mama ne-a distrus familia!

eu am impresia ca tanti astea care incep cu "si eu sint mama" si continua cu "iart-o" au senzatia ca a fi mama se reduce la procesul de reproducere. Si faptul ca s-a intimplat sa creasca acel copil in tine, nu in altcineva, e mai important decit tot comportamentul ulterior fata de el. Dupa parerea lor ramai "mama" indiferent ce ii faci.

Gresit, dupa parerea mea...
Statutul de mama defineste relatia. Nu legatura biologica care, pina la urma e irelevanta. Daca te-ai kkt pe ea de relatie, atunci esti orice altceva: vecina de la 2, femeia concurenta, o stoarfa oarecare... nu "mama".
quasaria
Postat pe 22 Februarie 2012 19:33
Poate la maica-si i-a facut un bine. Divortand de tat-su si ea despartindu-se de iubit, ce te face sa crezi ca nu se vad si acuma ?
garbo259522
Postat pe 24 Februarie 2012 08:42
quasaria si carco au dreptate. Nu ai ce discuta cu asa o mama. Va gasi ea un pretext sa te convinga de imaculatele ei intentii bla, bla. Casnicia mamei nu a stricat-o fiica. Si-a stricat-o singura, daca a avut-o... Poate de mult nu-si mai iubea barbatul. Cu fiul sta fiindca n-are incotro. Imediat ce va putea, va face acelasi lucru. Poate ca nici fiul nu are incotro si sta cu ea din vreun motiv, altul decat respectul. Nu intri in pat cu ginerele pentru nimic in lume. A crescut-o? A avut grija de ea cand era mica? Dar nu asta trebuia sa faca?IL vrea drept recompensa pe ginere pentru ca a crescut-o? Inadmisibil! Nu stim de ce si cum sau cine a crescut-o pe aceasta fata. Nu stim nici de ce a facut mama ei ce a facut. Oricum, nu e de iertat nimic.
antonetastoica
Postat pe 25 Februarie 2012 03:31
Da .... e foarte dificila situatia si greu de judecat din exterior (chiar si din interior .... ) .... e prima data cand scriu pe un forum .... de citit, am mai citit pareri pe acest forum .... si nu doresc sa fac aprecieri .... deci, cum spuneam, e greu de judecat chiar si din interior .... si nu vreau sa tin partea nimanui .... a mamei, sau a iubitului .... dar cred ca ar trebui sa incerci sa afli cum s-a produs acea situatie si cine a fost vinovat .... (si daca s-a mai intamplat si cu alte ocazii ...) ... stiu ... e greu .... pt asta trebuie sa vorbesti cu ambii .... si sa-ti dai seama cine e cel mai vinovat ... si poate mai e ceva de luat in calcul ... relatia parintilor tai ... poate sunt lucruri pe care nu le cunosti .... si tine cont si de problema cu fratele tau ... e o situatie grea pt orice familie .... deci, cum spuneam, e greu de judecat din exterior, chiar si din interior ..... cred ca ar trebui sa ai puterea sa vorbesti cu toti cei implicati (mama, tata, iubit si frate - mai ales frate pt ca e fratele tau .... si pt ca probabil ambii parinti au vorbit cate ceva cu el despre acest subiect .... nu stiu ....) .... sa incerci sa pui cap la cap tot ce s-a intamplat (si de ce ....) .... stiu ca e greu .... si poate nu vei fi sigura niciodata pe ceea ce vei crede ca s-a intamplat (si mai ales de ce ....) .... oricum ar fi .... eu sper sa treci peste asta cat mai repede si sa mergi mai departe .... si pt ca parca cineva spunea sa nu povestesti asta viitorului tau prieten .... ei bine eu nu te sfatuiesc asa (asta in cazul in care e ceva serios ...) .... e o problema care mai devreme sau mai tarziu va iesi la iveala ... asta va demonstra daca acel cineva chiar va fi alaturi de tine si te va ajuta mai departe in viata, .... poate sa intelegi mai bine, .... poate sa uiti, ... sau poate sa ierti .... deoarece chiar este o situatie dificila .... numai bine si putere sa treci peste asta !!
elena_ababei
Postat pe 25 Februarie 2012 03:56
Sunt de acord cu tine.este rau ce a facut mama ,dar adevartul vinovat cred ca si tine ca este iubitul fetei( d-nei ) daca o iubeste cu adevarat pe mama sa o asculte si sa o ierte ,Dumnezeu este cel care ne pedepsete.Nu se spune de femei ca sunt sexul slab?Da ,cred ca pur si simplu doar pentru ca ia dat viata trebuie sa o asculte si sa o ierte si nu este greu.Nu crede ti ca cel mai tare sufera mama?nu crede ti ca acum i si da seama ce rau a facut?Si daca ma gandesc bine tu esti cea care decizi daca poti sa o ierti sau nu?dece i ti trebuie ajutor ca sa iei aceasta decizie? cand simti cat o iubesti?Vrei sa decidem noi pentru tine?vrei un sfat?Nu draga mea ,pur si simplu asculta ti inima.ea stie cel mai bine ce trebuie sa faci.Fa un efort daca asta este pentru tine si du te si stati de vb ,si nu uita ca orice rau este spre bine,poate te a scapat de un sot care te ar fi chinuit mult .Sa sti ca in viata nimic nu este intamplator ,totul se intampla cu un scop.Ia decizia sg si fa ceeace trebuie sa faci...nu uita asculta ti inima si daca decizi sa stai de vb cu ea incearca sa uiti acest capitol dupa ce vb , nu mai spune nimanui si neaparat nu i mai aduce mamei aminte ce a facut.Ea oricum nu va putea uita si se va simti toata viata ei vinovata fata de tine .....cred ca este o pedeapsa destul de dura pentru ea.Eu zic nici intr un caz sa nu faci sa nu mai vb cu ea.IART O.DUMNEZEU SA TI DEA PUTERE SI INTELEPCIUNE.
kheisha
Postat pe 25 Februarie 2012 06:24
Buna dimineata! Parerea mea proprie este ca **vinovati sunt amandoi**! Dar...... cel mai vinovat in aceasta problema care a dus la distrugerea si suferunta familiei ** este fostul tau prieten. N o cred nevinovata pe mama ta ,dar el daca te ar fi iubit sincer cu adevarat n ar fi recurs la asa ceva.Daca te insela cu mama ta cine stie cu cate o mai facea! Nu te a iubit cu adevarat!Parerea mea este ca el e un fustangiu neserios!! In privinta mamai tale este urat ff. urat ceea ce ti facea.Nu stiu daca as mai avea o relatie cu mama daca, mi ar fi facut asa ceva.Eu cred ca atunci cand as vb. cu ea mereu as vede o in postura indecenta cum i ai gasit,,,,dar trebuie sa ne iertam unii pe altii pt. ca si Bunul Dumnezeu ne iarta pe noi.Este pacat insa ca, s a destramat o familie si suferiti toti. Cine suntem noi sa ne judecam semenii, cand nici Bunul din Cer .....nu ne judecam ,fiind vii??! Pacat,mare pacat!Pt. cateva clipe de ratacire de nebunie suferiti toti. Va doresc pace si liniste in familie ,iar celor cu postari **fff, inteligente** le sugerez sa arunce fiecare cu piatra daca sunt fara pacat si perfecti**!! Sa i vad aici cand arunca!! El a fost venetic in familia vs.Voi totusi trebuie sa ramaneti o familie.
Jojolin
Postat pe 25 Februarie 2012 06:29
depinde acuma si de el,dar sfatul meu este sa te-ndepartezi de mama,sa pleci cu el oriunde numai sa nu mai stai acolo.Daca si-atunci cand stati singuri undeva el o cauta inseamna ca este bine sa va desopartiti,dar tu sa nu te-ntorci la ea,nu merita,de multe ori parintii ne devin cei mai mari dusmani,i-si vira coada unde si cand nu te-astepti,Departeaza-te de familie,si cand o intanlesti pe strada gandeste-te ca nu exista,nu mai ai ce discuta cu ea,si cu o straina ar merita sa mai vorbesti daca a facut asta,dar ea este de neiertat.
carmenola
Postat pe 25 Februarie 2012 06:46
sfatul meu este sa discuti cu tatal tau si cu fratele tau si sa iei cu ajutorul lor o hotarire este greu de dat sfat din afara cel mai bine asculti de cei apropiati tie e fparte urat ce a facut ea ca mama dar>>> asculta-ti inima si rudele apropiate si pe viitor ai grija mult succes sa iei sfatul cel mai bun cu ajutorul lui Dumnezeu
garbo038971
Postat pe 25 Februarie 2012 07:55
Ziceai ca erau in dormitorul mamei tale , poate ca s-a trezit cu el in pat , poate o santaja cu ceva , ar putea sa fie o victima mama ta ....
pandora
Postat pe 25 Februarie 2012 07:59
De la: Eugenia69, la data 2012-02-08 13:39:17cred ca ar trebui sa purtati o discutie.
26011956
Postat pe 25 Februarie 2012 08:13
nu cred ca se merita..sunt greseli care nu pot fi iertate, iar asta este una dintre ele..
garbo005390
Postat pe 25 Februarie 2012 08:20
De la: carmenola, la data 2012-02-25 06:46:27depinde acuma si de el,dar sfatul meu este sa te-ndepartezi de mama,sa pleci cu el oriunde numai sa nu mai stai acolo.Daca si-atunci cand stati singuri undeva el o cauta inseamna ca este bine sa va desopartiti,dar tu sa nu te-ntorci la ea,nu merita,de multe ori parintii ne devin cei mai mari dusmani,i-si vira coada unde si cand nu te-astepti,Departeaza-te de familie,si cand o intanlesti pe strada gandeste-te ca nu exista,nu mai ai ce discuta cu ea,si cu o straina ar merita sa mai vorbesti daca a facut asta,dar ea este de neiertat.




Cum sa plece cu el ? adica sa-l ierte pe el si sa n-o ierte pe maica-sa ? maica-sa i-a dat viata el ce i-a dat ?Si daca s-a dat la maica-sa la cine nu s-ar da ?
pandora
Postat pe 25 Februarie 2012 08:22
Este greu pentru tine si nu cred ca exista vreo solutie de compromis!
Mama ta nu ti-a distrus familia...probabil ca intre ea si sotul ei existau diferende de alta natura de foarte mult timp daca a luat decizia sa-si gaseasca pe altcineva.
Din comoditate s-a rezumat la cel mai aproape.
Acel aproape,care era langa tine si al tau in momentul acela ,nu te-a iubit si respectat,deci nu ai pierdut nimic, nici macar o treanta de sters la porci.
Ai pierdut insa fiinta care ti-a dat viata...dar din comportamentul ei nu a demonstrat decat egoism si este similar cu faptul ca prin excesiva iubire de sine ,,nu are nici-un Dumnezeu" deci te putea lasa foarte bine la maternitate,si nu o interesa.
Am trei copii si-i iubesc mai mult decat pe mine... sunt lumina ochilor mei...desi casatorita i-am crescut aproape singura.
Cat de catea poti fi sa strici relatia ,,,de iubire sau nu" a fiicei tale
Te intrebi ce ai fi facut daca aveai o casnicie cu acte in regula si 3-4 copiii...ce ai fi facut atunci?
Cred ca ai destula demnitate sa-ti urmezi calea dreapta si sa nu te lasi dusa de sentimente...ceea ce mama ta nu le-a avut!
iertarea o da numai Dumnezeu...singur ...
Tu vezi-ti de treaba ta in continuare si pastreaza langa tine omul care ti-a fost loial si te-a iubit neconditionat< tatal tau>
Iti doresc tot binele din lume si sa ai sanatate ...ca restul poti face orice!
26011956
Postat pe 25 Februarie 2012 08:28
draga mea ,mama ta iti vrea un bine la pus la proba pe viitoru ginerica sal vada daca e potent dece sa te chinui tu mai tarziu cu el.sa nu sufere fata mai tarziu asa ca zii sarut mana mami. asa ca zii sati caute in continuare un sot in stare de tine ,te pup.
marinica09
Postat pe 25 Februarie 2012 08:30
cu gestul ei a anulat tot ceea ce inseamna a fi mama. Lasa timpul sa rezolve totul, in felul lui. In locul tau nu cred ca as reusi sa trec vreodata peste o asemenea trauma. Daca pana si propria mama te tradeaza, in cine sa mai ai atunci incredere?
Dolce_vita
Postat pe 25 Februarie 2012 08:55
Regret profund cele intamplate. Important este faptul ca ati putut pune pe hartie cele intamplate, ca prim pas pentru eliberare de presiunea negativa creata de evenimentele descrise.
Exista situatii patologice in interiorul unei familii. In lipsa unei consilieri psihologice, puteti citi cartile autoarei SusanForward, psiholog, carti traduse in limba romana: "Santajul sentimental. Cum sa te aperi cand alti oameni folosesc frica, obligatia si vina ca sa te manipuleze", "Socrii toxici. Strategii pentru protejarea casatoriei", "Parinti toxici", ultima numai in engleza. Se pot citi on line sau se pot comanda. Cartile sunt o sursa buna de informare, cu scopul de va pune in garda si de a intelege unele fenomene.
ursulabologa
Postat pe 25 Februarie 2012 08:57
presupun ca MAMA ta va reprezenta mereu o amenintare pentru tine....si cu siguranta VA FI... mereu vei avea acest sentiment care iti va distruge orice fel de relatie..sau simtire..nu mai poti fi niciodata sigura , fericita in prezenta sau in apropierea acestei MAME...ITI DORESC SA DEPASESTI ACEASTA STARE DACA ESTE CU PUTINTA...PUPICEI...
kokomic
Postat pe 25 Februarie 2012 08:58
NU INTELEG...DE CE-AR MAI TREBUI SA RAMANA CU EL????DUMNEZEULE..ACEST OM,BARBAT...ESTE O SCURSURA...
kokomic
Postat pe 25 Februarie 2012 09:01
e groaznic si sa te gandesti la asa ceva. Noi iti putem da sfaturi, insa tu trebuie sa faci ce-ti dicteaza inima...
anfreutza8520
Postat pe 25 Februarie 2012 09:08
E ceva groaznic...dar trebuie sa tii sa stii tot...cum s-a ajuns aici...vinovati sunt multi,mama,tata,tu dar cel mai vinovat este prietanul tau care tu l-ai ales , ti-a distrus familia si a plecat, probabil cu asta se ocupa,ai perdut de doua ori pentru o lichea ,el se amuza probabil.Si tu iesti o adolescenta infumurata care ai actionat la furia nervilor si a varsteii .trebuia sa procedez altfel;prima oara trebuia sa dai licheaua afara din casa ta, in al doilea rand sa discuti cu mama ta si aici, FINALUL.Nu aveai dreptul sa mergi la tatal tau,tu nu ai dreptul sa rezolvi problema de fidelitate la parintii tai aici sigur a scartait ceva si tu platesti ,nu-i drept.Fidelitatea parintilor tai trebuia sa si-o rezolve ei ,sigur si tata-l tau are o vina.Aveai sa fii suparata un an, doi,...dar aveai parintii amundoi acum nu mai ai nimic , culegi ce ai semanat...chear daca tu nu iesti vinovata cu nimic decit de imaturitate ...dupa felul in care ai vrut tu sa rezolvi problema te-ai ales cu nimic...ai sa pierzi si fratele.Taicatu chear daca este cu tine peste putin timp nu v-a mai fi , vine alta si il ea.Cand te vei marita si vei avea copii nu vei mai avea unde sa mergi la mama nu ...la tata... vei merge dar cand el isi va reface viata va fi,,sac carpit,, te vei duce din politete,dar nu te vei simti niciodata bine ,intodeauna te vei simti vinovata ca tu i-ai despartit. Ce se mai poate face acum ;cind inca mai e timp,chear daca nu v-a mai fi ca la inceput,dar sa nu uitam,,CIND DUMNEZEU NE INCHIDE O USA, NE DESCHIDE O FERESTRA,,mergi la mama ta ,discuta cu ea asa cum ai discuta cu o prietena de a ta,fara ura,fara ranchiuna,intreab-o si de ce l-a inselat pe tatal tau lucru important chear daca nu a ales bine cu cine l-a inselat,toti gresim suntem oameni asa ca nu o mai fa pe eroina ,intii sa ajungi sa fii mama sa iti cresti copii si dupa aceia sa judeci pe altii si nici atunci lasa sa o judece Dumnezeu,tu nu ai dreptul.incearca sa mergi la tatal tau dupa discutie incearca sa repari greseala ta ,sa il faci si pe el responsabil pentru situatie ca sigur nu-i cheie de biserica,poate a meritat ce i s-a facut chear daca nu.... cu cine trebuia...incearca si ii inpaci chear daca nu ca ,sot -sotie.iar tu fa-ti un iubit care sa te merite ,sa nu spui niciodata viitorului tau prieten aceasta poveste urata pentru ca s-a creiat un precedent si s-ar putea sa te urmareasca.Mama ta sigur nu v-a mai face vre-o aventura sigur nui nici obsedata si nici bonlava,a tras o invatatura,pe viata.Peste ani vei vedea toata intamplarea,cu alti ochi si daca te vei intreba la 35-40 ani cum ai proceda sau cum ai rezolva aceasta problema,aceasta incercare a viatii,sigur vei alege varianta mea si nu a ta.Indiferent ce varianta vei alege tine seama de ce iti spun oamenii cu experenta de viata ,cei tineri ca tine asa rezolva problema,,iau piatra si dau,,chear daca dupa ani isi smulg parul din cap.SUCCES.
mili333
Postat pe 25 Februarie 2012 09:19
Intradevar, ceea ce spui este o grea incercare dar avand in vedere ca ai ajuns sa discuti despre ea este primul pas spre vindecare. Si eu sunt mama si mi-am crescut destul de greu copilul.In acelasi timp stiu ce inseamna sa ingrijesti si o persoana bolnava.Parerea mea personala este ca ai procedat foarte bine pana acum. Nu trebuie sa ai mustrari de constiinta pentru nimeni. Toti din jurul tau sunt persoane adulte si stiu ce sa faca cu viata lor. Nici o scuza din partea nimanui nu va reyolva nimic. Se spune ca a te scuza este cel mai usor si a preintampina este cel mai greu.
Nici unul dintre cei doi nu merita iertati. El in nici un caz, iar mama ta desi sunt convinsa ca are o explicatie legata de trauma prin care trece cu fratele tau va avea probabil in timp un loc in sufletul tau. Dar acelasi loc de pana acum sigur nu-l va mai avea. Ceea ce a facut ea nu este nici de iertat si nici de explicat. A facut o mare greseala pe care va trebui sa si-o asume toata viata.
Imi pare rau nu pentru ea in sine, ci pentru sufletul ei care desi era chinuit va fi si mai chinuit de acum incolo. Dar ce a facut... a facut in cunostinta de cauza si la o anumita maturitate, nu este nimic scuzabil. Dar viata merge mai departe cu bune si rele, iar timpul le va rezolva pe toate. Incearca sa iei lucrurile asa cum sunt si nu te mai supara. A fost experienta ta,chiar daca nu foarte placuta incearca sa inveti ceva din ea si construieste-ti viitorul asa cum iti doresti. Sta in puterea ta. Sprijina-ti toata familia asa cum consideri de cuvinta, pentru ca sigur esti o fata puternica. Dar comporta-te asa cum simti ca este corect si lasa-i pe ceilalti sa-si duca pacatele.
Daca tu ai sufletul impacat ca faci bine ceea ce faci este cel mai important. Fruntea sus !
garbo037104
Postat pe 25 Februarie 2012 09:31
Da , situatia nu este prea placuta,totusi i-ti dau un sfat.Indiferent ce ti-a facut mama este tot mama, nu uita trebuie sa ierti , ca la randu-i sa se poata simti iertata, ura si mania o sa te macine profund , nu o sa poti sa iubesti , gandurile negre o sa te marcheze , o sa te intorci mereu cu gandul acolo ..De ce nu vrei sa vorbesti cu ea ?.CREZI CA TOATA VINA ESTE A EI?.iUBITUL TAU DACA TINEA ASA MULT LA TINE DE CE S-A LASAT DUS CU VALUL.Desigur nu este moral ceea ce a facut.Putea sa caute in alta parte daca relatia de cuplu nu o satisfacea.Dar iubitul tau ?,POATE A MAI PRACTICAT ASA CEVA.Daca nu te insela cu mama ta te insela cu altcineva.Nu putem stii ce a fost in mintea lor.Lasa-i sa i-ti explice.Iarta si iubeste , pentru-ca numai asa vei fi impacata cu tine insuti.Si Dumnezeu i-ti va da iubirea din alta parte.Oare , nu iubirea este cea care iarta, se lasa palmuita, este durere si infruntare.Aceata este iubirea , buna si iertataoare
garbo264436
Postat pe 25 Februarie 2012 09:31
De la: quasaria, la data 2012-02-18 04:22:37 o, da.
Asta e exact genul de situatie in care sa devii iertator.
S-a gindit vreuna dintre voi in perspectiva - de tot o dati cu iertarea? O sa se impace cu mama-sa sa isi bage iar bomba in casa? Si sa se intrebe in fiecare zi cind o fi la job daca nu cumva intre timp mama-sa rezolva de-ale gospodariei pe acasa.... isi ajuta fata, ca poate i-o fi greu? Mai spala un vas, mai sare pe barbatu-sau...




Ai dreptate quasaria...mi-e mila de tine fata draga,ai o mama imorala crede-ma..nu trebuie sa faca asa ceva daca este o adevarata mama ,deaia exista cap cu creier in el,nu ca sa nu-i ploua in gat..sunt revoltata la extreme..eu sunt o mama de fata care este si casatorita ,am stat si cu ei in casa,niciodata nu mi-a trecut prin cap sa ma uit altfel decat la un ginere..asta este desfrau dragilor ,nu exista ,o asemenea mama nu trebuie sa mai stea in preajma ta..ignoro,s-o ierte Dumnezeu ,sa plateasca pentru ce a facut cu justitia divina..In viata intotdeauna ar trebui sa traim dupa principul "ce tie nu-ti place,altuia nu-i face",asa ar fi lumea mai buna ,mai morala..in rest ,fa-ti curaj si gandeste ca mai exista si maine..iubitul tau nu te-a meritat ,dar nici mama ta nu te merita..imi pare rau ca vorbesc asa,chiar daca sunt femeie si mama,inaintea impulsurilor,caldurilor de moment ,ar trebui sa ne gandim ce facem..Sa fii fericita si iubita de un barbat care sa te merite cu adevarat..
kiramocanu
Postat pe 25 Februarie 2012 09:46
SI DE CE zici ca mama v-a distrus ..? 1=PRIMORDIAL este fratele tau > aceasta boala ! 2=NICIODATA nu trebuia sa-i spui tatalui tau !
garbo001084
Postat pe 25 Februarie 2012 10:02
Cum adica fata a distrus casnicia parintilor??? Casnicia lor oricum era distrusa de mult. Poate se putea tine un secret daca o prindea pe mama ei cu un alt barbat sau tanar. Insa o MAMA adevarata, care cum spui tu, poarta in pantece, naste si creste un copil, NU POATE sa faca asa ceva. V-ati pus cumva intrebarea: ce se intampla daca nu erau prinsi? Tinerii se casatoreau si stateau la masa de Craciun cu mama-amanta?
Comportament total deviant nedemn de o mama.
Draga fata!. Tu roaga-te la Dumnezeu sa iti dea puterea sa o ierti in sinea ta. Insa cu ea, pastreaza distanta. Daca e totusi cat de cat normala, oricum va avea constiinta incarcata cat va trai. Daca nu are mustrari, e pacat sa mai vorbim de ea. Tu ai incredere in tine, du-te eventual la un psiholog care sa te ajute sa-ti controlezi sentimentele. Nu lasa ura sa iti distruga viata. Deschide bine ochii si cu toate ca e greu, vei gasi un barbat in care sa poti avea incredere. Fratelui tau ii doresc sanatate!
garbo007433
Postat pe 25 Februarie 2012 10:29
Sunt si eu mama si nu ma pot inchipui intr-o astfel de postura indiferent cat de vurnerabila as fi in acele momente. Eu,una nu as ierta asa ceva. NU SE FACe ce a facut aceasta mama,dar nici nu trebuie sa dam careva cu piatra pentru ca nu suntem in masura. Toti avem greselile noastre si toti meritam o a doua sansa,numai ca aceasta "mama" chiar nu stiu daca merita. Sfaturi si iar sfaturi, de tot felul. Nu ne putem pune in locul ei sa vedem cum am fi reactionat. Trebuie sa ne gandim ca toti membrii familiei erau vulnerabili din cauza problemelor de sanatate ale fratelui,dar nu e cazul sa ne ascundem faptele murdare si deplorabile in spatele acestui lucru. Consider ca fata a facut bine spunandu-i tatalui faptele petrecute. Nu putea duce singura atata greutate. SI DA,dupa destainuirea acestora ar fi fost cazul sa se tina un consiliu de familie in care sa se clarifice situatia indiferent de consecintele care urmau ,deoarece ei toti inca mai poarta in suflet urme de indoieli,neclaritati si intrebari fara raspuns. Poate candva,peste ani buni sa aiba taria sa treaca peste aceasta lovitura si sa ierte,dar......e apa multa de curs pe albia raului pana atunci. Oricat de tare spune ca-si iubea mama,fara sa-si dea seama aceasta iubire este transformata la acest moment in ranchiuna si nu ar putea sa se uite inca una in ochii celeilalte fara sa vada scena alcovului. O situatie foarte stanjenitoare si nu ma asteptam la asa ceva din partea unei MAME,doar daca avea viciul drogului si mintea ei era condusa de aceasta forta.

alimacri49
Postat pe 25 Februarie 2012 10:29
... subiectul este interesant ... nu prea este de comentat fiindca datele problemei spun de la sine ... insa, atat as vrea sa zic " poate cineva sa ia piatra si sa o arunce ? " Dragii meI, IUBITI restul nu mai conteaza. IUBIND, treci cu usurinta prin toate vicisitudinile vietii. IUBIREA insemnand, iertare, lumina acolo unde este intuneric, inseamna apropierea de Dumnezeu.
garbo012863
Postat pe 25 Februarie 2012 10:46
Draga mea, sangele apa nu se face . Cred ca ar trebui sa reiei relatia cu mama ta la un nivel mai rezervat.E clar ca pe viitor viata ta privata nu mai trebuie sa se intersecteze cu restul familiei .Sunt convinsa ca mama ta se simte mai vinovata decat iti dai seama. Nu stiu ce a determinat-o sa recurga la acest gest ,dar nici nu mai conteaza.Sunt mai mult decat sigura ca nu va mai repeta greseala . Nu uita ca sunteti o familie...dar ca toti suntem oameni si suntem supusi greselii. Nu ii caut scuze ,dar vine postul si poate ar trebui sa invatam sa iertam.Repet ,ea se simte mult mai vinovata .Spun asta pentru ca ai mentionat ca aveati o relatie stransa.Iarta,dar nu uita. Sunteti o familie.
chitamelinte
Postat pe 25 Februarie 2012 10:48
Nu cred ca mai exista loc pentru discutii!!! gestul mamei este de neiertat ( pentru asa ceva nu exista explicatii). Ce anume ar avea de explicat??? de ce a facut-o???cine a inceput??? e oribil....si crancen de dureros. Trebuie sa treci peste acest episod al vietii.....fara sa te uiti in urma. Stiu .....e usor de spus, greu de facut.
Chiar daca ai avea o discutie cu mama ta, s-ar putea intampla sa auzi ceva ce ti-ar provoca si mai multa sila. Asa ca...... e mult mai bine daca lasi lucrurile sa se rezolve de la sine. Incearca sa uiti si priveste doar inainte.
myriam
Postat pe 25 Februarie 2012 10:58
De la: garbo012863, la data 2012-02-25 10:46:51... subiectul este interesant ... nu prea este de comentat fiindca datele problemei spun de la sine ... insa, atat as vrea sa zic " poate cineva sa ia piatra si sa o arunce ? " Dragii meI, IUBITI restul nu mai conteaza. IUBIND, treci cu usurinta prin toate vicisitudinile vietii. IUBIREA insemnand, iertare, lumina acolo unde este intuneric, inseamna apropierea de Dumnezeu.


Adica sa iubesti pe cei care te distrug ? E total aiurea !!!
garbo229279
Postat pe 25 Februarie 2012 11:01

Recomandari

Subiect Mesaje Ultimul Mesaj
Vreau sa-mi gasesc tatal !!! 94 De la: kiwi2416 2 Aprilie 2012 00:14
singura in vacanta 50 De la: aiurea 6 Noiembrie 2016 07:27
sotul meu intra pe site-uri de homosexuali 47 De la: iasomia 2 Septembrie 2009 12:18
mama 117 De la: AGAPI_MOU 22 August 2009 23:35
independenta emotionala 119 De la: garbo_404835 2 Septembrie 2015 22:03
Setari Cookie-uri