Acnee la 32 de ani

fiica mea inca are o astfel de problema, la 18 ani si jumatate... tratamentul consta in skynoren gel 15% aplicat dimineata si seara si akneil capsule 2 pe zi. vad ca sunt rezultate foarte bune.as vrea si un demachiant bun pentru ea, deocamdata nu am gasit ceva spectaculos. cred ca va trebui sa iau ceva din gama eucerin, conform recomandarilor unui dermatolog.
aaa, era sa uit, i s-a recomandat un fond de ten din gama dermato-cosmetice,asta in cazuri exceptionale, altfel e de preferat sa nu foloseasca fondul de ten, mai ales pe perioada tratamentului. a ales la roche-posay.
stella_andre
Postat pe 21 Februarie 2010 19:42
BUNA STELLA! AM SI EU O ASTFEL DE PROBLEMA AM 31 DE ANI SI NU STIU CE SA MAI INCERC;. CAT COSTA TRATAMENTUL FICEI TALE , IL GASESC IN FARMACI, MULTUMESC SI ASTEPT RASPUNS! EU NU CRED CA E PROBLEMA HORMONALA! (SUNT CASATORITA SI AM DOI COPII) SI ACNEEA O AM DE LA VRO 12ANI!
puiu78
Postat pe 22 Februarie 2010 10:32
ai prieten/a ?..exista micarea hormonala a inmaturitati organismului.Cred ca sugestiaq mea este de a manifesta inceperea vieti sexuala normala si tot odata eliminare extrogenilor sau tetosterolului.
garbo022890
Postat pe 22 Martie 2010 16:17
buna,

eu am ajuns in sfarsit pe drumul cel bun in sensul ca ma tot chinuiam de cativa ani sa scap de acneea de pa fata dar fara nici un rezultat; asta pana intr-o zi cand am intrat intr-o farmacie si acolo am intrat in vorba cu o tipa (nu purta halat dar parea "de-a casei") care mi-a eplicat foarte misto ce inseamna acneea si cum ar trebui abordat un tratament pt acnee. totul se rezuma la 3 cuvinte: Curat/ Tratez/ Intretin. mi-a explicat ca exista 2 tipuri de acnee: inflamatorie (cosurile rosii) si retentionala (punctele negre si cosurile albe) si trebuie tratata diferit cu produse dermato-cosmetice diferite; ceea ce nu bagam eu in seama prea mult pana atunci a fost curatatrea tenului; ma spalam cu dove pe fata si ma gandeam ca e ok; dar fata asta mi-a explicat ca primul pas pt tratarea unei afectiuni indiferent care e aia este curatarea tenului cu produsul de curatare din gama specifica si mi-a placut ca mi-a dat 3 variante: solutie micelara ca si demachiant sau daca nu-mi place sa ma demachiez cu discheta mi-a aratat sebium gel spumant sau sebium sapun solid care era cea mai ieftina din cele 3.

la fel mi-a explicat ca o persoana care a avut acnee nu trebuie sa rasufle usurata niciodata si vara ar trebui sa foloseasca o crema cu factor de protectie speciala pt tenul cu acnee.

in final mi-a recomandat de la BIODERMA Sebium AI (pt cosurile mele rosii), ca si curatare eu mi-am ales sapunul solid sebium sapun si ca si factor de protectie Bioderma Photoderm AKN spf 40. Dupa 2 luni de tratament am renuntat la Sebium AI deoarece nu a mai fost nevoie dar ma protejez in fiecare zi cu Photoderm AKN si in prezent ma demachiez cu Sebium H2O care desi este o solutie apoasa indeparteaza chiar si machiajul rezistent la apa.

Asa ca nu o sa uit niciodata aceste 3 cuvinte: CURAT/ TRATEZ/ INTRETIN pt ca mare dreptate a avut tipa aia pe care mi-as dori sa o mai intalnesc macar la o cafea :0
teo32
Postat pe 13 Aprilie 2010 17:24
eu folosesc Crema preparata in farmacie pt ten acneic.asa se cere.nu se gaseste in toate farmaciile.la mn in oras doar in una sg gaseste.inainte sa te dai cureti bne tenul cu un buretetel de fata si un produs de fata.de preferabil de la garnier:gel limpiador de fata.dai cu crema doar in zonele afectate.dar trebuie sa folosesti so o crema hidratanta in jurul ochilor,de ex:apidermin.am folosit sute de retete si creme.doar cu ce am specificat mai sus mi-a mai trecut.
estela
Postat pe 17 Aprilie 2010 23:45
scuze pentru intarziere, lipsa cronica de timp...
costa in jur de 40 lei fiecare (crema si capsulele), eu le-am luat de la farmacia help net. fondul de ten e vreo 60 de lei, iar eucerinul in jur de 40...
stella_andre
Postat pe 27 Aprilie 2010 15:18
Atentie la Roaccutane nu este un fel de aspirina sa-l recomanzi pe forum. Este folosit in acneea severa de obicei cand pacientii nu raspund la nimic altceva. Are o lista de efecte secundare mai lunga ca o zi de post.
Este un medicament exceptional dar trebuie sa ai avizul doctorului.

http://acnee.org/roaccutane
garbo119239
Postat pe 15 Mai 2010 23:08
da..eu am folosit recent crema pentru acnee.Formele severe ale acneei apar ma mult la barbati, iar la femei simptomele pot varia odata cu modificarile hormonale din timpul menstruatiei. .deci clar o sa imi mai iau inca o cutie chiar doua daca continua in stilul asta..rezultatul e vizibil..chiar foarte multumita de el..ma dau zi de zi.pentru un ten sanatos foloseste gama de produse Revitol Acnezine (creme, geluri, pastille).il recomand cu toata inima.detalii daca vreti sa obtineti despre acest produs stefy21stefy@yahoo.com
garbo_stefy
Postat pe 10 Septembrie 2010 12:36
Utilizarea preparatelor naturale CaliVita in tratamentul contra acnee
Schema detaliata de tratament natural pentru ACNEE, realizata si explicata punct cu punct de medicul nostru consultant pe probleme de terapii si tratamente naturiste - Dr. Doina Teodora. Doamna doctor este medic rezident pe Medicina Fizica, Recuperare si Balneologie in cadrul Spitalului Clinic Judetean de Urgenta Craiova si totodata medic consultant in terapiile Biorezonante, specializat in remedii pe baza de produse naturiste.

Acneea reprezinta o afectiune ce consta in aparitia unor papule sau pustule la suprafata tegumentului fetei (in special), toracelui anterior si posterior sau in alte zone cu sensibilitate crescuta, pentru care personal recomand urmatoarea schema dedicata de tratament pe baza de produse naturiste Calivita:

- Stress Management B-Complex (1-1-1 dupa masa, 2 luni continuu, prin continutul in vitamine din complexul B regleaza secretia de sebum si contribuie la repararea epidermului lezat).

- Acidophilus sau versiunea mai noua: ProBioBalance (1-1-1 in timpul mesei, 2 luni continuu, actioneaza prin echilibrarea ph-ului intestinal si al tegumentului, realizand o detoxifiere din interiorul organismului catre suprafata).

- Evening Primrose Oil (1-0-1 inainte de masa , 3 luni continuu, echilibreaza axul endocrin la femeie normalizand excesele hormonale ce cauzeaza acneea) sau Vital Man (1-1-0 dupa masa, 2 luni continuu, echilibreaza statusul hormonal la barbat prevenind descarcarile necontrolate de testosteron si astfel acneea).

- Lotiunea de curatare cu aplicare externa Aquabelle Hydrating Cleanser Lotion.

- Optional, se poate utiliza dispozitivul energetic de uz personal BioHarmonex, pe programele corespuzatoare de reglare energetica.

- Optional se va consuma apa alcalina (vezi dispozitivul Aquarion), deosebit de benefica in eliminarea din corp a reziduurilor cu potential toxic-cancerigen, dezacidificarea sangelui, reglarea metoabolismului, normalizarea absorbtiei intestinale a nutrientilor, hranirea optima a celulelor, curatirea colonului, ridicarea imunitatii, oxigenarea tesuturilor.
http://www.terapii-naturiste.com/calivita/afectiuni-tratamente/acnee.htm

anamariatoma
Postat pe 4 Noiembrie 2010 10:31
Salut! Si baiatul sorei mele s-a confruntat cu acnee de la 19 ani. Abia acum , la 28, a reusit sa scape de ea, facand tratament recomandat de Fundatia Medicer bios (www.medicer.ro, 0744-345926). A cumparat (prin posta a primit produsele) si in 4 luni de tratament, cam 100 lei/ luna, cu Apa de Argint coloidal, gel cu argint , Psyllium, a reusit sa scape de acnee. Si acum arata asa de frumos!!! Faceti si voi tratamentul, sunati chiar acum> Eu recomand tuturor aceasta firma, sunt seriosi si competenti. Succes!
garbo175477
Postat pe 10 Noiembrie 2010 19:59
Se poate vindeca sau ameliora folosind lumina polarizata. Pentru mai multe detalii accesati link-ul: http://patrascioiu.wordpress.com/2010/11/page/3/

petrut04
Postat pe 13 Noiembrie 2010 21:28
am tot vazut aici fel si fel de tratamente,care mai de care mai scumpe,unele cu efect,altele fara....vreau doar atat sa va spun:in tratarea acneeii indiferent de gradul de severitate a ei si in tratarea psoriazului va recomand cu caldura uleiul din chimen negru egiptean sau nigelle cum e numit la ei......iar pentru curatarea tenului este sapunul biologic din chimen negru si seminte de chimen negru....
garbo014989
Postat pe 14 Noiembrie 2010 14:20
Cel mai indicat este o detoxifiere a organismului cu Psyllium, apoi Apa de Argint coloidal. Tratament local cu gel cu Argint coloidal. Informatii suplimentare, pret si modalitate de trimitere, la tel.0744-345926. Cristina
garbo175477
Postat pe 17 Noiembrie 2010 18:04
cel mai bine este sa consultati un medic dermatolog
nu va luati dupa vecini prieteni sau mai stiu eu cine cu faat nu este de glumit
mergeti la un dermatolog nu la cabinetele particulare ci la policlinica acolo aveti posibilitatea de a va efectua analize de pe fata si in urma acestor analize vai se poate prescrie tratament
tusi_Oli
Postat pe 17 Noiembrie 2010 18:15
zineritul este un compus chimic care este doar paleativ,iti recomand un produs spectaculos care in 8 saptamini ,fara iritatii iti curata perfect fata,scrie-mi pe e-mail :carmennanu84@gmail.com si poti citi despre produs pe blogul meu http//cosmetica-naturala.blogspot.com
europroiect2007
Postat pe 23 Noiembrie 2010 18:03
exista si produsele artistry-cosmetice naturale pentru intretinere si tratarea acneii cu rezultate foarte bune.Trebuiesc vazute si cauzele interne
o farmacista
europroiect2007
Postat pe 24 Noiembrie 2010 23:29
la 32 de ani nu mai este o acnee juvenila si nu o poti trata ca la 12 ani ,esti intr-o situatie mai complexa dar nu ireparabila
scrie-mi pe carmennanu84@gmail.com sau pe europroiect2007@yahoo.com
farmacista
europroiect2007
Postat pe 24 Noiembrie 2010 23:32
cat de naturale sunt aceste cosmetice artisty??????
garbo014989
Postat pe 24 Noiembrie 2010 23:52
80-90%
europroiect2007
Postat pe 25 Noiembrie 2010 17:19
Fetelor ,
Pe un ten acneic nrcuratat in profunzime nici o crema nu va da rezultatele dorite de voi
europroiect2007
Postat pe 25 Noiembrie 2010 17:20
aici sunt de acord cu tine ...oricat de miraculoasa ar fi o crema ..daca nu ne curatam inainte tenul foarte bine vom fi dezamagiti de rezultat si spunem ca nu e crema buna...curatarea ar trebui facuta cu acele produse care sa permita curatarea in profunzime si detoxifierea epidermei...cam greu asemenea produse de gasit....insa e o mica problema in ce priveste curatarea tenului si multi nu o stiu..de exemplu..in cazul tenurilor seboreice dar si acneice..demachierea tenului trebuie facuta cu produse care sa nu irite glandele sebacee....iar aici e problema...prin ingredientele pe care le contin marea majoritate a produselor de curatare a tenului irita aceste glande si e de la sine inteles de ce.....iar in privinta cremelor anti-acnee acestea trebuie sa contina ingredienti foarte puternic antiseptic.....si ca sa mentionam "bio" da-mi te rog exemplu de extracte vegetale puternic antiseptic....sau macar spune-mi o crema ....
garbo014989
Postat pe 25 Noiembrie 2010 20:24
rezina benzoe
europroiect2007
Postat pe 26 Noiembrie 2010 13:53
...mda..eu am 34 de ani..si pana acum nu am avut prb de genul asta ..ei bine de 2 ani ma inebunit..am mers la 2 dermatologi..am incercat 1000 si una de creme si solutii si nimic ..pana cand acum fix 6 luni cand am mers la un alt medic..si am inceput urmatorul tratament pe care il urmez si acum..si a dat rezultate excelente desi eu nu mai credeam in nimic
..prima luna jumatate de pastila UNIDOX zilnic..si una de metronizadol..la fel..iar creme..retin a seara..si exfoliac crema reparatorie ziua..din a doua luna am renuntat la metronizadol si am ramas la jumatatea de pastilutza de unidox..pe care o iau si in prezent..asta e tratamentul..de lunga durata si multa rabdare daca vrei rezultate..retin a face minuni daca dai pt o perioada mai lunga..are efect in timp..de regula tratamentele dermatologice dau rezultate in timp..minim 6 luni..asa ca bafta..
amarras
Postat pe 16 Martie 2011 23:26
......aaa..si inca ceva foarte importand..foloseste numai produse..NONCOMEDOGENe ..cand cumperi o crema..orice pt fatza..cosmetice..citeste sa fie noncomedogenic..ajuta f mult si sunt si mai ..sanatoase ca sa zic asa..pup
amarras
Postat pe 16 Martie 2011 23:31
acneea la persoanele adulte daca nu este tratata corespunzator poate degenera in forme grave si mai greu de tratat sau chiar ireparabile.O cosmeticiana serioasa va poate ajuta.
garbo197910
Postat pe 27 Martie 2011 23:05
am scapat de acnee cu produse de la lush speciale pentru aceasta probleme
garbo215911
Postat pe 30 Iulie 2011 17:43
Acneea la 32 de ani este deja o problema serioasa,daca nu sa rezolvat pina la aceasta virsta inseamna ca ai si oaresce semne nu-i asa ?
garbo197910
Postat pe 1 August 2011 23:23
poate avea la cauze, de nici nu-ti dai seama..

dezechilibru hormonal, infectie stafilococica, etc. m-a chinuit pe la 36 de ani o treaba de-asta, de ziceai ca sunt la pubertate ! chestia e ca mie mi-a trecut tinand o igiena stricta, ma stergeam cu servetele pe fata, foloseam apa termala pentru curatare in profunzime, dezinfectare cu alcool ( care usuca) si ...banalul unguent pe baza de rostopasca.

dar, repet, depinde de cauze, ce mi-a facut mie bine, altuia ii poate face rau. cercetati cauza inainte de a da cu tot felul de creme cu corticoizi, ca va nenorociti apoi.
Mary_moon
Postat pe 27 August 2011 18:44
Acneea nu se vindeca de la sine,ai nevoie de o igiena stricta fara sa faci insa exces de sapun solid care indeparteaza prea dur sebuumul ,care cu cit il indepartezi mai tare glandele sebacee se vor lupta sa il inlocuiasca. La virsta ta nu mai vorbim de acnee juvenila si dupa 30 de ani tenul chiar daca este gras incepe sa se deshidrateze,moment in care epiderma se ingroasa si tenul capata un apect de scoarta pe care cu greu il mai dovedesti.
Foloseste demachiant hidratant si daca simti nevoia de degresare spalate cu sapun lichid.Apoi foloseste un tonic fara prea mult alcool pentru ca la virsta ta alcoolul usuca prea tare .Seara date cu crema doar in jurul ochilor.in rest lasa fata sa respire.
Dimineata demachiere,tonifiere si daca vrei o crema protectoare pe baza de stearina si glicerina care usuca dar te poti machia peste ea.
Pe locul unde simti ca vrea sa apara un cos aplica Gel anti-acneeic regenerant care va face cosul sa dea innapoi.
Cel putin odata pe saptamina fa-ti o curatire cu masca exfolianta pentru luminozitate 3-in-1.
daca iti poti permite macar odata la 2 luni fa un tratament de curatire in profunzime intr-un cabinet de specialitate si roaga sa ti se aplice si undele galvanice care au proprietatea de a saponifica excesul de sebuum.
Ca ama de produse cosmetice iti recomand sa folosesti de tip hidratant.
Daca mai ai intrebari te rog sa-mi scrii si-ti raspund cu placere.
garbo197910
Postat pe 28 August 2011 21:25
Buna.Am 19 ani si sufar de acnee de la varsta de 14 ani.Pot sa va spun ca am incercat toate produsele recomandate de medici,insa rezultatele nu erau cele asteptate de mine.Odata cu intreruperea tratamentului cosurile apareau din nou.Deci fara nici un rezultat.Insa in urma cu 3 luni de zile,am urmat un alt tratament,doar ca de data aceasta unul naturist,recomandat de o prietena,si sincer sa va spun rezultatele s-au vazut.Acum o luna de zile am intrerupt tratamentul,si rezultatele sunt definitive.Cosurile nu au inceput a imi mai apara.Pentru orice informatie astept un mail pe geaninapostol@yahoo.com
garbo249821
Postat pe 23 Noiembrie 2011 10:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
terapii serioase de reflexoterapie 0 De la: 21 August 2012 22:31
Cancer 39 De la: deep2w 10 Iunie 2013 14:18
O lupta intre inima si ratiune ! 32 De la: lusel 24 Iulie 2010 12:39
cosuri 30 De la: anonima20 26 Decembrie 2013 16:57
Folositi produse bio ? 8 De la: andreeaiovici 6 Septembrie 2012 09:56
Setari Cookie-uri