ce sa fac...? sunt intr-o mare incurcatura !!!

buna ..dragele mele...stiu ca in general necazurile si bucuriile ii unesc pe oameni..si din acest motiv vin cu o problema la care sper sa gasesc rezolvare impreuna cu voi.Acum trei ani soarta si destinul a hotarit ca eu sa-mi unesc destinul cu un tip care este cetatean danez (asta s-a intimplat dupa 5 ani de vaduvie).Inceputul minunat..apoi dupa aproape trei ani a venit dezastrul.....am hatarit ca nu mai putem locui impreuna..deci in fapt suntem despartiti legal ..nu...Casatoria s-a consumat in danemarca.Problema mea este ca acest om m-a lasat in urma cu niste datorii enorme la banci facute pe numele meu,..el nu vrea sa divorteze,iar eu vreau sa gasesc o cale legala sa-l fac sa plateasca intr-un fel sau altul pentru tot ce mi-a- facut in tot acest timp.Concret nu stiu ce sa fac..cum sa fac..de unde sa incep..pe cine sa intreb ce am de facut in cazul meu.
Daca cineva poate sa ma lumineze in vreun fel astept cu nerabdare orice sfat,
va sarut cu drag
bente
Postat pe 3 August 2009 15:33
daca ati fost casatoriti legal, datoriile se restituie de catre amandoi. probleme ar fi cu banca, nu-i intereseaza asemenea aspecte, asa ca risti sa te trezesti numai tu cu necazuri.
solicita sprijin juridic fie consulatului roman de acolo, fie unei asociatii a romanilor, daca exista.
pik_nik
Postat pe 3 August 2009 15:41
bente,
cred ca e in functie de legislatia statului unde sunt datoriile, un avocat bun te-ar putea lamuri mai bine, cred..

pikulanul are dreptate..
kyra
Postat pe 3 August 2009 15:53
Uite ce e de fcut : NU DIVORA, NTOARCE-TE LA SOUL TAU !

Cstoria este sfnt i indisolubil. Divorul este o mare dezordine i o vtmare a cstoriei.
Domnul Cristos a spus: Deci, ceea ce Dumnezeu a unit, omul s nu despart. n cas, ucenicii L-au ntrebat iari despre aceasta. i El le-a zis: Oricine i va lsa soia i se va cstori cu alta, comite adulter mpotriva ei; i dac o femeie i las soul i se cstorete cu un altul, comite adulter. (Marcu, 10,9-12).

n prima scrisoare a Sfntului Apostol Pavel ctre Corinteni, citim: Celor cstorii nu eu le poruncesc, ci Domnul, ca soia s nu se despart de so. Dac este desprit, s rmn necstorit sau s se mpace cu soul ei. i nici soul s nu-i lase soia. (1Cor. 7,10-11).

Iar n scrisoarea ctre Romani citim: Cci femeia mritat este legat prin lege de soul ei ct timp triete el; dar dac-i moare soul, este dezlegat de legea soului ei. Dac, deci, cnd i triete soul, ea este a altuia, se va numi adulter; dar dac-i moare soul, este dezlegat de lege, aa c nu mai este adulter, dac este a altuia (dac se cstorete cu altul n. n.). (Rom. 7, 2-3).

Deci refuzul recstoririi dup divor ct timp triete soul / soia nu este un capriciu al Bisericii Catolice, ci, dup cum am exemplificat, este bazat pe Cuvntul lui Dumnezeu.

Pentru cazuri grave, Biserica Catolic poate ngdui celor cstorii s triasc desprii (o aa numit separare de la pat i mas), dar ei rmn tot cstorii i nici unul dintre ei nu se poate cstori din nou ct vreme triete cellalt so (numai dup trecerea soului / soiei la cele venice).

Nici Biserica Ortodox nu consider a doua oar ca fiind cstorie, ci un fel de "pogormnt", adic un fel de binecuvntare, cu alte cuvinte, tot n dezordine sunt cei care fac aceste "pogorminte", creznd n mod greit c prin acestea ar fi n ordine.

Dezordinea provocat de divor aduce dup sine prejudicii grave: pentru cellalt so, care se vede prsit i pentru copii, traumatizai de desprirea prinilor i adesea trai de ambele pri. Exist un refren al unui cntec: Sunt copii nefericii, / Inima i doare/ C-s prinii desprii / N-au n cas soare.

Iata un articol interesant despre indisolubilitatea casatoriei:

http://lumea.catholica.ro/2009/05/pentru-o-pastoratie-a-casatoriei-indisolubile/

Pe acest site puteti gasi si multe alte articole interesante.


Mai multe putei citi i vedea pe blogul urmtor :

http://www.cezar-iasi.blogspot.com/
Pe blog gsii: nregistrri video cu miracole; videoclipuri ; legturi cu numeroase site-uri foarte interesante (unele dintre ele conin posturi TV on-line i posturi de radio); cri foarte intersante care pot fi citite direct pe internet (fr a necesita descrcare n calculator); articole; adrese, numere de telefon i site-uri ale unor asociaii care ofer servicii caritative, etc.

V rog intrai pe blog i trimitei-l mai departe ca s foloseasc i altora. Chiar merit.
vieru_cezar_iasi
Postat pe 5 August 2009 00:49
lady_corina
Postat pe 5 August 2009 00:52
vieruleeeee...... tu te auzi ce spui? s-au dus vremurile cand proasta trebuie sa stea langa sot pe motiv ca ce a unit Dumnezeu omul nu poate desface. toti suntem oameni si nimeni nu e dator nimanui sa sufere intr-o casnicie aiurea. pricepusi. ca ma apucara nervii. e a n-spea oara cand tot o dai tu cu ne-divortul.
albinutza45
Postat pe 5 August 2009 01:00
De la: albinutza45, la data 2009-08-05 01:00:44vieruleeeee...... tu te auzi ce spui? s-au dus vremurile cand proasta trebuie sa stea langa sot pe motiv ca ce a unit Dumnezeu omul nu poate desface. toti suntem oameni si nimeni nu e dator nimanui sa sufere intr-o casnicie aiurea. pricepusi. ca ma apucara nervii. e a n-spea oara cand tot o dai tu cu ne-divortul.




heeeeeeeyyyyyyy.......tu zumzaiai p`aci?
ignora`l pe individ!!!....el saracu`...are pitici multi!!
ovidiu42
Postat pe 5 August 2009 01:46
l-am ignorat cat am putut dar m-a calcat pe inteligenta.
albinutza45
Postat pe 5 August 2009 02:18
De la: albinutza45, la data 2009-08-05 02:18:02l-am ignorat cat am putut dar m-a calcat pe inteligenta.




calm....calm......nu tipa la mine ca nu yo l-am pus!!
daca te uiti la ultimele mesaje...a postat cred pe tot ce era deschis la acel moment!!
oricum...nu poti vb despre altceva cu acel om!
zici ca-i un cip...si tre sa cante!!
ovidiu42
Postat pe 5 August 2009 02:23
nu tipam la tine, in nici un caz, la el tipam. are un singur neuron care se da de cutia craniana. si irinuca noastra tot asa e setata.
albinutza45
Postat pe 5 August 2009 02:25
si....inca se mai gasesc...stai linistita...
e plin de ...d`ashtia..... p`aci!!
da...nici cu cei de-i atzatza...nu mi-e rushine!!
ovidiu42
Postat pe 5 August 2009 02:27
albinutza45
Postat pe 5 August 2009 02:28
De la: albinutza45, la data 2009-08-05 02:28:50




adicaaaa?????
nu-i asa?
ovidiu42
Postat pe 5 August 2009 02:48
asa e.... ai perfecta dreptate. dar uneori asa vezi cum gandeste un om....zgandarindu-l. in momentul in care zgandaritul duce la aceleasi si aceleasi idei....ever for ever....il lasi in pace.
albinuta45
Postat pe 5 August 2009 02:55
De la: gretaegreta, la data 2009-08-05 02:55:42asa e.... ai perfecta dreptate. dar uneori asa vezi cum gandeste un om....zgandarindu-l. in momentul in care zgandaritul duce la aceleasi si aceleasi idei....ever for ever....il lasi in pace.




sa-mteleg ca...tu...l-ai zgandarit pe...vieru` asta?
ovidiu42
Postat pe 5 August 2009 02:58
nu l-am zgandarit eu. ma refer la toti cei care spun de zece ori aceleasi chestii si nu renunta deloc.
albinuta45
Postat pe 5 August 2009 03:05
aham!!!....adica...batman...batman... asa ca mine!!!
ovidiu42
Postat pe 5 August 2009 03:20
albinuta45
Postat pe 5 August 2009 03:21
De la: gretaegreta, la data 2009-08-05 03:21:56




ovidiu42
Postat pe 5 August 2009 03:30
mai zgandaritilor, n-aveti somn?
pik_nik
Postat pe 5 August 2009 04:03
tu...nu vezi ca....ne bantuie....vieru`??????
cumva....si pe tine?
ovidiu42
Postat pe 5 August 2009 05:50
nush' cum se intampla, da' in mare incurcatura te-am lasat aseara, tot acolo te gasesc de dimineata!
ma si tem sa ma gandesc la motivul la care ma gandesc
pik_nik
Postat pe 5 August 2009 05:56
a, vieru ala asteapta sa fie trimis de catre toata lumea in statiune
pik_nik
Postat pe 5 August 2009 05:57
mai copii ma scuzati ca intervin dar domnu vieru cu citatu e peste tot
nazirra
Postat pe 5 August 2009 14:58
De la: ovidiu42, la data 2009-08-05 02:27:53si....inca se mai gasesc...stai linistita...
e plin de ...d`ashtia..... p`aci!!
da...nici cu cei de-i atzatza...nu mi-e rushine!!
eu nu sunt asa , eu sunt cuminte foc si pe deasupra si....rusinos hic
yanyacharberet
Postat pe 5 August 2009 15:01
na zic si io ca m am vinturat otira pe aci si am dat de nenea vieru peste tot>>>>>>>>>>
nazirra
Postat pe 5 August 2009 15:14
da, insa cum le spune el....mai rar

da-i inainte cu tupeu, nea vieru !
si_totusi
Postat pe 5 August 2009 15:20
ziceti multam ca nu a aparut si tanti irinuca....ptiu, piei drace
ca si ieri a dat copy/paste pe toate topicele
daria_
Postat pe 20 August 2009 13:06
bente, consulta un avocat. Pe langa legislatia din tara unde s-a facut imprumutul, avand in vedere faptul ca sunteti de cetatenie diferita, exista si reglementari internationale, ca doar am intrat in UE, ce drak.....
daria_
Postat pe 20 August 2009 13:09
fiecare ara dreptul la parere personala daca omu asa gindeste e dreptul lui
garbo017185
Postat pe 29 August 2009 17:07

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mi-am parasit sotul acum cateva luni,locuiesc 5 De la: garbo182398 10 Ianuarie 2012 07:03
O alta poveste de viata, asa cum probabil sunt multe in lumea asta... 7 De la: tutankhamon 6 Iulie 2009 02:10
It`s complicated! 25 De la: AleSim 9 Decembrie 2010 12:56
am facut bine??? 118 De la: liaiedera 11 Aprilie 2010 21:55
buna seara 1 De la: maxalina 22 August 2012 20:55
Setari Cookie-uri