MOMENT DE CUMPANA

Oriunde, dar nu în România. De preferat în Peru, așa va fi bine și pentru el. Repet, nu categoric în România.Numai bine.
garbo203525
Postat pe 17 Noiembrie 2013 13:54
Cel mai bine plecati in Peru, stiti limba si macar unul dintre voi este in tara natala! Succes!
garbo121774
Postat pe 17 Noiembrie 2013 14:04
Mie mi-a placut in Peru si ar fi bine sa va mutati acolo.oamenii erau buni
Ghigeanu_Maria_1
Postat pe 17 Noiembrie 2013 16:15
De la: Ghigeanu_Maria_1, la data 2013-11-17 16:15:31Mie mi-a placut in Peru

Ai fost acolo? Ti-a placut? Se pare ca da, ma bucur mult..
Ana_Cata_1
Postat pe 17 Noiembrie 2013 16:37
"Fuga" in Peru ! Viata acolo va trece asa cum si EL CONDOR PASA !
Va fi bine pentru VOI si cei VIITORI!
Aveti incredere !
garbo216315
Postat pe 17 Noiembrie 2013 18:31
Buna
Am citit si am aflat situatia ta .
Eu unul m-as indrepta catre UK.
Sti engleza, obstacolul tuturor, pe care tu nu-l ai.
Ti se acorda foarte multe facilitati.
Vei gasi loc de munca pentru amindoi, pentru fetita ajutor.
Te rog sa studiezi si aceasta posibilitate, merita.
In rest decizia iti apartine.
Sa fiti fericiti !!!
sintaici
Postat pe 18 Noiembrie 2013 23:17
De la: sintaici, la data 2013-11-18 23:17:05Buna
Am citit si am aflat situatia ta .
Eu unul m-as indrepta catre UK.
Sti engleza, obstacolul tuturor, pe care tu nu-l ai.
Ti se acorda foarte multe facilitati.
Vei gasi loc de munca pentru amindoi, pentru fetita ajutor.
Te rog sa studiezi si aceasta posibilitate, merita.
In rest decizia iti apartine.
Sa fiti fericiti !!!


Mersi mult pentru sfat, e binevenit..
Ana_Cata_1
Postat pe 18 Noiembrie 2013 23:26
Draga Ana,
Ma angajez la un raspuns numai ptr.ca eu insami am facut o astfel de experienta. Acum am ajuns la 60 de ani si am inteles ca acolo unde iti este sotul si familia (copiii, etc.,) acolo iti este locul.
Ma intreb ce sta in realitate sub indoiala ta, oare?! Tu, cu sotul si fetita ta puteti merge, iata, oriunde. Sunteti tineri si calificati iar perspective de lucru aveti in mai multe locuri. Unde nu esti in clar cu tine insati? Parintii sunt facuti sa ne dea drumul din cuib si sa ne ureze numai bine. Cu partenerul tau de viata vei fi, Dumnezeu sa va ajute, pana in ultima ta clipa caci fetitei tale ii vei da drumul intr-o buna zi asa cum si ai tai sunt datori s-o faca acum. Oare esti indoita de caznicia ta? Caci despre locul unde e de trait la ora asta pe Mapamond nu poate fi vorba. Totul e o apa si-un pamant la ora asta. Important e sa ai tu stabilitate in familie. E tot ce ne-a mai ramas ...pana la noi scenarii cand, Dumnezeu mai stie, nu vom trimisi in separeuri ca sa ne intalnim familiile numai la comanda si la termeni fixati dinainte. Nu mai sta pe ganduri! Fa un nucleu al tau, cu sotul tau si fetita voastra ACUM si oriunde dar nu mai traiti asa, in incertitudine. Pierzi timp pretios. Cand ajungi ca mine, batrana si bolnava, regreti fiecare secunda pe care n-aí trait-o din plin, langa partenerul tau caci de n-ai iubirea (care se intretine permanent din gesturi continue ci nu prin absenta) nu ai nimic. Noroc si o decizie cat mai usoara ! Roaga-te si tu sa-ti arate Dumnezeu decizia buna pentru tine si fetita ta si asa va fi.
Georgia_Arsenie_1
Postat pe 20 Noiembrie 2013 16:14
De la: Georgia_Arsenie_1, la data 2013-11-20 16:14:28Draga Ana,
Ma angajez la un raspuns numai ptr.ca eu insami am facut o astfel de experienta. Acum am ajuns la 60 de ani si am inteles ca acolo unde iti este sotul si familia (copiii, etc.,) acolo iti este locul.
Ma intreb ce sta in realitate sub indoiala ta, oare?! Tu, cu sotul si fetita ta puteti merge, iata, oriunde. Sunteti tineri si calificati iar perspective de lucru aveti in mai multe locuri. Unde nu esti in clar cu tine insati? Parintii sunt facuti sa ne dea drumul din cuib si sa ne ureze numai bine. Cu partenerul tau de viata vei fi, Dumnezeu sa va ajute, pana in ultima ta clipa caci fetitei tale ii vei da drumul intr-o buna zi asa cum si ai tai sunt datori s-o faca acum. Oare esti indoita de caznicia ta? Caci despre locul unde e de trait la ora asta pe Mapamond nu poate fi vorba. Totul e o apa si-un pamant la ora asta. Important e sa ai tu stabilitate in familie. E tot ce ne-a mai ramas ...pana la noi scenarii cand, Dumnezeu mai stie, nu vom trimisi in separeuri ca sa ne intalnim familiile numai la comanda si la termeni fixati dinainte. Nu mai sta pe ganduri! Fa un nucleu al tau, cu sotul tau si fetita voastra ACUM si oriunde dar nu mai traiti asa, in incertitudine. Pierzi timp pretios. Cand ajungi ca mine, batrana si bolnava, regreti fiecare secunda pe care n-aí trait-o din plin, langa partenerul tau caci de n-ai iubirea (care se intretine permanent din gesturi continue ci nu prin absenta) nu ai nimic. Noroc si o decizie cat mai usoara ! Roaga-te si tu sa-ti arate Dumnezeu decizia buna pentru tine si fetita ta si asa va fi.



Multumesc din suflet, exact acelasi lucru mi l-a mai spus cineva care a avut acelasi fel de experienta, si la momentul in care mi-a scris era cu familia ei acolo unde a urmat-o si totul i-a mers bine, si asta din cauza ca si-a ascultat inima si a facut ceea ce trebuia sa faca si Dumnezeu a ajutat-o mult, acum nu regreta nimic. Sper sa va urmez si eu si sa fac alegerea cea mai inteleapta.
Ana_Cata_1
Postat pe 20 Noiembrie 2013 20:04
acolo unde iti este sufletul adica impreuna cu familia ta , acolo este si locul tau ! acelas sfat , nu in Romania , lucrurile sunt foatre neclare in tarisoara noastra , politic , social economic , din pacate !
garbo_19362
Postat pe 21 Noiembrie 2013 10:08
De la: Ana_Cata_1, la data 2013-11-15 19:45:40
De la: garbo_388052, la data 2013-11-15 14:16:55gandeste pentru cea mica si, nu in ultimul rand, pentru sufletul vostru, sa fie bine..
(...)
iti spun sufleteste pentru ca cei mici sunt niste flori si pentru a creste frumos le trebuie multa iubire si intelegere.
Te rog frumos, asa ca mamica, sa gandesti bine ce faci nu din punct de vedere al obisnuintei - cum am mai subliniat - ci din punct de vedere al avantajului de moment.

Foarte intelepte cuvintele tale si intr-adevar trebuie luata o decizie foarte obiectiva. Sufletul nostru si al copilului este foarte important caci pentru a-i oferi iubire si echilibru micutului in primul rand trebuie tu insuti ca parinte sa ai aceasta stabilitate si desigur daca o ai si pe cea materiala, chiar daca e un loc mai indepartat (dar apropiat de sufletele noastre fara indoiala) este nemaipomenit. Gandind astfel cred ca va fi mai usor de luat o decizie. Multumesc.



chiar daca tu esti in cea mai proasta pasa, copilul nu trebuie sa vada niciodata. ca sa il cresti puternic trebuie sa-i arati ca tu esti puternica.
exemplul copilului in viata totdeauna este mama.
intai de toate te gindesti la binele copilului tau si apoi la tine si alte lucruri
vivacedonna
Postat pe 21 Noiembrie 2013 12:18
Q, ai terminat de defrisat padurea?
vivacedonna
Postat pe 21 Noiembrie 2013 12:38
Daca iti iubesti sotul si pe cea mica si te gandesti la ce sanse ai daca mergi in Peru ,sau daca alegi Spania,ca Romania cade din start dupa cum vad,eu as alege Peru.Decat muritor de foame i spania,mai bine Dupa sot in tara natala,ca poate acolo ai sanse la o viata mai buna.Fii rationala si gandeste-te la viitorul familiei tale.
Dalimi
Postat pe 23 Noiembrie 2013 12:17
Si in Romania e saracie insa n-ai sa vezi oameni care se multumesc cu ce au, fericiti, zambareti, etc.
garbo_11137
Postat pe 24 Noiembrie 2013 06:33
De la: vivacedonna, la data 2013-11-21 12:38:24Q, ai terminat de defrisat padurea?


nope... da' mi-am amintit ca ar trebui sa ma mai duc si la scarbici. Asa, din cind in cind, macar...
quasaria
Postat pe 24 Noiembrie 2013 06:46
Eu ma rog,inainte de culcare,sa imi dea dzeu vreun semn mai pe inteles,si sa stii ca functioneaza!
daniilia
Postat pe 28 Noiembrie 2013 23:05
De la: daniilia, la data 2013-11-28 23:05:54Eu ma rog,inainte de culcare,sa imi dea dzeu vreun semn mai pe inteles,si sa stii ca functioneaza!


Da intr-adevar functioneaza si la mine si cred mult in asta, dar in momentele astea nu a functionat...inca, cine stie, eu oricum am credinta, credinta mea m-a salvat intotdeauna...salutari!
Ana_Cata_1
Postat pe 28 Noiembrie 2013 23:32
De la: garbo_11137, la data 2013-11-24 06:33:06Si in Romania e saracie insa n-ai sa vezi oameni care se multumesc cu ce au, fericiti, zambareti, etc.



pai nu, pt ca totdeauna vrei mai mult decit ai...
vivacedonna
Postat pe 29 Noiembrie 2013 09:38
De la: garbo_11137, la data 2013-11-24 06:33:06Si in Romania e saracie insa n-ai sa vezi oameni care se multumesc cu ce au, fericiti, zambareti, etc.


Pai nu , ca aia sunt ori ocupati sa-si mareasca venitul , ori sunt plecati in concediu prin locuri exotice.
Rotty
Postat pe 29 Noiembrie 2013 09:43
asa se zice mai nou, ca-s plecati in concediu?
vivacedonna
Postat pe 29 Noiembrie 2013 09:57
sa gasesti ceea ce cauti si sa iti fie bine tie si familiei tale , da-ne de stire !
garbo_19362
Postat pe 18 Decembrie 2013 12:30
De la: garbo_19362, la data 2013-12-18 12:30:45sa gasesti ceea ce cauti si sa iti fie bine tie si familiei tale , da-ne de stire !


De-ar fi asa usor...dar incercam, deocamdata inca suntem pe taramuri spaniole, parca s-ar intrevedea niste sperante la orizont..Multumesc oricum.
Ana_Cata_1
Postat pe 19 Decembrie 2013 14:30
Dumnezeu sa VA ajute si sa VA lumineze calea ! Numai bine !
garbo_19362
Postat pe 19 Decembrie 2013 14:46

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Animalele din spatiile comune-Partea II 1 De la: Moniquee 15 Martie 2010 10:06
Say about Golf Ball 1 De la: servers9 15 Iulie 2010 10:53
ANIMALELE DIN SPATIILE COMUNE 1085 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:39
confidence 8 De la: garbo119242 26 August 2012 15:14
Cainele si Pisica. 40 De la: ulygarbo 20 Martie 2017 07:48
Setari Cookie-uri