu l-am inselat niciodata nu i-am facut nimik rau l-am iubit nespus de mult,...dar degeaba el sufera de superioritate,nush e greu.Da si intradevar e bun la pat...si atat
irinna172000
Postat pe 18 Ianuarie 2009 16:23
sfat: nu luptati cu morile de vant. Nu schimbati pe nimeni. mai bine gasiti pe cine va trebuie in mod real. Imi pare rau de casniciile incepute cu atata incredere si ajunse in impas din atat de multa paranoia. mai ales leonina. am avut si eu un leu nasol.
gianiblue
Postat pe 18 Ianuarie 2009 18:44
De la: miky09, la data 2008-10-01 16:45:39Nu recomand nimanui sa aiba partener barbat leu, eu voi divorta de al meu, e pur si simplu obsedat de sex , are multe relatii paralele .Imi pare rau ca am facut cu el cei doi copi....nu mi-am imaginat ca poate fi asa.


da mi-s LEU...da vrem mult!!!dar care barbat nu vrea mult si bun??!!
problema e la tine.... nu poti sa ii oferi ce isi doreste!!!nu poti sa-l satisfaci!!! nasol de tine!
superbus
Postat pe 26 Ianuarie 2009 19:19
De la: si_totusi, la data 2009-01-18 15:03:23
De la: cercelmarilena, la data 2009-01-18 12:53:22se spune ca dispune de intreaga energie sexuala a Universului...lasa sexul si priveste-i celelalte calitati.e putin dominator dar sunt sigura ca in adanc va iubeste.te-ai maritat cu "soarele" e ceva. ai da atata lumina si caldura sufleteasca pentru ce...?...nimeni nu e perfect.


clar. ma duc sa ma culc. nu inteleg nimic din ce scriu unii. sigur e vina mea

ce soare, ce luna, ce luceferi? ce cai verzi pe pereti?


vorbea despre LEU=SOARELE=CENTRUL UNIVERSULUI!!ASA SE ZICE DESPRE ZODIA ASTA!!
superbus
Postat pe 26 Ianuarie 2009 19:38
aha, am zis eu ca nu inteleg

deci, leii sunt centrul universului. or fi ca nu degeaba au fost incoronati regi dar, tot leoaica le aduce papa. ei cei, drept, au coama si fac galagie. cand urla un leu ,se ascund si pestii in vazduh si pasarile-n apa.

ca sa nu mai vorbim de celelalte jivine . berbecul se face mic, taurul se piteste printre frunze, capricornul uita ca are si el corn, gemenii se despart , varsatorul isi toarna de spaima ulciorul cu apa in cap si dreapta balanta uita sa mai masoare cu dreptate.
si_totusi
Postat pe 26 Ianuarie 2009 20:16
LEU


Cum sa recunosti un nativ din Leu

Ati cunoscut recent o persoana care v-a spus: "N-am nevoie de favorurile tale" si n acelasi timp v-a orbit cu stralucirea zmbetului sau superb? Atunci aflati ca i-ati cazut victima marii feline. Nu e deloc ceva neobisnuit pentru Leu sa-si afiseze n acelasi timp mndria aroganta si dragalasenia voioasa, acesta fiind motivul pentru care lumea i iarta orice. Leul-felina stapneste peste toate celelalte animale. Persoana din zodia Leului e stapnul tuturor, inclusiv al tau. (Bine, bine, stiu ca de fapt nu e adevarat, dar te rog, nu-i spune asta! I-ai frnge inima lui mare, calda si egoista.) Cel mai bine e sa-i cnti n struna. Atunci va toarce n loc sa raga. Leul penduleaza ntre momentele de energie gregara si cele de superba indolenta, n care abia si poate stapni cascatul. Daca vrei sa studiezi fiara, caut-o n toate locurile la mare moda din oras. Cel putin jumatate dintre oamenii pe care i vei vedea acolo traind pe picior mare vor fi Lei. Mtele mai timide vor sta acasa, dar tot lafaindu-se n confort si distrndu-se pe cinste. Leul uraste ntunericul la fel de mult pe ct uraste plictiseala. Daca vezi un nativ care roseste usor, nu confunda roseata de timiditate cu cea provocata de mndria ranita sau de emotia de a-si vedea iubita. Nu exista Lei introvertiti, ci doar Lei care se prefac a fi introvertiti. S-ar putea sa vezi ctiva nativi care se nvrt prin lume cu o aparenta de forta, hotarre si demnitate tacuta. Nu te lasa pacalit de acel tors molatec. Chiar si Leii blnzi snt convinsi n sufletul lor ca au dreptul regal de a domni peste familie si prieteni si pndesc din culise momentul cnd vor putea prinde un loc n lumina reflectoarelor. Daca nu ma crezi, ia un Leu care se da drept introvertit si ataca-i mndria. Ia de la el ceva ce considera ca i se cuvine, da-i ordine si nu-i arata nici o bruma de respect. Ragetul acelei mte blnde se va auzi din celalalt capat al orasului. E nevoie de mult curaj ca sa-l provoci cnd si apara drepturile si demnitatea. Unii nativi se mai mblnzesc o data cu vrsta, dar Leul nu si pleaca niciodata capul mndru. Niciodata.
Ct despre atributele fizice ale celor dominati de Soare, uita-te n jur dupa oameni cu o coama de par dat pe spate, ca sa le lase fata libera si o atitudine lenesa, nselatoare. Leii au un mers drept si mndru, cu o moliciune pisiceasca n pas. Femeile combina gratia felina cu un fel de intensa incandescenta interioara, bine camuflata de purtarea lor blnda, calma si echilibrata. Dar nu uita ca Leoaica e pregatita n orice clipa de atac daca se simte amenintata. Ghearele ei or fi ascunse n pernite, dar snt mereu bine ascutite. i vei observa aerul dominator si tinuta princiara n timp ce trece privindu-i de sus pe muritorii din jur. n general, miscarile si vorba nativilor snt tacticoase, caci ei rareori vorbesc repede, alearga sau se grabesc. ntr-un grup ti va fi imposibil sa ignori prea mult timp un Leu. Fie va atrage atentia tuturor prin declaratii socante si actiuni dramatice, fie va obtine aceeasi atentie bosumflndu-se si ascunzndu-se dupa ficusul din camera pna cnd cineva se va grabi sa vina sa-l ntrebe ce i s-a ntmplat. n zodie exista destui nativi cu ochi albastri, dar multi Lei, n special cei de sex feminin, au ochi caprui nchis, usor ridicati la colturi, blnzi la nceput, dar plini de foc si para mai apoi. Parul e brun sau blond-roscat, de obicei ondulat, purtat fie ntr-o coafura salbatica, neglijenta, ridicat n sus pe crestet si pe parti, fie e bine ntins si netezit pe lnga cap. Tenul lor e de obicei rumen. E de-a dreptul amuzant sa urmaresti efectul ciudat pe care-l au nativii asupra oamenilor. E greu sa stai n fata Leului fara sa-ti ndrepti spatele, tragndu-ti burta si scotnd pieptul nainte. Pur si simplu nu-mi dau seama daca noi, oamenii obisnuiti, facem asta ca sa imitam atitudinea regala a Leului din fata noastra, sau ca sa ne adunam curajul pentru a suporta o posibila predica, deoarece acestor nativi le place la nebunie sa dea sfaturi. Nu se pot abtine sa nu-ti spuna exact cum trebuie sa-ti traiesti viata, adoptnd un ton usor superior, condescendent. Aceasta nclinatie pentru a da lectii este motivul pentru care multi nativi ajung sa fie profesori, politicieni sau psihiatri. E de-a dreptul exasperant sa vezi ct de bine se pricep sa gaseasca motivatii pentru orice si sa ti rezolve problemele. Pacat ca nu snt n stare sa se ocupe de propria viata cu aceeasi usurinta si subtilitate. Totusi, asta l face pe Leu att de adorabil: superioritatea lui sincera si talentele exceptionale, amestecate cu o ngrozitor de transparenta vulnerabilitate a ego-ului. Mndra si demna felina vulnerabila? Absolut! Nativul e profund ranit cnd nu i respecti ntelepciunea si generozitatea. Ca sa-l mblnzesti, tot ce ai de facut e sa-l flatezi. n noua cazuri din zece, fiara se va transforma ntr-o pisicuta sfioasa si docila, care mai are putin si se rostogoleste de placere n caldura complimentelor. Vanitatea este calciul lui Ahile pentru severul Leu. Flatarea are asupra lui acelasi efect ca o sfoara cu motocei asupra mtelor, lipsa de respect l umple de furie oarba, iar aceste doua extreme i afecteaza judecata echilibrata. Exista unii nativi care si controleaza cu succes aceste tendinte, dar ele snt ntotdeauna prezente ntr-o masura mai mica sau mai mare la cei nascuti n aceasta zodie. ncearca si ai sa vezi. n toiul uneia dintre predicile pe care ti le tine, ntrerupe-l respectuos si spune-i prietenului tau din Leu ca arata absolut magnific n puloverul pe care-l are pe el. Rezultatul va fi, probabil, o abrupta disparitie a demnitatii cnd Leul va rosi si va spune, complet deconcertat: "Serios? Chiar crezi ca arat bine?". n majoritatea cazurilor, un compliment la adresa intelectului lor va avea acelasi efect. Leul nu se poate abtine sa nu se simta superior si sa nu faca gesturi dramatice din cnd n cnd.
Leul si va irosi rareori energia ncercnd sa scoata apa dintr-o fntna secata, asa cum face deseori Berbecul. Acest lucru face ca el sa fie un extraordinar de bun organizator si un ntelept distribuitor de sarcini. Ordinele lui snt surprinzator de eficiente atunci cnd mai renunta la teatralismul lui, caci poate fi un maestru al discursului simplu, direct. El si exprima aprobarea deschis si cu generozitate si poate face complimente aproape jenant de extravagante. Nici cu exprimarea nemultumirii nu e deloc zgrcit. De obicei vorbeste serios, orice ar spune. Vorbele lui pot alina sau ustura, dar nu te lasa niciodata indiferent.
Cnd barbatul sau femeia din aceasta zodie joaca rol de gazda te poate face sa te simti ca si cum ai fi oaspetele familiei regale. Leii si nconjoara musafirii cu mormane de mncare excelenta, vinuri bune, femei frumoase si muzica linistita. Nici Ludovic al XIV-lea nu s-a bucurat de attea fineturi! Dar dupa asta... potopul! n cazul multor Lei, dupa serile romantice cu dans, romantism si cine rafinate urmeaza un potop de cereri n casatorie, pasiune, lacrimi, furie, scuze, ntr-un cuvnt, o uriasa confuzie sentimentala.
Acum ca am ajuns la subiectul legaturilor amoroase, subiect foarte firesc atunci cnd e vorba despre nativii acestei zodii, ar trebui sa stii ca nu vei gasi prea multi burlaci sau fete batrne nascute n semnul Soarelui. Poate ca atunci cnd l cunosti Leul e singur, dar e cu siguranta, fie ndragostit sau pe cale sa se ndragosteasca, fie proaspat despartit de cineva, caz n care va avea o expresie jalnica si ratacita. Mndria feroce a Leului e cauza ruperii multor legaturi sentimentale si a desfacerii multor casatorii. Ti se rupe inima sa vezi un nativ ramas fara pereche, dar daca mndria lui a fost ranita de partenerul sentimental (fie el cu sau fara acte), tristetea sfsietoare din ochi dispare si nativul devine feroce si salbatic. Totusi, nimeni nu poate suporta mai multe ntr-o demna tacere sau nu se poate adapta cu mai mult curaj la conjuncturi triste dect cei nascuti sub semnul Soarelui. Ei si vor pastra mereu ncrederea si, cnd e nevoie, chiar si optimismul.
Deoarece puterea de iertare si compasiunea fac parte din natura Leilor, mpacarile snt cam la fel de frecvente ca si despartirile n viata lor emotionala, o data ce flacarile indignarii si demnitatii ranite se sting si ei se simt singuri. Solarii snt aproape tot timpul macinati de pasiune, nu numai pentru o persoana de sex opus, ci si pentru viata, pur si simplu. Att pentru Lei ct si pentru pisicutele retrase, viata fara dragoste e ca un stecher fara priza. Cnd iubirea moare, pentru ei Soarele nu mai straluceste.
Nativii acestei zodii nu conteaza niciodata pe altii. Prefera sa fie ei cei care acorda sprijin. i atrage ideea de a fi responsabili de cei slabi si neajutorati. Poate ca Leul rage si se bate cu pumnul n piept ca toata lumea se sprijina de el si e obligat sa-i care pe toti n spate, dar nu dati nici o atentie lamentarilor lui. Adora sa fie sprijinul tuturor. ncearca sa-i usurezi povara sau sa-i dai o mna de ajutor si vei vedea ce repede si dispretuitor ti va refuza ajutorul. Mai mult ca orice, prefera sa evite acceptarea de ajutor financiar. Desi ramne deseori fara nici un ban, e ntotdeauna sigur ca va gasi o modalitate de a-si reumple rapid buzunarele. Putini nativi si supravegheaza cheltuielile. Majoritatea snt n adncul sufletului niste pariori, deseori de o extravaganta nebuneasca. Chiar si acele rare feline care tin cu grija de fiecare banut se vor mbraca luxos si vor arata ntotdeauna prospere. Leul vrea ca totul n jurul lui sa fie de prima mna, luxos, si va cheltui bucuros cu larghete pe placeri si distractie. El da bani aproape oricui. Daca i ceri un mprumut si nu are bani, va prefera de o mie de ori sa se mprumute din alta parte dect sa recunoasca faptul ca Regele nu-si poate ajuta supusii aflati n nevoie. nsa va face asta numai n ultima instanta, caci i este groaza sa apeleze la altii pentru bani, sfaturi sau ncurajari. Nativii au suficient orgoliu ca sa se ncurajeze singuri, snt destul de destepti ca sa aiba propriii lor bani si Dumezeu stie ct de mult detesta sa ceara un sfat! Sfaturile se cer de la cei care-ti snt superiori ntr-un fel sau altul si cine poate fi superior unui Leu?!
Solarii au deseori febra mare, snt predispusi la accidente, boli bruste si violente si snt de obicei imuni la maladii cronice, de lunga durata. Avnd n vedere faptul ca ei rareori fac lucrurile pe jumatate, acesti oameni fie radiaza de o incredibila vitalitate, fie se plng ca snt cu un picioar n groapa, aceasta din urma reactie fiind consecinta faptului ca se simt neapreciati sau au o nevoie disperata de afectiune. Acesti nativi au ori inimi extrem de puternice, ori sufera de vreo afectiune cardiaca. Ei pot suferi de dureri de spate si de umeri, probleme la coloana vertebrala si aparatul reproducator, pot avea accidente la picioare, glezne si pot suferi de raguseala sau dureri n gt. Din fericire, si revin rapid dupa boala, iar principalul pericol care i paste e neglijenta fata de propria lor sanatate si refuzul de a se ngriji temeinic atunci cnd se mbolnavesc.
Cu cei din semnul Soarelui nu exista cale de mijloc. Snt fie ngrozitor de neatenti, ngalati si neglijenti, fie meticulosi si ordonati. Le place brfa si se simt jigniti si exclusi cnd n jurul lor se petrece ceva ce ei nu nteleg. Leii au o fire destul de fixista. E greu sa-i ademenesti sa se abata de la o cale stabilita, desi ei i pot convinge pe altii, datorita talentului lor oratoric. Pot da dovada de tot atta energie nemblnzita ca o racheta spatiala, dupa care pot deveni la fel de lenesi si somnorosi ca o pisica motaind la soare. Cnd muncesc, muncesc. Cnd se distreaza, se distreaza. Cnd se odihnesc, se odihnesc. Majoritatea Leilor au un talent impresionant de a delega plini de veselie cele mai neplacute si urte sarcini altora, n timp ce ei se ocupa de probleme importante, cum ar fi sa decida cine ar trebui sa fie urmatorul presedinte si cum ar putea fi cstigat nu stiu ce razboi.
Spre propria surpriza, cnd pe umerii sai cade o adevarata urgenta, nativul se descurca lejer cu ea si si face datoria fara sa clipeasca, ajutndu-i pe neajutorati, protejndu-i pe cei nfricosati (desi n sinea lui s-ar putea sa fie de doua ori mai speriat dect ei), nveselindu-i pe cei melancolici. Aceasta e natura nnascuta a Leului, care va iesi la iveala dupa ce lasa n urma faza de playboy. Leul e un prieten extraordinar de loial, un inamic puternic, dar drept, creativ si original, plin de forta si vitalitate. Noi, ceilalti, i trecem cu vederea aroganta, nfumurarea uneori imposibila, crizele de vanitate destul de ridicole si lenea, pentru ca inima lui e din aur curat, metalul zodiei solare.
Floarea celor din aceasta zodie e macul, numerele norocoase snt unu si patru, culoarea e purpuriul, iar piatra care i aduce soarele n viata e topazul.


Barbatul din zodia Leului

Cnd Gray a scris versurile despre o floare "nascuta pentru a nflori nevazuta si a-si risipi dulceata n desert", n mod sigur nu descria un nativ din Leu. Probabil ca ai sa-l vezi pe acest barbat lafaindu-se n lumina stralucitoare a soarelui si poate ca ai sa-l vezi tinnd discursuri nflorite, dar asta nu se va ntmpla n nici un caz n pustietatea desertului. Mai mult ca sigur l vei gasi pe o scena sau n fata unui cerc de prieteni sau rude pline de adoratie. O fi risipind el bani, dar nici prin cap nu-i trece sa-si risipeasca dulceata n vnt. Va avea ntotdeauna un public.
Cam asta e esenta personajului. Secretul cu ajutorul caruia poti pune mna pe un Leu e foarte simplu: fii publicul lui. Spre deosebire de amicii lui din Fecioara sau Varsator, Leul se va arunca bucuros n vltoarea unei delicioase aventuri romantice daca ti joci cartile cum trebuie, l adori, l flatezi si l respecti.
Ai de-a face cu un flamboiant barbat de august? Pune-ti ochelarii de soare si cedeaza stralucirii lui orbitoare. Ai de-a face cu unul dintre Leii blnzi, linistiti? Nu te lasa pacalita de moliciunea lui rafinata. Fa o miscare gresita si vor zbura scntei. Nu uita, el doar joaca rolul unui suflet modest. Sub comportamentul curtenitor si linistea rabdatoare ard nabusit ruguri de demnitate mndra si vanitate aroganta, gata sa izbucneasca si sa prjoleasca femeia insistenta si destul de fraiera nct sa creada ca-l poate conduce.
Leul va fi un pretendent galant si plin de cavalerism, afectuos, sentimental, tandru si protector. Nu va fi nevoie sa-i ntinzi cine stie ce capcane complicate pentru a-l convinge sa-ti faca avansuri romantice. Unii spun chiar ca Leii snt n stare de pasiune instantanee. Nu trebuie dect sa adaugi ocazia potrivita, sa amesteci totul cu lumnari aprinse si viori si dragostea va nflori rapid, ca un trandafir rosu. De fapt, poti sa lasi la o parte lumnarile si muzica daca nu le ai la ndemna, si sa folosesti doar primul ingredient. Rezultatul va fi acelasi. Daca din viata lui lipseste iubirea, ferocea felina se va usca pe picioare, ntr-un mod ct mai dramatic, desigur. El trebuie sa fie adorat, altfel moare. Barbatii din Leu nu se uita la bani cnd fac curte unei femei. Vei fi dusa la cele mai bune restaurante, coplesita cu parfumuri si flori, condusa cu mndrie la teatru si vei primi scrisori de dragoste fantastice. Sincer vorbind, ar trebui sa ai o inima de piatra ca sa-i rezisti.
Probabil ca de-acum ti nchipui ca ai apucat pe Dumnezeu de un picior. Nu chiar. Iubirea Leonina nu e deloc lipsita de probleme. Ar fi bine sa iei aminte la rasfatatele metrese ale regilor. Leul te va invita n brlogul lui si te va ncalzi cu inima lui mare, dar lacasul lui se poate transforma pentru tine ntr-o nchisoare luxoasa. E gelos? Raspunsul e "DA!", scris mare, cu neon orbitor. i apartii trup, suflet si minte. ti va spune cu ce sa te mbraci, pe ce parte sa-ti faci cararea, ce carti sa citesti, care prieteni merita pastrati si cum sa-ti organizezi mai bine ziua. Va dori sa stie de ce ai lipsit doua ore cnd ai spus ca pleci la cumparaturi pentru o ora, cu cine te-ai ntlnit pe drum, ce-a spus persoana respectiva si chiar se va supara daca nu i vei spune la ce te gndeai cnd priveai n gol pe geamul de la bucatarie n timp ce-i faceai omleta. Daca te gndeai la alt barbat? Nu uita niciodata de forta temperamentului lui impulsiv atunci cnd e strnit. Sa-l tachinezi flirtnd din cnd n cnd cu altii ca sa-i dovedesti ca esti nca seducatoare e o nebunie. Stie ca esti seducatoare. Nu are nevoie de nici un fel de dovezi. n plus, barbatul tau din Leu e n stare sa-i puna la podea pe nevinovatii tai prieteni de sex masculin, daca nu sa-i si bage n spital, atunci cnd e mpins dincolo de limite.
Nu e totul lapte si miere n relatia amoroasa cu un Leu, fie el pisoi linistit sau motan vagabond. Fiecare femeie ndragostita de un nativ al acestei zodii ar trebui sa vada de mai multe ori filmul "Anna si regele" si sa studieze fiecare cadru cu atentie. Monarhul siamez din poveste era un Leu tipic, iar tehnica Annei ti va oferi solutii nepretuite. Mai nti provocarea, pentru a-i strni interesul, iar n final supunere feminina, dupa ce l-ai facut sa-si bage bine n cap faptul ca nu te vei lasa complet devorata. Povestea ei e cu adevarat "lectura obligatorie". nchiriaza caseta si dormi cu ea sub perna.
Fii pregatita sa-l tii cu picioarele pe pamnt cnd o ia razna cu entuziasmul lui si fii gata sa-l potolesti cnd face dintr-o problema marunta o chestiune de viata si de moarte. Are nevoie de stabilitatea ta pentru a compensa propria lui mndrie irationala. Daca nu esti o persoana echilibrata, dragostea voastra se va transforma ntr-o continua batalie. Va veti desparti si mpaca ntr-un ritm att de rapid, nct prietenii vostri n-o sa mai stie ce se ntmpla.
Nu ncerca sa fii o femeie de cariera. Iubitul tau leonin nu va accepta niciodata asta. Cariera ta este EL! Poate ca-i va permite perechii sale sa iasa din brlog ca sa cstige ceva bani cnd contul din banca e subtiat, dar femeia respectiva ar face bine sa-l asigure ca slujba ei e pe ultimul loc n topul preocuparilor, dupa el si cuibul lor comun. El nu va tolera concurenta, fie ea din partea altui barbat sau a unui interes exterior. Daca esti suficient de curajoasa ca sa accepti aceste provocari, mergi si-ti cumpara trusoul de nunta, dar ai grija sa fie ct mai elegant. Leul tau nu va scapa nici o ocazie de a se mndri cu tine. Fa-l de rs n public aratnd a orice altceva, numai a regina nu, si s-ar putea sa stai mult si bine la altar asteptndu-l sa apara.
O data maritata si profund iubita, poti sa te consideri binecuvntata. Sotul tau va fi la fel de bun si generos ca regele Arthur, cu conditia ca el sa fie cel mai important personaj n familie. Probabil ca ti va spune deseori ct de frumoasa esti, ti va da o suma lunara bunicica pentru cheltuieli si (minune a minunilor pentru un barbat att de nclinat spre romantism!) exista toate sansele sa-ti ramna credincios. Leul e de obicei prea lenes ca sa mai vneze chipuri dragalase o data ce a gasit o pereche care-i va conduce regatul cu mini capabile, n timp ce el motaie linistit n hamac. Se va juca dragastos cu puii, si va proteja partenera mpotriva oricarui pericol si o va ncnta cu ambitia lui de a ajunge pe cea mai nalta treapta n cariera.
Cu un sot din aceasta zodie vei avea o viata sociala foarte activa, dar nu vei pierde foarte multe nopti, caci el nu si sacrifica somnul de nfrumusetare. Totusi, va avea nopti petrecute "cu baietii" si uneori va simti nevoia sa-si asume riscuri, asa ca va face oarece jonglerii financiare. nsa exista compensatii: cum te-ar putea certa pentru ca ti-ai cumparat o caciula din blana de nurca atunci cnd el a pierdut costul unei haine de nurca la un pocher cu prietenii? Tine-l ct mai departe de licitatii, chiar daca ar fi sa-l legi de scaun si sa-l ncui n casa, pentru ca simte un impuls irezistibil de a licita mai mult dect oricine, pentru orice! Tot el va fi cel care, n public, va nsfaca nota de plata strignd vesel: "Fac eu cinste!" si va lasa la restaurant banii pentru noul tau frigider. n Las Vegas s-ar simti ca acasa!
Leul are nsa o calitate pe care s-ar putea sa o gasesti foarte importanta: aproape toti nativii au un talent nnascut pentru a repara lucruri. Poate fi orice, de la o clanta blocata sau un robinet ntepenit, pna la un casetofon sau o combina dintre cele mai complicate. Daca e un Leu tipic, nu va rezista sa nu-si puna la ncercare capacitatea de a face sa mearga ceva stricat. Daca nici una dintre metode nu da rezultate, va trage un sut plin de furie leonina obiectului neobrazat si, brusc, clanta se va deschide, robinetul va mprosca o adevarata Niagara, casetofonul va ncepe sa cnte. Acest semn pare sa aiba o calitate mecanica. Multi barbati dominati de Soare snt n stare sa desfaca un motor de masina n bucati si sa-l faca la loc, abia mnjindu-se pe mini. Nu e genul care sa lase o balama desfacuta sa atrne asa luni de zile sau o teava sparta sa picure la nesfrsit. Un numar surprinzator de mare de Lei pot sa-si faca singuri mobila sau sa-si construiasca o camera n plus la casa, fara ajutorul profesionistilor. Probabil ca si va face n pivnita propriul lui atelier. Nu te plnge pentru un pic de rumegus pe covor, ocupatia asta l face fericit si l tine seara acasa.
Solarul e sufletul petrecerilor, dar nu e prost. Poarta masca bufonului pentru a atrage atentia asupra lui, dar publicul simte de obicei ca ar face bine sa nu uite sa-l respecte chiar si atunci cnd e pus pe joaca. Indiferent de aparente, firea adevarata a barbatului Leu nu are nimic degajat. E mult mai tenace si ncapatnat dect pare. Stie ce vrea si de obicei obtine ce vrea. n plus, stie sa si pastreze ce obtine.
Daca ai pretentia sa-ti fie fidel n perioada n care ti face curte, ai grija sa-i dai romantism si afectiune din plin, altfel uriasa lui nevoie de dragoste si admiratie l va trimite la vnatoare prin toata jungla. Daca relatia voastra e profunda si reala, probabil ca-ti va fi loial, dar ochii i vor mai rataci din cnd n cnd. n privinta asta nu prea ai ce sa faci, doar sa-l tii legat la ochi. Leul iubeste frumusetea asa ca, daca esti genul pe care l apuca gelozia din cauza unei simple priviri admirative aruncate n directia altei femei, fa bine si descopera ct mai repede toleranta! Un barbat solar parasit de iubita din cauza flirturilor lui va fi sincer uluit si ranit. n acest caz va fi capabil de orice, de la mimarea unui atac de cord, pna la compunerea unui bilet de adio patat de lacrimi false, pentru a-ti strni mila si a te face sa alergi napoi n bratele lui primitoare. Va fi att de convingator, nct te vei simti ca un monstru de cruzime. Daca nu-ti plac scenele dramatice, emotionale, e mult mai simplu sa ncerci sa-l ntelegi. Daca l tratezi cum trebuie, scaparile lui vor fi oricum nevinovate
n ciuda bunatatii lor fundamentale, Leii nu snt niciodata prea sensibili la sentimentele altora. De fapt, majoritatea acestor barbati snt att de egocentrici nct pot fi brutal de sinceri si lipsiti de tact. Dar sursul lor stralucitor alunga rapid resentimentele. Nativul acestei zodii nu are nici urma de rautate n el. Poate avea izbucniri impulsive, nfricosatoare, dar rautatea nu face parte din matricea lui genetica si nu stie sa faca fata cruzimii adevarate. i plac sporturile, dar o data cu naintarea n vrsta va prefera sa le priveasca de pe tronul lui confortabil, n timp ce tu l servesti cu ce-i pofteste inima.
Nu ntotdeauna, dar foarte des, barbatii solari au o pornire bizara. Spre deosebire de Capricorn, care cauta sa urce pe scara sociala prin casatorie, Leul tinde uneori sa se nsoare cu cineva inferior lui. Dorinta lui de a ocupa un loc de frunte n ierarhia sociala e la fel de puternica precum a Capricornului, dar pur si simplu nu poate rezista sa nu-si achizitioneze "un supus", o persoana careia sa-i fie superior din toate punctele de vedere. Uneori aceasta alegere e cumplit de gresita si vioreaua sfioasa care statea la picioarele lui privindu-l cu ochi plini de adoratie, fericita sa respire acelasi aer cu el se transforma brusc si, printr-o miscare surpriza, i nsfaca sceptrul. Cnd se ntmpla asta, Leul detronat devine un sot ngrozitor de nefericit, care poarta pe chip expresia tragica a unui monarh exilat.
E trist, dar adevarat: Leii au rareori familii numeroase. Multi dintre ei nu au deloc copii, snt despartiti de ei sau au un singur copil. Pacat, pentru ca snt tati afectuosi, minunati, poate chiar prea ngaduitori ntre doua discursuri severe despre comportarea cuviincioasa. Copilul vostru s-ar putea sa se simta sufocat de pretentiile tatalui sau plictisit de predicile lui interminabile, dar va nvata rapid cum sa-l flateze pentru a-l potoli. Leul va insista sa fie respectat de copii si va fi, dar acestia vor obtine probabil orice de la el folosind inteligent formula magica: "Da, tata. Ai perfecta dreptate, tata". De aceea, de tine va depinde sa-ti disciplinezi copiii. Poate ca progeniturile vor detesta aroganta lui, dar si vor aminti de el cu afectiune n anii ce vor urma. Un sfat: nu da copiilor mai multa atentie dect lui, caci s-ar putea sa strnesti o groaza de necazuri din cauza uriasului lui orgoliu ranit, care va fi aproape imposibil de vindecat.
Pe scurt, barbatul tau din zodia Leului te poate scoate din minti cu figurile lui cnd ti face curte, dar nu e deloc un partener rau pe termen lung. Daca nu te deranjeaza sa renunti la mndria ta si sa-ti construiesti viata n jurul lui, o data ce ai mblnzit acest barbat vei fi adorata si nu vei mai fi niciodata singura. Si-apoi... el stie sa repare robinetele alea nenorocite de la baie!

PREZENTAREA AM GASIT-O AICI PE SITE!

ACESTA E MARETUL LEU!!!
superbus
Postat pe 26 Ianuarie 2009 20:39
De la: si_totusi, la data 2009-01-26 20:16:31aha, am zis eu ca nu inteleg

deci, leii sunt centrul universului. or fi ca nu degeaba au fost incoronati regi dar, tot leoaica le aduce papa. ei cei, drept, au coama si fac galagie. cand urla un leu ,se ascund si pestii in vazduh si pasarile-n apa.

ca sa nu mai vorbim de celelalte jivine . berbecul se face mic, taurul se piteste printre frunze, capricornul uita ca are si el corn, gemenii se despart , varsatorul isi toarna de spaima ulciorul cu apa in cap si dreapta balanta uita sa mai masoare cu dreptate.


Totusico...nu e dracul chiar asa de negru!!Stii ca lumea face din tantar armasar!!!Nu uita ca si leul isi gaseste nashul!!!
walkiria
Postat pe 26 Ianuarie 2009 20:43
ia sa vedem cum e cu leii

Simbol: leul, regele junglei, leonin, stapanul regatului. Matelor astea le place sa isi rontaie prada. Tacticos.

Element: focul. De la distanta, incalzeste. Apropie-te si te faci friptura. Joaca-te cu focul asta si o sa te arzi foarte rau.

Calitate: fix. Leii sunt fixati pe parerea foarte buna pe care o au despre persoana lor. Sau sunt fixati pe corpul tau asudat, terminat, care cere indurare.

Guvernator: soarele. Bai de soare, insolatie, arsuri. Conducator exaltat al universului, patului, canapelei si telecomenzii.

Activitate preferata: sa dea ordine

Carte preferata: Intimidarea pentru toti

Slujba ideala: Seful suprem al tuturor sefilor


Fraza cheie: Ti-ai facut-o cu mana ta

Fraza de agatat tip: Incearca ce e mai bun si o sa uiti restul

Zona erogena: inima. Laudele si un cercel in sfarc sunt cheia
reusitei.

Ciudatenie sexuala: adora ca celalalt sa faca tot. Si se asteapta la multumiri profunde dupa. Venerarea in genunchi si adorarea pe coate sunt singurele variante acceptate



si_totusi
Postat pe 26 Ianuarie 2009 21:00
nu s au nascut persoanele alea care sa satisfaca un leu
domo
Postat pe 27 Ianuarie 2009 14:28
domo, sa inteleg ca leii traiesc , ca sa nu zic, mor ,nesatisfacuti?
si_totusi
Postat pe 27 Ianuarie 2009 16:16
Ba da.Exista persoane care pot sa satisfaca un leu.Cele grase sau masive.
Un leu vrea sa se insoare.Intalneste pe matrimoniale o tipa si o intreaba:
-Stii, eu sunt leu.
-Si care este problema?
-Ma intrebam daca poti sa faci fata.
-Vorbim la prima intalnire.
La o prima intalnire, leul intinde mana, si zice plin de sine:
Don Leone.
-Ma bucur, Iar pe mine ma cheama Eurica.
Leul s-pa pleostit si a plecat mieunand a paguba.
Ioana007
Postat pe 27 Ianuarie 2009 17:51
si eu am barbat leu dar nu ma iseala,nu e obsedat de sex ne intelegem foarte bine.daca umbla dupa altele cautati cauza pentru ca ceva sa intimplat intre voi fiti mai pasonale si nu jucati teatru pentru ca daca iubesti un om il iubesti cu toata fiinta cum poti juca teatru?daca joci teatru s-a dus naibi totul.insamna ca nu il iubesti.depinde de caracterul fiecaruia nu de zodie
lilianastoica22
Postat pe 3 Februarie 2009 10:34
bla bla bla
sophia
Postat pe 1 Martie 2009 19:13
da, mult ai mai scris ! parca totusi, mai trebuia o virgula sau un semnul exclamarii. in fine, nu conteaza. am inteles tot
si_totusi
Postat pe 1 Martie 2009 20:04
De la: vanghelis007, la data 2008-10-31 18:41:23frumusetea este ca de fapt nici barbatii nici femeile nu raman ai cuiva, decat poate ai lui Dumnezeu.Inlocuind dragostea cu posesiunea, sa nu va mirati dragelor ca atunci cand secerati, in loc de grau veti culege neghina.


Corect!Fiecare isi "apartine siesi". Sunt de acord intru totul.
Stiu ca doare pentru multi-multe inselatul de catre parteneri, dar nu uitati, fetelor! Cand o femeie are indolieli, se desparte de altii, dar niciodata de ea insasi!!!!!
chris_dofr
Postat pe 2 Mai 2009 09:37
Nu are legatura cu zodia, draga mea. Si eu trec prin acelasi lucru ca si tine, am doi copii, i-am iertat nenumarate aventuri, unele descoperite, altele (poate) nu. Al meu e varsator. Nu e vorba nici ca-i obsedat de sex...ar putea sa-si "reverse" obsesia numai asupra ta, nu? Stii cum se spune ??? Unii barbati isi iubesc atat de mult sotiile incat, ca sa nu le uzeze, le folosesc pe ale altora ! Nu ma bazez pe principiul asta, si eu am hotarat sa plec de langa el. Am fost oarba 6 ani si ceva, adica n-am simtit ca ceva e in neregula, dar de un an si jumatate sufletul meu moare putin cate putin ... si vreau sa nu plec cand voi fi deja moarta, macar copiii mei au nevoie de mine cu SUFLETUL VIU... Cred ca tine de imoralitate, de proasta educatie...
meia73
Postat pe 3 Mai 2009 08:49
Adevarat ca nimeni nu este perfect.
O tigancusa vine la maica-sa plangand si ii spune:
-Fai mamo, fa.Romica mi-a spus ca este impotent.
-Fir-ar al draqu de mincinos.Si mie mi-a zis ca este injiner...
Ioana007
Postat pe 3 Mai 2009 15:48

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
buna,as avea nevoie de un sfat. 7 De la: garbo023662 23 Iulie 2009 16:42
ce ascunde cererea de prietenie??? 587 De la: ameno 9 Aprilie 2011 22:29
Oferta Speciala 1 De la: macarena 10 Octombrie 2008 22:23
Cand te indragostesti a 2 a oara. La 40 de ani. 1337 De la: dor72_ 22 Ianuarie 2012 14:59
sex anal - intrebari 189 De la: AndraMicu 5 Aprilie 2009 23:19
Setari Cookie-uri