zona zoster

dragilorrrrrrrr vreau si am nevoie de ajutor si sfaturi,dak ati trecut prin asta,mi-a aparut zona zoster pt a4a oara in octombrie pana in momentul de fata,ma simt obosita,ma dor toate cele,nu-mi pot exprima in kuvinte starea care o am....multumesc si astept sfaturile voastre cu amre interes
ccarmenuzza
Postat pe 9 Martie 2011 18:03
ai fost la medic? cum se manifesta si unde a aparut?
ufishor
Postat pe 9 Martie 2011 18:37
pe piciorul stang pe partea din spate deasupra genunchiului,multumesc
ccarmenuzza
Postat pe 10 Martie 2011 22:09
ai fost la medic?... asta nu se vindeca de la sine.... trebuie tratament indelungat.
cricat
Postat pe 10 Martie 2011 22:14
Eu sper ca esti deja sub tratament medical, daca in jumatate de an ai facut 4 eruptii, ori ai o viata stresanta rau, ori alimentatie incorecta, ori ambele. Medicul e cel care iti va prescrie tratamentul, desi ....nici doctorii nu-s siguri 100% daca e zoster, virus herpetic sau impetigo. Oboseala si durerea de 'toate cele' poate fi de alta factura, fa-ti niste analize de sange. Noi nu te putem ajuta, bunica mea a avut zona zoster si durerile erau DOAR pe zona afectata. De asemenea, daca e pe piciorul stang, in spatiul popliten, ar putea fi si o dermatita atopica...mergi la medic te rog
ufishor
Postat pe 11 Martie 2011 11:53
in vara, mi-a aparut zona de doua ori, la interval de 2 saptamani. am facut tratament cu aciclovir, pastile si unguent. a doua oara, in doza mare, adica vreo 6 pe zi, timp de vreo 2 saptamani sau cam asa ceva. se pare ca intr-adevar avea legatura cu o perioada stresanta.
la mine, a aparut pe fesa dreapta, in partea superioara) si a mai avut recidive, din 2007, cand a aparut prima oara. mi s-a spus ba ca este zona, ba ca este herpes. ultima varianta este zona, cica herpesul apare numai pe mucoase...
am inteles ca de asta nu mai scapi de-a binelea niciodata, dar ca poti avea norocul sa nu se mai "recativeze" sau s-o faca mai rar. ar fi bine s afaci si analize de sange si sa previi sau sa atenuezi, cumva, stresul, mai ales daca esti o fire mai sensibila. eu aveam sistemul imunitar la pamant....
miozot
Postat pe 11 Martie 2011 18:59
Buna,

Am avut la un mom dat o iubita care a facut zz , din cate imi aduc aminte, ea a facut o forma mai usoara datorita faptului ca de vreo 4 luni era pe antidepresive ( bine asa am aflat si eu ca are prob cu nervii ). Se pare ca daca nu ai facut varicela sau varsat de vant ..nu mai stiu exact si mai ales daca ai o viata stres... esti mai predispusa sa faci zz.

Din pacate zz a facut si victime, in special printre cei carora zz le-a aparut pe fata.
Schimba doctorul , fa 2-3 seturi de analize in locuri separate, important e sa o tratezi ... si daca esti stresata sau depresiva ar trebui sa consulti si un doctor de specialitate.
Jago
Postat pe 12 Martie 2011 08:42
Buna si multumesc din suflet tuturor pt sfat !
ccarmenuzza
Postat pe 12 Martie 2011 12:52
Zona Zoster apare de obicei dupa o perioada indelungata de stres acut. Reaparitia zonei zoster denota un sistem nervos slabit. Este necesara nu doar tratarea bolii in sine, ci si tonifierea sistemului nervos (in special cu vitamina B6), dar si schimbarea modului de viata, mai precis a contextului stresant.
garbo192277
Postat pe 13 Martie 2011 18:02
Buna si multumesc din suflet tuturor pt sfat !
ccarmenuzza
Postat pe 13 Martie 2011 18:58
Salutare tuturor ! Voiam sa va anunt k am ajuns la dr.pt z.z.mi-a recomandat aciclovir 1 la 2ore,magne B6,o mixtura preparata,si ibalgin sau ibuprofen la alegere,dar si sfatul sa merg la psiholog,ceea ce ma gandisem sa merg si eu......pt k asa simteam,ma simt mai bn akum,pt k stiu despre ce e vb.......pup la toti pt sfaturi si va multumesc din suflet.
ccarmenuzza
Postat pe 14 Martie 2011 21:27
Mama mea a avut de infruntat aceasta afectiune si fiind la 81 de ani tratarea mi s-a cuvenit mie.Este o boala ce atesta o imunitate foarte scazuta, de natura dermato-neurologica.Un fel de boala a terminatiilor musculare din derma.Necesita tratament serios!!! Igiena deosebita.Ea a avut pe o suprafata enorma ca un brau de 12-15cm latime.Am bandajat-o timp de 2luni de 3ori pe zi cu cearceaf fiert ptr.a evita suprainfectia.A luat antibiotic si unguente preparate in farmacie.Dupa caderea crustelor, durerea a persistat 3-4 luni si a fost domolita treptat cu Lirica.A fost sub observatia atenta a unui dermatolog si neurolog din Ploiesti.A raspuns lent, dar bine la tratament.
S-a refacut tegumentul afectat intr-un an si...Acum e bine, au disparut si nevralgiile.Sanatate!!
MOVICA
Postat pe 23 Martie 2011 09:31
FOLOSESTE BIOPTRONUL DE LA FIRMA ZEPTER :)
NU ESTI PRIMA PERSOANA CARE A FOLOSIT ACEST APARAT DE LA ACEASTA FIRMA :P
yayame89
Postat pe 23 Martie 2011 23:18
buna! in primul rand, medical vorbind problema ta se numeste herpes zosterian si apare in general daca ai contact direct cu o pers care are herpes zosterian( in faza de papula) sau daca ai avut varicela...dupa varicela virusul ramane cantonat in maduva spinarii, la fel ca la herpes simplex,iar la un momentdat, intr-o perioada cu imunitatea scazuta se declanseaza virusul si apare acest herpes.poate aparea atat unilateral cat si bilatera si apare pe traiectul unui nerv.se insoteste de dureri.tratamentul este simptomatic,cu aciclovir, iar in rest, cel de durata si de preventie se face cu pastile pt imunitate. nu se poate scapa de acest virus si nici de herpes simplex..asa ca iti sugerez sa iti tii imunitatea la nivele cat mai inalte si sa nu treci prin perioade de stress intens. tatalui meu i-a aparut prima data pe un pomete, a recidivat de cateva ori intr-un an, iar acum ii apare pe ambii pometi...aaa..si inca ceva..nu lasa zona descoperita daca ajungi intr-un mediu cu multe bacterii, se poate suprainfecta..si nu lasa pe nimeni sa pun mana pe acea zona,mai ales daca se sparg acele papule-se poate transmite virusul
coco11
Postat pe 24 Martie 2011 20:20
aici ai mare dreptate,pentru ca si eu am avut zz,am urmat strict tratamentul dat de medic si slava cerului nu am mai avut probleme de cevaani de zile.Pe langa vitaminele ( B - uri) si alte pastile, local m-am tratat cu ceai de musetel caldut iar dupa ce se zvanta locul ma ungeam cu tetraciclina,in cateva zile eruptia de pe piele s-a redus la jumatate,dar tratamentul l-am tinut cam 3 luni de zile.Dupa spusele medicului boala recidiveaza daca nu respecti cu strictete tratamentul,eruptia de pe piele se ascunde de la primele zile de tratament ceea ce ne face sa credem ca totul este ok. dupa care reapare.
danutzakiri
Postat pe 29 Martie 2011 20:00

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ink nu a divortat 25 De la: garbo171197 9 Octombrie 2010 00:00
bani in plus! 1 De la: elisabeta_boia 16 Noiembrie 2011 23:33
cum e mai bine, casatorit sau...pacsat? 81 De la: yanyacharberet 13 Septembrie 2009 13:15
Viata langa un "bisexual" sau gay e posibila? 6 De la: mep_mychel 21 Iulie 2012 23:44
sotia a bagat acte pt divort eu nu am vr divortul 30 De la: garbo_406554 10 Ianuarie 2016 18:25
Setari Cookie-uri