Nu stiu cum sa trec peste divortul asta - va rog, ajutor

Ma simt oribil, nu pot sa dorm, nu pot sa mananc, nu pot sa lucrez, nu pot sa fac nimic.

Am decis sa divortez de sotul meu. Suntem casatoriti de 8 ani, il iubesc, dar nu mai pot trai cu el. Ma simteam nerespectata (nu suport injuraturile), ma simteam singura (sotul meu e dependent de net si cam toate lucruile le faceam singura), e obsedat de teorii de conspiratie (asa incat tot timpul vorbeste de ele si pune toota viata asta intr-o lumina atat de sumbra ca nu-mi mai vine sa vreau sa o traiesc). El e o fire mai dificila nu se increde in oameni si de aceea nu are prieteni, dar eu intotdeauna i-am fost aproape si l-am inteles asa ca-i eram cel mai bun prieten. I-am spus de multe ori ca sunt nefericita, ca as vrea sa vorbim despre noi, despre viitor, despre lucruri frumoase si optimiste. Daca doream ca el sa faca ceva pentru casa ( de examplu, sa duca gunoiul), imi spunea "da, da, mai incolo, acum sunt ocupat" - il mai rugam de vreo 2-3-4 ori iar pe urma pur si simplu ma saturam sa ma tot aud pe mine insami asa ca preferam sa duc eu gunoiul. Cam asa era la toate.

De 2 ani de zile tot vreau sa divortez dar n-am avut curajul pentru ca in pofida tuturor lucrurilor eu il iubesc, mult, atat de mult.

Acum ca am intentat divortul el a fost de-a dreptul socat, s-a suparat ca nu i-am spus de dinainte de a incepe formalitatile. I-am explicat ca a trebuit s-o fac in felul acesta deoarece n-as fi avut curaj altcumva. Acum plange, nu doarme, ma suna, imi spune ca sunt totul pentru el, ca sunt o parte fundamentala din fiinta lui, ca nu se poate resemna cu gandul ca me pierde, ca innebuneste, ca refuza sa vada viata fara mine in ea, ca nimic nu mai are sens pe lume, etc. Imi jura ca o sa se schimbe, ca o sa ma ajute, ca o sa vorbeasca frumos, etc.

Tin sa spun ca desi sotul meu avea comportamentul descris mai sus, in toate zilele ma saruta, ma strangea in brate, imi canta, ma alinta, etc. Stiu ca in felul lui ma iubeste foarte mult dar in afara de manifestarile astea fizice de demonstrare a iubirii eu nu-i simt iubirea prin fapte. Cand e vorba de distractii, de excursii, etc, ne intelegem de minune. Gandim la fel, ne plac aceleasi lucruri, ne simtim bine impreuna cand suntem relaxati. Problema e ca eu nu mai pot fi relaxata pentru ca toate celelalte lucruri care se intampla in relatie noastra ma fac sa ma simt trista. Asa ca nu mai pot sa ma bucur de viata.

Acum cand il vad asa de afectat imi aduc aminte doar lucrurile bune si desi nu cred ca e solutia potrivita, mai ca imi vine sa ma intorc la el si sa-i spun sa o luam de la capat. Dar ma indoiesc ca se va schimba si mi-e teama ca iarasi voi ajunge la capatul puterilor.

Va rog mult, mult de tot - din experienta dvs, imi puteri da niste sfaturi?

Corina

garbo_2549
Postat pe 30 Aprilie 2012 11:56
doi oameni se pot intelege nemaipomenit de bine si fara sa fie casatoriti: incearca varianta asta.
Poate spiritul de proprietate l-a determinat sa fie mult mai putin atent cu tine si cu relatia voastra.
quasaria
Postat pe 30 Aprilie 2012 12:15
"Va rog mult, mult de tot - din experienta dvs, imi puteri da niste sfaturi?"

Corina

asteapta un pic sa divortez si eu.... altfel nu stiu cum pot sa te sfatuiesc... !
barboneli
Postat pe 30 Aprilie 2012 12:25
quasaria
Postat pe 30 Aprilie 2012 13:06
Eu sunt despartita de 1 an ...divortul nu l am nc din cauza ca statul german ne obliga sa stam 1 an despartiti pana la 1 infarisare,pot spune din experiența k un pic de timp despartiti nu strica,va poate apropia sau te poate face pe tine sa nțelegi dac merita sau nu sa mai incerci ,la mine nu s a meritat dar am reușit sa rmnem f buni prieteni si eu akm am alta relație si sunt super fericita așa k tot raul spre bine ...așa poate fi si la tine ...acorda ți puțin timp de gndire 😉
anna_pit
Postat pe 7 Mai 2012 03:38
Buna dimineata!Nu sunt divortata, dar am vazut cazuri multe de persoane divortate care se inteleg mult mai bine cand nu au obligatii fiind casatoriti.Erau o familie, aveau 2 copii frumosi, dar el, se ocupa cu sportul alcool si o jignea mult pe ea, pana intr o zi cand au divortat si ea l a evacuat.Vazandu se singur abandonat, d lui i a venit mintea la cap si azi sunt o familie fericita el nu bea de loc, munceste si a intinerit cu cel putin 10 ani! Mai mergeti si la biserica si discutati si cu un preot, ca Dracu ii pe pamant si ii place mult cand oamenii sunt nefericiti!Bafta!
Jojolin
Postat pe 7 Mai 2012 07:54
Ai ales o cale mult prea dura ca sa iti" trezesti" partenerul de viata ,mai ales ca se pare ca il iubesti inca.Este foarte complicat sa menti atentia treaza tot timpul unui barbat mai ales cand intervine rutina,iar tu ma tem ca nu ai stiut cum sa faci acest lucru.Este cam imatur sotul tau,dar in rest totul cred ca se poate rezolva cu rabdare si mult calm.In loc sa divortezi mai bine arunca calculatorul pe geam,duceti-va in fiecare seara sa va plimbati,dansati,radeti,glumiti,mergeti la filme,faceti totul in doi si ai sa vezi ca te vei satura repede de o atentie exagerata.Netul omoara conversatia,influenteaza gandirea oamenilor,manipuleaza,este extrem de nociv cand devii dependent ,ca orice dependenta de altfel,dar se poate vindeca.Ar fi bine sa te mai gandesti la ce va leaga sau mai bine zis la ce v-a legat si sa revi asupra deciziei tale,este usor sa distrugi,dar foarte greu sa repari ,de multe ori imposibil.Gandeste-te bine.
garbo265966
Postat pe 16 Mai 2012 20:26
nu te tine un act! cine spune ca daca divortezi nu puteti fi impreuna in continuare; cat dureaza divortul daca stati separati poate o sa realizeze exact ce si cat reprezinti tu pentru el si poate scapa si de obsesiile lui sau poate le considera mai putin importante
adeline
Postat pe 18 Mai 2012 16:01
Sa-ti spun din experienta mea!Eu am divortat o data si pana la divort ne-am tot despartit si impacat!Pana nu am inteles ca nimik nu se va schimba am suferit din dragoste ca un......caine! Daca tot ai inaintat divortul nu da inapoi ca nu te tine un act!Multa bafta.....dar dupa cum te exprimi ii vei mai da o sansa!
mitiduk
Postat pe 18 Mai 2012 16:38
Eu acum trec prin ceea ce trece sotul tau....diferenta este ca eu nu beau...nu imi petrec timpul la calculator (decat la servici ) si nu injur....recunosc este posibil ca atunci cand sotia mea a avut nevoie de sprijinul meu eram absent psihic, ca m-am lasat dus de valul monotoniei dar toate acestea au fost pe fondul sigurantei maxime ca sotia nu ma va parasi niciodata.MARE GRESEALA.
Vorbesc pe intelesul tuturor sotiilor si va spun...barbatul are nevoie de asemenea socuri , sa constientizeze ca pierde totul
Ea imi tot spunea...schimba-te, adapteaza-te,ar trebui sa faci una,alta si eu spuneam "da puisor ..ai dreptate...o saptamana faceam dupa uitam...
Eu m-am schimbat si chiar impreuna sau fara ea mi-am invatat lectia.
Sfatul meu:Amenintati-l cu despartirea cand NU doriti sa o faceti, nu dupa ce v-ati saturat si nu mai credeti nimic.
Odata ranit de atatea vorbe grele..neglijenta,imaturitate,ca s-a sacrificat si neglijat doar pentru noi...nu stiu daca mai pot eu crede ca se mai poate face ceva dapai ea.
garbo_403705
Postat pe 27 Iunie 2014 14:02
zau? socuri de alea la : 220v, nu-s bune? pac, siguranta & bu_hu_hu!
A! esti electrician! =))

705, de cand a devenit femeia "pierdere totala"?
Eu persnal, nu ma consider asa ceva. :)
pitiTa_
Postat pe 27 Iunie 2014 16:13
Frumos exemplu
garbo_404835
Postat pe 2 August 2014 21:16
Se refera la cei divortati desteapt-o, nici nu avea rost sa te bagi tu in seama ! Mh
garbo_407184
Postat pe 27 Mai 2016 17:36


Desteapta, nedesteapta, vad ca tie ti-a luat aproape doi (2) ani de zile ca sa dai raspuns... ! Doaaamne ca mare e gradina... in fine, o gradina oarecare !
barboneli
Postat pe 27 Mai 2016 19:22

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sa suferi si sa te minti ca va fi mai bine... 29 De la: garbo_5082 21 Aprilie 2013 08:24
va rog sa ma ajutati 3 De la: micabis 13 Iunie 2009 18:17
RUGACIUNE CATRE DUMNEZEU! 1 De la: allexanndrra 24 Noiembrie 2009 05:06
sa zicem important:( 33 De la: tutankhamon 9 Noiembrie 2009 22:28
Complicat... 37 De la: ANTA 3 August 2009 16:46
Setari Cookie-uri