Influenteaza oare atat de mult ajutorul financiar dat personei iubite?

O poveste mai complicata, dar care m a adus in situatia sa nu mai inteleg nimic sau mai bine spus, nu pot sa accept!Ne am cunoscut in 2010 inainte de Craciun,A FOST ATAT DE FRUMOS!Ne am hotarat sa facem o afacere impreuna cu banii mei ,dar cu relatiile lui si faptul ca avea experienta(ajunsese intr o situatie mai dificila pierduse totul ,sotia a divortat de el si a ramas cu copilul pe care il creste singur) dar din pacate nu a mers afacerea ,s a pierdut totul !Dupa aceea am hotarat de comun acord sa facem proces de reincredintarea minorului (ea il castigare la divort dar nu l a luat NICIODATA)deci Legal era la ea !Eu sunt in strainatate de peste 10 ani ,legal pentru a castiga procesul el trebuia sa ramana in tara ,asadar, am hotarat sa vina parintii lui sa ne ajute .Timp de un an si ceva eu l am asteptat ...el era in tara, eu aici!Procesul a durat pana de Craciun 2011 cand a obtinut reancredintarea definitiva.Dar, intre timp noi doi in decurs de un an de zile ne am revazut de 4 ori !Motivul el nu putea veni aici ,pentru ca era cel mic la scoala si nu putea sa l lase singur, are 9 anisori,iar eu nu puteam sa plec de aici pentru ca era servici si ramasesem cu o situatie financiara destul de precara.Un ultim amanunt si poate cel mai important ,cand ne am cunoscut eu eram inca legal casatorita,si am hotarat amandoi sa mergem sa divortez!Acum, dupa atata timp de asteptare, am hotarat sa vina aici impreuna cu cel mic, am plecat acasa dupa ei ,sa venim impreuna cu masina.Am ajuns acasa, dar l am gasit schimbat (a cazut in depresie) si nu stiu, nu mai este aceea persoana de care M AM INDRAGOSTIT!Am mers la scoala sa facem transferul si ne am intors acasa sa facem bagaje....cand a sunat cineva la usa ..ERA O EA!Am mutit si ...explicatia a fost ca el MA IUBESTE!Atunci am anulat totul si am plecat inapoi singura!!!Acum am iertat ,dar nu mai este cum a fost ...ar vrea sa vina aici sa fim o familie ,dar e debusolat .acum vrea dupa aceea se inchide in el ...nu mai comunica cu nimeni!!!Nu mai raspunde la telefon (la nimeni nici macar la parinti)...dupa aceea il simt ca ii este frica,teama (nu a fost plecat in strainatate niciodata sa munceasca ,nu a fost angajat niciodata a avut mereu afacerile lui ) a pierdut totul...dar are pe cel mic!Singura problema este ca daca nu v a veni aici eu nu pot si nici nu mai vreau sa l ajut financiar ...pentru tot ce am castigat eu si parintii lui a mers acolo !Este si logic cred eu ........eu inca il mai iubesc...dar ....EL... spune ca da !OAREE?
Cleopatra2010
Postat pe 26 Februarie 2012 21:11
il vrei?
Mai exact - INCA il mai vrei? Pe termen lung, nu pentru citeva zile - esti pregatita si hotarita sa il sustii financiar, sa il ajuti sa iasa din depesie, sa ii cresti copilul, sa ii accepti parintii care vor face parte din vata voastra in continuare, sa treci peste faptul ca te-a inselat...pe banii tai si sa treci peste incertitudinile lui?
Esti dispusa a lupti pentru amindoi - cel putin o perioada - fara sa primesti acum mare lucru inapoi? Shooting for the moon, cu alte cuvinte?

Daca nu... nu.
Raspunsul e la tine.
quasaria
Postat pe 26 Februarie 2012 22:43
Multumesc pentru sfat.
Cleopatra2010
Postat pe 26 Februarie 2012 23:28
Mihaela, daca vine la tine sa vina sa-si castige traiul. Nu poate sa stea in baza ajutorului tau financiar.
Dar e cam mult de la tine si el doar cere iertare pentru faptele anterioare. Ar fi bine sa -ti castige respectul.
cri_cat
Postat pe 2 Martie 2012 22:16
Tocmai aici este problema ????Se pare ca nu accepta faptul ca depinde de o femeie....dar daca vrea poate !!!Nu este imposibil.... eu am incheiat ..nu mai dau nimic ...ajunge!!!Fiecare are nevoie de ajutor dar pana la un anumit punct,de aici in colo va trebui sa DEMONSTREZE DACA MA IUBESTE SAU S A FOLOSIT DE MINE IN TOT ACEST TIMP!!!CAND CINEVA ITI DA O MANA DE AJUTOR NU INCERCA SA O IEI TOATA!!!
Cleopatra2010
Postat pe 3 Martie 2012 08:12
Ajutorul financiar influenteaza pozitiv numai cand este apreciat cu adevarat. Intre a fi apreciat si a fi acceptat ca solutie..este mare distanta. Te inteleg: sa fi singura, mai ales intre straini, nu este usor. Dar tu iubesti 2 copii: pe el si pe copilul lui. Lupti pentru toti dar uiti sa te iubesti pe tine. Meriti mai mult decat ceea ce descrii.. Succes!
fetitamea
Postat pe 3 Martie 2012 08:16
Am dat click pe acest topic, convinsa fiind ca se refera la ajutorul dat de un barbat unei femei si nu invers! Am ramas uluita vazand despre ce este vorba. Macar daca acele relatii ale lui ar fi valorat ceva, asa incat afacerea sa mearga, dar se vede ca...
In acest moment, ai ajuns la o rascruce: ori iti pastrezi demnitatea si pierzi relatia in care ai oferit afectiune, sprijin material si ai primit...eu una nu prea vad ce ai primit dar vad doar ca ai pierdut enorm, ori te complaci intr-o relatie care a devenit sub-mediocra, alaturi de un barbat care te iubeste CU VORBA dar te insala CU FAPTA si pe care, pe langa faptul ca i-ai oferit...mult mai mult decat ar trebui sa ofere o femeie vreodata, ar trebui sa-l mai si ajuti sa iasa din depresie (daca vei reusi...), si toate astea numai pentru ca ai intrat intr-o hora...
Chiar daca se vede ca ai o mare capacitate de a ierta, iertarea poate fi de doua tipuri: sa-l ierti ca om, adica sa nu-i mai porti ranchiuna si sa-ti continui viata cu sufletul eliberat de aceasta povara, ori sa-l ierti...ca barbat si sa continui relatia cu el in pofida faptului ca ti-a luat totul si nu ti-a dat in schimb decat tradare si suferinta!
mihaelacorina
Postat pe 3 Martie 2012 09:56
Multumesc!!!Stiu ...am uitat de mine,din pacate !
Cleopatra2010
Postat pe 3 Martie 2012 20:18
Ai dreptate, am avut parte doar de suferinta si nimic altceva!Era un citat:BARBATUL CE FACE FEMEIA SA PLANGA, NU O MERITA !!!am ajuns tarziu la aceasta concluzie, cand faptul deja era consumat...Multumesc tuturor pentru sfaturi si cu siguranta va trebui sa aleg o strada ..sper sa fie cea mai buna pentru mine !
Cleopatra2010
Postat pe 3 Martie 2012 20:25
draga mea, esti o mare PROASTA,
nU O LUA CA PE O JIGNIRE.
TREZESTE-TE SI MERGI MAI DEPARTE
garbo057462
Postat pe 4 Martie 2012 07:29
Fata,trezestete,da ce facem???am ajuns noi femeile sa intretinem barbatii????da de cand asta????daca ai avea motiv {si ai}sa-i dai un pumn,ce ar face???l-ar primi???da,da,dar cu un mare ecou.daca tot s-au inversat rolurile,de ce nu!asa ca lasal acolo unde e si vezi de drumul dau.desprindete de el,stiu e mai usor de zis decat de facut,dar am trecut prin asa ceva si stiu ce spun.ai grija de tine si nu de altii.
garbo059722
Postat pe 4 Martie 2012 09:42
esti o mare proasta! nu e jignire?
Katinka
Postat pe 4 Martie 2012 09:48
ei su tu, acuma....daaaa... de unde !!! cica asa se poate trezi la realitate !!! a facuto din compasiune !!!
ladyDY
Postat pe 4 Martie 2012 09:53
scz...si
ladyDY
Postat pe 4 Martie 2012 09:54
Iubito, nu merita, este o persoana slaba, si toata viata tu ai sa fii cea care trebuie sa-l sprijini, asculta-ma , ai sa obosesti si tu la un moment dat sa tot fii umarul pe care sa planga si sa fii cea care sa-i ridici moralul. Pna la urma esti si tu femeie si ai nevoie sa fii protejata ,chiar daca nu tot timpul.....Si apoi ....dragostea trece cu timpul....
loredana0072
Postat pe 4 Martie 2012 14:29
Fetelor am inteles asta si stiu ce am de facut!!!Oricum am decis sa ma indepartez de tot...e greu, dar nu imposibil ...ma cunosc sunt un caracter puternic si sincer sa va spun din toata marea IUBIRE am ajuns sa l URASC!!!Sa stiti ca nu ma supar daca mai folositi si cuvinte .....care spun adevarul Din contra, ma fac sa realizez si mai bine ...ce am devenit ....DAR ATENTIE ,DOAR PENTRU O PERIOADA!!! acum m am DESTEPTAT!!!
Cleopatra2010
Postat pe 4 Martie 2012 17:30
EIIIIII, asa da, stiam eu ca " frumoasele cuvinte" o sa te trezeasca la viata si -o sa te ambitioneze...succes
E greu intradevar... dar nu imposibil
garbo057462
Postat pe 5 Martie 2012 15:08
Iesti o femeie ambitioasa si puternica.Asa ca desi nu-ti va fi usor totusi sa duci la bun sfarsit hotararea pe care ai luat-o.Totul depinde de tine.Succes!
garbo267027
Postat pe 7 Martie 2012 20:47
Spune-i si lui sa se hotarasca ce vrea,odata,ca daca nu,il lasi definitiv.
Hotararea ta il poate maturiza pe el.
Daca te iubeste mult dar e imatur,suferinta il va maturiza.Si va face ceva.
oricum conteaza ce castigi tu din toata povestea,in afara de invataminte.

daniilia
Postat pe 10 Martie 2012 00:28
Stii vorba aia : " lupul isi schimba parul, dar naravul ba " ? Este perfect adevarata ! Am simtit-o si eu pe propria-mi piele. Timp de 3 ani si jumatate am stat langa cineva asemeni persoanei de care esti indragostita. Pana de curand, cand am spus : " gata ! " , si gata a fost. Draga mea, nu merita ! Am auzit si eu promisiuni de genul " promit ca nu mai fac ", sau cereri de scuze " iarta-ma, am fost un prost , dar eu pe tine te iubesc ", etc..... Am vazut si multe stari depresive si de asemenea nu mi s-a raspuns la telefon cu zilele pentru ca " nu a avut chef de nimic si nimeni " , din cauza situatiei financiare precare.... M-am convins ca totul a fost doar o mare minciuna, vorbe goale si parsivitate. Genul acesta de oameni nu fac altceva decat sa isi urmareasca interesul. Mai rau decat asta e faptul ca sunt in stare sa te minta uitandu-se in ochii tai, sa iti promita printre lacrimi ca se vor indrepta, si sa te tina pe tine pe loc, atata timp cat e nevoie. De fapt, atat timp cat le dai ... Sincer iti spun: nu te lega la cap fara sa te doara ! Nu se va schimba. Il iubesti, zici ? Iti va trece. Stiu ca e greu sa te indepartezi de cel pe care il iubesti, insa iti va fi mai bine fara el. Daca el te iubea cu adevarat ar fi facut tot posibilul sa se descurce singur. E barbat ! El trebuie sa iti ofere tie tot ce ai nevoie, siguranta, confort.
Nu stiu in ce masura te ajuta tot ceea ce spunem noi aici. Nici eu nu am vrut sa vad adevarul pana nu demult, ti-am spus. Insa gandeste-te ce viitor te asteapta langa el si daca merita sa iti sacrifici tu viata pentru.....nimic. Gandeste-te bine ! Dumnezeu sa iti lumineze sufletul si gandurile, astfel incat sa iei decizia cea mai buna pentru tine.
garbo007878
Postat pe 10 Martie 2012 06:24
Draga mea,el este un om slab ,care nu face fata nici problemelor vietii si nici unei IUBIRI cu valoare
mare.Tu trebuie sa cantaresti intre atitudinile lui pozitive si cele negative si sa alegi calea de a abandona totul ,lucru care iti va crea suferinta sufleteasca pe termen scurt,sau sa lupti si sa te sacrifici pentru amandoi,ceea ce iti va crea suferinta pe termen lung.Numai tu iti cunosti
puterea de a lupta si cat de sigura poti fi de rezultate.
Eu iti doresc multa putere si tarie sufleteasca sa poti reusi indiferent de calea ce ai s-o urmezi!
garbo263313
Postat pe 10 Martie 2012 08:20
Esti o fata tare de treaba nu cred ca te merita.Traieste in trecut.LUPTA PENTRU TINE SI FERICIREA TA .MERITI MAII MULT !
garbo_651
Postat pe 10 Martie 2012 08:27
Ce mai bafta au unii
garbo251204
Postat pe 10 Martie 2012 08:53
Multumesc!!!
garbo235752
Postat pe 10 Martie 2012 09:09
De la: cri_cat, la data 2012-03-02 22:16:03Mihaela, daca vine la tine sa vina sa-si castige traiul. Nu poate sa stea in baza ajutorului tau financiar.
Dar e cam mult de la tine si el doar cere iertare pentru faptele anterioare. Ar fi bine sa -ti castige respectul.


pentru depresii exista vindecare prin vointa si daca nu reusesti apelezi la psiholog. Depresia nu este o scuza. Iubirea ca iubirea dar nu trebue data toata mana.
michu61
Postat pe 10 Martie 2012 09:21
Draga mea fa ce simti tu insa daca totusi ai dubii,nu te lasa impinsa de acele incertitudini.Normal intre doua persoane care pretind ca se iubesc nu ar trebui sa existe asemenea intrebari.Acum am inteles ca sufera de depresie,nu are cum sa lucreze.Este o boala destul de grea,dar cand se va vindeca probabil se va hotara ce va dori sa faca.Intai ajuta-l sa se vindece de aceasta boala ca pe un simplu prieten si abia apoi hotarati ce veti face pe mai departe.Cu drag,Cleopatra!
trandafiriiiubirii
Postat pe 10 Martie 2012 09:26
http://www.povesteata.eu/2011/01/03/in-spatele-oglinzii/
citeste asta ....abtine-te de a ajuta in acest fel. Nu se merita niciodata...
cristy_n81
Postat pe 10 Martie 2012 10:12
legatura voastra este una karmica.Tu aveai sa ii dai o datorie materiala si spirituala de asistenta.Cand ai acoperit aceasta datorie totul s-a terminat.El nu te iubeste ...si-a incasat datoria.Omului iubit nu ii inchizi usile catre tine(telefon,suport spiritua, sufletesc) ci din contra...raspunzi cum si cat poti in acelasi fel la eforturile lui.Ce te doare de fapt nu este iubire.Nici tu nu il iubesti.El este un mic vampir energetic.Tu cand l-ai asistat i-ai dat o farma din sufkletul tau.Sufletul are viata lui ,textura lui si energia lui.El a luat aceasta farama si nu ti-a inapoiat-o pentru ca nu este o persoana corecta Ce te doare este dorul de farama ta de suflet pe care ti-a luat-o.Cere ajutor divin pentru a iti recupera ce ti se cuvine si a iti reintregi sufletul..Atitudinea lui fata de oameni se reflecta in cursul vietii lui foarte incarcata de evenimente nasoale.Asta e.Sunt o gramada.
Cu prietenie.
Namaste.
Virginia
badeavirginia
Postat pe 10 Martie 2012 10:17
Nu uita draga mea . Dragostea nu se cumpara. A devenit un om indecis . Sti deja ca aproape orice problema se poate rezolva cu rabdare si ambitie . Se pare insa ca in timp ce tu le ai pe amindoua el le reneaga ...E usor sa traiesti pe banii altuia .Dar apare intrebarea specifica. "Ma iubeste pe mine sau pe banii mei ?" Esti o femeie puternica. Ramii asa in continuare. Nu a mai lucrat niciodata in alta tara.Nu este o problema atit grava . Cu totii trebuie sa invatam cind ne dorim mai mult. Iar el draga mea nu v-a fi singur ii vei sta alaturi . Asa cum tu ai invatat si el v-a invata . Chiar te iubeste sau doar s-a agatat de tine? Ai grija de tine. Si.... La multi ani draga mea.
Zotlam
Postat pe 10 Martie 2012 10:56
Dara mea,iti inteleg zbuciumul .Nu am inteles totusi daca primul sot al tau a fost roman sau strain din tara unde acum locuiesti.Stiu din experienta ca bine este ca si in alte tari sa ne luam parteneri de viata din aceea natie cu noi..De aceea pina la un punct sunt de acord cu ajutorul dat persoanei iubite.Insa daca nu primesti nimic de la el macar aprecierea ca ai facut mereu bine pt.el atunci te intreb de ce sa te mai intrebi tu acum de ce el face ceea ce face?Este logic ca nu-i deloc un om hotarit.Si tu nu ai putea (parerea mea) sa te distrugi pt.un om nehotarit.Si inca ceva timpul nu le mai rezolva deloc acum daca l-am lasa asa sa treaca.De noi depinde daca ne trezim sau nu.Eu iti doresc din tot sufletul sa te aduni si sa te gindesti deja la tine si viitorul tau.Te pup si bafta.Daca vrei sa-mi scrii personal adresa mea este:[email protected] si traiesc de multi in alta tara casatorita cu un barbat de aici.
garbo234941
Postat pe 10 Martie 2012 11:51

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Sotia nu mai simte atractie fata de mine. 22 De la: garbo_463204 21 Martie 2017 19:14
LA MULTI ANI DAN PURIC! 1 De la: human 12 Februarie 2011 14:07
Distanta 5 De la: ufishor 29 Ianuarie 2011 12:37
dezorientata 46 De la: yza_my 3 Octombrie 2009 17:04
Impas 18 De la: garbo_ready 7 Februarie 2016 10:50
Setari Cookie-uri