singuratatea cat de mult te poate schimba?

Astept pareri din partea tuturor...mai ales ca aproape toti ne plangem de singuratate!!!!!
garbo017339
Postat pe 28 Iulie 2009 22:32
lady_corina
Postat pe 28 Iulie 2009 22:34
mie imi place singuratatea. e un mod de a trai asa cum vrei, fara sa te bata nimeni la cap. esti propriul tau stapan si nu dai socoteala nimanui; nici unde pleci, nici de unde vii. iti faci propriul tau program si nu trebuie sa inghiti carcoteli sau fite

si_totusi
Postat pe 28 Iulie 2009 22:59
totusico, esti singura?
nu intreb ca m-as fi intors...
dar exact asa ziceam si eu ceva vreme in urma...si acum...
stii vorba aia: "rau cu rau dar mai rau fara rau"...macar asa, din cand in cand...
lady_corina
Postat pe 28 Iulie 2009 23:03
corina, eu am fost o singuratica de cand ma stiu. asta nu inseamna ca nu socializez. dimpotriva. insa, imi place cea singuratate. poate sunt printre putinii oameni care sa aiba asa preferinte.

spuneai ca rau cu rau dar mai rau fara rau. nu. asta nu , hotarat. e bine fara rau pot cel mult ,sa-l primesc sa stea cu mine o ora, doua , o zi . mai mult ? exclus. oamenii pe care nu-i apreciez ma irita si ma plictisesc. asa ca, mai bine fara rau
si_totusi
Postat pe 28 Iulie 2009 23:12
da, totusico, te inteleg, asa sunt si eu, nu suport sa nu am deplina libertate, dar uneori mi-e tare greu...e complicat...si prefer sa nu vorbesc despre asta...
lady_corina
Postat pe 28 Iulie 2009 23:15
corina, e greu dar te obisnuiesti sa ai puterea de a depasi aceste stari. cea mai rea alegere ar fi sa accepti acel "rau" din viata doar de dragul de a avea cu cine discuta .
si_totusi
Postat pe 28 Iulie 2009 23:23
nici o grija totusico, raul l-am taiat din radacina!
lady_corina
Postat pe 28 Iulie 2009 23:35
asa e bine.
si_totusi
Postat pe 28 Iulie 2009 23:37
alo-alo! cine e singur?
piiiiik!!! iar ai fugit de pe garbo?
Thor
Postat pe 28 Iulie 2009 23:39
sincer de tot: nu ma vedeam singura si fericita in ruptul capului. si uite ca sunt surprinsa placut sa constat ca prefer asa si ma simt mult mai bine decat cu balast in viata mea.
am cunostinte, prieteni buni si imi place sa socializez. dar trebuie sa va spun ca eu mi-am oferit starea de bine si nu altii.
gianiblue
Postat pe 29 Iulie 2009 01:26
Si eu sunt o singuratica. Socializez, dar imi place si stiu ca nu depind de altii ca sa trebuiasca sa ma simt bine.
Micass
Postat pe 29 Iulie 2009 08:44
Eu cred ca singuratatea te face mai egoist. Te preocupi numai si numai de tine si de binele tau. Nu stiu cat de buna e. Uneori - e utila atunci cand ai dat prea mult si ai uitat de tine.
Tzantzarika
Postat pe 29 Iulie 2009 08:46
Eu cred ca singuratatea te face mai egoist. Te preocupi numai si numai de tine si de binele tau. Nu stiu cat de buna e. Uneori - e utila atunci cand ai dat prea mult si ai uitat de tine.
Tzantzarika
Postat pe 29 Iulie 2009 08:46
Da. Presupun ca-s mai egoista, dar am fost altfel si tot mie mi-a fost rau. De dat am dat si mi-am primit palme. Asa ca macar nici nu dau nici nu primesc.
Micass
Postat pe 29 Iulie 2009 09:01
De la: Micass, la data 2009-07-29 09:01:47Da. Presupun ca-s mai egoista, dar am fost altfel si tot mie mi-a fost rau. De dat am dat si mi-am primit palme. Asa ca macar nici nu dau nici nu primesc.


E bine - ai nevoie de asemenea pauze - ca atunci cand te hotarasti sa renunti la singuratate sa stii sa stabilesti limite.
Ce se intampla de multe ori - starea de singuratate se prelungeste prea mult si ajungi sa iti doresti prea mult pe cineva langa tine si cand se intampla o iei de la capat si dai prea mult si iar uiti de tine.
Tzantzarika
Postat pe 29 Iulie 2009 09:06
sau ajungi sa-ti placa prea mult singuratatea
pik_nik
Postat pe 29 Iulie 2009 09:12
starea de a fi singur cu tine din cand in cand e fireasca.
situatia de a ''sta'' singur, ca optiune egoista, tine de anormalitate.acesti oameni au creat problemele psiho-sociale mereu.
e de aprobat o singura cauza:cea a ascetilor.
dune
Postat pe 29 Iulie 2009 09:14
De la: Tzantzarika, la data 2009-07-29 09:06:38
De la: Micass, la data 2009-07-29 09:01:47Da. Presupun ca-s mai egoista, dar am fost altfel si tot mie mi-a fost rau. De dat am dat si mi-am primit palme. Asa ca macar nici nu dau nici nu primesc.


E bine - ai nevoie de asemenea pauze - ca atunci cand te hotarasti sa renunti la singuratate sa stii sa stabilesti limite.
Ce se intampla de multe ori - starea de singuratate se prelungeste prea mult si ajungi sa iti doresti prea mult pe cineva langa tine si cand se intampla o iei de la capat si dai prea mult si iar uiti de tine.

N-am zis ca-s singura. Doar ca imi place singuratatea.
Micass
Postat pe 29 Iulie 2009 09:14
De la: pik_nik, la data 2009-07-29 09:12:08sau ajungi sa-ti placa prea mult singuratatea


Eu am incercat. Ma gandeam ca mi-e asa de bine. Nu ma freaca nimeni la cap, nu suport nimanui nimic.
Dar cand am acceptat pe cineva langa mine din nou - nu stiu- acum ma gandesc ca oamenii nu-s facuti sa stea singuri. Desi n-am nici pe departe vreo relatie perfecta.
Tzantzarika
Postat pe 29 Iulie 2009 09:16
De la: dune, la data 2009-07-29 09:14:01starea de a fi singur cu tine din cand in cand e fireasca.
situatia de a ''sta'' singur, ca optiune egoista, tine de anormalitate.acesti oameni au creat problemele psiho-sociale mereu.
e de aprobat o singura cauza:cea a ascetilor.


CORECT
Tzantzarika
Postat pe 29 Iulie 2009 09:18
nu-i chiar asa corect. de multe ori nu alegi tu sa stai singur . se intampla.
si_totusi
Postat pe 29 Iulie 2009 09:28
tzantzarica, da!
si gasesc tot ca normala starea de care vorbesti tu. sa faci totul pentru a nu fi singur.

va spun un fapt real pe care l-am admirat.
cand am nascut al doilea copil, in maternitate era o femeie care mi-a atras atentia printr-un soi de ''aparte''.
eu fiind mai asa, cu spirit de turma, am abordat-o direct.
cand ati nascut? ce aveti, fetita, baiat? samd..discutii de proaspete mame.
ce am aflat m-a marcat. pentru ca era speciala situatia ei.
avea 40 de ani, o femeie care in orasul meu, isi facuse deja o cariera si un nume.si-a dorit un copil pentru a nu ramane singura, parintii nu-i mai avea, iar omul visat nu aparuse.
era un copil numai al ei, fara nici o obligatie paterna.

pentru ca mi-a placut atitudinea ei in fata vietii si a singuratatii, v-am spus toate astea.

e de evitat cu orice pret singuratatea.
dune
Postat pe 29 Iulie 2009 09:30
asta ca sa dai vina pe altcineva
pik_nik
Postat pe 29 Iulie 2009 09:31
De la: si_totusi, la data 2009-07-29 09:28:42nu-i chiar asa corect. de multe ori nu alegi tu sa stai singur . se intampla.


citeste atent, pls...am spus ''optiune egoista''.
ca se intampla sa ramanem singuri, de acord!
dar nu e normal sa vrei asta.psihologic vorbind.
dune
Postat pe 29 Iulie 2009 09:37
dune, daca singuratatea e o optiune , atunci, da. poate fi vorba de un dezechilibru psihologic sau emotional . daca e doar de conjunctura, atunci discutia importa alte aspecte.

oricum, imi place sa fiu singura . ma enerveaza oamenii prietenosi care in orice moment gasesc ceva de spus , care doresc sa socializeze cu orice pret si care-si iau concediu pe la mine in casa.
si_totusi
Postat pe 29 Iulie 2009 09:45
De la: si_totusi, la data 2009-07-29 09:45:07dune, daca singuratatea e o optiune , atunci, da. poate fi vorba de un dezechilibru psihologic sau emotional . daca e doar de conjunctura, atunci discutia importa alte aspecte.

oricum, imi place sa fiu singura . ma enerveaza oamenii prietenosi care in orice moment gasesc ceva de spus , care doresc sa socializeze cu orice pret si care-si iau concediu pe la mine in casa.


Cred ca se discuta tipuri diferite de singuratate - si le amestecam de acum.
Tzantzarika
Postat pe 29 Iulie 2009 09:46
depinde la ce tip te-ai gandit tu. eu nu le amestec
si_totusi
Postat pe 29 Iulie 2009 09:51
asa este. sunt nuante ale singuratatii.

cred ca topicul s-a referit la cea ''de doi'', ca si cuplu.
eu asa am inteles, cel putin.
dune
Postat pe 29 Iulie 2009 09:51
nu cred ca userita ce a deschis topicul s-a gandit la singuratatea patologica ci, la cea dobandita
si_totusi
Postat pe 29 Iulie 2009 09:52

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Mama singura 7 De la: garbo074951 2 Iunie 2015 01:38
Soacra mea 40 De la: zayidee 30 Decembrie 2012 21:41
relatii mama - fiica 6 De la: garbo206643 13 Aprilie 2012 09:27
Cum sa fac? 31 De la: crys14 20 Decembrie 2009 13:16
Relatiile dintre femei si barbati 88 De la: luptatoareacurajoasa 27 Mai 2010 17:25
Setari Cookie-uri