despartire

Buna ziua Sunt un tanar ce traieste o adevarata drama o mare dezamagire nu stiu cum sa o numesc!In urma cu o saptamana am facut un gest prostesc pe care il regret enorm si anume sa ma sinucid datorita certurilor si a despartirii de prietena mea cu care am fost impreuna 3 ani. Am luat 10 pastile xanax si am stat internat in spital timp de 3 zile timp in care prietena mea a aflat de acest lucru, dar nu a venit sa ma viziteze sau sa imi dea un mesaj macar.E o poveste foarte lunga, ea nu imi dadea nici odata un motiv real al despartirii. ba ca familia ei are ceva cu mine.si ca sa o las sa se mai gandeasca o luna.Sunt 5 zile de cand nu am mai vorbit cu ea sau sa stiu ceva de ea.Credeti ca dupa o perioada mai lunga s-ar putea intoarce inapoi?
garbo_9458
Postat pe 19 Noiembrie 2012 12:58
cred ca dupa o perioada mai lunga o sa.ti dai seama ca erai un copil mic si prostut!
si dupa o perioada mai lunga o sa intelegi ca viata e frumoasa si merita traita, chiar daca uneori te mai intepi in ghimpii trandafirilor pe care vrei sa-i mirosi!
nu-ti bate joc de tine si de viata ta!
pentru ce vrei tu sa mori? pentru ca ei nu-i pasa de tine?
ok. mori. si ce rezolvi? nu-i pasa de tine cand esti viu, nu o sa-i pese nici dupa ce-ai murit!
next!
heartbit
Postat pe 19 Noiembrie 2012 16:08
De la: garbo_9458, la data 2012-11-19 12:58:24Buna ziua Sunt un tanar ce traieste o adevarata drama o mare dezamagire nu stiu cum sa o numesc!In urma cu o saptamana am facut un gest prostesc pe care il regret enorm si anume sa ma sinucid datorita certurilor si a despartirii de prietena mea cu care am fost impreuna 3 ani. Am luat 10 pastile xanax si am stat internat in spital timp de 3 zile timp in care prietena mea a aflat de acest lucru, dar nu a venit sa ma viziteze sau sa imi dea un mesaj macar.E o poveste foarte lunga, ea nu imi dadea nici odata un motiv real al despartirii. ba ca familia ei are ceva cu mine.si ca sa o las sa se mai gandeasca o luna.Sunt 5 zile de cand nu am mai vorbit cu ea sau sa stiu ceva de ea.Credeti ca dupa o perioada mai lunga s-ar putea intoarce inapoi?

Buna seara!
İmi pare extrem de rau pentru aceasta situatie pe care o crezi fara iesire.
De ce doresti sa iti faci rau? Crezi ca o impresionezi cu moartea? Nu! Doar o faci s ase departeze d etine si mai mult. Nu are nevoe de un prieten care la orice cearta sa se "sinucida", ci d eun barbat puternic, in stare sa lupte pentru viata, pentru ea! Un barbat in toata firea, nu un plangacios care da fuga repede la pastile numai pentru ca ea nu ii raspunde la sentimente. İar daca nu te-a vizitat pana acuma, are ceva probleme de rezolvat. Nu ai de unde sa stii daca ti-a spus adevarul.
Oricum, nu mai face prostia asta cu jucatul de-a pastilele si spitalul ca nu are rost sa fii un barbat slab. Femeilor le plac barbatii puternici psihic, care stiu sa lupte pentru ele. Sa le arate ca nu s elasa cu una cu doua prada depresiei, etc. Daca mureai era mai bine? Se intorcea la tine fiind mort? Si merita sa mori pentru cineva? Chair daca o iubesti mult si crezi ca alta nu poate fi pentru tine?
Uita-te in jurul tau si vei vedea ca sunt multe fete mai bune decat ea! Viata merge inainte, cu toate ca ai dorit sa mori. Nu se moare chiar asa de usor sa stii. Se moare in chinuri si nu ea va suferi, ci tu si familia ta. gandeste-te si la parintii tai ce ar fi facut daca trebuiau sa te ingroape acuma. Cat plangeau si isi doreau si ei sa moara cu tine! ca inima unei mame este mai iubitoare decat a unei iubite.
Fii tare si lupta cu deceptiile din iubire. Pana una alta, traieste-ti si tu viata. Daca nu o mai cauti, atunci vei vedea daca te cauta ea. Daca te iubeste cu adevarat te va cauta. Daca nu, te va uita, iar tu vei gasi pe altcineva mai draguta si mai sufletista.
Sanatate iti doresc si sper sa aud numai de bine! :) Curaj cu viata!
POate Lupta vietii de Cosbuc iti va spune ceva si te va ajuta mult sa gandesti pozitiv.
Sarikiz
Postat pe 19 Noiembrie 2012 18:40
" am facut un gest prostesc pe care il regret enorm si anume sa ma sinucid "

Pai daca te-ai sinucis cum de mai scrii pe forum ?
...Iar referitor la problema ta,stai pe aproape ca o sa primesti sfaturi cu nemiluita.
Rotty
Postat pe 19 Noiembrie 2012 19:54
De la: Rotty, la data 2012-11-19 19:54:28" am facut un gest prostesc pe care il regret enorm si anume sa ma sinucid "

Pai daca te-ai sinucis cum de mai scrii pe forum ?
...Iar referitor la problema ta,stai pe aproape ca o sa primesti sfaturi cu nemiluita.

Acest tanar sufera o deceptie in dragoste si nu trebuie luat peste picior cred. Bine ca are curajul sa ceara ajutor si sa spuna ce a facut. Deja ii pare rau pentru ce a facut. Nu trebuie sa ii mai acutizam si noi suferinta, nu? este destul ca are doua probleme cu care se confrunta si anume, iubirea si regretul ca a incercat sa se sinuicda. A scris ca s-a sinucis pentru ca inca este sub soc si nu si-a dat seama de greseala de exprimare.
Va multumesc pentru compasiunea aratata semenului nostru.
iar tu baiete daca citesti, nu lua in seama toate micile rautati, ci mergi mai departe si razi. Rasul face bine depresiei si remuscarilor. Viata merge inainte. Si ca sa stii, sa nu mai faci prostii, nu se moare asa de usor din pastile. Dureaza si te chinui. Si nu numai din pastile dureaza si te chinui.
Cu doar 10 de xanax doar ai adormit mai mult. Si poate ti-a spalat si stomacul cu apa calda, parca asa se face in caz de intoxicatii medicamentoase, nu? Eu stiu ce zic ca vad zilnic cazuri de genul acesta. Poate ca si ea stia ca din 10 pastile de xanax nu mori, ci doar te chinui putin. Sa nu mai incerci asa ceva ca o sa iti para si mai rau mai tarziu. Cand mori si stii ca te-ai sinucis, este prea tarziu sa te mai intorci si iti vezi toata viata frumoasa pe care ai avut-o si regreti ca ti-ai facut-o cu mana ta. Stiu asta pentru ca am ascultat persoane care au fost in moarte clinica prin incercarea de a se sinucide. Au spus ca au suferit enorm si vor sa o ia de la capat.
Calm baiete ca viata merge inainte si vei avea si tu parte de o iubire normala, nu una prefacuta.
Sarikiz
Postat pe 19 Noiembrie 2012 20:17
Sari,chiar daca glumesc,sa nu crezi ca nu am toata compasiunea pentru baiatul asta. Eu i ofer posibilitatea unui zambet.....de cocoloseli se vor ocupa multi altii
Rotty
Postat pe 19 Noiembrie 2012 22:39
Baietica, "tinere" sau cum sa iti spun - eu nu cred in incercari nereusite de suicid. 10 pastile xanax le-ai luat sa te odihnesti. Daca luai 100 sa vezi cum reuseai. Dar, ca sa fii on the safe side, puteai la o adica sa iei si doua. Si jumate. Intentia conteaza, nu?
Astea fiind lamurite, daca tot te-au internat aia in spital, desi nu stiu de ce ai facut-o din moment ce tot vrei sa te duci pe lumea ailalta (pt asta te poate ajuta spitalul, dar te poti descurca si singur) - deci, daca tot te-au internat, foloseste-ti timpul in scop util. Doneaza singe, completeaza acceptul de donator de organe si, in general, fa ceva sa ii ajuti sa traiasca pe aia care VOR si n-au de ales. Uita-te la copiii prematuri. La mamele lor. Uita-te la bolnavii in stadiile terminale. Intreaba-i ce ar face sa mai respire o zi. O ora. Un minut in plus.
Vrei sa ii fie cuiva mila DE TINE? Pardon...
quasaria
Postat pe 20 Noiembrie 2012 04:56
Problema e ca dupa toata povestea asta am incercat sa revin la activitatile din trecut,cat timp sunt alaturi de familie,prieteni uit de ea dar asta pentru foarte scurt timp, noaptea este un chin pentru mine..pur si simplu nu o pot scoate din capul si din sufletul meu. Nu imi pot imagina cum dintr-o persoana asa cum era ea si dupa 3 ani de relatie, in care eu am lasat de la mine, sa nu ma mai doreasca sau macar sa ne intalnim sa vorbim ca doi oameni maturi. A plecat din viata mea fara o motivatie concreta ,,nu te merit", ,,vreau sa ma dedic carierei", ,,nu vreau sa te fac sa suferi". Au trecut aproximativ 3 saptamani in care am incercat sa vorbesc cu ea dandu-i mesaje, la care evident nu a raspuns. De ce oare reactioneaza asa? de ce nu raspunde? ce as putea sa fac in cazul acesta? Oare nu conteaza faptul ca am fost primul ei iubit? prima ei relatie sexuala?prima relatie a ei de lunga durata?Ce ma sfatuiti sa fac? nu pot depasi acest moment. Ea nu e genul de persoana sa ii placa distractiile prin discoteci, baruri, iar la facultate nu comunica cu ceilalti colegi, s-a inchis in ea. Cum as putea sa o lamuresc sa se intoarca inapoi? In acest timp i-am dat cateva mesaje si am incercat sa ii explic ca ar trebuii sa uitam de trecut si sa ne impacam. Am asteptat-o la facultate incercand sa vorbesc cu ea..nu s-a putut, se uita la mine fara sa spuna nimic si a plecat cu un taxi fara sa se uite in urma.aia a fost ultima data cand am vazut-o, acum 2 saptamani si 3 zile. Nu m-am idragostit de ea pt cum arata ci pentru cum era ea si pentru sufletul ei bun. In tot acest timp am incercat sa imi ocup timpul, iesind in oras cu tot felul de fete, dar am ralizat ca am facut asta in zadar si ca tot pe ea o iubesc si tot la ea ma gandesc. Nu inteleg cum dupa 3 ani de relatie frumoasa sa nu ma mai doreasca sa nu imi raspunda la un msg ,,dute draqu si lasa-ma in pace" macar atat? De ce credeti ca ea a ales sa nu mai fim impreuna? am si zis odata ,,tu esti masochista, vrei sa te faci sa suferi singura"
garbo_9458
Postat pe 20 Noiembrie 2012 10:15
Vezi ca ti-ai raspuns singur?
Este sau nu masochista?
Dar cand s-a urcat in taxi unde mergea? Acasa cu taxiul? De unde are bani de taxi?
Trezeste-te pana nu este prea tarziu.
Mergi si te distreaza cu prietenii, fetele inchise in ele ascund o fire dificila si nu stii niciodata cand te tradeaza.
Crezi ca ea tine cont ca ia fost primul barbat din viata ei? Nu. Tu doar ai invatat-o. Ea poate acum isi doreste altceva.
Nu te mai gandi la ea. İti faci rau singur. Distreaza-te! Vin sarbatorile dor.
Si daca te va sunt in preajma sarbatorilor va fi pentru ca se simte singura, nu pentru ca te iubeste. Dupa care te va expedia iarasi si vei suferi mult mai mult.
Sarikiz
Postat pe 22 Noiembrie 2012 19:05
Buna seara! Dragul meu.Viata nu incepe doar cu o femeie si nici nu se termina.Cel mai mare pacat pe pamant este **sa ti iei viata** Deoarece bunul Dumnezeu ne a dat viata s o traim nu sa ni o luam prin sinucidere. Capul sus. Iubirea vine si trece.La capatul strazii te asteapta o alta, iubita!! Doar sunt 7 femei pe cap de barbat.Te ai gandit cand ai facut acel gest necugetat la parintii tai??!! Care nu merita asa ceva. De 45 ani, la 17. 6 ani mi am luat viata in piept singura, m am luptat cu morile de vant, am suferit enorm, dar nu mi am luat viata..Ar trebui sa consulti un psiholog pt, ca nu i rusine sa mergi la asa ceva. In strainatate oamenii cand sunt stresati ,sau au probleme se duc la psiholog si nu si fac probleme ca au fost acolo.Nu toti oamenii care sufera de ceva psihic sunt **nebuni**!!Capul sus viata este scurta, e fff. frumoasa traieste o, !! Dute la biserica roaga te si vei vedea ca ce i al tau e pus deoparte.Alungati prostia si gandurile negre din cap!! Iti spune , o mama a 2 baieti. Sa auzim doar de bine.
Jojolin
Postat pe 24 Noiembrie 2012 21:55
De la: Rotty, la data 2012-11-19 22:39:33Sari,chiar daca glumesc,sa nu crezi ca nu am toata compasiunea pentru baiatul asta. Eu i ofer posibilitatea unui zambet.....de cocoloseli se vor ocupa multi altii
garbo290062
Postat pe 25 Noiembrie 2012 08:10
Multumesc foare foarte mult pentru sfaturi.Au trecut 3 saptamani decand nu am mai primit nici un semn de viata de la ea..si 1 saptamana in care eu am incetat sa incerc sa o sun sau sa dau mesaje..Incerc usor sa imi revin, nu credeam niciodata ca pot iubi asa de mult o femeie,poate a intervenit si obisnuinta, oricum sunt 3 ani la mijloc nu pot sterge din creierul meu toate momentele frumoase petrecute alaturi de ea. Ma gandesc la tot felul de metode de a o cuceri din nou, fara sa o sufoc si fara sa ma vada desi cred ca si ei ii este foarte greu. Am cunoscut cateva persoane, dar eu tot la ea ma gandesc si as vrea sa se intoarca, ma gandeam sa ma duc la usa ei si sa las o scrisoare in care sa scriu ce ma doare, apoi sa o astept intr-o statie cand ea are ore, sa o privesc, sa ma vada, dar fara sa spun nimic. Cum credeti ca va reactiona? Sunt constient ca am sanse extrem de mici sa reusesc sa o aduc inapoi..totusi am sa incerc acest lucru, dupa care o sa mai las o perioada mai lunga sa treaca dupa care o sa incerc din nou cu un mesaj de genul ,,buna ce faci, esti bine?''Am ramas tot la stadiul noptilor nedormite, fara pofta de viata si incapabil sa ma concentrez pe facultate. Singurul lucru pe care il pot face e sa ma afisez cu o fata oarecare si sa vad cum va reactiona ea oare? si sa par putin indiferent chiar daca ma doare sufletul si imi doresc din toata inima mea sa se intoarca. Ce ma sfatuiti sa fac sa o recuceresc? tinan-d cont ca sunt 3 ani la mijloc, prima ei relatie serioasa in care am implicat si familia, prima ei relatie sexuala, locuind impreuna mai mult timp si multe alte chestii..credeti ca ea trece usor peste aceste lucruri? mentionez faptul ca re 21 de ani. Va rog sa ma ajutati. Multumesc!
garbo_9458
Postat pe 25 Noiembrie 2012 13:42
povestea ta imi aminteste de fratele meu ...aceeasi poveste numai ca tu poti sa ne scrii...el a murit in chinuri groaznice si noi am ramas sa-l plangem ...daca ea nu te iubeste cu siguranta familia ta nu va putea indura o astfel de durere...s-a maturizat langa tine si acum vrea un mos cu bani probabil...nu te folosi de nimeni ....traieste-ti sentimentele curate pt ca viata iti da ceea ce oferi...alunga-i imaginea facand ceva ,orice....invata,lucreaza,fa-ti prieteni,nu sta singur.....nu-ti lasa timp sa iti amintesti de ea....tu nu faci ce vrei cu viata ta atat cat altii au de suferit in urma ta....parintii tai nu merita suferinta pe care tu le-o provoci in momentele tale de melancolie...fii barbat!traieste-ti viata langa cine te merita ...
yzabela_03
Postat pe 25 Noiembrie 2012 23:23
Este foarte trist ce se intampla acum cu tine,dar vei putea trece prin toate daca lupti!
Sigur cine este juumatatea ta ,vei afla cu siguranta la timpul potrivit!
totul este sa ai incredere in tine si in ceea ce faci,o sa fie bine stai linistit ,VIATA TREBUIE TRAITA!
ITI DORESC TOT BINELE DIN LUME SI SA AI PARTE DE NUMAI DE LUCRURI BUNE SI FRUMOASE...!
garbo200847
Postat pe 27 Noiembrie 2012 13:32
De la: garbo290062, la data 2012-11-25 08:10:29
De la: Rotty, la data 2012-11-19 22:39:33Sari,chiar daca glumesc,sa nu crezi ca nu am toata compasiunea pentru baiatul asta. Eu i ofer posibilitatea unui zambet.....de cocoloseli se vor ocupa multi altii

İubita mea, nu asta am crezut ca esti rea...doar ca eu sunt mai "sensibibila" asa cum spunea coana Chirita si nu prea spun direct ca tine. Pentru ca si eu am trecut prin asta si stiu ca aceste cuvinte dor. Tu ai intentii bune, dar el este inca devastat. Am trecut si eu prin asta la 19 ani si totusi pentru el este bine ca a cerut ajutorul. Eu nu aveam cui atunci. Am avut moarte clinica. Mai grav decat la el. Au crezut ca sunt nebuna cand le-am spus ce faceau cand eu zaceam "moarta". Nici psihologii nu au gasit remediu. Era pe timpul impuscatului in care nu aveai voie sa ai "moarte clinica". Eu stiu prin ce a trecut baiatul. De aceea l-am luat si cu binele, si cu certuri. A fost prea frumos "dincolo" incat am repetat experienta si am ajuns in a doua "moarte clinica", dra intr-un loc rau! Nu ai vrut sa fii rea, te cred, dar este greu sa suporti criticile celor care nu stiu ce este dincolo si nu te cred cand le povestesti. Zic ca esti nebun.
Sarikiz
Postat pe 27 Noiembrie 2012 17:55
Baiete, mai traiesti? Ca nu mai stim nimic de tine.....Noi ne dam cu pararea si tu te distrezi cred ....ar fi bine sa fie asa...nu ne speria!
Sarikiz
Postat pe 27 Noiembrie 2012 18:29
Traiesc oameni buni..greu dar traiesc am incercat sa trec peste..am iesit cu fete in oras, sa uit. Dar in seara asta mi-am dat intalnire cu una dintre fetele cunoscute in ultimul timp..si sa vedeti ce se intampla..plec de acasa pe la 7..intalnirea era programata la 7.30, iar cand ajung in centru la o trecere de pietoni era rosu..stau si o vad pe prietena ei..care mai era cu inca o pers..nu mi-am dat seama cine e..pt ca era cu spatele..cand ma apropii de colega aia a ei am zis hai sa o intreb ce mai face fosta..ajuns langa aia, i spun pe nume..la care se intoarce fosta schimbata fata de cum o stiam eu (vopsita alte haine) a inebunit de uimire, iar pt cateva secunde a ramas pe loc, dupa care fuge spre o statie de taxi. Raman sa vb cu colega ei si o intreb,, stiu ca esti prietena ei dar vreau sa stiu oare mai am vreo sansa sa ne impacam'', la care ea ,,nu stiu ce sa zic am vb cu ea si daca e sa va impacati asta nu se va intampla acum"..dupa 2 minute o suna fosta si probabil o intreaba daca eu mai sunt acolo..la care aia spune ,,da da" si inchide. Vine fosta inapoi..si imi reproseaza ca dc i-a trimis sora mea un msg in care a facut-o ,,nesimtita si fara suflet'', am incercat sa o linistesc in prima faza i-am cerut iertare in numele surorii mele si am rugat-o daca pot sa o conduc pt ultima data in staie care e la 5 min de locul unde eram..a acceptat iar pe drum am vb cu ea ,,hai sa fim oameni si sa ne respectam, sa ramanem prieteni, amici cum vrei tu, nu iti pasa de mine ca sufar si ca timp de o luna nu ai dat un msg in care sa ma intrebi daca sunt bine", ,,sau sa ne dam mesaje de sarbatori macar'' . La care ea ,,nu ca mi-am schimbat numarul si oricum nu vreau sa vorbim'' Ajungem in statie asteptand tramvaiul am spus asa ,, te rog iarta-ma pt ce am facut, iti respect decizia, te voi purta mereu in sufletul meu, si te iubesc si daca tu consideri ca vrei sa te intorci la mine eu te astept cu bratele deschise'' Ea: ,, si eu o sa te am in sufletul meu pt todeauna" dupa care incepe sa planga si spune ca are pe altcineva, eu spun ,, nu te cred'', ,,nu ai pe nimeni dc sa suferi asa..Dupa care vine una dintre fata cu care mi-am dat intalnire in spatele meu si spune ,,hey ce faci?" am spus sa astepte putin, am pus mana pe fosta si am rugat-o sa se uite in ochii mei, ea plangea si a vazut-o pe fata aia cu care eu trebuia sa ma intalnesc.

Oare acest lucru o va face sa isi doreasca sa fim din nou simtind ca ma pierde si ca altele roiesc in jurul meu?

Ce credeti despre toata aceasta poveste?


garbo_9458
Postat pe 28 Noiembrie 2012 02:07
Si de ce s-a intors pt ca initial a fugit..spre o statie de taxi..nu se uita la mine cand vb fata in fata..am rugat-o sa se uite si s-a uitat..nu mai inteleg nimic..Ma poate ajuta cineva cu un sfat..sau ce credeti macar dc face asa..sa nu raspunda ap o luna si dupa sa ne vedem intamplator..probabil e si ei greu si vroia sa ma vada dupa atata timp...
garbo_9458
Postat pe 28 Noiembrie 2012 04:22
am vrut sa vad cati ani ai si nu scrie nimic...ti-ai facut cont in graba la dorinta de a primi sfaturi si asta e bine..probabil esti la inceput...nu ai cunoscut prea multe fete si te-ai legat de aceea de care ne vb...eu nu cred ca este dragoste nici la tine nici la ea...este nevoia de o persoana apropiata,o pers cu care sa poti vb orice si face orice....asta este iubire doar ...ea nu este indragostita de tine pt ca are nevoie sa-si traiasca adolescenta,sa cunoasca ,sa faca deosebire....in adolescenta nu trebuie sa te indragostesti pt ca trebuie sa inveti ce-ti doresti de la viata si trebuie sa vezi caractere diferite ca apoi sa stii ce-ti alegi ,ce ti se potriveste...ea asta face acum ....incearca sa vada ce i se potriveste si apoi va sti pe cine sa aleaga...ti-a spus ca are pe altcineva si poate mai tarziu se va intoarce...nu trebuie sa faci o tragedie din asta...daca o iubesti si va fi a ta candva drumurile voastre se vor intalni fara sa vreti voi...tu traieste-ti adolescenta si nu dispera...lacrimile si dragostea isi au sensul la o varsta a maturitatii...lucreaza mai intai la caracterul tau si vei vedea ca iti vei gasi fata pe care sa o iubesti...mai tarziu vei rade de ceea ce faci acum asa ca...sa auzim de bine!
yzabela_03
Postat pe 28 Noiembrie 2012 12:25
Nu prea stiu ce ton sa adopt in raspunsul meu... Situatia in sine ma indeamna sa fiu dur dar pe de alta parte este evident ca suferi, deci nu prea pot fi dur...

Asa ca o sa incerc sa fiu neutru. O sa incep prin a-ti spune ca te inteleg pana la un punct, mai precis pana la tentativa de suicid sau imho pseudo tentativa de suicid. Adica iti inteleg zbuciumul interior, noptile nedormite, angoasa etc. stiu cu ce se mananca. Am trecut prin ceva asemanator pe la 19 ani.

Eu m-am gandit mult la ce s-a intamplat atunci, am intors pe toate partile. Deci sunt oarecum in pozitie sa iti lansez o provocare: este iubire sau este obsesie? In cazul meu a fost obsesie, obsesia asta avea o cauza justificabila, dar nu despre mine vorbim, ci despre tine. Eu cred mai curand ca si in cazul tau este o obsesie.

Mai poate fi si ambitie, dar sa excludem aceasta ipoteza.

Presupunand ca este ca mine, adica vorbim despre o obsesie, care sunt cauzele ei? Ce te determina pe tine sa crezi ca DOAR EA este? Pot fi diverse motive: ai un defect fizic pe care ea ti l-a acceptat si care crezi ca nu ar mai putea fi acceptat de alta femeie, ai penisul extrem de mic si este complexat, ai asistat la o tragedie in familia ta care te-a traumatizat etc. Din cate povestesti, i.e. te intalnesti cu alte fete, ai familia aproape, nici unul dintre scenariile de mai sus nu pare plauzibil. Atunci, alta este cauza, dar nu ma duce mintea sa elaborez mai mult, doar tu ai putea-o identifica.

Daca vreunul dintre scenariile enumerate mai sus este real atunci starea ta este justificata. Partea proasta este ca nu cred ca vei gasi o rezolvare pe termen scurt.

Parerea mea franca: femeia s-a dus frate! De ce s-a dus, sincer nu merita sa ne batem capul, nu i-a mai convenit ceva. Cum ne ducem si noi barbatii cand ni se pune pata. Faptul ca ai fost primul barbat din viata ei, ca ati avut o relatie stabila de 3 ani, ca a fost o fata cuminte etc. din pacate nu sunt factori relevanti in situatia in care ea are 21 de ani. Ba poate chiar au lucrat in defavoarea ta.

Buun, dar eu personal nu cred ca vreunul dintre scenariile mele se aplica in cazul tau. Obsesia ta vine de altundeva. Reiterez inca odata parerea mea: s-a dus! Iar daca se intoarce, se intoarce temporar, in nevoie de ceva, in urma unui esec, pentru un umar pe care sa planga. Ai avea mare ghinion sa se intample asta, mare ghinion ai avea sa se intoarca la tine. Suna ca dracu' pentru tine, dar eu asta cred.

Hai sa privim lucrurile simplu: o fata de 21 de ani isi paraseste iubitul care este perfect sanatos, nu ii lipsesc nici maini nici picioare, are o familie in jurul lui care il sustine. WoW

Vezi, toata situatia care pentru tine pare dramatica, pentru o terta persoana care a trecut prin mult mai multe in niste ani de viata, pare absolut banala.

Si chiar este.

Oricum, nu asta este ideea. Ideea este de a rezolva obsesia. Nu stim de unde vine, dar este destul de grava in conditiile unei tentative de suicid. Chiar daca, sincer, nu cred ca a fost pe bune. Oricum, doar ideea unei tentative in speranta de a impresiona pe cineva mie mi se pare grava. Cred ca ar trebui, si nu, nu o spun la misto, sa consulti cu toata seriozitatea un psihoterapeut.

Asta te va ajuta, dar iarasi pe termen mai lung.

Pe termen scurt pot doar sa iti impartasesc strategia mea de dez-indragostire, pe care am aplicat-o de multe ori cu succes. Se bazeaza in linii mari pe plasarea EI in banal. Nu stiu daca va functiona la tine, dar altceva nu am:
> gandeste-te la toate partile ei rele, la ceea ce NU ti-a placut la ea
> de fiecare data cand involuntar iti vin momente placute in minte, gandeste-te la ea stand pe WC (da, da, nu e la misto)
> incearca sa strangi manie impotriva ei. Desi mania este un sentiment reprobabil,in situatii ca acestea este buna. Ai suficiente motive sa fi manios: te-a parasit, nu mai vrea sa stie de tine, te-a abandonat in spital etc.
> NU te intalni cu alte fete in ideea unei relatii. Va fi greu sa inlocuiesti acum imaginea ei, toate ti se vor parea necorespunzatoare. Incearca sexul sportiv, da' sportiv, nici musca sa nu scape.
> incearca sa vorbesti cu prostituate. Dar din cele de speta joasa. Nu iti spun sa faci sex cu ele, plateste-le doar pentru a vorbi cu ele. Sunte extrem de deschise sa vorbesca despre ele. Anumite chestii spuse de ele pur si simplu ridiculizeaza femeia. Cu portia asta de remediu ar trebui sa ai grija, adica sa nu cazi in extrema cealalta si sa incepi sa vezi doar partile proaste la femei

Toate actiunile de mai sus par sau macar unele dintre ele par hilare sau indoielnice, dar cel putin intr-un caz reteta a functionat de minune.

Bafta!


burst4x
Postat pe 28 Noiembrie 2012 14:46
De la: burst4x, la data 2012-11-28 14:46:18Nu prea stiu ce ton sa adopt in raspunsul meu... Situatia in sine ma indeamna sa fiu dur dar pe de alta parte este evident ca suferi, deci nu prea pot fi dur...
> NU te intalni cu alte fete in ideea unei relatii. ........ Incearca sexul sportiv, da' sportiv, nici musca sa nu scape.

eeeee, sex sportiv e o idee, dar nici chiar asa cu musca!
nu de alta, dar e greu s-o nimeresti din zbor direct in.... perete!
de tantari nu se zice nimic? nici de furnici?
heartbit
Postat pe 28 Noiembrie 2012 16:25
fascinatia raului. dialogul celor doi parinti, sfaturile lor. care-i mama, care-i tata?elton-jonilor !congratuleishan !
garbo_5862
Postat pe 28 Noiembrie 2012 16:31
de ce nu , bit?
zdrobeste musca de perete, iar apoi merge cu ea, asa storcosita,in balta, la pescuit

Eugenia_
Postat pe 28 Noiembrie 2012 16:34
De la: Eugenia_, la data 2012-11-28 16:34:55de ce nu , bit?
zdrobeste musca de perete, iar apoi merge cu ea, asa storcosita,in balta, la pescuit



daca-i vie, da-mi-o mie, daca-i moarta, minc-o coapta !- din intelepciunea populareasca.
garbo_5862
Postat pe 28 Noiembrie 2012 16:40
matale iti plac delicatesele culinare
Eugenia_
Postat pe 28 Noiembrie 2012 16:46
De la: Eugenia_, la data 2012-11-28 16:46:45matale iti plac delicatesele culinare


MAI CITESTE INCA O DATA ,DAR CU ATENTIE.

"SURSA NEMULTUMIRII NOASTRE SINT PROBLEMELE MICI. OAMENII NU SE IMPIEDICA DE MUNTI, CI DE PIETRE.- proverb chinezesc
garbo_5862
Postat pe 28 Noiembrie 2012 17:04
ai grija sa nu te impiedici. nu-mi plac nasurile sparte.
Eugenia_
Postat pe 28 Noiembrie 2012 18:08
Mai bine cucuie
Rotty
Postat pe 28 Noiembrie 2012 18:11
daca-l trimitem la prostituate va ajunge un misogin mai mult ca sigur...nu se va mai sinucide dar va putea ucide...oare n-ar trebui gasita o cale de mijloc ca el sa vina sa ne spuna ca acum a inteles ca femeia aceea doar nu-l merita ...poate e un baiat educat si fara experienta de viata ....a cazut ca musca-n lapte si nu stie sa inoate...eu zic sa persevereze in a incerca sa ajunga la mal facand din lapte smantana....calea cea mai buna nu este ura ci dragostea...
yzabela_03
Postat pe 30 Noiembrie 2012 20:35
sunt un baiat educat ..master si ea nu e de aruncat la gunoi e la medicina...anul 2
garbo_9458
Postat pe 1 Decembrie 2012 01:35

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Declinul societatii! 73 De la: Elle2011 14 Ianuarie 2013 11:29
sarcina 6 De la: tutankhamon 8 Septembrie 2009 12:16
Ce parere aveti despre salarul unui roman?Orice patron incearca doar sa profite de pe angajatii sai,,,dar el nu este constient ca un angajat nemultumit nu isi da interesul si munceste prost 8 De la: xenaluptatoareainimoasa 22 Noiembrie 2010 14:11
Buna 6 De la: eu_geminy 4 Februarie 2012 23:24
semnele unghiilor 22 De la: Ciresica 12 Iulie 2010 05:26
Setari Cookie-uri