Dilema intre religii.. O piedica?

Problema ta e ca de la nastere ai avut o religie, ortodoxa, catolica, musulmana. Acum esti pe cale..Dar dupa parerea mea nu prea faci bine ceea ce faci. S-ar putea ca peste ceva ani sa treci la Martorii lui Iehova
Eu am cunoscut o familie e penticostali,foarte serioasa de altfel.cu alte obiceiuri decat ale noastre,si care,dupa ani lungi de casatorie s-au desprtit.Aveau 4copii majori .Deci nu religia pune piedici, ci oamenii. Apropo,cred ca penticostalii sunt considerati secta,dar nu stiu exact.
garbo_399755
Postat pe 25 Aprilie 2014 01:48
pai eu cred ca o religie sau o secta tot aceasi sunt..Toti fac concurenta unii cu altii preotii,pastorii sunt impotriva unii la altii,,ca toti zic ca religia lor este mai buna,,exact ca si produsul expus pt vanzare el trebuie promovat si demostrat ca religia lor este mai buna..Eu nu cred ca religia arata ce fel de om este si caracterul omului..Este bine sa nu ne uitam la eticheta ci la caracterul omului,intentiile lui,interesele lui..
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 25 Aprilie 2014 22:16

garbo_400745
Postat pe 25 Aprilie 2014 22:37
Studiaza BIBLIA cu multa rugaciune si DOMNUL te va lumina.
garbo_400745
Postat pe 25 Aprilie 2014 22:43
Studiaza BIBLIA cu multa rugaciune si DOMNUL te va lumina.
garbo_400745
Postat pe 25 Aprilie 2014 22:44


corect ! cu siguranta ca o va calauzi... !
dar nu citind Biblia... Biblia nu a fost scrisa de Domnul ci de oameni. ok... si printre ei sunt calauze... dar eu cred ca tu te referi la alfel de calauzie. pe Domnul poate sa-l intrebe si stand sau in picioare, sub un nuc sau mar... El aude foarte bine ! succes !
barboneli
Postat pe 25 Aprilie 2014 22:44
care biblie? pt ca in fiecare religie exista cate o biblie si toti spun ca Dumnezeu a scris-o.

eu zic sa iti smeresti mintea si sa lasi pe Dumnezeu sa te calauzeasca pe Iisus sa citesti carti spiritualemstiinta si sa te rogi la Dumnezeu sa iei ce este bun si sa faci diferenta dintre bine si rau.
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 25 Aprilie 2014 22:46
pasaj din biblie de la baptisti,,mi-a facut-o cadou o pastor si ce scria..

Ca un vieriu a inchiriat o vie unor oameni..Si cand a fost ziua culesului a trimis pe robii sai sa culeaga via,api au fost omorati.Apoi vieriu a trimis pe fiul sau ca sperand ca nu il vor omora,,si el a fost omorat ..Intelege ceva din pasaj din biblie,,am aruncato la container de gunoi
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 25 Aprilie 2014 22:55
oamenii lui Dumnezeu ,copii lui Dumnezeu trebuie sa fie oameni drepti.Si sa in biblie sa scrie lucruri logice si drepte...Dar cartile scrise de oameni care au facut religia nu au nici o logica si nu scriu lucruri drepte.


am discutat cu un baiat care a facut o religie,,,era rom...Si spuneam ca un om al Domnului trebuie sa aiba o gandire dreapta si constructive care nu judeca...Adica a judeca inseamna sa nu judeci pe oameni sa le doresti raul chiar daca ei sunt rai si iti doresc raul,ci trebuie sa te lupti cu ei sa ii atragi pe drumul tau si sa ii inveti sa se descurce singuri...sa ii inveti cum sa se descurce singuri...chiar daca sunt rai,,,sa iti rezolvi atributiile tale chiar daca altii sunt rai si nu si le respecta...Si dupa cum spuneam ca baiatul rom a negat asemenea gandire logica cu raspunsul ca imi spune mie..

Pai unde il vad eu pe Dumnezeu pt ca nu exista nicaieri..Asta inseamna ca nici macar el nu crede in biblie dar o recita la altii si altii fac la fel dar fara sa fie oameni drepti,,,adica sa nu profite de slabiciuni..
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 25 Aprilie 2014 23:07
Un om al lui Dumnezeu este un om drept cu o gandire logica care nu isi urmareste interesele egoiste chiar daca altii sunt rai..si ii doresc raul..adica sa il sape,,daca ai credinta in Dumnezeu El te fereste de acesti sapatori care iti sapa groapa..

Pe cand Biblia nu are cuvinte drepte..Biblia desconsidera femeia,,incurajeaza minciuna si nesimtirea,,,nu sa lupti impotriva ei,impotriva minciunii nesimtirii si ipocriziei..

si pun ca cei care dau bani sunt generosi sunt cu adevarati credinciosi,,adica sa muncesti sa intretii parazitii

Bisericile ar trebui sa fie pline de preoti drepti,,dar nu sunt nici macar in vis..Asa ca numai oamenii lui Dumnezeu se pot numi
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 25 Aprilie 2014 23:20
Pe dzeu il poti descoperi si daca ramai ortodox....sunt multi ortodocsi care l-au descoperit....cand a venit Iisus pe pamant,nu existau penticostalii,nu este bine sa ne dezbinam ,sa mergem la biserici diferite,sub pretextul slab ca il gasesti acolo pe Dzeu....alegi calea grea,si te calesti.Ar fi ideal daca ai ramane si tu ortodoxa,pentru ca daca veti avea copiii,atunci vor exista discutii...Dzeu ne uneste,de fapt,uite eu m-am maritat cu un ortodox,si mergem amandoi impreuna la biserica de sarbatori...voi veti fi separati?
Ce pacat ca exista oameni care devin martorii lui Iehova,penticostali,baptisti...ei se sapara toti de biserica ortodoxa,si de asemenea intre ei...incep sa mearga la biserici diferite,.,,...exista in biblie pe la sfarsit,explicat,ca e pacat foarte mare sa dezbini prin secte biserica ortodoxa intemeiata de Iisus....lui Dzeu ii place libertatea,iar unii oameni au nevoie de lanturi,ce sa mai zic,sper ca ai inteles,si ca vei fi ortodoxa,ca sa fiti uniti in fata lui Dzeu,si casatoriti prin cununie religioasa.....
daniilia
Postat pe 26 Aprilie 2014 16:53
De la: garbo_400745, la data 2014-04-25 22:37:45


Cel mai bun răspuns.
Axl_R
Postat pe 26 Aprilie 2014 18:13
religiile mereu au despartit pe om de Dumnezeu.
si Iisus era contra religiilor.

Iisus invata pe oameni sa isi iubeasca semenii,,si preotii il intrebau in ce religie este..Iisus nu avea nici o religie..Asa ca nici oamenii care cred in Dumnezeu si vor sa devina mai buni nu trebuie sa creada in nici o religie..pt ca religia iti spala creierul si te face prost nicidecum nu te face un om cu o gandire constructive.
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 27 Aprilie 2014 23:09
chiar daca te-ai nascut intr-o anumita religie cum as fii eu,,m-as nascut ortodoxa,,da asa este religia mea dar eu nu ascult de aberatiile preotilor

eu nu cred ca are rost sa iti schimbi religia pt ca peste tot pastorii sunt niste hoti..asa ca ce rost ar avea sa schimb religia,,macar preotii ortodoxi nu ma oblige sa imi fure 10 la suta din salar cum fac baptistii si penticostalii,,,daca vrei le dai,daca nu nu le dai..Dar baptistii te ignora daca nu te botezi in religia lor,,,ca sa iti fure banii si sa demostreze ca sunt mai buni ca ortodoxii,,vor sa le fure enoriasii dar in fond sunt niste hoti.
asa ca ce rost are sa imi schimb religia sa dau peste hoti si mai mari cum ar fii baptistii si pensticostalii care te oblige sa dai 10 la suta din salar ca daca nu esti acceptat dar ei mai ca te oblige sa intri in secta lor
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 27 Aprilie 2014 23:22
De la: Axl_R, la data 2014-04-26 18:13:14
De la: garbo_400745, la data 2014-04-25 22:37:45


Cel mai bun răspuns.

ba al meu este cel mai bun raspuns
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 27 Aprilie 2014 23:25
Cel mai frumos raspuns si perfect adevarat ! Se pune intrebarea ...Carei Religii ii apartinea Adam ori Noe , Moise , Avram , Isus ? Raspunsul este unul singur ! Nici uneia ! Religiile sunt facute de oameni la inspiratia satanei si au rolul de a-i dezbina pe oameni ! Toti cei enumerati mai inainte , nu apartineau nici unei religii ci aveau in comun credinta nezdruncinata in DUMNEZEU ! Dumnezeu prin credinta ii uneste pe oameni in timp ce satana prin religii ii dezbina !
pygmalyon
Postat pe 28 Aprilie 2014 01:53
Era rom ? Pacat , din cate stiam eu , nici o religie nu incurajeaza alcoolul !
pygmalyon
Postat pe 28 Aprilie 2014 01:56
Eu sunt ortodox prin botez , liber cugetator prin convingere , as putea incerca sa te ajut desi habar nu am cu ce se ocupa baptistii si nici nu ma intereseaza !
Pasajul pe care l-ai postat , poate fi interpretat cam asa ...
Vier = proprietarul unei vii ...vie = vita de vie ! In cazul nostru Dumnezeu !
Via = credinta ...
Strugurii = roadele credintei , adica faptele bune ...
Robii trimisi prima data sa culeaga via ....proorocii ....
Fiul vierului = Isus ....
Desi dogmele difera intre ele , esenta este cam aceeasi ! Toate deriva din crestinismul primar , initial nu erau catolici , ortodocsi , protestanti etc...Separarea s-a facut mult mai tarziu ...
pygmalyon
Postat pe 28 Aprilie 2014 02:04
De la: daniilia, la data 2014-04-26 16:53:53Pe dzeu il poti descoperi si daca ramai ortodox....sunt multi ortodocsi care l-au descoperit....cand a venit Iisus pe pamant,nu existau penticostalii,nu este .


Dar nici ortodocsi nu erau , nu-i asa ?
pygmalyon
Postat pe 28 Aprilie 2014 02:07
De la: ingerasulcumintesiluptator, la data 2014-04-25 23:07:58oamenii lui Dumnezeu ,copii lui Dumnezeu trebuie sa fie oameni drepti.Si sa in biblie sa scrie lucruri logice si drepte...Dar cartile scrise de oameni care au facut religia nu au nici o logica si nu scriu lucruri drepte.


am discutat cu un baiat care a facut o religie,,,era rom...Si spuneam ca un om al Domnului trebuie sa aiba o gandire dreapta si constructive care nu judeca...Adica a judeca inseamna sa nu judeci pe oameni sa le doresti raul chiar daca ei sunt rai si iti doresc raul,ci trebuie sa te lupti cu ei sa ii atragi pe drumul tau si sa ii inveti sa se descurce singuri...sa ii inveti cum sa se descurce singuri...chiar daca sunt rai,,,sa iti rezolvi atributiile tale chiar daca altii sunt rai si nu si le respecta...Si dupa cum spuneam ca baiatul rom a negat asemenea gandire logica cu raspunsul ca imi spune mie..

Pai unde il vad eu pe Dumnezeu pt ca nu exista nicaieri..Asta inseamna ca nici macar el nu crede in biblie dar o recita la altii si altii fac la fel dar fara sa fie oameni drepti,,,adica sa nu profite de slabiciuni..


Din cocos nu faci gaina , din soarece nu faci pisica si nici din rom nu poti face limonada !
Omul e om , pomul e pom iar romul este o bautura alcoolica nu este om , nici pom ! Mi-a fost rusine sa spun tigan ! Ups ...pardon , cioara am vrut sa zic ...ptiu !


pygmalyon
Postat pe 28 Aprilie 2014 02:12


ei... daca toata lumea e de acord in toate, pacea domneste pe araturile lui garbo... si postarile lui ingeras cuminte ca un iepuras, ne-a facut mintea grea... s-o destindem cu ceva tot on topic...

Dispută religioasă

poezie de Ion Pribeagu

Deși port o mare stimă
Și am respectat mereu
Și pe popă și pe pastor
Și pe rabinul evreu.

Totuși eu am o remarcă
Deși nu e paradox
Însă cel mai vesel popă
Este popa ortodox.

Fie praznic, nunți, botezuri
Sau la orice slujbă sfîntă
Chiar și la inmormîntare
Popa cântă, popa cântă.

Dar cel mai deștept dintr-înșii
Mai dibaci, mai diabolic
Este fără îndoială
Bruder, pastorul catolic.

Auziți, iubiți prieteni,
Ce abil, ce diplomat
Pe toți tinerii-i-nsoară
El rămâne ne-nsurat.

Cel mai crunt însă-i rabinul
Ăsta, merge-n contra firei:
Vrea morțiș ca să distrugă
Fericirea omenirii.

Auziți ce barbarie!
Zău că merită bătaie!
Unde trebuie s-adauge
Rabinul de-acolo… taie!
barboneli
Postat pe 28 Aprilie 2014 22:24
pai preotii au o gandire distructiva..
ei invata oamenii sa fie darnici dar nu ii invata sa fie si drepti corecti..ca doar asta inseamna sa fii un om bun,sa fii correct si sa fii un om responsabil chiar daca prin jurul tau sunt doar iresponsabili.
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 1 Mai 2014 00:06
pai preotii au o gandire distructiva..
ei invata oamenii sa fie darnici dar nu ii invata sa fie si drepti corecti..ca doar asta inseamna sa fii un om bun,sa fii correct si sa fii un om responsabil chiar daca prin jurul tau sunt doar iresponsabili.
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 1 Mai 2014 00:06
pai preotii au o gandire distructiva..
ei invata oamenii sa fie darnici dar nu ii invata sa fie si drepti corecti..ca doar asta inseamna sa fii un om bun,sa fii correct si sa fii un om responsabil chiar daca prin jurul tau sunt doar iresponsabili.
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 1 Mai 2014 00:06
Exista un singur D-zeu!Numai la el te rogi!Acesta exista in tine!
garbo_401038
Postat pe 6 Mai 2014 08:00
de ce oare cei care se numesc copii lui Dumnezeu,nu sunt cinstiti si doar critica pe ceilalti oameni..Pt ca un om credincios un copil al lui Dumnezeu..

trebuie sa fie un om cinstit,cu bun simt,,care sa fie exigent cu el insasi apoi sa spuna lucrurile care ii afecteaza.sa se impuna,,,
preotii doar critica ca noi sa fim cuminti,dar ei nu sunt,,la fel fac si credinciosii ii invata pe ceilalti sa fie credinciosi dar ei nu sunt.
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 6 Mai 2014 23:26
lucrurile rele pe care le fac oamenii difera de la om la om.Fiecare cu ce ii place,la lucruri rele ma refer.,dar tot rai sunt...
la unii oameni le place sa barfeasca,sa fie invidiosi,sa fie rautaciosi..

atunci cand esti om credincios lupti sa fii un om serios,,,chiar daca ceilalti nu sunt seriosi,,trebuie sa te impui,,sa faci sa fie lucrurile bine pt toata lumea..daca nu ai cu cine te indepartezi..

acum in societate intalnesti tot felul de nebuni trebuie sa incerci sa nu mai lasi sa te afecteze emotional rautatile lor,,sa fii indifferent ca la condus masina,,sa nu lasi sa te enerve toti prostii..
dar in viata private trebuie sa alegi oameni cu bun simt,nu care iti distrug linistea sufleteasca..pt ca atunci cand ai oameni rai prin preajma nu mai poti avea pace interioara daca doar te enerveaza,pt ca in viata private trebuie sa stai relaxat,,nu doar sa fii mereu in garda ca sa nu te afecteze rautatile altora...asa cum esti inafara..nu trebuie sa fii in preajma oamenilor care nu au bun simt in viata private..Eu asa gandesc..




ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 7 Mai 2014 23:07
De la: ingerasulcumintesiluptator, la data 2014-05-07 23:07:44lucrurile rele pe care le fac oamenii difera de la om la om.Fiecare cu ce ii place,la lucruri rele ma refer.,dar tot rai sunt...
la unii oameni le place sa barfeasca,sa fie invidiosi,sa fie rautaciosi..

atunci cand esti om credincios lupti sa fii un om serios,,,chiar daca ceilalti nu sunt seriosi,,trebuie sa te impui,,sa faci sa fie lucrurile bine pt toata lumea..daca nu ai cu cine te indepartezi..

acum in societate intalnesti tot felul de nebuni trebuie sa incerci sa nu mai lasi sa te afecteze emotional rautatile lor,,sa fii indifferent ca la condus masina,,sa nu lasi sa te enerve toti prostii..
dar in viata privata trebuie sa alegi oameni cu bun simt,nu care iti distrug linistea sufleteasca..pt ca atunci cand ai oameni rai prin preajma nu mai poti avea pace interioara daca doar te enerveaza,pt ca in viata privata trebuie sa stai relaxat,,nu doar sa fii mereu in garda ca sa nu te afecteze rautatile altora...asa cum esti inafara.intre oameni cu care nu ai nici o treaba,.nu trebuie sa fii in preajma oamenilor care nu au bun simt in viata private pt ca in viata private trebuie sa fii relaxat....Eu asa gandesc..
]
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 7 Mai 2014 23:12
Credinta in Dumnezeu , apropie oamenii in timp ce religiile ii dezbina ! Acuma depinde ce consideri ca este mai important , religia ori Dumnezeu ?
pygmalyon
Postat pe 8 Mai 2014 08:52
De la: ingerasulcumintesiluptator, la data 2014-05-06 23:26:05
...la fel fac si credinciosii ii invata pe ceilalti sa fie credinciosi dar ei nu sunt....


Asa cum ai spus , aia nu sunt credinciosi , asa vor doar sa para ...
pygmalyon
Postat pe 8 Mai 2014 08:56

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Atractie pt un barbat insurat 130 De la: Kathrine 16 Mai 2015 08:21
Diferenta de 11 ani e prea mare? 35 De la: garbo_1650 24 Aprilie 2012 14:11
Care sunt cei mai mari dusmani ai casniciei? 21 De la: garbo_1322 13 Aprilie 2012 18:38
Urmarile divortului 387 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:23
Grave Plb in familie , urgent un sfat 6 De la: alinai03 28 Decembrie 2017 15:25
Setari Cookie-uri