Dilema intre religii.. O piedica?

Intreaba pe Dumnezeu! Oamnii sunt subiectivi si privesc problema din punctul lor de vedere. In Biblia mea scrie ca nu trebuie sa faci numic
fara sa intrebi pe Dumnezeu iar in 1 Corinteni 7 Pavel ne vorbeste
despre casatorie. Domnul cu tine draga mea.
gab
Postat pe 22 Aprilie 2014 13:00


eu cred ca tu ai dreptate... dintr-un punct de vedere ! cel mai bine e sa-l intrebe pe Dumnezeu... eu doar nu stiu cum sa faca asta... pana acum n-am vazut si nu am auzit pe nimeni ca a putut VORBI cu Dumnezeu ! dar mai e o problema ! fata traieste zi de zi cu oameni in jur, (poate si vre-un catel sau pisica) ori ca e viitorul sot (Domane ajuta... ...) ori ca sunt rudele ori ca sunt vecinii ori ca sunt pur si simplu colegi de lucru ! si ea de ei se temea ! normal ca nu e bine sa faca asta, dar uite ca si ea vede in asta o problema. tu esti bine intentionat sau "a"... dar sfaturi din astea ca: "intreaba-l pe Dumnezeu"...mi se par cam puerile si fara sens !
barboneli
Postat pe 22 Aprilie 2014 13:50
De la: edelweiss_3881, la data 2014-04-21 23:49:33Oamenii buni si intelepti se pot intelege indiferent de religii. Unii pot sa o faca, altii nu!
Il poti gasi pe Dumnezeu in orice, nimeni nu te impiedica sa crezi, atat timp cat il respecti ca om pe cel de langa tine, indiferent de religie.
Nu religia arata ce fel de om esti, ci faptele tale!


da's ti pup edel... ca bine zis'ashi... !

gata, am zis ce am avut de zis...
barboneli
Postat pe 22 Aprilie 2014 13:57
De la: gab, la data 2014-04-22 13:00:25In Biblia mea scrie ca nu trebuie sa faci numic
fara sa intrebi pe Dumnezeu


Chiar asa, "numic"? Numic-numic?! Nici sa te duci la buda, de exemplu?
quasaria
Postat pe 22 Aprilie 2014 14:21
uite, vezi... asta face diferenta intre noi. ea, stie cu siguranta ce spun eu. daca vrei sa iti explic am sa o fac, e mai simplu decat iti imaginezi, singura problema este aceea ca uneori raspunsul Lui Dumnezeu nu este si cel pe care dorim sa il primim, acum intrebarea care se ridica este daca dorim noi sa primim raspunsul Lui Dumnezeu sau nu. prietena noastra stie deja ce trebuie sa faca insa ii este greu sa ia decizia potrivita. Iara zic, daca vrea sa ii fie bine va trebui sa smulga bandajul rapid......fara anestezie!
gab
Postat pe 22 Aprilie 2014 15:21
uite, cam asa vor sta lucrurile in casatoria ei. adica ironii dastea ieftine, iar eu la acest gen de ironii nu raspund.daaar, daca vrei sa aflii amanunte citeste si tu in Biblie, nu doare.
gab
Postat pe 22 Aprilie 2014 15:26


sti gab... eu eram cat pe ce sa inteleg ce ai vrut tu sa spui in ultimele 2 postari ale tale, dar pana la urma n-am inteles nimic ! dar tu n-ai nici o vina ca eu n-am inteles... tu explici foarte bine, adica inteleg fiecare cuvant in parte... mai nasol e cand le pun cap la cap ! atunci nu mai inteleg nimic. asa de amuzament, incep cu al doilea post al tau. te-a deranjat un pic nu stiu ce ironie citita... ok, dar vroiam sa te intreb de ce esti de acord sau accepti IRONIA SOARTEI, as zice, din cazul lui 260 sau in toate cazurile asemanatoare ??? deci vine fata sa se casatoreasca cu cel pe care-l iubeste, dar nu poate s-o faca pentru ca el, dragul de el, e botezat cu o caldare cu apa din alta religie sau cult parca spunea cineva... iar fata noastra draga e botezata sau vrea sa se boteze din alta caldare cu apa din alta religie sau cult, aceasi apa aproximativ, tot de la robinet si tot asa de poluata... ! acest fapt, gest, nu stiu cum sa-i spun... ar impiedica casatoria sa mearga asa cum trebuie. fara intrigi intre rude, preoti, biserici si mai stiu eu ce !!!! ironia asta usturatoare, nu te-a deranjat de loc se pare. ok, e dreptul tau, ca-mi pasa mie... ?!?! ca degeaba striga acum 2-3 zile la cer, buna de ea, fata din CT ca "Desteptati-va oameni buni".... ca tu n-ai auzit de loc... iar mie mi s-a facut pielea de gai... pardon, cocos cand am auzit-o !!! da, ea a observat ironia de care vorbesc si eu. nu, astea-s pentru ea, nu pentru tine... !

la postarea ta a doua, care era de fapt prima... acolo te-ai intrecut si pe tine insasi cu raspunsul !!! raspuns logic si clar ca apa de botez ! astea-s pentru tine de data asta... ! iar daca esti baiat, atunci astea cica ea, 260, stie cu siguranta ce spui (poate tu esti chiar iubitul ei cu care vrea sa se casatoreasca...) iar acum vrei sa-mi esplici simplu, ca ei nu-i prea convine raspunsul lui Dumnezeu... pe care inca nu mi l-ai spus (dar tu il sti se pare...) si nici macar nu sti daca ea (acum vorbesc numai de prietena noastra, nu de toata turma...) vrea sa-l primeasca !!!! la raspunsul lui Dumnezeu ma refer. si mai spui inca, esti dat naibii... iti spun eu... ca ea stie exact ce trebuie sa faca (deci a primit raspunsul sau nu ? ) dar tu totusi insisti sa-i spui ce sa faca.... anume sa smulga nu stiu ce bandaj si de unde... fara anestezie insa ! chestia asta cu "fara anestezie"... m-a dat gata !!! kaput !!! ce ai cu biata fata nu stiu, dar mai vrei sa o si doara rau cand scoate bandajul ala... cand azi nu e o probleme mare sa faci o anestezie mica, locala macar... ! acuma vezi de ce nu inteleg eu ?
barboneli
Postat pe 22 Aprilie 2014 16:44
Ai răspuns deja, cu un i în + şi apostrof în -, da' ce contează?
Axl_R
Postat pe 22 Aprilie 2014 16:49
ironiile sint pe masura sfaturilor. In biblia mea asa scrie.
Si mai scrie ca oricum s-o numi divinitatea la care te rogi tu, in mod cert nu te-a lasat pe pamintul asta pe post de sugar care plinge dupa mamasa de cite ori face un prtz. Daca te-ar fi vrut asa, ti-ar fi lipit urechile intre ele (in cazul in care nu iti sint lipite...daca sint...nu are sens sa ne prefacem ca discutam).

quasaria
Postat pe 22 Aprilie 2014 16:56
În Biblia ta scrie şi “iubeşte-ţi aproapele ca pe tine însuţi”.
Deci şi pe cei care nu-s de ac. religie, care mai ironizează un pic sau mai mult, etc. Şi pe cei care ''nu înţeleg.''
Io-s alergică la anestezice de obicei dorm, adică mă fac doctorii să dorm, să nu mă doară, tare.
Axl_R
Postat pe 22 Aprilie 2014 17:45
De la: Axl_R, la data 2014-04-22 17:45:31În Biblia ta scrie şi “iubeşte-ţi aproapele ca pe tine însuţi”.
Deci şi pe cei care nu-s de ac. religie, care mai ironizează un pic sau mai mult, etc. Şi pe cei care ''nu înţeleg.''
Io-s alergică la anestezice de obicei dorm, adică mă fac doctorii să dorm, să nu mă doară, tare.

pai sa iubesti semenii ca pe tine insuti...Dar depinde si cum te iubesti pe tine si in ce lucruri practice..sunt oameni care ii lasa pe altii sa profite de ei,,si apoi vor ca si semenii lui sa ii permita ca si el sa profite de ei..Sau pt ca alti oameni isi bate joc de el,,apoi el nu se impune si apoi si el isi bate joc de altii..si uite a isi iubeste semenii ca si pe el insusi
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 22 Aprilie 2014 20:45
pai sa iubesti semenii ca pe tine insuti...Dar depinde si cum te iubesti pe tine si in ce lucruri practici.sunt oameni care ii lasa pe altii sa profite de ei,,si apoi vor ca si semenii lui sa ii permita ca si el sa profite de ei..Sau pt ca alti oameni isi bate joc de el,,apoi el nu se impune si apoi si el isi bate joc de altii..si uite a isi iubeste semenii ca si pe el insusi


ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 22 Aprilie 2014 20:54
pai sa iubesti semenii ca pe tine insuti...Dar depinde si cum te iubesti pe tine si in ce lucruri practici.sunt oameni care ii lasa pe altii sa profite de ei,,si apoi vor ca si semenii lui sa ii permita ca si el sa profite de ei..Sau pt ca alti oameni isi bate joc de el,,apoi el nu se impune si apoi si el isi bate joc de altii..si uite a isi iubeste semenii ca si pe el insusi


ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 22 Aprilie 2014 20:54
Gura pacatosului ADEVAR GRAIESTE.
Ionel_Petrisor_1
Postat pe 23 Aprilie 2014 22:37
de ce credeti ca Iisus se numeste si Hristos sau Cristos...Hristos este o traducere greceasca din ebraica cuvantul mesias...si iisus tradus in greceste iesua adica Dumnezeu...
Dar Iisus nu se numea si Hristos Hristos este un titlu.Apoi de acolo a venit si numele de crestin care si el tot un titlu este.
adica cineva care are titlu de crestin nu inseamna ca este si credincios..Pt ca niciodata nu trebuie sa ne uitam la eticheta si la continut..Etichetele pot fii mereu pompoase,,dar noi trebuie sa ne uitam la effect la calitate..pt ca degeaba este effect daca nu este si calitate.
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 23 Aprilie 2014 23:35
De la: ingerasulcumintesiluptator, la data 2014-04-23 23:35:11de ce credeti ca Iisus se numeste si Hristos sau Cristos...Hristos este o traducere greceasca din ebraica cuvantul mesias...si iisus tradus in greceste iesua adica Dumnezeu...
Dar Iisus nu se numea si Hristos Hristos este un titlu.Apoi de acolo a venit si numele de crestin care si el tot un titlu este.
adica cineva care are titlu de crestin nu inseamna ca este si credincios..Pt ca niciodata nu trebuie sa ne uitam la eticheta ci la continut la calitate...Etichetele pot fii mereu pompoase,,dar noi trebuie sa ne uitam la effect la calitate..pt ca degeaba este eticheta daca nu este si calitate.


este greu sa inteleg natura umana,,dar inteleg ca asta este o lume a barbatilor condusa de gandirea lor..
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 23 Aprilie 2014 23:44
De la: ingerasulcumintesiluptator, la data 2014-04-23 23:35:11de ce credeti ca Iisus se numeste si Hristos sau Cristos...Hristos este o traducere greceasca din ebraica cuvantul mesias...si iisus tradus in greceste iesua adica Dumnezeu...
Dar Iisus nu se numea si Hristos Hristos este un titlu.Apoi de acolo a venit si numele de crestin care si el tot un titlu este.
adica cineva care are titlu de crestin nu inseamna ca este si credincios..Pt ca niciodata nu trebuie sa ne uitam la eticheta ci la continut la calitate...Etichetele pot fii mereu pompoase,,dar noi trebuie sa ne uitam la effect la calitate..pt ca degeaba este eticheta daca nu este si calitate.


este greu sa inteleg natura umana,,dar inteleg ca asta este o lume a barbatilor condusa de gandirea lor..
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 23 Aprilie 2014 23:44
Fiecare poate sa-si pastreze religia lui si dupa casatorie, nu este obligatoriu sa aibe amandoi aceeasi religie, am vazut multe casnicii care functionau bine, fiecare cu religia lui. Nu este normal ca o persoana sa treaca intr-o alta religie doar pentru ca se casatoreste si apoi ce faci in cazul unui divort?
garbo057515
Postat pe 24 Aprilie 2014 02:16
nu am rabdare sa citesc .....tot. cum spuneam asta face diferenta intre noi. stilul de viata al unor protestanti este diferit si mai ales sistemul de valori. fata asta stie ce spun si desigur ea incearca sa caute raspuns aiurea doar sa isi justifice o decizie deja luata iar eu doar evit sa ii spun ca intra intr-o problema pe care sincer nu cred ca trebuie ti-o explic si tie( pentru ca nu te intereseaza cu adevarat). fata asta stie mai bine ce spun deci nu face tu pe lupul moralist. o decizie de viata nu o iei cerand pareri pe forumuri. eu pot sa ii spun orice si ea aduna aberatiile tuturor si trage linie, adauga hormonii si "iubirea" dupa care eu si cu tine vom dormi linistiti pe pernele noastre cand vor incepe adevaratele probleme in viata ei. despre cum se intreaba Dumnezeu iara zic, ea stie. acum, indiferent de religie, cand ajungi in probleme zici "Doamne" pai daca dai cu Doamne ajuta cand ai probleme de ce nu zici "ce sa fac Doamne" pana ajungi la probleme?!
gab
Postat pe 24 Aprilie 2014 12:29


mmda... ai si tu dreptate... chiar, de ce sa nu intrebam inainte de avem probleme... in felul asta aflam de la bunul Dumnezeu ce si cum... ma rog, cine ii cunoaste limba si numarul de telefon... si gata cu problemele ! cum de nu m-am gandit la asta... ? dar vezi tu... fata noastra are realmente o problema si nici tu nu poti s-o ajuti... ! ok, sa zicem ca e stie si cum sa intrebe si ce sa faca si cum se sareaza somonul... dar ea il are pe cel indragostit in partea aialalta a baricadei... si el ori a intrebat, ori n-a intrebat pe Dzueu inainte dar el falfaie cu alt steag, diferit de al ei !!! acuma ce faci ? mergi sa dormi pe perna ta ?
barboneli
Postat pe 24 Aprilie 2014 12:42
pentru ca exista liberul arbitru. D'aia. Pentru ca daca iti respecti suficient de mult religia nu o bagi in fiecare ciorba. Si nu o consideri inlocuirea comunicarii umane normale, cu atit mai putin inlocuirea gindirii proprii. Cind zici ajuta-ma doamne? Cind intr-adevar te depaseste. In situatii imposibile. In situatii care intr-adevar sint peste puterea ta de a reactiona si de a intelege. Atunci ceri ajutorul, si atunci te ajuta. Si nu ma refer la dumnezeul protestantilor, ma refer la dumnezeu in general. Oricum il numesti.
Sintem trei in familie, el e catolic, fie-mea e ortodoxa si eu sint cu totul altceva - ce importanta are?!
quasaria
Postat pe 24 Aprilie 2014 12:46


si cum naiba va-ti intalnit atunci... ???? o sa-mi spui acum ca mai esti si negresa.... sau ma rog, frumos spus, de rasa neagra ! doaaamne... ce mica e lumea... !!!
barboneli
Postat pe 24 Aprilie 2014 13:02
je?
Negresa... in cerul gurii.
quasaria
Postat pe 24 Aprilie 2014 13:06


ei... asta stiam...asta nu mai e un secret aici pe garbo... !!! nici limba nu mai e chiar asa roza...
apropo... merge aici si o prajitura "Negresa"... asa-i ?

http://1.bp.blogspot.com/-lLCG4tjwf24/TaIhPrsviUI/AAAAAAAABqA/XYVbW790b0M/s1600/negresa+de+post+015.JPG
barboneli
Postat pe 24 Aprilie 2014 13:12
cum, nu?
Limba noastra e o comoara....

Aha - stii cum se numeste asta aici? DEVIL food cake! Serios! Uite si reteta:
http://www.readersdigest.com.au/devils-food-cake
quasaria
Postat pe 24 Aprilie 2014 13:17


nu, a inceput si ea sa se inegreasca de la cerul gurii... ! de limba ta vorbesc... o fi ea o comoara, nu zic nu... dar la figurat numai !
barboneli
Postat pe 24 Aprilie 2014 13:22
de la ...devil's food doar. Ptiu, ptiu, satana!
quasaria
Postat pe 24 Aprilie 2014 13:24
De la: quasaria, la data 2014-04-24 13:17:33cum, nu?
Limba noastra e o comoara....

Aha - stii cum se numeste asta aici? DEVIL food cake! Serios! Uite si reteta:
http://www.readersdigest.com.au/devils-food-cake


ok, se poate, nu te contrazic ! nici nu ma mira, doar nu e din emisfera noastra... dar sa sti ca la gust, e la fel de buna ! devil sau de vila... ! si de bloc chiar....
barboneli
Postat pe 24 Aprilie 2014 13:24
mda. Foarte buna. Si eu cookaiesc anzaci.
Stiu, nu exista "cookaiesc".
quasaria
Postat pe 24 Aprilie 2014 13:34
De la: barboneli, la data 2014-04-22 13:50:44

eu cred ca tu ai dreptate... dintr-un punct de vedere ! cel mai bine e sa-l intrebe pe Dumnezeu... eu doar nu stiu cum sa faca asta... pana acum n-am vazut si nu am auzit pe nimeni ca a putut VORBI cu Dumnezeu ! dar mai e o problema ! fata traieste zi de zi cu oameni in jur, (poate si vre-un catel sau pisica) ori ca e viitorul sot (Domane ajuta... ...) ori ca sunt rudele ori ca sunt vecinii ori ca sunt pur si simplu colegi de lucru ! si ea de ei se temea ! normal ca nu e bine sa faca asta, dar uite ca si ea vede in asta o problema. tu esti bine intentionat sau "a"... dar sfaturi din astea ca: "intreaba-l pe Dumnezeu"...mi se par cam puerile si fara sens !



se roaga, posteste sincer asteapta si Dumnezeu ii va raspunde. e simplu, trebuie doar sa fie sincera. Dumnezeu vorbeste prin oameni, prin intamplari apropae inexplicabile ceea ce numim noi "hazard" si anume fie i se deschid usi fie i se pun piedici..... in fine, important este ca sa aiba comunicarea personala si sincera.
gab
Postat pe 24 Aprilie 2014 15:08

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
scoala 3 De la: Ardee_B_____1 30 Martie 2012 13:52
Vreau sa castig ..dar am nevoie de ajutor !:D 1 De la: erika11 23 Februarie 2012 12:40
Caut un prieten! 70 De la: Mihrimah 8 Aprilie 2017 13:38
eu 20, el 23, casatoriE? 95 De la: garbo_405917 17 Noiembrie 2014 10:15
HBV - relatie/casatorie 8 De la: unknown_user 15 Iunie 2015 08:32
Setari Cookie-uri