Am nevoie de parerea voastra

Nop. Mai ales sutienul, din motive pur sanitare.
Tommy_Boy
Postat pe 21 Octombrie 2015 16:04
De la: Tommy_Boy, la data 2015-10-21 15:20:29Mai draga 426, asta fu tot din categoria putu' exprimarii, ca de obicei.
In afara de euglena (cu variant bok-o-trofa) mai ai si alte cunostinte lingvistice?
Incepi sa te cam repeti si devii plictisitor ca o musca din aia mare grasa si verde de *****. care biziie obraznic si enervant si pe care o asteapta pliciul intr-un viitor nu prea indepartat. Nu de alta dar infesteaza locul.

Spunea 842 ceva de niste intentii bune, idei destepte, cu ultima ta mostra de "dialog" anulezi orice dorinta a unui om normal de a te intelege si mai ales accepta ca partener de discutie, fie ea si la nivelul cel mai de jos al limbajului, asa cum iti place tie. Totusi nu am de gind sa cobor atit de jos. Asa ca ramii cu euglena in compania careia te simti f. bine si dialogheaza cu ea pina te-oi inverzi si tu.
Poate reusesti sa te slefuiesti putin pina la urma.


Asta cu intentiile bune, ai inteles-o gresit. Tocmai ca nu te suspectam de ele(n.o.) si nici nu te-am indemnat sa le ai. Am spus doar sa observi cateva aspecte. Atat. Din pacate tot discursul tau s-a desfasurat pe fondul curiozitatii si al dreptului la replica. Daca nu te interesa "balacareala" asa cum ii spui, nu ai fi continuat-o. Iar clasificarea in diferite specii botanice a persoanelor straine de vendeta asta a ta, crede-ma, n-are nici o logica
pinkrainbow
Postat pe 21 Octombrie 2015 16:10
De la: Tommy_Boy, la data 2015-10-21 13:52:13Barbo, stiinta a evoluat de la sine?
Nu cumva omul a inceput sa-si dezvolte puterile cognitive?
Totusi omul a dus la evolutia stiintei.

In rest ai dreptate. Omul a mai avut si idei f. proaste.
De multe ori curiozitatea, dorinta sa vada "ce se intimpla daca..."
l-au facut sa comita si lucruri de neacceptat.

Cit despre bagatul in seama, ai dreptate. Totusi, pina la urma specimenelea astea trebuiesc puse la punct.
Incepuse sa lincezeasca discutia pe acest forum. Sa ma retrag intr-un coltisor si sa astept cuminte sa plece, sa renunte personajul, nu e stilul meu. Sorry.
426 e barbat 100%, proful care il sustinea era tot el si cred ca incearca sa reapara sub alt nick pt. ca a constatat ca era ocolit de toata lumea.
Vom trai si vom vedea, daca e asa pina la urma tot o sa-si dea in petic.

Parerile lui chiar nu ma afecteaza pt. ca nu am nici un fel de consideratie pt. astfel de persoane.
De parerea ta, a lui Rotty, Vasile (pe unde o fi disparut) Angel, chiar imi pasa de a lui 426 absolut de loc.



Nu, stinta nu a evoluat de la sine. A evoluat cu pasi mari, mai bine zis a mers inainte. Evolutia e altceva, evolutia necesita sau e determinata si de adaptarea la mediul inconjurator sau chiar a proprilor inventii ale omului. Tu stii ca eu nu pot sa explic ca tine, de ex. dar cred ca ai sa intelegi ce vreau sa spun. Nu eu am zis: "tehmica sau tehnologia inainteaza mai repede decat poate sa se adapteze omul la ea" si de aici multe probleme. Eu nu stiu care sunt etapele evolutiei si cat dureaza, dar stiu ca sunt. Faptul ca luam unele idei ale inaintasilor nostri, ca Jules Verne sau Leonardo da Vinci... nu mi se pare ca am evoluat ci cum s-a mai spus pe aici, am mers inainte. Verne a scris cu 100 de ani inainte de lansarea lui Apollo 11 cu cei trei astronauti pe luna, acel roman "De la pamant la Luna" ! Paradoxal sau nu, exista si asemanari intre cele doua misiuni:
" *** Tunul lui Verne se numește Columbiad - iar modulul de comandă al misiunii Apollo 11 (Apollo CSM) a fost denumit Columbia.
***Echipajul navei spațiale a fost format din trei persoane - în misiunea Apollo 11 echipajul era format tot din trei cosmonauti.
***Dimensiunile proiectilului sunt foarte apropiate de dimensiunile modulului de comandă.
***Lansarea proiectilului în roman are loc în Florida, la fel ca toate misiunile Apollo (Verne concluzionează corect în carte că obiectele sunt lansate mai ușor în spațiu dacă lansarea se facă spre zenitul unui loc anume și că zenitul se aliniază mai bine cu orbita Lunii în apropierea ecuatorului terestru. În carte, Florida și Texas concurează pentru lansare, iar Florida câștigă).
***Atât nava din carte, cât și racheta Apollo au fost realizate din materiale recuperate de pe vase ale marinei americane.
***Proiectilul Columbiad a fost construit din aluminiu (în loc de oțel, uzual în acele vremuri), la fel modulul Columbia a fost în principal construit din aliaje de aluminiu. "
Asa ca trebuie sa fie o diferentiere intre a inainta in stiinta sau de a evolua. Asa cred eu. Subiectul e foarte vast si eu nu sunt asa de pregatit (destept cu alte cuvinte...) ca sa-l dezbat. Dar in 100 de ani nu am evoluat. Chiar daca vorbesc la dimensiuni globale sau doar de Romania. Acolo se pare ca am involuat chiar, daca e sa te iei dupa ce se vorbeste in presa sau la TV. Nu stiu, nu traiesc acolo, asa ca nu comentez. Faptul ca s-au adaugat 183 cuvinte noi in dictionarul limbii romane, asta nu e evolutie. Injuram la fel, scuipam in san la fel, nu suntem mai buni ca inainte. Nici la fotbal si nici in comportare. Persoanele de fata se exclud categoric. In afara de 426 !
barboneli
Postat pe 21 Octombrie 2015 16:33
Draga Tommy, multumesc pentru vorba buna, dar nu am considerat necesar sa intervin in vreun fel daca nu ajuta initiatoarei topicului. Oricum de ea nu se mai stie nimic asa ca am avut altceva mai bun de facut decat sa citesc replici acide care nu duc nicaieri. Nu ti-ar fi folosit la nimic sa citesti jigniri la adresa mea.
Citeam intr-o revista o intamplare cu talc: un batranel singur locuia la marginea satului . Fiindca era o localitate prin care trecea multa lume, de multe ori era intrebat ce fel de oameni sunt satenii. Dar batranelul, inainte de a raspunde, isi intreba interlocutorul: "Ce fel de oameni sunt in satul de unde vii tu?". Daca cel intrebat raspundea "Sunt oameni de treaba'' raspunsul batranelului privind consatenii lui era ca sunt oameni buni si primitori. Daca cel intrebat raspundea "Sunt niste oameni de nimic" la fel si el spunea despre consatenii lui ca sunt niste oameni cu care ar fi bine sa nu aiba de-a face. De multe ori privim oamenii asa cum ne place sa ii privim si nu cum sunt in realitate. Totul se reduce la ce purtam in suflet, fiindca aceea va iesi la suprafata.
angel_forever
Postat pe 21 Octombrie 2015 17:16
Ok Barbo, si nu crezi ca descoperirea legilor care guverneaza Terra si universul a fost o evolutie a mintii omenesti?
In sens fizic omul nu prea a mai evoluat de la creatie.
Daca e sa ne luam dupa Biblie si Torah omul a fost creat (fizic) perfect, chiar sfidind unele legi ale fizicii. Cu o baza de sustinere atit de mica (dimensiunea propriilor talpi in mod normal omul nu ar trebui sa poata sta biped, sa alerge ce sa mai spun de statul intr-un picior e.t.c.)
Perfectiunea nu mai lasa loc decit involutiei (ceea ce se intimpla in unele cazuri) evolutia a fost posibila numai din p.v. intelectual. Stiinta exista din totdeauna inca de la creatie. Legea gravitatiei par example exista si acum 2000 de ani chiar daca omul habar nu avea de ea. Fizic fiind perfect omului nu i-a mai ramas decit o singura directie de evolutie cea a creierului. Tehnica si tehnologia tot de om este creata, marea majoritate, cei neavizati, straini de domniul tehnicii au probleme de adaptare cu toate ca daca te uiti la pustimea din ziua de azi nu as prea spune asta. Omul nu prea mai are nevoie sa se adaptaze naturii (si chiar e nociv) si-a creat instrumentele necesare sa adapteze natura la nevoile lui (din pacate in unele cazuri in detrimentul lui dar si al naturii)
Pt. mine (s-ar putea sa gresesc) evolutia nu inseamna numai perfectionarea fizica si adaptarea la mediu, in primul rind inseamna dezvoltarea intelectului. Iar unii oameni au ajuns la adevarate performante depasind limitele naturalului si denind apropae supranaturali dezvoltindu-se senzorial si intelectual peste medie. Asta tot evolutie se cheama (parerea mea) numai ca e mult mai subtila si dramatica depasind de multe ori puterea noastra de intelegere.
In definitiv Einstein nu avea un creier mai mare si mai greu decit un om de rind, structura lui era putin diferita. Fizic era un om obisnuit, intelectual insa, waw!
Astfel de exemple ne dovedesc ca inca sintem capabili de evolutie, mult mai subtila si performanta dar care ne poate duce fie in rai fie in iad, depinde de cum ne materializam descoperirile.

Completare.
Pt. ultima remarca o sa ti-o iei . Stai numai sa apara comentariul si ai sa vezi ce inseamna un intelect involuat.
Tommy_Boy
Postat pe 21 Octombrie 2015 17:34
Angel sint de acord cu tine dar de multe ori in viata e nevoiie sa mai pui si piciorul in prag si sa-i mai pui la punct si pe cei care cred ca totul le e permis inclusiv eludarea bunului simt si a celor 7 ani de acasa (daca ii are ).
De prea multe ori cedam in fata promotorilor grobianismului iar asta le da aripi.
Exemplul e in fata ochilor nostri.
Tommy_Boy
Postat pe 21 Octombrie 2015 17:41
De la: garbo_842, la data 2015-10-21 16:10:10
De la: Tommy_Boy, la data 2015-10-21 15:20:29Mai draga 426, asta fu tot din categoria putu' exprimarii, ca de obicei.
In afara de euglena (cu variant bok-o-trofa) mai ai si alte cunostinte lingvistice?
Incepi sa te cam repeti si devii plictisitor ca o musca din aia mare grasa si verde de *****. care biziie obraznic si enervant si pe care o asteapta pliciul intr-un viitor nu prea indepartat. Nu de alta dar infesteaza locul.

Spunea 842 ceva de niste intentii bune, idei destepte, cu ultima ta mostra de "dialog" anulezi orice dorinta a unui om normal de a te intelege si mai ales accepta ca partener de discutie, fie ea si la nivelul cel mai de jos al limbajului, asa cum iti place tie. Totusi nu am de gind sa cobor atit de jos. Asa ca ramii cu euglena in compania careia te simti f. bine si dialogheaza cu ea pina te-oi inverzi si tu.
Poate reusesti sa te slefuiesti putin pina la urma.


Asta cu intentiile bune, ai inteles-o gresit. Tocmai ca nu te suspectam de ele(n.o.) si nici nu te-am indemnat sa le ai. Am spus doar sa observi cateva aspecte. Atat. Din pacate tot discursul tau s-a desfasurat pe fondul curiozitatii si al dreptului la replica. Daca nu te interesa "balacareala" asa cum ii spui, nu ai fi continuat-o. Iar clasificarea in diferite specii botanice a persoanelor straine de vendeta asta a ta, crede-ma, n-are nici o logica


O mica precizare. Vorbeam de euglena verde, acel mic organism unicelular de care tot pomeneste personajul in cauza. Stricto sensu, nu era nici un apropos la altcineva.
Si da, am inteles bine, te refereai la intentiile bune si ideile destepte ale preopinentului meu. Tot la ele m-am referit si eu ca fiind inexistente.

In rest esti libera sa crezi ce doresti.
Tommy_Boy
Postat pe 21 Octombrie 2015 19:56
De la: Tommy_Boy, la data 2015-10-21 17:34:21Ok Barbo, si nu crezi ca descoperirea legilor care guverneaza Terra si universul a fost o evolutie a mintii omenesti?
In sens fizic omul nu prea a mai evoluat de la creatie.
Daca e sa ne luam dupa Biblie si Torah omul a fost creat (fizic) perfect, chiar sfidind unele legi ale fizicii. Cu o baza de sustinere atit de mica (dimensiunea propriilor talpi in mod normal omul nu ar trebui sa poata sta biped, sa alerge ce sa mai spun de statul intr-un picior e.t.c.)
Perfectiunea nu mai lasa loc decit involutiei (ceea ce se intimpla in unele cazuri) evolutia a fost posibila numai din p.v. intelectual. Stiinta exista din totdeauna inca de la creatie. Legea gravitatiei par example exista si acum 2000 de ani chiar daca omul habar nu avea de ea. Fizic fiind perfect omului nu i-a mai ramas decit o singura directie de evolutie cea a creierului. Tehnica si tehnologia tot de om este creata, marea majoritate, cei neavizati, straini de domniul tehnicii au probleme de adaptare cu toate ca daca te uiti la pustimea din ziua de azi nu as prea spune asta. Omul nu prea mai are nevoie sa se adaptaze naturii (si chiar e nociv) si-a creat instrumentele necesare sa adapteze natura la nevoile lui (din pacate in unele cazuri in detrimentul lui dar si al naturii)
Pt. mine (s-ar putea sa gresesc) evolutia nu inseamna numai perfectionarea fizica si adaptarea la mediu, in primul rind inseamna dezvoltarea intelectului. Iar unii oameni au ajuns la adevarate performante depasind limitele naturalului si denind apropae supranaturali dezvoltindu-se senzorial si intelectual peste medie. Asta tot evolutie se cheama (parerea mea) numai ca e mult mai subtila si dramatica depasind de multe ori puterea noastra de intelegere.
In definitiv Einstein nu avea un creier mai mare si mai greu decit un om de rind, structura lui era putin diferita. Fizic era un om obisnuit, intelectual insa, waw!
Astfel de exemple ne dovedesc ca inca sintem capabili de evolutie, mult mai subtila si performanta dar care ne poate duce fie in rai fie in iad, depinde de cum ne materializam descoperirile.

Completare.
Pt. ultima remarca o sa ti-o iei . Stai numai sa apara comentariul si ai sa vezi ce inseamna un intelect involuat.


O sa incep cu ultima remarca. Eu vorbeam in general despre Romania nu despre intelectuali. Adica despre oamenii din Romania, aia ramasi, si nu despre intelectuali. Eu vorbeam despre structura sau infrastructura
(funcționarea unei societăți umane (legi, rețele circulație și comunicație, oficii de muncă, școli, ferme, filozofi, ...)
la construcții (fundamentul, structura de rezistență)
la întreprinderi (management, achiziții, depozit, contabilitate, forța de muncă)
la transporturi (elementele constitutive ale unei rețele feroviare, aeronautice, rutiere etc.) )
si nu despre intelectuali. Sau intelect la toate persoanele din Romania. Nicidecum.

Acum continui cu inceputul... ! Pai daca ma iei de la creatie, atunci eu trec trotuarul si-ti trimit o bezea de acolo... doar ma cunosti deja. Asa ca trec la capitolul cu talpile. Nu, omul are talpile suficient de mari ca sa stea biped sa alerge, mearga, danseze... ca in poza:

http://storage0.dms.mpinteractiv.ro/media/401/321/5109/9417168/1/copil-mergand.jpg?width=912

asa a stat inca cu zeci de mi de ani sau mai mult chiar, inaintea lui Homo neanderthalensis. Si asta datorita formei femurului care permitea acest lucru. Da, creerul a mai crescut cu multe grame, nu intram acum in amanunte si asta face parte intradevar din evolutie. Am spus ca evolutia dureaza foarte mult timp, n-o poti urmarii in generatii ci in zeci de generatii. Tu zici bine cand te referi la evolutia fizica, cu toate ca omul a evoluat si aici. Azi suntem mult mai inalti decat acum mii de ani si asta probabil din cauza ca am simtit nevoia sa ne perfectionam la basket... ! Omul a devenit biped tot ca sa supravietuiasca, a inceput sa-si foloseasca mainile la carat alimente cea ce nu putea sa faca cand merge in patru labe. E frumoasa istoria evolutiei omului, dar nu avem timp acum de ea. Ma intrebi: "Barbo, si nu crezi ca descoperirea legilor care guverneaza Terra si universul a fost o evolutie a mintii omenesti ?" si tocmai pe mine ma intrebi care stiu asa de putin... ! Dar incerc sa-ti raspund. Dar intai te intreb ce definesti tu legile care guverneaza Terra, ca de univers e prea mult pentru mine ??? Binenteles ca el a mai evoluat si fizic si intelectual asa cum zici. A inceput sa inteleaga o multime de chestii pe care il inconjurau si i se intamplau, pe care in trecut le punea pe seama unor divinitati. Da... si pe Dumnezeu l-au descoperit, dar era prea tarziu, pamantul era deja format, avea si gravitatie si capre in munti, universul isi vedea de mult de treburile lui si gaurile negre iar omul trecuse deja prin cateva fenomene naturale catastrofale mai mult sau mai putin, dar mereu a ramas ceva samanta din el asa ca a ajuns si pana azi sa se bucure de gravitatie, curcubeu, foc, roata, etc. Dar a luat al naibii de mult timp. Si cred ca ai dreptate in privinta evoluarii din punct de vedere fizic, dar nici cu intelectul asta nu ma prea descurc. Sunt imbunatairi in zeci de ani, nu zic nu, dar bucuria asta a succesului ca a descoperit paratraznetul, l-a orbit in alte privinte si a inceput sa adapteze natura la nevoile lui si nu invers. Asa destept cum se crede el sau chiar e, treaba asta e contra lui. Faptul ca a devenit constient ca a facut greseli mari, este deja un fragment mic de evolutie. Mi-ai scris parca de "legile care guverneaza terra" sau pamantul, cum vrei sa-i zici si eu zic ca ele fac parte integranta din mama naturii, legile sunt ale ei, ca doar despre natura vorbim. Insasi noi facem parte din natura impreuna cu restul din jur. Nu ne putem desprinde de cei in jur, mama natura nu iarta, ai destule ex. nu te mai plictisesc cu ele. Si totusi, cu toata evolutia asta a creierului , singura directie cum spui, nu-l face pe om mai sigur in supravietuire, nu din punct de vedere al hranei, apei, aerului si resursele naturale pe care le consuma fara noima. Ok, evoluatul se gandeste la alte solutii la alte resurse chiar si la alt loc de trai, pe Luna sau Marte de ex. Asta e ce ma incurca pe mine, cum creste capacitatea intelectuala dar scade posibilitatea de supravietuire prin faptele lui ? Cum naiba albinele astea, de ex. au ajuns prin evolutie si adaptare la natura sa fie asa perfecte si sa ajute si vegetatia sa prospere ? Si vine omul cu jucariile lui nenorocite si le omoara in proportie de 35% (deocamdata) condamnadu-le la foame pentru ca nu-si mai pot folosi radarele lor perfecte in cautarea florilor si alea pe imputinare ! Spre ce fel de lume se indreapta evoluatul asta de om ? Asa ca iti dau dreptate totusi, nu evoluarea fizica ci cea intelectuala conteaza. Ca peste 1000 de ani o sa avem numai 8 degete (patru la stanga si patru la dreapta...) asta nu mai conteaza, principalul sa nu murim de caldura, sete sau foame. Sau de fanatismul islamicilor....
barboneli
Postat pe 21 Octombrie 2015 20:04
O iau si eu ca Vasile, metodic:
1. Legile care guverneaza Terra= legea gravitatiei, cetrifuga, e.t.c. adica strict legile fizicii care ne fac posibila vietuirea pe pamint.

2. Ok, sa-L lasam pe Dumnezeu . Fizic nu avem diferente de marcat fata de stramosii nostril antici.
Daca te uiti la statuile lui Tutankamon Amhenotep al n-lea, ale grecilor si romanilor antici nu prea exista diferente fizice decit in limita normalului uman.
Nu toti barbatii au peste 1,80 m si muschi de Schwarzenegger, pigmeii erau tot pina in 1.5 m si atunci. In mii de ani omul nu a evoluat fizic decit poarte imperceptibil. Intelectual insa e alta poveste si chiar si albinutele erau la fel ca cele de azi ceea ce tinind cont de ciclul de viata al unei albinute chiar e un record.

3. Nu am sustinut ca evolutia este intotdeauna benefica. O ultraspecializare intr-o anumita nisa a vietii poate duce la o neadaptare la schimbari mai mult sau mai putin majore.
Iar in privinta mamiferului om, am constatat si eu ca de multe ori intentiile bune sint deturnate malefic de lacomie, interese meschine, prostie, e plina istoria de exemple.

In privinta Romaniei, citeam undeva un exemplu. Revolutiile se aseamana cu un puhoi de apa care matura totul in cale.
Dupa ce se retrage, in urma lui ramine la suprafata, vizibil, gunoiul. Pina se face curat dureaza.
In rest sint oameni ca peste tot si inteligenti si prosti si corecti dar si jigodii.
Citesc acum o carte f. interesanta Talleyrand.
E biografia personajului al carui nume il poarta, am ajuns la revolutia franceza. Asemanarea cu ce s-a intimplat la noi este zdrobitoare dar Franta a avut noroc cu acest personaj.
Corupt, imoral, tradator dar cu o singura mare dragoste, Franta. Ar fi bun si pentru noi unul.

In privinta islamului ai dreptate, ma refer la religie.
Cind aud tot felul de isteti care sustin ca islamul este o religie a iubirii imi vine sa rid.
Eu am citit cite ceva din Coran. E departe de legea iubirii, cel putin asa cum este ea definita in Biblie.
Cind dai indicatii cum si in ceconditii sa-ti bati sotia, sa-i omori pe infideli e.t.c. numai de iubire nu putem vorbi.

Tommy_Boy
Postat pe 21 Octombrie 2015 20:55
De la: Tommy_Boy, la data 2015-10-21 19:56:42
De la: garbo_842, la data 2015-10-21 16:10:10
De la: Tommy_Boy, la data 2015-10-21 15:20:29Mai draga 426, asta fu tot din categoria putu' exprimarii, ca de obicei.
In afara de euglena (cu variant bok-o-trofa) mai ai si alte cunostinte lingvistice?
Incepi sa te cam repeti si devii plictisitor ca o musca din aia mare grasa si verde de *****. care biziie obraznic si enervant si pe care o asteapta pliciul intr-un viitor nu prea indepartat. Nu de alta dar infesteaza locul.

Spunea 842 ceva de niste intentii bune, idei destepte, cu ultima ta mostra de "dialog" anulezi orice dorinta a unui om normal de a te intelege si mai ales accepta ca partener de discutie, fie ea si la nivelul cel mai de jos al limbajului, asa cum iti place tie. Totusi nu am de gind sa cobor atit de jos. Asa ca ramii cu euglena in compania careia te simti f. bine si dialogheaza cu ea pina te-oi inverzi si tu.
Poate reusesti sa te slefuiesti putin pina la urma.


Asta cu intentiile bune, ai inteles-o gresit. Tocmai ca nu te suspectam de ele(n.o.) si nici nu te-am indemnat sa le ai. Am spus doar sa observi cateva aspecte. Atat. Din pacate tot discursul tau s-a desfasurat pe fondul curiozitatii si al dreptului la replica. Daca nu te interesa "balacareala" asa cum ii spui, nu ai fi continuat-o. Iar clasificarea in diferite specii botanice a persoanelor straine de vendeta asta a ta, crede-ma, n-are nici o logica


O mica precizare. Vorbeam de euglena verde, acel mic organism unicelular de care tot pomeneste personajul in cauza. Stricto sensu, nu era nici un apropos la altcineva.
Si da, am inteles bine, te refereai la intentiile bune si ideile destepte ale preopinentului meu. Tot la ele m-am referit si eu ca fiind inexistente.

In rest esti libera sa crezi ce doresti.

Tot blonda, nu?...
Si tot nu doare, asa-i?!?

Geaba iti atrage cineva atentia cit se poate de finutz (prea finutz in opinia mea) tu tot loaza ramii!

Sau, mai bine zis, euglena bok-o-trofa...
...Ca tot nu te duce capul ce-i aia, 'eminentza'.
Desi o simpla privire in oglinda ar trebui sa te lamureasca, pisi...

...Pe deplin!
garbo101426
Postat pe 21 Octombrie 2015 22:00
Wow!...
Bai, Livache, unde dracu' ai facut tu shcoala aia in Romania?
Adica unde ai facut-o ... de ris, desteptu' mamii?!?...

Auzi la stupidu' Ierihonului: "...femuru' lu' Homo neanderthalensis"!
Sa mori tu (la figurat, desigur) ca antropologia de net tine loc de studiu adevarat si inteligentza autentica?
Sigur-sigur nu era vorba de 'pierderea' degetzelului opozabil cind taia maimutzoiul ancestral ceapa pentru ... salata de vinete? Cu satirul, fireste...

Sau de 'descoperirile' facute de Homo Sapiens Habilis tocmai datorita ... 'principiului' neotoniei!?!
Adica cresterea aia brusca si neexplicata de catre stiintza a volumului creierului cu 500cmc in mai putzin de ... 100.000 ani.

Ooops! Am uitat ca asa ceva nu se gaseste pe net la indemina chiar a tuturor idiotzilor...
Esti 'tare', mai juvete preistoric! Sau pre ... isteric.

Discutia asta ar merita in principiu mai multa atentie pe net. Da' nu data de catre habarnautii dusi cu pluta carora - inevitabil - le stau 'antisemitzii' aia de musulmani in git!
Nu-i asa?!?...
Mare jigodie esti, Livache, mare jigodie...

P.S. Fii linistit, tu n-o sa mori de caldura, sete sau foame. Nu, Livache, nu! Tu o sa mori pur si simplu de...
...APOPTOZA CARACTERIALA !
garbo101426
Postat pe 21 Octombrie 2015 22:30
De la: Tommy_Boy, la data 2015-10-19 23:29:21Cum spui tu scumpete, si acum du-te si fa nanica ca ti-ai solicitat destul neuronii pe ziua de azi. Merita si ei o pauza, poate se refac totusi cu toate ca nu prea cred.

P.S.
Un profesor care nu cunoaste lexicul de baza al limbii romane e "profesor".
E plin invatamintul romanesc de ei si uite asa ajungem sa avem adolescenti de genul celei care a deschis acest topic.

Banuiesc ca ai avut multe vacante universitare, am avut si eu un coleg in facultate pe care l-am ajuns din urma si l-am lasat tot in anul 2, si lui ii placeau vacantele universitare.

Bai, proasta tirgului, profesionala aia de bagat date in calculator de-o facusi tu, se numea ... facultate?!?

Oare de ce nu ma mir?...
Si ai mai mare grija, loaza, ca ai apasat pe tasta 'backtrack' in loc sa apesi pe 'forward'! Mai pe intzelesu' neuronului tau, ai facut copy/paste din tine, 'eminentza'! Desi mi-e greatza numai cind ma gindesc cum e sa se citeze pe sine insusi ... euglena bok-o-trofa a forumului.

Te cam repeti, motanash stupizel...
Trepanatia aia de-o facusi nu cred c-a rezolvat totusi problemele tale cele mai grave...
garbo101426
Postat pe 21 Octombrie 2015 22:52
pinkrainbow
Postat pe 21 Octombrie 2015 23:00


Rade ciob DIN oala sparta... !!!
barboneli
Postat pe 22 Octombrie 2015 08:37
@426, mai baietica (apropo, schimba-ti naibii avatarul ala ca e penibil ca barbat sa te ascunzi dupa fusta unei femei) in sfirsit te-ai prins ca pe lumea asta in afara de euglena din clasa a V-a si injuratura, mai exista si alte subiecte de conversatie.
Pacat insa ca nu ai reusit sa asimilezi informatia (mental, ca informatiile nu se papa, cred ca stii), conform principiului, pricepi greu si uiti repede.
Asta inseamna ca esti irecuperabil si cum eutanasia umana este interzisa, s-au inventat niste stabilimente speciale unde sint cazati cei ca tine. Daca te hotarasti eu te pot ajuta, am o cunostinta doctor. Nu e el psihiatru dar doctor pe doctor se ajuta, asa ca se rezolva fara probleme. Vei fi intr-o companie cit se poate de selecta, citiva Napoleoni, alti citiva Cezari, e si un Big.D , si unii care se cred universitari, la alegere. Poti intra in ce gasca doresti. Cazarea e buna (asta daca nu te porti urit si te cazeaza intr-o camera singur, imbracat intr-o camasa speciala) mincare dupa posibilitati dar daca vrei iti mai aduc si eu, ca asa e crestineste.
Promit sa-ti aranjez in cel mai scurt timp posibil, cu toate ca in ultima perioada e mai aglomerat dar pentru tine se va gasi negresit un loc.


P.S.
Ca sa nu uit, cind te internezi ia-ti si fantoşa cu tine ca sa nu te simti singur la inceput. Vad ca te cunoaste bine si chiar se simte OK in prezenta ta. Dupa ce te acomodezi, poti sa o injuri si pe ea. Va aproba cuminte si chiar va ride multumita, pacat ca acolo nu vor exista emoticoane.

P.P.S.
Cind am invatat eu scolile profesionale erau desfiintate. Probabil ca de asta esti si nervos, nu mai poti demonstra ca ai absolvit si tu ceva. Cum sa sustii ca ai absolvit ceva ce nu exista? Nasol!
Dar sa stii ca nu e nici o rusine sa-ti completezi studiile chiar si la virste mai inaintate.
Exista liceu la distatnta, facultate la fel numai vointa si stiinta sa ai.


Tommy_Boy
Postat pe 22 Octombrie 2015 09:11
De la: Tommy_Boy, la data 2015-10-22 09:11:43@426, mai baietica (apropo, schimba-ti naibii avatarul ala ca e penibil ca barbat sa te ascunzi dupa fusta unei femei) in sfirsit te-ai prins ca pe lumea asta in afara de euglena din clasa a V-a si injuratura, mai exista si alte subiecte de conversatie.
Pacat insa ca nu ai reusit sa asimilezi informatia (mental, ca informatiile nu se papa, cred ca stii), conform principiului, pricepi greu si uiti repede.
Asta inseamna ca esti irecuperabil si cum eutanasia umana este interzisa, s-au inventat niste stabilimente speciale unde sint cazati cei ca tine. Daca te hotarasti eu te pot ajuta, am o cunostinta doctor. Nu e el psihiatru dar doctor pe doctor se ajuta, asa ca se rezolva fara probleme. Vei fi intr-o companie cit se poate de selecta, citiva Napoleoni, alti citiva Cezari, e si un Big.D , si unii care se cred universitari, la alegere. Poti intra in ce gasca doresti. Cazarea e buna (asta daca nu te porti urit si te cazeaza intr-o camera singur, imbracat intr-o camasa speciala) mincare dupa posibilitati dar daca vrei iti mai aduc si eu, ca asa e crestineste.
Promit sa-ti aranjez in cel mai scurt timp posibil, cu toate ca in ultima perioada e mai aglomerat dar pentru tine se va gasi negresit un loc.


P.S.
Ca sa nu uit, cind te internezi ia-ti si fantoşa cu tine ca sa nu te simti singur la inceput. Vad ca te cunoaste bine si chiar se simte OK in prezenta ta. Dupa ce te acomodezi, poti sa o injuri si pe ea. Va aproba cuminte si chiar va ride multumita, pacat ca acolo nu vor exista emoticoane.

P.P.S.
Cind am invatat eu scolile profesionale erau desfiintate. Probabil ca de asta esti si nervos, nu mai poti demonstra ca ai absolvit si tu ceva. Cum sa sustii ca ai absolvit ceva ce nu exista? Nasol!
Dar sa stii ca nu e nici o rusine sa-ti completezi studiile chiar si la virste mai inaintate.
Exista liceu la distatnta, facultate la fel numai vointa si stiinta sa ai.



Mai, proasta tirgului, singurul lucru aflat la distantza mai mare decit tine insutzi si oricum in totala ... lipsa de frecventza cu sinele tau, e chiar mononuronul ala stingher...

Sincer?
Am ajuns chiar sa-l compatimesc, sa-mi fie mila de el...

...De tine mi-e doar sila!

garbo101426
Postat pe 22 Octombrie 2015 09:50
De la: Tommy_Boy, la data 2015-10-22 09:11:43@426, mai baietica (apropo, schimba-ti naibii avatarul ala ca e penibil ca barbat sa te ascunzi dupa fusta unei femei) in sfirsit te-ai prins ca pe lumea asta in afara de euglena din clasa a V-a si injuratura, mai exista si alte subiecte de conversatie.
Pacat insa ca nu ai reusit sa asimilezi informatia (mental, ca informatiile nu se papa, cred ca stii), conform principiului, pricepi greu si uiti repede.
Asta inseamna ca esti irecuperabil si cum eutanasia umana este interzisa, s-au inventat niste stabilimente speciale unde sint cazati cei ca tine. Daca te hotarasti eu te pot ajuta, am o cunostinta doctor. Nu e el psihiatru dar doctor pe doctor se ajuta, asa ca se rezolva fara probleme. Vei fi intr-o companie cit se poate de selecta, citiva Napoleoni, alti citiva Cezari, e si un Big.D , si unii care se cred universitari, la alegere. Poti intra in ce gasca doresti. Cazarea e buna (asta daca nu te porti urit si te cazeaza intr-o camera singur, imbracat intr-o camasa speciala) mincare dupa posibilitati dar daca vrei iti mai aduc si eu, ca asa e crestineste.
Promit sa-ti aranjez in cel mai scurt timp posibil, cu toate ca in ultima perioada e mai aglomerat dar pentru tine se va gasi negresit un loc.


P.S.
Ca sa nu uit, cind te internezi ia-ti si fantoşa cu tine ca sa nu te simti singur la inceput. Vad ca te cunoaste bine si chiar se simte OK in prezenta ta. Dupa ce te acomodezi, poti sa o injuri si pe ea. Va aproba cuminte si chiar va ride multumita, pacat ca acolo nu vor exista emoticoane.

P.P.S.
Cind am invatat eu scolile profesionale erau desfiintate. Probabil ca de asta esti si nervos, nu mai poti demonstra ca ai absolvit si tu ceva. Cum sa sustii ca ai absolvit ceva ce nu exista? Nasol!
Dar sa stii ca nu e nici o rusine sa-ti completezi studiile chiar si la virste mai inaintate.
Exista liceu la distatnta, facultate la fel numai vointa si stiinta sa ai.




Fetita, nu te mai ascunde dupa motanelul de la avatar. Ce vina are el ca are asemenea stapana?!
pinkrainbow
Postat pe 22 Octombrie 2015 10:11


Cum spuneam, iti place balacareala. Intre doua cafele s-o barfa , mai dai o cautare dupa un cuvintel mai academic, si te sumetesti pe forum. Nu-mi permit sa cred ca ai-cu toate eforturile disperate pe care la faci-un aplaudac, motanelul, pt. ca pisicile sunt inteligente
pinkrainbow
Postat pe 22 Octombrie 2015 10:15
[quote name='garbo101426' date='2015-10-22 09:50:37'][quote name='Tommy_Boy' date='2015-10-22 09:11:43']@426, mai baietica (apropo, schimba-ti naibii avatarul ala ca e penibil ca barbat sa te ascunzi dupa fusta unei femei) in sfirsit te-ai prins ca pe lumea asta in afara de euglena din clasa a V-a si injuratura, mai exista si alte subiecte de conversatie.
Pacat insa ca nu ai reusit sa asimilezi informatia (mental, ca informatiile nu se papa, cred ca stii), conform principiului, pricepi greu si uiti repede.
Asta inseamna ca esti irecuperabil si cum eutanasia umana este interzisa, s-au inventat niste stabilimente speciale unde sint cazati cei ca tine. Daca te hotarasti eu te pot ajuta, am o cunostinta doctor. Nu e el psihiatru dar doctor pe doctor se ajuta, asa ca se rezolva fara probleme. Vei fi intr-o companie cit se poate de selecta, citiva Napoleoni, alti citiva Cezari, e si un Big.D , si unii care se cred universitari, la alegere. Poti intra in ce gasca doresti. Cazarea e buna (asta daca nu te porti urit si te cazeaza intr-o camera singur, imbracat intr-o camasa speciala) mincare dupa posibilitati dar daca vrei iti mai aduc si eu, ca asa e crestineste.
Promit sa-ti aranjez in cel mai scurt timp posibil, cu toate ca in ultima perioada e mai aglomerat dar pentru tine se va gasi negresit un loc.


P.S.
Ca sa nu uit, cind te internezi ia-ti si fantoşa cu tine ca sa nu te simti singur la inceput. Vad ca te cunoaste bine si chiar se simte OK in prezenta ta. Dupa ce te acomodezi, poti sa o injuri si pe ea. Va aproba cuminte si chiar va ride multumita, pacat ca acolo nu vor exista emoticoane.

P.P.S.
Cind am invatat eu scolile profesionale erau desfiintate. Probabil ca de asta esti si nervos, nu mai poti demonstra ca ai absolvit si tu ceva. Cum sa sustii ca ai absolvit ceva ce nu exista? Nasol!
Dar sa stii ca nu e nici o rusine sa-ti completezi studiile chiar si la virste mai inaintate.
Exista liceu la distatnta, facultate la fel numai vointa si stiinta sa ai.


[/quote]
Mai, singurul lucru aflat la distantza mai mare decit tine insutzi si oricum in totala ... lipsa de frecventza cu sinele tau, e chiar mononuronul ala stingher...

Sincer?
Am ajuns chiar sa-l compatimesc, sa-mi fie mila de el...

...De tine mi-e doar sila!

[/quote]

pinkrainbow
Postat pe 22 Octombrie 2015 10:20
Da-i cu lamiie ca trece, sau ia-l de mina si plimbati-va amindoi prin alte forumuri, oricum umblati in tandem.

Nu cred ca iti e nici mila nici sila ca altfel nu i-ai tine partea si nu l-ai incuraja si din sila ai parasi locul.
Dar iti place al naibii de mult sa joci rolul arbitrului "impartial" (ca tot romanul).
Cit despre avatar, am dat o explicatie pe cind tu nu cutreierai pe aici intr-o companie dubioasa. N-am sa ma repet ca nu am de ce.

In concluzie, ai doua solutii valabile, lamiia sau plimbatul.
Tommy_Boy
Postat pe 22 Octombrie 2015 10:51


Subscriu ! As schimba cuvantul "plimbatul" cu USCHEALA, redede si definitiv !!!
barboneli
Postat pe 22 Octombrie 2015 11:18
De la: Tommy_Boy, la data 2015-10-22 10:51:06Da-i cu lamiie ca trece, sau ia-l de mina si plimbati-va amindoi prin alte forumuri, oricum umblati in tandem.

Nu cred ca iti e nici mila nici sila ca altfel nu i-ai tine partea si nu l-ai incuraja si din sila ai parasi locul.
Dar iti place al naibii de mult sa joci rolul arbitrului "impartial" (ca tot romanul).
Cit despre avatar, am dat o explicatie pe cind tu nu cutreierai pe aici intr-o companie dubioasa. N-am sa ma repet ca nu am de ce.

In concluzie, ai doua solutii valabile, lamiia sau plimbatul.


In ce te priveste, am consideratii personale pt. nu-mi plac ipocritii. Sunt impartiala cu cei care nu-si ascund motivatiile continuarii unui dialog care le displace dupa intentii impaciuitoare, cultura, pregatire profesionala superioara raspicat declarata, maniere

pinkrainbow
Postat pe 22 Octombrie 2015 11:18
De la: Tommy_Boy, la data 2015-10-22 10:51:06Da-i cu lamiie ca trece, sau ia-l de mina si plimbati-va amindoi prin alte forumuri, oricum umblati in tandem.

Nu cred ca iti e nici mila nici sila ca altfel nu i-ai tine partea si nu l-ai incuraja si din sila ai parasi locul.
Dar iti place al naibii de mult sa joci rolul arbitrului "impartial" (ca tot romanul).
Cit despre avatar, am dat o explicatie pe cind tu nu cutreierai pe aici intr-o companie dubioasa. N-am sa ma repet ca nu am de ce.

In concluzie, ai doua solutii valabile, lamiia sau plimbatul.

Bai, naroado, tu nu te repeti decit prin auto-citari!...

Cea care te premerge si-ti incheie intotdeauna ultimul pas din plutonul stupizeniilor si imbecilitatzilor, e chiar...
...PROSTIA TA!

Ea e cea care se repeta...
Tu esti doar ... o 'victima' nevinovata!
garbo101426
Postat pe 22 Octombrie 2015 11:37
De la: barboneli, la data 2015-10-22 11:18:36

Subscriu ! As schimba cuvantul "plimbatul" cu USCHEALA, redede si definitiv !!!


Da, chiar esti
pinkrainbow
Postat pe 22 Octombrie 2015 11:38
Aha, am inteles. Impartialitatea si obiectivitatea presupune sa rizi cu gura pina la urechi (din emoticon desigur) la toate derapajele lingvistice ale personajului.

Ignorarea a mai fost incercata dar tipul se baga in seama singur dupa cum am mai spus.
A cita de fiecare data ce a spus cel cu care vrei sa porti un dialog devine obositor si neproductiv.
In mod cert daca nu l-ai mai incuraja ar dispare din peisaj. Dar....de gustibus non est disputandum, iti place individul si gata.
Nu cred ca m-am ascuns dupa vorbe. Am declarant sus si tare ca dupa ce l-am ignorant o buna perioada de timp m-am cam saturat.
Dar asa e pe net, de multe ori primesti replica fara ca mesajele sa-ti fie citite in totalitate, numai de dragul replicii.

Oare nu ai observant ca atunci cind personajul a disparut din peisaj a inceput si dialogul pe alte teme decit euglena si injuratura?
Probabil ca nu. Nu te intereseaza asa ceva asa cum nu-l intereseaza nici pe individul care se ascunde dupa un avatar feminin.
Tommy_Boy
Postat pe 22 Octombrie 2015 11:38
De la: Tommy_Boy, la data 2015-10-22 11:38:50Aha, am inteles. Impartialitatea si obiectivitatea presupune sa rizi cu gura pina la urechi (din emoticon desigur) la toate derapajele lingvistice ale personajului.

Ignorarea a mai fost incercata dar tipul se baga in seama singur dupa cum am mai spus.
A cita de fiecare data ce a spus cel cu care vrei sa porti un dialog devine obositor si neproductiv.
In mod cert daca nu l-ai mai incuraja ar dispare din peisaj. Dar....de gustibus non est disputandum, iti place individul si gata.
Nu cred ca m-am ascuns dupa vorbe. Am declarant sus si tare ca dupa ce l-am ignorant o buna perioada de timp m-am cam saturat.
Dar asa e pe net, de multe ori primesti replica fara ca mesajele sa-ti fie citite in totalitate, numai de dragul replicii.

Oare nu ai observant ca atunci cind personajul a disparut din peisaj a inceput si dialogul pe alte teme decit euglena si injuratura?
Probabil ca nu. Nu te intereseaza asa ceva asa cum nu-l intereseaza nici pe individul care se ascunde dupa un avatar feminin.

Care 'teme', stupido?... Aici e forumul "Academiei euglenelor", nu forumul de sfaturi pt. 'mizericordioasele' ajunse la ananghie?!?

Sau iti imaginezi ca daca nu te-am mai luat la shuturi asta inseamna ca n-am citit imbecilitatile de le debiteaza grupul celor 4 zerouri de pe-aici?
Nu, loaza infantila, doar ca n-a n-am avut chef sa-ti urmaresc cu microscopul tzesutul glial in continua si fetida dezagregare! Cite-odata mi se apleaca si mie...

Unei moluste cu pipota cerebrala 'slinoasa' ca a ta, doar deazgregarea ii mai poate salva subconstientul.
Nuuu?...
Din nenorocire, moral, caracterial si emotzional tu esti si profund ... demantelata! Asta-i 'brandul', n-am ce face: Motanash tembel si ... 'stringator'.

Vrei doar tu sa le ai pe 'toate'!
Succesuri!...
Nici n-ai idee cit ma amuza sa vad o mitza atit de proasta alergind continuu in cercu-i mic si strimt in incercarea disperata de a-si musca propria coada...

Esti de manual, pisi...
...De psihiatrie, parol!
garbo101426
Postat pe 22 Octombrie 2015 12:01
Baietica, vezi ca ai incurcat user-ul.

Oricum propunerea ramine valabila, e timpul sa fii destept si sa profiti de ea ca boala avanseaza si mai tirziu nu se stie daca se mai poate face ceva..
Sa-ti aranjez intilnirea cu doctorul? Pt. tine e gratis tinind cont de virsta si de gravitatea afectiunii.
Tommy_Boy
Postat pe 22 Octombrie 2015 12:23


Cine vorbeste... !!! Mai figura ranceda ce esti, tu te mai uiti in oglinda din cand in cand sau le-ai spart pe toate sa nu-ti vezi uratenia fizica si sufleteasca... ?!?! Tu de la balamuc scrii toate astea sau ai din cand in cand "concediu" ? Nu conteaza de fapt, oricum, eu sper totusi sa te ineci zilnic cu proprile tale excremente pe care nu le elimini la fel ca toti oamenii. In fine, daca tot nu ai alta ocupatie decat sa incerci prin a deranja pe forum oameni intradevar calitativ din toate punctele de vedere si esti roasa de gelozie ca tu ai ramas gunoi de la varsta frageda, n-ai decat sa continui sa scrii pe aici. Iti garantez insa ca nu impresionezi pe nimeni, mai ales din cei 4 zerouri...
Evident, postarea mea e pentru nimicul ala de 426 si nu pentru altcineva. Adaug ca si pentru "siameza" ta este postarea....
barboneli
Postat pe 22 Octombrie 2015 12:28
De la: Tommy_Boy, la data 2015-10-22 12:23:59Baietica, vezi ca ai incurcat user-ul.

Oricum propunerea ramine valabila, e timpul sa fii destept si sa profiti de ea ca boala avanseaza si mai tirziu nu se stie daca se mai poate face ceva..
Sa-ti aranjez intilnirea cu doctorul? Pt. tine e gratis tinind cont de virsta si de gravitatea afectiunii.



Dupa ce ca esti perseverenta in prostii, esti si nesimtita. Sau tot de la negandire ti se trage?
pinkrainbow
Postat pe 22 Octombrie 2015 12:29
Si cum "Academia euglenelor" ducea lipsa de profesor...
Schmetterling
Postat pe 22 Octombrie 2015 12:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Retete, motto-uri si tic-uri d-ale voastre (lol) 19 De la: Laura27 12 Iunie 2010 22:22
cumpar aparat pentru aerosol 1 De la: cory_emy 10 Aprilie 2010 20:48
gama mustela 60euro 1 De la: ubita 17 Martie 2010 09:41
sterilizator biberoane pentru microunde 2 De la: kidz001589 7 Iulie 2009 13:10
Vand patut de calatorie POGY SUNSHINE 2 De la: madusca 2 Iunie 2010 09:23
Setari Cookie-uri