Chiar este İsus Dumnezeu?

@Ronna
logica ta e buna, dar insuficienta...
dublez-o cu putina ratiune si o sa iasa ceea ce trebuie!
ai zis: "Credinta principala este pentru Dumnezeu(Tatal lui Isus),dar si Isus Hristos a infaptuit minuni,..."
si la final: "...Si sfintii prin putearea lui Dumnezeu fac minuni,"
pai si Moise a facut minuni, si altii au facut minuni...(e plin de minuni si facatori de minuni in Vechiul Testament, dar nu au fost denumiti Fiul lui Dumnezeu!
si pana la urma, Iisus, nu tot prin puterea Tatalui, a facut minunile?
eu zic ca toti au facut minunile prin puterea pe care au primit-o de la Dumnezeu, tocmai pentru a arata, celor care nu vroiau sa creada, Slava lui Dumnezeu!
heartbit
Postat pe 4 Decembrie 2012 16:03
Eu imi spun doar parerea personala care poate fi acceptata de tine sau respinsa:)
RonnaGarbo117309
Postat pe 6 Decembrie 2012 11:27
Da, Heartbit imi place adaugarea ta,recunosc ca am gresit,intradevar asa este parerea ta o completeaza pe a mea si o imbunatateste radical.o zi frumoasa si a doresc tuturor Sarbatori Fericite si sa-L avem pe Dumnezeu in sufletul nostru!
RonnaGarbo117309
Postat pe 6 Decembrie 2012 11:32
De la: heartbit, la data 2012-12-04 15:34:29@Sarikiz,
da, asa este, traiesc multi cu confuzia asta!
pentru ca nu au discernamant, asa cum bine zice ingerasulluptator, citez: "Dumnezeu sa te ajute sa discernezi ce este bine si ce este rau " - am incheiat citatul!
vedeti, deci trebuie sa DISCERNEZI!

Iisus a spus asa, Eu Sunt Mesagerul Tatalui! sunt Calea catre Tatal... niciodata nu a spus Eu Sunt Dumnezeu! iar rugaciunile catre Iisus si catre toti Sfintii... sunt pentru ajutor din partea lor ... de mijlocire a relatiei cu Tatal. prin rugaciunea catre Iisus, catre Fecioara Maria, catre toti Ingerii si Sfintii carora ne adresam, cerem ajutor de la Tatal, ei fiind mijlocitorii cererii noastre.
este cum ai merge la o banca si ai vrea sa iei un credit. nu te duci direct la director sa-ti semneze el, tie personal, cererea de credit. faci un dosar cu un operator de credit, care contine cererea ta, si el da dosarul mai departe la director, directorul zice se aproba sau nu!
cam asta este (romantat) rolul celor din jurul Tatalui!


Draga Bitule, ai reusit sa imi explici multe din ce cred ceilalti. Ca ei confunda cine este Dumnezeu. Ca ei in loc sa ceara ajutor direct Lui, cer ajutor altora. De parca le-ar fi teama de Dumnezeu ca nu le-ar implini dorintele. Oare sa fie asa? Atat de rau? Sau ei cer ceva de care sunt siguri ca Dumnezeu nu le-ar da pentru ca sunt lacomi? Si incearca puterea lui cerandu-le altora sa mijloceasca pentru ei? Sunt ei dara farisei? Vanzatori? Nu İsus le-a zis sa se roage la Tatal? Le-a zis ca le va trimite sfinti sa se roage la ei? Sfantul acela este mai sfant decat Dumnezeu? Are putere mai mare? Deci asa fac ei mai multi Dumnezei, inchinandu-se la mai multi "sfinti" ! Ei daca au un tata, si l-ar ruga pe tatal lor sa le dea de mancare de exemplu, acela nu le-ar da? Este nevoie sa il roage pe unchi sa il roage pe tata? Cum sa nu se supere tatal lor ca ei nu vor sa vorbeasca direct cu EL? Ca ii fac partasi ? Asta nu mai este religie monoteista din pacate!
Dintr-un Dumnezeu au facut mai multi dar nu vor sa recunoasca asta. Dau intr-una cu citatele fara sa inteleaga ceva din ele. İar pe musulmani ii fac "mahomedani" fara sa tie ce inseamna ca ne jignesc pentru ca noi nu ne inchinam decat lui Dumnezeu nu avem alt Sfant. Si ceea ce cerem cerem direct fara mijlocitori. Daca am cere altcuiva, este ca si cum L-am trada. Oare nu ne va asculta atunci cand vorbim direct cu El? Trebuie sa ne ferim?
Sarikiz
Postat pe 7 Decembrie 2012 13:48
Chestia cu banca o practica altcineva. Oare este corect? Daca ai cere sa vorbesti cu directorul, acesta nu ar vorbi cu tine? dar acela este doar un om! Nu Dumnezeu! La Dumnezeu nu iti trebuie programare sa vorbesti cu El:
Sarikiz
Postat pe 7 Decembrie 2012 13:51
nu stiu eu nu cred ca sfintii au facut minuni..Eu cred ca Iisus a savarsit minuni dae ceilalti nu cred.
In primul rand cum ar putea face barbatii apostolii minuni cand ei desconsiderau femeile,,,Pt ca Iisus s-a aratat mai intai femeilor,,ele au povestit dar nimeni nu le-a luat in consideratie,,minte de femeie...apoi ei nu erau oameni invatati,,,necititi apostolii...Ei zic ca i-au invatat Dumnezeu,,dar Dumnezeu nu baga in traista..poate apostolii nu au inteles planul lui Dumnezeu pt ca poate nu s-au lasat in voia Lui..
Eu stiu ca Dumnezeu te invata dar si tu trebuie sa ai o constiinta curata,,si nu cred ca barbatii au avuto...
Poate ca Moise a fost un lider mare,,,dar eu nu cred ca minuni cred ca sunt nascocirile oamenilor...

Daca Iisus s-a lasat crucificat,,s-a umilit ca noi sa il acceptam ca Dumnezeu..De ce apostolii s-au lasat crucificati,,,puteau sa lupte,,sa nu vada oamenii credita ca o sacrificare,,moarte...

Iisus vroia sa ne mearga bine,,,
da stiu ca pe timpuri era razboi si in razboi mor toti oamenii,,si buni si rai,,,pt ca in fond nu scrie pe fruntea ta daca esti bun sau rau,,fiecare om este bun la inceput mai ales cand are interese.
inainte era razboi,nu erau reguli,,de aceea oamenii se comportau ca si animalele...pt ca erau inculti
ingerasulluptator
Postat pe 9 Decembrie 2012 00:12
De la: Sarikiz, la data 2012-12-07 13:51:20Chestia cu banca o practica altcineva. Oare este corect? Daca ai cere sa vorbesti cu directorul, acesta nu ar vorbi cu tine? dar acela este doar un om! Nu Dumnezeu! La Dumnezeu nu iti trebuie programare sa vorbesti cu El:
Si eu cred asta...
Iisus a fost cuvantul lui Dumnezeu intrupat...Adica Cuvantul lui Dumnezeu incarnat,,adica Dumnezeu..Dumnezeu s-a facut mic,s-a facut om ca sa traiasca intre noi sa ne arata ce viata trebuie sa ducem daca vrem vrem sa fim copiii lui Dumnezeu

Iisus este fiul lui Dumnezeu,,
si este bine sa te rogi la amandoi.

Pt ca Trupul lui Iisus s-a ridicat la cer,inseamna ca este Fiul lui Dumnezeu,,

si apoi si Maica Domnului era credincioasa si s-am rugat direct la Dumnezeu,erau si inainte credinciosi dar putini...
de aceea Dumnezeu a avut un plan ca sa trimita oamenilor un Exemplu pt oameni.Pe Iisus,,
care inainte avea replici se impunea,,,dar apoi cand nu s-a mai aparat oamenii si-au batut joc din el...
drept recunostinta,,,
ingerasulluptator
Postat pe 9 Decembrie 2012 00:21
De la: Sarikiz, la data 2012-11-19 15:22:58Pararile sunt impartite referitor la divinitatea lui İsus. Unii spun ca este Dumnezeu, altii ca nu este. Ma intreb oare care este adevarul pentru ca din cele citite nu am primit nici un argument sa cred ca este Dumnezeu. As dori sa aflu daca este asa sau nu.


Sunt atatea intrebari la care nu putem raspunde....
Si pentru ca nu ne putem raspunde ..... exista DUMNEZEU. EL ne arata puterea LUI, dar si AJUTORUL LUI in fiecare zi si noi .... nu credem.
FIUL a fost trimis pentru iertarea pacatelor noastre.Cei care nu cred, ii sfatuiesc sa se roage din toata inima si il va simti langa ei
Pentru ca EL ne iubeste asa cum suntem noi, mai mult sa mai putin pacatosi. Nu exista om fara de pacat....
DUHUL SFANT se pogoara in CASA DOMNULUI, pe care noi o numim biserica si daca vom avea o credinta cat de mica..... il vom simtii....
Preotii sunt ca si noi .... muritori de rand. Mergem la biserica pentru a ne 'impaca' cu DUMNEZEU si nu pentru a barfi preotul. Toti vom ajunge sa dam socoteala pentru fptele noastre si pentru cuvintele noastre...., chiar si preotii
Spovedania inseamna o descarcare sufleteasca a pacatului....... pentru ca DUMNEZEU il stie oricum
EL vrea sa vada cainta noastra si .....eliberarea noastra sufleteasca care la un moment dat o sa devina o povara.
Pentru "Ingerasuluptator"..... schimba-ti nickname-ul, te rog, nu-l prea meriti




Uratul
Postat pe 9 Decembrie 2012 08:55
".Cei care nu cred, ii sfatuiesc sa se roage din toata inima "

Cum poti sa te rogi din toata inima la ceva in care nu crezi ?
Rotty
Postat pe 9 Decembrie 2012 09:14
pt ca daca citesti din cuvantul lui dumnezeu de la inceput,adica din biblia in geneza..dumnezeu spune ''sa afcem''...nu 'sa fac''..adica sunt mai multi..ei trei..nu doar unul...si cand spune sa facem...nimeni nu are puitere creatoare decat de la dumnezeu tatal
alina1985
Postat pe 10 Decembrie 2012 10:44
De la: Sarikiz, la data 2012-11-19 15:22:58Pararile sunt impartite referitor la divinitatea lui İsus. Unii spun ca este Dumnezeu, altii ca nu este. Ma intreb oare care este adevarul pentru ca din cele citite nu am primit nici un argument sa cred ca este Dumnezeu. As dori sa aflu daca este asa sau nu.


Draga Sarikiz ! Molecula, Celula Mantuitorului nostru Iisus Christos o are fiecare OM de pe aceasta Planeta, indiferent de sex, indiferent de conditia sociala. Tema numarului unu de lucru, de pus in practica e sa CONSTIENTIZAM acest mic adevar, sa credem acest adevar, sa lucram cu noi, cu atat de multa credinta pana ni se deschide usa divina din noi insine ca ne readuce aminte cine suntem cu adevarat si ce misiune avem pe aceasta planeta frumoasa ca oameni.
Mantuitorul nostru Iisus Christos acum este printre noi , a coborat ca OM pe aceasta Planeta de mii si mii de ori aratandu-se prin fel si fel de oameni, fara categorie sociala, in multiple locuri deodata. Chiar si in acest moment ne asista si se amuza de discutia noastra pe acest forum .
Va aduc aminte cu toata dragostea o vorba batraneasca. - Fiecare OM cum isi asterne asa doarme. Daca intram in profunzimea acestor cuvinte transmise din generatie in generatie, aflam un raspuns destul de practic oferit de Sinea noastra Superioara sau Dumnezeul nostru Creator.
Ca sa respect tema forumului,,, molecula, celula Mantutorul Nostru Iisus Christos, o avem toti Oamenii de pe aceasta Planeta in noi insine, in trupul nostru fizic,,, singura conditie e doar sa-i cerem ca Suflet , sa se manifeste, sa se exprime, sa se arate etc.
La aceasta cerere diivina, in cazul in care in minte incep sa turuie fel si fel de aiureli negativiste care opresc conectarea cu divinitatea christica 100% pura dumnezeasca, se cere ajutorul Dumnezeului nostru Creator, se cere ajutorul Mamei care ne-a data trupul fizic, se cere ajutorul Mamei care ne-a daruit moleculele si celulele din trupul nostru fizic ca sa crestem mari de 2 m , se cere ajutorul Ingerasilor nostrii protectori, se cere ajutorul Mantuitorului nostru iisus christos, lui Budha, lui Allah, lui Khrisna , etc
Raspunsul o sa vina instant sau mai tarziu,,, depinde de fiecare de deschiderea care o are fiecare, care va aparea tot in minte. Toate cuvintele care va vor aparea in minte , scrietile doar pe cele pozitive, constructive si faceti legatura lor a doua zi in cazul in care va este greu pe moment. Importane e sa linistiti mintea. MINTEA e dusamnul numarul unu al omului. Dara daca se creeaza armonie, cu ea cu mintea care turuie non-stop vrute si nevrute,,, in colaborare cu Dumnezeul nostru Creator in colaborare cu Mantuitorul nostru , atunci se creeaza minuni. In acele momente se recastiga adevarata Putere a Omului.
Acum pentru tine Sarikiz,,,, ATENTIE ! fara sa judeci, fara barfa,,, cred ca ai auzit de legea nescrisa a bumerangului,,,,,
aici pun cu toata dragostea un link care te poate sau va poate ajuta pe cei sceptici daca puneti in practica cu putina credinta ceea ce este scris prin el, va va ajuta foarte mult la redescoperirea misiunii voastre pe aceasta frumoasa planeta. http://www.lucratorul-in-lumina.com/meniu.htm
Dupa voia divina si vointa voastra Dumnezeul Nostru Creator sa va daruiasca o infinita Iubire , 100% Christica Dumnezeiasca si dragoste de viata alaturi de cei dragi fara limite.
GHEORGHITA
Postat pe 10 Decembrie 2012 11:50
De la: alina1985, la data 2012-12-10 10:44:47pt ca daca citesti din cuvantul lui dumnezeu de la inceput,adica din biblia in geneza..dumnezeu spune ''sa afcem''...nu 'sa fac''..adica sunt mai multi..ei trei..nu doar unul...si cand spune sa facem...nimeni nu are puitere creatoare decat de la dumnezeu tatal

Aha, deci exista mai multi Dumnezei.
Sarikiz
Postat pe 11 Decembrie 2012 15:19
De la: Sarikiz, la data 2012-12-11 15:19:37
De la: alina1985, la data 2012-12-10 10:44:47pt ca daca citesti din cuvantul lui dumnezeu de la inceput,adica din biblia in geneza..dumnezeu spune ''sa afcem''...nu 'sa fac''..adica sunt mai multi..ei trei..nu doar unul...si cand spune sa facem...nimeni nu are puitere creatoare decat de la dumnezeu tatal

Aha, deci exista mai multi Dumnezei.


Degeaba mai spuneti ca este o religie monoteista daca voi credeti ca exista mai multi Dumnezei
Sarikiz
Postat pe 16 Decembrie 2012 13:58
De la: Sarikiz, la data 2012-12-03 12:58:42"intr-o fecioara care nu cunoscuse un barbat si era dintr-o familie crestina "
Crestinism inaintea lui İsus? Stiu ca nu exista atunci.
Si altceva, atunci oamenii se rugau unui singur Dumnezeu, nu la trei.
Pana la urma cum vine asta, İsus este Fiul lui Dumnezeu sau este Dumnezeu?
Eu pot sa fiu si fiica mea si sa fiu si EU in acelasi timp?
Hotarati-va ca ne ametiti.


Maria facea parte din poporul lui D-zeu ,nu se putea naste un fiu de D-zeu dintr-o femeie pacatoasa...pe vremea aceea D-zeu statea de vb cu omul ,Isus a coborat pe pamant si duhul l-a insotit dupa botez pt ca omul isi pierduse dreptul la viata si nu mai putea sta in fata creatorului ...a trebuit sa simta ca un om ...de la cruce omul nu mai poate lua legatura cu D-zeu in mod direct ci prin acest mijlocitor...noi ne rugam la D-zeu dar prin Iisus ajung rugaciunile noastre la El...nu-mi amintesc unde am citit in biblie ca scria "Eu si tatal suntem una"pt ca Isus si-a castigat dreptul de a hotara sa ne asculte si sa mearga la D-zeu cu problemele noastre...cand fiul meu lucreaza intr-o afacere cu mine este si el sef...are si el aceeasi importanta ca si mine si acelas drept de decizie de semnatura pt ca i-am dat eu acest drept cand am hotarat sa facem ceva impreuna,pt ca a dovedit ca este capabil....el nu poate fi eu dar poate fi acelas sef ca si mine....
yzabela_03
Postat pe 17 Decembrie 2012 09:48
"de mijlocire a relatiei cu Tatal. prin rugaciunea catre Iisus, catre Fecioara Maria, catre toti Ingerii si Sfintii carora ne adresam, cerem ajutor de la Tatal, ei fiind mijlocitorii cererii noastre."


relatia cu Dzeu dupa mintea mea este mijlocita doar prin Isus...daca ceilalti oameni care sunt exemple pt noi de sfintenie au trait dupa cuvantul lui D-zeu fara sa se abata de la el nu inseamna ca sunt D-zeu sau si-au castigat dreptul de a ne ruga la ei....ce a facut Maria sa ma rog la ea cand Isus la cruce ii spunea..."femeie iata fiii tai"....ea fiind doar persoana in care s-a putut Isus naste ... ca sa nu folosesc alt termen...ea merita aprecieri pt suferinta indurata acceptand planul lui Dzeu cu toate riscurile pe care si le-a asumat dar Isus n-a spus nicaieri in biblie ca trebuie sa ma inchin in fata ei pt a ajunge la D-zeu pe cand de Isus stiu ca D-zeu a vb din cer in ziua botezului cand Duhul s-a pogorat peste el...cine este Moise sa mijloceasca pt mine....el a fost mijlocitor pt oamenii pacatosi de atunci ca-ci doar el putea sa vb cu D-zeu datorita caratiei de care insusi D-zeu ne spune....in nimeni altul nu exista mantuire decat in fiul lui Dzeu...doar el si-a dat viata pt pacatosi....ceilalti au fost doar unelte prin care D-zeu a aratat lumii ca se poate trai o viata pe care ne-o cere....ei sunt sfinti pt ca au reusit in ciuda tuturor greutatilor sa dovedeasca ca omul poate trai fara sa pacatuiasca,ei sunt martorii lui D-zeu la judecata...
yzabela_03
Postat pe 17 Decembrie 2012 10:11

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Reguli de aur pentru viaa de cuplu ! 36 De la: LLisa 3 Decembrie 2012 23:40
CE FACE OMUL CIND SE PLICTISESTE ? 51 De la: VOIAJOR 1 Iulie 2012 20:06
A profitat de mine.... 238 De la: fengari 15 Iunie 2011 23:03
İnternetul este un loc numai al nostru personal sau este comun? 13 De la: Sarikiz 7 Aprilie 2013 15:13
Sunt intr-o situatie dificila..... 4 De la: alanna 17 Ianuarie 2012 20:54
Setari Cookie-uri