o parere va rog:*

buna fac 19 ani si imi doresc mult sa ma mut cu iubitul meu de asemenea si el , dar eu mereu m-am gandit la parinti mei :| sa nu-i supar etc ..k nu-s de acoord sa ne mutam acum , dupa ce termin clasa a 12 a ,cik pot face ce vreau ..dar eu cu iubitul meu nu mai suportam sa mai stam la distanta:( cand stam impreuna ne intelegem de minune...dak se poate sa-ti dati o idee;*va multumesc:*
garbo_9056
Postat pe 19 Noiembrie 2012 19:23
Asculta-ti parintii . Prioritatea ta e scoala acum. Ai de dat un bacalaureat si apoi ,poate o facultate. Daca va mutati impreuna, vor incepe ,,indatoririle''tale de ,,femeie''. Esti pregatita ?? Eu zic sa mai copilaresti putin.
GHEISA_
Postat pe 19 Noiembrie 2012 19:34
O idee ? Gandeste ca de aia ti-a dat mama natura capul ala pe umeri. Sau crezi cumva ca capul e doar suport pentru ochi sa te poti uita in oglinda ? ...
Rotty
Postat pe 19 Noiembrie 2012 19:36
nu inteleg de ce vb asa?cu toata lumea vorbesti urat ...in fine ...
garbo_9056
Postat pe 19 Noiembrie 2012 20:47
De la: garbo_9056, la data 2012-11-19 20:47:01nu inteleg de ce vb asa?cu toata lumea vorbeti urat ...

Puiule, nu te supara. Tu ai pus o intrebare pe forum si ti-ai dezvaluit problema intima. Nu toate persoanele te pot ajuta cu siguranta. Aceasta persoana pe care te-ai suparat a vrut sa iti spuna ca la varsta ta mare ar trebui sa gandesti mai matur. Ai o mama care te asculta si este foarte bine ca are cine sa iti dea sfaturi. Daca mama ta iti vrea raul, crezi ca te-ar mai tine in casa cu ea? Ascult-o si pe mama ta, are foarte mare dreptate. O mama nu iti vrea raul.
Ai un cap si trebuie s ail folosesti spre binele tau. Cu acel cap trebuie sa gandesti. Toata lumea iti spune ca nu este bine ce dorseti tu acuma, dra in fond este alegerea ta sa te distrugi de tanara.
Multe fete din dragoste au patit-o urat de tot pentru ca nu si-au ascultat mama.
İntai liceul, apoi poate mutatul. Trebuie sa vezi cum evolueaza relatia ta cu acel baiat. Te poate intretine? Ca nu trebuie sa va intretina parintii. Daca te ubeste cu adevarat tebuie sa te lase sa termini liceul cel putin si sa incepi o facultate sau o postliceala. Ceva care s aiti foloseasca pentru gasirea unui servici.
Dragostea la inceput este dulce, dar apoi devine amara cand burta este goala.
Deci foloseste toate informatiile si nu mai gandi cu inima de indragostita. Unde iti este mai bne acuma decat la mama si la liceu? Daca te paraseste in timp ce nu ai terminat liceul, ce vei face? Depresie? Si altele? Vezi intai de scoala, apoi de dragoste. Sper s anu te superi si pe mine. İn fond sunt si eu mama a unei fete tot de 19 ani.
Sarikiz
Postat pe 19 Noiembrie 2012 21:03
dar eu termin liceul , iubitul meu nu vrea sa renunt sub nici o forma :*ma tine el la scoala dak ai mei nu ma mai tin , suferim mult k nu stam impreuna :| daca vream sa stam mai mult impreuna ai mei comenteaza :(
garbo_9056
Postat pe 19 Noiembrie 2012 21:17
puiule, poate este cum zici tu ca te poate intretine. Dar la relatia cu parintii tai nu te-ai gandit ca se poate strica brusc? Sa stii ca este foarte greu sa accepti in casa ta un baiat care "iti strica fata" asa cum cred ei si le cam dau dreptate. Esti inca tanara.
Este foarte greu la varsta ta si fara experienta sa fii "sotia" lui si sa il ingrijesti. Ca mama ta nu trebuie sa il spele si sa ii faca mancare si lui. Va trebui sa faci tu totul. Pentru amandoi. Cand vei mai invata? Ca doar stiu ca aveti mult de invatat.
Cum se va purta el cu parintii tai in casa lor? Dar tu te-ai muta la el si ai pati la fel?
İl poti testa daca te iubeste si isi doreste ceva serios cu tine tocmai nemutandu-te cu el asa de repede. Daca accepta sa stea in alta casa pana termini tu liceul, atunci chiar te iubeste si te respecta. Ca nu trebuie doar sa te iubeasca ci sa te si respecte. Si sa iti respecte si parintii. İti va arata ca iti respecta parintii daca te va lasa sa termini liceul si nu s eva muta cu tine. Adica va tine cont de parerea parintilor tai.
Doar parintii tai au spus ca poti face ce vrei dupa ce termini liceul. Dar trebuie sa iei si bacul, nu doar sa termini 12 clase. Si ai de invatat, nu gluma la subiectele care se dau!
Daca te respecta va respecta si dorinta parintilor tai.
Fii mai desteapta ca el ca sa nu suferi mai tarziu. Testeaza-l. Chiar daca nu mai puteti sta despartiti. Daca tine la tine, se va putea infrana un an de zile fara sa locuiti impreuna. Asa iti arata respectul.
Sarikiz
Postat pe 19 Noiembrie 2012 21:36
Si tot iubitul tau o sa-ti gateasca si o sa-ti faca sandvisul pt.scoala ?? El o sa mearga la cumparaturi si o sa plateasca facturi ??
Fa un studiu de caz, te rog : Urmareste-o pe mama ta timp de o saptamana ! Ce face ea zilnic ?? Cum se descurca cu treburile familiei.....si apoi cat timp liber mai are ??? Si apoi pune-te in locul mamei tale. Crezi ca mai ramane timp si de invatat pt. bacalaureat ??
Si inca o intrebare : Ce vei face daca ramai insarcinata inainte de a termina liceul ??
GHEISA_
Postat pe 19 Noiembrie 2012 21:41
De la: GHEISA_, la data 2012-11-19 21:41:10Si tot iubitul tau o sa-ti gateasca si o sa-ti faca sandvisul pt.scoala ?? El o sa mearga la cumparaturi si o sa plateasca facturi ??
Fa un studiu de caz, te rog : Urmareste-o pe mama ta timp de o saptamana ! Ce face ea zilnic ?? Cum se descurca cu treburile familiei.....si apoi cat timp liber mai are ??? Si apoi pune-te in locul mamei tale. Crezi ca mai ramane timp si de invatat pt. bacalaureat ??
Si inca o intrebare : Ce vei face daca ramai insarcinata inainte de a termina liceul ??

Exact asa este, dar eu am dorit sa nu ii spun atat de direct, dar este ok si asa.
Si daca tipul se satura de stat cu ea, ea nu isi strica viitorul?
Se mai cearta si parintii?
İn plus, cum poate spune ca o intretine el daca parintii ei nu o mai intretin? Deja baga intrigi in familia ei.
Asta este joaca de copii. Te intretin eu! Cu ce? este usor sa ii spuna cand are ceva de "cules" de pe urma ei. Cum sa fii femeie si sa te intretina un barbat? Oare tu nu poti sa castigi si singura totul fara sa astepti sa te intretina un barbat?
puiule, trezeste-te si nu te muta cu el ca iti vei da singura pumni in capsorul acela dragut cand vei vedea ca nu va merge relatia ta cu el. sunt prea multe de facut (scoala, treburi casnice, bani de adus in casa, discutii interminabile cu parintii, eventual si certuri pentru ca lui nu ii.va conveni la tine, ruperea de parinti care este foarte dureroasa, etc). Chiar nu mai ai rabdare un pic?
Sarikiz
Postat pe 19 Noiembrie 2012 22:03
Daca toti de aici iti spun ca nu este bine sa faci acuma acest pas, crezi ca toti iti vrem raul? ca suntem nebuni sau ce?
Noi am trecut prin aceste treburi ori din prostia facuta de noi mutandu-ne cu cineva prea devreme, ori prin copiii nostri care nu ne-au ascultat si au facut acelasi lucru.
Noi ne batem capul cu tine sa intelegi ca nu este bine.
Pune in balanta totul si vei vedea ca avem dreptate. Toti suntem de acord cu parintii tai. oare toti suntem nebuni? Daca erai fata mea, cred ca nu stiu ce iesea. palme nu dau, dar nici bine nu iti era si tie si "iubitului" tau care vrea sa iti strice viitorul. Cati ani are si unde lucreaza? Din ce te va intretine? Cat de stabil este serviciul lui (daca are..).Mai gandeste ca nu iti vrem raul.
Sarikiz
Postat pe 19 Noiembrie 2012 22:12
De la: garbo_9056, la data 2012-11-19 20:47:01nu inteleg de ce vb asa?cu toata lumea vorbesti urat ...in fine ...


Fetito,eu am dat un sfat cat se poate de bun pentru cine stie sa-l aprecieze...Ti-am spus sa GANDESTI.Asta consideri tu rautate ? Prin insasi faptul ca astepti de la niste necunoscuti sa te "ia de manuta" si sa iti arate calea,demonstrezi ca nu stii sa stai pe propriile picioare. Si daca dupa vreo cateva luni te paraseste iubi si ramai si cu burticica mare,pe cine dai vina? Pe cei de pe forum,ca nu te-au sfatuit bine ?
Rotty
Postat pe 19 Noiembrie 2012 22:14
nu dau vina pe nimeni , oricum cum cred eu voi face , dar am vrut sa ma mai conusult cu cineva ...si va multumec ..
garbo_9056
Postat pe 20 Noiembrie 2012 16:16
sunt constienta k toata lumea zice k nu e bine ce vreau sa fac ..dar nimeni nu se gandeste si la ce-mi doresc eu :(..ce simt k vreau sa fac ...stiu k e importanta sc de aceea nici nu renunt ...si o sa merg mai departe ...sunt constienta k va trebui sa fac curatenit ...nu-i nici o plob asta ...nuj dak ma intelege'ti ...poate k gresesc si eu cum gandesc nu zic k nu:(
garbo_9056
Postat pe 20 Noiembrie 2012 16:23
Am zis eu ca e gresit ceea ce vrei sa faci ? Acum intelegi de ce ti-am zis sa gandesti ? Am zis eu ca nu iti inteleg sentimentele ? Daca te vei da cu "capul de pragul de sus" o sa-l vezi pe cel de jos. Un singur lucru e important(cred eu) : Sa ai pe cineva alaturi,sa te sprijine la greu.
56...cu tine vorbesc ...
Rotty
Postat pe 20 Noiembrie 2012 16:42
Esti un copil,care cere sfaturi,in loc sa se gandeasca la propria-i viata personala,cu mult mai multa responsabilitate ,decat o faci in acest moment!!Daca as fi mama ta ...as proceda radical...in ceea ce priveste dorinta-ti imatura!!!Vrei sa speli izmene .....asa de timpuriu????? Poti face sex si nelocuind impreuna!!!! Si cu protectie bineinteles!!!
The_rock_flower
Postat pe 20 Noiembrie 2012 16:47
Dar NU esti mama ei.......
Rotty
Postat pe 20 Noiembrie 2012 16:56
Sincer????Norocul ei!!!!
The_rock_flower
Postat pe 20 Noiembrie 2012 17:05
Rotty
Postat pe 20 Noiembrie 2012 17:07
Esti nedumerita,Rotty?De ce?
The_rock_flower
Postat pe 20 Noiembrie 2012 17:21
Ce ai face ???
Rotty
Postat pe 20 Noiembrie 2012 17:34
Parintii tai sunt cei mai buni prieteni sfatuitori pe care- poti avea iar cand te povatuiesc o fac din proprie experienta! Va veni o vreme cand, iti vei da seama ca toate sfaturile pe care le-ai citit la topicul deschis de tine au fost date cu bune intentii...dar pana atunci ai putea sa ne crezi pe cuvant!
In concluzie, asculta-ti parintii, sunt singurii care-ti vor binele neconditionat!
LLisa
Postat pe 20 Noiembrie 2012 19:54
9056 stii sa gatesti? sa speli? ai masina de spalat? stii unde se plateste lumina sau caldura? ai bani sa le platesti? vrei sa faci un copil acum? ai bani de lapte sau ai chef sa schimbi scutece? daca DA sau NU
stai la parintii tai pana termini liceul si te hotarasti mai apoi.
Eugenia_
Postat pe 20 Noiembrie 2012 20:11
mi se pare ca nu esti in stare nici macar sa scrii corect si vii sa ne psui ca nu mai suporti distanta?
despre ce distanta vorbesti? despre 200km? despre 500km? despre 1000km? sau despre doua blocuri sau doua strazi distanta?
te-ai trezit asa intr-o dimineata si ti.ai zis ca gata nu mai suporti, si chiar te-ai intrebat: oare cum am trait 18 ani si ceva departe de acest minunat print al inimii tale!
mai bine te-ai trezi la realitate si ai cauta sa intelegi ca viata sexuala o poti incepe la 17 ani... plus/minus doi ani, insa pentru o familie ai nevoie de mai mult decat de sex!

nu stiu daca ma intelegeti (si nu: "nuj dak ma intelege'ti") ai observat diferenta? sau vrei traducerea la ce am scris?

felicitari rotty, eu_, rock_flower!
heartbit
Postat pe 20 Noiembrie 2012 21:07
nu am zis k nu ma intelegi :( dar mi 'se paruse k'mi vorbeai la misto:|
garbo_9056
Postat pe 20 Noiembrie 2012 22:18
De la: heartbit, la data 2012-11-20 21:07:16
felicitari rotty, eu_, rock_flower!


de ce? pentru ca ele stiu face de toate?


las' ca-nvata si fata ....
invata repede cat de scurta va fi distanta intre "statul cu iubitul" si "la mama acasa"...

fetito, fa exact cum te taie capul...nu te poate obliga nimeni sa faci ceea ce nu vrei, nici nu te poate opri sa faci ceea ce vrei...tu alegi.
Insa vreau sa iti spun un lucru pe care il repet cel putin de 3 ori intr-o zi: in functie de ceea ce alegi sa faci, iti vei suporta consecintele ( sa nu te plangi mai apoi...a fost doar alegerea ta )
dor72_
Postat pe 20 Noiembrie 2012 22:40
''oricum cum cred eu voi face''

Uite c io am neles...

E bine s mai vb (i) pe topic.
Axl_R
Postat pe 20 Noiembrie 2012 22:42
De la: garbo_9056, la data 2012-11-19 19:23:04buna fac 19 ani si imi doresc mult sa ma mut cu iubitul meu de asemenea si el , dar eu mereu m-am gandit la parinti mei :| sa nu-i supar etc ..k nu-s de acoord sa ne mutam acum , dupa ce termin clasa a 12 a ,cik pot face ce vreau ..dar eu cu iubitul meu nu mai suportam sa mai stam la distanta:( cand stam impreuna ne intelegem de minune...dak se poate sa-ti dati o idee;*va multumesc:*


pai stii ca in viata noi femeile ne dorim lucruri care nu sunt bune pt noi pt ca din cauza ca gandim cu inima in loc sa gandim cu creierul.

eu zic sa te concentrezi pe scoala pt ca ai mult de invatat,si sa va vedeti cand este timp pt ca scoala sa fie pe primul plan.

daca prietenul te iubeste va respecta decizia ta de care depinde viitorul tau.

nu te mai ;lua dupa capul barbatilor.
poate ca el vrea sa va mutati pt ca are nevoie de menajera si bucatareasa ...barbatii oricum sunt mai mult pe interes

sa gandim logic daca un barbat iubeste o femeie ii respecta decizii;le si nu asteapta toate dea gata
ingerasulluptator
Postat pe 20 Noiembrie 2012 22:58
De la: dor72_, la data 2012-11-20 22:40:08
De la: heartbit, la data 2012-11-20 21:07:16
felicitari rotty, eu_, rock_flower!


de ce? pentru ca ele stiu face de toate?


las' ca-nvata si fata ... invata repede cat de scurta va fi distanta intre "statul cu iubitul" si "la mama acasa"...



dor72_
mai ales pentru replica: las' ca-nvata si fata ... invata repede cat de scurta va fi distanta intre "statul cu iubitul" si "la mama acasa"...!
asta a facut toti banii in seara asta!
heartbit
Postat pe 20 Noiembrie 2012 23:33

asa...si io cand ii vad...banii, zic...chiar de n-or fi toti...cati merita....

m-as bucura daca ar merita si pentru fata asta....insa, repet: fiecare cum alege...doar ca, in functie de alegeri, suportam si consecinte.....
acum, cum i-o fi norocul...ala fabricat din fantezii...castele...zane, feti-frumosi ...si alte alea....
dor72_
Postat pe 20 Noiembrie 2012 23:37
cand ne vor plati cei de la departamentul financiar al lui Garbo! stiu ei de ce!
heartbit
Postat pe 21 Noiembrie 2012 00:25

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
premergator 3 De la: ludmilaachile 18 Mai 2012 17:57
Gemenii 1 De la: epopescu58 3 Februarie 2011 23:50
un simplu cliseu.. 8 De la: quasaria 22 Martie 2010 23:28
consiliere on line GRATUITA 1 De la: garbo185480 7 Februarie 2011 03:48
ce spuneti?? 129 De la: Eugenia69 1 Iulie 2011 06:37
Setari Cookie-uri