Dilema intre religii.. O piedica?

De la: barboneli, la data 2014-04-18 18:48:26
De la: ShalimarCT, la data 2014-04-18 15:23:13De ce este atat de important sa va casatoriti religios? Lucrurile sunt simple! Daca va iubiti si va intelegeti VOI DOI si nu neamurile voastre, mergeti la Starea Civila si gata. De ce simt oamenii nevoia sa-si complice existenta incurcandu-se in tot felul de protocoale, canoane si practici religioase? Au aparut prea multe religii si toate sunt in favoarea unor indivizi ce au invatat ca asa pot conduce masele ca ciobanii oile. D-zeu exista sau nu! Daca D-zeu exista, atunci este unul singur, dar multitudinea asta de religii nu face decat sa sa-ti confirme ca, de fapt, D-zeu nu exista. Daca D-zeu ar exista oare nu l-ar deranja atatea religii si atatea rastalmaciri si atatea practici diferite? Si daca D-zeu ar fi atoatestiutor si atotputernic oare ar sta cu mainile in san privindu-va cum va prostiti dintr-o religie in alta?

"Si daca D-zeu in 7 zile a creat lumea, credeti ca i-ar fi greu sa intervina acum si sa faca orice modificare ar dori? Desteptati-va oameni buni !"



Ce modificari sa faca ? pai D-zeu in alea 7 zile, de fapt in 6 ca in a saptea s-a dus si el sa se odihneasca cum o sa fac si eu maine.... nu a pomenit, facut, cerut, nici o RELIGIE !!!! asa ca ce sa modifice ? nu, parerea mea e ca nu mai poate face nimic, nici o modificare ! si sti de ce ? tu si altii spun metaforic ca El a facut ce a facut in 6 zile, dar nu e chiar asa ! daca astea 6 zile le iei ca 24 de ore, omul, facut de El sau nu, a aparut numai in ultimele 2 minute. deci e la inceputul evolutiei. ok, stiu, o fi facut el Galaxy 6 sau chiar 7... dar uite ce dilema mai are inca ? ti se pare normal ? mie nu. mi-a placut chestia cu "Desteptati-va"... ! e si amuzanta. daca zicea-i "Treziti-va" era ok... dar chestia cu desteptatul... ia timp. am vazut si savanti, oameni destepti, foarte destepti (e adevarat, mai mult intr-un singur domeniu...) care se boteaza asa sau pe dincolo ! l-am intrebat pe unul de ce ? n-a stiut ce sa-mi raspunda. adica a baibait el ceva acolo legat de traditie. deci.... acum intelegi de ce se mai casatoresc unii si religios.... ? se jura tot felul acolo la sfatul popular, semneaza amandoi pe viata, se muta la alta cladire tot populara, mai se jura si acolo , mai semneaza si acolo, mai da bani si acolo, mai pupa tot felul de fetisuri inainte de se pupa si intre ei.... si peste 2 ani si 5 luni divorteaza sau pleaca de acasa sau isi inseala partenerul, partenera ! si mai lasa si un copil fara amandoi parinti. deci totul e AIUREA cum spunea si fata noastra cu dilemele ei existentiale... ! auzi la ea... Sfantul Duh... !!!! in ce an a fost inventat acest duh sfant ? stiti ? cercetati va rog....

pai degeaba te casatoresti la biserica daca nu va casatoriti amandoi in fata lui Dumnezeu cu o inima sincera..
sa se roage amandoi sa le dea rabdare si gandire buna unul fata de celalalt..respect si ajutor reciproc.
dar barbatul trateaza femeia ca o sluga ca asa au scris preotii in biblie,,femeia sa fie supusa barbatului sa satisfaca toate dorintele barbatului dar sa nu pretinda nimic,,femeia se satura si cauta altul,,mai bine asa decat sa vada copii batai si ura,,de aceea poate si oamenii sunt asa inraiti pt ca au stat impreuna chiar daca sau urat.
cu un barbat nu trebuie sa stai daca nu respecta atributiile lui,de a respecta femeia si de ai fii prieten si sot..nu sa fie pe post de sluga
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 18 Aprilie 2014 21:39
si eu as face la felk,,daca eu m-as casatori cu o inima sincera...Si el apoi incepe sa imi citeasca din biblia care au scriso preotii,,,ca femeia trebuie sa fie supusa barbatului sa il asculte..Sa nu gandeasca decat ceea ce barbatul ii da voie...Sa nu gandeasca rau de barbatii..ci sa gandeasca ca doar din cauza femeilor este ata rau in lume...M,ai bine divortezi decat sa stai cu un asemenea animal si copii nu pierd nimica ci din contra scapa de influenta tatalui..important sa plateasca barbatul bani pt copii,,ca nici macar din aia nu da
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 18 Aprilie 2014 22:05
pai degeaba te casatoresti la biserica daca nu va casatoriti amandoi in fata lui Dumnezeu cu o inima sincera..
sa se roage amandoi sa le dea rabdare si gandire buna unul fata de celalalt..respect si ajutor reciproc.
dar barbatul trateaza femeia ca o sluga ca asa au scris preotii in biblie,,femeia sa fie supusa barbatului sa satisfaca toate dorintele barbatului dar sa nu pretinda nimic,,femeia se satura si cauta altul,,mai bine asa decat sa vada copii batai si ura,,de aceea poate si oamenii sunt asa inraiti pt ca au stat impreuna chiar daca sau urat.
cu un barbat nu trebuie sa stai daca nu respecta atributiile lui,de a respecta femeia si de ai fii prieten si sot..nu sa fie pe post de sluga

ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 18 Aprilie 2014 22:15
sa iti dau un exemplu... well, fulgerul? Cit timp s-a dat omenirea cu courul de pamint ca e ceva acolo sus care face spume, pardon, flacari, daca Ghitza o inseala pe Maria?
Si dupa nspe, nspe ani si efort a ajuns omenirea la concluzia ca da, E CEVA acolo sus, dar fenomenul are o cauzalitate, n-are toiag si nici nu poarta barba. Nici o legatura cu Ghitza si Maria, oricum...

Extrapolind, nu exista nimic paranormal, supernatural etc, exista doar lucruri pe care - deocamdata - NOI nu le intelegem. Si parerea mea e ca nu le vom intelege niciodata pentru ca fiecare specie are niste limite de evolutie predefinite - predefinite spre binele ei, desigur. Altfel ar fi extincta.
quasaria
Postat pe 19 Aprilie 2014 02:24
Credinta e una singură, perseverenta în rugăciune urmată de faptele bune, Efeseni 4/5 un singur domn, un un botex, o credintă, religiile sunt create de oameni, care uneori provoacă vrajbă !
garbo305782
Postat pe 19 Aprilie 2014 07:42


predefinite ? neata Q... ninge la tina acolo ? deci nu inteleg chestia asta cu predefinite si mai ales n-am inteles cuvantul: "extincta." ok, am trecut si pe la dex dar el s-a uitat chioras la mine si n-a zis nimic. nici el nu stie ce e aia ! da, e frumoasa povestea asta cu acolo sus cu toiag si barba...si fenomenul, cum zici tu, nu s-a suparat niciodata ca Ghotza a facut ce a facut cu Maria pentru simplu motiv ca insasi povestea inventata cu el si cu Maria ( alias Miryam...) nu era ceva "cusher"... ! povestea semana tare a "adulter" ! Miryam find deja casatorita cu tamplarul Iosef... ! si eu cand eram mic nu adormeam pana nu citeam sau mi se citea cate ceva din Biblie. si uneori nu adormeam pentru ca nu intelegeam, de ex. fraza cu ca: D-zeu l-a facut pe om dupa chipul si infatisarea (???) LUI ! ok. se poate. dar atunci de ce Eva nu mai apare in picturile lui Michelangelo sau a lui Leonardo ?
da ce are povestea asta cu dilema lui fata 260 ? concurenta asta crancena intre religile astea fara rost (D-zeu nu are absolut nici o legatura cu religile... El nici nu stie cuvantul asta, asa cum s-a gandit si fata din CT.) pentru ca sa-si pastreze fiecare enoriasii ei deci sa nu le scada bugetul... asta nu e nici o dilema, e purul adevar. si atunci , cum sa-i tina ?. le interzice (impreuna cu rudele...) sa se castoreasca intre ei. ca 260 l-a iubit pe D-zeu luni si tipul l-a iubit miercuri... pe acelasi D-zeu, e totusi un motiv foarte serios sa le impiedice fericirea. pacat !
barboneli
Postat pe 19 Aprilie 2014 08:02
De la: ingerasulcumintesiluptator, la data 2014-04-18 21:38:34
De la: barboneli, la data 2014-04-18 18:48:26
De la: ShalimarCT, la data 2014-04-18 15:23:13De ce este atat de important sa va casatoriti religios? Lucrurile sunt simple! Daca va iubiti si va intelegeti VOI DOI si nu neamurile voastre, mergeti la Starea Civila si gata. De ce simt oamenii nevoia sa-si complice existenta incurcandu-se in tot felul de protocoale, canoane si practici religioase? Au aparut prea multe religii si toate sunt in favoarea unor indivizi ce au invatat ca asa pot conduce masele ca ciobanii oile. D-zeu exista sau nu! Daca D-zeu exista, atunci este unul singur, dar multitudinea asta de religii nu face decat sa sa-ti confirme ca, de fapt, D-zeu nu exista. Daca D-zeu ar exista oare nu l-ar deranja atatea religii si atatea rastalmaciri si atatea practici diferite? Si daca D-zeu ar fi atoatestiutor si atotputernic oare ar sta cu mainile in san privindu-va cum va prostiti dintr-o religie in alta?

"Si daca D-zeu in 7 zile a creat lumea, credeti ca i-ar fi greu sa intervina acum si sa faca orice modificare ar dori? Desteptati-va oameni buni !"



Ce modificari sa faca ? pai D-zeu in alea 7 zile, de fapt in 6 ca in a saptea s-a dus si el sa se odihneasca cum o sa fac si eu maine.... nu a pomenit, facut, cerut, nici o RELIGIE !!!! asa ca ce sa modifice ? nu, parerea mea e ca nu mai poate face nimic, nici o modificare ! si sti de ce ? tu si altii spun metaforic ca El a facut ce a facut in 6 zile, dar nu e chiar asa ! daca astea 6 zile le iei ca 24 de ore, omul, facut de El sau nu, a aparut numai in ultimele 2 minute. deci e la inceputul evolutiei. ok, stiu, o fi facut el Galaxy 6 sau chiar 7... dar uite ce dilema mai are inca ? ti se pare normal ? mie nu. mi-a placut chestia cu "Desteptati-va"... ! e si amuzanta. daca zicea-i "Treziti-va" era ok... dar chestia cu desteptatul... ia timp. am vazut si savanti, oameni destepti, foarte destepti (e adevarat, mai mult intr-un singur domeniu...) care se boteaza asa sau pe dincolo ! l-am intrebat pe unul de ce ? n-a stiut ce sa-mi raspunda. adica a baibait el ceva acolo legat de traditie. deci.... acum intelegi de ce se mai casatoresc unii si religios.... ? se jura tot felul acolo la sfatul popular, semneaza amandoi pe viata, se muta la alta cladire tot populara, mai se jura si acolo , mai semneaza si acolo, mai da bani si acolo, mai pupa tot felul de fetisuri inainte de se pupa si intre ei.... si peste 2 ani si 5 luni divorteaza sau pleaca de acasa sau isi inseala partenerul, partenera ! si mai lasa si un copil fara amandoi parinti. deci totul e AIUREA cum spunea si fata noastra cu dilemele ei existentiale... ! auzi la ea... Sfantul Duh... !!!! in ce an a fost inventat acest duh sfant ? stiti ? cercetati va rog....

pai degeaba te casatoresti la biserica daca nu va casatoriti amandoi in fata lui Dumnezeu cu o inima sincera..
sa se roage amandoi sa le dea rabdare si gandire buna unul fata de celalalt..respect si ajutor reciproc.
dar barbatul trateaza femeia ca o sluga ca asa au scris preotii in biblie,,femeia sa fie supusa barbatului sa satisfaca toate dorintele barbatului dar sa nu pretinda nimic,,femeia se satura si cauta altul,,mai bine asa decat sa vada copii batai si ura,,de aceea poate si oamenii sunt asa inraiti pt ca au stat impreuna chiar daca sau urat.
cu un barbat nu trebuie sa stai daca nu respecta atributiile lui,de a respecta femeia si de ai fii prieten si sot..nu sa fie pe post de sluga
Ionel_Petrisor_1
Postat pe 19 Aprilie 2014 08:15
De la: barboneli, la data 2014-04-19 08:02:00

predefinite ? neata Q... ninge la tina acolo ? deci nu inteleg chestia asta cu predefinite si mai ales n-am inteles cuvantul: "extincta." ok, am trecut si pe la dex dar el s-a uitat chioras la mine si n-a zis nimic. nici el nu stie ce e aia ! da, e frumoasa povestea asta cu acolo sus cu toiag si barba...si fenomenul, cum zici tu, nu s-a suparat niciodata ca Ghotza a facut ce a facut cu Maria pentru simplu motiv ca insasi povestea inventata cu el si cu Maria ( alias Miryam...) nu era ceva "cusher"... ! povestea semana tare a "adulter" ! Miryam find deja casatorita cu tamplarul Iosef... ! si eu cand eram mic nu adormeam pana nu citeam sau mi se citea cate ceva din Biblie. si uneori nu adormeam pentru ca nu intelegeam, de ex. fraza cu ca: D-zeu l-a facut pe om dupa chipul si infatisarea (???) LUI ! ok. se poate. dar atunci de ce Eva nu mai apare in picturile lui Michelangelo sau a lui Leonardo ?
da ce are povestea asta cu dilema lui fata 260 ? concurenta asta crancena intre religile astea fara rost (D-zeu nu are absolut nici o legatura cu religile... El nici nu stie cuvantul asta, asa cum s-a gandit si fata din CT.) pentru ca sa-si pastreze fiecare enoriasii ei deci sa nu le scada bugetul... asta nu e nici o dilema, e purul adevar. si atunci , cum sa-i tina ?. le interzice (impreuna cu rudele...) sa se castoreasca intre ei. ca 260 l-a iubit pe D-zeu luni si tipul l-a iubit miercuri... pe acelasi D-zeu, e totusi un motiv foarte serios sa le impiedice fericirea. pacat !















da' de "scufita rosie" ai auzit? =))pfffai!


nu stiam cine-i p'afara cu extictorul azi noapte, in ploae?!:))))))))))))
pitiTa_
Postat pe 19 Aprilie 2014 08:59


da, iubirea mea vesnica... am auzit ! si nu mai pfapaii atata ca-mi stingi lumanarea... !!! ei... acuma stii !
barboneli
Postat pe 19 Aprilie 2014 09:06
erata* extiNctorul..."ala" care stinge ce arde!

al tau, ii cu praf si pulbere, bag seama.


Hai, Paste luminat si tie!
pitiTa_
Postat pe 19 Aprilie 2014 09:20


da... si cand ma supar, pushca... !
barboneli
Postat pe 19 Aprilie 2014 09:24
M'deee, mi s-a sculat parul!..... in gradina lu' Ion, a fatat o iepuroaica....

vezi p'acolo ce "puhsca"!
pitiTa_
Postat pe 19 Aprilie 2014 09:29


parul... ? ok, absolut nimic anormal in asta. ce vroaiai altceva ? ei... nu stiu eu toate povestile, aia cu scufita rosie, da...! si cum zici tu ca pronunti: "puhsca"... ? ca eu mi-am muscat limba incercand....
barboneli
Postat pe 19 Aprilie 2014 09:44
ex·tinct [ik-stingkt]
adjective
1.
no longer in existence; that has ended or died out: an extinct species of fish.

Sau defunct, gone, vanished!
Hai, ca "defunct" exista si in romana, dar "specie defuncta" suna muuult mai rau.
quasaria
Postat pe 19 Aprilie 2014 13:47

. .pana apari tu cu ex_tinct...,
a luat foc deja:))) l-am stins eu :D sa nu dispara "specimenu' "!



On topic: "intre religii" intotdeauna "o piedica!"
pitiTa_
Postat pe 19 Aprilie 2014 19:50
De la: garbo305782, la data 2014-04-19 07:42:52Credinta e una singură, perseverenta în rugăciune urmată de faptele bune, Efeseni 4/5 un singur domn, un un botex, o credintă, religiile sunt create de oameni, care uneori provoacă vrajbă !

religiile au fost cele mai multe din cauza diferentelor religioase...
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 19 Aprilie 2014 22:16
De la: garbo305782, la data 2014-04-19 07:42:52Credinta e una singură, perseverenta în rugăciune urmată de faptele bune, Efeseni 4/5 un singur domn, un un botex, o credintă, religiile sunt create de oameni, care uneori provoacă vrajbă !

religiile au fost cele mai multe din cauza diferentelor religioase...
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 19 Aprilie 2014 22:17
De la: garbo305782, la data 2014-04-19 07:42:52Credinta e una singură, perseverenta în rugăciune urmată de faptele bune, Efeseni 4/5 un singur domn, un un botex, o credintă, religiile sunt create de oameni, care uneori provoacă vrajbă !

religiile au fost cele mai multe din cauza diferentelor religioase...
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 19 Aprilie 2014 22:18
De la: ingerasulcumintesiluptator, la data 2014-04-19 22:18:06
De la: garbo305782, la data 2014-04-19 07:42:52Credinta e una singură, perseverenta în rugăciune urmată de faptele bune, Efeseni 4/5 un singur domn, un un botex, o credintă, religiile sunt create de oameni, care uneori provoacă vrajbă !

razboiaiele au fost cele mai multe din cauza diferentelor religioase...


religia a fost mereu un punct sensibil al oamenilor
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 19 Aprilie 2014 22:23
De la: ingerasulcumintesiluptator, la data 2014-04-19 22:18:06
De la: garbo305782, la data 2014-04-19 07:42:52Credinta e una singură, perseverenta în rugăciune urmată de faptele bune, Efeseni 4/5 un singur domn, un un botex, o credintă, religiile sunt create de oameni, care uneori provoacă vrajbă !

razboaiele au fost cele mai multe din cauza diferentelor religioase..
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 19 Aprilie 2014 22:27
De la: ingerasulcumintesiluptator, la data 2014-04-19 22:23:29
De la: ingerasulcumintesiluptator, la data 2014-04-19 22:18:06
De la: garbo305782, la data 2014-04-19 07:42:52Credinta e una singură, perseverenta în rugăciune urmată de faptele bune, Efeseni 4/5 un singur domn, un un botex, o credintă, religiile sunt create de oameni, care uneori provoacă vrajbă !

razboiaiele au fost cele mai multe din cauza diferentelor religioase...


religia a fost mereu un punct sensibil al oamenilor


vrei sa spui decand a aparut... pentru ca religia nu a aparut o data cu omul ! indiferent care varianta alegi, cea cu facutul din tarana sau din evolutie... ! un punct sensibil zici ? da, spus literar si frumos. eu as zice ca a fost de la inceput ca o aschie in popo... !!!! mai rau ca un cancer. a ucis mai mult decat cele mai groaznice boli. in loc sa-l inalte, l-a adus pe om la injosirea minima. dar, ca "orice rau e spre bine"... a ajutat la dezvoltarea omului in materie de arhitectura, muzica si arte in general. n-a ajutat la nici o boala sau suferinta, eu unul am ales drumul fara ea. ma refer la religie, nu la "D-zeu" ! Sarbatori fericite si un Paste cu mult drob, sanatate si iubire !!!
barboneli
Postat pe 20 Aprilie 2014 07:51
cred eu : DUMNEZEU ESTE O PUTERE egal EFECTULUI BUMERANG ,adica : FACI BINE care a daramat BISERICA COPILARIEI MELE > SFANTA VINERI > siiii... a murit IMPUSCAT ....
garbo_400378
Postat pe 20 Aprilie 2014 09:25


n-am inteles nimic din ce ai spus.... ia-o incet, nu te grabi... ! pai bumerangul nu are putere... doar se intoarce daca nu-si atinge tinta... cred ca D-zeu are mai multa putere, nu stiu... nu am avut ocazia s-o simt ! e... bine ca ai avut si tu o copilarie cu aventuri, impuscaturi....
barboneli
Postat pe 20 Aprilie 2014 10:05
378 , cam vorbesti pe sarite....Sigur te simti bine ?
Rotty
Postat pe 20 Aprilie 2014 10:20
este cultul ortodox si cultul penticostal, nu este vorba de religii diferite. amandoua cultele apartin religiei crestine
wei
Postat pe 20 Aprilie 2014 23:00
eu zic ca cuvantul crestin are un reputatie tare proasta din cauza ca multi oameni sau numit pe ei crestini dar au facut lucruri foarte rele...Si astfel un om care spune ca este crestin nu inseamna ca oamenii il si cred ca este un om de incredere..

apoi de ce oamenii care cred in Iisus se numesc crestini...Doar Iisus Hristos..
un om care crede in Dumnezeu si fiul se poate numi pe el copil al lui Dumnezeu,sau credincios si care doreste sa devina un om mai bun..cu o gandire mai constructive.
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 21 Aprilie 2014 00:00
eu zic ca cuvantul crestin are un reputatie tare proasta din cauza ca multi oameni sau numit pe ei crestini dar au facut lucruri foarte rele...Si astfel un om care spune ca este crestin nu inseamna ca oamenii il si cred ca este un om de incredere..

apoi de ce oamenii care cred in Iisus se numesc crestini...Doar Iisus Hristos..
un om care crede in Dumnezeu si fiul se poate numi pe el copil al lui Dumnezeu,sau credincios si care doreste sa devina un om mai bun..cu o gandire mai constructive.
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 21 Aprilie 2014 00:00
De la: garbo_400378, la data 2014-04-20 09:25:45cred eu : DUMNEZEU ESTE O PUTERE egal EFECTULUI BUMERANG ,adica : FACI BINE care a daramat BISERICA COPILARIEI MELE > SFANTA VINERI > siiii... a murit IMPUSCAT ....

da Dumnezeu iti da putere sa gandesti pozitiv si constructive,,numai ca preotii au frica ca daca oamenii incep sa gandeasca si se desteapta lor cine le mai da bani..sa isi faca vile..
asa ca si preotii prefer gandirea dezbina si cucereste...preotii vor avere bani vile,nicidecum ca oamenii sa se destepte in fond sunt barbati
ingerasulcumintesiluptator
Postat pe 21 Aprilie 2014 00:04
Religia? O fraza de dansii inventata
Ca cu a ei putere sa va aplece-n jug,
Stiind ca dupa moarte rasplata nu v-asteapta,
Ati mai rabda povara ca vita de la plug?

Presupun ca stiti cine a spus-o
Ionel_Petrisor_1
Postat pe 21 Aprilie 2014 22:52
Oamenii buni si intelepti se pot intelege indiferent de religii. Unii pot sa o faca, altii nu!
Il poti gasi pe Dumnezeu in orice, nimeni nu te impiedica sa crezi, atat timp cat il respecti ca om pe cel de langa tine, indiferent de religie.
Nu religia arata ce fel de om esti, ci faptele tale!
edelweiss_3881
Postat pe 21 Aprilie 2014 23:49

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
cateva cuvinte despre sotul perfect 190 De la: elodia 24 Aprilie 2010 11:21
Vand/inchiriez rochie de mireasa colectia gala gold 2010 1 De la: garbo173095 21 Octombrie 2010 18:38
relatie 96 De la: Helen29 7 Decembrie 2009 13:57
Casatorie 1 De la: garbo_497965 2 Martie 2019 00:26
castiga bani in timpul liber...si tu poti deveni reprezentant! 1 De la: fyfy 17 Noiembrie 2009 22:46
Setari Cookie-uri