Nu mai am chef de nimic

Cum arata avatarul tau, cred ca cel care are nevoie de tratament sunt eu.


cand valurile sterg prezentul,
si noptile se sting tacute...
E tipatul in care iata,
Fiinta mea se stinge-n noapte,

AM PUTEA OPRI PREZENTUL ?
SPERAND CA NOPTILE SA TREACA IN SOAPTE ?
SI FIINTA TA , A MEA, A ALTUIA...
SA FIE LUMINATA ZI SI NOAPTE ?
destiny
Postat pe 17 Septembrie 2008 12:27
Ati vazut cand faci mancare si pui ca ingredient putina
dragoste, cu ce placere o mancati cu totii?
V-ati intrebat de ce iese mancarea asa buna facuta de mamele voastre?
Atunci cum puteti sa va plictisiti de nimic,
cand miracolul este in jurul vostru?

Cand faci ceva si pui toata dragostea, chiar daca nu-ti iese din prima, cand macar gestul ca ai incercat sa faci ceva nu este apreciat, at. ce sens mai are sa incerci sa vezi ce gust are...mancarea?
E gustul amar al pelinului... e gustul amar pe care il lasa in urma viata...
Mai are cineva timp azi sa simta gustul dulce al dragostei?
Caci amaraciunea pe care o lasa in urma dragostea o stiu majoritatea...
Si asta e indiferent de cat e de frumos un avatar, un suflet, o persoana.
Sa credem ca-i destinul?
... Si bogatii plang...
destiny
Postat pe 17 Septembrie 2008 12:45
hmmmmmmm........autoarea nu mai spune nimic..........ce sa intamplat?ai reusit sa faci ceva cu viata ta?bautura nu e solutia!trezeste_te inainte sa fie prea tarziu.bautura creaza dependenta.esti sigura ca vrei sa devii dependenta de bautura?iubeset fi iubita devii dependenta de iubire........asta e solutia de fapt e frumos spus greu de facut.intr-un fel iti sugerez s ate apropii de oameni si sa ai sa vezi ca solutia e pe jumatate gasita.
layla21
Postat pe 20 Octombrie 2008 16:05
De starea de lehamite sa ne plangem de la 100 de ani incolo.

Postat pe 21 Octombrie 2008 20:52
si daca de la 100 de ani incolo nu mai avem cui ne plange?
nu suntem aici sa ne plangem si sa ne
incurajam unii pe altii ?
sa ne treaca lehamitea si sa ne vina cheful de ceva?
destiny
Postat pe 29 Octombrie 2008 08:32
Asa este.In schimb, are cine te plange pe tine.Banuiesc ca nu doresti sa o faca mai devreme.

Postat pe 30 Octombrie 2008 12:02
Am trait si eu asta...
Dar se pare ca cineva , acolo sus , are grija de fiecare...
Ca nimeni nu primeste mai mult decat poate duce...
Riana_look
Postat pe 14 Noiembrie 2008 12:27
Ce ma fac acum ca am chef de prea multe....?
Si nu am timp...
Riana_look
Postat pe 14 Noiembrie 2008 12:29
Alege ceea ce este important.Daca poti introduce in alegerea ta si factorul placere, ai atins picioarele lui Dumnezeu cum se spune.

Postat pe 15 Noiembrie 2008 09:01
De la: Riana_look, la data 2008-11-14 12:27:57Am trait si eu asta...
Dar se pare ca cineva , acolo sus , are grija de fiecare...
Ca nimeni nu primeste mai mult decat poate duce...


Era o reclama super:" Daca vrei cu adevarat, poti!", va amintiti? Gasim in noi, si in cel de alaturi, atatea lucruri frumoase, nespuse... trece perioada grea, lasa sa treaca, lasa soarele vietii sa te incalzeasca si fa mai intai tot ceea ce te bucura, rutina treburilor zilnice poate astepta. Saruta-ti iubitul, stai in bratele lui puternice si zambeste-i !

Postat pe 16 Noiembrie 2008 23:11
Se pare ca e adevarata afirmatia :
'nimeni nu primeste mai mult decat poate duce... "
Nu-mi doresc sa ma planga cineva... nici acum, nici alta data...
Poate imi doresc doar sa nu mai sufar si zicea cineva ca acolo sus nu mai e suferinta si nu mai sunt lacrimi...
Tot gandindu-ma unde vreau sa ajung, lucrurile au inceput sa se aseze, sa simt ceva bun in viata mea, simt putina dragoste si curajul de a spune si eu ca iubesc !

destiny
Postat pe 17 Noiembrie 2008 09:39
am ajuns la concluzia ca ,in viata asta a noastra se da mereu o lupta,intre a vrea si a putea...de aici izvoraste bucuria,fericirea,dar si tristetea si ura...
cel mai rau este cand nu stim ce vrem,nu gasim in noi verbul *a vrea*,atunci este un haos in noi,nu stim ce sa facem...rau este si atunci cand nu poti,ne umplem de frustrari,neputintele ne inabusa si simtim ca suntem niste neputinciosi....
deci tb sa fim intelepti,sa evaluam cum se cuvine raportul dintre a vrea si a putea ...
asadar ar tb sa facem ordine in noi si sa gasim raspunsul la intrebarea-ce imi doresc eu de fapt?
cautator_de_iubire
Postat pe 16 Decembrie 2008 11:15
ai nevoie de minerale si vitamine (lipsa lor da lentoarea de care vorbesti)

de asemenea o despartire de cel pe care-l credeai iubit

Meloterapia te poate ajuta - asculta Vangelis

alta solutie ar fi o noua relatie : O singura noapte de dragoste poate revigora intreaga viata sexuala
cercelmarilena
Postat pe 14 Ianuarie 2009 17:12

iesi din casa,fa o plimbare,suna-ti prietenii si organizeaza un party, SARBATORESTE clipa.
Daca vrei sa constuiesti un vapor,nu-ti aduna oamenii...
invata-i mai bine dorul de marea larga,nesfarsita.
cercelmarilena
Postat pe 14 Ianuarie 2009 17:18
bautura ...nu e un mod de rezolvare a problemelor ...mergi pe drumul tau....si fii tu....capul sus...
mirandra64
Postat pe 14 Ianuarie 2009 23:43
ceea ce scrii tu sunt semnele unui inceput de depresie...cauzele sunt obiective,vulnerabilitatea fiind accentuata de iarna, cu zilele scurte si nopti lungi si problemele care nu ne dau pace.Iti recomand multiminerale si ceai de sunatoare cel putin o saptamana.O sa te simti ..''ca noua''..succes, citeste pe net despre depresie, sa afli cat mai multe
gina_cernaianu
Postat pe 21 Ianuarie 2009 15:53
da ,din pacate !!!! tie iti recomand o schimabare de look ,de gandire..... si de ce nu ....un masaj,un tratament facial,o aromoterapie ....toate multele ! combinate,te vor sustine pe linia de plutire si usor vei depasi aceasta stare www.dermavital-med.ro
mcornelia19
Postat pe 10 Februarie 2009 10:21
buna fetelor
si eu trec destul de des prin perioade de genul asta,am obosit sa fac acelasi lucru mereu, curatenie, mancare, spalat ,calcat.Intotdeauna plec pe fuga fara sa mai conteze cum arat si nu este bine ca ma dau la o parte pentru altii mereu,trebuie sa fiu draguta cu toti ca sa nu ii supar si uneori am obosit si fizic si mental.Sfatul meu este sa gasesti ceva care sa iti placa sa te plimbi uite ca iese soarele sa te intalnesti cu o prietena, dar ziua nu neaparat noaptea.Eu asa fac de cele mai multe ori dupa cateva zile de jale si stat in casa.Eu am un baietel asa ca cel mai tare ma relaxez cand sunt cu el si atunci cand simt ca explodez ma aranjez si ies afara cu el, ma plimb si imi trece repede aceea stare de depresie sau ce o fi.As vrea sa merg la sala si sper sa ajung caci iara ma relaxeaza acest lucru.Deci incearca cu ceva care sa te stabilizeze, sa te puna pe picioare ...mult succes!
mary_lmn
Postat pe 9 Martie 2009 14:51
valea plangerii!
geo32
Postat pe 13 Martie 2009 23:51
aceeasi problema o am si eu ...e bine totusi ca tu lucrezi pe cand eu nu fac nimic toata ziua...nu am chef de iesit vb cu lumea dar vb aiurea parca sunt pe alta lume am inceput sa devin insuportabila dar nu am nimic cu nimeni din contra simt nevoia sa vb cu cineva dar am impresia ca persoana respectiva ma asculta asa...ca naaaaaaa...o zice ca-s nebuna...dar eu am starea asta pt ca doar ce-am terminat o relatie foarte lunga dar nu te gandi ca sufar din cauza lui pt ca eu am pus punct.....poate asta ti sa intamplat si tie erai obisnuita cu el faceati multe impreuna si dintr-o data......pauza ....dar stai linistita ca o sa-ti revii dar sg problema e sa nu mai bei...
garbo000340
Postat pe 14 Martie 2009 13:13
ce imi ''place '' mie de utilizatroii ce creeaza subiecte si pe urma dispar in ceata ... ba nici cont nu mai au pe aici
cinezee
Postat pe 14 Martie 2009 13:19
.
mihaela_tiba
Postat pe 16 Martie 2009 16:24
De la: mihaela_tiba, la data 2009-03-16 16:24:20.



sunt curios, prima postare in ce a constat!?
geo32
Postat pe 16 Martie 2009 16:36
Suferi de depresie.
annya_852004
Postat pe 5 Aprilie 2009 18:09
astenia de primavara....
Roxxynela
Postat pe 10 Aprilie 2009 01:26
cred ca te afli in mijlocul unei depresii!consulta un psiholog!dar unul competent!tratata cu ignorantza,depresia,duce la simptome neplacute!ajutata de consilierea acestuia ,de prieteni,facand ceea ce iti place,vei reusi sa te ridici!dar nu te lasa!fruntea sus!gandeste-te!o singura viatza avem,si e pacat sa ne-o irisim in tristete si bautura!mult succes!si...sa fii tare si increzatoare in propriile tale fortze!
garbo000555
Postat pe 10 Aprilie 2009 20:02
Chestia cu alcolul.....e aiurea....am trecut si eu prin asa ceva cam cu 10 ani in urma,eu...cred ca de plictiseala si imi place sa dau vina acum pe ,,prietene"cele la care ne intalneam si le trageam la masea in fiecare seara...aproape pana cand mi-am pus singura intrebarea:sti?ce faci?ai luat-o razna?
Aveam o familie destul de fericita,o fetita pe atunci de 2-3 ani,un sot care ma iubea..cred...si binenteles ca m-am am luat decizia de a rarii vizitele la prietene si de atunci beau fff rar si fff putin,pot spune ca doar gust si atat dar......acum am alta problema si mai mare:dupa cativa ani buni de viata normala de famile,casa,copil,servici si ceva distractie am ramas iar somera,copilul are multe activitati extra scolare si sta mai putin pe acasa,sotul are serviciul in deplasare si ne vedem doar in weckend in toamna anului trecut am mai avut si ceva probleme in casnicie eram la un pas de divort,el a calcat pe bec,l-am iertat ptr ca il iubesc fff mult si parca de atunci si mai mult,dar.....a ierta nu inseamna si a uita,deci ma termina psihic gandul ca...poate vreodata va veni vremea cand va pleca si eu.....hm.....sufar tare deci....cum sa ma opresc di suferinta....???
ana35
Postat pe 15 Aprilie 2009 15:30
O sa iti revii doar cu ajutorul unei persoane care va fi alaturi de tine,doar asa
florinradu80
Postat pe 18 Aprilie 2009 17:46
Uneori e usor sa vorbesti, dar, e greu sa realizezi ceva.Si eu trec prin asa ceva in acest , moment, de fapt cam de doua luni(depresia s-a acutizat). Cunosc si cauza, dar parca nu mai pot face nimic.Singur as putea sa ma duc la un pshiatru, dar nu imi permit.Am 33 ani, cresc singura un copil si AM FOST GENUL care gasea un motiv de bucurie in orice,sufletul petrceriilor.Am fost plecata 3 ani, m-am intors si am gasit:NIMIC.Acum nici zambetul copilului meu, imbratisarea lui, nu imi mai da motiv sa merg mai departe, iar de vorbit , nu mai am cu cine, pt ca fiecare are viata,problemele sale.Am incercat si alcoolul, dar......parca si mai rau cand ma trezeam;SHOP-ingul,dar cere bani;sportul-dar stare pshica ,mi-a afectat si stare fizica,sunt o leguma.De relatie cu cineva , nu mai vb.Avem o soc. plina de prejudecati si rea.Poate par patetica, dar sunt zile intregi cand nu suna tel.Imi este afectata viata profesionala, sociala, comportamentul fata de copilul meu(ceea ce ma doare enorm).Sper ca vorbind cu voi sa gasesc forta necesara, macar sa deschid ochii(la propriu si la figurat)si sa nu ajung sa fac o prostie.
mona77
Postat pe 3 Iunie 2009 11:08
De la: garbo005816, la data 2009-06-03 11:08:01Uneori e usor sa vorbesti, dar, e greu sa realizezi ceva.Si eu trec prin asa ceva in acest , moment, de fapt cam de doua luni(depresia s-a acutizat). Cunosc si cauza, dar parca nu mai pot face nimic.Singur as putea sa ma duc la un pshiatru, dar nu imi permit.Am 33 ani, cresc singura un copil si AM FOST GENUL care gasea un motiv de bucurie in orice,sufletul petrceriilor.Am fost plecata 3 ani, m-am intors si am gasit:NIMIC.Acum nici zambetul copilului meu, imbratisarea lui, nu imi mai da motiv sa merg mai departe, iar de vorbit , nu mai am cu cine, pt ca fiecare are viata,problemele sale.Am incercat si alcoolul, dar......parca si mai rau cand ma trezeam;SHOP-ingul,dar cere bani;sportul-dar stare pshica ,mi-a afectat si stare fizica,sunt o leguma.De relatie cu cineva , nu mai vb.Avem o soc. plina de prejudecati si rea.Poate par patetica, dar sunt zile intregi cand nu suna tel.Imi este afectata viata profesionala, sociala, comportamentul fata de copilul meu(ceea ce ma doare enorm).Sper ca vorbind cu voi sa gasesc forta necesara, macar sa deschid ochii(la propriu si la figurat)si sa nu ajung sa fac o prostie.

ai foarte mare dreptate...uneori e f usor sa vorbesti, dar sa faci e cu totul altceva...total de acord.
vezi, intotdeauna am fost de acord sa-ti consumi starea de nemultumire si frustrare...fara sa te invinovatesti pentru asta.i mean, ai necazuri, da?esti lehamisita de tot si toate si nimic nu-ti mai aduce concret un motiv de zambet...e ok.mai mult, e normal sa plangi, sa suferi, sa-ti consumi starea de nefericire, ca doar nu vei sari in sus de bucurie, din moment ce sufletu-ti plange...dar, pana la un punct...sa suferi cu o limita.nu trebuie sa se puna problema de a-ti face rau.asta nicicum.doar ca ia-ti un ragaz si sufera...plangi, tipa, descarca-te...pana corpul tau fizic se va elibera de suferinta sufleteasca si povara...si va vrea sa se relaxeze printr-o liniste si pace ce se cere dupa acest proces.nu trebuie in acest moment sa te invinovatesti pentru ca ti-e rau.mai mult, e normal sa nu te simti bine, din moment ce ai necazuri...apoi, incet, linistit va trece starea de deznadejde si se va aseza o liniste fireasca, care in final va aduce o pace sufleteasca...pace ce treptat se va transforma in samburele zambetului uitat deocamdata.foarte important iar, in aceste momente sa nu te crezi buricul pamantului, sa intelegi ca suferinta e normala si ca nu doar tie ti se intampla sa treci prin asta, foarte important iar e sa te rogi si...sa-ti privesti copilu'...rabdare si crede-ma ca dupa o astfel de perioada vei capata o intelepciune si maturitate afectiva ...de care vei fi mandra...si mai crede-ma ca dupa acest episod vei simti...ca nimic nicicand nu te va mai da in asa hal de pamant pentru ca ai stiut sa-ti respecti sufletu' si mintea...intelegandu-te tu pe tine...si lunadu-te usor...e normal sa suferi acum...pentru ca ai, poate si motive...fii cu tine, nu fi impotriva ta.crede-ma ca daca-ti accepti nereusita actuala ca fiind ceva normal, in scurt timp vei fi mult mai puternica...sper sa fi ajuns la tine prin ce am vrut sa zic...pentru ca la un moment dat sufletu' si mintea mi-au fost bucati...dar din acel moment am fost mandra de mine...pentru ca mi-am acceptat bunul si raul din viata cu umilinta in fata lui dumnezeu si cu mandrie in fata mea.asta-i toata cheia, crede-ma.nu suntem buricul pamantului...chiar daca ne iubim atat de mult si chiar daca am merita.te pup si ai grija de tine si de copilu' tau drag.va trece totul cu bine...vei vedea.pup.
mia79x
Postat pe 3 Iunie 2009 11:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Grup dezvoltare personala- inscrieri pana la data de 01 februarie 2012 7 De la: marian49 4 Ianuarie 2012 13:03
ajutorr DIVORT,COPIL,URA SI RAZBUNARE 30 De la: eUniversum 1 Iunie 2012 14:49
daca ierti un barbat prima oara,va exista a doua oara?nu e vorba de tarfe ci de o relatie de 1 an si, cu casa si masa si nu cu o femeie mai tanara 160 De la: Sal_a_toi 23 Septembrie 2011 11:00
sotul meu e pe cale sa devina alcoolic 113 De la: lavieenros3 15 Martie 2010 23:30
Clarviziune, cartomantie 3 De la: si_totusi 17 Ianuarie 2010 21:43
Setari Cookie-uri