Cum poti sa iubesti un copil?


Peste cateva luni urmeaza sa am casatoresc cu logodnicul meu. El a mai fost casatorit dar a ramas vaduv si are o fetita. Imi place foarte mult de ea si imi plac copiii, imi doresc si eu sa fac copii, dar imi este foarte frica de faptul ca o sa ii iubesc diferit (pe ai mei fata de a lui). Sunt o persoana rea? :(
garbo_1681
Postat pe 12 Aprilie 2012 17:06
Copilul nu are vreun radar cu care sa monitorizeze cit il iubesti - el doar constata cum te porti. In rest, nu vede in interiorul tau. Depinde citi ani are: daca e mica, va trebui sa te pregatesti sa fii corecta: ba chiar sa faci compromisuri minore in favoarea ei, macar pentru faptul ca e un copil care a trecut prin ceea ce nici un copil n-ar trebui sa treaca.
Daca e mai mare ca virsta, as incerca sa fim prietene.
quasaria
Postat pe 12 Aprilie 2012 18:30

Si daca-i baietel si ii "ciufut" oricat i-ai intra in voie?...ia zii ,cat de Pretena ai mai fi?
Laaasa ca stiu eu cum cocolositi fetele.....! si devin simandicoase/la gradinitza is toate pline de ele...daaaa!
Fss_ssu
Postat pe 12 Aprilie 2012 19:05
daca e baietel e suficient sa ma vada cum conduc... si ne imprietenim precis...
quasaria
Postat pe 12 Aprilie 2012 19:35

I-auzi/ vezi!....mie nu-mi place viteza
...dap' mai calc si io cate-odata...nu-l tenteaza!
Se stramba si pune "botu" ...de nemultumit!.....si cum o sa mai faci?
Fss_ssu
Postat pe 13 Aprilie 2012 01:22
daca e nemultumit, vezi de ce e nemultumit - ex. eu am discutii ample cu fie-mea, care e nemultumita ca nu mai exista dinozauri, ca nu erupe nici un vulcan acu', ca nu poate sa vada nici un tsunami si ca nu e prevazut nici macar vreun satelit, iar pina creste ea sa plece in cosmos mai dureaza... si, oricum, nu e convinsa daca sa devina cosmonaut sau canibal (?!)
Deci, in functie de cit de grave si globale sint motivele nemultumirilor...
quasaria
Postat pe 13 Aprilie 2012 01:34
Dap' daca tot iti insufla dragoste (reciproca)...schimba-i locu ....unde vede : si aia/aia/aia
iti face o povestire scrisa ca sa te convinga ca o meritat si altadata nu mai consideri grava cererea copilului,no?
Motivatii gasesti tu mereu cum ca e prea mult ce vrea....dar i le satisfaci in felu' tau
de mamica....nu ca o bona! Noapte bunicica!
Fss_ssu
Postat pe 13 Aprilie 2012 01:53

...noh!....te contrazici :-P o "pregatesti" de mica / sa stie ce/cum ii place sa fie cand o fi putin mai mica decat esti tu acum.!....... tu de ce nu esti "Pretena" mea?.....
..si io' conduc !=)) ....zi fr.!
Fss_ssu
Postat pe 13 Aprilie 2012 11:13
cum, nu sint prietena ta, nu vezi ca iti raspund la toate mesajele?
quasaria
Postat pe 13 Aprilie 2012 11:27

Chiar???
Fss_ssu
Postat pe 13 Aprilie 2012 22:35
quasaria
Postat pe 13 Aprilie 2012 22:37
Draga mea!Nu esti rea, dar ........fara sa vrei avand un copil al tau, mereu vei face diferenta intre copii!Niciodata , chiar daca te ai stradui, nu vei reusi sa o iubesti pe fetita lui cum vei iubi copilul tau al vostru!Fiica lui nu este de vina ca a ramas **orfana**!Oricat vei iubi copiii, pt. ea o sa ai numai sentimente de mila, nu de mama si acest copil va suferi enorm!Nu ne ai scris, cati ani are ea??!! Eu zis sa te mai gandesti!Fara sa vrei ,mereu vei face comparatie diferente intre ea si ce va fi al tau!Am vazut multe exemple de acest gen!
Jojolin
Postat pe 16 Aprilie 2012 07:49
Daca ai sa ajungi sa-i iubesti pe copii lui o sa fie o mare si suficienta realizare.Nu este nevoie sa-i iubesti la fel de mult ca pe copii tai.Important este sa poti sa-i iubesti.De regula acest lucru se intampla f.rar,pentru ca toti copii din alta casatori sunt perceputi ca fiind ai"dusmanului"si de aceea rareori sunt acestia din urma iubiti desi in cele mai multe cazuri ei nu au nici o vina.Nu esti o persoana rea ,ci esti o persoana normala .Pot spune chiar ca esti o persoana cu bun simt pentru ca te gandesti si iti faci astfel de probleme.
garbo265966
Postat pe 16 Aprilie 2012 23:06
si ce propui tu, Jojolin?
Sa nu se mai casatoreasca omul ala NICIODATA?
Sau sa isi paraseasca fata? Ca daca e asa o tragedie sa apara o alta femeie in viata lui si a fetitei, care altele ar fi variantele?!

Copilul ala nu are nici o vina ca a ramas fara mama. Are nevoie de un model feminin in viata ei, ca sa se dezvolte echilibrat. Sint convinsa ca si saraca mama-sa tot asta si-ar fi dorit: ca el sa gaseasca o femeie buna care sa se poarte frumos cu el si sa il ajute sa isi creasca copilul la fel de frumos. Aici nu e vorba de nici o rivalitate: n-au fost rivale. Femeia aia e moarta.

Fa un exercitiu de imaginatie: in care te-ai imbolnavi si ai avea copii MICI. Ce ti-ai dori? Nu sa aiba cineva grija de ei?
quasaria
Postat pe 16 Aprilie 2012 23:20
Oameni buni, cine iubeste copiii, ii iubeste pur si simplu. Nu conteaza ai cui sunt. Cu atat mai mult il iubesti daca iti iubesti partenerul, chiar daca nu l-ai nascut tu pe acel copil.
Cand cineva infiaza un copil nu il iubeste pentru ca nu l-a nascut?
dihoritza
Postat pe 16 Aprilie 2012 23:25
nu toate femeile pot iubi un copil care nu e iesit din ele: sint si unele care au inima in vagin...
quasaria
Postat pe 16 Aprilie 2012 23:56
Sa va spun un mare..SECRET !!
Ca sa iubesti un copil...E SUFICIENT SA TE UITI IN OCHII LUI !!!!!Acolo si numai acolo vei gasi puritatea sufletului,curatenia si sinceritatea!!
Priveste-l mereu in ochi,fii sincera cu el,si-ti v-a raspunde cu sinceritate-doar privindu-va in ochi!! E usor sa iubesti un copil!E usor sa te faci iubit de un copil!Daca esti sincer cu tine,cu el!!
Si nu uita...PRIVESTE-L CU ATENTIE SI CU DRAGOSTE IN OCHI !!!!
elisabeta_boia
Postat pe 17 Aprilie 2012 22:11
De la: garbo_1681, la data 2012-04-12 17:06:43
Peste cateva luni urmeaza sa am casatoresc cu logodnicul meu. El a mai fost casatorit dar a ramas vaduv si are o fetita. Imi place foarte mult de ea si imi plac copiii, imi doresc si eu sa fac copii, dar imi este foarte frica de faptul ca o sa ii iubesc diferit (pe ai mei fata de a lui). Sunt o persoana rea? :(

Deja iti place foarte mult de ea, ceea ce este un inceput bun, zic eu. Pana ii vei avea pe ai tai, probabil ca te vei atasa si mai mult de ea.
Bineinteles ca o sa-i iubesti diferit, si daca erau amandoi ai tai i-ai fi iubit diferit :-).
Am citit undeva, ca e normal ca parintii sa aiba un favorit, insa nu e normal sa le arate copiilor asta. Si sunt de acord, pentru ca si la mine in familie, mama il prefera pe frate-meu, fiind primul nascut, iar eu eram vesnic pe locul 2...
Magnolia73
Postat pe 19 Aprilie 2012 12:50
ii vorbesti frumos,ii mangai pe cap,il pupi,il imbratisezi,ziceti seara povestea,apoi rugaciunea impreuna,si in timp,consolidati cea mai frumoasa relatie.
orice relatie are un inceput si creste in timp.
vei spune ca ii iubesti la fel,si te vei comporta cam la fel/cu toti copiii.
esti un om foarte bun,sa ai incredere in tine.
prietena mea cea mai buna mi-a zis odata,ca nu ar accepta in ruptul capului,ca sotul ei sa aiba si alt copil de la alta....ca nu l-ar putea nici iubi,nici accepta...
pacat,pentru ca toti copiii sunt cam la fel,au nevoie de iubire,si de un exemplu bun.
d

daniilia
Postat pe 24 Aprilie 2012 06:37
nu mai fi ingrijorata, poti iubi foarte usor un copil,
iti deschizi sufletul il primesti in sufletul tau si acel copil va face la fel.
totul e sa comunici si in rest totul va decurge natural, trebuie sa ai doar rabdare iar daca nu ai tot trebuie sa ai rabdare.
mult noroc!

cristal_mihaela
Postat pe 24 Aprilie 2012 18:39

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
sfatul lui vanghelis007 - casatorie 33 De la: garbo065596 28 Octombrie 2009 16:33
ma simt singura intr-o casatorie de 12 ani 34 De la: garbo_1108 29 August 2016 18:41
Cioburi 57 De la: The_seeker 20 Septembrie 2014 07:16
De ce imi este teama de casatorie !!!! 15 De la: garbo025622 24 Septembrie 2009 12:07
FILMARI PROFESIONALE NUNTA SI BOTEZ 1 De la: Stefan_Palade_1 11 Ianuarie 2012 18:53
Setari Cookie-uri