Am nevoie de parerea voastra

De la: barboneli, la data 2015-10-21 12:48:25
De la: garbo_842, la data 2015-10-21 09:17:47
De la: garbo101426, la data 2015-10-21 00:40:57Vai de mama ta, motanash primitiv...

Norocul meu a fost ca mare parte din viatza am avut enorma sansa sa tutoriez intelectual (prin natura profesiilor mele) fiintze biologic, caracterial si inteligent active cu un IQ de peste 125-140. Unele dintre ele istetze foc inainte de 4 ani, altele real analfabete la virste si mai mari. Ignorante si proaste chiar, in acceptiunea 'clasica' a termenilor statuati de miriadele de euglenele mimetic imbecile...

Filozofii lumii au postulat cu mult timp in urma ceea ce Neurostiintzele au demonstrat indubitabil doar de vreo 40-50 de ani. Si anume ca inteligentza nu tine atit de mult de educatia intelectuala preformata cit mai ales de predeterminarea noastra genetica!

Ceea ce contravine scandalos tuturor 'paradigmelor' dogmatice inoculate ani de-a rindul in scoala ... rimelor, paramecilor si drosofilelor. 'Axiome' care le dau tuturor imbecililor iluzia sociala, religioasa sau culturala cum ca ar putea fi - prin educatie, 'acumulare' si exercitiu - echipotentzi cu cei cu care nu sint egali chiar din nastere!...

Da' e imposibil sa tii in mina 7 miliarde de oameni fara sa le plimbi cu hotarire pe la nasuri asa-zisa ... democratzie si democratizare intelectuala!

Si e si mai greu sa-i explici si mai ales sa-i faci sa intzeleaga pe to(n)tzi kre(sh)tinii sau agnosticii lumii ca Dumnezeu (sau Darwin, dupa caz) n-a avut vreo ... 'scapare' de blue print originar, n-a intentionat sa fie ironic, sadic sau chiar crud ci pur si simplu a avut motive Superioare - chiar de dincolo de puterea demiurgica a Creatziei sau de fortza modelatoare a Naturii - de a ne face atit de diferitzi pe fiecare dintre noi, intre noi si fatza de toti ceilalti...

'Egalitatea' e doar paradigma lafontaine-iana care-l face pe vitzel sa se creada si el...
...BOU!






La ultimul paragraf: crestinii (nu doar cei prin nastere) nu se indoiesc de motivele superioare in virtutea Creatiei, se accepta ca suntem egali, diferiti fiind... iar agnosticii se indoiesc cu totul de D-zeu sau macar probational. Iar Darwin a facut desigur diferentierea de regn, nu putea avea vreo scapare in sensul anterior precizat.


NU exista crestini prin nastere (nu doar cei prin nastere) !!! De aia exista botezul. Botezat ca crestin, botezat ca musulman, botezat ca evreu... ! E adevarat ca evreii nascuti din mama evreica nu ar mai trebuii botezati ca evrei, dar treaba asta se face din motive de igiena.


Cred ca luasem in calcul treaba asta
pinkrainbow
Postat pe 21 Octombrie 2015 12:52
De la: garbo_842, la data 2015-10-21 12:45:17Lumea confunda evolutia cu mersul inainte


Se poate si intr-un fel asa e. Doar ca mersul inainte se intampla si in timp scurt iar evolutia dureaza. Dureaza multe, multe generatii indiferent daca vorbim de om, vegetatie, animale, pasari, pesti, gandaci (insescte...) !
barboneli
Postat pe 21 Octombrie 2015 12:53
raspusul era pt barboneli
pinkrainbow
Postat pe 21 Octombrie 2015 12:54


Stiu si asta cu gandacii era pentru tine....
barboneli
Postat pe 21 Octombrie 2015 12:56
Draga, tu nici cat un gandac nu esti. si aia stiu cand sa misune si cand sa se ascunda. Iesind asa, la lumina zilei, risti sa fii vazut. In toata splendoarea ta!
pinkrainbow
Postat pe 21 Octombrie 2015 13:00
Ai dreptate Barbo, cu toate ca si cu botez unii cu greu se pot numi
crestini.
Crestin esti atunci cind te botezi si traiesti dupa perceptele crestine altfel ramii doar un individ botezat in religia crestina.

In privinta evolutiei pe termen relativ scurt chiar te contrazic.
E o mare diferenta intre omul din 1900 si cel din 2000.
Exact intr-o suta de ani a crescut speranta de viata a populatiei de la 50-60 ani la peste 80 tocmai evolutiei stiintei si odata cu ea si a omului.
Am inventat vaccinurile,facem transplanturi de organe, zburam pe luna, trimitem sonde spatiale care analizeaza planetele sistemului solar, am inventat calculatorul si lumea virtuala ca sa putem vorbi fara restrictii eu din Romania tu din Israel ,s.a.m.d. (probabil ca mi-au scapat multe)
O fi putin, o fi mult pt. 100 ani? Tu ce zici?
Tommy_Boy
Postat pe 21 Octombrie 2015 13:01
De la: garbo_842, la data 2015-10-21 12:51:05telectuala? exista?


Of course. Arhaism. Azi se foloseste cu o anumita conotatie.
Tommy_Boy
Postat pe 21 Octombrie 2015 13:08
Da, si oamenii sunt de 1000 de ori mai bolnavi cu toate progresele medicinei si tehnologiei
pinkrainbow
Postat pe 21 Octombrie 2015 13:08
De la: Tommy_Boy, la data 2015-10-19 23:29:21Cum spui tu scumpete, si acum du-te si fa nanica ca ti-ai solicitat destul neuronii pe ziua de azi. Merita si ei o pauza, poate se refac totusi cu toate ca nu prea cred.

P.S.
Un profesor care nu cunoaste lexicul de baza al limbii romane e "profesor".
E plin invatamintul romanesc de ei si uite asa ajungem sa avem adolescenti de genul celei care a deschis acest topic.

Banuiesc ca ai avut multe vacante universitare, am avut si eu un coleg in facultate pe care l-am ajuns din urma si l-am lasat tot in anul 2, si lui ii placeau vacantele universitare.


Draga Tommy, parca ne-am inteles ca o ignori pe aceasta insecta sacaitoare si nesuferita (cel putin de noi...) si nu te mai enervezi citind-o si mai ales raspunzandu-i. Las-o in pace cu urticarea ei de pe nas cu tot, ca nu ajungi nicaieri numai din discutii distructive. Faceam si eu asta, adica eu o ignor de mult si cu fermitate, dar intamplator am citit asta:
"C-o asa muiere self-suficienta, sferto-docta si profund decortexata, cred ca viatza oricarui barbat ar fi un chin teribil de dureros. Probabil ca omul ala al tau ori e masochist, ori l-ai dus cu pluta sau, mult mai aproape de adevar, are deja pe alta!...
Ti-a mai zis chestia asta parca si profesorul Neamtu, nu? Si daca si el ca barbat nu stia ce spune caracterizindu-te pina aproape de zecimala, atunci..."
E pur si simplu super scarboasa si obraznica pentru ca-ti scrie asa ceva, sau oricui aici pe forum, nu merita nici macar un scuipat (scuza-ma de espresie...) mai ales ca amesteca in discutie si familia ta. Ca-l "ia in ajutor" pe Neamtul ala ca sa explice ceva, asta o face si mai penibila. De unde si pana unde un profesor de limba romana fie el si barbat (asta noi nu stim sigur...) e in stare sa te caracterizeze pe tine sau pe oricine si asta pana la zecimala... ????? Imi pare rau ca nu reusesti sa te abtii de la a o ignora si si mai mult imi pare rau ca adminii nu o trateaza asa cum merita. Funia o dau eu....

barboneli
Postat pe 21 Octombrie 2015 13:18
De la: garbo_842, la data 2015-10-21 13:00:09Draga, tu nici cat un gandac nu esti. si aia stiu cand sa misune si cand sa se ascunda. Iesind asa, la lumina zilei, risti sa fii vazut. In toata splendoarea ta!


Eu am glumit cand am scris gandaci, pentru ca asta era ultimul sau penultimul cuvant din ce am scris... am vrut doar sa-ti atrag atentia la ce ma rfeream ca raspuns pentru tine, 842 ! Dar vad ca probabil clipeai in momentul cand ai citit si n-ai obseervat ca era gluma....
.
barboneli
Postat pe 21 Octombrie 2015 13:24
De la: Tommy_Boy, la data 2015-10-21 13:01:58Ai dreptate Barbo, cu toate ca si cu botez unii cu greu se pot numi
crestini.
Crestin esti atunci cind te botezi si traiesti dupa perceptele crestine altfel ramii doar un individ botezat in religia crestina.

In privinta evolutiei pe termen relativ scurt chiar te contrazic.
E o mare diferenta intre omul din 1900 si cel din 2000.
Exact intr-o suta de ani a crescut speranta de viata a populatiei de la 50-60 ani la peste 80 tocmai evolutiei stiintei si odata cu ea si a omului.
Am inventat vaccinurile,facem transplanturi de organe, zburam pe luna, trimitem sonde spatiale care analizeaza planetele sistemului solar, am inventat calculatorul si lumea virtuala ca sa putem vorbi fara restrictii eu din Romania tu din Israel ,s.a.m.d. (probabil ca mi-au scapat multe)
O fi putin, o fi mult pt. 100 ani? Tu ce zici?


Eu zic ca asta nu are legatura cu evoluatul sau evolutia omului ci doar cu evoluatul stiintei, in cazul asta al medicinei si a celor care ne infraneaza la consumul a tot ce este reclama. Adica sa selectam mai bine reclamele si ca, nu intodeauna ce manaca papagalii e bun si pentru noi. Stinta si toate jucariile nou inventate, nu toate sunt in folosul nostru, unele sunt chiar distructive. Comode, la moda, dar nu sanatoase. Faptul ca s-a zburat pe Luna asta nu inseamna ca omul, toti oamenii, au evoluat cu ceva. Parerea mea. Din contra, o sa ma simt mai evoluat atunci cand o sa stiu mai bine sa aleg intre bine si rau, ca sa pot traii mai mult dar si sanatos in acelasi timp. Fara sa mai am nevoie de medicamente sau alte ajutoare din afara. Atata timp cat mai vedem capete de om decapitate pentru te miri ce, fanatismul religios, copii si maturi murind de foame, finantarea de guverne a drogurilor de peste tot, etc., etc... nu ma simt de loc evoluat, nu eu si nu ceilalti cateva miliarde. Ti-am mai spus, in istoria planetei sau viata ei, nu stiu cum e mai bine, omul a aparut in ultimele 2 secunde, daca luam 24 de ore pentru toata istoria planetei. Asa ca... nici nu am pretentii de mai bine. Specia umana e inca nesigura ca va rezista pe pamant, ea insasi isi taie craca de sub picioare si mai nasol e ca trage cu ea (la specia umana ma refer) si alte specii minunate care isi gasisera deja locul si tihna pe Pamant.
barboneli
Postat pe 21 Octombrie 2015 13:34
De la: barboneli, la data 2015-10-21 13:24:30
De la: garbo_842, la data 2015-10-21 13:00:09Draga, tu nici cat un gandac nu esti. si aia stiu cand sa misune si cand sa se ascunda. Iesind asa, la lumina zilei, risti sa fii vazut. In toata splendoarea ta!


Eu am glumit cand am scris gandaci, pentru ca asta era ultimul sau penultimul cuvant din ce am scris... am vrut doar sa-ti atrag atentia la ce ma rfeream ca raspuns pentru tine, 842 ! Dar vad ca probabil clipeai in momentul cand ai citit si n-ai obseervat ca era gluma....
.


Imi aparuse raspunsul in timp ce scria tommy.boy, ca si cum ar fi fost pt. ea
pinkrainbow
Postat pe 21 Octombrie 2015 13:42


???
barboneli
Postat pe 21 Octombrie 2015 13:44
Am spus de n ori pe Garbo: Dacă nu-i cămeșa ta, n-o lua pe tine!
Se pare că totuși e. Vb de 842 sau ce număr o fi.

Unde-i Neamțu'? Prea puțini lăudători!

Las un pahar cu apă, unele/unii se pare că nu mai pot înghite de atâta bla-bla...



Ultimele stiri din Forum


13:46 Am nevoie de parerea voastra

Bravo, adm! Un sg topic în bulă.



Axl_R
Postat pe 21 Octombrie 2015 13:46
Barbo, stiinta a evoluat de la sine?
Nu cumva omul a inceput sa-si dezvolte puterile cognitive?
Totusi omul a dus la evolutia stiintei.

In rest ai dreptate. Omul a mai avut si idei f. proaste.
De multe ori curiozitatea, dorinta sa vada "ce se intimpla daca..."
l-au facut sa comita si lucruri de neacceptat.

Cit despre bagatul in seama, ai dreptate. Totusi, pina la urma specimenelea astea trebuiesc puse la punct.
Incepuse sa lincezeasca discutia pe acest forum. Sa ma retrag intr-un coltisor si sa astept cuminte sa plece, sa renunte personajul, nu e stilul meu. Sorry.
426 e barbat 100%, proful care il sustinea era tot el si cred ca incearca sa reapara sub alt nick pt. ca a constatat ca era ocolit de toata lumea.
Vom trai si vom vedea, daca e asa pina la urma tot o sa-si dea in petic.

Parerile lui chiar nu ma afecteaza pt. ca nu am nici un fel de consideratie pt. astfel de persoane.
De parerea ta, a lui Rotty, Vasile (pe unde o fi disparut) Angel, chiar imi pasa de a lui 426 absolut de loc.
Tommy_Boy
Postat pe 21 Octombrie 2015 13:52
De la: Axl_R, la data 2015-10-21 13:46:23Am spus de n ori pe Garbo: Dacă nu-i cămeșa ta, n-o lua pe tine!
Se pare că totuși e. Vb de 842 sau ce număr o fi.

Unde-i Neamțu'? Prea puțini lăudători!

Las un pahar cu apă, unele/unii se pare că nu mai pot înghite de atâta bla-bla...


Iar altii de precizari "precise". Poti bea paharul cu apa, meriti dupa atata efort
pinkrainbow
Postat pe 21 Octombrie 2015 13:53
Bre, mai este vreo muscă aici?
Cum o ajuns tocmai pe căciula ta?

Și
Axl_R
Postat pe 21 Octombrie 2015 13:59
Nu sinteti de acord sa lasam intepaturile de pusti de clasa a II-a si sa purtam totusi un dialog de oameni mari?
Tommy_Boy
Postat pe 21 Octombrie 2015 14:00
De la: Axl_R, la data 2015-10-21 13:59:48Bre, mai este vreo muscă aici?
Cum o ajuns tocmai pe căciula ta?

Și


Ce crezi tu in arhisuficienta ta, e egal cu ... suma factorilor care te-au dus la precizarea "precisa"
Nu fac decat sa observ ce se intampla aici si sa iau parte la dialog, unul surd ca oricum fiecare o tine pe a lui, ca are, ca n-are dreptate. E clar nivelul, acum chiar ca ma vad nevoita sa fiu de acord(o fi vina ei ) cu 426.
pinkrainbow
Postat pe 21 Octombrie 2015 14:12
De la: garbo_842, la data 2015-10-21 14:12:31
De la: Axl_R, la data 2015-10-21 13:59:48Bre, mai este vreo muscă aici?
Cum o ajuns tocmai pe căciula ta?

Și


Ce crezi tu in arhisuficienta ta, e egal cu ... suma factorilor care te-au dus la precizarea "precisa"
Nu fac decat sa observ ce se intampla aici si sa iau parte la dialog, unul surd ca oricum fiecare o tine pe a lui, ca are, ca n-are dreptate. E clar nivelul, acum chiar ca ma vad nevoita sa fiu de acord(o fi vina ei ) cu 426.

Mai bine mai tirziu decit niciodata, nuuu?!?...
garbo101426
Postat pe 21 Octombrie 2015 14:35
No problem. Deschide un topic numai pt. tine si el. Promitem sa nu va deranjeze nimeni atit timp cit nici voi nu ne deranjati.
Parol d'honneur.
Tommy_Boy
Postat pe 21 Octombrie 2015 14:36
Monolog.
Nivelul, mai jos decât...unui purice.

Părerea mea nu contează, doar atunci când ți se pare că îți dau dreptate. (Boy)

Las o găleată, mai bine. A apărut și deșteapta/deșteptul, și va scrie vreo 3 pagini.
Axl_R
Postat pe 21 Octombrie 2015 14:37
Ba da, conteaza (stiam eu ca am omis pe cineva), dar am crezut ca putem pina la urma sa lasam "puricidele" , recte 426, in urma si sa avem un subiect de discutie.
Nu tin neaparat sa fii de acord cu mine, dimpotriva.
Dar sincer m-am cam saturat de "ba pe-a ma-ti".
Pina la urma tot restaurantul lui Rotty ramine frecventabil.
A dat cu DDT si "puricidele" nu mai pot intra. Nici clonele, nici dublurile.
Fata desteapta.
Tommy_Boy
Postat pe 21 Octombrie 2015 14:46
Te înșeli, o să-mi dai dreptate, cândva. Vb de clonele de la Restaurant.
Că momentan nu-s, e altă poveste.
Am văzut multe aici în 6 ani. Cândva aici râdeam și aveam ''prieteni virtuali.''

Ai corectat textul, nu trebuia! Crede-mă, chiar nu mă interesează ce crede lumea despre mine!

Nr apar mereu, pt trafic.
Axl_R
Postat pe 21 Octombrie 2015 14:49
O sa vad atunci ce fac, la fata locului. Eu sint mai noua asa ca nu "cunosc" multa lume.
Oricum "puricidele" nu le-am simtit.
Tommy_Boy
Postat pe 21 Octombrie 2015 14:55
Poate nu conteaza pt. tine dar pt. mine conteaza. Si nu o spun de complezenta.
Tommy_Boy
Postat pe 21 Octombrie 2015 14:58
..."Nu cumva omul a inceput sa-si dezvolte puterile cognitive?
Totusi omul a dus la evolutia stiintei."...

Cind vad sau aud asemenea stupizenie, ignorantza totala si arogantza lexicologica imbecila imi vine foarte greu sa nu inteleg si sa apreciez NECESITATEA up-gradarii fiintzei noastre umane, fie ea si prin ... eugenetica!

Auzi la euglena catastrofica:
..."dezvoltarea PUTERILOR cognitive"!!!
De parca cognitzia eu vreun ... biceps, deltoid sau pectoral!
Dumnezeule mare!, plina-i tzara de idiotzi...
Si alta asertiune de ... proasta tirgului:
"...evolutia stiintei."...
Poate ... evolutia cunoasterii, loaza infatuata ce esti!
Da' sint sigur ca femeia aia de serviciu de la tine de la job cunoaste diferentza discriminanta, necesara si obligatorie intre cele doua exprimari...

Cit de timpita sa fii sa aduci in discutie - cind vrei sa te arati cit de importanta ai fi tu doar prin altii (care-i legatura?) - pe colegii masteranzi, doctoranzi, gurmanzi, briganzi, normanzi sau ce-or mai fi ei, in vreme ce atunci cind ai impresia ca-l 'declasezi' in vreun fel pe preopinent, aduci vorba despre cit de desteapta-i - prin 'comparatzie'? - femeia de serviciu de-acolo unde-ti porti tu shoriciul 'telectual cu totala lipsa de elegantza?

...CIT CUPRINDE, nu-i asa ?!?
garbo101426
Postat pe 21 Octombrie 2015 15:01
O intrebare, si cine e in top cistiga ceva?
Tommy_Boy
Postat pe 21 Octombrie 2015 15:03
Mai draga 426, asta fu tot din categoria putu' exprimarii, ca de obicei.
In afara de euglena (cu variant bok-o-trofa) mai ai si alte cunostinte lingvistice?
Incepi sa te cam repeti si devii plictisitor ca o musca din aia mare grasa si verde de *****. care biziie obraznic si enervant si pe care o asteapta pliciul intr-un viitor nu prea indepartat. Nu de alta dar infesteaza locul.

Spunea 842 ceva de niste intentii bune, idei destepte, cu ultima ta mostra de "dialog" anulezi orice dorinta a unui om normal de a te intelege si mai ales accepta ca partener de discutie, fie ea si la nivelul cel mai de jos al limbajului, asa cum iti place tie. Totusi nu am de gind sa cobor atit de jos. Asa ca ramii cu euglena in compania careia te simti f. bine si dialogheaza cu ea pina te-oi inverzi si tu.
Poate reusesti sa te slefuiesti putin pina la urma.
Tommy_Boy
Postat pe 21 Octombrie 2015 15:20


"Am spus de n ori pe Garbo: Dacă nu-i cămeșa ta, n-o lua pe tine !"

Da' sutienul, se poate... ?

barboneli
Postat pe 21 Octombrie 2015 15:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Lady Anion - absorbante naturale 100% 1 De la: kidz001522 17 Noiembrie 2009 15:55
am venit si noi..........in sfarsit 8 De la: ALEXANDRU28 13 August 2009 13:31
Poate va ajuta aceste informatii!!! 3 De la: lorena05 7 Decembrie 2009 10:44
O altfel de bona 1 De la: kidz000587 27 Decembrie 2009 18:40
dati un click ..mersi mult 1 De la: laurita6 20 Martie 2010 11:12
Setari Cookie-uri