Chiar este İsus Dumnezeu?

Pararile sunt impartite referitor la divinitatea lui İsus. Unii spun ca este Dumnezeu, altii ca nu este. Ma intreb oare care este adevarul pentru ca din cele citite nu am primit nici un argument sa cred ca este Dumnezeu. As dori sa aflu daca este asa sau nu.
Sarikiz
Postat pe 19 Noiembrie 2012 15:22


argumente vrei... ????? dar ce... e vorba de teorema lui Pitagora pecare ti se poate demonstra... ???? cine crede asa cum crede... crede nu ptr. ca i-a arumentat cineva !!! singurul argument e ca asa scrie in Biblie sau ca asa a zis Mihai, Ioan sau Luca.... !!! citeste si ce mai scriu "Martorii lui Iehova".... nici aia nu argumenteaza nimic... ci doar iti dau porunca, dupa regulile lor... visate probabil in nopti de halucinatie... !!!!! tot un "soi" de crestini si aia... !!!
barboneli
Postat pe 19 Noiembrie 2012 15:29
Isus Cristos este a treia persoana Dumnezeiasca din Sfanta Treime!Dumnezu Tatal,Dumnezeu Fiul si Duhul Sfant!!!!
The_rock_flower
Postat pe 19 Noiembrie 2012 15:48
De la: The_rock_flower, la data 2012-11-19 15:48:56Isus Cristos este a treia persoana Dumnezeiasca din Sfanta Treime!Dumnezu Tatal,Dumnezeu Fiul si Duhul Sfant!!!!

Pe ce va bazati ca Dumnezeu este format din trei persoane? Si ca İsus este a treia persoana? Ca am mai auzit asa ceva si nu am primit explicatii ci doar mi s-a spus sa zic la fel.
Sarikiz
Postat pe 19 Noiembrie 2012 15:54

In urma citiriii Genezei (creatiei Divine)vei afla raspunsurile dorite!!!
The_rock_flower
Postat pe 19 Noiembrie 2012 16:07
De la: The_rock_flower, la data 2012-11-19 16:07:07
In urma citiriii Genezei (creatiei Divine)vei afla raspunsurile dorite!!!

Am citit-o si nu am inteles nimic. Poate stiti dumneavoastra mai multe. Va multumesc.
Sarikiz
Postat pe 19 Noiembrie 2012 16:13
Bine ai venit pe Garbo!
Axl_R
Postat pe 19 Noiembrie 2012 18:35
"hrana spirituala" naste patimi si ratiunea monstrii
Eugenia_
Postat pe 19 Noiembrie 2012 18:37
De la: Axl_R, la data 2012-11-19 18:35:53Bine ai venit pe Garbo!

Multumesc! :D Vad cum decurge politica romaneasca in direct ca la tv in hopuri si minciuni electorale.
Sarikiz
Postat pe 19 Noiembrie 2012 18:47
De la: Eugenia_, la data 2012-11-19 18:37:17"hrana spirituala" naste patimi si ratiunea monstrii

Ratiunea omului ar trebui sa fie de a intelege totul. Ca de aceea este nzestrat cu creier :D
Sarikiz
Postat pe 19 Noiembrie 2012 18:49
daca am intelege totul, n-am mai discuta acum :D
Eugenia_
Postat pe 19 Noiembrie 2012 18:52
M uit f rar la Tv, iar politica nu-i de mine.
Axl_R
Postat pe 19 Noiembrie 2012 18:53
De la: Sarikiz, la data 2012-11-19 15:22:58Pararile sunt impartite referitor la divinitatea lui İsus. Unii spun ca este Dumnezeu, altii ca nu este. Ma intreb oare care este adevarul pentru ca din cele citite nu am primit nici un argument sa cred ca este Dumnezeu. As dori sa aflu daca este asa sau nu.


Asteapta sa vina Ingerasul,Ica si Danilla si o sa ai capul doldora de explicatii .
Rotty
Postat pe 19 Noiembrie 2012 19:47
De la: Axl_R, la data 2012-11-19 18:53:27M uit f rar la Tv, iar politica nu-i de mine.

limba romana are mai multe intelesuri :D politica forumului are numai una singura :D
Sarikiz
Postat pe 19 Noiembrie 2012 20:21
De la: Rotty, la data 2012-11-19 19:47:32
De la: Sarikiz, la data 2012-11-19 15:22:58Pararile sunt impartite referitor la divinitatea lui İsus. Unii spun ca este Dumnezeu, altii ca nu este. Ma intreb oare care este adevarul pentru ca din cele citite nu am primit nici un argument sa cred ca este Dumnezeu. As dori sa aflu daca este asa sau nu.


Asteapta sa vina Ingerasul,Ica si Danilla si o sa ai capul doldora de explicatii .

Sunt plecate la convertit cumva toate trei? Eu vreau si citate sa inteleg mai bine.
Sarikiz
Postat pe 19 Noiembrie 2012 20:22
Eii, tiu i io.
Axl_R
Postat pe 19 Noiembrie 2012 20:43
Nu stiu unde sunt,dar si cand apar.....sa te tii...
Rotty
Postat pe 19 Noiembrie 2012 22:21
Sarikiz bine-ai veni in lumea Garbo!! O sa-ti placa
Legat de tema topicului-parerea mea este ca D-zeu este TATAL iar IIsus este FIUL !!!
elisabeta_boia
Postat pe 19 Noiembrie 2012 22:27


buna fetele... !!! Betty... e mai bine ???

pai pe mine tocmai asta ma incurca... faptul ca sunt atatea pareri... la acelasi adevar !!!! asa ca prefer totusi teorema lui Ptagora.... !!!
barboneli
Postat pe 19 Noiembrie 2012 22:47
Pt ca Hristos cand a inviat s-a aratat femeilor,ele au povestit dar nimeni nu le-a crezut..
Pt caHristos s-a nascut barbat din cauza ca femeia de pe tipuri nu era respectata si avea autoritate..
Ce spuneau ele era egal cu zero
De aceea cred ca Hristos s-a nascut barbat si nu femeie..

Dar Hristos s-a aratat mai intai femeilor dupa inviere

Nu inteleg de ce apostolii s-au lasat crucificati.sacrificati.si nu au luptat pt demnitate ca valorile morale sa fie apreciate,,..daca Hristos s-a sacrificat pt noi oamenii ca noi sa il acceptam ca Dumnezeu,,,si el sa ne ajute sa traim in pace.
Numai ca poate mintea apostolilor poate nu era chiar pura morala,,de aceea ala rau ia dus la moarte.

Spre exemplu Hristos trebuia sa duca planul lui Dumnezeu la capat...A murit in locul nostru ca noi oamenilor sa ne mearga mai bine
ingerasulluptator
Postat pe 24 Noiembrie 2012 12:05
De la: ingerasulluptator, la data 2012-11-24 12:05:38Pt ca Hristos cand a inviat s-a aratat femeilor,ele au povestit dar nimeni nu le-a crezut..
Pt caHristos s-a nascut barbat din cauza ca femeia de pe tipuri nu era respectata si avea autoritate..
Ce spuneau ele era egal cu zero
De aceea cred ca Hristos s-a nascut barbat si nu femeie..

Dar Hristos s-a aratat mai intai femeilor dupa inviere

Nu inteleg de ce apostolii s-au lasat crucificati.sacrificati.si nu au luptat pt demnitate ca valorile morale sa fie apreciate,,..daca Hristos s-a sacrificat pt noi oamenii ca noi sa il acceptam ca Dumnezeu,,,si el sa ne ajute sa traim in pace.
Numai ca poate mintea apostolilor poate nu era chiar pura morala,,de aceea ala rau ia dus la moarte.

Spre exemplu Hristos trebuia sa duca planul lui Dumnezeu la capat...A murit in locul nostru ca noi oamenilor sa ne mearga mai bine


Planul lui Dumnezeu a fost ca Hristos sa fie acceptat ca Dumnezeu ,prin moarte inviere,ca Dmnezeu sa le dea linistea sufleteasca.

Pt ca oamenii isi faceau tot felul de idoli si se rugau la ei...
Si planul lui Dumnezeu a fost ca insusi Fiul lui Dumnezeu sa fie sacrificat si acceptat ca Dumnezeu ca indrumator ca noi oamenii sa avem un exemplu de urmat.

Dar probabil apostolii nu aveau minte pura pt ca erau barbati ei desconiderau femeile...Poate nu au inteles de aduce planul lui Dumnezeu mai departe
Pt ca Dumnezeu nu vrea sacrificiu moarte

El vrea coretitudine si armonie
ingerasulluptator
Postat pe 24 Noiembrie 2012 12:10
Planul lui Dumnezeu a fost ca Hristos sa fie acceptat ca Dumnezeu ,prin moarte inviere,ca Dmnezeu sa le dea linistea sufleteasca.

Pt ca oamenii isi faceau tot felul de idoli si se rugau la ei...
Si planul lui Dumnezeu a fost ca insusi Fiul lui Dumnezeu sa fie sacrificat si acceptat ca Dumnezeu ca indrumator ca noi oamenii sa avem un exemplu de urmat.

Dar probabil apostolii nu aveau minte pura pt ca erau barbati ei desconiderau femeile...Poate nu au inteles de aduce planul lui Dumnezeu mai departe
Pt ca Dumnezeu nu vrea sacrificiu moarte

El vrea coretitudine si armonie
ingerasulluptator
Postat pe 24 Noiembrie 2012 12:11
Tu ce parere ai despre preoti?!
LLisa
Postat pe 24 Noiembrie 2012 12:15
De la: LLisa, la data 2012-11-24 12:15:23Tu ce parere ai despre preoti?!


bine hai sa iti spun ce parere am despre preoti

eram in autocar mergeam undeva...Am discutat cu un om mai in varsta care si-a dat fiul la teologie..Pt ca asa la invat taicasu ca decat sa te faci zidar sa muncesti din greu mai bine te faci preot.

si ma rog acolo in clasa de la scoala,,plina de baieti care invatau teologia mai era si o fata..
De care baietii radeau de ea,o piscau,radeau de ea ca ce vrea sa se faca popeasa..

Si fiul omul mai in varsta il invata pe fiusu sa o seduca pt ca fiind necajita de ceilalti baieti era vulnerabila fata ca cica zicea taicasu ce eu am avut atatea femei si tu nu esti in stare sa ai una..

si toti aia care studiaza teologia or sa ajunga preoti...

cati oaare au fost din acea clasa de preoti acre studiaza teologia au avut bun simt si sa l pese de biata fata?
ingerasulluptator
Postat pe 24 Noiembrie 2012 12:38
Cu alte cuvinte nu-i suporti! Dar cum asa-i religia, trebuie sa te inmormanteze unul cand va veni vremea...la asta te-ai gandit? Sau tu nu servesti asa ceva?!
LLisa
Postat pe 24 Noiembrie 2012 12:47
De la: LLisa, la data 2012-11-24 12:47:31Cu alte cuvinte nu-i suporti! Dar cum asa-i religia, trebuie sa te inmormanteze unul cand va veni vremea...la asta te-ai gandit? Sau tu nu servesti asa ceva?!

pai da asa este traditia ca asa isi castiga ei banii...Este bine sa ti se citeasca biblia important sa te rogi ca sa o poti intelege,dar cand ai mort in familie pt ca atunci cand mori ai nevoie de preot...

ca cica preotii nu au voie sa ingrope oameni care se sinucid dar au voie sa faca tot felul de lucuri rele.dar pacatul lor,,,au o viata la fel ca ceilalti fara liniste sufleteasca important sa nu te iei dupa sfaturile rele si sa isi doar ce este bun dar pt asta trebuie sa stii sa faci deosebire dintre ce este bine si ce este rau


pt ca eu asa fac..cand discut cu un om,cu un preot,calugarita,etc eu iau doar ce cred ca este folositor,,numai trebuie sa stii sa selectezi sa nu faci rau nimanui sa te rogi etc.

pai si de impartasit si ma spovedesc o fac si te invata de rau preotii,,,sunt rai nu sunt sinceri

practic lupta asta spiritula este si intre preoti pt ca putini preoti sunt pocaiti si duc o viata curata sufleteste si trupeste si pt asta au ganduri rele...ei stiu adevarul dar nu sunt sinceri,,la fel ca toti ceilalti oameni

ce oamenii nu stiu ce este bine si ce este rau dar practica lucrurile rele pt ca sa fie acceptati de societate asa fac si preotii

lupta o au si preotii intre ei din cauza ca putini sunt pocaiti si nu au gandire curata
ingerasulluptator
Postat pe 24 Noiembrie 2012 12:59
De la: LLisa, la data 2012-11-24 12:47:31Cu alte cuvinte nu-i suporti! Dar cum asa-i religia, trebuie sa te inmormanteze unul cand va veni vremea...la asta te-ai gandit? Sau tu nu servesti asa ceva?!

pai da asa este traditia ca asa isi castiga ei banii...Este bine sa ti se citeasca biblia important sa te rogi ca sa o poti intelege,dar cand ai mort in familie pt ca atunci cand mori ai nevoie de preot...

ca cica preotii nu au voie sa ingrope oameni care se sinucid dar au voie sa faca tot felul de lucuri rele.dar pacatul lor,,,au o viata la fel ca ceilalti fara liniste sufleteasca important sa nu te iei dupa sfaturile rele si sa isi doar ce este bun dar pt asta trebuie sa stii sa faci deosebire dintre ce este bine si ce este rau


pt ca eu asa fac..cand discut cu un om,cu un preot,calugarita,etc eu iau doar ce cred ca este folositor,,numai trebuie sa stii sa selectezi sa nu faci rau nimanui sa te rogi etc.

pai si de impartasit si ma spovedesc o fac si te invata de rau preotii,,,sunt rai nu sunt sinceri

practic lupta asta spiritula este si intre preoti pt ca putini preoti sunt pocaiti si duc o viata curata sufleteste si trupeste si pt asta au ganduri rele...ei stiu adevarul dar nu sunt sinceri,,la fel ca toti ceilalti oameni

ce oamenii nu stiu ce este bine si ce este rau dar practica lucrurile rele pt ca sa fie acceptati de societate asa fac si preotii

lupta o au si preotii intre ei din cauza ca putini sunt pocaiti si nu au gandire curata
ingerasulluptator
Postat pe 24 Noiembrie 2012 13:00
pai eu si ma spovedesc si ma impartasesc ca sa fiu in rand cu traditiile ortodoxe numai ca eu ascult de preoti numai ce cred eu ca este bine si folositor,,aleg si dicern la fel cum fac si cu ceilalti oameni

merg sa ma spovedesc sa ii spun lui popa greseli,le spun in mare,,pt ca oricum el nu ma intelege si nu imi iarta pacatele,,pt ca doar Dumnezeu poate ierta si daca el se roaga pt mine,,,o face pt bani nu pt ca doreste binele altor oameni pt ca in fond si ei sunt egoisti.
dar tre sa fiu si eu in rand cu traditiile asa pot sa ma iau de preoti sa vad ce mai este pe acolo
ingerasulluptator
Postat pe 24 Noiembrie 2012 13:07
De la: LLisa, la data 2012-11-24 12:47:31Cu alte cuvinte nu-i suporti! Dar cum asa-i religia, trebuie sa te inmormanteze unul cand va veni vremea...la asta te-ai gandit? Sau tu nu servesti asa ceva?!



daca sunt platiti, ce motiv ar avea sa refuze
Eugenia_
Postat pe 24 Noiembrie 2012 19:47
ce daca nu ii platesti te inmormateaza?pt ei este doar o meserie si ei se cred prooroci..
asta este meseria lor,ei o iau prea personal si ar trebui sa se comporte frumos pt ca de aia primesc bani...
dar ei primesc bani si mai fac si pe sefii
ingerasulluptator
Postat pe 24 Noiembrie 2012 22:18

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
totul despre devierea de sept 1 De la: crin_regal 30 Ianuarie 2011 15:24
viata de zi cu zi 14 De la: cricat 20 Iunie 2011 21:00
1 Decembrie. 12 De la: Rotty 1 Decembrie 2012 09:53
infidelitate 18 De la: anastasya 18 Iulie 2010 13:35
Exista dragoste adevarata 45 De la: AGAPI_MOU 24 August 2009 23:02
Setari Cookie-uri