mama ne-a distrus familia!

De la: garbo203525, la data 2012-02-25 22:56:01IMORAL,DE NEIERTAT,numai MAM NU POATE S FIE,RUȘINE ATT ei( mamei)ct și prietenului. Numai DUMNEZEU poate s o ierte pentru pcatul acesta ,pcat pe care trebuie s-l spovedeasc n regim de urgenț la un PRINTE (preot de mir sau clugr)


si daca ii spune si popii, inseamna ca nu l-a mai pe ginere-sau?
Sau ce rezolva, de fapt? Gata...s-a spalat pe maini?
quasaria
Postat pe 25 Februarie 2012 23:36
Buna seara, toata lumea de aici si-a exprimat stupoarea, dezaprobarea, dezgustul... sau din contra, au pledat pentru iertare si uitare. E firesc. O situatie exceptionala creeaza opinii si judecati de valoare diferite, in functie de experienta de viata a fiecaruia, mediul familial in care s-a dezvoltat, nivelul de educatie etc. Mi s-a parut foarte interesanta reactia ta, ca ai putut sa ascunzi adevarul atata timp pt. a-ti proteja cealalta parte a familiei, acest lucru demonstreaza ca esti o persoana puternica si echilibrata. Dupa un asemenea soc, ti-ai pastrat calmul si luciditatea, ai pus mai presus de zbuciumul tau sufletesc, linistea sufleteasca si recuperarea fratelui tau. Si sunt convinsa ca ti-a fost greu, este un mare efort emotional care necesita un bun autocontrol.

Citeste inca o data ceea ce ai postat si vei afla singura raspunsul la intrebarea ta...

"marea mea dilema in acest moment este legata de relatia mea cu mama.ea a incercat sa ma caute de multe ori de atunci ,sa imi explice ,desi nu stiu ce este de explicat in toata treaba asta,dar EU NU SUNT PREGATITA INCA sa o vad .totusi SIMT CA O IUBESC LA FEL ca inainte ,noi intotdeauna am avut O RELATIE F APROPIATA ,mi se parea genul de mama perfecta ,mereu dispusa sa isi ajute si sa se sacrifice pt copii,ceea ce a si facut de multe ori si totusi ...eu chiar imi invidiam parintii ,erau genul de pereche care la 50 si ceva de ani se mai tineau de mana pe strada,si totusi...in prezent eu locuiesc cu tatal meu in alta parte ,iar mama sta cu fratele meu si cu iubita lui la noi acasa. AS VREA sa pot sa-mi refac relatia cu mama dar in acelasi timp AM RETINERI normale..ce ar trebui sa fac?sa las iubirea pt mama sa invinga sau orgoliul si sa nu-i mai vorbesc in viata mea? "

Intreaba-te "ce simt?" , nu "ce ar trebui sa fac?'. Intr-o astfel de situatie nu exista cuvantul "trebuie"... iar oamenii intelepti nu-si cladesc viata pe "orgoliu".

Toate cele bune si multa sanatate tie si familiei!





ige
Postat pe 25 Februarie 2012 23:38
Stiu ca o sa fiu blamata pentru ce spun, dar trebuie sa o spun vinovatul moral eate tatal tau, intr-o casnicie de cel putin 20 de ani cum cred ca au avut parintii tai ajungi sa iti cunosti partenerul , sa stii cum se comporta , cei lipseste si sa vezi primele semne ale lucrurilor care merg prost, si cum poti sa lasi atat de usor o viata in urma, doi parteneri de viata se impiedica de infidelitate , ma rog agravanta in cazul de fata, si gata... renunta in scurt timp la tot? Am vazut ca multa lume este intrasingenta cu mama , ca si cum o mama nu mai este om ,persoana'' devine pur si simplu o closca impersonala , pare visul oricarui copil o mama care sa-i fie alaturi mereu, cu toata fiinta ei si totusi, esti om si ai numai o viata, trebuie sa ai o acupatie pentru a-ti intretine copii, trebuie sa fii femeie pentru a tine aproate tatal copiilor si la randul tau esti fiica , sora, prietena, Pentru ca esti mama nu inseamna , ca nu ai slabiciuni, indoieli, nefericiri, chiar daca esti o mama dedicata copii nu-ti vor anula durea de apierde un parinte, un sot, deci sa nu cerem unei mame imposibilul. Pot spune ca pentru copii mei am renuntat la servici, mi-am neglijat viata intima si totusi cand l-am nascut pe fiul, care s-a nascut cu picioarele inainte pe holul maternitatii din cauza durerii extraordinare simtita pentru ca a ramas cu capul inuntru si contractiile s-au oprit am tipat sa-l taie sa faca ceva ca nu mai suport, am fost socata eu de ce am putut sa zic , dar cred ca instinctul de supravetuire este mai puternic in noi.Slava Domnului, a iesit bine sanatos si acum are 19 ani. Este foarte greu sa dai sfaturi, dar cred ca este nevoie de putina intelegere, cand am citit povestea mi-am facut mental un tablou al familiei tale, o familie perfecta din afara, probabil fratele este mai mic, doi copii foarte iubiti de parinti , cu parinti ingatutori, daca locuiai cu prietenul, probabil un tata care v-a arata mai multa afectiune voua copiilor decat mamei ( a putea locui cu tatal inseamna o relatie apropiata si mai ales cea speciala tata-fica) si o mama in pragul menopauzei (nu este usor sa renunti la statul de femeie mai ales cand deja ai facut-o pentru copii, cand viata ti-o impune este foarte dificil) ingrozita de pierderea unui copil si acela baiatul cu care de obicei mamele au o relatie speciala (nu as judeca niciodata o mama pusa in aceasta situatie, e cumplit). In tot cazul sint convinsa ca semne au fost, oare tu nu ti-a dat seama ca este ceva in neregula cu el. De obicei o astfel de drama de familie ,ca boala fratelui ne face sa nu mai vedem ce se intampla cu ceilati pentru ca fiecare raspunde la stres in felul sau si la unii instinctul de supravetuire se manifesta in mod ciudat, icontrolabil.In viata ai sa auzi povesti si mai ciudate decat asta, multe familii au astfel de secrete. Problema este ca tatal tau a ramas singur , nu mai este tanar si are nevoie de o partera de viata,va fi batran si are nevoie de cineva, pentru ca tu va trebui sa ai viata ta, poate ca momentan nu se gandeste la asta pentru a fi alaturi de tine, dar oricum parintii tai traiesc o drama personala pentru ca nu este usor sa incerci sa iei viata de la capat dupa o viata traita impreuna, indiferent de situatie, si aici ai sa vezi ca nu totul se invarte in jurul tau , pentru ca probabil si fratele tau sufera ca s-a trezit peste noapte fara familia lui, iar pentru tine chiar daca nu exista acest episod cu mama ta tot nu ai fi avut un viitor bun cu acel obsedat, pentru ca un tanar cu scaun la cap nu ar fi facut asa ceva, nu ar fi trebuit sa aduci in casa asa un om , ai grija in continuare . Indignarea si supararea ta a facut ravagii in familie si totusi nu-ti poti sterge viata cu buretele si mai ales nu alege sa fii minioasa mereu, toate au un rost pe lume si toti gresim si mamele sint oameni care gresesc, cate mame din tara asta nu-si duc fetele sa faca un avort spunand ca nu este timpul sa faca un copil, si riscand sa moara sau sa ramana infirme pe viata si nu le considera nimeni criminale, cati parinti nu-si forteaza copii sa invete ce nu le place facand din ei niste ratati si nu-i condamna nimeni. Mania te va imbolnavii , nu mai fi suparata, viata merge inainte, bucura-te ca fratele e bine, incearca sa-i intelegi si sa-i accepti pe toti, sa daruiesti daca vrei sa primesti, nu sint mare iubitoare de animale dar sint impresionata de iubirea lor neconditionata pe care o ofera chiar cand sint neglijati, si mai cred ca acei copii din orfelinitate si-ar dori chiar si o mama adultera, numai o mama sa fie, deschide-ti inima pentru iertare.
carmen46
Postat pe 26 Februarie 2012 00:05
carmen, nu te blameaza nimeni pentru ce spui, fiecare are dreptul la o opinie, dar textele astea lacrimogene cu copiii din orfelinate nu sint convingatoare. Copiii din orfelinate sint avantajati fata de situatia in care un parinte de dezamageste crunt, stii de ce? Pentru ca isi pot seta imaginea unei familii ideale. Pe cind daca traiesti cu mama-ta si ai vazut-o calare pe barbatul tau, nu ii mai poti pune nici un fel de aura - o cunosti, stii ca e o fiinta hormonala si atit.
E aceeasi situatie cu un barbat care a ramas un vis: de obicei, a ramas un vis frumos. Daca ai fost cu el si l-ai vazut calarindu-ti prietenele, nu mai ramine un vis frumos.Ramine un cosmar. Diferenta e ca un barbat e inlocuibil. Un parinte, nu. Si asta mi se pare de neiertat: faptul ca ii distrugi mama copilului tau. O alta"tu" nu o sa mai gaseasca. Un alt armasar de calarit ai fi putut gasi oricind.
Iar a calari nu e egal cu instinctul de supravietuire, nu e atit de intens ca o nastere, deci nu le compara. Nu esti pe punctul sa mori daca nu ti-o tragi cu ginere-tau.
quasaria
Postat pe 26 Februarie 2012 00:24
De la: mili333, la data 2012-02-25 09:19:20E ceva groaznic...dar trebuie sa tii sa stii tot...cum s-a ajuns aici...vinovati sunt multi,mama,tata,tu dar cel mai vinovat este prietanul tau care tu l-ai ales , ti-a distrus familia si a plecat, probabil cu asta se ocupa,ai perdut de doua ori pentru o lichea ,el se amuza probabil.Si tu iesti o adolescenta infumurata care ai actionat la furia nervilor si a varsteii .trebuia sa procedez altfel;prima oara trebuia sa dai licheaua afara din casa ta, in al doilea rand sa discuti cu mama ta si aici, FINALUL.Nu aveai dreptul sa mergi la tatal tau,tu nu ai dreptul sa rezolvi problema de fidelitate la parintii tai aici sigur a scartait ceva si tu platesti ,nu-i drept.Fidelitatea parintilor tai trebuia sa si-o rezolve ei ,sigur si tata-l tau are o vina.Aveai sa fii suparata un an, doi,...dar aveai parintii amundoi acum nu mai ai nimic , culegi ce ai semanat...chear daca tu nu iesti vinovata cu nimic decit de imaturitate ...dupa felul in care ai vrut tu sa rezolvi problema te-ai ales cu nimic...ai sa pierzi si fratele.Taicatu chear daca este cu tine peste putin timp nu v-a mai fi , vine alta si il ea.Cand te vei marita si vei avea copii nu vei mai avea unde sa mergi la mama nu ...la tata... vei merge dar cand el isi va reface viata va fi,,sac carpit,, te vei duce din politete,dar nu te vei simti niciodata bine ,intodeauna te vei simti vinovata ca tu i-ai despartit. Ce se mai poate face acum ;cind inca mai e timp,chear daca nu v-a mai fi ca la inceput,dar sa nu uitam,,CIND DUMNEZEU NE INCHIDE O USA, NE DESCHIDE O FERESTRA,,mergi la mama ta ,discuta cu ea asa cum ai discuta cu o prietena de a ta,fara ura,fara ranchiuna,intreab-o si de ce l-a inselat pe tatal tau lucru important chear daca nu a ales bine cu cine l-a inselat,toti gresim suntem oameni asa ca nu o mai fa pe eroina ,intii sa ajungi sa fii mama sa iti cresti copii si dupa aceia sa judeci pe altii si nici atunci lasa sa o judece Dumnezeu,tu nu ai dreptul.incearca sa mergi la tatal tau dupa discutie incearca sa repari greseala ta ,sa il faci si pe el responsabil pentru situatie ca sigur nu-i cheie de biserica,poate a meritat ce i s-a facut chear daca nu.... cu cine trebuia...incearca si ii inpaci chear daca nu ca ,sot -sotie.iar tu fa-ti un iubit care sa te merite ,sa nu spui niciodata viitorului tau prieten aceasta poveste urata pentru ca s-a creiat un precedent si s-ar putea sa te urmareasca.Mama ta sigur nu v-a mai face vre-o aventura sigur nui nici obsedata si nici bonlava,a tras o invatatura,pe viata.Peste ani vei vedea toata intamplarea,cu alti ochi si daca te vei intreba la 35-40 ani cum ai proceda sau cum ai rezolva aceasta problema,aceasta incercare a viatii,sigur vei alege varianta mea si nu a ta.Indiferent ce varianta vei alege tine seama de ce iti spun oamenii cu experenta de viata ,cei tineri ca tine asa rezolva problema,,iau piatra si dau,,chear daca dupa ani isi smulg parul din cap.SUCCES.
gabita_d
Postat pe 26 Februarie 2012 03:50
N-am citit aberatii si prostii mai mari ...in viata mea .
Deci...acum ea e de vina si auzi frate...nesimtita nu trebuia sa se bage in problemele de fidelitate ale parintilor .
Ca sa fie clar , ce se intampla intre parinti ii priveste si pe copii , ba chiar ei sufera cel mai mult .
Chiar daca la varste mici nu sunt in stare sa-si exprime sentimentele , asta nu inseamna ca nu vad si nu simt cand ceva e in neregula .
Si eu sunt mama si as prefera sa ma calce o masina decat sa fac asa ceva .
Oricum , esti o fata puternica , nu te-ai lasat in voia sortii ci ai luat niste decizii . Bune , rele ...le-ai luat . Nu are nimeni dreptul sa te judece iar eu te felicit ca ai avut puterea si taria sa-ti vezi mai departe de viata .
Cat despre faptul ca-ti iubesti mama , e absolut normal , dar eu zic sa discuti totusi si cu un terapeut pentru ca peste asa ceva mintea trece mai greu decat sufletul .
Nu e nicio rusine sa te duci si sa discuti cu cineva care este in masura sa-ti dea sfaturi pertinente , care sa-ti puna intrebari la care sa descoperi raspunsurile potrivite .
Si ...cum spune un cantecel in voga acum ...ce nu te omoara , te face mai puternic .
Asa ca ....viata frumoasa iti doresc .
gabita_d
Postat pe 26 Februarie 2012 04:04
PLEACA, FUGI CIT MAI DEPARTE UNDE VEZI CU OCHII, IA VIATA DE LA CAPAT SI LEGATURA CU ASA ZISA FAMILIE DOAR LIMITEAZA LA UN SINGUR TELEFON ODATA LA CINE STIE CITA VREME, UITA TOT CE AI TRAIT CA SI COSMAR!!!!!!!!!!!!!!!! UN CAR DE VORBE UN BAN NU FAC SI LINISTEA TA DIN SUFLET FACE TOTI BANII!
garbo206643
Postat pe 26 Februarie 2012 08:57
fata asta a scris un mesaj si dusa a fost.eu cred ca acest subiect e doar ceva marca "garbo", ca sa clicuim
si_totusi
Postat pe 26 Februarie 2012 09:02
Exista cazuri in care mama,recasatorita,a aflat ca fiica ei traieste o"frumoasa"poveste de dragoste cu tatal vitreg iar mama a renuntat la relatia cu acel barbat(ceea ce mi se pare normal,intr-o relatie normala cu copiii,sa"elimini"un intrus care apare si destrama ceea ce ai cladit,realizat,o viata intreaga).Nu vreau sa se inteleaga ca sunt de acord cu astfel de"relatii".
In cazul de fata,persoana"vatamata",dupa ce iese cat-de-cat din din starea de soc,daca mai vrea sa salveze ceva,in loc sa treaca la eliminare totala din start,ar incerca sa accepte sa vorbeasca totusi cu mama(daca ii este mama),dupa care sa faca dupa cum ii dicteaza inima,sufletul si nu orgoliul.E greu dar...
Geuer_Gisela_1
Postat pe 26 Februarie 2012 09:28
De la: si_totusi, la data 2012-02-26 09:02:15fata asta a scris un mesaj si dusa a fost.eu cred ca acest subiect e doar ceva marca "garbo", ca sa clicuim


cri_cat
Postat pe 26 Februarie 2012 09:32
Buna. Am citit scrisoarea ta si daca imi permiti as vrea sa iti dau si eu un sfat. Este adevarat ca ceea ce s-a intamplat intre iubitul tau si mama ta este de condamnat DAR, cred ca tu ar trebui sa te privesti si sa te analizezi mai bine si sa gasesti adevaratul raspuns la dilema DE CE TOCMAI EL si tot tu, apoi, vei fi capabila sa iei decizia daca vei trece sau nu peste moment.
Fiecare dintre noi ar trebui sa actionam dupa ce gandim in perspectiva.
Fiecare are dreptul la o explicatie si la a doua sansa.
Timpul le rezolva pe toate.
Sigur ca DECIZIA iti apartine in totalitate.
cristinavalentina1973
Postat pe 26 Februarie 2012 11:05
73, nu sunt de acord cu aceasta perspectiva..
oricat de ...necorespunzatoare sa fiu, in logica bunului simt, iubitul meu nu are nicio justificare in a se culca fix cu... soacra....
iar mama la fel....cum poate sa isi injoseasca in asemenea hal copilul, cand datoria ee este sa il sprijine, sa il ocroteasca, sa il ajute neconditionat?
trist si extrem de dureros....nu as putea accepta asa ceva sub nicio forma....poate mintea mea e setata gresit...dar asa o fost setata de catre parintii mei: respectul fata de propria persoana m-a obligat la respectul pentru ceilalti
dor72_
Postat pe 26 Februarie 2012 11:14
Un nou subiect .....blah blah blah.Voi nu vedeti ca fatuca asta nici nu a mai aparut pe aici.Nu cred o iota.Sibiect de dezbatut...
garbo035697
Postat pe 26 Februarie 2012 11:56
Un nou subiect .....blah blah blah.Voi nu vedeti ca fatuca asta nici nu a mai aparut pe aici.Nu cred o iota.Sibiect de dezbatut...
garbo035697
Postat pe 26 Februarie 2012 11:56
sint lucruri care nu pot fi uitate sau iertate niciodat.oricit de mult ti-ai iubi mama,dupo o astfel de nebunie,nu cred ca vei putea privi mama ca mama.sint multe femei care dupa 50 de ani incep sa o ia razna ,gindind doar la ele,uitind de toate regulile din lume.putea sa-si insele barbatul,putea sa-si gaseasca un amant,dar sa calce in picioare carne din carnea sa,pentru mine e mai presus de limitele umane.timpul iti va spune ce sa faci,dar ceia ce a facut mama ta nu vei uita niciodata si ti-a schimbat total viata.eu,nu am putut sa-mi iert tatal nici dupa ce a murit si nu a facut ce a facut mama ta,doar s-a despartit de mama si mi-a schimbat pentru totdeauna modul de gindire si de trai.sint momente in viata radicale,care te distrug pentru totdeauna.iti urez sa gasesti un pic de liniste sufleteasca intro persona adevarata nu falsa ca mama ta
garbo184172
Postat pe 26 Februarie 2012 12:13
697. chiar si in aceste conditii, consider ca este un subiect care merita sa fie discutat
din foarte multe perspective...
dor72_
Postat pe 26 Februarie 2012 12:20
de ce il bagam pe Dumnezeu in toate mizeriile di care nu face patre?ce legatura are cu o nenorocita care a distrus pentru toata viata carne din carnea ei.nu merita iertarea nici a fiicei nici a lui Dumnezeu.
garbo184172
Postat pe 26 Februarie 2012 12:24
172, cu cine te certi?
dor72_
Postat pe 26 Februarie 2012 12:28
nu este vorba de cine e de vina,ci de o femeie care si-a distrus pentru totdeauna fiica.va duce pentru toata viata povara nenorocirii lui mamasa.ce fel de mama se culca cu ginerele in itmp ce fiul e in pericol de moarte.sint femei care nu merita numele de mama,i-au pus in lume dar doar pentru ai distruge ,mai bine isi dadea fii la o familie care sii dorea
garbo184172
Postat pe 26 Februarie 2012 12:30
ai perfecta dreptate,o femeie care se culca cu ginerele in timp ce fiul este in pericol de moarte nu merita apelativul de mama
garbo184172
Postat pe 26 Februarie 2012 12:32
iertarea o poate da doar Dumnezeu,noi suntem doar marionete in miinile lui,sa ierti o persoana care te-a distrus pentru tot restul vietii imi pare supranatural.eu nu reusesc sa-mi iert tatal nici la 10 ani dupa ce a murit pentru ca despartinduse de mama mi-a schimbat radical viata.sint lucruri care nu pot fi iertate niciodata!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
garbo184172
Postat pe 26 Februarie 2012 12:43
.... doruleato,primesc eu respectul si ofer in schimb, tu,pastreaza si primesti ... observatorii non/topic au duminica libera!
Fss_ssu
Postat pe 26 Februarie 2012 13:28

garbo 263078,,,,,
Acest EXAMENT al vietii A fost ,,, si Este oferit oferit,,, cu toata dragostea ,,, Tot de Tine, de Sinea TA Superioara, pentru a Experimenta adevarata Iubire Divina, adevarata iubire de Famile , acea iubire fata de cei apropiati tie.
Acest joc a fost ales de tine si de iubitul tau inainte sa coborati ( nasteti ) pe aceasta Planeta.
Cred ca va fi neceasar,,, la nivel de FAMILIE ( tu, mama, tata, frati etc ), un dialog cu un Preot - Duhovnic un dialog cu un Psiholog adevarat, cu un Inainte Vazator sau Astrolog Inzestrat care au Daruri Divine primite, ei te pot indruma, iti pot calauzi pasii , ca sa poti repara ceea ce ai de reparat tu si familia ta.
Dupa voia Divina si vointa ta Dumnezeul Creator sa va daruiasca o iubire infinita si dragoste de viata pe aceasta planeta fara limite.
GHEORGHITA
Postat pe 26 Februarie 2012 14:34
...noh! "ce tii scris in frunte-i pus' ......da ca bine zici :sa cheme si :sml-happy0009 primarul(de ce nu?): si bucatarul si designerul vestimentar,.....dap ,cine imbraca rochia de mireasa?
Fss_ssu
Postat pe 26 Februarie 2012 14:59
no, suparatule, atunci hai sa fim pretini...io-s ardeleanca, tarancuta... neaose..
da', ca poprica
dor72_
Postat pe 26 Februarie 2012 15:02
Poprica dulce sau iute?
Axl_22
Postat pe 26 Februarie 2012 15:05

dulce, da'.... iute, iute...foc
dor72_
Postat pe 26 Februarie 2012 15:07
Na, acu' am neles!
Axl_22
Postat pe 26 Februarie 2012 15:11
Daca a fost atat de dornica, nu a gasit alt barbat decat viitorul ginere ? Daca acel individ ar fi ajuns sotul fiicei ei, oare cum isi privea fiica in ochi stiind ca ea este amanta ginerelui ? Este ceva de o nesimtire totala, nu merita ca fiica ei sa i se adreseze cu apelativul de " mama ", asta numai mama nu se poate numi. Dupa ce iti vei gasi alt iubit, care iti va deveni sot, vei mai avea increderea ca mama ta nu se va mai da la el ? Daca iubitul tau a fost nebun, macar ea, in calitate de mama si femeie mai in varsta sa fi fost in stare sa refuze acea injosire. Mare destrabalata. Toti gresim, dar...lucram si cu minte , nu numai cu poftele trupesti.
garbo072286
Postat pe 26 Februarie 2012 15:11
Doamna draga, am doi copilasi sunt mama, ei sunt viata si sufletul meu insa oricat de greu mi-ar fi mie in viata asta nu inseamna ca am dreprul " mamesc" de a le distruge fericirea folosind ca scuza "eu le-am dat viata" sau mai stiu eu ce apasari din viata mea care imi aduc nefericirea. Atunci cand femeia ac. s-a pus in pat langa iubitul ficei ei a stiut f.b. ce face, ce pretuieste mai presus si ce consecinte ar putea sa aibe gestul ei in viata de familie. Fica-sa nu a distrus viata sau casnicia parintilor ei spunand un adevar. Din cate inteleg eu MINCIUNA SI DUALITATEA acelei femeii a pus in balans viata de familie. Cat despre partea de vina mai mult sau mai putin a celor doi sau despre cat de sedusi au fost unul de celalalt ac. este o chestiune destul de relativa despartita de o linie foarte subtire si pe care cu siguranta nu o putem stabili noi. Vina este egal impartita. Ceea ce pot spune este sa se bucure fata aceasta ca a scapat de asa prieten fara pic de caracter cat despre mama ... de iubit sigur ca o sa o iubeasca in continuare pt. toate ac. momente cand i-a foast alaturi la bine si la rau, mama tot mama o sa-i ramana chiar daca de acum in colo at. cand o sa o vada o sa simta un gust amar si inima o sa-i fie franta. Mai greu o sa fie cu respectul si incredere de recastigat. Timpul poate sa rezolve insa aceasta situatie, niciodata nu se stie. Ceea ce cred ca intradevar merita sa se intample este ca cele doua sa aibe o discutie pt. as-i elibera fata sufletul si of-ul pt. a putea sa-i spuna cat de mult a afectat-o (chestiune care se subantelege) si poate ca asa o sa-i fie mai usor sa stabileasca termenii relatiei dintre ele pt. viitor, daca are puterea sa ierte, sa treaca mai departe. De ceea ce are cel mai mult nevoie este increderea in propriilei forte si ca viata nu se opreste aici, oameni buni si oameni rai se intalnesc pretutindeni, relatiile niciodata nu sunt la fel si nu inseamna ca daca ea a avut nefericirea de moment sa dea peste un dobitoc ceilalti au sa fie la fel. Cat despre expresia "barbati porci si femeile c...ve" este o prostie. Nu stiu ce spun statisticile, daca s-a facut vre-o statistica in acest sens, dar aflati ca pot fi si" femeile scroafe si barbatii c.....ri " diferenata de sex nu ne face mai destepti sau mai prosti, mai rai sau mai buni, mai mincinosi sau onesti doar pentru ca suntem femeie sau barbat. Si cum spunea o buna prietena a mea specialist in psihologie-psihiatrie, in astfel de situatii cel mai bun sfat pt. cineva aflat intr-un moment de cumpana este sa mearga la cineva avizat care intelege astfel de lucruri iar cei din jur sa se limiteze doar la a asculta fara a sfatui prea mult. (asa cum facem noi aici, cum naiba sa intelegem ce e in sufletul fetei alaia??? stiti cum, e ca o boala, dar a sufletulu de aceea sunt dr. si pt. ac. tip de situatie). eu ii doresc multa sanatate (sunt convinsa ca intelege cat de importanta este) putere de concentrare, puterea de a privi in ochi pe maica-sa si de a reusi sa o trateze cu indiferenta care sa nu ii mai aminteasca prea mult de ceea ce a fost. Cat despre sot, bravo lui a luat cea mai buna decizie. Iar despre mama si prieten nu cred decat ca, in cazul in care le pare rau de ceva atunci sigur le pare rau ca a fost prinsi.
7aleinad
Postat pe 26 Februarie 2012 15:12

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Ce am fost si ce am ajuns... 14 De la: tutankhamon 2 Iulie 2009 00:37
Sotul meu si "glumita" lui nevinovata - ajutor 61 De la: pik_nik 21 Iunie 2009 09:47
Parinti adoptivi dificili 50 De la: GAMYCO 7 Februarie 2014 16:09
ajutati-ma 39 De la: garbo166116maryeta 10 Noiembrie 2010 21:28
Cum ar trebui sa-i educam pe copii nostrii in ziua de azi? Sa fie buni sau rai? 75 De la: ROSI_ES2005 1 Februarie 2017 00:02
Setari Cookie-uri