Ceva sfaturi daca se poate.

Sunt cu prietena mea de 2 ani, ne-am cunoscut in liceu si e mai mare cu 1 an jumate ca mine, eu am 20 ea 21 jumate.
Problema e ca de 7 luni m-am angajat sofer pe TIR, practic asta era visul meu de cand eram mic, si prietei mele nu ii convine de loc, in primele 5 luni am lucrat numai intern prin romania, pentru ca nu aveam experienta si nu era chiar asa rau, pentru ca plecam duminica noaptea si vineri eram acasa, si recuperam tot in weekend.
Acuma de 2 luni lucrez pe extern, pe comunitate, adica plec 5 saptamani si o saptamana vin acasa, si asta nu i-a picat bine prietenei care nu prea suporta sa fiu atata timp plecat, si saptamana cand sunt acasa deja incepe sa ma enerveze pentru imi zice ca pe la televizor numai accidente vede, si ca nu se poate concentra la facultate cand stie ca is tot pe drum, practic tot timpul se gandeste sa nu mi se intample ceva, si inca o problema ar fi ca nu mai are incredere in mine si se gandeste ca o insel, probabil ca parintii ei iau bagat in cap ca soferii de tir is curvari si de astea...
Eu tot incerc sa ii explic ca nu pt renunta la soferie pemtru ca de asta nu am mers nici la facultaate, pentru ca am vrut sa fac bani ca sofer pe tir.
Intr-un fel o inteleg pentru ca stiu ca ma iubeste si nah..., cred ca orice fata daca ar avea un iubit care sa fie atata timp singur pe drum...nu i-ar pica bine. Si acuma duminica am sa plec din nou 5 saptamani, si de craciun si revelion nu am sa fiu acasa, si tot ma gandesc ca e o chestiune de timp pana ma va parasi.

Cred ca ati inteles care e problema, si daca se poate sa imi dati ceva sfaturi cum sa o fac sa nu mai fie asa ingrijorata si stresata, si sa o fac sa inteleaga ca nu pot renunta la soferie pentru ca asta mi-am dorit si am renuntat la orice studii pentru asta.
garbo_9967
Postat pe 8 Decembrie 2012 01:28
iti place ce faci, sau e vorba de bani?
Daca este vorba de bani, sint altele mai banoase. Ia-o de manutza si cautati-va joburi afara. E mai banos - si mai simplu.
Iar daca soferia e ce ITI DORESTI - deci doar asta ai face, ai face asta si fara bani - atunci explica-i ca pe tine doar asa te poate avea: daca te vrea cu esti bine... daca nu.... inseamna ca nu te vrea pe tine.
Si nu cred ca riscul e problema. Cred ca timpul in care nu esti acolo e problema.
quasaria
Postat pe 8 Decembrie 2012 06:18
Recapitulez :esti plecat mereu de acasa, iar cand vii acasa,iti faci un cont pe un forum pt.femei, pe care scrii la ora 1 noaptea....... Asta din dragoste, nu ?? Nu mai bine te intorci in pat si sforai langa ea ? E si asta o dovada de iubire Faptul ca isi doreste sa fii mereu linga ea este normal, e tinara isi doreste zilnic o vorba buna, o privire, o imbratisare. Ingrijorarea pe care ti-o poarta e un semn ca tine mult la tine. Zilnic, stirile la TV arata tot felul de evenimente pe sosele. Isi doreste sa te stie in siguranta, asta vrea orice femeie pt.omul iubit.
GHEISA_
Postat pe 8 Decembrie 2012 06:52
De la: garbo_9967, la data 2012-12-08 01:28:07Sunt cu prietena mea de 2 ani, ne-am cunoscut in liceu si e mai mare cu 1 an jumate ca mine, eu am 20 ea 21 jumate.
Problema e ca de 7 luni m-am angajat sofer pe TIR, practic asta era visul meu de cand eram mic, si prietei mele nu ii convine de loc, in primele 5 luni am lucrat numai intern prin romania, pentru ca nu aveam experienta si nu era chiar asa rau, pentru ca plecam duminica noaptea si vineri eram acasa, si recuperam tot in weekend.
Acuma de 2 luni lucrez pe extern, pe comunitate, adica plec 5 saptamani si o saptamana vin acasa, si asta nu i-a picat bine prietenei care nu prea suporta sa fiu atata timp plecat, si saptamana cand sunt acasa deja incepe sa ma enerveze pentru imi zice ca pe la televizor numai accidente vede, si ca nu se poate concentra la facultate cand stie ca is tot pe drum, practic tot timpul se gandeste sa nu mi se intample ceva, si inca o problema ar fi ca nu mai are incredere in mine si se gandeste ca o insel, probabil ca parintii ei iau bagat in cap ca soferii de tir is curvari si de astea...
Eu tot incerc sa ii explic ca nu pt renunta la soferie pemtru ca de asta nu am mers nici la facultaate, pentru ca am vrut sa fac bani ca sofer pe tir.
Intr-un fel o inteleg pentru ca stiu ca ma iubeste si nah..., cred ca orice fata daca ar avea un iubit care sa fie atata timp singur pe drum...nu i-ar pica bine. Si acuma duminica am sa plec din nou 5 saptamani, si de craciun si revelion nu am sa fiu acasa, si tot ma gandesc ca e o chestiune de timp pana ma va parasi.

Cred ca ati inteles care e problema, si daca se poate sa imi dati ceva sfaturi cum sa o fac sa nu mai fie asa ingrijorata si stresata, si sa o fac sa inteleaga ca nu pot renunta la soferie pentru ca asta mi-am dorit si am renuntat la orice studii pentru asta.

Gindeste si invers sa vezi cum ar fi ,adica sa fie ea plecata.
DEZMERDAREA
Postat pe 13 Decembrie 2012 00:22
din pacate cred ca ar trebui sa alegi o femeie care isi doreste sa fie f mult timp libera,fara obligatii...daca tipa isi doreste o familie va trebui sa stii ce-ti doresti si tu....alege ce ti se potriveste...nu poti avea o familie o saptamana pe luna ...
yzabela_03
Postat pe 15 Decembrie 2012 18:55
Situatia este complicata si nu cred ca relatia voastra o sa reziste !
adeline
Postat pe 15 Decembrie 2012 23:23
De ce ai renuntat la studii pentru soferie Ii corect ? Poate bani sunt o problema la voii , dar studiile superoare te pot ajuta pentru o situatie financiara mai buna si nu ar mai exista atatea probleme !!!!!
Andreea_Diaconu_1
Postat pe 27 Decembrie 2012 14:17
simplu, ii spui ca asta este ceea ce tu vrei sa faci si daca este de acord e bine, daca nu ce va urma este doar decizia ei. De ce oamenii se impiedica de lucruri atat de simple? este normal sa nu ii convina, tie ti-ar place sa ai o asa relatie? Ce femeie accepta asa ceva, mai ales ca este tanara? daca tu asta iti doresti si asta simti ca vrei sa faci, parerea mea este sa iti urmezi calea. Tu decizi, ea decide si cazule ste rezolvat.
Si stii cum este cu sfaturile? Sfaturile sunt pentru cei care le dau. Nu este prea multa lume in aceasta situatia si sfaturile nu pot fi generalizate. Asculti de sfaturile altora? Atunci nu vei trai viata ta ci pe a lor.
www.relatiidecuplu.com
garbo_8857
Postat pe 29 Decembrie 2012 11:24

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Valentine's Day 38 De la: loving 5 Aprilie 2014 19:14
parintii trebuie sa isi educe copii si emotional 26 De la: garbo_406810 21 Decembrie 2014 22:34
Relatii intime... rare 43 De la: cristina_to_sinergia 23 Aprilie 2013 07:14
Îmi dați un sfat va rog frumos! 27 De la: gabriela_g1979 9 Octombrie 2014 22:41
SFAT PSIHO-EMOTIONAL 62 De la: garbo052417 1 August 2013 13:34
Setari Cookie-uri