integrarea copiilor romani in scolile din Germania

Urmeaza sa ma casatoresc in vara aceasta cu un cetatean german si sa ma mut in Germania. Am un copil de 10 ani dintr-o casatorie anterioara. Problema este ca copilul va trebui sa mearga la scoala in Germania dar inca nu stie limba germana, iar daca nu cunoaste limba nu este primit la nici o scoala de acolo, deci nu poate sa ramana cu mine in acea tara. Ce ma sfatuiti sa fac? Timpul este prea scurt ca sa invete pana in septembrie o limba atat de grea!Eu nu vreau sa renunt nici la copil dar nici la viitorul meu sot.
garbo011593
Postat pe 7 Martie 2010 10:33
copilul tau o sa urmeze un curs intensiv de un an, limba germana, apoi o sa fie supus unyui test si in functie de rezultate o sa-l incadreze intr-o clasa decisa de examinatori.
e posibil sa piarda un an, poate chiar doi, dar nu sta degeaba.
asta nu e chiar asa mare problema.
pik_nik
Postat pe 7 Martie 2010 10:35
din pacate ni s-a spus ca nu exista astfel de scoli pentru inv. limbii germane decat pt. adulti nu si pentru copii
garbo011593
Postat pe 7 Martie 2010 10:42
Eu ii platesc acum ore de lb. germana dar invata destul de greu. Pana in sept. nu va reusi sa poata trece testul de care imi spui....
garbo011593
Postat pe 7 Martie 2010 10:44
exista clasele speciale, pregatitoare, pentru copiii imigrantilor, in cadrul scolilor.
chiar legea obliga includerea acestora in sistemul educational
pik_nik
Postat pe 7 Martie 2010 10:46
imi poti spune ce fel de lege este asta?...unde pot sa citesc mai multe despre ea?
garbo011593
Postat pe 7 Martie 2010 11:06
imi pare rau, nu.
dar cineva de acolo poate primi informatii precise de la serviciile de asistenta sociala din cadrul primariilor.
pik_nik
Postat pe 7 Martie 2010 11:08
593, sunt sigur astfel de clase in germania, cunosc un caz asemanator cu al tau si fata respectiva si-a inscris copilul la o clasa speciala, s-a acomodat foarte bine si acum este la o scoala normala.
pune-ti viitorul sot sa se intereseze sigur. succes.
nelly05
Postat pe 7 Martie 2010 11:12
In Germania exista clase speciale dar predarea se face in limba engleza si nici intr-un caz in romana, clasele sunt mixte , formate din copiii romani , turci , spanioli ,mexicani ,etc..unde predarea este in limba engleza, pana reusesc sa treaca examenul de limba germana.
Daca doresti sa i se predea in limba romana va trebui fie sa ramana in Romania si inscris la un curs de limba germana,mai apoi sa vina la tine in Germania si acolo sa fie supus testului de limba, fie varianta meditatiilor(pe care deja ai adoptat-o), fie profesor particular in Germania ( dar aceasta varianta este una extrem de scumpa) Succes! Limba germana nu este grea daca cineva o vorbeste zi de zi cu tine :-)
reyya
Postat pe 20 Aprilie 2010 21:17

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Fotografi si cameramani buni 20 De la: cricat 8 Iunie 2011 16:56
Este indicat si corect ca o noua familie constituita prin casatorie sa locuiasca separat de parintii bcelor doi parteneri? 24 De la: jeanette40 23 Februarie 2012 10:18
despartire 28 De la: nicu03 2 Aprilie 2015 07:40
Plictiseala 6 De la: sfinxul 26 Aprilie 2015 14:32
Feedback "Casatoria,investitia vietii" 94 De la: heaven2010 2 Martie 2012 21:30
Setari Cookie-uri