ROMANTISMUL_(mai sunt romantici printre noi ?

Am deschis acest topic sa vad daca mai sunt romantici printre noi sau poate ptr a-mi redescoperi partea romantica .Sunt curioasa cum vedeti voi romantismul ,daca ocupa un rol important in relatie sau daca este mult prea siropos pentru uni .Eu personal eram o romantica incurabila scriam poezii ,scrisori de dragoste cel mai bine imi exprimam sentimentele in scris ,dar totul a murit si nu cred ca mai am romantism in mine.
Vo cum percepeti romantismul? sau ce este acesta cu adevarat ?Pentru a fii romantic trebuie sa fii indragostit ?sau este duar o stare de spirit ce se manifesta o data cu dragostea .
ps(nu ofer premii pentru postari dar astept parerile voastre .
yavrum
Postat pe 19 Noiembrie 2008 00:46
Ehhh..Yavrum,

normal ca exista,numa' ca trebuie sa te strabata fiorul care este ..pt ca pana si romantismul asta..este de mai multe feluri,daca faci chestii romantice cand esti indragostit,le faci inconstient practic,dai pe afara.. esti o dulceata de om,daca zdrangani la chitara fara sentiment.. se simte..

si apoi nu trebuie sa scri versuri ca sa fi romantic,sa stai in genunchi sub balcon cantand serenade..pur si simplu un sarut in podul palmei (de ex), face mai mult decat zeci de poezii prost scrise ,care nu transmit nimic...

eu de cand ma stiu nu mi-am planificat "serile romantice","cinele romantice","baile romantice"..mi se par aiurea,astea facute la comanda, nu m-au satisfacut niciodata..

"vino iubito! ti-am pregatit o baie parfumata..cu lumanarele care raspandesc aromele pacatului"

bun! si daca pe mine lumanarele parfumate ma inneaca?pur si simplu ramana fara aer..plus ca abia am iesit de sub dus..



"vino odoru' meu,ti-am facut papica buna,cinam la lumina lumanarilor,bem sapanie"

aha! dar pt asta iti trebuie stare..tocmai acum s-a gasit si asta cand am intrat la cura,iar alcool nu mai beau,ca doar d-aia ma duc la alcoolicii anonimi..




"vino iubire..ti-am pus pe hol (in drumul pana la dormitor )lumanarele sa-ti lumineze calea..patul este plin de flori ,de petale..

aha! la draq! eu ma simt de parca as fi depusa la capela ..cu lumanarile si florile astea..aoleu! si asta are chef de sex..

iasomia
Postat pe 19 Noiembrie 2008 08:30
sa nu se inteleaga ca.. nu stiu sa apreciez un barbat care isi rasfata femeia...dar pana si romantismul..este,sau nu este..la fel ca dragostea..

si ce am spus mai sus este fictiune,nu sunt eu in "rolul principal", este cazul sa mai si zambim...
iasomia
Postat pe 19 Noiembrie 2008 08:34
Da dar atunci ce este romantic pntru tine ?cum se manifesta ?
yavrum
Postat pe 19 Noiembrie 2008 11:04
mda,

m-ai inteles gresit,pur si simplu am facut haz,daca femeia nu iubeste barbatul.. cam asa suna gandurile ei .in timp ce el isi freaca mainile satisfacut pt admosfera creata...

pana si pt asta trebuie chimie,cine zice ca este usor ca partenerii sa fie pe aceiasi lungime de unda?

pt mine chestiile pe care le-am enumerat ,sunt clisee..
normal,ma bucur daca imi pregateste baia atunci cand sunt obosita,daca pune masa..apreciez,si in mos sigur \"il premeiez\" pt asta..

dar daca vrea sa-mi\" tremure gladiolele\"..sa faca altceva..nu stiu ce..

sa ma duca undeva sa calarim...la vreo herghelie?

sa plecam intr-o vacanta unde sa-mi faca cadou o partida de inot cu delfinii?


sa gasesc flori pe ladita mea de noptiera dupa toate partidele de sex reusite?(nu ca nu ar fi,dar sunt partide si partide,amoru' nu se traieste mereu cu aceiasi intensitate)

daca imi mai vin idei,iti mai spun!

a!sa puna melodia noastra cand simte ca sunt trista,si sa ma ia in brate..sa facem un blues?

fiecare are perceptia lui asupra romantismului..
iasomia
Postat pe 19 Noiembrie 2008 11:40
raluca..

raluca..o fatuca plina de complexe,era cu mihnea de un an de zile ..si totusi , sexul era inca o necunoscuta pt ei.

buuun,iaca se hotareste..strange bani trei luni ca sa-si cumpere un parfum scump..vine seara cea mare..

coafor,manichiura,pedichiura...se da cu parfumul acela in toate locurile unde isi imagineaza ea ca mihnea isi va baga nasucul,se studiaza in oglinda..hmm! mici imperfectiuni ale pielii pe care si le acopera cu fond de ten,spunandu-si in sinea ei ca fiind noapte nu se va baga de seama..

in fine,sa n-o lungesc...
mihnea..emotionat la randu' lui..ii pregateste ralucai o baie..cu lumanarele,petale,muzica,etc

iaca vine fata la el..sarutari aprinse,erectie pe masura,fata pregatita..dar!
dar mihnea vrea sa o bage in cada,raluca nici nu se gandeste..sa se ia parfumul?sa se ia fond de tenu'?

el nu si nu..si baga fata in cada..fortat!
ce s-a ales din partida lor de amor?prafu'!

eu.. cand mi-a povestit, am facut eforturi enorme sa nu ma vada cat sunt de amuzata..noroc ca a stat putin,in momentul cand a iesit m-a apucat un ras cu sughituri,ma tavaleam pe jos de ras...
apoi cand m-am potolit,am plans,m-am simtit ca o javra pt ca am ras de ea..astepta de atata timp seara respectiva..iar bibicu ce a facut?
i-a facut baie cu forta...

numai oamenii norocosi sunt pe aceiasi lungime de unda,asta-i clar!
iasomia
Postat pe 19 Noiembrie 2008 11:57
iasomicooo,nu rade ca se ia! si daca-ti spun ca treaba cu fondul de ten mi s-a intamplat si mie,ba mai mult,eram proaspata ca o floare,cu paru'calumea si el tot zicea ca femeile ude (sa nu va ganditi la....)sunt foarte senzuale,erotica prin natura mea eram si yo da' platisem bani grei la coafor si ce,ca doar mu puteam s-o stric dupa ce m-a tras aia de par,sa mi-l jumuleasca nu alta,apoi,mascara mea nu era rezistenta la apa...mai,si tot sa ma mangaie pe fata si unde nu s-a intis toate cele peeste tot, ca nu mai stiam daca sa ma sperii de mine sau nu...oricum,n-am avut curajul sa-i stric viziunea romantica si mi-am zis ca data viitoare faraaa chestii de infrumusetare,doar atunci am realizat ca apa poate fi daunatoare.
nicoll
Postat pe 19 Noiembrie 2008 12:22
Ehhhh..nu se inghesuie fetele mele la romantism acilea,dau buluc la suferinta si maciuci..

luati o melodie de la mine ..sa va faca bine la sufletel acolo...



http://www.youtube.com/watch?v=KUVnKz_deUA&feature=related
iasomia
Postat pe 20 Noiembrie 2008 13:48
mda...vad ca fratele Vanghele si-a ras contul,s-a dus si ultimul romantic...

asa ca puteti sa rasuflati usurate, nu mai avem niciun romantic printre noi...


binenteles,aici vorbesc cu fatucile care nu aveau loc de el,pai..de ce sa nu faceti gat?

se poate? cum isi permitea el sa scrie poezii de dragoste asa frumoase, intr-o lume a femeilor atat de nesarata?

si pe mine ma plictisea suzuki ala..sau cum draq il chema,dar nu ma obliga nimeni sa-i citesc pataniile..

pus in balanta...plusuri,minusuri...vanghele era o prezenta pozitiva pe acest site..

ehhh..poate se intoarce el...


frate vanghele,ce faci? lasi babutele fara poet?...
iasomia
Postat pe 26 Noiembrie 2008 10:15
Eu propun sa protestam!! il vreau pe suzuki inapoi!!! nu ma mai joc asa!! vanghelis draga, nu te supara pt oameni care nu merita efortul! mie nu-mi plac poeziile in principiu, dar imi placea de tine
iar cu romantismul asta....ce sa zic, de unde nu e, nici Dumnezeu nu cere, asa ca....sunt f putin pretentioasa! ma bucura orice gest care vine din inima si imi arata ca el s-a gandit la mine! cam atat...sau....poate imi mai vin idei (acum sunt cam nervoasa)
va pup mai ales pe tine draga iasomie
zambila
Postat pe 26 Noiembrie 2008 15:41

cred ca toate suntem un pic tristute,un pic nervoase...nu vedeti ce timpuri traim?


of...si mai trebuie sa mergem si la vot,dar ma duc, ca doar nu au murit copilasii aia la revolutie degeaba...


zambila....:)


iasomia
Postat pe 26 Noiembrie 2008 15:47
sincer si eu vreau cateva persoana sa se intoarca dar e decizia fiecaruia imi pare rau cat despre romantism se pare ca ptr multe femei e mort si ingropat
yavrum
Postat pe 26 Noiembrie 2008 16:24
ce aud aci?vanghelis nu mai ne spune povesti?unde e suzuki?
nicoll
Postat pe 26 Noiembrie 2008 16:49
fetelor...:)

toate suntem mai mult, sau mai putin romantice...lasam pe alta data ...cina romantica...


dar "nostalgice" e cu putinta?


nu de alta,dar am o "nostalgie" dupa mancarea de la buna d-acasa..i-auzi acilea:

1 supa de gaina cu taietei de casa

2 un pui fript pe jar,cracanat asa...cu mujdei si mamaliguta..cu un vinisor care sa ma intepe in cerul gurii,sa fac plici cu limba de satisfactie cand o ia pe soseaua gatului....



3 placinta cu branza dulce si lapte de pasare...

Oaliuuu! acum merge o tigare sa ma bata soarele ...ce bine este cu burta plina asa....

haideti sa bagam optimism,viata este mult prea scurta...
iasomia
Postat pe 26 Noiembrie 2008 19:49
oare unde am mai citit eu reteta asta? parca la un han am vazut- o inscrisa in meniu.
si_totusi
Postat pe 26 Noiembrie 2008 19:56
prajiturico,

poate ma apuc sa-ti cant o romanta acum...


vrei sa te dau pe spate?.....
iasomia
Postat pe 26 Noiembrie 2008 20:04
totusi,





iasomia
Postat pe 26 Noiembrie 2008 20:07
Ehe,he,he...totusico,

acu' inteleg eu unde ai batut,sa stii ca hanul ala...functioneaza in continuare,mancarea si vinu' sunt mai bune ca oricand...

ia sa bag eu niste versuri la romantism acilea..pana se hotaraste fratele vanghele sa ne mai posteze niste poezii tristute... scrise de el..

Salcia

De-ai fi tu salcie la mal
M-as face rau la umbra ta .
O stea pe cerul de opal
De-ai fi , in noapte m-as schimba
Si-acolo unde esti o viata as sta
In calea ta , in umbra ta ...
De-ai fi in zbor o randunea
M-as face cuib pe-un ram de pom
Sau primul fulg de nea
De-ai fi , m-as face din zapada om
Si-acolo unde esti o viata as sta
In calea ta , in umbra ta
Si-n ochii tai ce-n noapte
Somnul dulce i-a inchis
As vrea sa fiu clipa unui vis.
De-ai fi tu marea ce s-a strans
In ochii ce nicicand nu mint
Pe-obrazul trist , pe care-au plans
M-as face lacrima de-argint...
Un loc oricat de-ascuns atat as vrea
In gandul tau , in umbra ta
Si-acolo unde esti o viata as sta
In calea ta , in umbra ta
Si-n ochii tai ce-n noapte
Somnul dulce i-a inchis
As vrea sa fiu clipa unui vis .
De-ai fi tu soarele pe cer
M-as face cand rasari in zori
Un camp de florï ...

iasomia
Postat pe 28 Noiembrie 2008 08:15
multumim pt poezie iasomie!!

eu sunt romantica de fel, nu vreau neaparat lumanarele si petale de trrandafiri, dar mi-as dori sa vad gesturi necugetate din partea lui, sa fiu pe primul loc in inima lui, sa fie in stare de orice pt mine, asa cum sunt eu....din pacate lucrurile nu prea sunt cum vrem noi....sunt foarte dezamagita de tot!
dupa 5 ani, dupa ce tot el a gresit si stie ca sunt f suparata pe el si nesigura pe relatie, dupa ce imi spune ca ma iubeste si nu vrea sa traiasca fara mine, nu da nici un semn...pacat...se pare ca doar eu am dat si am iubit in relatia asta, el s-a multumit sa primeasca!
asta e, orice lucru frumos are si un final!

mi-as fi dorit doar o floare si un gand frumos!:-(
imi pare rau ca va indispun, dar parca mi-a inghetat sufletul
zambila
Postat pe 28 Noiembrie 2008 11:39
zambila,

deh! melancolie blegoasa...eu ti-am zis pe alt topic ca este groasa si ca omu' o sa te dezamageasca mai mereu...


dar pana la urma care dintre noi suntem totalmente happy?

daca suntem buni cu ei,trebuie sa fim si buni cu noi...

sa ne iubim dracului asa cum suntem, cu greseli si fapte marunte..


c'este la vie d-aia...
iasomia
Postat pe 28 Noiembrie 2008 12:17
zambila,

"dar parca mi-a inghetat sufletul"..


auzi..ma superi, iti trimit eu multe ganduri bune si flori de nu o sa le poti tine in brate..ce? parca are importanta cine ti le trimite?

iasomia
Postat pe 28 Noiembrie 2008 14:04
Multumesc frumos iasomia!!!

Sper ca in curand sa iasa soarele si pe strada mea!!
Va pup! Weeck-end placut!
zambila
Postat pe 29 Noiembrie 2008 18:31
stiti....si eu aveam un gand dar in nicun caz cu baia....eu ink sunt un copil....si sunt virgin....aveam un gand ca prima oara sa o fac cu lumanari prin camera....cu petale pe pat....dar la baie chiar nu m-am gandit.....si nush cum dar poeziile imi ies perfecte doar la suparare knd iubesc pe cnv si acel cnv nici nu ma baga in seama.....deci am niste poezii.....dar nush....cred ca romantismul se afla in fiecare dintre noi si nu iese dekt knd ii convine...nu stiu ce sa spun altceva......
Alecsx
Postat pe 7 Decembrie 2008 12:55
m-ai facut sa zambesc , eu sunt la fel la nervi si suparate scot cei mai bun si mai frumos din mine,tatusi parerea mea despre romantism s-a schimbat radical ,chiar daca ar exista intr-o relatie ,exista duar la inceput,atunci cand dispare dam vina unul pe celalant ,iar atunci cand il dorim ne confesam cu gandul ca e mai bine sa fii rational.
yavrum
Postat pe 7 Decembrie 2008 23:55
si totusi exista romantici:

Buna seara iubito

de Lucian Avramescu-c/p


buna seara ,iubito, te astept ca din cer
sa-mi aduci continente de palid mister
cu trenul acesta personal si stingher
buna seara ,iubito, te-astept ca din cer

buna seara, iubito, pot sa-ti spun prin cuvinte
ca putine mai sunt pe pamant lucruri sfinte
ca intra iubiri prematur in morminte
buna seara, iubito, pot sa-ti spun prin cuvinte

buna seara, iubito, sunt destui care vor
sa ne puna la usa iubirii zavor
sa puna catuse cuvantului dor
buna seara ,iubito, sunt destui care vor

buna seara, iubito, te astept ca si cand
numai dragostea noastra ar fi pe pamant
mai presus de caderi,de mariri, de cuvant
buna seara , iubito, te astept ca si cand

ce frumos e la el in sufletel acolo....
iasomia
Postat pe 19 Decembrie 2008 08:54
Buna seara iubito, te astept la plafar,
Sunt racit si imi trebuie ca sa cumpar
un plic de mustar.
Nasul meu e-nfundat si mai scartai din el,
Cine m-aude, crede ca guit ca un purcel.
Buna seara iubito, ce ma fac de e-nchis?
Am sa cred ca poezia aceasta nu e decat vis.
Ioana007
Postat pe 21 Aprilie 2009 22:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
despartire sau nu? 28 De la: garbo_433118 6 Martie 2016 22:37
1 de la casatorie 34 De la: Ioana007 5 Iulie 2009 16:23
Nu mai stiu ce inseamna dragostea 11 De la: scrichy 10 Mai 2009 14:17
Relatia cu un barbat inselat in casnicie 78 De la: quasaria 11 Decembrie 2009 09:18
Degeaba e frumos , destept.... 49 De la: Ioana007 3 Mai 2009 15:48
Setari Cookie-uri