Ma simt foarte singura


Sunt casatorita de 7 ani cu un barbat minunat pe care il iubesc. Avem si un baietel frumos impreuna. Eu m-am mutat in Bucuresti pentru a fi cu el, dar eu sunt din Sibiu. Nu am reusit sa ma adaptez aici, nu am prieteni, nu am reusit sa ma angajez sau sa fac altceva. Singura ema alinare sunt drumurile acasa. El nu vrea sa se mute din Bucuresti iar eu ma simt foarte singura aici.....
garbo_1304
Postat pe 21 Martie 2012 17:12
Care este nivelul situatiei financiare - materiale - sociale a sotului si, implicit, a familiei? Esti sigura ca revenind in Sibiu, acolo unde te simti tu bine, ati fi la acelasi nivel sau la unul mai bun? Cum s-ar simti sotul tau la Sibiu? Dar copilul tau?
In locul tau as gasi un remediu la singuratate: voluntariat la fundatii, diverse cursuri, mi-as gasi o preocupare, ceva...
Sa vrei sa muti toata familia la Sibiu, doar pentru ca tu nu te-ai adaptat la Bucuresti, mi se pare egoism.
Mai da-ti o sansa. Mai vorbim.
Popeea
Postat pe 22 Martie 2012 11:40
De la: Popeea, la data 2012-03-22 11:40:22Care este nivelul situatiei financiare - materiale - sociale a sotului si, implicit, a familiei? Esti sigura ca revenind in Sibiu, acolo unde te simti tu bine, ati fi la acelasi nivel sau la unul mai bun? Cum s-ar simti sotul tau la Sibiu? Dar copilul tau?
In locul tau as gasi un remediu la singuratate: voluntariat la fundatii, diverse cursuri, mi-as gasi o preocupare, ceva...
Sa vrei sa muti toata familia la Sibiu, doar pentru ca tu nu te-ai adaptat la Bucuresti, mi se pare egoism.
Mai da-ti o sansa. Mai vorbim.

Are grija Basescu de situatia familiilor din Romania ?
http://www.youtube.com/watch?v=iYKYDqZsUNo&
garbo271625
Postat pe 26 Martie 2012 18:14
sigur ca poti fi oricit de nefericit, nivelul financiar conteaza....
quasaria
Postat pe 26 Martie 2012 18:49
De la: quasaria, la data 2012-03-26 18:49:37sigur ca poti fi oricit de nefericit, nivelul financiar conteaza....

http://www.youtube.com/watch?v=m-hfXedaEAg&feature=related
CAVALER
Postat pe 27 Martie 2012 10:23
De la: garbo_1304, la data 2012-03-21 17:12:05
Sunt casatorita de 7 ani cu un barbat minunat pe care il iubesc. Avem si un baietel frumos impreuna. Eu m-am mutat in Bucuresti pentru a fi cu el, dar eu sunt din Sibiu. Nu am reusit sa ma adaptez aici, nu am prieteni, nu am reusit sa ma angajez sau sa fac altceva. Singura ema alinare sunt drumurile acasa. El nu vrea sa se mute din Bucuresti iar eu ma simt foarte singura aici.....


Pan la urma de cati ani esti casatorita? Ca ai mai deschis un subiect in care explici ca este maritata de 2 ani si jumatate si sotu nu vrea sa faca sex cu tine.
Sau detii doi soti unu de 7 ani si unu de 2 ani si jumatate?
Eu cred ca trebuie sa te adresezi unui psihiatru pentru dedublare de personalitate, sau sa ti cauti un job care sa ti ocupe timpul!
valibilic
Postat pe 27 Martie 2012 22:20
De la: garbo_1304, la data 2012-03-21 17:12:05
Sunt casatorita de 7 ani cu un barbat minunat pe care il iubesc. Avem si un baietel frumos impreuna. Eu m-am mutat in Bucuresti pentru a fi cu el, dar eu sunt din Sibiu. Nu am reusit sa ma adaptez aici, nu am prieteni, nu am reusit sa ma angajez sau sa fac altceva. Singura ema alinare sunt drumurile acasa. El nu vrea sa se mute din Bucuresti iar eu ma simt foarte singura aici.....


Pan la urma de cati ani esti casatorita? Ca ai mai deschis un subiect in care explici ca este maritata de 2 ani si jumatate si sotu nu vrea sa faca sex cu tine.
Sau detii doi soti unu de 7 ani si unu de 2 ani si jumatate?
Eu cred ca trebuie sa te adresezi unui psihiatru pentru dedublare de personalitate, sau sa ti cauti un job care sa ti ocupe timpul!
valibilic
Postat pe 27 Martie 2012 22:20
De la: garbo_1304, la data 2012-03-21 17:12:05
Sunt casatorita de 7 ani cu un barbat minunat pe care il iubesc. Avem si un baietel frumos impreuna. Eu m-am mutat in Bucuresti pentru a fi cu el, dar eu sunt din Sibiu. Nu am reusit sa ma adaptez aici, nu am prieteni, nu am reusit sa ma angajez sau sa fac altceva. Singura ema alinare sunt drumurile acasa. El nu vrea sa se mute din Bucuresti iar eu ma simt foarte singura aici.....

Nu ințeleg dece te simți singura daca ai soț si un baietel ?
CAVALER
Postat pe 31 Martie 2012 00:41
Nefericirea...Poate fi vazuta la un moment dat ca o lacrima a fericirii.
Practic, ar trebui sa iti ocupi timpul cu ceva. Fa lucruri asemanatoare cu acele pe care le faceai acasa si atunci diferentele vor dispare si te vei simti mai bine.
garbo_1713
Postat pe 7 Aprilie 2012 21:09
Daca stau si ma gandesc bine, unele flori de gradina, mor daca sunt puse in ghivece.
garbo_1713
Postat pe 8 Aprilie 2012 07:30
Doar asta-i nemultumirea ta?ca nu iti place tie in bucuresti si nu te poti adapta?pai daca iubesti un barbat il urmezi pina la capatul pamantului.Doar tu ai stiut ca el e din bucuresti pina sa te casatoresti cu el si ca are servici si din moment ce el iti asigura traiul ce este asa de greu sa te adaptezi?ce crezi ca prietenii iti ajuta in casnicie?da sunt buni dar nu toata ziua,uita-te in jurul tau si vezi pe alti cit sunt de nefericiti si atunci analizeza-ti situatia ta si vei vedea cit esti de norocoasa ca ai un sot si un baietel care te iubeste si te adora
Tu pentru ei trebuie sa traiesti si ei ptr tine sa reprezinte tot universul.
Plingi si iti irosesti viata dupa ce?dupa sibiu?dupa parinti,frati,prieteni?pai draga mea toti am plecat de acasa si ne-am urmat drumul vietii,eu sunt la o distanta de 2000 km si ce ar trebui sa fac?daca iti iubesti familia multumeste la bunul D-zeu ca sunteti sanatosi si ca va intelegeti asta conteaza in viata

garbo273199
Postat pe 10 Aprilie 2012 16:22
"din moment ce el iti asigura traiul?" Dar de ce, esti pe post de animal domestic, de trebuie sa "iti asigure traiul" cineva?! Si sa zici merci ca iti asigura traiul, ce dreak e aia nefericie in conditiile astea?

Voi sinteti oameni precis?Oameni, cu cap, cu creier in cap, cu doo maini si picioare?
quasaria
Postat pe 10 Aprilie 2012 23:26
De la: garbo_1713, la data 2012-04-07 21:09:35Nefericirea...Poate fi vazuta la un moment dat ca o lacrima a fericirii.
Practic, ar trebui sa iti ocupi timpul cu ceva. Fa lucruri asemanatoare cu acele pe care le faceai acasa si atunci diferentele vor dispare si te vei simti mai bine.



Ca sa dispara diferentele, trebuie mai intai sa faca Diferenta intre a nu vrea sa faca ceva util in Bucuresti ca sa ramana alaturi de sot si copil si a vrea sa faca ceva util ,oriunde s-ar afla cei doi!
.....si daca nu primeaza "gandirea sentimentala" de la Sibiu in care sunt inclusi: parintii/prieteni/amintirile ....etc...reuseste cu siguranta sa se apuce si ea de un job.
Fss_ssu
Postat pe 10 Aprilie 2012 23:41
Daca sta numai acasa, s-ar putea ca jobul de care se apuca sa nu ii convina sotului.
garbo_1713
Postat pe 11 Aprilie 2012 20:27
De la: garbo_1304, la data 2012-03-21 17:12:05
Sunt casatorita de 7 ani cu un barbat minunat pe care il iubesc. Avem si un baietel frumos impreuna. Eu m-am mutat in Bucuresti pentru a fi cu el, dar eu sunt din Sibiu. Nu am reusit sa ma adaptez aici, nu am prieteni, nu am reusit sa ma angajez sau sa fac altceva. Singura ema alinare sunt drumurile acasa. El nu vrea sa se mute din Bucuresti iar eu ma simt foarte singura aici.....

http://www.youtube.com/watch?v=O27tMOoDBh0&feature=relmfu
VOIAJOR
Postat pe 18 Aprilie 2012 08:33
De la: FIDELE, la data 2012-03-31 00:41:05
De la: garbo_1304, la data 2012-03-21 17:12:05
Sunt casatorita de 7 ani cu un barbat minunat pe care il iubesc. Avem si un baietel frumos impreuna. Eu m-am mutat in Bucuresti pentru a fi cu el, dar eu sunt din Sibiu. Nu am reusit sa ma adaptez aici, nu am prieteni, nu am reusit sa ma angajez sau sa fac altceva. Singura ema alinare sunt drumurile acasa. El nu vrea sa se mute din Bucuresti iar eu ma simt foarte singura aici.....

Nu ințeleg dece te simți singura daca ai soț si un baietel ?



Si daca are SOT si Baietel crezi ca nu se poate simti singura? Habar nu ai cum este sa fii singur in doi (aici implica sotul doar) !
Daca ea nu cunoaste pe nimeni aici si nu-i place Bucurestiul (adevarul esteca pe langa Sibiu, capitala tarii este zero barat!) ce sa faca toata ziua?
Nu zice ca ar avea un loc de munca, ori sa stai asa in casa zi dupa zi crede-ma ca iti tiuie urechile de atata singuratate; sa stea acasa numai ca sa fie sotie si mama asta nu e tocmai bine;
Nu este o fericire sa stai la mana sotului (aducator se bani) sa iti dea de un deodorant, deun sapun.... eu nu as accepta asa ceva.
Deci, ori isi cauta ceva de lucru, ori rupe pisica-n doua, isi ia copilul si pleaca la Sibiu ca sa-i vadade viata ei.
adeline
Postat pe 18 Aprilie 2012 15:52
Inainte de a rupe pisica-ceea ce mi se pare un act de violenta,-cred ca problemele de cuplu ar trebui discutate cu sotul ei sau in preajma unui psiholog.Fuga prin usa din dos este pana la urma nu un act de eliberare ci unul de lasitate. Noi nu ne permitem sa spunem care este viata ei si sa-i facem propuneri dubioase, dupa cum ne tiuie noua urechile.Este un gest de loialitate conjugala ca sotia sa ii spuna sotului ce lucruri o framanta si sa gaseasca amandoi solutia cea mai buna pentru viata si respectiv fericirea lor.
garbo_1713
Postat pe 18 Aprilie 2012 18:21
1713, din moment ce a pus o intrebare, uite ca ne permitem.
Iar decizia de a merge la psiholog tine strict de ea: ca si decizia de a se desparti fara nici un psiholog. Ce o sa ii spuna psihologul - ca nu se simte sigura? Sau ca e normal sa se simta singura? Sau ca e fericita cind ea nu e? Consilierea nu are nimic de-a face cu deciziile pe care le iei - ci te poate ajuta sa treci un pic mai bine peste ele. Atit.
quasaria
Postat pe 18 Aprilie 2012 18:29
Daca nu stim sa abordam corect teoria, s-ar putea sa ne incurcam in ea si sa cadem in fund. Asta in cel mai fericit caz.Sa inteleg. Ma marit, nu ma gandesc in clipa aceea la viitor si dupa un timp constat ca nu mai sunt de acord cu ce am facut si vreau la mama. Asta iarta-ma, seamana a capricii de copil razgaiat. In momentul cand ma misc de colo colo nauca sau debusolata, nu ma gandesc la consecintele pe care le produc. Nici pentru mine, nici pentru sotul meu, nici pentru familia mea.Eu cred ca exista obligatia morala sa se discute aceste probleme de criza, si sa se vada in ce masura ele sunt reale sau sunt imaginare.
Uneori cautam schimbarea sau altceva care credem noi ca sta la baza fericirii noastre. Cred ca mai repede ar fi necesar ca cei doi protagonisti sa se implice mai mult in viata de familie. Eu una daca as pleca sau el ar pleca, nu m-as mai uita inapoi, fie ca pierd, fie pentru ca voi castiga. Dar daca astfel istoria se repeta?
garbo_1713
Postat pe 18 Aprilie 2012 21:34
am cam lipsit si am pierdut sirul....
dor72_
Postat pe 18 Aprilie 2012 22:02
pai n-are... ! la sir ma refer.... !!!
barboneli
Postat pe 18 Aprilie 2012 22:42
N-are sir si n-are sira
Vorbe doar ce se prefira
Care vin si pier de-a randul
Scuturand de patimi gandul

Si-om ramane toti tomnatici
Suparati si singuratici
Frunze care plang fosnind
Ochii noptii mangaind.
garbo_1713
Postat pe 19 Aprilie 2012 15:48
De la: garbo_1304, la data 2012-03-21 17:12:05
Sunt casatorita de 7 ani cu un barbat minunat pe care il iubesc. Avem si un baietel frumos impreuna. Eu m-am mutat in Bucuresti pentru a fi cu el, dar eu sunt din Sibiu. Nu am reusit sa ma adaptez aici, nu am prieteni, nu am reusit sa ma angajez sau sa fac altceva. Singura ema alinare sunt drumurile acasa. El nu vrea sa se mute din Bucuresti iar eu ma simt foarte singura aici.....


Eu o chestie tot nu pot s-o inteleg in ruptul capului: cum poti sa fii casatorita cu un om minunat pe care-l iubesti, sa ai si copil cu el si sa te simti singura?
Ceva in toata povestea asta scrtie.
charmelen
Postat pe 20 Aprilie 2012 00:35
Mai fa un copil daca nu.ti gasesti alte preocupari...
jeje2011
Postat pe 20 Aprilie 2012 01:38
Cu cine?
garbo_1713
Postat pe 20 Aprilie 2012 18:46
Ai grija ce raspunzi, sa nu dai idei fetelor.
garbo_1713
Postat pe 20 Aprilie 2012 20:43
Salut! Si eu fac parte din acele femei care se simt singure alaturi de jumatatile lor,care poate fi cauza??? Cert e ca lipsa comunicarii persista deoarece sintem de pareri diferite practic mereu.....imi e foarte greu!
garbo271980
Postat pe 13 Mai 2012 22:36
Nu dispera ,si eu m-am mutat recent in Bucuresti si e destul de greu fara sa ai prieteni cu care esti obisnuita de o viata, dar o sa treaca.Dac vrei sa mai vb doar trimitemi mail.pa-pa
garbo_4013
Postat pe 30 Mai 2012 11:44
Servus!Ce nu-ti place la Bucuresti?Avem parcuri,magazine,teatre,muzee etc.I-ati fiul si descoperiti locurile frumoase din Bucuresti in timpul cand sotul tau e la munca.Merita vazut.
Descopera-ti sau inventeaza-ti hobby-uri : deseneaza,canta,danseaza,coase goblen,inventeaza modele de rochii,feluri de mancare.Astea nu plictisesc daca le faci cu drag.
Cat despre prieteni,tine-i pe cei vechi.Slava Domnului,telefonia e foarte ieftina si comoda in ziua de azi.Ai nevoie de prieteni aproape pt chermeze?Lasa,nu mai sunt timpuri de stat in casa cu prietenii la o bauta.Mai bine pleci cu sotul tau in excursii de 1-2 zile in wekend.
Un job,ar fi fost ok,dar daca nu va preseaza lipsa banilor ,stai cuminte in banca.
Spui ca te simti singura aici...oare ce indeletniciri aveai in Sibiu,pe care aici nu le poti pune in practica?
Eu traiesc in Bucuresti de-o viata si ....in fine.Nu cred ca doar neadaptarea ta la viata capitalei ,te face sa vrei la ''mama''.
printesa_jo
Postat pe 30 Mai 2012 12:19
1304,
uite , eu am fost "migratoare" toata viata mea. Nu am schimbat orase, ci tari - si sa stii ca oameni sint peste tot. Oameni la fel, pina la urma. Nu depinde de ei - depinde de capacitatea ta de a socializa in afara zonei de confort cu care te-ai obisnuit din copilarie. Asa am obisnuit-o si pe fie-mea sa gindeasca: un strain e un prieten pe care inca nu l-ai cunoscut...
quasaria
Postat pe 30 Mai 2012 13:26

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
TRADAREAPARTENERULUI-SPORT NATIONAL-FINALA 1 De la: crissreno 3 Decembrie 2009 02:55
tst 41 De la: Freya__ 18 Martie 2011 19:32
De ce sa inseli???Daca ai tot ce vrei...??? 40 De la: gio_kiko 16 Martie 2013 17:11
CASATORIA ESTE INVESTITIA VIETII. 216 De la: garbo_405939 23 Septembrie 2014 09:22
Videochat-ul,o amenintare pentru casatoriile din ziua de azi? 37 De la: elisabeta_boia 3 Iulie 2011 22:05
Setari Cookie-uri