Sa mai lupt pebtru casnicie?

Ai dreptate Gi Gi, independenta financiara da posibilitatea, din acest punct de vedere, de a trata de la egal la egal, insa nu e solutia problemei. Din punctul meu de vedere, tocmai aici ne diferentiem de animale: capacitatea de a comunica. Cind te asezi la masa tratativelor, si mai ales in familie, daca nu exista respect pt interlocutor, discutia e falita, chiar daca unuia i se pare ca a dominat. Cu tot respectul pt barbati, din categoria carora fac parte, spun ca nu toti au capacitatea si vointa de a asculta si punctul de vedere al femeii...De multe ori se pleaca in viata cu dezastroasele idei preconcepute: asa-s femeile sau asa-s barbatii. Majoritatea divergentelor dintre sexe, pleaca de aici.
daniel_m67
Postat pe 5 Aprilie 2009 00:44
Nu face aceeasi greseala pe care am facut-o si eu timp de 17 ani. Daca a ajuns la violenta oricat iti va spune ca nu se va repeta nu este adevarat. Si eu l-am crezut si am ajuns la un momentdat cand fiica mea in varsta de 14 ani m-a intrebat de ce suport toate acestea .Atunci m-am decis si am divortat. In timpul unei astfel de casatorii nici nu ne dam seama cat de afectat este copilul abia dupa ce am divortat mi-am dat seama. Divorteaza eu m-am simtit cu 10 ani mai tanara iar copilul meu dintr-o data era mai linistit.
Eny31
Postat pe 5 Aprilie 2009 06:58
De ce sa o faca in 17 ani, cand o poate face mai repede?
Ioana007
Postat pe 5 Aprilie 2009 09:14
Ioano. hmm. mai, mai... de ce ne mintiiiiiim? nimeni nu schimba pe nimeni, sub nici un motiv. cand vedem raul trebuie sa fugim si nu sa incercam sa-l indreptam. caci e efort in zadar. raul se poate schimba DOAR DIN EL INSUSHI. DACA VREA SI POATE.
gianiblue
Postat pe 5 Aprilie 2009 10:12
nu o femeie distruge o casnicie. nevestele sunt tentate sa dea vina pe amante. ele cica poarta vina, ele despart familiile.

nu e adevarat decat partial. cand un barbat isi iubeste nevasta, si afrodita daca-i apare in cale, tot nu va avea succes

alta e buba. casnicia e deja distrusa, cand el se uita dupa altele. ca o cheama pe duduie lulutza sau fyfy,niky sau flory tot acelasi lucru se va intampla. nenea e pus pe umblat fuioaga. el e cel ce creaza o astfel de situatie

e ciudat ,cum nevestele isi indreapta degetul aratator spre cea care, chipurile, e vinovata. nu, fetele! el trebuie luat la bani marunti, el e cel ce trebuie scuturat ,el e cel ce trebuie sa dea niste explicatii

din tot ce s-a postat pe aici, referitor la aceasta tema,vad ca li se tot dau sanse. sanse la ce? cica femeia lupta pentru casnicie ,infierand amanta si iertandu-l pe musiu. alta greseala.
in cazuri de genul acesta, prins cu mata in sac, va renunta la amanta 1 ca apoi, dupa o perioada de timp ,mult mai scolit in arta disimularii, sa-si gseasca amanta 2, apoi amanta 3 si tot asa.va sta cu voi cat ii este bine si cat nu-l deranjati in afacerile amoroase

oricate sanse veti da unui astfel de barbat, mai devreme sau mai tarziu, el va pleca. nu faceti decat sa amanati clipa si sa va chinuiti singure

ca va convine sau nu, trebuie sa intelegeti ca ala nu mai e sotul in care sa bazati, nu va mai iubeste, nu mai da doi bani pe casnicie.

sunt rare cazurile cand el ramane. si daca ramane, credeti ca o face pentru ca va iubeste? ia ganditi-va putin , fara patima. incercati sa-i vedeti motivele . in rare cazuri ramane pentru ca si-a dat seama cat de mult isi iubeste familia si nevasta
si_totusi
Postat pe 5 Aprilie 2009 10:14
Raul nu se poate schimba, ca de aia este rau.Dar poate avea asa cum spui, si momente de slabiciune.
Ioana007
Postat pe 5 Aprilie 2009 10:26
ei, Ioano, ai dreptate si totusi sunt si exceptii - de la care incepem sa speram. nu stiu ce om sfant (ma voi chinui sa-mi amintesc cine este...) a devenit asa dupa o viata destrabalata si neortodoxa. probabil ca a cazut fix in cap si i s-au reasezat sinapsele. nu stiu. doar spun ca raul trebuie ocolit si lasat in plata Domnului. daca se preschimba in bine... e surpriza placuta a vietii.
gianiblue
Postat pe 5 Aprilie 2009 11:08
totushel, sunt de infierat atat barbatul - ca si cel care a jurat pentru casnicie, cat si amanta - care ar trebui sa fie om cu "frica" de Dumnezeu. si trebuie facuta si o AUTOANALIZA a sotiei... sunt deja trei factori intr-o problema ca asta. sigur ca atunci cand se jura in fata preotului, se jura pentru la bine si la greu. dar daca unul dintre parteneri o ia razna rau de tot si NU VREA SA SE CORIJEZE... rezultatul poate fi o amanta si un divortz. fiecare stie ce face. SAU AR TREBUI SA STIE. ca mai exista chestii ilogice... mai ales ca barbatii nu prea au logica in alegerea partenerelor... asta-i viata!
gianiblue
Postat pe 5 Aprilie 2009 11:14
Treaba este incurcata, daca ea nu are frica nici de Dumnezeu, nici de dracu.Autoanaliza poate sa si-o faca si sotia singura, nu trebuie sa i-o faca nimeni.Din cauza factorilor prea multi, ajunge biata femeie din patul sotului in cel al vecinului.
Ioana007
Postat pe 5 Aprilie 2009 11:23
giani, nu amanta este cea care trebuie sa aiba grija de casnicii. pana la urma cozii, pe ea o doare in cot. nu ea a construit o familie, nu ea e cea care se culca in pat cu sotia, nu ea e cea careia i-a spalat si facut mancare aia de acasa, nu ea e cea care a spus un "da" hotarat in fata popii si a primarului. ea profita daca gaseste terenul slab. viata e o lupta. castiga cel ce stie ce vrea si cel ce stie sa se impuna

nu le apar dar nici nu le consider vrasmasele unei relatii. sotii ar trebui sa se gandeasca de 2 ori cand aleg a zburda din floricica in florcilica.

sa puna in cumpana ce pierd si ce castiga.
vezi, daca ar sti ca acasa au o femeie mandra, care nu accepta bataia de joc si escapadele lor , altfel ar sta lucrurile


asa, cand ei stiu ca aia plange dupa fundul lor, se roaga de ei ca sa nu plece, ii iarta si accepta viata dubla, ii doare la basca .
si_totusi
Postat pe 5 Aprilie 2009 11:38
Ioana, autoanaliza inseamna analiza proprie. asta am si zis: sa vada si sotia unde a gresit- daca a gresit.
gianiblue
Postat pe 5 Aprilie 2009 11:38
Si chiar daca isi da seama, tu chiar crezi ca este atat de proasta sa recunoasca?In fond fiecare om pacatos se considera in sufletul lui lipsit de pacate.
Ioana007
Postat pe 5 Aprilie 2009 11:41
totushel, ai dreptate. insa femeile mandre si ferme au de asteptat sa gaseasca un tovarash care sa accepte asta. nu uita ca cei mai multi barbati chiar conteaza pe dragostea neconditionata a sotiei si pe toleranta lor. data fiind natura lor animalica pe care nu au nici un chef sa si-o infranga, CEI MAI MULTI BARBATI ALEG SOTII CARE SA-I LASE SA MAI ZBOARE...
iar amantele care chiar vor sa desparta familii sunt doar niste vaci care si-o vor lua de la viata exact in acelasi mod. una este sa fii amanta ca nu ai gasit partenerul potrivit si te mai joci si tu pana atunci sau nu poti duce greul singura (sau alte motive inofensive relativ la casnicie...) SI CU TOTUL ALTA ESTE SA LUPTI SA IEI BARBATUL ALTEI FEMEI. caci in primul caz - daca nu esti tu, sigur e alta dar in al doilea tre' sa stii ca cine isi cladeste fericirea pe nefericirea alteia... nu poate fi decat un monstru.
gianiblue
Postat pe 5 Aprilie 2009 11:46
Ioano, eu nu cred ca a recunoaste ca gresesti este prostie ci este tarie de caracter. scuze ca eu nu cred in valorile societatii moderne, in legea junglei. eu cred in valori crestine, de bun simt. sincer, nu imi pasa ca ma catalogheaza oamenii fraiera pentru ca nu am "prins" nu stiu ce tren ochios. eu imi stiu cel mai bine nevoile reale si nu as putea trai cu alegeri facute de altii pentru mine.
daca este sa fiu "proasta" Bucurestiului sau tarii pentru ca nu pun mana pe nu stiu cine care sa-mi ofere nu stiu ce confort (mai ales material) atunci asa sa fie! eu vreau confort sufletesc. si ala presupune intelegere si afectiune reale pentru si dinspre partener. daca nu sunt, ma lipsesc cu bucurie. caci minciuna nu a facut niciodata bine nimanui IN MOD REAL. minciuna are picioare scurte de tot si se strica jucaria chiar cand incepi sa te joci cu ea...
gianiblue
Postat pe 5 Aprilie 2009 11:52
Depinde ce varsta are jucaria.
Ioana007
Postat pe 5 Aprilie 2009 12:06
ei, iaca. haaai, maaaai, Ioana! jucaria DIN ACEST ALUAT ori are termen de garantie pe viata, ori se strica de la prima utilizare. si asta nu in functie de varsta ci de calitatile ei intrinseci.
gianiblue
Postat pe 5 Aprilie 2009 12:10
Exact asta am spus si eu. Sa nu stea ca si mine 17 ani.
Eny31
Postat pe 5 Aprilie 2009 23:36
Acum am citit si eu toate raspunsurile la intrebarea ta.Nu iti pot da un sfat, doar iti pot povesti prin ce am trecut eu si sper sa te ajute cu ceva.
Povestea mea este asemanatoare cu a ta, tipete, batai, jigniri , umilinte de fata cu prietenii.Ajunsesem sa cred ca eu chiar merit sa se poarte asa cu mine.Au fost niste ani de cosmar care m-au marcat de atunci si pe mine si pe fetita mea.Mi-am facut curaj sa plec la parintii mei cand avea fetita 9 luni pentru 3 luni,timp in care a venit de mai multe ori plangand si facandu-mi juraminte ca va fi bine si ca se va schimba.M-am intors si a fost bine 2 luni si apoi a revenit la vechile obiceiuri. Am mai rezistat cativa ani de dragul fetitei, gandindu-ma ca e mai bine sa creasca alaturi de tatal ei.S-a produs si ruptura finala, asta cand mi-am dat seama ca si fetita incepe sa fie terorizata psihic de el(cu ea s-a purtat intotdeauna exemplar numai ca era martora la tot)si nu avea decat 6 ani. M-a fost greu cand m-am trezit singura cu un copil, m-au ajutat parintii, prietenii si acum pot spune ca e bine. Am cunoscut un alt barbat care merita sa il iubesc.Fetita mea are acum 13 ani si tot mai are frica de tatal ei, il iubeste dar numai daca suna telefonul fuge repede sa raspunda sa nu il supare.Ii spun mereu ca nu are nici un drept asupra ei si daca vrea sa pastreze relatia cu el e numai pentru ca doreste ea si nu ca ii impune el asta. Mai am ceva de luptat cu ea sa isi recapete increderea in ea. E marcata datorita lui, mult timp daca doar auzea un barbat pe strada ca ridica vocea incepea sa tremure. Ai mare grija de fetita sa nu ai astfel de probleme cu ea.De iubit nu l-am mai iubit de mult pe fostul sot,credeam ca nu pot trai fara el, ca il iubesc mult dar dupa un timp mi-am dat seama ca nu era iubire ci doar obisnuinta, rutina.Numai atunci cand mi-am cunoscut actualul sot am reusit sa fac diferenta si sa imi dau seama cat am pierdut traind alaturi de un astfel de om: respectul de sine. Intre timp fostul sot s-a casatorit si a divortat sotia lui de el dupa 2 ani, motivul: violenta.
irin
Postat pe 6 Aprilie 2009 14:17
Poti sa-i spui sa nu se muste intamplator de mana, ca moare otravit in mod sigur.
Ioana007
Postat pe 6 Aprilie 2009 15:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
tiati ca... 8 De la: micabis 13 Aprilie 2009 22:17
DATI-MI UN SFAT,VA IMPLOR! 49 De la: eladaela 25 Noiembrie 2009 11:08
barbat inselat 98 De la: DD_BB 1 Decembrie 2011 08:49
m-am indragostit de un barbat ,apoi afland ca este insurat si are si 2 copii!:( 10 De la: Dor_marunt 12 Decembrie 2009 09:33
ce parere aveti despre o relatieitre un barbat mai tanar si o femeie mai invarsta? 442 De la: cinezee 12 Mai 2009 22:50
Setari Cookie-uri