Am nevoi de bunatate ca de aer in viata mea... dar si de justete

Voi cum impacati ceea ce vedeti lipsit de minima empatie, abundand de subiectivism si fara un dram de omenie, cu nevoia de justete (sau de reparatie morala), in vietile voastre?
iolanda_74
Postat pe 9 Martie 2017 10:42

Incearca sa fii mai ... cogruenta in exprimare, ca nu toata lumea are chef de ... descilcit neuronii prea de dimineatza!


Nu de alta, da' nu vad nici care-i legatura dintre empatie si justetze!?!

Mai ales ca nu stim daca-i o referire la nevoia de adevar/dreptate sau la cea de ... exactitate/precizie!...
garbo101426
Postat pe 9 Martie 2017 11:05
De fapt, ma refer mai mult la reparatia morala, conditionata de realitatea imediata... ca asta preocupa individul oarecare, lipsit de empatie si de (minim) simt al dreptatii, cata vreme la el se manifesta simtul indreptatirii... va rog sa ma contraziceti, argumentat.
Cum considerati ca trebuie solutionata o situatie de viata in care, desi pareti indreptatiti, sunteti departe de adevar? Ati intampinat asa ceva, constientizati macar?
iolanda_74
Postat pe 9 Martie 2017 11:11

Contrazic, contrazic, fii fara grija, da' doar daca e cazul.


Deocamdata esti tot la stadiul de ... incongruentza, no offence!

Simplifica si clarifica, ca altfel risti sa ramii fara comentarii.

Si-ar fi pacat...


garbo101426
Postat pe 9 Martie 2017 11:33

"Nu de alta, da' nu vad nici care-i legatura dintre empatie si justetze!?!"

In conditiile in care am precizat ca trebuie impacate....Tu personal, pana unde mergi cu nevoia indreptatirii? Pana la a uita de bun simt, de empatie si chiar de adevar?
iolanda_74
Postat pe 9 Martie 2017 11:39

Okay, np, ma las pagubasa, sorry...


Bafta!
garbo101426
Postat pe 9 Martie 2017 12:37
E si greu... dar na, e pre-weekend si lasam astenia sa ne stapaneasca.
iolanda_74
Postat pe 9 Martie 2017 13:17

Poate o fi greu pt. tine...


Problema, cum ti-am spus deja da' nu intelegi, e ca la modul cum ai facut introul la topic o sa ai o gramada deee...

...'astenici'!

garbo101426
Postat pe 9 Martie 2017 14:04
De la: garbo101426, la data 2017-03-09 14:04:16
Poate o fi greu pt. tine...


Problema, cum ti-am spus deja da' nu intelegi, e ca la modul cum ai facut introul la topic o sa ai o gramada deee...

...'astenici'!



Intro-ul ca intro-ul, intre timp am dat si niste lamuriri si tot degeaba...
iolanda_74
Postat pe 9 Martie 2017 14:57
Te lamuresti tu cum e cu topicele noi, sint convinsa.
Si cum trebuie facute ca sa fie si interesante...


garbo101426
Postat pe 9 Martie 2017 15:12
Mda, cum ar fi ca cineva sa-si asume responsabilitatea pt. ceea ce face prost cu viata sa? Nici macar fata de el insusi, da' pe un forum... avem exemple, toti sunt disperati pe topicurile initiate, dar nu-si face unul un autodafe in dauna orgoliului si prostiei.
La fel e si in viata de zi cu zi...

iolanda_74
Postat pe 9 Martie 2017 15:27
Revin sau nu dupa week-end, nu stiu care - nu prind ideea.
"Cum considerati ca trebuie solutionata o situatie de viata in care, desi pareti indreptatiti, sunteti departe de adevar? Ati intampinat asa ceva, constientizati macar?"
1. Solutia vine in functie de speta cu care te confrunti, ca doar nu ma doare maseaua si ma duc la ginecolog .
2. Eu una, da, constientizez cand sunt departe de adevar, eventual imi caut scuze sa fiu indreptatita-insa asta duce la auto-amagire, nu recomand.
Schmetterling
Postat pe 9 Martie 2017 15:35
Pai normal ca in functie de situatia ivita, Schmetterling dar situatia care ne solicita atentia mai mult de o durere de masea, trebuie analizata si nu privita cu ochelarii de cal din dotare. Sau ma insel eu?
iolanda_74
Postat pe 9 Martie 2017 15:42
Ochelarii de cal, maresc problema, incearca pe cei roz.
Acum, ce ai vrea cu topicul tau, mai precis? Sa ne spunem problemele cu care ne confruntam si cum le rezolvam? N-ai sa vezi acest lucru, fiecare e cu necazurile lui, cu modul lui de a le face fata si rezolva.Viata fiecaruia e unica, solutii general valabile sunt doar pentru probleme cotidiene, pentru cele existentiale sau profund personale, solutiile le gasim in functie de cum suntem fiecare, ca om in parte.
Poate nu extrag exact ceea ce vrei, fii mai transparenta si poate, cumva,te putem ajuta.Fii, de altfel si mai putin ofensiva.Atat in lupta cu viata, cat si cea cu umanitatea. Orice problema are rezolvare, atat reala cat si imaginara! O primavara cu bucurie si cat mai putine probleme!

Schmetterling
Postat pe 9 Martie 2017 20:12
De la: Schmetterling, la data 2017-03-09 20:12:37Ochelarii de cal, maresc problema, incearca pe cei roz.
Acum, ce ai vrea cu topicul tau, mai precis? Sa ne spunem problemele cu care ne confruntam si cum le rezolvam? N-ai sa vezi acest lucru, fiecare e cu necazurile lui, cu modul lui de a le face fata si rezolva.Viata fiecaruia e unica, solutii general valabile sunt doar pentru probleme cotidiene, pentru cele existentiale sau profund personale, solutiile le gasim in functie de cum suntem fiecare, ca om in parte.
Poate nu extrag exact ceea ce vrei, fii mai transparenta si poate, cumva,te putem ajuta.Fii, de altfel si mai putin ofensiva.Atat in lupta cu viata, cat si cea cu umanitatea. Orice problema are rezolvare, atat reala cat si imaginara! O primavara cu bucurie si cat mai putine probleme!



Cred ca ai inteles ca nu ma intereseaza ca fiecare sa-si detalieze problemele... iti multumesc pt. timpul acordat topicului si o primavara frumoasa!
iolanda_74
Postat pe 9 Martie 2017 21:04
Inchideti topicul, admini garbo, ca ardem gazul de pomana.
iolanda_74
Postat pe 9 Martie 2017 21:22

Noi nu-l ardem, ca e scump!


Si zic sa-l mai lasi nitel.
Nu numai ca nu mai e nimeni la ora asta in redactie sa te-auda, da' poate unii de-abia cum o sa vada topicul.


Ca de-abia s-a facut dimineatza in ... Noua Zeelanda!

Iar Australia incepe si ea ... sa faca ochi!

Si-s o gramada de romani care citesc Garbo si pe-acolo, nu?


Eu asa cred...
garbo101426
Postat pe 9 Martie 2017 22:10
Si in Germania e dimineata dar inca nu s-a luminat, asa ca am o scuza ca-s in intuneric.....cu tema topicului.
Rotty
Postat pe 10 Martie 2017 06:50
Hi.......toata lumea a renuntat.😏
Eu urmăresc Garbo de muuult,va citesc .......de data asta......m ati surprins.........f putin s a comentat,pe buna dreptate pe un subiect ambiguu!
Some-Woman
Postat pe 12 Martie 2017 09:45
Toti avem nevoie de bunatate in viata noastra si de aceea oferim la randul nostru foarte multa bunatate si empatizam cat putem mai bine cu ceilalti. Macar o parte din ce daruiesti ti se va intoarce!!
Miafarow
Postat pe 12 Martie 2017 10:13

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
produs pentru slabit 5 De la: eladaela 4 Septembrie 2009 17:40
annytinu 1 De la: garbo052220 17 Octombrie 2010 20:21
portretul barbatului roman 601 De la: Axl_22 22 Iunie 2011 16:38
am nevoie de un sfat poate a mai trecut cineva prin asta 92 De la: iulius_cezar 4 Februarie 2010 17:08
DESCIFRAREA VISELOR.. 14 De la: fleurdelis 22 Iulie 2010 19:19
Setari Cookie-uri