de ce preotii critica doar femeile si nu critica si barbatii? pt ca barbatii iau atitudine pt ca nu permit sa fie jigniti si criticati de o adunatura de hoti

barbatii sunt radacina raului..
Preotii ei pun oamenii sa se roage la oase de credinciosi morti ...au scris in biblie ca femeia este radacina raului care din cornea radacina raului sunt ei..
preotii vor sa gandeasca in locul nostru de parca noi nu am avea cap..
fiecare om are dreptul la libertatea de a allege..
si preotii au fost si sunt dictatori la fel ca si regimul comunisti...
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 7 Iunie 2014 23:19
De la: ingerasulcumintesiluptator, la data 2014-06-07 23:19:40barbatii sunt radacina raului..
Preotii ei pun oamenii sa se roage la oase de credinciosi morti ...au scris in biblie ca femeia este radacina raului care din contra radacina raului sunt ei..
preotii vor sa gandeasca in locul nostru de parca noi nu am avea cap..
fiecare om are dreptul la libertatea de a allege..
si preotii au fost si sunt dictatori la fel ca si regimul comunisti...




Preotii sunt niste dictatori care nu au nici o treaba cu Dumnezeu ci preotul au dosr treaba cu banii...
acuma nu mai traim in regimul communist sa gandeasca dictatorii pt noi..Fiecare om are libertatea de a allege.
Din moment ce un om allege sa mearga pe un drum drept si nu face lucruri care nu afecteaza pe nimeni..si este constructive si folositor el trebuie sustinut.
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 7 Iunie 2014 23:26
preotii sunt dictatori...Ei vor sa oblige oamenii sa se inchine la oase si la credinciosi morti..Si biblia a fost scrisa tot de preotii dictatori care nici macar ei nu cred in ea pt ca nu are nici o logica..
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 7 Iunie 2014 23:30
dara....e ca si cu oricare meserie.ori o faci ca ai vocatie.ori de musai ca ti trebuie bani.
eu cred ca asa e si cu ei,pt. foarte multi e un mod mai usor de a castiga bani,nu cred ca cineva te poate face sa crezi in cele sfinte,credinta e in fiecare dintre noi.
garbo242232
Postat pe 8 Iunie 2014 08:44
Ia sa-l prind eu pe vreun popa ca se ia de mine ca-s fomeie..... Il spurc , de nici Iordanul nu-l mai spala.
Rotty
Postat pe 8 Iunie 2014 11:14
Draga Rotty am ras de m a durut burta..Ai sa va spun un eveniment din viata mea, cand eram o copilita dulce m am dus la spovedanie cum se obisnuia, preotul m a ascultat , saracul incordat ca un arc de atata pasiune , pana i am spus tot ce aveam pe suflet, si nici una , nici doua mi a facut semnul crucii " In numele tatalui, in numele fiului, iar cand a fost pentru numele spiritului sfant mi a pus mana intre coapse..Dumnezeule, eram rusinata si revoltata de nesimtirea lui , mi a scapat doar un tipat, si mi am promis ca nu mai calc in nicio biserica, si asa a fost..Nu numai ca sunt niste mari mincinosi , nu spun adevarul din biblie , dar mai sunt si corupti, si imorali abjecti.
garbo_401523
Postat pe 8 Iunie 2014 16:36
ei au scris in biblie ca femeia impinge barbatul la pacat.Care din contra este total invers,,preotii barbatii incurajeaza barbatii ca femeia trebuie sa le fie supusa sa faca si sa gandeasca doar ce vor barbatii..Adica femeile nu trebuie sa gandeasca ci trebuie sa se lase conduse de gandirea barbatilor.
si barbatii nu au o gandire dreapta.

asta cu femeia si barbatul a fost scrisa in vechiul testament..

dar Iisus a venit doar cu doua porunci...El nu a facut diferenta dintre femeie si barbat.poruncile sunt sa il iubesti pe Dumnezeu cu toata puterea ta si pe El sa il pui pe primul loc in toate.Si pe aproapele sa il iubesti ca pe tine insuti.acuma depinde si cum te iubesti pe tine si ce drum alegi,,,pt ca daca tu alegi sa mergi pe un drum drept sigur vei dori la fel si pt altii..dar daca tu vei face lucruri rele sigur te vor atrage oamenii care fac la fel..


ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 8 Iunie 2014 23:07
ei au scris in biblie ca femeia impinge barbatul la pacat.Care din contra este total invers,,preotii barbatii incurajeaza barbatii ca femeia trebuie sa le fie supusa sa faca si sa gandeasca doar ce vor barbatii..Adica femeile nu trebuie sa gandeasca ci trebuie sa se lase conduse de gandirea barbatilor.
si barbatii nu au o gandire dreapta.

asta cu femeia si barbatul a fost scrisa in vechiul testament..

dar Iisus a venit doar cu doua porunci...El nu a facut diferenta dintre femeie si barbat.poruncile sunt sa il iubesti pe Dumnezeu cu toata puterea ta si pe El sa il pui pe primul loc in toate.Si pe aproapele sa il iubesti ca pe tine insuti.acuma depinde si cum te iubesti pe tine si ce drum alegi,,,pt ca daca tu alegi sa mergi pe un drum drept sigur vei dori la fel si pt altii..dar daca tu vei face lucruri rele sigur te vor atrage oamenii care fac la fel..


ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 8 Iunie 2014 23:07
ei au scris in biblie ca femeia impinge barbatul la pacat.Care din contra este total invers,,preotii barbatii incurajeaza barbatii ca femeia trebuie sa le fie supusa sa faca si sa gandeasca doar ce vor barbatii..Adica femeile nu trebuie sa gandeasca ci trebuie sa se lase conduse de gandirea barbatilor.
si barbatii nu au o gandire dreapta.

asta cu femeia si barbatul a fost scrisa in vechiul testament..

dar Iisus a venit doar cu doua porunci...El nu a facut diferenta dintre femeie si barbat.poruncile sunt sa il iubesti pe Dumnezeu cu toata puterea ta si pe El sa il pui pe primul loc in toate.Si pe aproapele sa il iubesti ca pe tine insuti.acuma depinde si cum te iubesti pe tine si ce drum alegi,,,pt ca daca tu alegi sa mergi pe un drum drept sigur vei dori la fel si pt altii..dar daca tu vei face lucruri rele sigur te vor atrage oamenii care fac la fel..


ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 8 Iunie 2014 23:07
biblia este scrisa din vechiul testament.despre Adam si eva...Despre moise,,si altii..
Noul testament incepe de la nasterea lui Iisus..Care El nu a facut diferenta dintre barbat sau femeie..
Iisus a invatat pe oameni sa se respecte si sa nu se razbune dar si multe altele pe care liderii bisericii le-au aruncat ca nici ei nu aveau mila de oameni si umblau pt evolutie spiritual..

Biserica nu are mila de oameni si ei sunt niste hoti,,putin spus
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 9 Iunie 2014 11:46
De la: ingerasulcumintesiluptator, la data 2014-06-09 11:46:04biblia este scrisa din vechiul testament.despre Adam si eva...Despre moise,,si altii..
Noul testament incepe de la nasterea lui Iisus..Care El nu a facut diferenta dintre barbat sau femeie..
Iisus a invatat pe oameni sa se respecte si sa nu se razbune dar si multe altele pe care liderii bisericii le-au aruncat ca nici ei nu aveau mila de oameni si nu umblau pt evolutie spirituala..

Biserica nu are mila de oameni si ei sunt niste hoti,,putin spus
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 9 Iunie 2014 11:47
Ai spus bine @ingerasule..ca sunt doar doua porunci pe care trebuie sa le respectam indiferent de sex..Isus a spus ca prima porunca e sa l iubesti Iehova, Dumnezeu Cel Viu. Exod 20: 4, Cine i se inchina acestui Dumnezeu nu foloseste idoli in inchinare asa cum ii invata preotii.. Apocalipsa 9 :20 "Ceilalţi oameni, care n-au fost ucişi de aceste urgii, nu s-au pocăit de faptele mâinilor lor, ca să nu se închine dracilor şi idolilor de aur, de argint, de aramă, de piatră şi de lemn, care nu pot nici să vadă, nici să audă, nici să umble.", A doua e sa ti iubesti aproapele ca pe tine insuti.. Si a continuat, spunand ,ca astfel se respecta toata legea. Cum? Pai daca il iubesti pe Dumnezeu si ti iubesti semenul nu practici pacatul, de exemplu..Cine isi iubeste aproapele , pai nu fura, nu comite adulter, nu minte, isi respecta parintii ingrijindu se de ei, nu e lacom, nu si ucide semenul..Cum ar arata lumea daca fiecare dintre noi am incerca sa urmam aceste indemnuri..Preotii nu au respect pentru Sfintele Scripturi , ei ii invata pe oameni povesti, traditii, si propriile pareri, astfel Isus le prezinta un viitor sumbru- distrugerea..Apocalipsa 18
garbo_401523
Postat pe 9 Iunie 2014 16:50
Bine spus
Dedy
Postat pe 9 Iunie 2014 21:57
In primul rand, faci rau ca ii bagi pe toti in aceeasi oala. Daca vecinul meu fura, nu inseamna ca asta fac si eu! Oricum, cazurile care scandalizeaza - in ce-i proveste pe preoti - sunt atat de rare incat, atunci cand apare unul dintr-un milion, imediat e dat la ziar... Deci, 99% dinrte preoti sunt asa cum trebuie. Poate ca tu ai criterii care nu sunt cele corecte, de aceea ii judeci. sa stii ca este un mare pacat sa judeci un preot! Si daca ai vedea un preot beat intr-un sant, tot nu ai voie sa-l vorbesti de rau, fiindca nu poti sa stii ce s-a intamplat cu adevarat cu el. Oricum, eu nu cred ca preotii judeca femeile si pe barbati nu! Mai degraba, lucrurile pe care te invata sa le faci ca sa traiesti frumos se aplica tuturor, indiferent de gen, insa sunt si cateva lucruri (cum ar fi nasterea de prunci) care tin exclusiv de femei, si atunci e normal sa insiste cu invataturile pentru femei. Insusi Mantuitorul a spus: "Faceti ce spune preotul, nu ce face el!" fiindca nimeni nu este perfect, toti suntem oameni nascuti din pacat,si cu mii de ispite de-a lungul vietii, asa ca nu poti sa ceri unui preot, cu familie si griji, sa fie asemenea Mantuitorului!!! Preotul nu este decat un intermediar intre tine si Dumnezeu. In rest, nu te intereseaza absolut nimic din viata preotului! Este strict treaba si problema lui ce si cum vrea sa faca, insa nu lua invataturile pe care le auzi in biserica drept o chestie personala impotriva femeilor, ci gandeste-te ca ei snt obligati sa raspandeasca cuvantul lui Dumnezeu, iar daca pe tine te deranjeaza inseamna ca nu esti impacata cu Dumnezeu si cu tine insati si ca perseverezi in a trai in acel pacat (de acre nu-ti convine sa auzi). Asa ca, iata, de aceea preotii vorbesc in biserica despre anumite lucruri, ca sa aduca pe calea cea dreapta anumite femei... Nu asta spuneai si tu ca vrei sa faci, sa mergi pe calea cea dreapta? Si atunci, de ce te superi cand cineva vrea sa te ajute si sa te indrume????
garbo_397342
Postat pe 9 Iunie 2014 23:36
Sectanto, nu mai incerca sa aburesti cu prostiile inoculate de liderul tau si alte suflete nevinovate!!!!!!!!! Cum indraznesti tu sa vorbesti asa despre icoane si Biserica??????????? Pai, insusi Apostolul Luca a pictat prima icoana a Maicii Domnului, iar tu indraznesti sa compafi acest lucru cu inchinarea la idolii in forma de animale ai paganilor?????????????? vai de capul tau!!!!!! Voi, sectantii, sunteti cei despre care Domnul Iisus spunea ca, in Ziua Judecatii, va va spune "Fugiti de la mine, ca nu va cunosc!" si v-a numit "proroci mincinosi"!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Pai, insasi Sfanta Elisabeta, mama Sfantului Ioan Botezatorul (despre care Domnul Iisus spune ca este cel mai mare nascut din femeie), la batranete, s-a umplut de Duhul Sfant cand a vazut-o pe verisoara sa Fecioara Maria si I S-A INCHINAT, desi era o copila de vreo 15 ani!!!!!!!!!!!! Ai auzit tu???? I s-a inchinat pentru ca asa a indrumat-o Duhul Sfant, deci Insusi Dumnezeu!!!!!! Si voi, plini de duh dracesc, nu vreti sa va inchinati ei si vreti sa-i invatati si pe altii sa isi piarda sufletul , asa ca voi... Pai, cine sunteti voi si ce merite ceresti aveti mai inalte decat Sfanta Elisabeta??? Raspunsul este ca, pur si simplu, NU IL AVETI PE DUHUL SFANT IN VOI!!! Ati rescris Biblia, v-ati batut joc de Cuvantul lui Dumnezeu, iar Dumnezeu nu se joaca cu asta, fiindca este scris: cine va schimba o iota din cele transmise de el, "mic se va numi in Imparatia Cerurilor". Acuma, gandeste si tu carui Dumnezeu Ii slujesti... Nu cumva este un duh demonic in liderii vostri din secte?????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
garbo_397342
Postat pe 9 Iunie 2014 23:50
Toate invataturile astea masonice/ sataniste ale noului mileniu vad ca le accepti foarte usor, nu te intereseaza de unde vin si ce produc fiindca au fost scornite exact pentru cei care au mandria umflata! Daca vrei sa ai o casnicie reusita, atunci asculti de barbatul tau, fiindca asa scrie in NOUL TESTAMENT: ca sotul si sotia vor lasa pe parintii lor si se vor uni ca unul, si nimeni nu are voie sa-i desparta, iar femeia va fi supusa barbatului ca lui Hristos, iar barbatul este dator sa-si iubeasca femeia asa cum Si-a iubit Hristos Biserica, iar Hristos si-a dat viata pentru Biserica (adica pentru cei care cred in El si Il asculta)!!!!!!!!!! Deci, ce exemplu mai puternic vrei pentru a descrie iubirea si increderea enorma si totala care trebuie sa existe intre cei doi soti???????? Nu-ti mai trebuie nimic altceva in viata daca ai asta! Este juramantul pe care-l faci in biserica, este porunca lui Dumnezeu pentru a putea sa va binecuvanteze familia si sa fiti fericiti! Altfel, dupa cum vezi, din cauza orgoliilor si a "prostirii" femeii cum ca trebuie sa fie egala cu barbatul si sa aiba viata de barbat (cu cariera, fara multi copii, independenta, desfranata etc), se distrug atat de multe casnicii spre bucuria dracilor, cei care au bagat toate aceste ineptii in cap femeilor!!! Cauta-ti un duhovnic si el te va indruma mai cu blandete, o sa fii surprinsa cate o sa afli spovedindu-te si ascultand intocmai de el... Dumnezeu sa te binecuvanteze si sa te lumineze!!!!!!!!!!!!!!!! AMIN!!!
garbo_397342
Postat pe 10 Iunie 2014 00:03
In primul rand preotii critica in egala masura si femeile si barbatii 1
Pt cine a pus intrebarea : de ce in Biserica sunt mai multe femei decat barbati, sfatuiesc sa citeasca cartile Dlui Eugen Nicolae Gasca.
Acolo gasesti TOATE raspunsurile.
AB
garbo260479
Postat pe 10 Iunie 2014 16:06
De la: garbo_401523, la data 2014-06-09 16:50:57Ai spus bine @ingerasule..ca sunt doar doua porunci pe care trebuie sa le respectam indiferent de sex..Isus a spus ca prima porunca e sa l iubesti Iehova, Dumnezeu Cel Viu. Exod 20: 4, Cine i se inchina acestui Dumnezeu nu foloseste idoli in inchinare asa cum ii invata preotii.. Apocalipsa 9 :20 "Ceilalţi oameni, care n-au fost ucişi de aceste urgii, nu s-au pocăit de faptele mâinilor lor, ca să nu se închine dracilor şi idolilor de aur, de argint, de aramă, de piatră şi de lemn, care nu pot nici să vadă, nici să audă, nici să umble.", A doua e sa ti iubesti aproapele ca pe tine insuti.. Si a continuat, spunand ,ca astfel se respecta toata legea. Cum? Pai daca il iubesti pe Dumnezeu si ti iubesti semenul nu practici pacatul, de exemplu..Cine isi iubeste aproapele , pai nu fura, nu comite adulter, nu minte, isi respecta parintii ingrijindu se de ei, nu e lacom, nu si ucide semenul..Cum ar arata lumea daca fiecare dintre noi am incerca sa urmam aceste indemnuri..Preotii nu au respect pentru Sfintele Scripturi , ei ii invata pe oameni povesti, traditii, si propriile pareri, astfel Isus le prezinta un viitor sumbru- distrugerea..Apocalipsa 18


pai da dar si tatii nostril sa nu mai faca diferente intre fete si baieti...Ca noi femeile sa fim supuse barbatilor si sa ii ascultam...Barbatii pana si tatii nostril tin cu partea lor masculine si invata fetele la bucatarie ca ei sa fie sefi sa se comporte autoritar cu sotia,,femeia care datorita ei este in viata..Barbatii nu respecta femeia,,tot ei o oblige la pacat si tot ei o judeca.

dar barbatii uita ca datorita femeii ei sunt in viata,,
femeia nu trebuie sa se lase umilita de barbat,,pt ca el adduce banii in casa ca sa creasca copii...Nu inseamna ca cel care plateste poate sa isi bata joc.si sa se comporte asa cum vrea si sa faca lucruri care o afecteaza pe nevasta...Un barbat trebuie sa fie drept daca el se numeste copilul lui Dumnezeu..
Nu poti vb de Dumnezeu si sa nu fii un om drept..Pt ca inseamna ca vrei sa pari ceea ce tu nu esti.

ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 10 Iunie 2014 22:48
pai da dar si tatii nostril sa nu mai faca diferente intre fete si baieti...Ca noi femeile sa fim supuse barbatilor si sa ii ascultam...Barbatii pana si tatii nostril tin cu partea lor masculine si invata fetele la bucatarie ca ei sa fie sefi sa se comporte autoritar cu sotia,,femeia care datorita ei este in viata..Barbatii nu respecta femeia,,tot ei o oblige la pacat si tot ei o judeca.

dar barbatii uita ca datorita femeii ei sunt in viata,,
femeia nu trebuie sa se lase umilita de barbat,,pt ca el adduce banii in casa ca sa creasca copii...Nu inseamna ca cel care plateste poate sa isi bata joc.si sa se comporte asa cum vrea si sa faca lucruri care o afecteaza pe nevasta...Un barbat trebuie sa fie drept daca el se numeste copilul lui Dumnezeu..
Nu poti vb de Dumnezeu si sa nu fii un om drept..Pt ca inseamna ca vrei sa pari ceea ce tu nu esti.


ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 10 Iunie 2014 22:50
Eu una nu cred ca icoanele cu Iisus sau cu maica Domnului Sunt idoli..

Eu nu cred ca icoanele cu Iisus sau cu sfanta cruce sau cu Tatal Ceresc sau cu maica Domnului sunt idoli.

mie imi plac mult icoanele cu Iisus si cu maica Domnului cu Iisus pe care o respect pt ca datorita ei Iisus a venit pe lume.
In schimb nu tin icoane cu sfinti pt ca eu nu ma inchin la oameni,

eu una cred ca preotii sunt mai degraba niste dicatori decat niste intermediari cu Dumnezeu.
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 10 Iunie 2014 23:06
Ingeras... eu cred ca uneori o iei pi aratura cu spusul sau repetatul parerilor, nu ca n-ai avea dreptate.
Cum sa nu faca "parintele" diferenta intre fata si baiat?
cum iti explici tu ca taranul ro. daca are fata si baiat o sa puna baiatul la crosetat si fata la spart cioate sau arat, ha?

Fetele se nasc cu gingasia si indeletnicirile lor iar baietii cu ale lor.
Chestia cu supunerea sau suprapunerea ii la latitudinea gandirii fiecaruia, fie ca provine din educatie in cei 7 ani de acasa, de la sc. daca are posib. s-o urmeze, de la facultati sau din mediul in care-si desfasoara activitatea. Mi se pare mie sau tu ai o problema mare cu barbatii?
Fss_ssu
Postat pe 10 Iunie 2014 23:08
De la: garbo_401523, la data 2014-06-09 16:50:57Ai spus bine @ingerasule..ca sunt doar doua porunci pe care trebuie sa le respectam indiferent de sex..Isus a spus ca prima porunca e sa l iubesti Iehova, Dumnezeu Cel Viu. Exod 20: 4, Cine i se inchina acestui Dumnezeu nu foloseste idoli in inchinare asa cum ii invata preotii.. Apocalipsa 9 :20 "Ceilalţi oameni, care n-au fost ucişi de aceste urgii, nu s-au pocăit de faptele mâinilor lor, ca să nu se închine dracilor şi idolilor de aur, de argint, de aramă, de piatră şi de lemn, care nu pot nici să vadă, nici să audă, nici să umble.", A doua e sa ti iubesti aproapele ca pe tine insuti.. Si a continuat, spunand ,ca astfel se respecta toata legea. Cum? Pai daca il iubesti pe Dumnezeu si ti iubesti semenul nu practici pacatul, de exemplu..Cine isi iubeste aproapele , pai nu fura, nu comite adulter, nu minte, isi respecta parintii ingrijindu se de ei, nu e lacom, nu si ucide semenul..Cum ar arata lumea daca fiecare dintre noi am incerca sa urmam aceste indemnuri..Preotii nu au respect pentru Sfintele Scripturi , ei ii invata pe oameni povesti, traditii, si propriile pareri, astfel Isus le prezinta un viitor sumbru- distrugerea..Apocalipsa 18


da daca iubesti pe Dumnezeu doresti sa devii un om bun..Acum fiecare intelege ce vrea ce inseamna un om bun..Om bun inseamna sa fii un om drept sa nu ai interese egoiste sa nu iti bati joc de oameni si sa incerci sa nu incurajezi nesimtirea altora.
acuma altii pe care ii intereseaza banii ei inteleg ca a fii n om bun inseamna ca altii trebuie sa munceasca si sa le dea lor bani.
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 10 Iunie 2014 23:13
da daca iubesti pe Dumnezeu doresti sa devii un om bun..Acum fiecare intelege ce vrea ce inseamna un om bun..Om bun inseamna sa fii un om drept sa nu ai interese egoiste sa nu iti bati joc de oameni si sa incerci sa nu incurajezi nesimtirea altora.
acuma altii pe care ii intereseaza banii ei inteleg ca a fii n om bun inseamna ca altii trebuie sa munceasca si sa le dea lor bani.

ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 10 Iunie 2014 23:15
aici nu-ti dau dreptate, ba din contra, in zilele astea trebuie sa fii egoist (selectiv) ca sa poti realiza ceva pt. sine sau "sa incurajezi nesimtirea" nesimtitilor, tocmai pt. a fi depistati de alti nesimtiti si sa puna de-o hora, iar tu, sa stai catinel si sa privesti la "binele" pe care l-ai incurajat lasandui sa-si dea arama pi fata si nu-ti trebi nici parerea popii, nici a doctorului. si asa poti sa intri si in
CR. (cartea recordurilor mai )
Fss_ssu
Postat pe 10 Iunie 2014 23:26
Mai “ingerasule cuminte” ( caci cu minte nu prea esti) te contrazici singur.
Prin tot ceea ce ai sustinut pina acum JUDECI, preotii, Biblia, femeile, barbatii si in general totul si toate.
Atunci cind ne spunem parerea despre cineva inseamna ca il judecam si mai mult ne credem chiar superiori persoanei judecate.
Nu crezi in preoti OK, cunosti toti preotii din tara asta ca sa-i categorisesti pe toti ca find corupti? Nu prea cred, sau poate esti de alta religie decit cea ortodoxa (dreptul tau) si atunci e normal sa judeci asa.
In biserica (cel putin cea ortodoxa) NICIODATA preotii nu sustin ca femeile sint inferioare barbatului , dar se pare ca n-ai prea fost la biserica.
Apoi pui problema total gresit dupa parerea mea, tu incerci sa stabilesti cine e vinovat, barbatul sau femeia.
De vina sintem impreuna draga ingeras, ca am gresit impreuna, asta sustine si biserica si Biblia si istoria umana in general.
Toate timpeniile din istoria umanitati au fost facute tinindu-ne de mina barbati si femei laolalta.
Constat ca nici Biblia nu prea ai citit-o , nicaieri in Biblie nu se spune ca femeia este inferioara barbatului ( ca inteligenta ) sau ca femeile sint vinovate din start de tot raul din lume, dimpotriva, de regula Iisus ii critica foarte aspru pe barbati in primul rind, si nu de putine ori scoate in evidenta intelepciunea si frumusetea spirituala a femeii, dar pt. asta
ar trebui sa rasfoiesti putin Biblia si sa nu mai vorbesti din auzite.
Calendarul ortodox e plin de sfinti femei si barbati in egala masura, iar cel mai cinstit om de pe pamint este….o femeie, Fecioara Maria.
Citeva citate ca sa vezi ca ceea ce sustin e adevarat:
”Caci, daca femeia este din barbat, tot asa si barbatul prin femeie, si toate sunt de la Dumnezeu.”
„Nevasta nu este stapana pe trupul ei, ci barbatul. Tot astfel, nici barbatul nu este stapan peste trupul lui, ci nevasta.
”Barbatilor, purtati-va si voi, la randul vostru, cu intelepciune cu nevestele voastre, dand cinste femeii ca unui vas mai slab, ca unele care vor mosteni impreuna cu voi harul vietii, ca sa nu fie impiedicate rugaciunile voastre.”
”Nu mai este nici iudeu, nici grec; nu mai este nici rob, nici slobod; nu mai este nici parte barbateasca, nici parte femeiasca, fiindca toti sunteti una in Hristos Isus.”

In rest pt. iehovisti, adventisti, pocaiti si toate celelalte secte derivate in principal din catolicism si nu din ortodoxie ( studiati-va istoria) mai puneti mina si cititi Biblia asa cum se cuvine si nu extragind particele din ea.
Biblia este un tot unitar si asa cum spunea un sfint parinte Biblia se citeste cu Biblia.

Icoanele nu sint idoli, si in general obiceiul de a picta bisericile isi are originea in Vechiul Testament unde se spune clar ca insusi Dumnezeu le-a spus evreilor cum sa picteze cortul in care era chivotul si chiar cum sa impodobeasca chivotul:
“ Sa faci doi heruvimi de aur… Sa pui un heruvim la un capat si un heruvim la celalalt capat al capacului… Acolo, intre cei doi heruvimi de deasupra chivotului legii, Ma voi descoperi tie si iti voi grai de toate, cate am a porunci prin tine fiilor lui Israel (Iesire 25, 18-22). Iar perdeaua cortului marturiei avea cusute chipuri de heruvimi alese cu iscusinta(Ieșire 26, 31).”
A gresit Dumnezeu si si-a indrumat creatia pe calea idolatriei stiind fiind faptul ca in general omul are tendinta sa exagereze un obicei sau indemn dat chair de Dumnezeu, istoria umana fin plina de astfel de exagerari? Dupa voi DA! WAUUU!!!!!

Icoanele sint reprezentari ale sfintilor, de regula martiri, care au murit pt. crestinism. Datorita lor a supravietuit credinta crestina si s-a perpetuat Biblia in istorie, dar daca traditia voastra incepe cu aproximativ 200 ani in urma nu aveti de unde sti toate astea.
Icoanele nu sint idoli pt. ca orice ortodox STIE ca nu se inchina la lemnul icoanei ci la sfintul pe care il reprezinta si care a propovaduit Biblia in vechime chiar cu pretul vietii.
Apoi sfintii din icoane sint cinstiti prin referire la credinta lor in Dumnezeul biblic, nu sint venerati ca insusi Dumnezeu, ei sint cinstiti ca oameni alesi de Dumnezeu.
Idolul ese o plasmuire a mintii umane pe cind sfintul din icoana, Iisus Hristos, Fecioara Maria, Apostolii au existat cu adevarat nu sint plasmuiri sau poate voi sinteti de alta parere?
Dumnezeu a interzis numai reprezentarea Sa in VT caci nimeni nu L-a vazut nici macar Moise.
Dar asa cum voi sustineti ca ne indoctrineaza pe noi preotii si noi putem sustine ca pe voi va indoctrineaza niste pastori scoliti pe meleaguri straine.

In locul vostru as cam reduce sonorul, vati cam facut de cacao prezicind pe baza de “calcule exacte”(!!!!) de citeva ori pina acum sfirsitul lumii, subiect care va pasioneaza teribil.
Primul sfirsit a fost prezis in 1874 dar pt. ca nu s-a produs s-au mai adaugat 3 ani si a devenit 1878, apoi 1914 s.a.m.d dar dupa cum se vede oamenii discuta si in anul de gratie 2014 despre Dumnezeu.
Nu stiti ca insusi Iisus a spus in Biblie ca sfirsitul numai Dumnezeu Tatal il stie, nici macar Fiul?
Pai daca Biblia spune asta de ce va mai framintati voi cu prezicerea lui la o data fixa?
Ca sa ce?
Daca eu miine mor, este sfirsitul lumii pt. mine si nu ma mai pasioneaza cind se va stinge lumina pe Terra, ci intilnirea mea face to face cu Creatorul.

Asa ca ingeras (iti urmaresc de mult postarile referitoare la religie) citeste Biblia mai viziteaza o biserica duminica la liturghie, mai asculta si o predica si pe urma posteaza.

A, si inca ceva, mare atentie la exprimare ca esti cam varza si de multe ori nu se intelege ce vrei sa spui devenind un ingeras obositor si plictisitor.
Tommy_Boy
Postat pe 11 Iunie 2014 11:04
Cum le mai incurcati...Cititi decalogul sa vedeti ce solicita Dumnezeu de la evrei ,si apoi se aplica tuturor.. 1. Atunci Dumnezeu a rostit toate aceste cuvinte si a zis:
2. "Eu sunt Domnul Dumnezeul tau care te-a scos din tara Egiptului, din casa robiei.
3. Sa nu ai alti dumnezei afara de Mine.
4. Sa nu-ti faci chip cioplit, nici vreo infatisare a lucrurilor care sunt sus in ceruri, sau jos pe pamant, sau in apele mai de jos decat pamantul.
5. Sa nu te inchini inaintea lor si sa nu le slujesti; caci Eu, Domnul Dumnezeul tau, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc nelegiuirea parintilor in copii, pana la al treilea si la al patrulea neam al celor ce Ma urasc,
6. si Ma indur pana la al miilea neam de cei ce Ma iubesc si pazesc poruncile Mele.
7. Sa nu iei in desert Numele Domnului Dumnezeului tau; caci Domnul nu va lasa nepedepsit pe cel ce va lua in desert Numele Lui.
8. Adu-ti aminte de ziua de odihna, ca s-o sfintesti.
9. Sa lucrezi sase zile si sa-ti faci lucrul tau.
10. Dar ziua a saptea este ziua de odihna inchinata Domnului Dumnezeului tau: sa nu faci nicio lucrare in ea, nici tu, nici fiul tau, nici fiica ta, nici robul tau, nici roaba ta, nici vita ta, nici strainul care este in casa ta.
11. Caci in sase zile a facut Domnul cerurile, pamantul si marea, si tot ce este in ele, iar in ziua a saptea S-a odihnit: de aceea a binecuvantat Domnul ziua de odihna si a sfintit-o.
12. Cinsteste pe tatal tau si pe mama ta, pentru ca sa ti se lungeasca zilele in tara pe care ti-o da Domnul Dumnezeul tau.
13. Sa nu ucizi.
14. Sa nu preacurvesti.
15. Sa nu furi.
16. Sa nu marturisesti stramb impotriva aproapelui tau.
17. Sa nu poftesti casa aproapelui tau; sa nu poftesti nevasta aproapelui tau, nici robul lui, nici roaba lui, nici boul lui, nici magarul lui, nici vreun alt lucru care este al aproapelui tau.
Chiar daca Dumnezeu le a poruncit sa faca cei 2 heruvimii nu le a spus sa se inchine inaintea lor, acei doi heruvimi statea in sfanta sfintelor si nimeni nu i vedea , niciun genunchi nu se apleca inaintea lor,
Si cand spun ca preotii sunt toti niste corupti, este pentru faptul ca nu au predat adevarul in biserici..E ca in pactul faustian, cand stim ca ei coabiteaza indiferent cu guvernul care vine la putere ..Se compromit de teama de a nu suferi un prejudiciu sau sa nu si piarda pozitia la putere..De exemplu ,oamenii nu stiu ca pe Dumnezeu il cheama Iehova, ca si tine care ma asociezi cu sectantii..L- am intrebat pe preot in timpul comunismului de ce nu spun oamenilor despre numele lui Dumnezeu..Stiti raspunsul lui " Nu ne da voie securitatea". Iata ca a venit si libertatea mult ravnita, ce au facut preotii.?.isi mint in continuare "turmele de oi" cu nerusinare..In biblie Iehova trebuie sa apara in locul "domnul", corect este "asa a zis Iehova Dumnezeu" si nu Domnul Dumnezeu..Nu am pretentia de la cei agramati sa gandeasca prea mult, dar am intrebat un intelectual de ce nu li se predica in biserica despre Iehova.''M a lasat masca raspunsul lui " Iehova a fost Dumnezeul evreilor" Si Isus a fost cumva egiptean, roman, sau anglo saxon? Daca fiului ii acordam onoarea cuvenita nu ar trebui sa procedam similar si cu Tatal... Isus a initiat rugaciunea model cu sintagmele bine cunoscute de toti " Tata care esti in ceruri/ Sinteasca se numele tau.." Cum il onoram pe Dumnezeu cel viu , care exista in ceruri daca unii habar n au de el si spun ca si tine ca cei care cred in Iehova sunt niste sectanti..Omenii simpli au o scuza , dar cei dotati nu vor beneficia de nicio mila,..John Wyclif, preot si profesor la Universitatea din Oxford a sustinut ca preotii nu pot dezlega pacate si nu sunt intermediari intre Dumnezeu 1 Timotei 2:5, si a mai afirmat ca enoriasii pot sa interpeteze singuri scripturile si nu trebuie sa adere la parerea oficiala a bisericii..Interesant, nu? Jan Hus, profesor si teolog la universiatea din Praga, a fost acuzat de clerici ca ii indemna pe oameni sa si intemeieze credinta strict pe scriptura si nu pe povesti..Scriptura este una singura pentru toti , si nu cum ai afirmat ca am distorsionat eu Cuvantul lui Dumnezeu, citatele prezentate sunt redate prin copy-paste de site-urile Biblia Ordoxa si nu din memorie..Ieremia 10 :
2. Aşa zice Domnul: "Nu deprindeţi căile neamurilor şi nu vă îngroziţi de semnele cerului, de care se îngrozesc neamurile;
3. Că datinile neamurilor sunt deşertăciune: aceia taie un lemn din pădure şi mâinile meşterului îl lucrează cu toporul;
4. Apoi îl îmbracă cu argint şi cu aur, îl întăresc cu cuie şi cu ciocanul, ca să nu se clatine. Aşa sunt dumnezeii neamurilor.
5. Stau ca nişte sperietori într-o grădină cu pepeni şi nu grăiesc, sunt purtaţi pentru că nu pot merge. Nu vă temeţi de ei, că nu pot face rău, dar nici bine nu sunt în stare să facă".
6. Nimeni nu este ca Tine, Doamne! Mare eşti Tu şi mare este puterea numelui Tău!
7. Cine nu se va teme de Tine, Împărate al neamurilor? Numai ţie unuia se cuvine aceasta, pentru că printre toţi înţelepţii neamului şi în toate regatele lor nu este nimeni asemenea ţie.
8. Dumnezeii neamurilor, toţi până la unul, sunt fără minte şi fără pricepere; lemne lipsite de orice înţelegere;
9. Argint prefăcut în foi şi adus din Tarsis; aur din Ofir; lucruri de meşter şi de mână de turnător; haina de pe ei este de iacint şi purpură: iarăşi lucru de oameni iscusiţi.
10. Iar Domnul este adevăratul Dumnezeu, este Dumnezeu viu şi împărat veşnic; de mânia Lui tremură pământul şi neamurile nu pot suferi urgia Lui.
11. Aşadar să ziceţi neamurilor: "Dumnezeii, care n-au făcut cerul şi pământul, vor pieri de pe pământ şi de sub ceruri;
12. Iar Domnul a făcut cerul cu puterea Sa, a întărit lumea cu înţelepciunea Sa şi cu priceperea Sa a întins cerurile.
13. La glasul Lui freamătă apele în ceruri şi El ridică norii de la marginile pământului, făureşte fulgerele în mijlocul ploii şi scoate vânturile din vistieriile Sale.
14. Atunci se vede cât este de neştiutor omul, cu toată ştiinţa lui, şi orice argintar se ruşinează de idolul său, căci chipul turnat de el nu este decât minciună; n-are nici o suflare în el.
15. Aceasta este deşertăciune adevărată, rodul rătăcirii, şi la vremea pedepsei va pieri.
garbo_401523
Postat pe 11 Iunie 2014 18:07


823, tu prajituri stii sa faci?
mie imi plac alea cu cioco!

"asta" chiar c-o depasit-o pi -sa ;))
Fss_ssu
Postat pe 11 Iunie 2014 19:03
De la: garbo235853, la data 2014-06-11 11:04:57Mai “ingerasule cuminte” ( caci cu minte nu prea esti) te contrazici singur.
Prin tot ceea ce ai sustinut pina acum JUDECI, preotii, Biblia, femeile, barbatii si in general totul si toate.
Atunci cind ne spunem parerea despre cineva inseamna ca il judecam si mai mult ne credem chiar superiori persoanei judecate.
Nu crezi in preoti OK, cunosti toti preotii din tara asta ca sa-i categorisesti pe toti ca find corupti? Nu prea cred, sau poate esti de alta religie decit cea ortodoxa (dreptul tau) si atunci e normal sa judeci asa.
In biserica (cel putin cea ortodoxa) NICIODATA preotii nu sustin ca femeile sint inferioare barbatului , dar se pare ca n-ai prea fost la biserica.
Apoi pui problema total gresit dupa parerea mea, tu incerci sa stabilesti cine e vinovat, barbatul sau femeia.
De vina sintem impreuna draga ingeras, ca am gresit impreuna, asta sustine si biserica si Biblia si istoria umana in general.
Toate timpeniile din istoria umanitati au fost facute tinindu-ne de mina barbati si femei laolalta.
Constat ca nici Biblia nu prea ai citit-o , nicaieri in Biblie nu se spune ca femeia este inferioara barbatului ( ca inteligenta ) sau ca femeile sint vinovate din start de tot raul din lume, dimpotriva, de regula Iisus ii critica foarte aspru pe barbati in primul rind, si nu de putine ori scoate in evidenta intelepciunea si frumusetea spirituala a femeii, dar pt. asta
ar trebui sa rasfoiesti putin Biblia si sa nu mai vorbesti din auzite.
Calendarul ortodox e plin de sfinti femei si barbati in egala masura, iar cel mai cinstit om de pe pamint este….o femeie, Fecioara Maria.
Citeva citate ca sa vezi ca ceea ce sustin e adevarat:
”Caci, daca femeia este din barbat, tot asa si barbatul prin femeie, si toate sunt de la Dumnezeu.”
„Nevasta nu este stapana pe trupul ei, ci barbatul. Tot astfel, nici barbatul nu este stapan peste trupul lui, ci nevasta.
”Barbatilor, purtati-va si voi, la randul vostru, cu intelepciune cu nevestele voastre, dand cinste femeii ca unui vas mai slab, ca unele care vor mosteni impreuna cu voi harul vietii, ca sa nu fie impiedicate rugaciunile voastre.”
”Nu mai este nici iudeu, nici grec; nu mai este nici rob, nici slobod; nu mai este nici parte barbateasca, nici parte femeiasca, fiindca toti sunteti una in Hristos Isus.”

In rest pt. iehovisti, adventisti, pocaiti si toate celelalte secte derivate in principal din catolicism si nu din ortodoxie ( studiati-va istoria) mai puneti mina si cititi Biblia asa cum se cuvine si nu extragind particele din ea.
Biblia este un tot unitar si asa cum spunea un sfint parinte Biblia se citeste cu Biblia.

Icoanele nu sint idoli, si in general obiceiul de a picta bisericile isi are originea in Vechiul Testament unde se spune clar ca insusi Dumnezeu le-a spus evreilor cum sa picteze cortul in care era chivotul si chiar cum sa impodobeasca chivotul:
“ Sa faci doi heruvimi de aur… Sa pui un heruvim la un capat si un heruvim la celalalt capat al capacului… Acolo, intre cei doi heruvimi de deasupra chivotului legii, Ma voi descoperi tie si iti voi grai de toate, cate am a porunci prin tine fiilor lui Israel (Iesire 25, 18-22). Iar perdeaua cortului marturiei avea cusute chipuri de heruvimi alese cu iscusinta(Ieșire 26, 31).”
A gresit Dumnezeu si si-a indrumat creatia pe calea idolatriei stiind fiind faptul ca in general omul are tendinta sa exagereze un obicei sau indemn dat chair de Dumnezeu, istoria umana fin plina de astfel de exagerari? Dupa voi DA! WAUUU!!!!!

Icoanele sint reprezentari ale sfintilor, de regula martiri, care au murit pt. crestinism. Datorita lor a supravietuit credinta crestina si s-a perpetuat Biblia in istorie, dar daca traditia voastra incepe cu aproximativ 200 ani in urma nu aveti de unde sti toate astea.
Icoanele nu sint idoli pt. ca orice ortodox STIE ca nu se inchina la lemnul icoanei ci la sfintul pe care il reprezinta si care a propovaduit Biblia in vechime chiar cu pretul vietii.
Apoi sfintii din icoane sint cinstiti prin referire la credinta lor in Dumnezeul biblic, nu sint venerati ca insusi Dumnezeu, ei sint cinstiti ca oameni alesi de Dumnezeu.
Idolul ese o plasmuire a mintii umane pe cind sfintul din icoana, Iisus Hristos, Fecioara Maria, Apostolii au existat cu adevarat nu sint plasmuiri sau poate voi sinteti de alta parere?
Dumnezeu a interzis numai reprezentarea Sa in VT caci nimeni nu L-a vazut nici macar Moise.
Dar asa cum voi sustineti ca ne indoctrineaza pe noi preotii si noi putem sustine ca pe voi va indoctrineaza niste pastori scoliti pe meleaguri straine.

In locul vostru as cam reduce sonorul, vati cam facut de cacao prezicind pe baza de “calcule exacte”(!!!!) de citeva ori pina acum sfirsitul lumii, subiect care va pasioneaza teribil.
Primul sfirsit a fost prezis in 1874 dar pt. ca nu s-a produs s-au mai adaugat 3 ani si a devenit 1878, apoi 1914 s.a.m.d dar dupa cum se vede oamenii discuta si in anul de gratie 2014 despre Dumnezeu.
Nu stiti ca insusi Iisus a spus in Biblie ca sfirsitul numai Dumnezeu Tatal il stie, nici macar Fiul?
Pai daca Biblia spune asta de ce va mai framintati voi cu prezicerea lui la o data fixa?
Ca sa ce?
Daca eu miine mor, este sfirsitul lumii pt. mine si nu ma mai pasioneaza cind se va stinge lumina pe Terra, ci intilnirea mea face to face cu Creatorul.

Asa ca ingeras (iti urmaresc de mult postarile referitoare la religie) citeste Biblia mai viziteaza o biserica duminica la liturghie, mai asculta si o predica si pe urma posteaza.

A, si inca ceva, mare atentie la exprimare ca esti cam varza si de multe ori nu se intelege ce vrei sa spui devenind un ingeras obositor si plictisitor.


a spune ceea ce te deranjeaza la preoti nu inseamna ca ii judeci..

eu merg la biserica numai cand nu se afla popa pe acolo ca eu doar il aud cum cerseste bani de la amaratii de oameni ..Cand merg la sfanta liturgie doar aud cum cersesc bani preotii..La ce este bun sa mergi..
Eu sa merg sa imi deschid inima si sufletul unui preot sa ii spun greselile mele si pacatele,pai ce este popa Dumnezeu sa ma ierte? Doar Dumnezeu poate sa iti ierte pacatele..Preotii mint ca iti pot ierta pacatele,,Ei sunt doar niste oameni care nici macar nu sunt cinstiti si curati la suflet..
Apoi sfintii au murit pt religie nu au murit pt credinta pt dreptate pt adevar si pace in lume..
Asa ca sfinti ii numeste doar biserica...Care biserica si pe Stefan cel mare la pus ca sfant,care a ucis oameni,,
apoi biserica a exploatat pe bietii oameni le-au dat paine si apa si le-au zis ca doar asa ajung in rai..
Biserica doar a exploatat bietii oameni naivi,,oameni care si-au daruit viata lui Dumnezeu,dar eu cred ca de fapt au vrut si ei sa para ceea ce practice nu sunt.
P ca oameni care il cauta de Dumnezeu cu o inima curata si sincera sa isi doreasca sa devina un om drept nu sunt..
Eu cred ca sfant este doar Dumnezeu Tatal Ceresc si Iisus Hristos Fiul lui Dumnezeu..
Si Iisus Hristos a spus la apostolic sa spuna la oameni ca El a a inviat si lumea sa il accepte ca fiul lui Dumnezeu...Si doar prin El se poate ajunge la
Tatal Ceresc.
Oamenii l-au crucificat si nu l-au acceptat la Fiul lui Dumnezeu pt ca El era SARAC.
iISUS LE PROMISESE bogatie spiritual,,dar oamenii o vroiau pe cea materiala..Iisus nu a spus ca preotii pot ierta pacatele,,Ei nu sunt Dumnezeu si nici oamenii care cred in El nu sunt sfinti cum zice biserica..
Fiecare om trebuie sa creada in Dumnezeu si sa fie un om onesc dar pt asta n inseamna ca te numesti un sfant.Oamenii nu pot fii sfinti.

si apoi Iisus nu a spus la apostolic ca sa se roage oamenii la ei...C doar lea spus sa spuna la oameni ca Iisus a inviat...Si doar la El sa se roage si la Tatal ceresc...Doar prin Dumnezeu poti sa devii un om mai bun,nu prin preoti si sfinti care au luptat pt religie.
Eu nu cred in religie,,in biserica si in preoti...
Eu cred ca Dumnezeu,Iisus Hristos si atat.Si cred ca preotii sunt doar o adunatura de sarlatani care mint si zic ca Dumnezeu vorbeste prin ei care sunt doar niste sarlatani..Dumnezeu este drept,,,si preotii nu sunt drepti ei sunt doar niste cersetori dupa mine..
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 11 Iunie 2014 23:15
a spune ceea ce te deranjeaza la preoti nu inseamna ca ii judeci..

eu merg la biserica numai cand nu se afla popa pe acolo ca eu doar il aud cum cerseste bani de la amaratii de oameni ..Cand merg la sfanta liturgie doar aud cum cersesc bani preotii..La ce este bun sa mergi..
Eu sa merg sa imi deschid inima si sufletul unui preot sa ii spun greselile mele si pacatele,pai ce este popa Dumnezeu sa ma ierte? Doar Dumnezeu poate sa iti ierte pacatele..Preotii mint ca iti pot ierta pacatele,,Ei sunt doar niste oameni care nici macar nu sunt cinstiti si curati la suflet..
Apoi sfintii au murit pt religie nu au murit pt credinta pt dreptate pt adevar si pace in lume..
Asa ca sfinti ii numeste doar biserica...Care biserica si pe Stefan cel mare la pus ca sfant,care a ucis oameni,,
apoi biserica a exploatat pe bietii oameni le-au dat paine si apa si le-au zis ca doar asa ajung in rai..
Biserica doar a exploatat bietii oameni naivi,,oameni care si-au daruit viata lui Dumnezeu,dar eu cred ca de fapt au vrut si ei sa para ceea ce practice nu sunt.
P ca oameni care il cauta de Dumnezeu cu o inima curata si sincera sa isi doreasca sa devina un om drept nu sunt..
Eu cred ca sfant este doar Dumnezeu Tatal Ceresc si Iisus Hristos Fiul lui Dumnezeu..
Si Iisus Hristos a spus la apostolic sa spuna la oameni ca El a a inviat si lumea sa il accepte ca fiul lui Dumnezeu...Si doar prin El se poate ajunge la
Tatal Ceresc.
Oamenii l-au crucificat si nu l-au acceptat la Fiul lui Dumnezeu pt ca El era SARAC.
iISUS LE PROMISESE bogatie spiritual,,dar oamenii o vroiau pe cea materiala..Iisus nu a spus ca preotii pot ierta pacatele,,Ei nu sunt Dumnezeu si nici oamenii care cred in El nu sunt sfinti cum zice biserica..
Fiecare om trebuie sa creada in Dumnezeu si sa fie un om onesc dar pt asta n inseamna ca te numesti un sfant.Oamenii nu pot fii sfinti.

si apoi Iisus nu a spus la apostolic ca sa se roage oamenii la ei...C doar lea spus sa spuna la oameni ca Iisus a inviat...Si doar la El sa se roage si la Tatal ceresc...Doar prin Dumnezeu poti sa devii un om mai bun,nu prin preoti si sfinti care au luptat pt religie.
Eu nu cred in religie,,in biserica si in preoti...
Eu cred ca Dumnezeu,Iisus Hristos si atat.Si cred ca preotii sunt doar o adunatura de sarlatani care mint si zic ca Dumnezeu vorbeste prin ei care sunt doar niste sarlatani..Dumnezeu este drept,,,si preotii nu sunt drepti ei sunt doar niste cersetori dupa mine

ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 11 Iunie 2014 23:20
Preotii au luptat doar pt religia lor..
Pe Iisus preotii l-au crucificat pt au manipulate oamenii si nu au vrut sa il accepte ca fiul lui Dumnezeu pt ca El era sarac...El vroia sa le ofere bogatie spiritual,,dar oamenii au aleso pe cea materiala a preotilor...lau omorat.

si apoi Iisus le-a spus apostolilor sa spuna la lume ca Iisus a inviat,,sa creada in El si sa puna in practica invataturle date de El..
Iisus nu a spus ca trebuie sa ii zici la preot pacatele si slabiciunile tale pt ei nu iti pot ierta pacatele...Inima doar lui Dumnezeu I-o poti deschide si sa ii arati slabiciunile si neputintele..

Biserica le-a dat paine si apa la bietii oameni calugari care au vrut sa duca o viata ordonata..Biserica I-a chinuit pe oameni cu tratamente inhumane,,,apoi ne pune sa ne rugam la bietii oameni chinuiti si I-au si numit sfinti..Ca doar prin suferinta ajungi la Dumnezeu...
Iisus a murit si inviat pt ca a vrut sa fie recunoscut ca Fiul lui Dumnezeu..Si biserica a chinuit oamenii calugarii si le-au promis ca doar asa pot ajunge in rai..Ei au fost doar niste bieti oameni naivi..

biserica nu are mila de oameni ei nu sunt oameni drepti
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 11 Iunie 2014 23:30

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Stiinte economice 13 De la: loving 20 Februarie 2014 14:12
SANTETI PASIONATI DE DRUMETII? 1 De la: 24 Octombrie 2009 18:01
NOTARUL 99 De la: cricat 12 Septembrie 2011 19:30
Feminitatea cea mai importanta insusire 26 De la: garbo265966 2 Iulie 2012 19:59
DIFERENTA VARSTA CONTEAZA? 2 De la: Dor_marunt 10 Mai 2010 19:34
Setari Cookie-uri