E mai bine cu un frate/sora sau singur?

Buna ziua! As dori sa aflu parerea celor care au frati (surori), cum se poate crea o relatie frumoasa intre frati ca sa fie mereu apropiati si diferenta optima de varsta. Eu si sotul meu suntem singuri la parinti si ne-am fi dorit sa mai fie o sora sau un frate. Sunt si persoane care nu vor si se bucura ca sunt singuri ,ca totul le revine lor in viata fara sa mai fie nevoiti sa imparta. Avem o fetita care nu a implinit inca anul si nu stim cum e mai bine sa facem. Ne gandim sa nu fie singura ca noi, dar ne e teama sa nu fie o relati rece intre ea si un posibil frate ca la alte familii. Unii s-au chinuit si financiar si cu o educatie buna si tot nu se inteleg , mai mult au aparut si certuri pe avere, iar parintii sunt necajiti ca se distanteaza unii de altii.
Astept sfaturi! Va multumesc!
garbo075336
Postat pe 21 Octombrie 2012 10:36
eu sunt sora, am un frate mai mare decat mine cu un 1 si 2 luni, ne intelegem super, ne ajutam, comunicam si asta intotdeauna nu numai acum ca suntem oameni maturi, el la randul lui are 2 copii, 2 baieti, dar stii ce e culmea eu nu am facut decat 1 copil, si mereu declar ca nu am avut curajul sa il fac pe al doilea, va doresc sa aveti curajul sa va hotarati cat mai repede....sa nu lasati sa treaca timpul, la mine sotul meu a lasat la latitudinea mea sa aleg daca mai vreau un copil sau nu....si cum timpul a trecut
Sorin_Mihu_1
Postat pe 28 Octombrie 2012 19:50
eu am doi frati,si avem atatea amintiri frumoase,cand ai frati,altfel te joci,nu e tot una sa ai prieteni,de joaca,si frati,e diferit....
s-a dezvoltat o relatie frumoasa intre noi,cu toate ca au existat si certuri ca intre frati,pentru ca mama ne spunea mereu sa ne iubim,ca suntem frati,si a prins.
acum ca suntem mari cu totii,ce bine este sa ai un frate,este un umar pe care poti sa plangi,este un sprijin la nevoie.
atatea amintiri frumoase,si ce frumos este sa imparti,asta este iubirea.
eu acum am doi copii,si as fi vrut trei,dar nu se mai poate.
vecina mea are cinci,si este saraca....dar copiii ei au un zambet.....cred ca indiferent de situatia economica,este bine sa ia macar un singur frate.....
copiii mei se joaca impreuna,char daca diferenta dintre ei este de cinci ani....se certau la inceput pe jucarii,cateva luni,apoi vad ca explicatiile mele au prins,si acum se joaca frumos,ma bucur ca nu sunt singuri.
singuratatea este foarte grea,mai ales cand esti copil.
toti prietenii pleaca acasa,in un tarziu,si baiatul meu ramanea singur.ma durea sufletul.
daca va da dzeu,daca puteti,de ce nu,este cel mai bun lucru din viata mea,fratii mei,dupa copiii mei.
daniilia
Postat pe 28 Octombrie 2012 20:22
De la: garbo075336, la data 2012-10-21 10:36:47Buna ziua! As dori sa aflu parerea celor care au frati (surori), cum se poate crea o relatie frumoasa intre frati ca sa fie mereu apropiati si diferenta optima de varsta. Eu si sotul meu suntem singuri la parinti si ne-am fi dorit sa mai fie o sora sau un frate. Sunt si persoane care nu vor si se bucura ca sunt singuri ,ca totul le revine lor in viata fara sa mai fie nevoiti sa imparta. Avem o fetita care nu a implinit inca anul si nu stim cum e mai bine sa facem. Ne gandim sa nu fie singura ca noi, dar ne e teama sa nu fie o relati rece intre ea si un posibil frate ca la alte familii. Unii s-au chinuit si financiar si cu o educatie buna si tot nu se inteleg , mai mult au aparut si certuri pe avere, iar parintii sunt necajiti ca se distanteaza unii de altii.
Astept sfaturi! Va multumesc!
eu zic ca este bine sa faceti inca un copilas dar sa asteptati cativa ani sa creasca celalat..Pt ca acum cu un copil mic...si sa mai inca unul in burta o sa va fie prea greu si mult stress...POATE SA CREASCA COPILUL pe care il ai de 3,4 ani,apoi puteti sa va ganditi la altul...Asta daca accidental nu apare nepoftit mai repede...dar sa nu fie intentionat...
pt ca ma gandesc ca o sa va fie greu cu un copil mic de mai putin de un an si tu iarasi gravida....lasa-l pe acesta sa creasca un pic sa prinda un pic de minte si ai grija sa il inveti lucruri bune sa fie cuminte,,,ca urmatorul ii va copia educatia copilului mai mare si daca nu l-ai educat prea bine pe primul,,sar putea sa nu il poti educa nici pe al doilea...
Si eu zic ca un copil este prea putin,,,dar poti face un altul la un interval de cativa ani ca sa va fier mai usor....pt ca cu doi copii mici o sa va fie greu,,parerea mea
ingerasulluptator
Postat pe 31 Octombrie 2012 11:33
eu zic ca este bine sa faceti inca un copilas dar sa asteptati cativa ani sa creasca celalat..Pt ca acum cu un copil mic...si sa mai inca unul in burta o sa va fie prea greu si mult stress...POATE SA CREASCA COPILUL pe care il ai de 3,4 ani,apoi puteti sa va ganditi la altul...Asta daca accidental nu apare nepoftit mai repede...dar sa nu fie intentionat...
pt ca ma gandesc ca o sa va fie greu cu un copil mic de mai putin de un an si tu iarasi gravida....lasa-l pe acesta sa creasca un pic sa prinda un pic de minte si ai grija sa il inveti lucruri bune sa fie cuminte,,,ca urmatorul ii va copia educatia copilului mai mare si daca nu l-ai educat prea bine pe primul,,sar putea sa nu il poti educa nici pe al doilea...
Si eu zic ca un copil este prea putin,,,dar poti face un altul la un interval de cativa ani ca sa va fier mai usor....pt ca cu doi copii mici o sa va fie greu,,parerea mea
ingerasulluptator
Postat pe 31 Octombrie 2012 11:35
De la: garbo075336, la data 2012-10-21 10:36:47Buna ziua! As dori sa aflu parerea celor care au frati (surori), cum se poate crea o relatie frumoasa intre frati ca sa fie mereu apropiati si diferenta optima de varsta. Eu si sotul meu suntem singuri la parinti si ne-am fi dorit sa mai fie o sora sau un frate. Sunt si persoane care nu vor si se bucura ca sunt singuri ,ca totul le revine lor in viata fara sa mai fie nevoiti sa imparta. Avem o fetita care nu a implinit inca anul si nu stim cum e mai bine sa facem. Ne gandim sa nu fie singura ca noi, dar ne e teama sa nu fie o relati rece intre ea si un posibil frate ca la alte familii. Unii s-au chinuit si financiar si cu o educatie buna si tot nu se inteleg , mai mult au aparut si certuri pe avere, iar parintii sunt necajiti ca se distanteaza unii de altii.
Astept sfaturi! Va multumesc!
http://kidz.garbo.ro/articol/Mami/12279/greseli-frecvente-ale-parintilor-in-educatia-copiilor.html?utm_source=newsletter-kidz-20120928&utm_medium=email&utm_content=kidz-20120928&utm_campaign=Newsletter-Kidz
ingerasulluptator
Postat pe 31 Octombrie 2012 11:37
e mai bine cu un frate/sora ,sunt singur si nu-i tocmai usor
garbo_9237
Postat pe 9 Noiembrie 2012 14:44
Eu am 3 frati si e super ....Fiecare e la casa lui , ne intelegem fff. bine .... Ne vizitam, mancam impreuna , ne ajutam cand e cazul ...
Fata_Morgana
Postat pe 12 Noiembrie 2012 19:41

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Buna! 2 De la: vanghelis007 16 Noiembrie 2008 20:06
La umbra 1 De la: garbo001263 24 Aprilie 2009 00:06
Ma simt atras de sotia fratelui meu 76 De la: valentino 28 Aprilie 2009 14:35
Mi-am prins sotul masturbandu-se in fata camerei web 121 De la: anakin 15 August 2009 11:13
Durerea unei fiice 67 De la: Saraha 6 Ianuarie 2016 21:55
Setari Cookie-uri