Copil fara tata

si opinci in chicere

sa-ti tin rima
vivacedonna
Postat pe 13 Ianuarie 2014 15:39
De la: quasaria, la data 2014-01-13 01:50:41Aalina, cit esti de veche sau de noua e irelevant. Iar daca esti prea fragila pentru situatii in care nu toti iti dau dreptate sau scriu ce te astepti, poate at trebui sa preferi sa tricotezi, nu sa scrii pe forumuri.
In rest, ai mentionat clar ca tu preferi situatii comode si, intr-adevar, e mai bine sa nu aduci pe lume nici un copil daca nu esti in stare sa il cresti. Daca ai fobii de genul ce ti se intimpla cind iesi maine din casa, e mai bine sa tratezi anxietatile astea inainte sa devii mama. Ca mama, trebuie sa fii intr-adevar puternica si pentru bebe. Nu esti... de unde nu e, stii vorba.
Dar cred ca e o situatie care ti se aplica tie, nu li se aplica tuturor.



Mai lasati sloganurile comuniste si nu mai incurajati lumea sa faca copii...ca nu le cresteti voi cooiii..nu mai sunt vremurile de dinainte de 89. quasaria cati copii ai nu te supara?....
Aalinna_Kent_1
Postat pe 13 Ianuarie 2014 15:48
Io recunosc, tot zic la ai mei să facă, da' nu vor. Şi tare aş vrea să fiu bunică!

Eii, cândva erau 5-6 copii într-o familie...acum cel mult 2.
Axl_R
Postat pe 13 Ianuarie 2014 15:55
COII nu le cresc eu, au sau n-au..

Comunista esti tu, pitzi, ca numai pe vremea aia copiii erau considerati o pacoste, cum ii consideri tu! Mentalitate de retardarta.
Sint convinsa ca autoarea subiectului si-i poate creste bine merci singura - spre deosebire de tine - si n-are nevoie sa ii cresc eu.
quasaria
Postat pe 13 Ianuarie 2014 15:56
Piti si retardata esti tu...masoara,ti cuvintele...altfel am sa te jignesc si eu cum ai facut.o si tu
Aalinna_Kent_1
Postat pe 13 Ianuarie 2014 16:05
Se vede ca n.ai copii altfel nu ai fi avut timp sa stai pe forumuri sa jignesti lumea...,tu nu ai face 3.4 copii cu barbati diferiti....dar pe altele de ce le sfatuiesti sa faca ce tu nu ai face?....iti zic eu....suferi sa te simti superioara altora...vocabular de 2 parale...si idei comuniste
Aalinna_Kent_1
Postat pe 13 Ianuarie 2014 16:09
Iti spun pt. Ultima data masoara,ti cuvintele ca altfel te urmaresc pe toate topicurile si te denigrez si te jignesc...pana o sa ma plictisesc eu
Aalinna_Kent_1
Postat pe 13 Ianuarie 2014 16:15
de cata iubire, nici nu pot citi!!!
buna seara si aici!!!
ladyDY
Postat pe 13 Ianuarie 2014 19:30
Tu ai jjgnit prima...eu nu sunt vreun barbat rusinos sa zic...saru.mana doamna....nu sunt mai fraiera...si,ti raspund in oglinda....la ce ai spus tu...asa raspunsuri meriti....
Aalinna_Kent_1
Postat pe 13 Ianuarie 2014 19:43
imi vine sa scriu doar: doamnelor.....va rog frumos!
Eugenia_
Postat pe 13 Ianuarie 2014 19:52
De la: quasaria, la data 2014-01-13 16:46:33hai sictir, topuc!
M-am plictisit sa imi pierd timpul cu retardele din satra din ferentari.
La ce vocabular elevat si cele 50 de avorturi ale tale, e clar ca ai inghitit prea mult sloboz, ca sa te citez, si nu mai vrei alti plozi. Nici n-ar trebui sa te perpetuezi, stai linistita.
Sint destui ciorex Kent si Marlboro pe lumea asta.

Buna seara,
Dacă te afli în situații nu prea prietenoase cu anumite persoane și s-a ajuns la proferarea de insulte sau calomnii, poți apela la prevederile art. 3 pct. 1 din Legea nr 61/1991, fie la instanța de judecată. Însă, nu trebuie ignorată nici urmatoarea afirmație, cel puțin din punct de vedere teoretic și filozofic: ”Primul om care a preferat sa înjure în loc să dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizației” (Sigmund Freud).
leealeo
Postat pe 13 Ianuarie 2014 19:52
sau
"ce cred altii despre tine nu-i treaba ta" :))
Eugenia_
Postat pe 13 Ianuarie 2014 19:58
buna seara.
Leea, lasa tu legile , ca nu la toate le intra-n cap...
dar asta da, ai citat bine
”Primul om care a preferat sa înjure în loc să dea cu piatra poate fi considerat inventatorul civilizației” (Sigmund Freud).

la mintea unora, important e ca poti face avorturi acum,
la ce sa mai faci si copii daca nu-i poti creste...
unele fac ca iepuraoicele si avorteaza iar altele ar face si nu pot, de la natura.

vivacedonna
Postat pe 13 Ianuarie 2014 20:01
mda, mult zgomot pentru nimic.
Dp meu de vedere singura lege pentru asemenea rebuturi e castrarea, viva. Si urmatoarea eutanasierea.
Cum inca nu s-au propus... mai dam cite un sut si mergem mai departe.
quasaria
Postat pe 14 Ianuarie 2014 10:43
vivacedonna
Postat pe 14 Ianuarie 2014 12:04
Eu as pastra copilul,chiar si fara tata.E insa important daca ia pe cineva sa te ajute,nu economic,ci cu bebele.Prietene,rude etc.
as lupta,de societate si ce gandeste putin imi pasa,e vorba de viata cuiva aici,care nu poate sa zica nimic in apararea lui.
daca tu ai fi in burta,in locul lui,ce ai lege?sa te nasti fara tata,sau sa nu te nasti deloc?
Am o prietena care are doi copii,si acum se casatoreste din nou...chiar daca are doi copii.
daniilia
Postat pe 18 Ianuarie 2014 04:05
Eu as pastra copilul,chiar si fara tata.E insa important daca ia pe cineva sa te ajute,nu economic,ci cu bebele.Prietene,rude etc.
as lupta,de societate si ce gandeste putin imi pasa,e vorba de viata cuiva aici,care nu poate sa zica nimic in apararea lui.
daca tu ai fi in burta,in locul lui,ce ai lege?sa te nasti fara tata,sau sa nu te nasti deloc?
Am o prietena care are doi copii,si acum se casatoreste din nou...chiar daca are doi copii.
daniilia
Postat pe 18 Ianuarie 2014 04:06
Eu as pastra copilul,chiar si fara tata.E insa important daca ia pe cineva sa te ajute,nu economic,ci cu bebele.Prietene,rude etc.
as lupta,de societate si ce gandeste putin imi pasa,e vorba de viata cuiva aici,care nu poate sa zica nimic in apararea lui.
daca tu ai fi in burta,in locul lui,ce ai lege?sa te nasti fara tata,sau sa nu te nasti deloc?
Am o prietena care are doi copii,si acum se casatoreste din nou...chiar daca are doi copii.
daniilia
Postat pe 18 Ianuarie 2014 04:06
in societate traim pentru prietenie,dar mai mult pentru invidie si dusmanie.nu santem furnici,santem oameni si intre noi nu prea este respect. ca individ ai viata ta care ti-a fost data sa o traiesti pentru anume interese mistice dar in general ne nastem ca sa nastem,sa procreem viata.si eu am crescut o nepotica din flori in ciuda datului din coate al societati.acum are 7 ani,frumoasa,fericita,o iubim cu totii,fiica si-a refacut viata,sim mai mult nu stii ce lumina raspandeste un nou nascut prin intunericul improscat de noi maturii
marcone
Postat pe 25 Ianuarie 2014 10:24
Draga doamna,cand iti pui intrebarea"oare,ma iubesc si ma respect suficient de mult",ce raspuns ai?
Daca raspunsul este pe masura caracterului,vei pastra copilul indiferent de OPINIA SOCIETATII,nu societataea CONTEAZA ,CI SUFLETUL COPILULUI TAU.....cred ca macar la inceput a fost dragoste ..intelepciunea trebiue sa "vina din interiorul tau"..nimic mai mult!Daca el nu-si asuma responsabilitatea ar fi bine sa-l uiti,nu merita.....Iti doresc ganduri frumoase !
vickybeaty
Postat pe 25 Ianuarie 2014 15:15
De la: marcone, la data 2014-01-25 10:24:13nu stii ce lumina raspandeste un nou nascut prin intunericul improscat de noi maturii


foarte frumos spus....
quasaria
Postat pe 25 Ianuarie 2014 15:56
Si eu as pastra copilul! Trebuie sa iti pregatesti copilul pe care il ai, ar fi bine daca ai avea si sustinerea si ajutorul lui! Dar oricum ar fi, este o viata in burtica ta! Cum sa o curmi?
garbo_389372
Postat pe 27 Ianuarie 2014 11:10
Daca as fi eu in situatia ta l-as pastra, si nu pt. motivele
invocate mai sus, sau de lume si nevoi ci in primul rand ca este o binecuvantare de la Dumnezeu. Daca tu nu te-ai fi nascut nu ai fi fost astazi in postura de-a lua decizii, nimic nu-i intamplator, poate fi cea mai buna alinare a sufletului tau peste timp, o mare realizare, o bucurie nemarginita in cele mai grele momente din viata ta, si exemplele pot continua.
Cred ca din putinul care exista la tine acest copil poate sa supravietuiasca, sa creasca alaturi de celalalt, si fara tata sa fiti o frumoasa familie.De tine depinde.
pitiTa_
Postat pe 29 Ianuarie 2014 14:12
ar trebui sa te consulti serios si cu el ala cu 12ani mai mic, pt ca daca omul nu vrea, nu inteleg de ce tre sa-i bagi tu unul mic pe gat? serios.....daca baiatu' nu-si doreste, de ce sa-l obligi? speri ca il tii cu forta langa tine? daca as fi mama lui ti-as pune piedica pe strada(no offffens), dute la banca de sperma si rezolva acolo, nu obliga pe nimeni cu ceva ce nu-si doreste .
bozolica
Postat pe 1 Februarie 2014 18:54
Un copil este un dar de la Dumnezeu. Nu putem noi decide când și cum să luam viața unui copil. Sigur Dumnezeu are un plan cu el . NU-L AVORTA ȘI AI SĂ AI MARE RĂSPLATA DE LA DUMNEZEU.
garbo203525
Postat pe 1 Februarie 2014 21:43
Daca consideri ca poti creste copilul pastreazal! spunei fricosului de barbat care face copii ca nu ai nici o pretentie de la el. si cat despre gura lumii sa stii ca n-o s-o astupe decat pamantul. ce te sfatiesc discuta cu viitorul barbat (COPILUL DE 12 ANI) caci cu el te vei ajuta in al creste pe cel mic.
lllorena
Postat pe 2 Februarie 2014 11:33
E o tampenie sa spui ca baietelul de 12 ani este urmatorul barbat.Nu trebuie sa impovarezi un copil cu responsabilitatile unui adult. Da,conjunctura il va pune in situatia de sprijin pentru mama lui, dar aceasta nu trebuie sa abuzeze de timpul, de deciziile, de disponibilitatile lui pentru a fi ajutata in cresterea celui mic. E inerent sa se intample asta, dar mama trebuie sa micsoreze greutatile puse in carca baiatului,sa stie sa-i arate permanent ca el este doar un copil ,nu un sprijin al ei. Responsabilizarea precoce pentru un frate mult mai mic nu este constructiva pentru viitorul adult.
In ceeace te priveste, doamna, nu gura lumii trebuie sa te intereseze, in mica masura trebuie sa tii seama de dorinta copilului mare, ar trebui sa stii precis pe ce te bazezi practic baneste in cresterea celui mic, si, DA, parerea tatalui biologic conteaza. Daca tipul nu vrea , ar fi bine sa te mai gandesti o leaca. Un copil nu este un arac de vita de vie care sa creasca sprijinit dintr-o singura parte, are nevoie de doi parinti -mama si tata- fie casatoriti, fie nu (ideal un cuplu real).Viata asta e ingrata, nimic din ce este ideal nu se mai intampla de mult, dar ar fi bine sa nu mai condamnam un individ in plus la traume psihice,pentru ca cel ce l-a conceput intr-un moment de egoista placere alege sa-l paraseasca si astfel sa-l condamne. Am un copil in urma unui divort. Am un sot care se poarta OK de bine cu copilul meu. Tatal biologic al copilului nu se poarta grozav cu pustiul si copilul sufera pentru aceasta. Dar macar stie ca are un tata care intreaba si se intereseaza de el din cand in cand. Nu e ideal, dar pentru copil este reconfortant sa stie ca exista TATA care nu l-a renegat total. Iar sotul meu, oricat de bun model este pentru pusti,oricat de apropiate sunt legaturile lor sufletesti, este doar un altul, nu tata.
Am o prietena cu un pusti ,,din flori,, . Stii ce probleme grave are copilul ei fata de copilul meu ??? Stii ce intrebari dureroase pune un copil fara tata la varsta de 6 ani?? Stii ce suferinte groaznice ascunde un sufletel renegat ??? Face terapie cu el de un an si nu vede capatul tunelului....
Problema legata de banii necesari cresterii copilului este varful aisbergului in situatii de genul acesta...Omul ala trebuie sa inteleaga ca iti DORESTI copilul lui si asta il IMPLICA cu adevarat ....
garbo_5053
Postat pe 4 Februarie 2014 12:02
De la: garbo_394609, la data 2014-01-08 15:22:02Buna!
Am 36 ani, sunt divortata de 9 ani, am un fiu de 12 ani. In acest timp am incercat de mai multe ori sa-mi refac viata, insa toate incercarile au esuat. Ultima relatie a fost cu un barbat cu12 ani mai mic, nu am pus mari sperante in ea, am vrut doar sa-mi traiesc sentimentul de moment fara iluzii la careva viitor comun. Asa s-a intimplat ca am ramas insarcinata. El nu vrea sa auda de copil, vrea sa avortez. Eu vreau acest copil, dar mi-i frica de cum o sa reactioneze fiul, ca voi avea un copil fara sot, cum v-a reactiona societatea.... Ajutati-ma nu stiu ce sa fac......



Ce o intereseaza pe "societate" ce facui tu? ce? traiesti cu societatea?
te intereseaza pe tine si pe copilul tau, ATAT!
adeline
Postat pe 7 Februarie 2014 15:18
De la: lllorena, la data 2014-02-02 11:33:32Daca consideri ca poti creste copilul pastreazal! spunei fricosului de barbat care face copii ca nu ai nici o pretentie de la el. si cat despre gura lumii sa stii ca n-o s-o astupe decat pamantul. ce te sfatiesc discuta cu viitorul barbat (COPILUL DE 12 ANI) caci cu el te vei ajuta in al creste pe cel mic.


eu "te sfatuiesc" sa-ti recitesti postarea, sa vezi "ca nu fricosul de barbat face copii" el doar ii "planteaza."
pitiTa_
Postat pe 7 Februarie 2014 15:28
De la: marcone, la data 2014-01-25 10:24:13in societate traim pentru prietenie,dar mai mult pentru invidie si dusmanie.nu santem furnici,santem oameni si intre noi nu prea este respect. ca individ ai viata ta care ti-a fost data sa o traiesti pentru anume interese mistice dar in general ne nastem ca sa nastem,sa procreem viata.si eu am crescut o nepotica din flori in ciuda datului din coate al societati.acum are 7 ani,frumoasa,fericita,o iubim cu totii,fiica si-a refacut viata,sim mai mult nu stii ce lumina raspandeste un nou nascut prin intunericul improscat de noi maturii


Sa va traiasca si sa aduca mereu fericire in casele voastre!
"Lumina", vine in minte si in trup, pe masura la fiecare! :)
pitiTa_
Postat pe 7 Februarie 2014 15:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
ne-a parasit un bun prieten,Vanghele007!!! 102 De la: garbo000505 6 Aprilie 2009 21:49
singuratate 7 De la: Ioana007 19 Martie 2009 07:29
M-am indragostit pe internet de un baiat mai mic cu 12 ani 34 De la: Ioana007 25 Ianuarie 2009 20:38
Virgina la 21 de ani !!!! 5 De la: Alecsx 7 Decembrie 2008 12:39
NU POT AVEA ORGASM...OARE DE CE? 35 De la: Alexandra20 18 Mai 2009 14:19
Setari Cookie-uri