Dilema intre religii.. O piedica?

De la: pygmalyon, la data 2014-05-08 08:52:18Credinta in Dumnezeu , apropie oamenii in timp ce religiile ii dezbina ! Acuma depinde ce consideri ca este mai important , religia ori Dumnezeu ?


pai oamenii care au facut religiile ei zic ca prin gura lor vorbeste Dumnezeu..Biblia spune ca este scrisa de Dumnezeu...Ei nu au credinta si mint in numele lui Dumnezeu..
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 8 Mai 2014 17:35
Ti am citit cu placere si cu interes toate comentariile si iti dau dreptate, doar un mic aspect as dori sa l comentez..stiinta observa , analizeaza , si uneori imita creatia lui Dumnezeu dar nu se poate ridica niciodata la nivelul proiectantului..si cel care are credinta in Dumnezeu trebuie sa dovedeasca prin fapte, neavand nevoie de niciun lider religios.. ..Atat cere si Dumnezeu de la noi , sa l cunoastem ,citidind din cuvantul sau, si sa actionam in armonie cu acesta...Isus i a prevenit pe oameni ca vor aparea multi impostori in numele lui si i vor insela pe multi..Matei 24 :4 "Drept răspuns, Isus le-a zis: „Băgaţi de seamă să nu vă înşele cineva.
5 Fiindcă vor veni mulţi în Numele Meu şi vor zice: „Eu sunt Hristosul!” Şi vor înşela pe mulţi"..El a inteles ca vor fi unii care isi fac aceste religii in scopuri comerciale, cum s a si intamplat de fapt..De aceea si deznodamantul tragic pe care il vor avea TOATE ORGANIZATIILE RELIGIOASE..Apocalipsa capitolul 18..
garbo_401523
Postat pe 10 Mai 2014 09:51
pai asa a fost mereu de pe timpul lui Hristos,,liderii relgiosi mereu au existat,,si din pacate oamenii se asociaza cu ei si devin adeptii lor pt anumite interese material,dar nici intrr-un caz ca vor sa il caute pe Dumnezeu cu inima sincera sa doreasca ca Dumnezeu sa ii ajute sa devina oameni mai buni cu o gandire constructiva...
oamenii care se aliaza cu liderii religiei au alte interese decat acele ca si-ar dori sa devina oameni maii buni cu o gandire constructiva.
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 10 Mai 2014 14:45
si oamenii care se asociaza cu liderii religiosi si care striga in public sa revii la Hristos ei nu sunt oameni curati la inima si cu o gandire constructiva.

eu cred ca putini sunt oamenii care doresc sa mearga pe drumul drept dar nici intr-un caz cei care fac parte din religiile conduse de lideri religiosi.

eu una nu mas mai duce la preot sa ii spun secretele mele personale apoi el sa ma indrume in favoarea lor a bisericii si a barbatilor,,,sa fii supusa barbatilor,,sa ierti in loc sa te impui,,,ca cica oamenii rai si nesimtiti sunt oameni slabi,,nu ca asa le place lor sa fie.fiecare om este asa cum ii place lui sa fie,,nu este vorba ca este slab..trebuie sa te impui nu sa lasi sa isi bata joc din tine,,dar preotul zice sa il ierti si sa ii tolerezi reutatile si sa te rogi pt el ca este om slab..nu ca el prefera sa fie un om care face rautati,,degeaba te rogi pt un om daca el nu vrea sa sa inceapa sa peresevereze in lucruri constructive pt ca ii este prea lene sa isi puna mintea la contributie pt ca nu ii iasa nici un ban din afacerea asta.
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 10 Mai 2014 14:57
Isus ne a sfatuit sa fim in unitate cu toti cei care au aceeasi conceptie despre credinta , el a trasat cateva directive pentru ca sa aderam la un grup recognoscibil, dar ce te faci cand unii dintre noi nu se supun legilor si principilor divine si vor dori sa adauge la Cuvantul lui Dumnezeu opiniile personale, minciuni, pentru a i domina pe ceilalti..in loc sa fie smeriti asa cum ne sfatueste Isus, ei cu ingamfare doresc autoritatea in biserica, in congregatii, sa si satisfaca interesele lor meschine..Iar cu secretele recunoscute preotiilor, vai si vai..daca ar fi fost intr adevar slujitorii lui Dumnezeu, si nu niste mincinosi de cea a mai joasa speta, te ai fi spovedit ..dar Isus este si mare nostru Preot si Rege, pe cine vrei sa il mai faci confident? Evrei 3 :1 , Evrei 5 :5,6
5. Aşa şi Hristos nu S-a preaslăvit pe Sine însuşi, ca să Se facă arhiereu(preot), ci Cel ce a grăit către El: "Fiul Meu eşti Tu, Eu astăzi Te-am născut".
6. În alt loc se zice: "Tu eşti Preot în veac după rânduiala lui Melchisedec".....
De cand esti in religia ta ce ai invatat despre Dumnezeu?? Unii din pacate nu stiu nici Decalogul..Am intrebat pe cineva care se duce la biserica in mod frecvent , care sunt cele 10 porunci, nu a stiu decat 4 prounci din cele 10..sa nu ucizi, sa nu furi, sa nu furi, sa nu comiti adulter...Dar primele si cele mai importante habar nu avea..Ei vor sa ascunda de oameni adevarul care ii poate salva , si anume ca Isus s a rugat si s a inchinat tatalui sau si , de fapt, Dumnzeul evreielor, Iehova Dumnzeu , e prima prounca si a doua sa nu ne inchinam si sa nu ne aplecam in fata unor imagini facute de mana omului..Exod 20 :1-17..Cat priveste sunt organizatii care poarta aces nume, dar si ele sunt din pacate compromise, au cateva invaturi fundamentale dar pe unele le interpreteaza cum vor liderii lor (pastori, batrani, guvernatori)..asa ca nu ne a mai ramas decat sa citim biblia si sa aplicam ce invatam, adica sa ne iubim aproapele ca pe noi insine..Tu spuneai despre preotul care te invata ca cei rai sunt oameni slabi si trebuie sa i ierti..Asa e, ca doar nu le faci nimic, dar cu toti avem libertatea de alegere si dreptul la o viata decenta in armonie cu vointa lui Dumnezeu , si daca unii ,dintre acesti oameni rai ,nu vor sa se schimbe si fac parte din familie este cel mai bine sa te separi de acesti..Alegerea le apartine, dar nici tu nu trebuie sa le suporti rautatea zi de zi..Nici Dumnezeu ,care e rabdator, nu tolereaza la infinit calea rebela si nu sfatuieste sa ramanem cu un astfel de om..Fiecare isi alege pe ce drum sa fie..
garbo_401523
Postat pe 10 Mai 2014 17:49
Scuze, am repetat " sa nu furi", dar una dintre ele e : sa nu minti...
garbo_401523
Postat pe 10 Mai 2014 17:54


...
barboneli
Postat pe 10 Mai 2014 17:55
De la: garbo_401523, la data 2014-05-10 17:54:49Scuze, am repetat " sa nu furi", dar una dintre ele e : sa nu minti...


ce conteaza ca ai repetat... cine le cunoaste pe toate 10 a inteles intentia ta.
si greseala nu e asa mare... pentru ca sa nu minti... altfel spus ar fi: sa nu furi, adevarul... !!! ei... un pic de indulgenta va rog... !!! asa cum am eu fata de tine si n-o sa te intreb: de ce daca se conosc chiar, ele nu se respecta ? de fapt, nu s-au respectat niciodata. nici macar de cei care le repetau invatandu-i pe altii... ! asa ca, considera ca nu te-am intrebat... !
barboneli
Postat pe 10 Mai 2014 18:00
Poate nu am fost destul de concisa , ce inseamna un om rau. Un om rau e asa cum spune si biblia este cel care comite adulter in mod frecvent, betivii inraiti,( pe timpurile biblice betivii erau omorati cu pietre Deuteronom 21:20, de aceea in Israel nu erau cazuri de betivi) acestia au o pleiada de vicii, jocurile de noroc, relatii apropiate cu lumea interlopa...Unde crezi ca vei ajunge cu astfel de om..De exemplu am vazut un monstru la tv , un violator iertat de sotie, asa cum i a spus poate si ei preotul sa l ierte...L a iertat, unde a dus relatia asta..Si a omorat familia..si copilasii..ce vina au avut..A avut o vina ea, ca asa cum spune biblia " Cel care vede nenorocirea se ascunde..trebuia ca sotia acestui violator sa si dea seama cu cine are de a face si sa fi plecat din casa aceea ..Da , biblia ne arata sa fim prudenti ca serpi si neprihaniti ca porumbeii..Este clar ca nu poti sa ramai cu asemenea bestii...Nu sunt de acord nici cu divorturile din anumite fite..si consider ca femeia trebuie sa fie supusa unui om care o iubeste si o respecta..A fi supus nu inseamna ca trebuie sa fii presul lui in timp ce el isi face de cap cu altele ci a fi de acord cu el in anumite lucruri care privesc viata de familie...
garbo_401523
Postat pe 10 Mai 2014 18:42


mmda... la prima postare a ta am vazut in cele scrise ceva sclipiri de logica si intelegere nealterata de ce scrie in biblie sau alte carti... dar cred ca n-am fost destul de atent. asta nu inseamna ca vreau sa ma contrazic cu tine. nu. cred ca semeni foarte mult cu ingerasul nostru... vorba vine, dar daca tot nu scapam de ea, macar sa traim impreuna fara sa ne omoram unul pe altul... ! poate esti o clona de a ei, poate fica ei... fiul nu si nici vecinul ei... in fine, nimic nou sub soare.
barboneli
Postat pe 10 Mai 2014 20:02
Si codul penal si civil s au inspirat din legile din Cuvantul lui Dumnezeu, Biblia...Dvs la ce doreati sa ma raportez ???....La imaginatia mea??...Biblia e etalonul binelui si raului..Aveti o parere preconceputa si asta datorita ca nu v ati documentat si nu ati cercetat carti ale unor eruditii de seama in ce priveste istoria religiilor..dar nu e timpul trecut..
garbo_401523
Postat pe 10 Mai 2014 20:27


ti-am zis ca nu vreau sa ma contrazic cu tine... ! si de ce faci un salta atat de mare: de la imaginatia ta... la Biblie, care e imaginatia a ator alti oameni in decursul atator alte timpuri... ! sa nu mai faci asta niciodata. pe mine nu m-ai convins si pe tine te minti ! rau ! iar o gogomanie mai mare ca asta... chiar ca n-am auzit ! nu ca nu stiu ca circula... dar eu n=am avut ocazia sau am fost scutit s-o aud. BIBLIA ESTE ETALONUL BINELE SI RAULUI !!!!!tu intelegi ce spui sau ai luat fraza asta de bune pentru ca ti s-a repetat de sute de ori... nu stiu unde. un etalon serveste ca baza de comparatie, da ? tu ai citit Biblia, indiferent care, Vechiul Testament sau Noul Testament. amandoau sunt scris de oameni, asta sa-ti intre bine in capusor... Dumnezeu nu are nici o legatura cu ele, amandoua au o dinamica a lor, s-au scris, s-a mai adaugat, s-a mai interpretat, s-au mai umplut de-a lungul anilor. cum naiba pot sa fie astea un etalon al ce vrei tu de pe lumea asta nu numai al binelui si raului... nu stiu ! atunci de ce mai exista rautate ? si codul penal civil al Romaniei nu seamana cu codul penal al Albanie sau al Portugaliei sau al Frantei ! aceasi debandada e si in biblii. in a doua s-a ajuns si la magie chiar, invieri din morti... cea ce in prima nu exista asa ceva. tu crezi ca D-zeu. e magician ? tu crezi ca Hristos era magocian ? o sa-mi zici ca nu ci ca a preluat pterile pe care si le-a dovedit in zeci de povesti... de la tatal lui. atunci de ce nu ai auzit inca ca D-zeu. a trensformat vreodata apa in vin ? de ce numai Hrostos asta face minuni si D-zeu., nu ? am zis ca pana la 21.15 mai discut la topicul asta, nu mai mult ! ai si tu un pahar de vin sa ma tratezi sau merg la crasma ? ok, noapte buna...401523 ! ce fel de nume e asta, de origine slava ? sau filistina... ?
barboneli
Postat pe 10 Mai 2014 21:16
Apropos, daca tot vorbesti atat de mult despre Iisus, CUM S-A INALTAT LA CER? Doar spirit? Doar spirit si trup? Doar spirit si trup imbracat? As fi foarte curioasa sa aflu. Preotii n-au fost capabili sa-mi dea un raspuns.
Cara
Postat pe 10 Mai 2014 21:32
Intrebarea era adresata pentru garbo_401523.
Cara
Postat pe 10 Mai 2014 21:33


bine ca ai specificat ! altfel, raspunsul meu nu ti-ar fi placut !!!
barboneli
Postat pe 10 Mai 2014 21:38
Pai Iisus a venit ca sa invete pe noi iubirea..Numai ca eu cred ca invaturile Sale au fost contrafacute de liderii religiosi..
Ca sa fii un copil al lui Dumnezeu trebuie sa fii un om cu o inima curata,,nu un fanatic religios..


ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 10 Mai 2014 23:04
"Preotii nu au reusit sa dea un raspuns"...
Crezi ? Preotii stiu mai multe decat ai putea crede ...Citeste cu atentie ..."Pe vremea cand fii lui Dumnezeu traiau alaturi de oameni pe pamant , si placandu-le fiicele oamenilor au inceput a intra la ele , dand astfel nastere uriasilor ...Ei sunt "vitejii" din vechime" ! Avem numeroase rapoarte despre asazis rapiri de catre extraterestri in anii de dupa Roswell , cu precadere in anii 55-75 ! Cauta oameni hibrizi pe google ...
"Si diavolului la sfarsit i se va da puterea , demonii lui facand mare stramtorare pe pamant" ...Ia fiecare expresie , pune-o pe google si vei ramane ca la gingivist ...
Cat despre topic ...credinta in Dumnezeu uneste oamenii , religiile ii dezbina !
In fata lui Dumnezeu nu exista crestin sau musulman , toti sunt copii aceluiasi Tata !
pygmalyon
Postat pe 11 Mai 2014 01:00
Abandonatii religiile , numai credinta va poate mantui !
Cedinta nu este acelasi lucru cu religia ! Am dost botezat ca ortodox ! Am fost ateu 35 de ani pana mi-a deschis Dumnezeu ochii ! Am vrut sa dovedesc matematic , ca Dumnezeu nu exista ...M-a umilit ! Am vrut sa dovedesc in fel si chip si oriunde speram sa gasesc dovezi impotriva Lui , El era acolo ! Biblia am studiat-o tot timpul pe capitole in speranta ca voi gasi vreo dovada , dar complet din scoarta in scoarta am citit-o de trei sau patru ori ! Prima data la 11-12 ani apoi la 16-17 ani dar nu intelegeam multe lucruri ! A treia oara insa , desi ateu , optica imi era un pic modificata , apareau multe personaje SF , cu o tehnologie SF ...Cunosteam profetiile , stiam tot ce se putea sti , pana am vazut cu ochii mei un astfel de hibrid ! Emana o ura indescriptibila , tganii sunt niste gentlemeni pe langa ura ce se simtea in preajma acelui personaj ! Arata chiar bine pentru un barbat , 1,85-1,90 , ochi albastri , dar avea ceva straniu care fara voie m-a facut sa ma gandesc la Dumnezeu ! Atunci s-a manifestat ...Cineva care era mai "cultivat" ca mine mi-a spus ca mi-a simtit credinta si asta ii inebuneste ...Victimele lor preferate sunt cei fara credinta ! I-am spus ca nici eu nu-s credincios insa i-am simtit ura , desi sunt ateu ! El mi-a spus , da , probabil ai fost ateu , dar in sufletul tau s-a strecurat indoiala ! Deci necredinta mea , pana si sufletul meu o punea la indoiala ?
pygmalyon
Postat pe 11 Mai 2014 01:27
Nu poti fi copil al lui Dumnezeu ! De la Adam incoace , toti suntem "fii ai omului " si "fiice ale oamenilor'" ! Pana si Isus era un ..."fiu al omului" ! Fii lui Dumnezeu sunt ingerii , chiar si cei decazuti ! Isus era cuvantul Domnului intrupat in Fiu al omului , era calea adevarul si viata ! La inceput , nu era nimica ...si era cuvantul lui Dumnezeu ! Biblia din prima propozitie ne spune ca desi in planul material nu exista notiunea de univers Isus , era prezent totusi prin cuvant ,,,Cauta adevarul fiindca adevarul te va elibera ...Calea , adevarul , viata ...Calea = credinta , speranta ....Adevarul = realitatea , faptele ...Viata = rasplata , rezultatul !
pygmalyon
Postat pe 11 Mai 2014 01:35
Pai oamenii I-au pus multe titluri lui Iisus..Inclusiv Hristos,care inseamna mesias tradus din limba lor in limba greceasca..Iisus I-a invatat pe oameni iubirea,,a dat doua porunci..Sa iubesti pe Dumnezeul Tau cu toata inima si tot cugetul tau.Si pe fratele tau ca pe tine insuti,,acuma depinde si cum te iubesti pe tine si pe ce cale alegi ca mergi..
Este bine daca alegi sa mergi pe calea dreapta si incerci sa ii atragi si pe altii pe calea ta.

Iisus a fost ca un mesager al Domnului..El a venit sa ne invete pacea in lume.

Noi putem sa ii ascultam invataturile,sau sa nu ascultam,dar nu ne putem da drept Iisus pt ca noi nu suntem Dumnezeu,nu suntem Iisus..
Ci putem sa ne straduim sa mergem pe drumul drept si sa incercam sa ii atragem si pe ceilalti pe drumul nostrum,asta inseamna sa iti iubesti aproapele,,sa nu il urasti pt ca el vrea sa te atraga pe drumul lui cel rau,,tu nu trebuie sa te razbuni si trebuie sa lupti sa il atragi pe drumul tau...
Un om care incepe sa devina exigent cu el insasi va incepe sa devina exigent si cu ceilalti,,adica nu va mai accepta ca ceilalti sa isi bata joc din el atunci cand el doreste sa devina un om mai bun.

ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 12 Mai 2014 23:59
Oamenii lau numit pe Iisus fiul omului...Dar IISUS era cuvantul lui Dumnezeu intrupat El era un mesager al Domnului..Nu era nascut din barbat si femeie,,,Era a fost nascut prin Duh..
Iisus l-a numit pe Tatal Ceresc...El a spus ca a fost trimis de tatal.
Eu cred ca noi suntem copii omului prin trup dar putem fii copii lui Dumnezeu in spirit in fapte..

copii lui Dumnezeu putem fii in spirit,,conectati prin rugaciune,

ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 13 Mai 2014 00:08
ADEVARAT ISUS HRISTOS ESTE TRIMISUL LUI DUMNEZEU, DAR ASTA NU INSEAMNA CA NOI SINTEM COPIII LUI DUMNEZEU. DUMNEZEU NU ARE COPIII, NU ESTE NASCUT , EL NU NASTE SI NU SE NASTE SI NIMENI NU-I ESTE ASEMENEA. EL ESTE LUMINA , CERURILE SI PAMINTUL, EL ESTE UNIC, SI PUTERNIC, DOMNUL LUMILOR, STAPINUL ZILEI JUDECATII.
garbo_9762
Postat pe 13 Mai 2014 10:28
LA DUMNEZEU NIMIC NU ESTE IMPOSIBIL, EL A CREAT CERURILE SI PAMINTUL, ZIUA SI NOAPTEA, SOARELE SI LUNA, EL A CREAT OMUL, CREZI CA NU LA PUTUT RIDICA PE PROFETUL ISUS ? NICI FRUNZA DIN POM NU CADE FARA STIREA LUI.
garbo_9762
Postat pe 13 Mai 2014 10:33
Nici tu nu ai inteles intrebarea pe care am pus-o...
Cara
Postat pe 13 Mai 2014 16:16
De la: garbo_9762, la data 2014-05-13 10:28:18ADEVARAT ISUS HRISTOS ESTE TRIMISUL LUI DUMNEZEU, DAR ASTA NU INSEAMNA CA NOI SINTEM COPIII LUI DUMNEZEU. DUMNEZEU NU ARE COPIII, NU ESTE NASCUT , EL NU NASTE SI NU SE NASTE SI NIMENI NU-I ESTE ASEMENEA. EL ESTE LUMINA , CERURILE SI PAMINTUL, EL ESTE UNIC, SI PUTERNIC, DOMNUL LUMILOR, STAPINUL ZILEI JUDECATII.


Pai Dumnezeu este Tatal Sufletelor..Cand un om moare sufletul pleaca si ramane trupul care este pamantesc omenesc si sufletul pleaca..
Inseamna ca fiecare om are doi Tati.Tatal sufletului si tatal pamantesc.
Tatal trupesc si Tatal alo sufletului.
Dumnezeu este stapanul sufletelor,Tatal sufletelor..De aceea cred ca putem fii copii Lui doar prin Duh,,daca lasi ca mintea ta si sufletul Tau sa fie condus de El de Dumnezeu.
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 13 Mai 2014 22:08
Pai Dumnezeu este Tatal Sufletelor..Cand un om moare sufletul pleaca si ramane trupul care este pamantesc omenesc si sufletul pleaca..
Inseamna ca fiecare om are doi Tati.Tatal sufletului si tatal pamantesc.
Tatal trupesc si Tatal alo sufletului.
Dumnezeu este stapanul sufletelor,Tatal sufletelor..De aceea cred ca putem fii copii Lui doar prin Duh,,daca lasi ca mintea ta si sufletul Tau sa fie condus de El de Dumnezeu

Ca si Sfantul Augustin..
El a fost un mare pacatos mare orator care slujea contra adevarului..Pana cand Dumnezeu l-a facut sa inteleaga ca este mai intelept ca sustii adevarul decat sa lupti contra lui..sa fii un luptator al dreptatii nu un luptator care apara nedreptatea si minciuna cum a facut sfantul Augustin..Apoi el a inteles sa convertit si a lasat ca sufletul sau si gandirea sa sa fie condusa de Dumnezeu..Putem fii copii lui Dumnezeu prin Duh daca ne lasam condusi de Duhul Lui sau de duhul raului minciunii lupta contra dreptatii,,.

ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 13 Mai 2014 22:16
De la: ingerasulcumintesiluptator, la data 2014-05-13 22:16:22Pai Dumnezeu este Tatal Sufletelor..Cand un om moare sufletul pleaca si ramane trupul care este pamantesc omenesc si sufletul pleaca..
Inseamna ca fiecare om are doi Tati.Tatal sufletului si tatal pamantesc.
Tatal trupesc si Tatal alo sufletului.
Dumnezeu este stapanul sufletelor,Tatal sufletelor..De aceea cred ca putem fii copii Lui doar prin Duh,,daca lasi ca mintea ta si sufletul Tau sa fie condus de El de Dumnezeu

Ca si Sfantul Augustin..
El a fost un mare pacatos mare orator care slujea contra adevarului..Pana cand Dumnezeu l-a facut sa inteleaga ca este mai intelept ca sustii adevarul decat sa lupti contra lui..sa fii un luptator al dreptatii nu un luptator care apara nedreptatea si minciuna cum a facut sfantul Augustin..Apoi el a inteles sa convertit si a lasat ca sufletul sau si gandirea sa sa fie condusa de Dumnezeu..Putem fii copii lui Dumnezeu prin Duh daca ne lasam condusi de Duhul Lui sau de celalalt duhul raului minciunii lupta contra dreptatii,,.Ceea si augustin s-a lasat educat de invatatoul sau ca pt a deveni mare I orator n lume trebuie sa ai curajul sa lupti contra adevarului,,contra sinceritatii,curatiei si lucrurile care sunt de la Dumnezeu..Apoi sfantul augustin cand s-a convertit s-a lasat ca Dumnezeu sa ii calauzeasca mintea si ca abilitatile sale sa fie folosite de Dumnezeu intr-un mod constructiv.

ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 13 Mai 2014 22:24
Adica cand un om incepe sa il vada pe Dumnezeu ca pe un Tata..Adica..
Atunci cand esti intr-un necaz esti suparat si nu vezi o cale de iesire,unde trebuie sa mergi la Tatal sa iti dea un sfat o indrumare,o incurajare..Adica la Tatal sufletelor...Te rogi pt ca il vezi ca pe un Tata,,pt ca iti vrea binele..te indruma..
Pe cand de multe ori un tata pamantesc nu stie sa te indrume,,intr-un mod constructiv.
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 13 Mai 2014 22:29

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
REFACEREA VIETII 18 De la: xerica 6 Aprilie 2015 14:20
mai puteti? 3 De la: ameno 28 Octombrie 2010 14:23
copii 1 De la: garbo221763 4 Septembrie 2011 15:42
Ce e de facut? 2 De la: Jojolin 16 Aprilie 2012 20:15
Atractie pt un barbat insurat 130 De la: Kathrine 16 Mai 2015 08:21
Setari Cookie-uri