Condoleante familiilor ingerasilor morti la Giulesti!!!

Aceasta tragedie a facut sa fiu mai constienta de mocirla in care se scalda sistemul sanitar romanesc! Cum poti intelege ca mama, ca bebelusul tau a murit pur si simplu din neatentia unora care in loc sa-si faca serviciul, umbla cine stie pe unde? Este crud...cine le consoleaza pe aceste femei care in urma cu doar cateva ore isi nascusera copiii? Si eu sunt viitoare mama, si odata cu aceasta drama incep sa ma sperii si mai tare de acele ore in care copilul meu nu va fi in salon langa mine...in ochii mei...
Indiferent de cauza acelui incendiu, acei bebelusi nu trebuia sa fie lasati nesupravegheati, cu atat mai mult cu cat ei se aflau la terapie intensiva....dc nu au fost scosi din salon inainte de sosirea pomierilor smurd???
Cata indiferenta, cata....mizerie in noi oamenii....
Morena29
Postat pe 17 August 2010 14:04
dancris
Postat pe 17 August 2010 14:24
no coment
ameno
Postat pe 17 August 2010 14:34
panty_C
Postat pe 17 August 2010 14:40
....pacat ca nimeni nu va plati pt asta...condoleante mamelor
marea77
Postat pe 17 August 2010 14:43
Nu cred ca acolo a fost neatentie.Ne-am obisnuit sa acuzam sistemul sanitar de neglijenta de unde stii tu cum este sistemul sanitar pana nu lucrezi acolo?De afara totul arata urat dar cine are grija de tine cand ai o problema ?Te duci la spital te asezi in pat si pleci de acolo sanatos. Acuzam asistenta de negijenta ca sta in cabinet in loc sa supravegheze bolnavii dar acea asistenta are inca 40 de bolnavi pe sectie in afara de tine si este singura si mai are si niste urgente si mai are si cativa care se opereaza in ziua respectiva cum crezi ca sar putea ocupa de toti?cum crezi ca ar fi putut ajuta sau lua asistentele 11 copii in incubatoare sa fuga cu ei afara ce crezi ca erau 11 asistente de serviciu si ce crezi ca erau saci cu cartofi sai smulga plus si simplu de acolo ?
nictoma
Postat pe 17 August 2010 16:18
nictoma, la NOU NASCUTI si pe deasupra TERAPIE INTENSIVA trebuia sa fie personal medical tot timpul! Nu mai continui ca deja ma enervez.
quasaria
Postat pe 17 August 2010 19:09
Nictoma, chiar toti cei bolnavi parasesc un spital sanatosi? Mai sa fie. Parerea mea e ca cei mai multi placa cu piciorele inainte din spitale.
Tu te gindesti cind vorbesti? Tie ti s-a intimplat sa-ti moara nou nascutul (prematur) dupa 2 zile de la nastere pentru ca acolo, la terapie intensiva nu era NIMENI sa aiba grija de ei?
Tie ti s-a intimplat sa-ti moara cineva in spital?
Cui aparare o iei tu?
Toata lumea stie ca sistemul medical e la pamint.Ca sunt si doctori/asistente minunte nimeni nu contesta dar care e procentul celor cu suflet printre ceilalti care au ales medicina doar pentru beneficii materiale?
Ciresica
Postat pe 17 August 2010 19:28
De la: nictoma, la data 2010-08-17 16:18:22Nu cred ca acolo a fost neatentie.Ne-am obisnuit sa acuzam sistemul sanitar de neglijenta de unde stii tu cum este sistemul sanitar pana nu lucrezi acolo?De afara totul arata urat dar cine are grija de tine cand ai o problema ?Te duci la spital te asezi in pat si pleci de acolo sanatos. Acuzam asistenta de negijenta ca sta in cabinet in loc sa supravegheze bolnavii dar acea asistenta are inca 40 de bolnavi pe sectie in afara de tine si este singura si mai are si niste urgente si mai are si cativa care se opereaza in ziua respectiva cum crezi ca sar putea ocupa de toti?cum crezi ca ar fi putut ajuta sau lua asistentele 11 copii in incubatoare sa fuga cu ei afara ce crezi ca erau 11 asistente de serviciu si ce crezi ca erau saci cu cartofi sai smulga plus si simplu de acolo ?



Faptul ca ma certi asa...nu ma atinge nicaieri, asta ca sa nu cumva sa-ti faci iluzii ca m-ai deranjat in vreun fel!
Si ca sa raspund intrebarilor tale...ar fi in zadar, este limpede ca probabil tu esti una dintre acele asistente care-si plang de mila prin spitale ca nu-si mai vad capul de treaba, si de-asta sunt lasati pacientii nesupravegheati! Sa iasa cineva sanatos din spital? ...cred ca nu stai de vb prea mult cu oamenii, de fapt...nici nu te intereseaza sa faci asta, pe tine....si pe multi altii ca tine.V-ati invatat sa cascati buzunarul pt orice serviciu care-l faceti in spital pt un bolnav, desi aceasta este sarcina voastra pt care sunteti platite la sfarsitul lunii. Asa ca nu mai brava aici....acei copii au murit , si puteau fi salvati...nu exista nicio indoiala, asta spun si organele abilitate in acest caz! Daca era cineva langa acei bebelusi in momentul declansarii incendiului...acestia puteau fi scosi cu ajutorul celor de pe sectie! Insa....se petrecea pe undeva, ca doar fusese Sf Maria...
Rusine ...si sper ca cei vinovati sa traiasca cu constiinta incarcata tot restul vietii lor...
.......macar daca asta ar alina cu ceva durerea din sufletele parintilor!
Morena29
Postat pe 17 August 2010 19:39
in urma cu cateva zile s-a efectuat verificarea aerului conditioat.

intre perete si un dulap s-au gasit niste fire .

ma intreb , cu mare frica , daca nu cumva o fi instalat cineva in acea zona o bomba , pentru ca a fost explozie iar aerul conditionat nu face explozie .

ma rog ca sufletele ingerasilor sa fie primite repede de Dumnezeu , ma rog ca parintii lor sa reuseasca sa treaca peste aceasta matre nenorocire si ma mai rog ca vinovatul sa fie pedepsit . tot cred ca nu de la aerul conditionat s-a intamplat .
liaiedera
Postat pe 17 August 2010 19:39
am fost internata chiar la spitalul respectiv, am fost si la terapie intensiva - si pot sa te asigur ca noaptea nu era picior de asistenta acolo. Sa zicem ca eram mamici...deci, adulte: dar la bebelusii care se zbat sa traiasca (probleme cardio, respiratorii, etc) este INADMISIBIL sa nu existe nici macar o femeie de serviciu care sa dea alarma...
Iar 20 de minute de cind au constatat incendiul nu a putut intra nimeni sa ii scoata de acolo?! Adica i-au lasat sa arda, pina au venit pompierii?!

Incendiu provenit de la doua fire din perete care au supraincalzit un dulap de lemn: deci despre ce "deflagratie"vorbim? Cind de fapt zona aia a ars mocnit mult si bine?! Cit o fi ars inainte de alea 20 de minute - cind deja iesea fum in holul spitalului de s-au sesizat?
Asistenta de garda "era la toaleta"???

... mi se pare ca nu exista nici o scuza... Nici reducerile de personal, nici erorile tehnice - care se pot intimpla... Daca era macar UN cadru medical in toata cladirea, ala trebuia sa fie la bebelusii cu probleme. Pina la urma o femeie e capabila sa nasca singura - dar un bebe nu traieste mai mult de citeva secunde fara sa respire.
CIne are copii stie exact ca ti-i iei acasa din spital si primele luni ii iei cu tine in baie si ca sa faci un dush.... cite mame isi permit sa isi lase bebelusul nesupravegheat - cind regurgiteaza, tuseste, stranuta, se ineaca, ii cade paturica peste fata - nici macar nu se poate intoarce de pe o parte pe alta?!Cite luni dormi iepureste - sau mai exact nu dormi - ca sa fii sigura ca nu i se intimpla nimic, pentru ca e prea mic sa "dea alarma"?
Cum sa lasi singuri - in ditai spitalul - copii de 1 zi conectati la aparate, pina ii gasesti carbonizati?!

... nu le prea am eu cu religia, dar in cazuri d'astea multumesc doamne ca am ajuns cu fie-mea acasa intreaga - altfel probabil stropeam eu tot personalul cu benzina si ii dadeam foc. Nu stiu cum te mai poti echilibra dupa asa ceva - mama fiind....
quasaria
Postat pe 17 August 2010 19:50
nimeni nu paraseste spitalul sanatos.cititi pe iesirea din spital:scrie AMELIORAT.
vuvuzela
Postat pe 17 August 2010 19:50
Ma simt din ce in ce mai dezamagita si mai neputincioasa in fata acestei tragedii, as vrea sa pot face ceva, sa ajut cu ceva....mi se pare un cosmar tot ce se intampla, si ma cutremur la gandul ca ceea ce simt eu...este la o scara mult mai mica, prin comparatie cu ceea ce simt acei parinti distrusi sufleteste....
De-ar face Dumnezeu o minune....
Morena29
Postat pe 17 August 2010 20:01
neglijenta umana.... nu se preteaza la nici o minune.
Eu pe asistenta aia care era "saraca" la toaleta as impusca-o. Spitalul avea aparatura performanta, avea - si are - doctori de nota 10, care fac minuni: s-a intimplat.... pentru ca pe o simpla tanti a durut-o in fund ce fac copiii aia - ai altora - atita timp.
Probabil pe ai ei si i-ar fi pazit.
quasaria
Postat pe 17 August 2010 20:13
Din nefericire asa este...mor suflete nevinovate din neglijenta si nepasarea altora! Indiferent de pedeapsa aplicata celor care raspund pt asta, ingerasii nu vor fi adusi inapoi.Totul este in zadar!
Morena29
Postat pe 17 August 2010 20:20
hai, bre..lasati-ma..dorm noaptea asistentele, de n-au aer...se mai si supara ca sunt deranjate..am patit-o, noroc ca stau bine cu nervii si nu ma crizez.
neglijenta si nepasare crasa !
Freya_
Postat pe 17 August 2010 21:23
De la: Freya_, la data 2010-08-17 21:23:38hai, bre..lasati-ma..dorm noaptea asistentele, de n-au aer...se mai si supara ca sunt deranjate..am patit-o, noroc ca stau bine cu nervii si nu ma crizez.
neglijenta si nepasare crasa !

Aici ai dreptate, asistentele dorm de rup. Eu trebuia sa nasc si am ajuns la spital la Filantropia la ora 3 si 20 de minute si am ajuns la camera de garda unde asistentele dormeau si erau asa de iritate ca l-am trezit si una din ele mi-a zis ca nu puteam sa astept pana la ora 5 deci pana atunci aveau programul de somn. Asa ca sa nu se mai planga ca muncesc de dau pe spate, cam asta este situatia n toate spitalele. Noi nu avem nici o vina ca ne mbolnavim, normal trebuie sa mergem la spital n cazuri mai grave, dar vii mai bolnav de la spital decat ai sta acasa plus ca te pun sa-ti cumperi si tratamentul caci ei nu au bani. Si atunci de ce se mai platesc asigurari medicale?
alex2007
Postat pe 17 August 2010 22:54
Eu pot intelege ca-s platite prost si ca sunt putine la nr. de bolnavi. Ce nu inteleg ele e ca bolnavii nu-s vinovati ca sa se poarte ca ultimele scarbe. Cand omul e bolnav numai de asta nu ii mai arde sa vada o fufa ca ii da cu tifla. Eu le-as bate.
Doara
Postat pe 17 August 2010 22:58
incendiul nici macar nu s-a intimplat noaptea... ci dupa ora de vizita.
Se pare ca timp de cel putin o ora - ZIUA - nu a trecut nimeni pe la terapie intensiva bebelusi. Asta mi se pare socant.
S-au redus 7 cadre medicale de la sectia neonato... ok... dar RESTUL cadrelor unde erau?!

Noroc - daca se poate spune asa - ca mamele alea evacuate si care habar n-aveau unde si in ce stadiu sint copiii lor (100 de persoane evacuate?) erau relativ echilibrate. Cit de echilibrata poate fi o femeie in travaliu sau in postpartum. Altfel s-ar fi putut sa fie ceva mai multe victime....
SI pe buna dreptate.
Mai mult decit copilul n-ai ce sa pierzi pe lumea asta, asa ca probabil intram cu jeepul in cordonul de politie - sa incerce sa ma opreasca sa ma duc sa mi-l iau..... de oriunde ar fi el.
quasaria
Postat pe 17 August 2010 23:29
O mie de vorbe, un ban nu mai fac in aceste momente! Ele isi iau apararea una alteia, spunand ca nu-si vad capul de treaba, dar cine stie pe unde se intalnesc la cafele si tigari?!?!
Cand am fost internata pt amniocenteza la Giulesti, asistenta medicului Albu o scarba si o stupizenie de femeie a inceput sa ne povesteasca in ce fel va decurge toata aceasta analiza/punctie....curioasa din fire am intrebat-o daca vb din experienta proprie, sau din destainuirile pacientelor. S-a uitat la mine...mi-a zambit superior si pe un ton "ingaduitor" mi-a raspuns ca dumneaei nu a facut aceasta analiza, deoarece...si acum urmeaza partea usor socanta, umoristica...ea face copii pt societate!
Dupa ce a iesit din salon...radeam cu fetele care se aflau in aceeasi situatie ca si mine, de prostia, ca altfel n-o pot numi, de care a dat dovada aceasta doamna asistenta. Ca sa nu mai spun...ca nici f priceputa nu era, sau nepasarea era prb....ne intepa unde ii pica...ultima injectie pt anestezie si linistire...cred ca mi-a facut-o atat de adanc, incat mi-a atins osul, m-a durut ingrozitor locul...si acum il simt daca apas mai tare
Deci....nu vor decat bani, si sa te porti cu ele de parca tu ai fi un umil servitor, iar ele niste vraci cu puteri tamaduitoare.
Morena29
Postat pe 18 August 2010 11:09
Foarte trist.A trebuit sa moara 4 suflete nevinovate si inca 7 sa sufere chinuri ingrozitoare pentru a se discuta despre sistemul sanitar din Romania.
Acei parinti ce si-au pierdut copii au pierdut o bucata de suflet.Condoleante! :(
Dumnezeu sa ii ajute pe ceilalti micuti si familiile lor sa poata trece peste greutatile ce le intampina.
VAlexa
Postat pe 18 August 2010 11:39
Mda, si eu trebuia sa fiu de multa vreme la 2 m sub pamant daca depindeam de personalul auxiliar de la terapie intensiva...
Intrasem in stop cardio-respirator si asistenta de garda era la cafea cu o cloega la alt etaj al spitalului...
Daca nu era tata langa mine sa dea alarma, daca seful sectiei era deja plecat si nu pe sectie pentru ca avusese o operatie...nu mai eram astazi...era chestie de 2-3 minute fatale...
Cand a venit asistenta tremura ca varga si nu a putut face nimic - medicul, dupa ce ea ratase si a intrebat-o daca poate face asta in 2 minute, a facut si treaba ei - mi-a pus branula pentru perfuzie subclaviculara...
Asta e situatia in spitalele noastre, si nu de acum, ci de multa vreme pentru ca ceea ce povestesc s-a intamplat cu multi ani in urma...

P.S. mentionez ca eram dupa o operatie care durase mai mult de 4 ore si asistenta fusese avertizata sa ma supravegheze pentru ca eram subtensiva!!!
panty_C
Postat pe 18 August 2010 12:07
pisico, oameni si oameni, ca peste tot!
din pacate, din ce in ce mai putini
zambila
Postat pe 18 August 2010 12:12
Mda, dar uite ca asa devin criminali prin neglijenta!

Si nu am cuvintele la mine sa spun ceva referitor la parintii care, poate ani de zile si-au dorit o minune, poate a fost ultima lor sansa, au primit minunea si...

Stiu ce inseamna sa pierzi un copil - o mama, un parinte, nu-si revine complet niciodata dupa asa ceva!
panty_C
Postat pe 18 August 2010 12:17
din pacate...una e sa gresesti o cifra, alta e sa omori un om
din prostie, din neglijenta...ce mai conteaza?
zambila
Postat pe 18 August 2010 12:20
ca devin criminali...e problema lor.Dar uite asa mor oameni nevinovati!!!Mai ales in cazul de fata.....niste ingeri!
walkiria
Postat pe 18 August 2010 12:21
o mare tragedie..................daca ati sti cat se lupta prematurii sa traiasca
jeanette40
Postat pe 18 August 2010 13:10
pacat.......


asta-i "superlativul sistemului sanitar" tema dezbatuta nu demult pe forum.
Fac pe victimele atat medici cat si asistentele dar dorm de rup paturile noaptea

A mea copila imediat dupa nastere avea ochii umflati si cu secretii, cand m-am dus si eu ca proasta sa intreb de ce si ce as putea sa- i fac...stiti raspunsul ce l-am primit
Ce vrei???Fata seamana cu tine si tu ai ochii mari si cu cearcane ca secretiile se curata si alte bla bla bla...

Na pai atunci cand primesti un asa inteligent raspuns de la doctora ehehehe eu sunt un pic mai sarita de pe fix si nu pot tacea.Asa ca si eu i-am raspuns:
Tanti! oi fi eu cu ochii mari si cu cearcane poate ca-i varsta sau oboseala sau asa sunt eu buhaita dar nu ma prosti cu din astea ca fata sigur nu-i nici stresata nici dupa tarvaliu si nici venita de la munca
Replica:Eu nu deschid o sticluta de picaturi de ochii pentru un singur copil, ca daca nu mai este nevoie la altii se expira
evident ca restul a fost can can
ameno
Postat pe 18 August 2010 13:25
Si astea sunt doar cateva exemple traite de unele dintre noi, insa la nivel de tara....s-ar umple sute de pagini cu intamplarile nefericite vis-a-vis de personalul sanitar.
Si doamna de mai sus mai avea si tupeul sa comenteze...
Morena29
Postat pe 18 August 2010 13:57

flori si lacrimi pt acei ingeri care au avut ghinionul sa fie acolo
tusi_Oli
Postat pe 18 August 2010 14:04

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
parerea voastra.... 38 De la: garbo262855 8 Iunie 2012 08:11
Familia iubitului ma dispera. 10 De la: Daliaa 24 Decembrie 2017 11:42
Familia se intemeiaza la fel ca o gradina 92 De la: VOIAJOR 15 Aprilie 2013 14:53
Parinti care profita de propriul fiu + eu vinovata de tot 63 De la: LakeofTears 17 Iulie 2013 22:33
Buna tuturor, 19 De la: garbo_402768 19 Iulie 2014 19:17
Setari Cookie-uri