Sunt plecat din tara si vreau sa divortez

Sunt in curs de divort pe cale amiabila la notar, te poti intelege din prima zi cu notarul, daca ai toate actele, dar dureaza 30 de zile( termenul stabilit prin lege de gandire). Si noi avem un copil minor, de cand s-a bagat cererea de divort dureaza aproximativ 10 zile pana vine de la primarie pentru ancheta sociala, astia fac un raport si-l transmit notarului, iar daca nici unul nu se razgandeste dupa 30 de zile sunteti divortati, pt copil se stabileste la notar program de vizita, contributia obligatorie pt cresterea copilului( 1/4 din salariul net, am inteles ca vrei sa le lasi casa. Daca vrei numai sa ii lasi sa locuiasca in ea trebuie specificat, daca vrei sa le lasi casa definitiv trebuie sa stai in tara pana se pronunta divortul, iar in aceeasi zi faceti partajul... Bafta, la mine sotia m-a inselat dupa 16 ani,
garbo260641
Postat pe 13 Aprilie 2013 08:32
Cel mai simplu si cel mai ieftin (oricum din 15 feb. este obligatoriu inainte de proces) divort pe cale amiabila la un MEDIATOR.
Intelegere de ambele parti, medierea se face si pe SKYPE (va puteti da acordul personal).
Acordul se trimite prin curier la semnat.
Bafta!
luminitaolareanu
Postat pe 13 Aprilie 2013 08:41
Ai posibilitatea sa divortezi la notar,pe cale amiabila, fara circ si fara martori. Aseazate si discuta cu sotia ta despre acest lucru, binenteles fara ca sa ii pomenesti de cealalta femeie. Am inteles ca la notar te desparte in 10 zile. Daca introduci actiunea de divort pe cale judecatoreasca, chiar si din culpa comuna, va da termen de judecata dupa 2 luni. Incearca prima data la notar sa vezi ce-ti zice si abia dupa aceea la judecatorie. Eu asa stiu ca in instanta te poate reprezenta avocatul daca ii dai procura speciala. Ca sa se termine procesul la prima infatisare si sotia ta trebuie sa fie deacord cu divortul, asa nu mai aveti nevoie de martori . Fi diplomat cand vorbesti cu ea. Succes!!!
niulia
Postat pe 13 Aprilie 2013 09:42
Q, pe acele timpuri (cam cu vreo 15 ani in urma) nu existau camere si microfoane pe toate drumurile. İn plus, acele probe nu erau admise. Si acum exista o rezerva asupra folosirii lor.
Si chiar daca as fi montat asa ceva, nebunul tot le-ar fi gasit si era si mai rau.
Oricum, situatia in Romania a ramas neschimbata de atunci. Acel "serviciu" iti face de fapt un deserviciu. Vei fi doar un numar de dosar ca sa dea bine la statistica. Sa arate ca acei oameni isi iau banii corect. Stii cum eram strigate de ei? "Sa intre dosarul cu numarul cutare" ! Deci nu se sinchiseau macar sa te strige pe nume. Erai nevoita sa fi atenta cand strigau dupa tine, ca apoi iti pierdeai randul si erai reprogramata. Asa umilinta nu am vazut pe nicaieri. Exact cine ar trebui sa te protejeze te umileste.
Cand am zis ca violenta naste violenta nu am mintit. Din pacate asa este. Ori ajungi sa te bati cu el parte in parte, ori din neputinta de a te apara, ajungi sa iti faci rau. Eu asta am observat discutandu-se pe acolo. Asa ca sfaturile precum "toarna-i oala cu apa fierbinte in cap" nu sunt deloc benefice. Violenta va creste si mai rau. Deh, barbatul are muschi numai la maini, dar la creier? Sa nu se inteleaga ca toti barbatii sunt la fel, mai exista si raritati. (pe cale de disparitie).
İar cand agresorul mai este si testat psihologic o data la un an (prin natura meseriei pe care o are si este obligat la acest test), chiar nu ai cum dovedi ca este un psihopat. Am incercat, si nu am avut succes. Mi s-au aruncat hartiile in fata cu rezultatele testelor psihologice facute de-a randul anilor.
Q, aici in Romania este greu sa dovedesti ca ai dreptate. Mai ales ca acum cu medierea. Ce sa mediezi? De exemplu esti violata. Violatorul poate scapa de puscarie foarte lejer prin mediere. İti arunca o suma deizrozie in fata (ca are bani) , te umileste, esti nevoita sa il vezi si sa discuti cu el, el se uita la tine cu dispret pentru ca oricum stie ca scapa. Este CORECT?
Medierea este benefica doar in anumite situatii, nu si aici. A violat, la puscarie nene cu el! NU lasat liber sa mai violeze vazand ca poate scapa asa de usor.
Deci din ce in ce mai rau aici cu aceste legi.

Cei care au scris mai sus, in legatura cu divortul acelui domn (desi ma indoiesc ca ar fi scris domnul, dar nu are importanta), chestia cu notarul nu este chiar asa. NU divortezi decat dupa 30 zile in care toate formalitatile s-au facut. Am explicat mai sus care ar fi.
Partaj? Aici nu poate fi vorba de partaj, decat asupra bunurilor de gen televizor, pat etc. Si eventual o suma pe care a investit-o doamna. Casa este a domnului obtinuta de la parinti de dinainte de a se casatori.
Deci tot la notar va trebui sa rezolve cum face contractul de vanzare-cumparare pe numele sotiei, dar sa fie sigur ca aceasta nu va vinde casa apoi si va ramane copilul fara casa. Ceva gen donatie, dar si aceea se poate ataca din pacate. Numai un notar il poate sfatui cum trebuie. Deci, divortul prin notar nu dureaza 15 zile, iar la domnul este o situatie complicata in ceea ce priveste locuinta. İn momentul in care nu face prin notar, si face prin judecatorie, va dura mult mai mult, mai ales ca se va face angheta psihosociala in strainatate (si dureaza frate). Asa ca daca doreste sa scape de aceasta "valiza " numita copil si nevasta (la pachet promotional) - ma scuzati, dar asta reiese din ceea ce a scris- sa faca bine sa renunte la custodia copilului si sa se autodenunte pentru lasarea fara ajutor, eventual pentru a fi decazut din drepturile parintesti. Mai mult nu explic, deja mi s-a acrit ca am mancat azi gogosari pe toate forumurile. A fost ziua muraturilor
Sarikiz
Postat pe 13 Aprilie 2013 10:42
Poti angaja un mediator care iti poate rezolva problema repede si la costuri reduse
buffy21
Postat pe 13 Aprilie 2013 10:54
Salut.bineinteles ca se poate;daca ai bani,orice se poate,chiar si divortul prin ambasada,angajezi un avocat etc si se rezolva.cu respect,George din Tulcea.
garbo_ALEX
Postat pe 13 Aprilie 2013 12:10
Sarikiz, stiu cum e in romania...am stat acolo destul de mult timp. Si nu eram cetatean. Deci daca la tine situatia era cum era, eu un fel de neica nimeni... daca ma trimiteau acasa nici nu stiam unde dreak trebuia sa ma duc, na, teoretic nu eram apatrida, practic insa...
quasaria
Postat pe 13 Aprilie 2013 12:18
Domnule care vrei sa divortezi !

Acum vrei "sa te scoti" .
Orice se va scrie pe forum .

Iubesti - aiurea , ai fost si esti imoral. Comfortul tau - inainte de toate .
"Viitoarea" sa deschida ochii - urmeaza

Nu vei lasa nimic sotiei si copilului , mai vorbim - ma vei injura dupa ce citesti,

Vrei doar sa afli sfaturi astfel incat paguba ta sa fie minima.

Baliverne.

Sa fii fericit , asa cum gandesti .

mio_ilie
Postat pe 13 Aprilie 2013 16:50
nu stiu de unde faci tu proorocirile astea mio_ilie, dar jumatate din cele ce ai scris, se observa lesne din ceea ce-a scris omul in mesajul sau de inceput. iar pentru cealalta jumatatate, ori esti cu pluta, ori ai fir direct cu Dumnezeu!

in caz ca nu observi, omul nu vrea decat sa-si lase niste treburi puse in ordine, pentru a incepe o noua viata. cat o sa dureze aceea noua si minunata viata... numai Dumnezeu stie, dar el a ales calea asta, cu toate consecintele ei!
mai departe e can-can!

de unde esti asa sigur/a ca nu o sa lase copilului si sotiei nimic?
sa intelegem ca esti implicat/a direct in afacerea asta?

dincolo de ideea ca: "Viitoarea" sa deschida ochii - urmeaza ...; si el ar trebui sa deschida ochii in privinta urmatoarei... si cu predictia ta sau fara, mai devreme sau mai tarziu o sa deschida ochii amandoi!
heartbit
Postat pe 13 Aprilie 2013 17:47
FUGI DE RESPONSABILITATI? CAND ATI CONCEPUT COPILUL VA POTRIVEATI? CE ARE IN PLUS AMANTA FATA DE SOTIE ? COPILUL CE VINA ARE SA IL LASI SINGUR? AM FOST CRESCUTA IN ACEASTA SITUATIE NU AI HABAR CE DURA E VIATA FATA TATA. DORESC SA VA IMPACATI NU FACETI ACEST PAS.
lllorena
Postat pe 13 Aprilie 2013 17:54
si daca ai scrie fara caps, crezi ca ar fi o tragedie?
nu te odr ochii de la scrisul asa cu majuscule? sau suferi de-o miopie severea?
heartbit
Postat pe 13 Aprilie 2013 18:02
De la: heartbit, la data 2013-04-13 18:02:02si daca ai scrie fara caps, crezi ca ar fi o tragedie?
nu te odr ochii de la scrisul asa cu majuscule? sau suferi de-o miopie severea?
lllorena
Postat pe 13 Aprilie 2013 18:15
M-am enervat.
lllorena
Postat pe 13 Aprilie 2013 18:16
angajezi avocat ro sau strain daca te tine portofelul.cea pe care o "iubesti" e straina?sa nu crezi ca,copilul va creste fara sa ii dai pensie.cu partajul cum faci?datorita gestului tau distrugi viata actualei sotii si a copilului,asa ca lasa-le avutul imobiliar si mobiliar.sa nu uiti sa platesti si cheltuieli divort pt sotie.toti care pleaca din tara "se indragostesc" subit ?
garbo_8672
Postat pe 13 Aprilie 2013 20:04
DA, POTI DIVORTA PRIN MEDIERE ORIUNDE TE- AI AFLA!
POTI SI PARTAJUL SA=L FACI PRIN ACEEASI PROCEDURA MAI IEFTINA SI RAPIDA.
TE POTI INFORMA LA 0751 077 390
garbo034428
Postat pe 13 Aprilie 2013 20:40
si tu poti scrie fara caps!
nu e nevoie savtipi, decat daca suferi cu ochii si uneori si cu urechile!
nu cred ca strica putina atentie!
heartbit
Postat pe 13 Aprilie 2013 22:09
Ceva m-a indemnat sa citesc lantul asta de raspunsuri pana la capat si nu imi dadeam seama ce, dar acum stiu: ingrozitorul mod in care ii plangeti de mila copilului. Vai nu-l lasa, vai o sa te respinga, o sa arzi in iad, o sa mori singur si mancat de viermi, reversul medaliei etc Va rog opriti-va. Cineva a cerut o parere juridica, nu conteaza ca e domnul, amanta sau chiar actuala sotie (poate e copilul totusi). I s-a raspuns cu drame si cu mesaje nestructurate, si cu prea multe pareri personale. Trebuie sa realizam ca aceste situatii exista si nu e datoria personala a nimanui sa incerce sa faca totul pentru a le preveni. Omul nu a intrebat nimic despre cum anume credeti ca ar putea reactiona copilul dupa 20 de ani. El a intrebat strict despre o chestiune juridica. Acest forum Garbo este un exemplu perfect de spatiu public (online) care, odata lasat la indemana oamenilor, se transforma intr-o mizerie.
Kistruiata
Postat pe 14 Aprilie 2013 00:28

aham, ce greseala inadmisibila si incalculabila, un scandal si-o consternare de-a dreptul sa-ti treaca prin cap sa lasi un forum la indemana oamenilor, cand trebuia sa-l lasi dreak pe seama meduzelor. ...banuiesc ca esti una dintre ele.
esme
Postat pe 14 Aprilie 2013 00:55
kistruiata, cu asa verva si elocinta fii capitana noastra!
te propun sefa la forumul asta, lasat pe mana OAMENILOR!
culmea, tocmai te-am avansat la gradul de femeie de serviciu, ti-ai dat seama presupun!
mizerabil lucru sa stai si sa constati tot timpul numai mizerii si sa nu poti face curatenie!

din cate stiu eu sa citesc, i s-au dat si parerile juridice, pe care le-a cerut, dar i s-a vorbit si de umanitate si de moralitate, din partea unora care au mai trecut si ei ... mai mult sau mai putin prin situatii similare!

dar cum unii nu pot vedea decat mizerie in jurrul lor, ai tot dreptul sa te manifesti plenar ...si sa faci constatarile pe care simti tu nevoia sa le faci si de care esti capabila!!
heartbit
Postat pe 14 Aprilie 2013 01:23
era sa uit, vezi ca mopul si galeata, sunt in anexa de la parter, daca ai sa te hotarasti la un moment dat sa mai faci ceva curatenie!
heartbit
Postat pe 14 Aprilie 2013 01:24
De la: Kistruiata, la data 2013-04-14 00:28:21Ceva m-a indemnat sa citesc lantul asta de raspunsuri pana la capat si nu imi dadeam seama ce, dar acum stiu: ingrozitorul mod in care ii plangeti de mila copilului. Vai nu-l lasa, vai o sa te respinga, o sa arzi in iad, o sa mori singur si mancat de viermi, reversul medaliei etc Va rog opriti-va. Cineva a cerut o parere juridica, nu conteaza ca e domnul, amanta sau chiar actuala sotie (poate e copilul totusi). I s-a raspuns cu drame si cu mesaje nestructurate, si cu prea multe pareri personale. Trebuie sa realizam ca aceste situatii exista si nu e datoria personala a nimanui sa incerce sa faca totul pentru a le preveni. Omul nu a intrebat nimic despre cum anume credeti ca ar putea reactiona copilul dupa 20 de ani. El a intrebat strict despre o chestiune juridica. Acest forum Garbo este un exemplu perfect de spatiu public (online) care, odata lasat la indemana oamenilor, se transforma intr-o mizerie.

Daca te uiti bine, nu scrie "forum juridic". Eu zic ca i s-au dat solutiile pe gratis si cele mai rapide. Ca am mai palavragit, eram doar in pauza de o cafea, ca ne muncisem creierul cu problema dansului (mai ales ca nu a mai tecut pe aici sa isi ia "cererea de chemare in judecata" facuta pe gratis -sper sa intelegi ceea am vrut sa spun). Nu vad scris decat "Relatii - Divort", deci am comentat toti cum ne-am priceput, nu trebuie sa ne critici acuma ca am mai povestit si cate ceva intre t,mp.
Hey, care spuneti ca este vorba de partaj, mai cititi toate mesajele si veti vedea ca nu este chiar asa. Daca tot dati un sfat, dati-l in cunostinta de cauza, nu dati sfaturi gresite.
O seara buna tuturore, chiar daca deviem de la dat sfaturi juridice si mai vorbim si altceva.
Mai este ceva, nici tu nu ai citit mesajul domnului. Cum sa fie copilul cel care scrie? İa reciteste si vezi varsta lui. İar daca tu te iei de noi ca pre aii luam partea copilului, bag seama ca nu stii ce inseamna sa ai copiii. Avortul este mai la indemana si mai putin costisitor, nu?
Este o vorba, cine are sa-i traiasca, dar tu nu meriti sa ii ai la felul cum te-a oripilat interventia noastra.
Sarikiz
Postat pe 14 Aprilie 2013 02:08
Disperati, disperati, disperati... Probabil moderatorul va sterge comentariul asta la fel cum le-a sters pe celelalte 2 mesaje (singurele mesaje care le-am postat pe forumul asta) dar exact in cot ma doare. Ce am inteles eu din ceea ce scrie pe forumul asta? Ei bine sunt membru din 2009 dupa cum se poate observa, timp in care am scris 3 mesaje zilele trecute, mesaje care au fost sterse de moderator, probabil din cauza ca nu erau pe placul lui/ei sau mai bine zis din cauza ca nu fac parte din disperatii care traiesc pe acest forum si posteaza zilnic "n" mesaje... Timp de 4 ani am intrat ocazional, o data la cateva luni (pt.ca nu imi traiesc viata aici si chiar am lucruri mai importante de facut) sa vad ce mai debiteaza unii pe aici. In toata perioada asta am realizat ca ori de cate ori am intrat erau cateva persoane care comentau non-stop, cu rost si fara rost (mai mult fara rost). Si stupoare cand am scris 3 mesaje mi-au fost sterse. Oameni buni viata nu se traieste pe forumul asta, gasiti ceva constructiv de facut cu timpul vostru ca muriti si trece timpul degeaba...iar daca tot se sterg comentariile nu inteleg de ce naiba cei cativa care sustin forumul nu isi fac un grup privat unde sa discute pana nu mai pot ??? Unii oameni in disperarea lor cauta solutii oriunde si voi va dati cu parerea aiurea in tramvai despre problemele lor si mai faceti si misto...mai terminati ca sunteti penibili
garbo033054
Postat pe 14 Aprilie 2013 02:35
sincer vorbind, sint intr-un fel de acord cu K.
In fond, viata fiecaruia e INDIVIDUALA, absolut individuala, nu sintem legati pe vecie de nimeni. Stilpul infamiei e doar o tentativa jalnica si de tot risul.
Singurele, repet SINGURELE "lanturi" care te pot tine linga cineva sint sentimentele proprii. PROPRII. Nu induse. Nu bagate pe git de inteleptii gintei si tribului. Nu exista "trebuie sa iubesti". Nu TREBUIE nimic. Nu TREBUIE nici macar sa faci parte din viata lor daca nu vrei sa faci. Nu este nimeni - absolut nimeni - mai important in viata cuiva decit el insusi daca el nu simte astfel. Nu, nici macar copilul. Trist, dar nici macar fata de copii nu te poti OBLIGA sa simti nimic - si decit sa mimezi interesul intr-un mod traumatizant pentru ambii, mai bine pleci dreak si iti vezi de viata. Si daca nu sinteti de acord cu asta, atunci ce ar trebui sa faca, sa ma lamureasca si pe mine stolul de gaitza de aici, ce dreak ar trebui sa faca un barbat daca NU, nu isi iubeste si nu isi suporta nevasta, nu isi iubeste si nu isi suporta copilul??? Sa stea pe baricade si sa le faca in mod constant viata praf tuturor - si pe al lui, bonus? Ce astepti de la un om frustrat si nemultumit? Si cum il poti convinge sa nu fie frustrat si nemultumit daca isi uraste viata si nu ii suporta pe aia cu care trebuie sa o imparta????
Ok, e "urit" sa divortezi - si WTF e solutia??? SOLUTIA, tanti astea de pe aici, nu judecatile de valoare! O SOLUTIE aveti? Sau vorbiti asa de la courul cratitei despre lucruri pe care un le intelegeti, doar ca sa va simtiti importante si gospodine respectabile?

54, Nu ti-a cerut nimeni parerea despre nimeni - asa ca marsh la cotet si vezi-ti de viata aia importanta, ca n-a pierdut omenirea nimic fara alea 3 mesaje ale tale.
quasaria
Postat pe 14 Aprilie 2013 02:41
Q, dar stiu ca atunci cand am reusit sa vand vila (cu mari pierderi din partea mea), l-am cam "jumulit" de fata cu cumparatorii care stiau ce fel de om este. S-a dat o minipetrecere. İar in timp ce dansam cu monstrul, il tot invineteam pe spate ciupindu-l si il strangeam de gat "dragastos" sa vada si el cum este.
Dar inainte de asta, i-am tra o sipca pe sale si am si fugit pe strada. La cat de inalt era, s-a indoit (i-am calculat din ochi punctul). A mers cocosat o saptamana intreaga si se enerva ca nu mai este bun de munca.
Dar chestia asta l-a inrait si mai tare. De aceea am zis ca violenta naste violenta. Este un cerc vicios.
Si acum pentru Supi, ca sa ii satisfac orgoliul. Acolo, am intalnit si vreo patru barbati "violentati" de neveste. Dar intre noi toti, domnea o stare de umilinta.
Deja mi s-a scarbit de legile noastre. Medierea asta pe care o tot lauda toti si o recomanda este valabila si in caz de violenta domestica. Asa ca sa va dati seama ca daca ibdraznesti sa il reclami, iti iei iar batuta acasa, daca nu iti pune si streangul d egat sau te arunca de la etaj si spune ca tu ai facut-o. El stie ca poate scapa usor.
İntamplator, o doamna povestea de curand ca are un bebe si sotul a incercat sa o arubce de la etaj. Nu s-a rezolvat nimic. El cere program de vizita minor. Pai cum sa ii dea copilul, cand stie cat de criminal poate fi? İar el vine cu amanta pe post de martor ca mama nu vrea sa ii dea copilul.
Cica unde e lege, nu-i tocmeala. Tatal are dreptul sa mentina legaturi personale cu copilul. Asa ca, indiferent daca este sau nu un criminal, esti obligata sa i-l dai.
Sarikiz
Postat pe 14 Aprilie 2013 02:47
Sarikiz, eu n-am fost nici un moment obligata sa ii dau copilul dar i l-am lasat totusi citeva ore de citeva ori, ca sa vad cum compatibilizeaza ei doi. Ei bine, a venit fie-mea furioasa acasa si m-a intrebat de ce nu ne despartim de asta de tot. Asta dupa ce da, a plimbat-o pe la amante. Si n-a plimbat-o pe la amante pentru ca n-avea saracul incotro si trebuia sa fie bona - , la urma urmei el a insistat sa ia copilul si a insistat sa il ia atunci "la plimbare". Daca avea program cu amantele putea sa isi vada de amante. Dar dl. a vrut de fapt sa se laude cu fie-sa. Mai exact, cu copilul pe care el l-am facut, eu il cresc, si el il vede la doi-trei ani. Si caruia nu i-a dat nici macar o ciocolata vreodata. Caruia nu e in stare sa ii zica la multi ani pentru ca uita cind e nascut sau uita ca are copil de anul nou... Pe care nu l-a vrut si a tropait in fel si chip ca sint inconstienta daca il fac, si ca treaba mea, lui nu ii trebuie. Cu copilul asta a defilat el pe la diverse fufe prin casa, sa le arate ce are el. Si pentru ca fie-mea n-a facut mumos in fata lui tat-su (probabil or fi intrebat alea una-alta si copilul a fost sincer) adevenit furios. Si a facut multiple scene in urmatoarele luni ca nu are suficient respect fata de el. Adica nu il pune intr-o lumina buna...
Iar copilul mi-a zis doar atit: nu stiu ce ai avut tu cu asta dar ar fi mai bine sa ne despartim de el! Punct. I-am explicat ca sintem despartiti. A intrebat daca sintem despartiti de ce ne mai vedem. Am intrebat-o daca nu vrea sa il mai vada. A zis ca nu.
Asta e exact transcrierea conversatiei cu un puradel de 3 ani jumate.
Apropo de bietii copii traumatizati saracii de lipsa tatilor. No sht?
Dar aia traumatizati de existenta unui tatalui sint invizibili, pe aia nu ii ia nimeni in considerare??
Si apropo de "obligata sa i-l dai" - poate onor justitia romana o sa considere vreodata si precedente de genul Tarnita: http://www.romanialibera.ro/actualitate/eveniment/tragedia-de-la-tarnita-fetita-de-trei-ani-era-legata-de-trupul-tatalui-ei-cu-un-cablu-electric-255643.html
Sau poate nu... Poate sfintia sa tatal e nepatat whatsoever.
quasaria
Postat pe 14 Aprilie 2013 05:13
Cum poti fi asa lipsit de suflet si inima? sa dai la spate pe sotia si copilul tau?

Oricum exista un Dumnezeu si o sa aiba grija si de voi.Eu cred in asta. Cu ce este vinovat acest copil, sa creasca fara tatal lui? aaaaaaaaaaa el sa indragostit si iubeste o alta femeie.........ce femeie este aceia care stie ca el deja are o familie si si-a dat frau la tampenia asta cu iubirea? zic eu cum se numesc ele ....parasuteeeee in toata regula.

Oricum in viata totul se plateste.
trandafirie
Postat pe 14 Aprilie 2013 08:22
daca i fi dat importanta mesajului ai fi vazut ca vrea sa dea casa sa LOCUIASCA nu sa i-o faca cadou
garbo195087
Postat pe 14 Aprilie 2013 09:59
da am avut un caz similar, poti face imputernicire unui avocat sa te reprezinte , inainte sa pleci , dar ce-l mai bine ie sa rezolvati amiabil , ca daca pleci o sa te invinovateasca de abandon de fam si nu o sa ai castig de cauza
garbo195087
Postat pe 14 Aprilie 2013 10:04
ce inseamna "castig de cauza"? Omul vrea sa plece...si sa isi vada de viata, ii lasa si casa si copil. Ce castig de cauza ar putea sa n-aiba? Sa nu il lase sa divorteze sau ce?
quasaria
Postat pe 14 Aprilie 2013 10:20
Pentru o solutie rapida si corecta pentru toate partile implicate, se poate merge la mediere. O sedinta dureaza, in medie, circa 2 ore iar partile, de comun acord, decid in privinta tuturor aspectelor unui divort: nume purtat dupa incheierea casatoriei, partaj, etc. In ceea ce priveste minorul, nu mai este necesara interventia Autoritatii Tutelare deoarece, Noul Cod Civil prevede custodie comuna la care se adauga domiciliul minorului si care poate fi stabilit de comun acord de parinti. Sunt multe de spus pe aceasta tema, de aceea este bine sa va informati la un mediator, informarea este gratuita.
Mai multe detalii despre mediere, gasiti aici : www.info-medieri.ro
garbo_1430
Postat pe 15 Aprilie 2013 11:34

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
O durere teribila devenita obsesie 13 De la: cleooo23 8 Iunie 2012 10:28
Partaj Galati 1 De la: garbo253760 26 Mai 2012 18:50
despre femei 10 De la: garbo_471643 26 Iulie 2017 17:27
Divortul.......o decizie greu de luat! Ce sa fac? 12 De la: ANTA 5 Iulie 2009 16:37
imi iubesc sotul,dar el nu ma crede 45 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:06
Setari Cookie-uri