Sunt plecat din tara si vreau sa divortez

nu stiu daca exista multe meserii in care ajungi seara acas' mai plin de... glorie decit in asta de mediator. Imi dau seama cum Eufrosina isi ridica fustele in cap cu avint la o mediere in care nici Ion nu se lasa mai prejos.... Mediatorii astia or fi casatoriti? Mai au curajul sa fie casatoriti?? Or beneficia de consiliere psihologica dupa un nr de n sedinte ...sau...?
quasaria
Postat pe 15 Aprilie 2013 12:57
Nu vreau sa intru in polemici cu nimeni dar se pare ca multi sunt neinformati sau nu sunt informati cum trebuie despre mediere si despre avantajele acesteia. Am postat aici o informatie care sper sa fie de ajutor celor care vor cu adevarat sa scape de ani de zile petrecuti pe holurile instantelor de judecata si cred ca va fi inteleasa de cine are nevoie.
Si, ca sa satisfac o curiozitate: da, sunt casatorita am un copil si, dupa 3 ani de cand sunt mediator, nu am avut si nici nu voi avea nevoie de consiliere psihologica ... dar o sa explic cu alta ocazie de ce nu am nevoie de un psiholog
garbo_1430
Postat pe 15 Aprilie 2013 15:46
n-a fost intentia mea sa fiu ironica, pur si simplu m-am gindit ca ti se expune toata mizeria umana care poate exista intre doi oameni care la un moment dat s-au iubit. Si o vezi in fiecare zi...
quasaria
Postat pe 15 Aprilie 2013 15:56
Mai mult ca sigur ca e casatorit de 6 ani si are amanta de 7.Sa te certi mereu cu cineva inseamna ca o cauti cu lumanarea.Cei ce inseala in general cauta sau dau motive de disputa fie acuza partenerul .E o dovada de lasitate sa plece si sa divorteze.Precis nu a informat partenera de planurile lui.
DANNYELLE40
Postat pe 15 Aprilie 2013 16:29
Asa este, vad si aud multe. Dar medierea presupune mai mult decat sa asisti cum se cearta oamenii. Provocarea este sa-i faci sa comunice in asa fel incat, din adversari sa devina parteneri pentru rezolvarea unui conflict/disputa/problema. Nu este usor, dar functioneaza.
Nu putem sti cum s-a ajuns la aceasta situatie, orice poveste are mai multe variante, care nu coincid intotdeauna...Important este sa gasim calea cea mai buna pentru a iesi din aceasta situatie.
garbo_1430
Postat pe 15 Aprilie 2013 17:47
nu este usor deloc.
quasaria
Postat pe 15 Aprilie 2013 18:28
Eu cred ca respectivul nu e decat un dobitoc care isi paraseste sotia si nici nu are de gand sa-i spuna ca vrea sa divorteze...odata ajuns in strainatate se scapa de orice responsabilitate si nici nu va mai fi nevoit sa vada lacrimile si suferinta sotiei...pana ai facut un copil cu ea nu ai stiut ca va certati zilnic??? inca un las retardat...crede ca ii lasa casa si isi spala pacatele....sunt tot mai multi mostrii pe lumea asta....el are amanta cu sotia nu se intelege nici macar la pat si mai are si un copil....na ca sa vezi....dar la copilu ala te-ai gandit desteptule ca are nevoie de tata????
garbo_11706
Postat pe 16 Aprilie 2013 11:57
Intrare in vigoarea a Noului Cod Civil precum si a Noului Cod de Procedura Civila (in februarie 2013 ) a facut ca legislatia din Romania sa devina una conforma cu legislatia europeana. Tocmai de aceea medierea ce functioneaza la nivel european in baza directivei 2008/52/CE , chiar daca a fost infiintata in Romania inca din anul 2006 , functionarea ei a putut fi posibila abia odata cu intrarea in vigoare a noilor coduri aliniate la normele europene in vigoare.

Odata cu armonizarea legislatiei, cetatenii straini se pot bucura de legi europene si http://mediatorbucurestimustateanu.ro/divortul-unui-cetatean-strain-in-romania/
Mediator_Bucuresti_Mustateanu
Postat pe 18 Aprilie 2013 10:04
si ce ai propune tu 706 sa faca omul daca nu o mai suporta pe aia? Sa stea si sa se fereasca de ea prin casa, nu? Al dreak las, auzi, sa plece....
quasaria
Postat pe 18 Aprilie 2013 10:23
De la: garbo_1430, la data 2013-04-15 15:46:40Nu vreau sa intru in polemici cu nimeni ......, dupa 3 ani de cand sunt mediator, nu am avut si nici nu voi avea nevoie de consiliere psihologica ... dar o sa explic cu alta ocazie de ce nu am nevoie de un psiholog


nu e greu de "ghicit" ca esti psiholog, sau ca ai pregatire psihologica... ! un mediator trebuie sa fie un bun si fin psiholog, pentru a intelege si consilia corect partile implicate in litigiu!
avand o pregatire psihologica BUNA cum ai solutii pentru altii, tot asa de bine trebuie sa ai solutii si pentru tine! altfel ... daca tu nu te poti ajuta pe tine, putin probabil sa ii poti ajuta pe ceilalti...! ei, si ar mai fi de spus, una, alta... dar ma opresc aici!
heartbit
Postat pe 18 Aprilie 2013 12:04
Sa plece....m-a enervat faptul ca in mintea lui crede ca daca lasa casa si-a spalat pacatele....de parca totul se rezuma la bani....noi nu mai gandim, nu mai mintim...bani sa fie!!!
garbo_11706
Postat pe 18 Aprilie 2013 15:15
aici nu e vorba de pacate, nu e vorba nici macar de alegeri: cind viata alturi de cineva devine un chin, cind nu mai simti nimic fata de ala sau aia, cel mai cinstit si mai putin dureros in timp pt. toata lumea implicata e sa pleci. Copiii sint intuitivi: faptul ca "stai pentru copil" e o prostie: copilul va simti intotdeauna tensiunea din casa, tristetea, frustrarile. Probabil chiar mai acut decit adultul respectiv.
quasaria
Postat pe 18 Aprilie 2013 15:40
De la: heartbit, la data 2013-04-18 12:04:36
De la: garbo_1430, la data 2013-04-15 15:46:40Nu vreau sa intru in polemici cu nimeni ......, dupa 3 ani de cand sunt mediator, nu am avut si nici nu voi avea nevoie de consiliere psihologica ... dar o sa explic cu alta ocazie de ce nu am nevoie de un psiholog


nu e greu de "ghicit" ca esti psiholog, sau ca ai pregatire psihologica... ! un mediator trebuie sa fie un bun si fin psiholog, pentru a intelege si consilia corect partile implicate in litigiu!
avand o pregatire psihologica BUNA cum ai solutii pentru altii, tot asa de bine trebuie sa ai solutii si pentru tine! altfel ... daca tu nu te poti ajuta pe tine, putin probabil sa ii poti ajuta pe ceilalti...! ei, si ar mai fi de spus, una, alta... dar ma opresc aici!
garbo_1430
Postat pe 20 Aprilie 2013 09:41
De la: garbo_1430, la data 2013-04-20 09:41:20
De la: heartbit, la data 2013-04-18 12:04:36
De la: garbo_1430, la data 2013-04-15 15:46:40Nu vreau sa intru in polemici cu nimeni ......, dupa 3 ani de cand sunt mediator, nu am avut si nici nu voi avea nevoie de consiliere psihologica ... dar o sa explic cu alta ocazie de ce nu am nevoie de un psiholog


nu e greu de "ghicit" ca esti psiholog, sau ca ai pregatire psihologica... ! un mediator trebuie sa fie un bun si fin psiholog, pentru a intelege si consilia corect partile implicate in litigiu!
avand o pregatire psihologica BUNA cum ai solutii pentru altii, tot asa de bine trebuie sa ai solutii si pentru tine! altfel ... daca tu nu te poti ajuta pe tine, putin probabil sa ii poti ajuta pe ceilalti...! ei, si ar mai fi de spus, una, alta... dar ma opresc aici!


Poate o sa te mire dar iti spun ca nu sunt psiholog. Un mediator foloseste foarte multe tehnici pentru a gestiona un conflict, printre ele fiind si psihologia dar nu numai. Apoi, mediatorul nu are voie sa dea solutii pentru altii, doar ii ajuta sa-si gaseasca SINGURI solutia. Dar un mediator bun trebuie sa fie o persoana echilibrata pentru a castiga increderea oamenilor care apeleaza la ajutorul sau. Ar fi multe de discutat pe aceasta tema si ma bucur cand vad oameni interesati de mediere, de aceea, va raspund la orice intrebare , daca mai aveti.
garbo_1430
Postat pe 20 Aprilie 2013 09:53
un mediator are pregatire juridica, probabil.
Ce nu stiu eu este ce isi propune un mediator cind intra in medire: arbirtreaza cele doua parti ca sa...ce? Sa nu mai divorteze? Sa ajunga la un conses in ce priveste bunurile comune, copiii, etc? Care, de fapt, scopul medierii?? Si ce mediezi intre doi oameni care nu sint intr-o situatie conflictuala dar nu se mai vor unul pe altul, pur si simplu?
Cum iti evaluezi tu, ca mediator, rata de succes? Si ce se intimpla in urma medierii - le dai ok-ul sa divorteze sau... sau ce?
Iar in situatia in care unul dintre ei nu se poate prezenta - ex. e internat, nu e in tara, sau e arestat, etc - atunci ce se intimpla, e "mediat" avocatul care il reprezinta?
Nu contest, ci pur si simplu mi-e oarecum neclara functionalitatea acestei noi etape - aceea de mediere. Ce valoare aduce?
quasaria
Postat pe 20 Aprilie 2013 11:22


"brandu de job"

....ei, ii costa mai putini bani
Fss_ssu
Postat pe 20 Aprilie 2013 11:28
garbo_1430
daca faci medierea asa cum interpretezi un text, as prefera sa merg la primarie pentru divort sau la tribunal!
cu scuzele de rigoare... ma vad nevoit sa-ti repet "...sau ca ai pregatire psihologica..." - deci am spus ca ai o pregatire de profil, nu am spus ca esti doar psiholog! nu exista mediator care sa nu fie pregatit temeinic din punct de vedere psihologic!

ai spus: "Apoi, mediatorul nu are voie sa dea solutii pentru altii, doar ii ajuta sa-si gaseasca SINGURI solutia" - acelasi luctu il face si psihologul - ii ajuta pe cei care au nevoie sa inteleaga si/sau sa gaseasca Solutii!
dar nu voi continua aceasta discutie... e inutila!
merci
heartbit
Postat pe 20 Aprilie 2013 11:48
As mai continua eu dşscutia referitor la "necesitatea" unui mediator.
Nu este util.
Mai ales in urmatoarul caz:
- divort.
Nu au nimic de impartit. Nu tu copii, nu bunuri, nici macar numele ei (pentru ca poarta numele avut de dinainte de casatorie).
La ce este util atunci un mediator?
La nimic.
Ce sa medieze? Daca ea vrea sa divorteze sau nu? Sau el?

Legea asta este facuta pe genunchi.

Am mai zis si de spre cazurile de viol si cele de violenta domestica.
Sa stea victima fata in fata cu agresorul si sa fie umilita? İar el sa scape si sa "comita" din nou stiind ca se poate folosi de mediator sa nu plateasca penal?
Pana cand romanii nostri vor ajunge la stadiul occidentului ca si conceptie asupra relatiilor interumane, este cale lunga.
Nu isi ia "batuta" si "omorul" acasa femeia daca indrazneste sa il reclame?
Mentalitatea ! Nu suntem noi romanii buni de "mediati" :))
Sarikiz
Postat pe 21 Aprilie 2013 12:08
Sari_ legea nu e facuta pe genunchi, este doar o alta gaselnita de-a da unora de mancare, fara sa faca nimic!
nu poti face o lege pentru ceva productiv, care sa produca ceva la propriu, in schimb poti face zece legi prin care sa justifici necesitatea unor taitori de furnza la caini si bine platiti!
iar aici nu e doar cazul mediatorilor... !
heartbit
Postat pe 21 Aprilie 2013 14:14
poate ca in anumite cazuri sint utili: atunci cind exista un conflict. E drept, a fi obligatorie medierea IN TOATE cazurile mi se pare exagerat. Pina la urma, doi adulti intregi la cap, dupa ce s-au porcait pina s-au saturat pot sa se aseze frumos ei doi la masa tratativelor si pina la urma gasesc o solutie comuna convenabila. Nu e cazul tuturor, intr-adevar... daca unul e abuzator, va continua sa fie abuzator in orice fel de negociere cu victima - atunci nu pot negocia ei doi si au nevoie de mediere. Cind pot... atunci de ce ar avea nevoie?

In plus, nu stiu daca gaselnita e chiar "inutila" sau incurajeaza pur si simplu sa stai in capcana aia de soareci care reprezinta o casnicie, si asta nu in beneficiul tau, desigur.
De ce nu te mediaza nimeni inainte sa te insori sau sa te mariti? Atunci de ce nu iti spune nici o oficialitate auzi fata mamii (sau baiatul mamii) - de cit timp va cunoasteti? Te-a mintit vreodata? Te-a inselat vreodata? A avut accese violente? Esti in stare sa stai linga el/ea si sa ii tii plosca daca are nevoie, si sa il spelid e rahat daca da maine masina peste el si nu mai misca 30 de ani? Ai vreo indoiala? E si altceva ce ai vrea de la viata? Sint alte planuri la care a trebuit sa renunti, si regreti?
Lucrurile astea ti se spune cineva? Asta nu ar fi obligatoriu sa stii, nu??
Te impinge toata societatea spre sfinta familie,ca pe gaina la taiere, si dupa aia mai intervine si "medierea obligatorie" cind tu nu stii cum sa iesi mai repede din kktul in care te-ai bagat!?
quasaria
Postat pe 21 Aprilie 2013 14:27
Bine punctat Q ! Dar sa nu le vina ideea sa ne mai ia bani obligatoriu si pentru aia ca apoi vai de noi ! O sa ne ia bani si pentru mediat daca sa mergem cu metroul sau cu tramvaiul, cine stie cate legi mai schimba g.
Sarikiz
Postat pe 21 Aprilie 2013 22:08
sari, poate sint eu singura careia i se pare mai important sa fii consiliat si sa fii in deplina cunostinta de cauza cind INTRI intr-un contract - nu cind il reziliezi.
Dar... desigur, daca interesul statului e sa intri cum oi intra numai sa mentii "sfinta familie"... Am mai vazut si cazuri in care dicta stapinirea si citi copii sa producem poporului, asa ca nu ma mai mira nimic.
quasaria
Postat pe 22 Aprilie 2013 09:41
Ce spune Biblia despre divorț ?
http://www.gotquestions.org/Romana/Biblia-divort-recasatorire.html
crestinism-islam.com/2011/01/06/biblia-interzice-divortul/
garbo242980
Postat pe 26 Aprilie 2013 12:42
De la: garbo242980, la data 2013-04-26 12:42:29Ce spune Biblia despre divorț ?
http://www.gotquestions.org/Romana/Biblia-divort-recasatorire.html
crestinism-islam.com/2011/01/06/biblia-interzice-divortul/


Ce nu stii tu este faptul ca acest site duce o lupta urata si arata dusmania fatisa fata de alte religii. Spre stiinta ta, citeste ce scrie referitor la divortul in islam si vei vedea ca acolo se minte in mod ordinar. Din fericire, femeile musulmane sunt mult mai ocrotite decat cele crestine. Ele macar primesc despagubiri de pe urma divortului, pe cand cele crestine raman datoare sotilor infideli.
İn fond, ce treaba are popa cu sentimentele femeii? De ce ii spune sa rabde violente in tacere? Doar ca sa nu divorteze? Asta mai este familie "crestina"?
Sarikiz
Postat pe 30 Aprilie 2013 09:37
mie credinta mi se pare o parte foarte intima a sufletului cuiva, asa ca mai degraba inteleg ca iesi in courul gol iun strada decit sa iti expui dumnezeii pe toate gardurile.Nu faci decit sa ii bagatelizezi. Dar...
quasaria
Postat pe 30 Aprilie 2013 09:58
Q, eu am facut stricta referire la acea indoctrinare cu "familia crestina" care se practica mereu. Mai ales la catolici. Mey, daca te bate, iit ia banii, se imbata, face tot felul de tampenii, sa nu divortezi pentru ca este pacat? Ma leshi........ Prea le da religia idei sa existe crime asupra copiilor si femeilor. İn fiecare zi la stiri aud ca :
- o femeie este ucisa pentru ca a vrut sa divorteze si sotul nu a vrut (el fiind un violent)
- un copil este ucis de tatal sau ca mama a dorti sa divorteze (tot un violent si chiar o anuntase ca ii omoara fetita daca da divort, iar politia nu a luat nici o masura)
- O tanara de 15-16 ani a fost ucisa de fostul prieten pentru ca si-a gasit un alt prieten

Exemple as putea da multe, dar asa inteleg crestinii sa respecte Biblia si "familia crestina"?
Raspunsul este pentru persoana cu linkul crae vad ca nu are curajul sa discute, ci da doar linkuri cu minciuni spuse de popi invrajbitori.
Sarikiz
Postat pe 30 Aprilie 2013 16:41
pai S., asta ziceam si eu... hai sa facem din credinta (care prin definitie e ceva PERSONAL) arma cu care sa dam in cap tuturor celor care nu joaca cum le cintam noi.
Posibilitati de manipulare si fanatism exista in absolut orice credinta (prefer sa spun credinta nu religie...), din oricare poti lua partea buna sau poti lua partea mai putin buna. Ce ma scote din sarite insa e prozeletismul: lasa-ma in pana mea sa cred in ce dumnezei vreau eu si sa imi conduc viata asa cum consider de cuviinta! E o incalcare grosolana a libertatii celorlalti sa te apuci sa ameninti si sa faci spume ca nu toti sintem creStini.
quasaria
Postat pe 30 Aprilie 2013 16:52
Urez crestinilor Paste fericit si sa fie mai ingaduitori cu totii.
De azi-noapte mesageriile de pe conturi sunt pline de urari de Paste fericit si de invitatii la biserica.
Culmea, facute de amici care stiu ca nu sunt crestina. Da, stiu asta, si imi baga pe gat aceasta religie cu forta, argumentand ca voi arde in iad daca nu fac ca ei.
Daca si prietenii mei, o parte din familie sunt asa agresivi, de ce se mai intreaba de ce nu sunt suportati crestinii de alte culte? Fanatismul acesta religios crestin a ajuns la extreme. Ca om cu bun simt, nu stiu cum sa parez aceste agresiuni.
De ce sa fiu fortata sa salut crestin? Ei ma saluta in religia mea? NUUUUUUUUUUUUUUU
Asa ca acelora care tot dau linkuri si citate crestine le spun : Paste fericit si lasati dusmania si aroganta ca sunteti cei mai drepti de pe pamant. Asa pagana cum ma considerati, poate am mai mult bun simt si poate ca fac multe lucruri bune fara sa ma laud ca le fac.
Paste fericit !
Sarikiz
Postat pe 5 Mai 2013 09:49
well, sint cam in aceeasi situatie, numai ca pe mine nu ma deranjeaza deloc. Putem sa sarbatorim, care e problema? Diversitate.
Ma deranjeaza doar cind mi se impun restrictiile altei religii, nu sarbatorile altei religii: la placinte.... e ok.
quasaria
Postat pe 5 Mai 2013 11:00
Diferenta este ca eu nu pot manca impreuna cu ei. Sa fiu privita suspect precum ca nu le mananc carnea de porc.İn schimb, ei ar putea manca la mine, dar nu am ce le place. Adica tto carne de porc. Ceea ce nu inteleg ei, este faptul ca nu este sanatoasa si eu sunt criticata ca nu sunt de-a lor. Pana la urma, ma retrag la mine, dar tot insista pe un ton dur sa le raspund la salutul crestin ca a inviat. Daca vor sa isi impuna credinta cu forta peste tot, o sa provoace discutii mari de tot. nu mai vine nimeni sa imi corecteze greselile? :D
Hai sa fim fericite !
Sarikiz
Postat pe 5 Mai 2013 13:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Cercetare - mamici divortate 1 De la: garbo_3712 28 Mai 2012 12:45
Mi-am parasit sotul acum cateva luni,locuiesc 5 De la: garbo182398 10 Ianuarie 2012 07:03
Imi iubesc sotul si copilul...dar el nu ma iubeste pe mine,ce sa fac? 25 De la: garbo_493582 15 Octombrie 2018 02:46
Exist undeva cineva lng care i ultimul srut va fi la fel de intens ca i primul? 24 De la: AMELYY 14 Noiembrie 2009 23:44
divort si partaj 76 De la: estela 15 Aprilie 2010 05:07
Setari Cookie-uri